Keresés

Részletes keresés

quilla Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2880

Na de en mindig a csaladommal lehetek es jokat ehetek, ezzel nincs is tenyleg semmi problema.

A fenyo meg mufenyo... errefele praktikusabb, de mar arrafele is az volt, es sosem sokmeteres :) Enyim gyerek is szereti... de mikor mar oktobertol a csapbol is a sok jatekreklam folyik es azon megy az agyalas, hogy ki mit kapjon, akkor nekem nincs kedvem az egeszhez, mert maceras benne reszt vennem, anyagilag meg erzelmileg is.

Errefele amugy meg csak 2 nap a karacsony, gyorsan lezavarjak 24-25.-en, 26 mar munkanap. Es a karacsonyfat meg feldiszitik mar december elejen, es akkor a meglepetes ereje nincs mar meg a fanal sem... naszoval nem rajongok. Nem mondom, hogy utalom, de kulonosebben nem erzekmiatta nagyobb euforiat mint egyebkent :)))

Előzmény: papa_maci (2879)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2879

Ezt az előző válaszból már gondoltam.

De miért nem?

A legszebb és legmeghittebb ünnep.

Az ember a családjával lehet, jókat ehet, mi evvel a probléma?

Bár már elég régen volt, én még emlékszem hogy a fiaimnak hogy csillogott a szemük a karácsonyfa láttán.

A mai napig 2-3 méteres fákat vesznek a kis "csöpségek" mert nekik csak onnan kezdődik a karácsonyfa mérete.

Előzmény: quilla (2878)
quilla Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2878
en sem rajongok erte kulonosebben :)
Előzmény: papa_maci (2877)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2877
Miért is?
Előzmény: quilla (2876)
quilla Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2876
Es milyen igaza volt :)))
Előzmény: papa_maci (2875)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2875

Jó! Én csak értetlenül bambultam ezt a mondatot.

Vigyázz az ilyen "lemondásokkal" mert a Grincs is igy kezdte. :DD

Aztán már karácsonyozni sem akart.

Előzmény: quilla (2874)
quilla Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2874
Melyik reszet elemezzem? :D a beiglit, a nem biztost, vagy a leszt? :DDD (jo esellyel anyam iden nem fog bejglit gyartani, gyanum szerint)
Előzmény: papa_maci (2873)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2873

Kétheti itthon tartozkodáshoz meg szerintem nagyonkevés.

És miazhogy beigli nembiztos hogy lesz? :))

Előzmény: quilla (2870)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2872

Nem szeretnék ellent mondani, de:

Mi ami jegyet vettünk az mind automatából vettük.

Ott volt külömbség az árban is .Egy db. retur jegy 3,60 volt .A sima, egy útra 2,00 eu.

A sima jegyen is felvan tüntetve,hogy időben meddig kezdheted meg az utazást.

Szerintem aki turistaként van kint, az nem fogja azt nézni hogy mikortól  és melyik irányba olcsobb a jegy. Van éppen elég dolog amire oda kell figyelni, pláne mondjuk a Cais do Sodre nál. :))

Előzmény: Törölt nick (2871)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2871
Ez nem igy mukodik am. Igazabol tok mindegy hogy returt veszel-e vagy nem, a lenyeg az idopont, hacsak nincs az az akcio ami szokott lenni hogy returnal kapsz diszkont arat. Ha koran mesz, olcsobb, mintha mondjuk a deli vonatra szallsz fel. A Cais do Sodre-nel is tobbet fizetsz reggel Cascais fele mint visszafele ugyanazon az uton.
Előzmény: papa_maci (2869)
quilla Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2870
Na de nem egy nap egymas utan egyulto helyemben vegzek ezzel :DD Lesz ra ket hetem, beosztom szepen :DD
Előzmény: papa_maci (2868)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2869

A vonat jegyek többsége is igy mükszik. Már mint a retur.

Mi nem is vettünk éppen ezért oda-vissza jegyet.

Bragaba, meg Guimaraesbe 40 centtel volt a jegy drágább ha külön vetted oda és külön vissza .Viszont nem kellett rohanni.

Előzmény: tomcsek (2865)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2868
Ez a felsorolás elég gyomorrontásosnak hangzik! :))
Előzmény: quilla (2862)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.10 0 0 2867
tomcsek : igen, TAP boarding passt felmutatva be lehet menni a varosba ingyen, busszal. A Lonely Planet is irja, illetve a szalloda weboldala is ahol meg fogunk szallni. Mi oktober 23-an megyunk , szinten TAP :)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2866
Irj nekem e-mailt legyszi! Megkerdezem holnap reggel hogy van a Lisboa viva es valaszolok e-mailben, es ha van meg kerdes, valaszolok :D De inkabb a munkahelyrol tennem, e-mailben... :)
Előzmény: tomcsek (2865)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2865

Köszi a választ,lehet,hogy megnézzük a piacot.Persze csak ha belefér az időnkbe vagy ha az adott időpontban pont arra mászkálunk.

Én már felajánlottam,hogyha vkinek kell 1-2 apróság és befér,akkor szívesen elviszem.:-)  Sztem ez a túrókérdés is megoldató! :-)

Na úgy látszik most kezdenek eszembe jutni a kérdések!

-van fényképes Lisboa viva  kártyám.Ezt csak 30 napra tudom feltölteni?Mikor ott voltam ezt használtam,de nem tudom pontosan,hogy lehet-e rövidebb időre is?

-Megnéznénk majd ezt a Santarém-i fesztivált is.Mikor a buszjegyet veszem nyilván olcsóbb oda-vissza kérni majd,de mikor pl Fátima-ba mentem busszal,akkor meg kellett mondani,hogy mikor akarok visszajönni,a végén meg rohanhattam,hogy elérjem a buszt.Ez vajon Santarém esetében is így van?Nehéz reggel eldönteni,hogy meddig akarok vhol maradni.

Ja nekem meg a "Carapau grelhado com batata frita e um copo de vinho da casa,por favor." hiányzik..:-)))  Remélem jól írtam.Javítsatok ki,ha nem. Nagyot néztem mikor kihozták a halat.Sztem a hal is mert még volt mivel néznie!! :-))  Tom

Előzmény: Törölt nick (2856)
quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2864
haaaat... de csak ha tenyleg radromlana, kulonben nem innam el eloled :)
Előzmény: Törölt nick (2863)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2863
Nekem van otthon (itt) meg ilyen kavem, kuldjek? :-) Senki sem issza...
Előzmény: quilla (2862)
quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2862
mindjart itt a karacsony es teleeheted magad sztrapacskaval :DD en meg kaposztaval... meg valami jofajta hazai bablevessel is :DD meg egy kis maglyarakas... bejgli nem hiszem, hogy lesz iden. de lesz 3in1 nescafe :o)) es sajtli, es turorudi meg kremturo es toportyuuuu is :DD
Előzmény: Törölt nick (2860)
quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2861
aaaa, ma lassu vagyok ugy latszik.... most landolt a tudatomban, hogy te juhturobol akarsz korozottet :DD minden korabbi hozzaszolasomat tekintsd ugy, hogy csak magamnak mormogtam :DDDD
Előzmény: Törölt nick (2858)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2860
tuti nincs :-( (meg sosem lattam).. De juhturo nelkul nem az igazi... :-(
No meg.. egy kis sztrapacska...? :D
Előzmény: quilla (2859)
quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2859
hat azt is kikeverheted vele, max kenosebb lesz es nem darabos :) de izre ott lesz ha van pl snidlinged is :) van iott snidling?? :)
Előzmény: Törölt nick (2858)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2858
KOROZOTTET akarok :D
Előzmény: quilla (2857)
quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2857
na de izre (allagra nem teljesen) abszolut reprodukalhato a turos teszta... hat ott a turo az Auchanban, ha jol remlik akkor Fruhlingsquark neven fut es nemet turo, egy szepseghibaja van, hogy nem morzsalekos hanem kremes... szal latvanyra nem lesz ugyanaz, na de izre... :) es hat tejfolnek meg ra a creme fraiche... :D annyira nem gaz am igy helyettesitesnek, nem lesz teljes megcsufolasa a turos tesztanak :) (persze ha juhturos tesztat akarsz akkor nem szoltam :))
Előzmény: Törölt nick (2856)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2856
Tomi, nincs kedved hozni nekem fel kg juhturot? :-DDDDD Lefagyasztva biztos elall a borondben :D
Viccen kivul, ugy hianyzanak ezek a dolgok. A jo izes turos csusza, nyami nyami... Ha szakacs lennel, megkerdeznem hogy lehet hazilag tejfolt kesziteni meg tehenturot, ilyesmit. De kar lenne a szot fecserelni ra, mert a bolti tej regen latott tehenet...
Előzmény: tomcsek (2854)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2855
Tok jo idonk van! :D A Feira da Ladrã nagyon jo hely volt anno, de most felujitas van a teren es jo resze nem mukodik. Amugy erdemes kimenni, lehet venni konyveket meg csempeket, mindenfele kacatot. De vigyazzatok nagyon a cuccaitokra!!! :( Nagyon sok a tolvaj a piacon es az oda vezeto uton (villamosokon) is!
Előzmény: tomcsek (2854)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2854

Sziasztok!  Régebben vhol mintha olvastam volna,hogy a TAP beszállókártyájával/jegyével van egy ingyenes buszjárat Lisszabon-ba.Tudtok erről vmit?

És még ami érdekelne az a "Tolvajok piaca". A könyv szerint kedd reggel és szombaton van a Külső Szt Vince templom mellett. Érdemes oda elmenni?

Előre is Obrigado! Tom   Jövő héten ott vagyok! :-) Remélem még szép idő lesz!

quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2853
Ja egen, es Bebe Lily megy minden este elalvashoz :DDD nem nekem, a csajnak...
Előzmény: Törölt nick (2850)
quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2852
Nalam itteni (illetve ittenibb) zenebol a Tribalsitas megy meg Madredeus...GNR de csak radiobol... gyerekem meg persze kivulrol fujja Floribellat es a Chiquititast :DDD Ja, es Andre Sardet is :DDDD
Előzmény: Törölt nick (2850)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2851
oksa, valaszoltam is! :)
Előzmény: eelf (2849)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2850
hehehehe.. :D Igaz.. vicces asszociacio.
En nem ismerem a zenejet, majd egyszer meghallgatom. Nagyon jo dolog hogy sikerult kivinnie a zenejet az orszagbol, legalabb sokan megismerik ezt a mufajt!
Előzmény: quilla (2848)
eelf Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2849
Elküldtem újra mindkettőre, remélhetőleg megkapod most már:-)
Előzmény: Törölt nick (2846)
quilla Creative Commons License 2007.10.09 0 0 2848
Hat en tul sokat nem hallottam tole, amit igen az nagyon tetszett nekem is. De ranezesre valamiert nekem mindig egy csirke jut eszembe rola :o)) Nem negativ ertelemben, nekem tetszik a dizajnja amugy, csak olyan extrem es csirkes, de nekem bejon :)
Előzmény: linha (2847)
linha Creative Commons License 2007.10.08 0 0 2847

