Keresés

Részletes keresés

patrizia Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1277
Én és Emese is itt élünk a szigeten és mindketten a turizmussal foglalkozunk.
Mivel ebben a munkában az embereknek felvilágositást adunk egy számunkra talán ismeretlen témáról én fontosnak tartom, hogy az ismeretek pontosak legyenek.
És amikor valaki ezt kétségbe vonja mert szerinte nem igy van - mert egyszer volt itt nyaralni 2 hétig - annak ajánlom figyelmébe az internetes keresgélést, olvasást, igy kiderül kinek van igaza.
Itt a szárd nép - mint minden egyéb nemzet -büszke a természeti adottságaira, a világon egyedülálló fajokra.
Én nem látok semmi rosszat abban hogy egy helytelen információt kijavitunk, nem a hasamra ütve hanem tudományos tényekkel alátámasztva.
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1276
Nézd meg a képet, pár hsz ezelőtt. A gyerekem 126 centi, pont akkora, mint egy Giarrai csikó. Egy felnőtt ló akkora, mint egy felnőtt ember, 170centi. Ezek tisztán látszanak a képen.
A vadlovakat magyarul kislónak is szokták említeni, ami arra utal, hogy valamelyest kisebb termetű és fizikumú, mint a házi vagy sportlovak.

A törpeló az még kisebb, mint a póni és a tenyésztésnél folyamatos szelektálás eredménye.

A cavallino di Giara fogalmam sincs, hogy mit jelent, mert nem tudok olaszul, és nem is fogk tudni, mert egy okot nem tudok, hogy megtanuljak. De gondolom nem törpét jelent, hanem kisebb termetére utal.
Lehet, hogy a lovak nem olvasták EMESE könyvét és nem tudják, hogy nem nőhetnek 120 centinél nagyobbra.

"A törpeló "magasságra nemesített" fajta. Ez azt jelenti, hogy ilyen néven különféle fajtákhoz tartozó lovakat regisztrálnak, ha nem érnek el egy bizonyos magasságot. A csikó nem lehet magasabb 76 centiméternél, az egyévesnek 82 centiméter alatt kell maradnia, a kétéves ló nem haladhatja meg a 84 centimétert, a felnőtt ló pedig nem lehet 86 centiméternél nagasabb. nagy lovak miniatűrjei kell hogy legyenek, vagyis kicsiben pont úgy kell kinézzenek, mint egy arab, egy quarter, egy telivér vagy akár egy igásló."

Előzmény: patrizia (1273)
fragolina Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1275
Én is egyetértek veled!
Előzmény: sz.dori (1274)
sz.dori Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1274
Én úgy tudom, hogy Patrizia Te is kint élsz Szardínián nem? Javíts ki ha tévedek.
Én végképp nem akarok beleszólni ebbe a vitába, mert semmi közöm hozzá, de annyiban igazat adok, hogy aki nem ott éli a mindennapjait és egyénileg nézi meg a tájat, bogarakat meg akármiket, az ne tudja már jobban a dolgokat annál, mint aki ott él évek óta és azokkal járja ezeket a helyeket, akiknek ez a munkája.
(Én is utálom mikor leáll velem az utas vitatkozni, hogy a svédasztal és a büférendszer nem ugyanaz. Ne tudja már jobban nálam.)
patrizia Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1273
Lalilali,

nem tudom miért gondolod, hogy én ott sosem jártam. Természetesen voltam a Gesturi nemzeti parkban, sőt a Szardinián lévő többiben is.
És ha te egy kompetens személy kiséretében jártál volna ott akkor tudnád hogy tévedsz.
Az lenne a legegyszerűbb ha kinyitnál egy lexikont és elolvasnád mit jelent: cavallino di Giara.
Vagy szerinted azt is tévesen irták???
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1272
Patrizia,
Te egyáltalán miért szóltál bele, amikor még nem is jártál ott?!!!!!

Nem mondtam Neked semmi rosszat.
Azért bátorkodtam a vadlóról írni, hogy senkit ne tévesszen meg, ha valaki tanult embernek monja magát, ezt hangsúlyozza is minden hozzászólásában. De időnként, talán véletlenül, hülyeségeket írkál és ezt utólag se ismeri be.
Tudni kell utólag belátni a tévedést, ezt hívják inteligenciának.
Előzmény: patrizia (1271)
patrizia Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1271
Senki nem szolt le senkit. Lehet hogy én nem tudok autót szerelni de nem is állok le vitatkozni a szerelővel egy olyan dolokról amit ő tanult és naponta használ csak azért mert én nem értek hozzá.
Tévedni emberi dolog, de az okoskodás az már más téma.
Egyébként pedig ez egy beszélgetős forum ahol mindenki megirhatja a pozitiv és negativ véleményét, ez a szólásszabadság.
Akinek meg nem inge az ne vegye magára.
Előzmény: monik2gmtvt (1270)
monik2gmtvt Creative Commons License 2008.04.27 0 0 1270
Emberek!

