Keresés

Részletes keresés

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.23 0 1 34691

Na tessék: csak nem kell a jó időt még eltemetni! 

Nálunk szépen süt a nap és 22fokot mutat a hőmérő.

(A macskák lustálkodva süttetik magukat a napon, a mókusok recsegtetik a félérett makkot a tölgyfán. Falusi idil! :-D)

Előzmény: portugéza (34690)
portugéza Creative Commons License 2017.10.22 0 2 34690

A 23-at kifogom, ezt lehetett latni par napja. Annyi a nyereseg, hogy 8 fokkal melegebb lesz itt, mint otthon. Este mar elkezdett esegetni, de ami nem hianyzik, az a hoseg, a tuzo nap es a tomeg. Esoprogram? A tengereszeti muzeumban mar voltam regebben, majd alakul. A szallas jo, az elhelyezkedese kulonosen, az ovaros egyik bejarata nincs messze, es a Kamelija bevasarlokozpont par meterre van, ott az Aromaban bor is akad.

Előzmény: szervezkedő (34689)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.22 -2 3 34689

Azért ilyenkor ősszel ha rövid időre mégy, érdemes esőprogramot is szervezni! (Bor, tv, vagy egy 19éves :-D)

 

(Nekem múlt héten nagyon jó időt sikerült kifognom, tuti jól fogod érezni madag te is!)

 

Srecan put!

Előzmény: portugéza (34687)
halacs Creative Commons License 2017.10.22 0 2 34688

Jó utat, és várjuk a jelentkezésedet. :-)

Előzmény: portugéza (34687)
portugéza Creative Commons License 2017.10.21 0 3 34687

Nagyon jó ismét. A többségünk nem fog soha ilyen fizikai teljesítményt véghezvinni, de legalább végigvezetsz minket. Plávon csak átutaztam, ez még egy úti cél. Most nem néztem utána, de van egy viszonylag magas hegy, ami könnyű túrázással, azt hiszem majdnem végig aszfaltúton elérhető onnan.

 

Ali Pasa forrásához és a Grbaje-völgy felé gyalogtúráztam, csak én Gusinje felől. Ali pasa csípőficama gondolom poén volt. Mindenesetre albán szabadságharcos volt, a térségbeli albánok szemében nemzeti hős. A forrás kultikus hely, és tényleg hangulatos.

 

Ali pasa először a montenegróiakkal szállt szembe, majd az oszmánokkal, majd végül utóbbiakkal pendült egy húron. A térség a Szandzsák része volt, valóban sok a bosnyák, Gusinjében kb. 40% (+ ugyanennyi albán, és olyan 10% muszlimán). A bosnyákok a 17. századtól kezdve több hullámban érkeztek ide az Oszmán Birodalom visszahúzódásával. Mint muzulmán vallású és a törökökkel keveredett népesség, nem önszántukból tették. Érdekesség, hogy tulajdonképpen csak egy részük ősei érkeztek a mai Bosznia-Hercegovina területéről.

 

Gusinjei mecsetek: gondolom részben azért van több az apró településen, mert a különböző nemzetiségeknek sajátjuk van. A főutcán lévő legnagyobb mecset szláv nyelvűeké, hallottam az imámot közleményt bemondani. :) Egyszerre két müezzin éneket hallottam a főutcán lévő szállásomon.

 

Gusinjében valóban van ortodox és katolikus templom is, de a mecsetektől azért tisztes távolságra, utóbbi biztosan több kilométerre. A Grebaje-völgy felé nagyon szép az út, én nem sokkal mentem tovább a nemzeti park sorompós bejáratától. Augusztusban is lógott az eső lába. Ottjártamkor látványos volt Gusinje közvetlen környékén a több amerikai (New York, New Jersey) rendszámú autó. Mivel találkoztam amerikai angolul egymás között anyanyelvi szinten beszélgető gyerekcsapattal, gondoltam, hazalátogató/költöző elszármazottak hoztak onnan autót, és nem honosították. A Facebook csoport szerint viszont az "albán maffia" tagjai járnak ilyen autókkal. A kettő persze nem zárja ki egymást. Nem tudom.

 

Szép emlékeket hozott vissza a videótok. (Ismét le kell írnom, ahogy év elején is, a stílusod és még a hangod is kísértetiesen emlékeztet egy munkatársaméra, aki szintén "stand up" módban tudja tolni a szöveget, csak ő ugye munkaidőben. Ezért nekem duplán szórakoztató nézni a videóidat.)

 

(Holnap 8:00-kor kilépek a kapun és 12 órás utazással - persze nem kerékpáron - már a kotori szállásom kapujában leszek, ha minden jól alakul.)

Előzmény: cobranco (34686)
cobranco Creative Commons License 2017.10.21 0 4 34686

Sziasztok!