A minap vettem egy Mariza CD-t, azt, amit a tavaly nyári azt hiszem belémi koncertjén vettek fel. Hát én nem nagyon szeretem a fado-t, de ahogy ez a nö énekel, azt fantasztikusnak tartom. Nem csak a hangja nagyon jó, de eszméletlen a kifejezöképessége. Mondom, nem vagyok fado rajongó, de Mariza képes megríkatni...
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.08 0 0 2846
Probald meg erre: katalin1981 kukacka gmail pontocska com :-) Az elozo valaszom aldozatul esett a cenzuranak ugy latszik. Erdekes, e-mailt sem lehet publikalni? Valaki az egyik forumban mintha emlitette volna hogy azt is torolgetik. En eddig ugy tudtam hogy e-mailt azert nem ir fel az ember, mert akkor esetleg a website-okat bongeszo spamos robotok begyujtik a cimet es elarasztjak a postafiokot spammal.
Előzmény: eelf (2842)
eelf Creative Commons License 2007.10.07 0 0 2842
Pedig írtam egy elég hosszú levelet... Lehet, hogy a junkba került? Nézd meg, ha nem elküldöm újra holnap, az irodában írtam, ott megvan nekem az elküldöttek közt, és újra el tudom küldeni... Sajna eddig semmi jó hír:(
Előzmény: Törölt nick (2841)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.07 0 0 2841
Hirek?? Nem kaptam e-mailt, csak azert kerdezem! Lehet hogy a vegen happy end lesz?
Előzmény: eelf (2812)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.06 0 0 2840
Kerek mindenkit hogy folytassuk a beszelgetest ott, ahol abbahagytuk! Az, hogy a nagykovetseg tiszteletet teszi itt a forumon, csak jot jelenthet szamunkra hiszen vegre egy hivatalos szervtol is kaphattok valaszt a kerdeseitekre, ha nem csak mint olvasokent van jelen, hanem aktiv hozzaszolokent!
Mi itt ezen a forumon olyanoknak probalunk segiteni, tanacsokat adni akik Portugaliaba jonnek alt. turistakent, vagy eppen hosszabb idore, es neha egy-egy kenyesebb kerdesnel kifejezetten hasznos, ha rogton hivatalos kozegtol kapnak valaszt. Ez kulfoldon bevett szokas, mar hazankban is egyre tobb hivatalos szerv kepviselteti magat forumokon. Ez egy konnyu es bejart ut, csak udvozolni lehet a kezdemenyezest.
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.06 0 0 2839
Szerintem a portugal az egy olyan nyelv amit muszaj itt gyakorolni eloben, mert nagyon nehez megtanulni megerteni hogy mit mondanak... Mert igen, azt is meg kell tanulni, de gondolom erre rajottel :-) Lehet hogy jobban jartal volna, ha beiratkozol valami szakacs (cukrasz) suliba, es ott megtanulod a portugal elkeszitesi modokat. Szerintem a csodadra jartak volna, a buszkesegukbol kifolyolag hogy "Je, egy kulfoldi jott megtanulni a csodalatos sutemenyeink elkesziteset" :-)
Előzmény: tomcsek (2832)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.05 0 0 2838
Koszonom, valoban nem voltam gepkozelben.
Mar valaszoltam a levelre, de nem hozom "nyilvanossagra". Elismertem a tevedesemet - tudatlansagomat a nagykovetseg munkajaval kapcsolatban, es meghivtam a level irojat a Nagykovet urat es kedves feleseget a vacsorara amit a Portugaliai Magyar Csapat szervez hogy megoldja a kapcsolattartas kerdeset azokkal a magyarokkal, akiknek igenye van a talakozokra.
Előzmény: quilla (2837)
quilla Creative Commons License 2007.10.05 0 0 2837
Elkepzelheto, hogy az unnepnap miatt a cimzett nem volt meg mail kozeleben es nem is olvasta a valaszt, lehet ezert nem kerult eddig meg fel altala az oldalra.
Előzmény: mknlis (2836)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.05 0 0 2835
kurtos kalacs az fini :)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2834
:-))
Előzmény: quilla (2833)
quilla Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2833
Hatarozottan tobb eredmenyt ertel el ezen a teren mint en itt helyben :) (tuti bennem is van a hiba)
Előzmény: tomcsek (2832)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2832
De igen 3-4 helyen is voltam,sőt az egyiknél még vissza is hívtak és azt mondták,hogyha a hónap végéig nem találnak mást,akkor talán.Csak közben haza kellett jönnöm.Azért bíztam abban,hogy minimális nyelvtudással is tudok boldogulni,mert ebben a szakmában,ha vmit nem értek,akkor meg tudják mutatni,hogy mit és hogyan.Szóval ez nem egy irodai munka,ahol tényleg kell tudni a nyelvet.Amúgy minden O.K.!!   :-))
Előzmény: Törölt nick (2831)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2831
En nem rolad szoltam, direkt mondtam is hogy nem ellened szolok hanem a rossz "elmenyeimet" meseltem el masokkal. Sajnalom hogy ennyire nem talaltal semmit, nem hivtak interjura sem, semmi?
Előzmény: tomcsek (2829)
quilla Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2830
Huhh, en az egesz gondolatmenetembol egyetlen betut nem kotottemossze a szemelyeddel, csak ugy altalaban es magamrol irtam amit irtam, gyhogy ha tolem barmi kritikanak hangzott akkor az felrement es rosszul fogalmaztam, elnezest erte!!! :)
Előzmény: tomcsek (2829)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2829
Sziasztok!Hát most kicsit úgy tűnik nekem,hogy nem vagytok túl jó véleménnyel rólam.Bár lehet,hogy rosszul értelmezem a kritikát.Szóval én egyáltalán nem úgy mentem ki tavaly,hogy rögtön az ölembe hullik minden és mindenki elájul majd a szakmai tudásomtól.Egyáltalán nem a pénz miatt mentem,mert azt tudtam,hogy meggazdagodni nem Portugáliába kell menni.Elvállaltam volna bármilyen munkát,hogy fizetni tudjam a lakhatásomat,kajámat,közlekedést és egy nyelvtanfolyamot.Eleinte többre nem is nagyon vágytam volna.Én nem vagyok az a típus,akinek "büdös a munka".Egyszerűen csak mást akartam csinálni máshol,mint itthon.Annak ellenére,hogy eddig nem jött össze csak jó emlékeim vannak az ottani emberek segítőkészségéről.A hölgy,akinél egy szobát béreltem legalább10-15 helyre elvitt és próbált beajánlani,a hostelben,ahol 2 hétig voltam szintén segítettek.Egyáltalán nem érzek sértődöttséget mert nem sikerült.Ha így lenne most nem mennék vissza egy hétre.Sőt elfelejteném az egészet.De én akkor is vonzódom ahhoz az országhoz,bár tényleg nem tudom,hogy miért pont oda.Mindenkinek van egy "kis defektje",hát az enyém úgy látszik ez. :-)) Üdv mindenkinek.
quilla Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2828

Persze, de azert valljuk be, hogy ha a kenyerunk mulna rajta (legalabbis en bevallom) akkor elfogadnam ezt is kompromisszumkent meg akkor Moni sem oda jaratna a gyereket :) De nalunk meg nem arrol van szo, hogy onmegvalositani akarnank munkahely altal... nekem is volt ilyen idoszakom, aztan kinottem :o)))

De ha azt akarnek es ezert jottem volna, akkor igen... tanyernyalassal is kezdhetnem akar, ha ugy hozza a szukseg.

Előzmény: Törölt nick (2827)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2827
Hat igen, Moni sem talalt emiatt allando munkat, mert a fia francia liceumba jar es ott szerdankent kirakjak a gyereket de. 11:00-kor, bezar a bazar..
De en inkabb amugy is a "kalandvagyo fiatalok"-rol beszeltem, a csalad az mas tema, es mas az is mikor az ember csak ugy indul neki hogy valora valtsa az almat, es a vegen kiderul hogy megsincs eleg a tarsolyban, sem mereszseg, bevallalas (itt nem feltetlenul az ejszakai barokban, sztriptizes munkakorre celzok), sem penzugyi szempontbol..
De nem biralom a sracot (Tomit), ne ertsetek felre, en nem ismerem az o helyzetet, kapacitasat, felteteleit. En csak annyit mondtam hogy volt 1-2 rossz pelda amit elesben megfigyeltem, es errol mondtam velemenyt. Szerintem vannak olyan orszagok, ahol egy szakacsi, cukraszi allas betoltheto kulfoldiek altal, magyarok altal.. de ez nem az az orszag. Itt max. a "vilaghiru" olasz konyha megy, olasz ettermek meg indiai, kinai cuccok mert az hol nincs - de azon kivul a tradicionalis konyhara van fektetve a hangsuly es jol is van igy :-)
Meg mindig ugy latom viszont hogy kurtoskalacsot lehetne arulni :DD reklam vagy sem :P
Előzmény: quilla (2826)
quilla Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2826

Almok valora valtasara ez azert nem idealis hely :) Bar persze ez fugg erost az almoktol is :DDD

En nem talalnek semmi megalazot az ilyesmi munkakban, sot meg a takaritasban sem, csak szamomra megfelelo idopontban kelljen vegezni lehetoleg es nem ejjel egyig, mert az fuggetlen kalandvagyo fiataloknak valo, nem gyerekesnek :) Amikor fuggetlen kalandvagyo fiatal voltam akkor mar megvolt a hajnalig valomunkavegzes es a folyamatos hetvegezes... de oregszem no :DDDD

Előzmény: Törölt nick (2825)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2825
Amugy ez a problema sokmindenkivel akik idejonnek hogy "almokat valtsanak valora" (tenyleg nem ertem miert pont Portugaliaba de ez most mellekes) - hogy nem vallaljak el az ilyen alapveto allasokat amiket a kulfoldiek megkapnak altalaban, mint pincer, mosogato, takarito es inkabb hazamennek mintsem ilyen "megalazo" allasuk legyen. A penz nem olyan csabito mint Angliaban pl., ahol azert elvallaljak..
Nekem volt egy ismerosom aki idejott mert "bizonyitani akart", aztan mindenfele kifogasai voltak a felajanlott munkakkal, "sokat kell aldogallni", "sokat kell maszkalni", "messze van", "tul kozel van", "nincs a tengerparton", stb. stb. A vegen elfogyott a penze meg a kedve is, es felult a buszra, viszon'latas'...

A masik dolog, az adokartya: mostmar NAGYON NEHEZ kivaltani az adoszamot, mert egy portugalt kell befuzni hozza hogy vallaljon felelosseget fel evre a Finanças-nál..
Előzmény: quilla (2824)
quilla Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2824
Hat igen. Nekem is ilyesmi akadt volna szallodaban es mentem is volna iziben, kit erdekelnek a diplomak es papirok (mar ugy ertem engem jelen esetben az enyemek nem) de hat olyan lehetetlen beosztas volt, hogy a gyerekkel 'terhelten' csak fejreallt volna az eletunk :(
Előzmény: linha (2823)
linha Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2823
Ezzel tutira egyetértek, mármint, hogy alulról felfelé dolgozva valószínübb, hogy Tomcsek egyszer a szakmájában is dolgozhatna. Tulajdonképpen nehéz elképzelni, hogy bemegy egy magyar fiatalember egy pastelariaba és azt mondja, cukrász vagyok, adjatok munkát , és hogy adnának is cukrászállást máris. Még ha lenne szabad hely, akkor sem! Nem úgy van az. A fönök se úgy kezdte, nehogymár valaki akárki fia egyböl cukrász lehessen.
Előzmény: Törölt nick (2820)
quilla Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2822
Pont ezert... mert joval kevesebbet hasznalod az elo nyelvet :) Olvasas az passziv tudas, ott nem alkotsz mondatokat es gondolatokat...szal az a resz is kiesik a gyakorlasbol... en is szoktam kacifantosakat irni, de en a gyerekkel azert ugye allandoan magyarul beszelek, es a macskakkal is :DD Ezek bilingue macskak... es van egy bilingue kanarink is :oDDD
Előzmény: Törölt nick (2821)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2821
Kezdek ertelmetlenul fogalmazni, miert van ez? :( Mindig 4-5 voltam magyarbol, irodalombol, nyertem versenyeket, stb., sokat olvasok es mindig is olvastam... Igaz mar jo sok ideje csak portugalul beszelek/olvasok/irok otthon/munkahelyen, es magyarul max. 2-3 percet telefonon. Mar a macskahoz is portugalul beszelek es eszrevettem neha hogy portugalul gondolkozom/szitkozodom (csak noiesen)/beszelek magamban,hangosan...
Azert meg itt irok magyarul is :D De miert van az hogy neha ertelmetlen lesz? :-(((
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2820
Figyelj, eloszor probalkozhattal volna pincerkent. Tudod ez ugy van, hogy neha az embernek alulrol kell kezdenie hogy lassak az akarasat es esetleg ertekeljek.
En anno telefonos kisasszonykent kezdtem, es fel ev munkaval, pontossaggal, figyelemmel, fegyelemmel es "dolgozni akarassal" sikerult elernem hogy atvegyenek a sajat szakmamba, programozonak a cegen belul.. Mondhatnank azt is hogy szerencsem volt, de igazabol amikor mindennap 5kor keltem, betegen is bementem dolgozni es inkabb 30 perccel elobb indultam el otthonrol hogy sosem, barmilyen korulmenyek kozott beerjek dolgozni, ahol mindig a maximalisat kellett nyujtani mert ellenoriztek folyamatosan, inkabb azt szeretem hallani hogy "megerdemelten leptettek elo". Abban volt szerencsem hogy fel ev utan, es nem eveket kellett lehuznom mert eppen volt hely es megbiztak a munkamban anno, es azota tovabbra is.
Előzmény: tomcsek (2816)
linha Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2819
Lutell, Quilla, köszi a megerösítést cukorkaügyben. Mi legtöbbször Não, obrigado-val otthagyjuk, de persze a gyerek, ha nincs ott a szülö, tuti, hogy lefogdja. Az elsö nap a suliban is adtak cukorkát, egy egész csomaggal, és megkérdeztük, hogy ha már valamit adni akarnak, akkor mért nem inkább ceruzát vagy vonalzót. Jaj, hát ezt a freguesia ajánlotta fel, nincs beleszólásunk... Szomorú.
Előzmény: lutell (2817)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.04 0 0 2818
probald meg :D
Előzmény: tomcsek (2816)
lutell Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2817
Bocs, hogy elsiklottam a lényeg fölött... Szóval: rossz, felesleges és káros. Mindebböl következöen óriási butaságnak tartom.
Előzmény: linha (2799)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2816