Ez már nagyon csúnya dolog.Ez a fórum nem egymás lefikázására,kioktatására jött létre,hanem ,hogy egymást segítsék a Szardíniára utazni vágyók.Azt gondolom ez a vita Lali és Emese között az Ő dolguk,nem túl szímpatikus ilyen lealázó stílusban 3. személyként beleszólni.Itt jegyzem meg ,lehet Lali nem tud olaszul ,te meg nem tudsz autót szerelni, mégsem aláz senki ezért téged.Emese nagylány már, megtudja védeni magát azt gondolom és az inteligencia hányadosa is rendben lehet,épp ezért nem folytatta a vitát.Lali látott amit látott/a szemének hisz/,Emese tud amit tud és pont.Szerintem itt a jó idő mindenki győződjön meg róla maga IRÁNY SZARDÍNIA! JÓKEDV ,PIHI,GYÖNYÖRŰSÉGEK TÖMKELEGE!!!!!! " Szeressük egymást gyerekek!!!"
Üdv mindenkinek!
patrizia Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1269
Bár lehet itt egyeseknek előbb olvasni kellene megtanulnia...
patrizia Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1268
Szerintem meg azok vehetnek vissza magukból akik mindenféle háttér és tudás nélkül megszólják a többieket, ráadásul butaságokat terjesztenek.

Lehet előkapni lexikonokat és utánaolvasni!!!
Előzmény: drq (1264)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1267
Előzmény: patrizia (1262)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1266
Jártál már a Giara di Gesturiban? Ezt most komolyan kérdezem!
Előzmény: patrizia (1263)
drq Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1265
Szerintem van vadtehén, nem is egy, itt legalábbis .... :)
Előzmény: Törölt nick (1259)
drq Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1264
Szerintem nyugodtan visszavehetsz egy kicsit magadból. lalilali senkivel sem beszélt ebben a stílusban, témától függetlenül.
Előzmény: patrizia (1263)
patrizia Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1263
Valamint vehetnél néhány biológia pótórát magántanáról v. esetleg olaszul kellene megtanulni mielőtt másokat kritizálsz.
patrizia Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1262
Lalilali,

hiányos ismereteid javitása érdekében ajánlom figyelmedbe az
it.wikipedia.org
oldalt ahol lexikális felvilágositást olvashatsz a Giara Nemzeti Parkban őshonos vadlovakról.
Belelapozhatsz az Enciclopedia della Sardegna cimű könyvbe is.
Biztosan nagyon jol tudsz olaszul igy nem lesz akadály a szöveg elolvasása. És majd oszd meg a többiekkel az olvasottakat, hogy hallják mekkora marhaságokat irkálsz.
sz.dori Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1261
ja vitatkoztok..
Előzmény: sz.dori (1260)
sz.dori Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1260
Milyen jót vitatkozok...:)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1259
A vad tehénről is a biológusok beszéltek?
:)

Előzmény: Petrei Emese (1258)
Petrei Emese Creative Commons License 2008.04.26 0 0 1258

Tisztelt Lalilalilali,

 

No comment. Mivel ilyen nagyon okos es tapasztalt vagy Szardiniat illetoen, hogy meg a helyi szakembereknel is mindig mindent jobban tudsz ,hat informald ezentul Te a magyar turistakat  Szardiniat illetoen. Aki pedig megis ugy gondolja ,hogy kivancsi az itt elo es tanult emberek velemenyere, az tovabbra is irjon direktben nyugodtan:

emesepetrei@tiscali.it

Minden valaszodbol csak az okoskodas ,meg a mindig mindenkinel mindent jobban tudas szurodik at .En nem vitatkozom Veled ,ezek igenis vadon elo torpe vadlovak ,Europaban egyedulallo ritka allatfaj, es ha nem egyedul boklasztal volna a Giara-fennsikon ,hanem szakavatott biologus meg allatorvos kiserovel ,akkor bizonyara nem kotned ennyire az ebet a karohoz.

 

Előzmény: Törölt nick (1257)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1257
15 sor magyarázkodás helyett elég lett volna ideírni, hogy: bocs, ezt elírtam, vagy tévedtem.
Azért néha Te is tévedhetsz.
Pár éve élsz Szardínián és felháborodsz, ha azt írja valaki, hogy esetleg tévedhedtél.
Én 39 éve élek Magyarországon és természetesen nem tudok sok mindent Magyarországról.
Márpedig ezek nem törpelovak, a törpeló az teljesen mást jelent, ezek normál vadlovak, amik valóban valamivel kisebb termetűek, mint a háziasított lovak, de semmi közük a törpelóhoz.
És vad tehenek se léteznek.
Előzmény: Petrei Emese (1256)
Petrei Emese Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1256