 

Legelső  Balkáni túrám helyszíne felejthetetlen élmény volt,kódolva volt tehát,hogy előbb utóbb vissza kell ide térni. Ez öt év elteltével idén tavasszal következett be,az élményeket egy,a túráról készült több részből álló monumentális filmeposz keretébe foglaltam,akit érdekel,ajánlom megtekintésre:

 

Montenegro visszainteget 1.rész: "Tor-túra" 2017. FullHD 1080p

 

Útvonal:

Autós rész:

Budapest-Röszke-Belgrád-Cacak-Uzsice-Nova Varos-Pripolje-Mojkovac-Kolasin

Bringás szakasz:

Kolasin-Matesovo-Komovi hegység-Tresnjevik hágó/1573m/-Andrejevica-Sutjetska-kanyon-Murino-Plav-Plavsko jezero-Gusinje-Grbaja völgy/Prokletije/

 

Térkép:

https://www.bikemap.net/hu/route/3754089-balkan-korut-2-albania-montenegro-2017/

 

Fotoalbum:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1491664944248225.1073741867.100002142005779&type=1&l=73429109e6

 

Üdv

Cobranco

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.19 -2 0 34685

🤘  

 

Megkínzta a tél a tengeren is a növényeket. A füge egész jól átvészelte. Szomszédomnak egy csodálatos, kb 20 éves, 3-4m magas citromfája fagyott el teljesen. Nálam egy pálma, az összes muskátli, jegecske esett áldozatul.

Addig amig nem fagy itthon, szerintem hagyd a fán. Aszalni mi nem szoktuk- játékos dolog, legegyszerűbb lekvárt csinálni belöle.

Ahhoz hogy lecefrézzem, nálam is kevés van!

Előzmény: Kroy Prince (34684)
Kroy Prince Creative Commons License 2017.10.19 0 2 34684

Ha már az idén nem sikerült Montenegroban fügét enni, akkor be kel érni a saját termésűvel. Sajnos az elmúlt tél hidegebb volt és a három fügebokrom felső harmada elfagyott. Le kellett metszeni, most így néznek ki. Rengeteg füge van rajtuk és szerencsére a mostani jó idővel kezdenek beérni. 

 

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.18 0 2 34683

Kis túlzással jövő tavaszig a repjegyek 95%a 3ezer ft.

Az idő valami hihetetlen! A reptér mellett 2-2,5eur a parkoló egy napra. Le kell jönni autóval, itt hagyni, majd visszajönni! 

Így a munkahelyen sem hisztiznek annyira hogy sokáig vagy egyszerre távol!

:-)

 

Sajna ennyi jutott most nekem is csak  a jóból, rövid időre Magyarországra látogatok!

:-D)

Előzmény: Blaci78 (34681)
Blaci78 Creative Commons License 2017.10.18 0 0 34682

Neked

Előzmény: Blaci78 (34681)
Blaci78 Creative Commons License 2017.10.18 0 0 34681

Szia jo meked hogy ott vagy

!

Előzmény: szervezkedő (34680)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.18 -1 1 34680

Reggel kimentem a piacra és volt igazi érett gránátalma!

30cent kilója!

:-)

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.17 -1 2 34679

  

 

Kell még a napsütés, de már lehet eszegetni!

:-)

Hanna-Barbera Creative Commons License 2017.10.17 -2 0 34678

Pozitív tapasztalat.

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.16 -2 1 34677

Minden előrejelzés napsütést jelez, drukkolok neked!

Most eeeeeeszméletlenül jó az idő!

:-)

Előzmény: portugéza (34676)
portugéza Creative Commons License 2017.10.15 0 1 34676

Villámlátogatás lesz okt. 22-25. között Kotorban.

 

(Addigi itthon szüretelem azt a pár szem fügét, ami képes volt édesre megérni. 2017 nem a magyar füge éve volt.)

Előzmény: szervezkedő (34675)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.15 0 0 34675

Veled mi a helyzet?

Lesz kirándulás vagy marad a mecseki napfürdőzés?

:-)

Előzmény: portugéza (34674)
portugéza Creative Commons License 2017.10.15 0 0 34674

27-28 fokokat is olvasok itt-ott. Okt. 23. környékére ez csillapodik, de a jelenlegi állás szerint még mindig pár fokkal melegebb lesz, mint Pečujban, és nagy eső nem várható.

Előzmény: szervezkedő (34673)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.15 0 0 34673

Kuuuuuurva jóóóó idő van/lesz!

🤘           🏖           😀        😎          🏄           🏊

Előzmény: bambulacska (34672)
bambulacska Creative Commons License 2017.10.13 0 1 34672

A jövő héten utazunk. :)

Előzmény: Amaribp (34671)
Amaribp Creative Commons License 2017.10.12 -3 1 34671

Nincs hivatalosabb, csak azt közlik, a napi, meg éves szinten közlekednek, ami nem nyár, mert az más. Kérdés, Te mikor akarsz közlekedni, honnan hova, nyáron vannak regionális járatok, pár  10 -50 km távolságok, de azt csak ott tudod meg lent !

Előzmény: bambulacska (34667)
bambulacska Creative Commons License 2017.10.11 0 0 34670

Értem, köszi mindkettőtöknek!

portugéza Creative Commons License 2017.10.11 0 0 34669

Ez a "hivatalos" menetrend. Több buszállomáson is ez van képernyőn megjelenítve az utasok számára... (Podgorica, Niksic, talán Budva is, stb.). Gyakorlatilag az összes montenegrói távolsági buszjárat benne van. Viszont nem tartalmazza a helyi/helyközi/regionális buszokat! 