Voltam délen is (Lagos),de arrafelé inkább felszolgálókat és pultos lányokat kerestek.Többféle sütit is megkóstoltam,volt ami elment,de volt néhány "fűrészporos" is köztük.Elég sokféle édes teasütiféleséget is láttam(súlyra adták),az egyiket Húngaros-nak hívták,ha jól emlékszem,érdekes,honnan jött ez a név nekik?Próbálkoztam nagyobb szállodákban is,rengeteg önéletrajzot szórtam szét,de semmi.Sebaj most megyek egy hétre és ez remélem újra fellelkesít,folytatom a nyelvtanulást és jövőre belevágok.Bár amilyen az én formám ha most csak a kíváncsiság kedvéért bemennék egy Pastelaria-ba,tutti lenne munka! :-))

Üdv Tom

Előzmény: Törölt nick (2815)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2815
Nem is a batorsag hianya, hanem a portugalsag az ami meggatolja oket. Nem tudom hogy mennyire ismerted meg/ki a portugalokat, de ok marhara buszkek arra hogy portugalok es minden kaja/edessegre.. Meg ha kaki-ize lenne is azt mondanak hogy az tokeletes, csak mert portugal. Es az edessegek raadasul itt nagyon nevezetesek es "osi" receptek alapjan keszulnek, legfokeppen a monostori apacak kiserletei akiket anno a felfedezesek koraban ellattak mindenfele joval, fuszerekkel es ok csinaltak "foallasban" a sutiket amiknek ma tortenelme es hirneve van. Dehat, izlesek es pofonok :D Miert nem probalkozol delen, ott mar alig hallani portugal nyelvet es a turistak mindent megvesznek :D
Előzmény: tomcsek (2814)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2814

Sziasztok!Köszi a válaszokat.

linha:köszönöm a címet,majd ellátogatunk a fesztiválra,biztosan jó lesz

Egyébként én is láttam,hogy az ottani sütemények teljesen mások,mint nálunk.

Ezért is bíztam benne,hogy valaki lát majd fantáziát egy magamfajta cukrászban,de úgy látszik nem elég bátrak! :-) Mindegy majd jövőre!!!!

eelf:írtam emailt

Üdv  Tom

Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2813
Dehogy hagyod elveszni a jegyet :) Tessek csak jonni! :D Majd lesz valami. Amugy nalunk is lakhatsz ha nem talalsz szallast, de mi reggel 8kor elmegyunk otthonrol es 19.30-ra erunk haza.. Bar 1 het meg nem is eleg varosnezesre, annyi minden van itt. Irj e-mailt, majd megbeszeljuk.
Előzmény: eelf (2812)
eelf Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2812
Nagyon köszi előre is a segítséget, egy tündér vagy, ez sokkal több mint segítség:-) Örök hálám érte:-) Holnap írok majd egy e-mail, majd ott részletesebben elmesélem az egész hátteret, jobban fogod érteni, bár ha belegondolok, ezt magam sem értem, hogy 4 év alatt, hogy nem vettem észre semmit, bár szó mi szó, ez az eltűnés akkor kezdődött el, amikor meglett a jegyem:-( Miután eltelt pár nap utána, és leesett nekem a tantusz, akkor kezdtem el azon gondolkodni, hátha találok valakit, valakiket, akiknek 21 okt. körül van jegyük Lisszabonba, vagy akik ott élnek, mert hát egyedül...:-(
A címét tudom (Moita), mert velem küldette el postán a bakelit lemezeit a fellépéshez, amit itt rendelt telefonon mikor nálam lakott, de eszemben sincs odamenni, ha már egyszer nem akarja (eddig legalábbis ez a látszat, mert szóban más hangzott el)... Na mindegy, nem szeretnék panaszkodni, inkább igyekszem optimistán hozzáállni, ha már így adódott, majd csak lesz valami alapon, a legrosszabb esetben hagyom elveszni a jegyet, de ez nagyon a végső eset:-)
Előzmény: Törölt nick (2806)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2811
mondjuk eleg nagy luxus a 800 meteres tavra kiadni havi 24+15 eurot... ha jobban meggondolom.
Előzmény: Törölt nick (2809)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2810
haaaat, a szomszedon meg rajtam kaszalnak havi 24 eurot, a gyerekemen megugy 15-ot... eleg az 5 kutya egy havi kosztjara? :DDDD persze attol fugg mit esznek...egy-ket jarokelo melle meg ingyen es asszem tenyleg eleg, igazad lehet :DD
Előzmény: Törölt nick (2809)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2809
lehet a helyi busztarsasag fizeti a kajakukat cserebe :DDDDDDDDDDDDD
Előzmény: quilla (2808)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2808

Simizni? a fenet... menekulni eloluk, mert falkaban ugatva rohannak az ember utan ha olyanjuk van...es hat a hazuk elott visz el a jarda, szoval mindig 50% esely, hogy megusszuk :DD

Van gazdajuk, de eleve rorhaz igy tobb lako is van ott, es terdig er kb a kerites, szal en is siman atlepem nemhogy a kutyak, ellenberger az osszes kapu mindig nyitva, a kutyak meg mennek amerre latnak. Eleinte mikor kezdtuk az ovit meg nem tudtam az ebekrol es gyalog jartunk (800 meter kenyelmes seta es mozgas) de nehany futas utan vettem buszberletet. Es van olyan szomszedom aki szinten...

Előzmény: Törölt nick (2807)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2807
Mit jelent hogy "5-6 kutya"? :-) Megallnak simizni vagy megtamadnak? :S Csak ugy ki vannak eresztve, vagy nem ertek valamit..? :D
Előzmény: quilla (2804)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2806
Hmm micsoda tortenet :-( Van egy baratnom (magyar) aki itt lakik a ferjevel (magyar) ket evig, o raer 22-23-an, majd megkerdezem hogy nem lenne-e kedve.. Nekem lenne de dolgozom :-( Viszont annyit tudok segiteni hogy 21-en vasarnap kimegyek a repterre, segitek bejelentkezni, megvenni a hetre a berletet, ilyesmik. :-) Az en e-mail cimemet megtalalod az adatlapomon ha a nickre kattintassz. :-)
Előzmény: eelf (2805)
eelf Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2805
Sziasztok:)
Már majdnem elolvastam az összes hozzászólásotokat az elejétől a végéig, már csak durván 200 maradt:-) Nagyon sok hasznos tanácsot, ötletet, tippet kaptam, és gyűjtöttem össze egy doksiba:-) Még van pár hetem amíg megyek Lisszabonba, addig lessz időm átolvasgatni őket, majd kinyomtatni, és megy a tatyóba, viszem magammal:-D Nos, olvasgatva nemigen találtam (és ez jó) olyan hozzászólókat, akik az én helyzetemben vannak, bár ez relatív, mert nem tudom, hogy sírjak, vagy nevessek, örüljek, vagy szomorkodjam. Mikor ezt a jegyet lefoglaltam, (okt 21 - 27) még totál más volt a szitú, mert akkor még úgy volt, hogy valakihez megyek, aki maga is volt nálam 2-szer Budapesten, szívesen láttam mindkétszer, és kérte, menjek én is. Most, hogy megvan a jegy, nem tudom, valami nem stimmel, valami megváltozott. Legnagyobb baj, hogy sztem ez így is marad. Nos, most itt volnék egy jeggyel, szállás nélkül, ami nem is nagy gond, mert addig tudok foglalni még, viszont egyedül mászkálni majd egy hetet, nem tudom, valahogy nem az én világom... Kicsit félek is az az igazság, lány létemre egyedül. Nos itt jön a képbe az ok amiért írok, mert végigolvasva a fórumot, nagyon sok kedves embert vélek a hátterekben, mindenki a sajátjában ugye, és abban reménykedem, hogy esetleg valakit találok, aki, akik ebben az időpontban Lisszabonban lesznek, és szervezhetnénk együtt a környék(ek), városot meglátogatását, persze, csak ha lenne olyan akit nem zavarok. Arra is gondoltam, hogy esetleg ott élőkkel találkozni, nagyon jó lenne, ha lenne kivel szót váltani, és ha mindez magyarul lenne, talán nem érezném magam olyan elveszettnek és megijedve, mint ahogy jelenleg érzem magam. Ha valakit érdekelne a közös felfedezések, Lisszabon és más városlátogatások, kérem, nem habozzon írni, ha nem ott él, és Pestről indul, addig még ismerkedhetünk, van idő, még előtte akár talizhatunk is:-)
Nagyon szépen köszönöm, hogy meghallgattatok, és várom az esetleges válaszokat:-) Címem az eelf kukac freemail pont hu. Így írom, hogy ne törölje ki az esetleges cenzúra:-)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2804
Nekunk az az ovi tavolsaga, vegulis ugy 800 meter lehet de emelkedon, ezert lasabb... na meg az ot-hat kutya. Forgalom... hat az autopalya lehajtoja pont ide torkollik, szoval forgalom itt is van (meg egy kamionterminal itt a hatunk megett), de feltortunk mert most nyaron csinaltak korforgalmat es JARDAT!!! Juheee, mar elvileg nem az utpoadkan a kocsik kozott kell gyalogolni... de inkabb buszozok.
Előzmény: linha (2800)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2803
Nem kulonosebben ertekelem, plane, hogy en a gyereknek soha az eleteben nem vettem cukorkat, nalam az edesseg az a csoki vagy a keksz... de cukor... na az nem. Es akkor adjak a nyalokakat, amit meg kulon utalok, mert nem eleg, hogy cukor (nem am a cukormenteset adjak, pedig ugye van minden boltban es nem dragabb asszem) hanem meg palcikan is van es kilog a gyerek szajabol, aki ugy maszkal, es remkepeimben pl hasraesik... vagy a kocsban kell fekezni. Naszoval en a nyalokazast utalom leginkabb.
Előzmény: linha (2799)
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2802

Ezt találtam a satarém-i fesztiválról:

http://www.cm-santarem.pt/santarem/NoticiasEventos/Noticias/Festival+Nacional+de+Gastronomia.htm

Én is emlékszem, hogy írtál ide régebben. Mikor itt voltál, szereztél barátokat, ismerösöket? Rajtuk keresztül biztosan könnyebb lenne munkát találnod, végülis jó szakmád van.