Egy normal lo magassaga altalaban 170 cm szokott lenni, mig a Giara -fennsikon elok magassaga 120 cm .Evek ota minden szinte hetente jarok oda csoportokkal szervezett kirandulas kereteben ,es a Nemzeti Park szakkepzett biologusaval szoktunk fauna es flora bemutatot tartani ,aki a Mediterranum minden jellegzetes novenyerol es allatarol reszletes es szinvonalas magyarazatot nyujt , es ok definialtak ezt a kulonleges lotipust " torpe vadlovaknak " ,olaszul " cavallini della Giara"-nak a meretuk alapjan. Meg a karthagoiak honositottak meg oket a szigeten kb.negyezer evvel ezelott ,egyedul itt eltek tul a tortenelem viszontagsagait anelkul, hogy keresztezodtek volna egyeb lotipussal es genetikailag atalakultak volna .Mivel rendkivul aranyosak, messzirol nezve normal meretunek tunnek, de ha pl. egy ott elo vad tehen melle allnak,akkor eszreveheto, hogy sokkal kisebbek egy atlagos lonal.

Nem szoktam alaptalanul allitani semmit altalaban, ismereteimet a szigetrol evek ota tarto tanulas es gyakorlatban szerzett tapasztalat elozte meg ,ezen kivul a Nemzeti Park dolgozoinak szoktam tolmacsolni ,ugyhogy ha nekem nem is hiszed el ,hogy ezek torpe vadlovak, az itt elo szakembereknek nyugodtan elhiheted !

Udv: Emese

Előzmény: Törölt nick (1255)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1255
Déli részen voltunk a Giara di Gesturi nemzeti parkban, ahol a vadlovak élnek. Ezt nézzétek meg, nekünk nagyon tetszett, lehet jót túrázni. Valaki írta itt, talán Emese, hogy itt törpe vadlovak élnek. Hát ezek egyáltalán nem törpék, normál méretű vadlovak, úgy néznek ki, mint a Musztángok.
Ennek közelében van a Si Nuraxi, a világörökség része, jót lehet mászkálni, ha szereted az ilyeneket.
Szép még Nora, az ókori város. És Antas temploma, szintén ókori és nagyon szép környezetben van, talán itt vannak Szardínia legszebb hegyei, igaz túl sok szép hegyvonulat nincs.
1. Su Nuraxi
2. Antas temploma


Előzmény: Markibe (1252)
Libácska Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1254
Igazad van, bocsánat, nem találtam meg a megfelelő kifejezést. :)
Előzmény: Törölt nick (1253)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1253
"Costa Verde (a sziget legkevésbé fejlett és "legvadabb" strandjai)"

Az érintetlen természetre nem használnám azt, hogy 'legkevésbé fejlett'.
Előzmény: Libácska (1250)
Markibe Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1252

Szia !

 

Nagyon szépen köszönöm a segitségedet. Igy már azért sokkal jobb, bár voltak eddig is képek elöttem, de igy összefoglalva jobban tudom tervezni az ott töltött időnket. Gigi, köszi a válasz, mi épp akkor fogunk menni már Rómába.

Előzmény: Libácska (1250)
g.gigi Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1251

Hello!

 

Mi júni 25-júli 9-ig leszünk ott.

Előzmény: Markibe (1249)
Libácska Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1250

Szia Markibe!

 

Mivel tapasztalt utazók nem válaszoltak neked, ezért megpróbálok én segíteni, bár mi is csak idén megyek először Szardíniára. :)

A Lonely Planet Szardínia kötetére hivatkozva sorolom fel a déli rész látnivalóit.

Dél-keleti rész:

- Villasimius

- Cagliariban (a vár)

- Sette Fratelli nevű hegy

(én Villasimius partjainál tervezek egy vitorlás kirándulást)

 

Dél-nyugati rész:

- Nora városa (régészeti ásatások - www.isolasarda.com/nora-itinerario.htm)

- San Pietro szigete

- Nuraghe Su Nuraxi (a legnagyobb nuraghe Szardínián, az Unesco világörökség része)

- Costa Verde (a sziget legkevésbé fejlett és "legvadabb" strandjai)

- Iglesias városa

(mi megnézzük az Is Zuddas nevű barlangot is: www.grotteiszuddas.it)

 

Remélem, hogy tudtam segíteni és majd megosztod az élményeidet! :)

 

Üdv.:

Libácska

 

Ja, ha valaki nem ért egyet a fentiekkel, akkor kérem, javítson ki!

Előzmény: Markibe (1244)
Markibe Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1249

Szia Gigi !

 

Ti mikor mentek Szardiniára ? Nekünk is Costa Reiben lesz a szállásunk.

Előzmény: g.gigi (1247)
drq Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1248
Mi most megyünk először Szardíniára, úgyhogy nem :)
Előzmény: g.gigi (1247)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!