 

Ha Budváról mennél Perastba, a távolsági busz vezetőjét vagy az "utaskísérőt" meg lehet kérni, hogy ott is álljon meg (persze ha útba esik...), ha egyébként nem állnának meg amúgy is. Vagy pl. Kotorban regionális buszra szállsz Perast felé (Blueline társaság). De azoknak a megállói tipikusan nincsenek jelezve, és nehéz a neten menetrendre bukkanni (nekem van két évvel ezelőttről, ha kell). Egész évben járnak, mert a helyiek használják főleg.

 

A szabad ülőhelyek száma azt jelzi, a menetrendoldal mennyit kötött le a busztársaságnál. Azon kívül természetesen lehetnek és vannak is szabad helyek. Belföldre felesleges előre megvenni online a jegyet szerintem. A menetrendoldal megbízható - annyira, mint maga a menetrend. Változások, kimaradások, főleg szezonban a tengerparton késések vannak ettől függetlenül.

Előzmény: bambulacska (34667)
PSB fan Creative Commons License 2017.10.11 0 0 34668

A jelzett elérhető ülőhelyek száma kamu. Helyben is adnak el jegyet, simán mennek álló utasokkal, heringjáratban. Persze lehet, hogy előfordul, hogy már egy járatra mégsem adnak ki jegyet, de olyannal nem találkoztam.

A menetrend meg olyan, amilyen, vannak olyan járatok, amik nincsenek ezen a honlapon, de a buszállomási menetrend sem mindig igaz. Ráadásul a hosszú járatokon jó nagy késések is lehetnek.

A buszok megállnak Perastnál, bár a menetrend nem jelzi.

Előzmény: bambulacska (34667)
bambulacska Creative Commons License 2017.10.11 0 0 34667

Köszönöm! :)

A busticket4.me -t megtaláltam, csak gondoltam, hátha van ennél "hivatalosabb" is, mert portugéza ezt írta vele kapcsolatban: "Montenegrón belül, és az azt érintő járatokban megbízható a busticket4.me, mert szerződést kötnek azokkal a busztársaságokkal, amelyeknek a menetrendjét közlik." - mi van azokkal, amelyek nem közlik ott? Illetve azt nem értem ezzel kapcsolatban, hogy ha rákeresek egy konkrét viszonylatra, akkor kiírja, hogy hány ülőhely elérhető. És ha a helyszínen szeretnék jegyet venni, de elfogynak addigra a helyek, akkor mi van?...

És még egy: lehetséges, hogy Budvából nem közlekedik busz Perastba? :/

Előzmény: szervezkedő (34665)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.10 -2 1 34666

Na azért az a fél méteres, igazából egy erős 30centi volt inkább, de tényleg szokatlan volt látni.

A tengeren is egy fokozattal hűvösebb lett. Ez az az időszak, amikor nem csak a bikinit, hanem a szánkót is be kell rakni az Ignisbe!

:-)

Barban a Rumiját is belepte a hó, de ma is 25-26fok volt.

 

A héten átgumizom én is az autót, hólánc már a csomagtartóban van. Azt hiszem okt15tol kérhetik a határon.

Előzmény: Traveller00 (34662)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.10 -3 2 34665
Előzmény: bambulacska (34664)
bambulacska Creative Commons License 2017.10.10 -3 0 34664

Sziasztok!

Tudtok abban segíteni, hogy a montenegrói buszok (pl. Podrogica - Budva között közlekedők) menetrendjéről hol lehet tájékozódni? Létezik valamilyen hivatalos menetrendi kereső, mint nálunk a menetrendek.hu? :) Eddig nem találtam ilyet.

Köszönöm szépen

OrSoLy Creative Commons License 2017.10.10 0 0 34663

Köszi szépen:)

 

Már lassan körvonalazódik, hova kellene szállást foglalni nyárra. Én is azt néztem, hogy a vízközeli szállások általában nagyon drágák. Budva, Sveti Stefan és Petrovac körvonalazódik, ha nem bérelünk autót, erre a környékre lenne érdemes menni. Már csak az lenne a kérdésem, ha tudtok segíteni, hol nem túl gyorsan mélyülő a víz? Nem kell Balaton feeling, sem homok, csak ne érjen 1 méter múlva nyakig. Melyek azok a strandok, ahol ez adott?

 

(Amúgy Petrovacon találtam egy vízparti szállást egész jó áron, visszaolvasgattam azóta Petrovacról, hát kap hideget-meleget, meg hogy a városi strand gázos, inkább érdemes elsétálni Lucice-re vagy Perazica Do-ra, ez még mostanában is így van? )

Előzmény: portugéza (34656)
Traveller00 Creative Commons License 2017.10.09 0 1 34662

Nem tudom a tengerparton milyen idő van, de a montenegrói hegyekben félméteres hó esett.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!