Előzmény: tomcsek (2795)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2801
Foleg nem cukraszkent, mivel a sok fincsi magyar edesseg tok mas mint ez a "porcaria" amiket itt arulnak. Tudsz tojassal es jooooooooo sok vajjal, zsiradekkal dolgozni? Mar fel is vagy veve :D Nem tudom lattatok mar bolo de bolacha-t? Az tomeny VAJ... remiszto! Ennel mar csak a doce d'ovos a rosszabb :D
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2800
Mi iramtól függöen 12-15 perc alatt érünk a suliba gyalog. Légvonalban sokkal közelebb van, csakhát cikk-cakkban vezetnek oda az utcák. Kutya is akad útközben, de engem jobban zavar a rengeteg autó, közel az autópálya és persze épp mindig csúcsforgalomban megyünk és jövünk.
Előzmény: quilla (2797)
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2799

Na, mostmár tudom, hogy mindenfelé osztogatják a jutalomcukrot, csak még arról nem nyilatkoztatok, hogy mit szóltok hozzá...

Előzmény: lutell (2793)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2798
Emlekszem, hogy anno irtal es melot akartal talalni... hat igen, nagyonnem konnyu. Adoszamos kartyad szerintem minden tovabbi nelkul maradhat... en sem dolgozom ettol meg van (kell a bankszamlahoz is pl). Fog a meg neked kelleni ha sikerul itt melot talalni. A cimvaltozasat viszont nem tudom... szeritnem egyelore hagyd igy es ha aktualis es van uj, akkor modosittasd. Velem sem leveleznek soha, szoval nem gaz ha nem laksz ott. (itt ugye ugy sincs allando lakcim mint odahaza)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2797
Akkor az szerencses tav. Mondjuk nekunk ez a masik suli semmivel nincs messzebb (de kozelebb sem) mint a sajat lett volna. De mindenkeppen vagy buszozni vagy autozni kell... bar gyalogolni is lehetne akar, de menet kozben van egy falkanyi amugy nem kobor kutya, akik elol nem szeretek annyira menekulni :) (a tulajt ez persze nem hatja meg)
Előzmény: lutell (2796)
lutell Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2796
Nem, abból van kettö. És remélem, hogy ide a 2 saroknyira lévöbe be fog kerülni... (Az EB 2 meg itt van az ablakunk alatt)
Előzmény: quilla (2794)
tomcsek Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2795

Sziasztok! Régóta olvasgatom a fórumot,néha írtam is,sok hasznos infót kaptam.Tavaly 6 hetet töltöttem ott,főleg Lisszabonban.Fejembe vettem,hogy ott akarok dolgozni(ma sem értem,hogy miért pont Portugáliát szúrtam ki:-)  ).Sajnos a munkavállalás nem sikerült,pedig cukrászként és adószámmal a zsebemben biztos voltam benne,hogy összejön.Na mindegy,nem adom fel.Jövőre talán újra megpróbálom.Addig is tanulom a nyelvet.Most csak egy hetet leszek ott ,Lisszabonban,okt.18.-25.-ig,egy kis őszi mászkálásra!!Alig várom!                    Most is lenne néhány kérdésem hozzátok.

-Ha van adószámom(ill kártyám) és mégsem dolgozom ott,akkor az nálam maradhat vagy egy idő után vissza kell adjam?És ha igen,akkor kinek?És ha az igényléskor megadott lakcímem már nem aktuális,akkor mit tegyek?Itt a követségen nem nagyon kaptam infókat.

-Olvastam,hogy októberben Gasztronómiai fesztivál van Santarém-ben.Sajna a net-en nem sok mindent találtam ezzel kapcsolatban.Tudnátok esetleg erről valami bővebbet mondani?

Előre is köszönöm.Lehet,hogy még lesz 1-2 kérdésem.

Ja és ha esetleg valakinek szüksége lenne valamilyen apróságra Mo-ról,akkor szívesen elviszem(feltéve,ha befér a hátizsákomba)  :-)

Muito obrigado!!!  Tom  (kadartomkukacfreestartponthu)

quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2794
Es mit tudsz az EB1 rol ott nalatok? Abbol is egy van csak alternativa nelkul? Bar korzetes a beiskolazas es mindenkinek ott kell beiratkozni ahova lakcim szerint tartozik, de pl nekunk is sikerult az a mutatvany, hogy a gyerek a szomszedos fraguesia sulijaba ment, atkertuk es engedtek... pedig egy fel ismerosunk sem volt, emberem sem idevalosi, mi bekoltozok vagyunk :) A mi korzetes sulink icike-picike es tavaly volt, hogy nem volt tanitas mert nem volt tanar... igy elrettentunk meg akkor es igyekeztuk a gyereket atszervezni a masikba ami modernebb, ujabb, tagiskola igy biztosabb a tanareallatas (igy is igerik, hogy lecserelik tanneninket).
Előzmény: lutell (2793)
lutell Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2793

Hát mi mindenért fizetünk... (De évvégén az állambácsi visszatérit nekünk valamennyit.) A helyzet a következö. Egyik gyerek sem jár állami oviba... "Falunkba" (mert közigazgatásilag nem város) kb. 30000 élnek. És van 1 db állami ovi. Csak nagyokat (pré-primária) vesznek fel. Pontosabban nekik van elsöbségük (közöttük preferáltak a nehezebb anyagi helyzetben lévök), de velük minden évben be is telnek a helyek. Aki nem ebbe a korosztályba tartozik, az nem tud bejutni. Szoc. alapon sem. Ide a nagyobbik csemetém simán bekerült volna... De annyira szereti a másik oviját, az óvónénijét, öt is szereti az óvónéni (nem csak amolyan mutogatós módon, hanem úgy érzem tényleg), okos dolgokat tanulnak, jól érzi magát stb.  Hát ti (az utolsó évben) kivettétek volna? Természetesen költöi a kérdés, mert a döntés a mi kezünkben volt, és mi hagytuk öt nyugiban a helyén. Kisebbik (4 éves) gyerekem most kezdte az ovit. És másik oviba jár. Leginkább a piszkos anyagiak miatt. De nem is tudom mennyire esett volna jól a lelkének az állandó feladatlapozás (a nagy ovijában délelott is, délután "dolgoznak"). Az kicsi ovija jobban hasonlít egy magyar ovira, délelött (tizórai és ebéd között) van foglalkozás, délután játszanak a kertben. Édes kicsi husókám minden reggel reménykedik, hogy egyszer annyira sikerül elkésnünk, hogy nem kell az oviban rajzolgatnia... Pedig itthon szeret... Az ovikban váltócipö nincs, köpeny igen és szintén jól teszi a szülö ha reggel jól saccolja az idöjárást...

Bölcsi vagy nagymama? Látom csak én voltam olyan helyzetben hogy a valóságban is választ kellett adnom erre a kérdésre. Hát én magamban bíztam...

Linha, én is zenetagozatos általánosba jártam... és vaj'h miért gondoltam hogy neked 2 fiad van?

Jutalomcukor felénk is van...

Előzmény: linha (2783)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2792

Nalunk volt egyenkopeny, kotelezoen...bata. Ami remek a kajalaskor es festekezeskor, de van egy nagy hatranya. Barmit adtam ala telen az alatta is maradt, mert apol es eltakar... es ha izzad akkor izzad, ha fazik akkor fazik... nem latjak mi van alatta :) Nem neztek utana... es hat zabalta a cipot az ovi, mert az allando foldon torokules es negykezlab maszas nem kedvez a cipok orranak sem.

Tegnap eloszor enyim is relative tisztan jott, de en tudom mi az oka, esett az eso es nem mehettek az udvara disznolkodni :oDD

Előzmény: linha (2791)
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2791
Váltóruha, -cipö... errefelé sem ismert. Még télen sem, esöben sem. Volt az oviben bibe, olyan kis kötényke, de hónapokig nem használta a lány, aztán meg festékesen jött haza. Ilyesmivel nem foglalkoznak, a suliban sem zavar senkit az se, hogy milyen koszosan jön haza, hogy festékes lesz a ruhája, cipöje, az se, ha elveszíti a kardigánját, 3 napig jártam utána múlt héten. Tegnap volt az elsö nap, hogy jókedvüen, tisztán(!) és nem hulla fáradtan jött haza. Remélem, ez nem csak kivételes nap volt, hanem az elsö sok további ilyen napból...
Előzmény: quilla (2790)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2790

Jo helyen van igen, egy igazi nagy csalad,. O 3 evesen kerult be az oviba, de van 4 honapostol 4. osztalyosig mindenfele gyerek. Minden gondozo nevrol ismeri az osszes gyereket, a nagyok a kicsiket, szoval nem vegyes csoport de megis latjak a bebik gondozasatol kezdve az alsoig az osszes tobbi eletet. Ebbol a szempontbol nagyon szupi. De nem tudtam megbaratkozni az eves 80 euros beiratkozasi dijjal, akkor is ha elozo evben oda jart a gyerek, azzal sem hogy nincs valtoruha es valtocipo egyaltalan, azzal sem, hogy betegseg eseten penz vissz nem jar... minim,um ket hetes tavolletert esetleg adnak valamicske kedvezmenyt... szoval az anyagi oldala rablas, meg ha fullextra is amugy a hozzaallasuk, mert arrol rosszat mondani nem lehet :)

Nalunk is volt oviban is tankonyv meg munkafuzet, szal enyem is szokta a szantast :o)))

Ahogy en irtam, en ha adni kene valahova a 4 honapost en akkor is mindenkeppen bolcsibe adnam es nem nagyszulohoz, meg anyamhoz sem bar maximalisan megbizhato ezen a teren, de ha itt lenne akkor sem adnam hozza.

Előzmény: linha (2789)
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2789

Ja, igen, itt is mindig kint ül egy nagyapa az unokájával az emeletes ház elött, a parkoló autók mellett, kert helyett..

Havi 200 az nagyon sok! De azt értem ki a szavaidból, hogy jó helyen van, az meg megfizethetetlen. Mi is csodával határos módon kerültünk be az oviba, alig hittünk a fülünknek, mikor szóltak, hogy mehet. És hogy mennyivel jobb volt, mintha velünk vagy esetleg nagyszülövel lett volna otthon, azt most is látom a suliban, sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, mint a többi gyerek, nincs gondja se a renddel se a tanulással. A legtöbb gyerek még nyugodtan ülni se bír, sok idö elmegy a fegyelemezéssel, tanulás helyett... Az oviban használtak egy tankönyvet, sulira elökészítöt, és a lányomnak ezért már ismerös a "munka", a többieknek ezt még meg kell szokni.

Előzmény: quilla (2787)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2788

Ja ertem, akkor a suliban a kajarol volt szo. Itt is kb 1,5 korul van az ebed, de nem vagyunk erintettek mert a gyerek vegulis az oviban eszik (hat havi 200 euroert etessek is meg rendesen :D)

Nekunk nem volt eselyunk allami ovira sajna, nem szamitunk ilyen szempontbol meg csaladnak, hogy oszthassuk az egy jovedelmet (de meg egy ev kb es vegre lehet majd) ugyhogy maradt a magan, ezert vol tolyan pizok draga.

Előzmény: linha (2786)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2787

Aaaa, nalunk is jott mar haza jutalomcukorkaval. De oviban is volt, hogy kapott.

Nalunk anyosek abban tipikusan portugal, luk szeru csaladi sorhazban elnek, hat ott ha haromember van a nappaliban, egynek ki kell jonni, hogy meg egy beferjen... icike-oicike, vicc az egesz. Es akkor egy full mozgasigenyes kisgyerek (egy normal es nem hiperaktiv) itt no fel butortol-butorig, helye nincs az elindulashoz, maszahoz vegkep semmi... jatszoter sehol, es ket idos emberrel itt vanegesz nap illetve nagyapjaval a kissrac neha kimegy az utcara a haz ele. Csoda, hogy a gyerek utalja a gyerekekt illetve fel toluk? :)

Előzmény: linha (2785)
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2786

A 80€ az a két gyereké együtt. De lehet, hogy csak 70 volt.

Megkerestem a blokkokat, 72,65€ volt. Plusz hátizsák meg a többi...

Az oviban úgy volt, hogy az ebédet fizetni kellett, amit egy cég készített és szállított ki naponta. Besegített a cm, de olyan havi 13 €-t fizettünk. Az ATL-t pedig ott úgy hívták, hogy espaço lúdico és szintén vmi cég csinálta szintén cm segítséggel. Azért meg havi 15€-t fizettünk. Viszont ott nem volt se beiratkozási se havi díj - marmint az oviban.

Itt a suliban van konyha, ök föznek, "a cég" csak a hozzávalót szállítja. Fizetni pedig elvileg az ebédet kellene, de mostmár nem kell. Aki fizet, annak azt hiszem 1,60€ körül van per ebéd. De vannak kategóriák, nem mindenkinek egyforma a díj.

Mást a suliban nem kell fizetni, se évit, se havit, semmit.

Előzmény: quilla (2784)
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2785

Köszi mindenkinek az infókat a babaszünettel kapcs, a mi tanítónénink amúgy a suli igazgatója is egyben, úgyhogy biztos nem marad otthon 1 évig. Egyébként szerintem is szörnyü, amikor a gyerekek a nagyszülökkel nönek fel, nem mintha nem lennének kedvesek és odaadók, de annyira szükség van itt a generációváltásra, és ez így nem fog menni. Sokszor látom-hallom, játszótéren, utcán, ahogy a nagyszülök nevelik a kicsiket, és feláll a ször a hátamon... 2007-et írunk, XXI. század!!!...

Amúgy nem tudom, ki hogy áll az édesség-kérdéshez, de engem nagyon zavar, ahogy tömik  a gyerekeket cukorkával. Mi ezzel mindig is nagyon óvatosak voltunk, a gyerek meg teli szájjal jön ki a suliból, a tanárnéni adott cukorkát, mert jól viselkedett. Szóval jutalomból fogrongálás és rossz szokásra nevelés?

quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2784

Na de ha allami EB1 (mint a mienk is) akkor mi a csudat fizettek erte? Mert mi semmit... a tankonyveink meg ha jol remlik osszesen 16-18 euroban fajtak. Kellett taska, tolltarto, valami 4 fuzet... szoval megallapitottam, hogy a magyar sulikezdeshez kepest piszok olcson megusztuk... kozeleben nem voltunk a 80 euronak :(

Es az oviban milyen ATLt fizettetek? Nekunk az ovi dij egyseges volt, mindig fiz es az eszkozdijakon tul nemigen fizettunk mast (ok, beiratkozasi dijat minden evben, hogy szakadjanak meg) de ATLt ott extran nem kellett...

Előzmény: linha (2783)
linha Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2783

Az én gyerekeim egy teljesen normális EB1-be járnak ( escola básica ciclo 1 vagyis általános iskola alsó tagozat ), a szerencsénk az, hogy kicsi az iskola és épp azon fáradoznak, hogy minél kevesebb osztály legyen, mostmár csak 2 osztályt indítanak egy évben. És ezért van idö, ember és hely a tesire meg a zenére. Mindez tavaly még szóba se jöhetett. És tényleg tanulnak szólmizálni, söt a fiamék furulyát is vettek és használják is. Én annak idején ének-zene tagozatos osztályba jártam ált. suliban, úgyhogy mindezt nagyon értékelem. És tényleg tornáznak is, igaz abban a ruhában, amiben éppen vannak ( meg lettünk kérve, hogy tesi órás napokon kényelmes ruhában menjenek). Inkább játszanak, vetélkednek, mint torna, de legalább mozognak, és ha nem esik az esö, mindig kint a szabadban.

A suliban és az ATL-ben is ( ami itt egy egyházi bölcsi-ovi része és a suli mellett van) be kellett adni papírokat ( IRS, bérleti szerzÖdés, stb) aminek alapján eldöntik, hogy mennyit kell fizetni, ami bizonyos esetekben 0 is lehet. Még a könyveket se kellett volna megvennünk, de arról lekéstünk. (Mellesleg a két gyereknek kb 80€ voltak csak a könyvek, amihez jöttek még a füzetek, tolltartó, színes, filc, stb) Ez már az oviban is így volt, mármint, hogy a beadott papírok alapján számoltak, igaz, akkor még fizettünk sokmindent, ebédet, ATl-t. Talán most azért vagyunk más kategória, mert mindkét gyerek sulis. Töled nem is kérték ezeket a papírokat? Mennyit fizetsz és miért?

Előzmény: lutell (2773)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2782
Ja, anyosom nekem is odahaza van es egy tunder... de en sem adnam oda a bebit (elobb adnam bolcsibe, ha adni kene). Unokatesok ott voltak/vannak anyosnal... es nem hiszem, hogy ez jo volt nekik, bar tagadhatatlanul gazdasagos :DD (ezert is vannak ott)
Előzmény: Törölt nick (2780)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2781

Hat en is beiratom tornara, van is... de halasztunk anyagi okokbol :DD Mert a mindenhol divatos beiratkozasi dijat is ki kell csengetni a havidij mellett, meg az eves biztositast, szval nem filleres kiadas elso korben sajna :( Igy most meg punnyad a gyerekem :)

Otthon jo esellyel en is jobban keresnek az itteni nullanal :o))) de remenykedem azert...

Előzmény: Törölt nick (2780)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2780
De az egy nagyon kritikus korszak :(( En nem tudom mit csinalnek / fogok csinalni... mondjuk nekem ott az anyosom, csak az a baj hogy marhara nem ertek egyet azzal ahogy felnevelte a sajat gyerekeit, es ebben tuti lenne konfliktusunk. Mondjuk a parommal sem ertunk egyet egyenlore - csak "tegyuk fel" alapon beszelgettunk es... na mindegy :D Ez ugyis kialakul "on the run"...

Ha az en gyereke(i)mnek sem lesz tesi, akkor en beiratom oket valahova rendszeresen sportolni. Remelhetoleg addigra tobbet is fogok keresni mint most, eljen az EU...! Erdekes dolgok ezek a penzugyek, en Mo-n jobban tudnek keresni mint itt amennyit keresek jelenleg, de lehetseges hogy itt felemelkedik a berem egy ido utan.. Vagyis kotelezoen emelik, meg a subsidiok sem jonnek rosszul, ami otthon ugyebar lutri...
Előzmény: quilla (2779)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2779

A tesi korabban resze volt az oktatasnak, enyim paromnak is volt, azota kerult ki belole, nemreg az ovis igazgatonenink beszelt errol, mondta is mikor vettek ki. Nalunk nincs is tornaterem igy alternativakent sincs megoldva... ahol van ott lehet tartanak fogalalkozasokat.

Akinek nincs nagyszuloje hogy hova tegye a gyereket az beadja bolcsibe. A mi ovinkbanis van creche es 4 hos kortol fogadjak a bebiket, szokot tis lenni mindig autos hordozoban erkezo bebicsek. Mondjuk nem olcso a maganbolcsi ha az ember nem kap helyet allamiban, de ez lehet megoldas ha van aki megkeresse az arat.

Előzmény: Törölt nick (2778)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2778
Ez tuti ossze fog jonni, annyi gyerekes van hogy mar tervezgetik nagyon! :-) Osszeereszteni a gyerekeket, szerintem nagyon jo otlet! A nyelvtanulas szempontjabol is.. meg csak ugy a fun kedveert :D

quilla: nem tudtam hogy 4.. v. 5, de szerintem ez nagyon keves meg igy is!! Es ha a par nem tudja megoldani (nincsenek nagyszulok, etc.) akkor mit csinalnak a gyerekkel? :-(

Egyebkent korbekerdeztem errol a testneveles dologrol a munkatarsaim (portugalok) meg a csalad koreben, es senki nem hallott olyanrol hogy ne lenne kotelezo a tesi.. Erdekes, lehet hogy regio kerdese vagy mar nem igy van de mindenesetre a velem egyidos, v. nem szamottevoen fiatalabb (azaz a huszoneves) korosztaly mindegyike kotelezoen tesizett a suliban, meg a parom is aki mar krisztusi korban van.
Előzmény: lutell (2774)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2777
Bizomy, nemreg meg nekem sem voltak infoim...es hat nem vagyok hanyattesve az alami oktatastol de vegulis egyelore semmi igazan nagyon gazos nem tortent. Azert egy magansuli piszok nagy ervagas lenne... igy is eleg csehul allunk, es ugye nekunk ATLt fizetni kell mert a sulinkban nincsen.
Előzmény: lutell (2773)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2776

Nalunk is beigertek a tanarvaltast sajna, mar az elso nap elott. Mert a tannenink a harom tagiskola koordinatora is egyben es kitalaltak, hogy ezeknek a tanaroknak ne kelljen tanitani...de addigra mar megkapta az osztalyt, az allasfoglalas illetve az engedely a nemtanitasra pedig meg nem jott meg a miniszteriumtol, igy egyelore o van, nem tudni meddig, utana jo esellyel helyettesito tanar lesz es majd egyszer valamikor sajat.

Ez a kuldozgetos rendszer a tanaroknak tenyleg ritka rossz lehet de hat azert van mert nem a sulikkal allnak szerzodesben es palyazniuk kell a helyekre...agyrem, hogy valaki az orszag tulso vegebe menjen tanitani :(

Előzmény: linha (2770)
quilla Creative Commons License 2007.10.03 0 0 2775
Dehogy :) 5 honapig!! 4 honapig fizu 100%-val avagy valaszthatja az 5 honapot es akkor fizu 80%
Előzmény: Törölt nick (2772)
lutell Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2774
Köszi a meghívást! Nem tudom még, hogy el tudok-e menni. Ha megyek akkor is inkább csak egyedül, gyerek nélkül. De ha egyszer összejönne egy szabad(abb)téri (lehetöleg játszótér, vagy bicózásra alkalmas hely közelében...) délelötti/délutáni találkozó... akkor a világért sem hagynám otthon öket.
Előzmény: Törölt nick (2767)
lutell Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2773

Linha! Zene füleimnek amit írtál. Éppen arról akartam értekezni, hogy mennyire rosszul esik a lelkemnek a zeneoktatás hiánya. Heti 3 óra ének... + még torna is? Jó helyre járhatnak a fiaid. Ne haragudj, de ezt a minimálbéres részt megerösitenéd? Jól olvastam? Ez mindenhol (országosan) érvényes, vagy csak felétek? Mi is érintettek vagyunk...

Más: szerintem a tanárnéni 4/5 hónapot marad otthon a kisbabával. De elvileg - mint közalkalmazott - maradhat 1 évet is.  (De azért erre az infóra ne vegyél mérget. Pont mostanság változtak az ezt érintö szabályok.)

Quilla! Megbecsülöm az ovit. Illetve az óvónénit.  Bár azért, hogy mi lesz a mese elöadásából még majd meglátjuk. Holnap megyek szülöire. Gondolom utána majd okosabb leszek. Vagy csak fáradtabb...

Iskolával kapcsolatos kérdéseim: nem tudom igaziból, mit is akarok tudni az iskoláról. Mindent, mivel semmit sem tudok az itteni állami oktatásról... Ugye nem is olyan régen még te is így voltál?

Törölt nick Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2772
3 hónapig elvileg.
Előzmény: linha (2770)
linha Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2771
Nekem eddig kevés dolgom volt a nagykövetséggel, be sem vagyok jelentkezve, de nem tünt fel, hogy különösebben aktívan szeretnék az itt élö magyarokat összehozni, stb. Leginkább azzal voltak elfoglalva ( ez kb. 2 éve volt), hogy az oroszoknak adtak ki vmi utiokmányokat, amivel Mo-n át utazhattak haza.
Előzmény: Törölt nick (2762)
linha Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2770

A változás szele a mi sulinkba is megérkezett, mostmár odajár mindkét csemetém. Nálunk van torna és ének(nem tévedés!!!) óra, hetente 3-szor az elsöben, a negyedikben kevesebb, mert ott ugye kötelezöen nyomatják az angolt. Az enyéim mind a ketten reggel 8-tól du. negyed 7-ig vannak suliban ill. ATL-ben ( ez a napközi), az egyik délelött a másik délután. Ott is ebédelnek, és mind a ketten szeretik a kaját. Ráadásul fizetnünk sem kell semmi extráért, mivel minimálbérböl éldegélünk. Félreértés ne essék, én is állami iskoláról beszélek.

Az elsösök itt is még csak az u betünél tartanak, a betük kacifántosságát már a fiam miatt ismerem, meg lehet szokni. Amit sose fogok megérteni, az az, hogy miért küldözgetik a fiatal tanítókat olyan messze az otthonuktól. Ráadásul a lányomnak már a második tanítónénije van ebben az évben, de ez is csak helyettesíteni jött... A "végleges" otthon van kisbabával, nem tudom meddig, aug.-ban szült, valaki tudja, meddig maradhat otthon?

Előzmény: lutell (2763)
linha Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2769
Ez a feltételezés nagyon jólesett, de konyhatündér semmilyen nemzetü kaja esetében nem vagyok, csak igyekszem ( bár a fiam szerint a királynak sincs jobb szakácsa)... Mindenesetre amit eddig a többiek leírtak, annyit tudtam volna én is hozzászólni. Mellesleg én szeretem fözve a bacalhaut.
Előzmény: quilla (2761)
quilla Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2768
Aaaa, en ki nem probalt receptekkel ritkan szoktam baratkozni, inkabb csak ugy, hogy valakitol aki martapasztalta :) Koszi az instrukciokat! :)
Előzmény: Törölt nick (2766)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2767
lutell: okt. 12-en penteken este magyarokkal vacsit szervezunk, nem lenne kedved eljonni neked is? Gyerekek is lesznek ott elvileg, mar vagyunk olyan 10-en, es "em principio" a Roma-Areeiro kornyeken van egy etterem ahol a Moni baratnom ismeri a tulajt, oda megyunk. Az este olyan 19-20h-t jelent.
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2766
Dehat itt a net, a vegtelen informacioforras :D Bacalhau-t egyebkent 48 oran keresztul aztatni kell, cserelni rajta a vizet hogy kimenjen belole a sok so amivel tartositjak. Ha mar ugy gondolod hogy jo, es el is telt az ido, akkor tepj le nyugodtan egy darabot belole es kostold meg. Semmi gond nem lesz :D es meglatod hogy jo-e mar, nem-e tul sos. Aztan ki kell filezni es mehet a jo kis finom bacalhau a bras.... kedvencem!!! :D
Előzmény: quilla (2765)
quilla Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2765

Ne csinald!!!!! Joeg!!! Betort a valtozas szele a portugal ovikba, legalabbis a tietekbe!! Meselo a gyerek? Es szoveget tanul?? Gratula, es nagyon becsuljetek meg az ovit!!! :)

EB1... mit is meseljek: allamiba jarunk, ez a puding probaja :) Harmadik heten jarunk, hat azert kozel nincs olyan iraselokeszites mint odahaza, ertem ez alatt a betuelemeket. Valahogy elnagyoltak, elkapkodtak... jott a lecsoba csapas es igy mar irtak a kis es nagy I-t valamint a kis u-t. Nagyon kacifantosan kalligrafikus az irasuk, en ilyet nem is tudok, mi tobb van amelyik betut (szegyen ide vagy oda) fel sem ismertem. Nekem iszonyu bonyolult de majd a gyereknek ez lesz az etalon :) Mi nem a hagyomanyos 9 oras kezdesben vagyunk hanem 8-13 ora kozott. ATL a suliban nincs... van helyette a regi ovinkban, igy a nom oda jar delutan es ott is ebedel, ott fini a kaja, allitolag a suliban nem.  Hianyolom a sok gyakorlast (a tobb gyakorlast, mert nagyon keves volt egy-egy beture szerintem). Nekunk orarendunk nincs, a konyveit sem hozza haza igy pakolni taskat nem kell. Tantargya van a portugal (iras es olvasas egyben) a kornyezet es a matematika. Ennyi :DD Senki tobbet harmadszor. Testneveles EB-ben nincsen tantervben sajna... na mit irjak meg? Kerdezz mi erdekel :)

Nekem nincs is portugal szakacskonyvem asszem, magyarul foxok :) Anyosom az pl jol foz na de o meg nem olvas es igy nem is ir, igy vizonylag nehe tole receptet szerezni :DD

Törölt nick Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2764
Na ma kijott a statisztika, legveszelyesebb telepulesek Portugaliaban (autofeltoresek, assalto-k (rablasok), keselesek):

1. Albufeira (Algarve)
2. Lisszabon
3. São João de Madeira
lutell Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2763

Linha, Quilla! Képzeljétek, a tegnapi döbbenettöl még nem tértem magamhoz. Nagyobbik lányom ugyanis közölte, hogy ök az oviban mesét fognak elöadni. (Irulok-pirulok, de a cimét elfelejtettem, pedig valami ismert portugál mese.) Hab a tortán, hogy ö lesz a mesélö.  Állítólag már tanulja a szövegét! Nem mertem feszegetni a textus hosszának kérdését... Erröl jut eszembe, mesélnétek majd egy kicsit az EB1-ról?

Bacalhau ugyben: remek jól tudok szakácskönyveket forgatni... a fapadosat meg számüztem a konyhából. Karácsonykor se. Egyebként a halak többnyire a férjem hatáskörébe tartoznak.

quilla Creative Commons License 2007.10.02 0 0 2761
Linha! vagy barki szakavatott konyhatunder lusitan 'konyhamuveszetben'. Hogy kell elbanni a tablas bacalhaual pl? En csak a szardiniahoz meg a carapauhoz ertek, semmi egyeb halhoz, pedig szeressem (na nem a karacsonyi vizben fott verziot, azt annyira nem de barmi mast igen).
Előzmény: linha (2759)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2760
thats great :)

remelem oktober 23-nov 2 kozott is kellemes ido lesz :) :)
linha Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2759

Most épp száz ágra süt a nap, kellemes meleg van, és az esönek annyi nyoma van csak, hogy tisztább, frissebb minden, meglehetösen párás a levegö, és kevesebb a kutyakaki a járdákon - na, de van ám már abból friss utánpótlás elég!

Ja, és a tenger tajtékzik még egy kicsit, ronda szürkés. Ez most amúgy is a marés vivas ideje, vagyis az erösebb apály-dagályé, a carcavelos-i strandot pl. teljesen ellepte a víz és már elvitt egy csomó homokot.

Előzmény: blaze73 (2757)
linha Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2758

Tegnap este megint megemlítették a magyarokat a híradóban, kijött ugyanis egy EU-s felmérés, miszerint a portugálok pesszimisták a gazdasággal és a saját anyagi helyzetükkel kapcsolatban, náluk már csak a magyarok pesszimistábbak az egész EU-ban...

Az sem volt semmi, ahogy épp egy éve felfújták a Kossuth-téri eseményeket.

Előzmény: Törölt nick (2755)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2757
ok ok,,, akkor hala egnek minden rendben :)
linha Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2756

Fornalha, köszi a meghívást, egyelöre nem tudom, el tudok-e menni.

Próbáltam e-mailt küldeni, de valahogy nem ment, és annyira nem értek az informatikához, hogy tudnám, miért.

Előzmény: Törölt nick (2746)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2755
De mar minden OK. Ebbol is latszik hogy mennyire felreinformalja az embereket a sajto...
Mondok egy peldat.
Anno a radioban ITT Portugaliaban bemondtak, hogy Magyarorszagon, Budapesten (!!!) annyira nincs penze a kormanynak hogy aruljak az utcaneveket, potom 150 euroert 100 evre lehet venni egy utcatablat es ugy nevezi el az ember ahogy akarja, Michael Jackson utca, stb. stb., szegeny Mo., mennyire nincs penze, stb.

A valosag ezzel szemben: Van egy kis falu valahol, kevesebb mint 100 lakossal es a CM (Varoshaza, RATHAUS) ugy akart egy kis penzt es hirnevet szerezni a falunak, hogy 5 evre arulta valoban az utcaneveket, nem potom penzert. :D De szerintem jo otlet volt, vegulis :-)

Es azota meg szamtalan ilyesmi fordul elo, nemcsak egy iranyban, hanem vice versa.

Az esozesekrol annyit, hogy igen, volt ilyen de nem Lisszabonban hanem Grande Lisboa-ban, es mashol, ami inkabb Alentejot erintette - Sacavém, Évora, stb.

Mostmar minden rendben van, nalunk is nagy eso volt de kb. fel ora alatt renderaktak mindent a tuzoltok (Bombeiros). Itt nem all meg a vilag ha leesik egy kis eso.. :D Es teny hogy leesett egy "keves", mert szombaton kineztem az ablakon es a szavam is elallt, a viz omlott le a meredek utcakrol (4 darab) a hazunk elotti terre, vitte a szemetet, a fekvorendort is, mindent amit ert es begyult a vonatallomas alatti atjaroba, ami miatt leallitottak a forgalmat de mint mondtam, rendberaktak hamar, mintsem hogy panik lett volna.
Előzmény: blaze73 (2754)
blaze73 Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2754
papa_maci : igy van :)

mas : mi a helyzet Lisszabonban ? Hirado mutatja, hogy hatalmas eso volt, elazott fel varos, autok viz alatt stb... :(
papa_maci Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2753

Én nem akarok most ebben a dologban pro és kontra állást foglalni.

De szerintem nem egyforma a két nép vezetési stilusa.

Nem, én még nem jártam a Törököknél.

Úgy gondolom ha ők voltak nálunk 160 évig, akkor én is hosszabb időre mennék. De nem mostanában. :))

Viszont a temperamentumuk alapján szerintem gázosabbak mint a Portugálok.

Szerintem nem lesz semmi gond a kinti vezetéssel. Hülye meg mindenhol van europai, vallási, vagy politikai hovatartozástól függetlenül.

Egyébbként én imádok vezetni. 17 éves korom óta van jogsim,és azóta mindig vezettem,és volt is mit vezetnem.

Csak az a sok tapló ne lenne az utakon.Erőszakos,tolakodó, magukat a kreszszabályaitól függetlenitö suttyó bunkók.

Előzmény: blaze73 (2740)
papa_maci Creative Commons License 2007.10.01 0 0 2752

Természetesen én is igy gondoltam.

Semmi ne maradjon a kocsiba. Pláne szem elött.

De meg mondom őszintén,nekem semmiféle rossz tapasztalatom nem volt ilyen téren.

Mondjuk okot sem nagyon adtam rá.

Aki ismeri a Bp.-i VII,VIII, IX,X,XIII kerületeket,az tudja hogy mi a dörgés.

Szerintem semmivel sem rosszabb a kinti helyzet mint az említett kerületekben.

Előzmény: linha (2743)
quilla Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2751
Tenyleg, continente jatszhat... megnezem :) Intermarche se kozel se tavol... Jumboban meg nem volt :) koszi!!
Előzmény: lutell (2750)
lutell Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2750

Continente? Intermarché? Emlékezetem szerint én ebben a kettöben akadtam bele ilyen filcbe. Se minöséget, se árat nem tudok, mert nem ezt kerestem.

Előzmény: quilla (2749)
quilla Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2749
Szerintetek lehet itt olyat kapni valahol, hogy textilfilc ami vizzel kimoshato az anyagbol? EL nem tudom kepzelni merre induljak... majd a himzos boltomban megkerdezem, de nem sok remenyt fuzok ahoz. Igazi kreativ bolt meg nem nagyon van errefele... lehuzhato matricafesteket is eddig csak keszletben, mereg dragaert a toys'Rusban lattam.
Előzmény: linha (2747)
quilla Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2748
Linhanak igaza van, magyar feleseg, portugal ferj :) Igy vegyesek :)
Előzmény: Törölt nick (2745)
linha Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2747

Gondolom portugál-magyar értelemben vegyes.

Velem egyébként olyan volt, hogy nyitva hagytam a csomagtartót itt a ház elött miközben cipeltem fel a bevásárolt cuccot, teljesen elfelejtettem, és már úgy volt egy ideje, mikor egy szomszéd felcsöngetett, hogy ha gondolom, becsukja. Tök rendes volt. Rohantam le, de nem tünt el semmi az autóból, még egy CD sem.

Előzmény: Törölt nick (2745)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2746
linha: oktober 12-en valoszinuleg (= szervezes alatt all) magyar osszejovetel lesz itt Lisboa-ban, ez egy penteki nap es osszegyulunk paran valami etteremben, valahol hogy megismerjuk egymast. Ha van kedved, dobj egy e-mailt vagy az iwiw-en: "Magyarok Portugáliában" fórum.
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.30 0 0 2745
mi az a "vegyes paros ismeros" ? :D
Előzmény: quilla (2744)
quilla Creative Commons License 2007.09.29 0 0 2744

Hat Portorol es kornyekerol en is casak annyit tudok, hogy velunk nem tortent meg ilyen, illetve feltort zaru kocsit sem lattam.

Ellenben olyan tortent itt egy vegyes paros ismerosunkkel, hogy a pasi lenn hagyta a kocsit este a haz elott (minek is vitte volna fol az emeletre, hehe :)) es veletlenul nem jol zarta be vagy az ablakot hagyta nyitva, mar nem is tudom. Masnap reggel ment es a kocsinak hult helye volt. Az elso idegroham utan hivtak a rendorseget (vagy mentek, ezt mar nem is tudom) es a rendorok nyugtatgattak, hogy semmi gond, a kocsija megvan a rendorseg egyik zart telepen. Az tortent ugyanis, hogy egy jarokelonek feltunt, hogy nyitva maradt a kocsi es szolt a rendoroknek, azoknak meg van egy ilyen ingyenes!! szolgaltatasuk, hogy elviszik es megorzik meg mielott ellopnak, szoval a kocsi meg akkor reggel meg is lett :)

linha Creative Commons License 2007.09.29 0 0 2743

" volt táska, nincs táska" ... Alapszabály, hogy nemh hagyunk az autóban semmit, de semmit, nemhogy TÁSKÁT!... De biztos te is így gondolod, és mindenki.

Egyébként a fövároson kívül (Portóról nem tudok nyilatkozni) nem annyira vészes a helyzet, velünk, és ismeröseinkkel még nemt történt semmi ilyesmi, söt, minél messzebb Lisboa-tól, annál jobb.

Előzmény: papa_maci (2734)
quilla Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2742
Iskolabuszokon is, juheee!
Előzmény: 2007pt (2741)
2007pt Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2741
Viszont a tavolsagi buszokon van biztonsagi ov. Legalabbis az ujabbakon. Nem haszontalan dolog.
blaze73 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2740
wekerlei : igazat kell adjak, sajnos.

papa_maci : en szeretek vezetni, a dugokat utalom csak :) a torokok is folyamatosan dudalnak - ott jartal mar, vezettel ? mi ott is bereltunk anno autot, vicces volt ott vezetni. savok nem igen voltak felfestve, folyamatosan szolt a duda :>

kivancsi leszek tenyleg milyen lesz Portugaliaban vezetni. :)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2739

Szerintem a magyar meg a portugál autósok között nagy különbség nincs (ez egyébként Európa két olyan országa, ahol utálok vezetni és ahol jobban kell vigyázni, mint bárhol másütt).

Egyik nemzet sem az autóval "nött föl" és el kell, hogy telljen még 20-30 év, amíg megértik azok, akiknek kocsijuk van azt, amit a németek, belgák, svájciak, stb. már rég megtanultak.

Sehol Európában nem láttam máshol olyan sok önzö száguldozó barmot és olyan sok szemtelenül parkoló kocsit, mit ebben a két országban.

papa_maci Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2738

Ez mind így igaz.

Nekem effektív '83 -óta van jogsim.

Pár százezer kilcsit megtettem,de ilyen autós népséget még nem láttam mint a Portugálok. Szerintem ha nem jó az autójukon a duda nem is tudnak vele közlekedni. :))De a gyalogos az náluk tényleg valami "szent" dolog.

Én direkt kiprobáltam.Nagy kereszteződésben átlósa mentem keresztül,megálltak, és egyrossz szót nem szóltak, és nem dudáltak. Mondjuk rendör sem volt. :))

Autóuton 90-es táblánál én mentem 140-nel, és úgy elhúzott mellettem a jó ember 170-180-as tempóba ahogy illik.

És mégis az Uniós baleseti statisztikákban nincsenek az első 10 legrosszabb helyen.

Mi a meggyöző stilusunkkal az előkelő 6.helyet foglaljuk el.

Elgondolkoztató. Én egyébbként utálok itthon vezetni.

Előzmény: quilla (2735)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 2737
papa_maci : ok, koszi a tippeket :) igen sokat autozok a belvarosban es autoztam is, plusz mar kb 15 eve van jogsim.. remelem tudom kezelni a helyzetet, de persze majd figyelek ezekre a dolgokra. millio koszi a tippeket... :) gorogo-ban is sokan mondtak, h durvan vezetnek de en Rodoszon es Kretan is bereltem autot es semmi para nem volt. Eddig mindossze egy hely volt ahol nem bereltem volna semmi penzert : MALTA :) na ott a sikatorokban ezerrel hajtanak es az oldalso tukrok vagy le vannak torve, vagy festek nincsen rajtuk 1 mm sem :) :) ott kihagytam az auto berlest Hehe :)

Lisszabonban szerintem az 5 napos "BKV" kartyara fogunk benevezni, az eleg jo, hogy metro/busz/villamos is hasznalhato vele es nem kell folyamatosan aprot keresni. es ha sokat jovunk-megyunk meg araban is van :) :)
cosmopolita Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2736
Lisboa Card 3 napra 31 euro, nekünk megérte
Előzmény: Törölt nick (2727)
quilla Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2735

Aaaa, soha sehol nem indexel, mert fogyasztana a benzint vele :DDD Es parkol a korforgalomban, es parkol masodik sorban, ellehetetlenitve a szabalyosan parkolot, hatrahagyja a kocsijat veszvillogoval es elmegy kavezni :) Es parkol a hidakon is... es dudaaaaaaaaaaal, nyooooomja mint suket a csengooooot. Ja, es szaguldozik, a sebesseget korlatozo tablak kinn vannak mert igy EU szabvany, de senki nem foglalkozik veluk.... kiveve ha a RADAR felirat jelzi, hogy ellenorzik...

ellenben, hogy jot is mondjak roluk, beengedik az oldalrol bekanyarodot a foutra a kis utcabol... illetve a gyalogos a szent tehenuk, es ha ember gyalog kozelit a zebrahoz, mar allnak is megfele.

Es valami rossza a gyalogosokrol... az idosb korosztaly nem szokta meg soha, hogy van lampa meg zebra, szoval mamikkal, apokkakal vigyazni kell mert o gyalogosan mindenfele korulnezes nelkul kepesek belevetni magukat a kocsik soraba :))

papa_maci Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2734

Bocs, de nem bírtam kihagyni ezt a poént.

Tény és való hogy autóval szabadabb az ember.

Nem vagy annyira időhöz se kötve.

Csak vigyázni kell a helyi erökkel mert szemvillanás alatt nyitják az autót, és volt táska, nincs táska!!

A közlekedésről meg annyit: aki Pesten a belvárosban autózik napi rendszerességgel, az "lenyomja" a Portugál sofőröket. Ez tuti .Gyakorlatból mondom.

Körforgalomnál meg vigyázni kell mert olyan mint az orosz roulett, ha benne van nem tudod hogy melyik kijáraton hajt ki, NEM INDEXEL az isten adta!!!!!

Előzmény: blaze73 (2733)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2733
nem, nem vonattal :)

megneztem az arakat a tervezett utakra, es hat eleg huzos.
maradt az auto - szabadabbak is vagyunk autoval... kettonknek egy Porto-LIS vonat masod osztalyon 54-55 EURO - 1 utra

autozas mellett dontottunk, nem mondtam vissza a berlest-foglalast
papa_maci Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2732

Most jut eszembe:

blaze73 te vonattal akarsz parkolni az ibis parkolójában :DDD ?

papa_maci Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2731

Sorry.

Azt nem én írtam.

Voltam ugyan Portoba, de én kempingeztem végig.:))

Előzmény: blaze73 (2730)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2730
az remek, koszi papa_maci

jol emlekszem, hogy te voltal Porto-ban az IBIS-ben ?
ingyenes tenyleg a parkolas ? van kinti parkolo, vagy hogyan ingyenes ?

mert az IBIS Coimbra azt irta 4 EURO per ejszaka a parkolas...
papa_maci Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2729

Helló.

A Sete Colinas jó a tömegközlekedésre.

Metro,vili,busz, Santa Justa lift, korlátlanul használható a jegy érvényességéig.

Mi ezt használtuk.1db kártya,5 napra 13,50 +0,50 a kártya.És ahol veszed, fel is töltik.

Előzmény: blaze73 (2728)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 2728
igen, en sem a Lisboa card-ra gondoltam, hanem ami csak a tomegkozlekedesre jo
az 5 napra 14 EURO
az lenne az erdekes szamomra, hogy az is jo a villamos, metro es busz jaratokra?
siklora tuti nem....
mert olyat vennek szivesen, de ugy eri meg ha mindenre jo - kivetel persze a hev meg siklok.....
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2727
Nem keverni a dolgokat :) Letezik egy ami a kozlekedeshez jo csak, a neve SETE COLINAS es nem Lisboa kartya. :) A Lisboa kartya az a turistaknak van, igen draga (mondd csak el mennyi volt maga a kartya? :-)) szerintem a 3 napos ara az 70 euro felett van egy fore.
Előzmény: blaze73 (2724)
cosmopolita Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2726

Ezeket a belépőket találtam meg (illetve emlékszem):

single metro jegy: 0,75 euro

átszállós retúr metro jegy: 1,9 euro

Jardim Agrícola Tropical 1,5 euro

Felfedezések emlékműve Lisszabon kártyával 1,75 euro

A Vasco de Gama toronynál a libegő: 3,5 euro

Oceanario Lisszabon kártyával 8,95 euro (15% kedvezményt kaptunk)

Museu de Marina Lisszabon kártyával 2,25 euro

Sintra - Castelo dos Mouros L. kártyával 2,5 euro

Sintra - Palacio Nacional de Sintra L. kártyával ingyenes

Sintrában a busz fel a palotákhoz 4 euro, de egész napos a jegy.

Sintra - Palacio da Pena L. kártyával az összes részre érvényes jegy (park, palota belső része, teraszok) 3,5 euro (talán 8 helyett, ha jól emlékszem)

Belém torony L. kártyával ingyenes

Jeronimos Monastery kártyával ingyenes

Csempemúzeum kártyával ingyenes

Castelo S. Jorge 30 % kedvezmény, de nem tudom az eredeti árat

cosmopolita Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2725
Igen, busz, villamos, metro, sikló, liftek és a vonatra (Hév)is ami Sintrába illetve Cascaisba megy, utóbbin csak fel kell mutatni a kalauznak. Kapsz hozzá majd kuponfüzetet is, azt vidd magaddal, mert pl. Sintrában úgy volt érvényes a kedvezmény, hogy kitéptek belőle 2 helyen is kupont. Sintrában elég sokat lehet vele spórolni. (Van 5 napos is? Én csak 1,2 vagy 3 naposra emlékszem, de lehet, hogy én láttam rosszul). 
Előzmény: blaze73 (2724)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2724
cosmopolita : en 5 napos lisszaboni kartyat tervezek venni, a kozlekedeshez. jo mindenre ? villamos, busz - metro egyarant ?

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2723
a "nagyon szemetes" reszre visszaterve, itt minden szemetes... Hihetetlen, hogy mindent szetdobalnak, rosszul raknak le es elfujja a szel, stb. Azt hittem hogy csak Mo-n a gypsyk ilyenek...
Előzmény: cosmopolita (2722)
cosmopolita Creative Commons License 2007.09.26 0 0 2722
Szerencsére talán, ha 5 percre tudta elrontani a kedvünket a dolog, amúgy nem idegeskedtünk emiatt... még szerencsé, hogy ekkor már csak pihengettünk és nem akartunk kirándulni, mert nem szívesen hagytuk magára a kocsit. Abban nagy szerencsénk volt, hogy nem tünt el semmink. Amúgy nagyon tetszett az egész ország, valóban mindenki nagyon kedves :)
Előzmény: Törölt nick (2721)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2721
Ilyen barhol elofordul :-( es mindenhol kell figyelni. Pl. Lisszabonban az osszes villamoson NAGYON oda kell figyelni a cuccokra, mert tobb mint 10 "hivatasos tolvaj" jar rajtuk, kihasznalva hogy a turistak inkabb negykezlab fenykepeznek mintsem a cuccaikra vigyazzanak.. Ok altalaban rosszul alcazott turistanak neznek ki, egy kabat rahajtva a karjukra amivel utana el tudjak rejteni a zsakmanyt...
Előzmény: cosmopolita (2720)
cosmopolita Creative Commons License 2007.09.25 0 0 2720

sziasztok!

Megjártuk Portugáliát (vagyis egy igen kicsi szeletét), mégegyszer köszi a segítséget. Nagyon jól éreztük magunkat, csak egyszer volt kellemetlenségünk Cascaisban. Az autóbérlés kezdetén, amikor is a Boca do Infernonál megálltunk (nagyon szemetes), nem több, mint 10 percre, megpróbálták meglovasítani (vagy "csak" kirabolni) a kocsit. Egy lukat fúrtak a zár mellé. Egy másik autóval is ugyanezt tették mellettünk, de abból el is vittek egy táskát. Ilyen bárhol előfordul a világban, csak azért szólok, hogy figyeljetek... mivel a parkolókban nem volt hely, ezért egy utcában álltunk meg. A rendőrök (és az autóbérbeadó) nem volt meglepődve, de mindenki segítőkész volt.

Még csak ma jöttünk haza, de ha eszembejut valami hasznos, vagy összegyűjtöm az árakat, akkor még jelentkezem. Mi vettünk egy 3 napos Lisszabon kártyát és maximálisan kihasználtuk (Lisszabonban és Sintrában).

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.21 0 0 2719
blaze73 Creative Commons License 2007.09.19 0 0 2718
2007pt : inkabb a vonatozast preferalnam, hamar le lettem beszelve az autozasrol :)
1-2 helyre igen lehet busszal is erdemes. lenne par kerdesem, adsz egy email cimet vagy irnal nekem? bb kukac hype pont hu koszi :)
2007pt Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2717

Sziasztok!

Szerintem is érdemes megállni Coimbraban, én du. érkeztem, és másnap du-ig maradtam. Megnéztem az egyetemet, a könyvtárat, templomokat, sétálgattam a városban...

Szerintem inkább busszal menj, ha bírod a buszozást.

Én 16 napig tekeregtem nyáron busszal, és szerintem nagyon jó a távolsági buszközlekedés. Vonattal csak Porto és Braga között közlekedtem, gyors és olcsó.

Be lehetett tömegközlekedéssel járni az országot (Lisszabon-->Porto-->V. N. Famalicao-->Braga--->Bom Jesus de Monte--->Guimaraes-->Viseu--->Coimbra-->Evora--->Beja--->Faro-->Setúbal--->Fátima--->Leiria--->Alcobaca--->Batalha--->Nazaré--->Obidos--->Lisszabon, remélem, nem hagytam ki semmit...:)))

Na jó, mondjuk ne induljatok ki az én tempómból...de azt gondolom, nagyon sok dolgot láttam, csak menni kell...és persze szabi után kipihenni a szabit :).

De aki az aktív pihenést szereti, annak kincsesbánya Portugália!

Ha vkinek kérdése van a fenti helyekkel kapcsolatban, szívesen írok!

Üdv. Mindenkinek "Odaát" és "Ideát"!

Előzmény: blaze73 (2716)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2716
igen, en is ugy tervezem.
ezek ismereteben foleg :) :)

az utitervem jelenlegi allas szerint:
OKT 23 erkezes LIS - este ismerkedes a varossal
OKT 24 LIS
OKT 25 LIS
OKT 26 SINTRA
OKT 27 OBIDOS
OKT 28 COIMBRA ott alvassal
OKT 29 PORTO
OKT 30 PORTO onnan kirandulas BRAGA
OKT 31 PORTO onnan kirandulas AVEIRO
NOV 01 LIS VISSZA -- LIS fel nap marad meg, ajandekok vetele stb...
NOV 02 REPULES REGGEL HAZA

kb eddig ez a terv... lehet batran otletelni, javasolni :)

es vonattal ugy tunik most, lebeszeltetek az autokazasrol :) :)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2715
Nyugodtan :D Most ajanlanek egy evszakot, de nem tudok hirtelen.. Nyaron tul meleg van, telen tul hideg, tavasszal meg osszel meg tul esos... :D
Előzmény: papa_maci (2713)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2714

Ez az egyik kedvenc képem.

Hát nem édesek?

papa_maci Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2713

Hát csókolom a kicsi kezét!!

Pont példálózni akartam,már tuniilik:

hogy van nekem egy ismerősöm, Lisszaboni illetőségü, aki hétvégeken nagy-nagy kiruccanásokat tesz élete párjával, szerintem azért hogy valamennyire meg ismerje második hazáját! :))

Egyébbként ezért irtam hogy vissza kell hozzátok menni,nincs mese!! 

Előzmény: Törölt nick (2712)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2712
Nekem egy ev nem eleg arra hogy megnezzek mindent :) De ez Magyarorszagon is igy van. Ott is sok a latnivalo, szepseg, josag :D
Előzmény: papa_maci (2711)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2711

Ezek ismeretében én megszálnék Coimbrában.

Lisszabon és környéke szerintem inkább 6nap.

Porto meg 3 nap plusz a környéke.

De ez mind érdeklődés függő.

Előzmény: blaze73 (2710)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2710
az egeszre 12 napom van...
ezr probalom esszeruen beosztani, ezert kerek tanacsokat mi az amit erdemes, mi az amit nem.

Lisszabon es kornyeke mar maga 4-5 nap legalabb
Porto-ban is szandekozok 4-5 napot eltolteni, nem kimondottan Porto-ban, de itt lenne a szallas es innen kirandulnank

Az auto kerdesben pedig lebeszeltetek a kocsikazasrol, szoval szerintem vonatozas lesz belole.. :)

Coimbra-ba pedig vonattal mennenk, reggel indulva Lisszabonbol ergo mar delre boven ott is lehetnenk. Szoval fizikailag egy fel nap lenne a varosra - setalgatni, megnezni a latnivalokat....
papa_maci Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2709

Bocs,hogy a "csapos" közbe szól.

Szerintem ezt neked kell eldönteni mint ahogy a kocsi kontra vonat dolgot.

Azt kell eldöntened, hogy mi az amit feltétlenül megakarsz nézni.

Ez azért fontos hogy a rendelkezésedre álló össz időt ne aprózd el.

Mire gondolok:Lisszabonban is és Portoban is sok látni való van.

Te még ezen kívül a környéküket is beakarod járni.

Mind erre összesen mennyi időd is van?

Ha elmész Coimbrába, ami majdnem féluton van Portoig,az egyetemre és környékére számolhatsz durván 5-6 órát. Plusz "kisportugália",hát az is van kb 2óra.

Mikor érsz Coimbrába? :))

Szoval most vagy lóverseny, vagy sétagalopp. :))

De azt is gondold végig,hogy úgysem fogod tudni mind azt megnézni amit szeretnél.

A luzitánokhoz egyszerüen vissza kell menni nincs mese. :))

Előzmény: blaze73 (2707)
linha Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2708
Én csak rövid ideig voltam Coimbra-ban, még a kocsiból se volt idönk kiszállni, de tetszett, érdemes az egyetemet is megnézni, és a folyóparton biztos lehet jókat sétálni.
Előzmény: blaze73 (2705)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2707
Akkor szerinted erdemes egy kiterot tenni, megaludni ott 1 ejszakat , Sonia ?

Lisszabonbol mennenk at vonattal vagy kocsival, ha vegre dontok mi legyen... Szoval elvileg egy jo bo fel napunk lenne ott kicsit szetnezni, setalgatni

Onnan mennenk masnap reggel tovabb Porto-ba
quilla Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2706
A kis Portugalia...en ugyan meg csak keprol lattam, de az alapjan megneznem a torpevarost :)
Előzmény: blaze73 (2705)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.18 0 0 2705
micsoda csend honol itt most :)

valaki, valakik : tervezem, hogy 1 napot megallok COIMBRA-ban, es ott alszok es onnan megyek tovabb Porto-ba. Erdemes ? Szep a varos ? Van latnivalo eleg, setalgatni stb ?? Vagy helyette esetleg valami mast ajanlanatok "utkozben" ?

koszi elore is :)
quilla Creative Commons License 2007.09.15 0 0 2704

Nem eltunk ott, mindig csak latogatoban voltunk. Raadasul o mindig csak kizarolag telen, na o meg odavan az ottani klimaert, tetszik neki a hideg :) Azt hiszem nem hiszi el, hogy nyaron ott is egeszen meleg tud lenni :oDD

De azt hiszem o sem szeretne ha ott laknank, marmint ott lenni. Azt mondta hianyozna neki a tenger...ami egy marhasag, mert van, hogy itt sem megyunk le a tengerre honapokig :DD De azt mondta, hogy a tudat a lenyeg, hogy ott van es mehetne :DDD

Előzmény: linha (2703)
linha Creative Commons License 2007.09.15 0 0 2703

Olyan fontos neki, hogy legyen? Neki biztos volt, mikor Mo-n éltetek (ha volt ilyen), és nem érti, hogy-hogy neked nincs...

Az én páromat nem igazán izgatja a nem létezö honvágyam, bár neki volt Mo-n, nem szeretett ott élni. Leginkább a klíma miatt, októbertöl májusig szidta az idöt...

Előzmény: quilla (2702)
quilla Creative Commons License 2007.09.14 0 0 2702
Tolem ugy fel evente kerdezi a parom, hogy na hatha mostmar van, meg tuti ido kerdese... hat ha idoe, akkor tobb mint 3 ev :o)) De megigertem neki, hogy szolni fogok, ha vegre van :DD
Előzmény: linha (2701)
linha Creative Commons License 2007.09.14 0 0 2701

Akkor már ketten vagyunk ( abnormálisok), nekem sincs honvágyam... Pedig mint már említettem , több, mint 3 éve voltam utoljára Mo-n. Viszont használom a skype-ot, minden este csevegek a szüleimmel, tesómmal is.

Előzmény: quilla (2641)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.14 0 0 2700
Nem tudom megnezted-e ezt a linket mielott beirtad :o ...
Ez nem magyarnak, foleg nem egyetemistaknak (akik honapokra maradnak) van az biztos. A legolcsobb apartman (mert ezek apartmanok, ami napidijas) 1600 euro korul van havonta. Ez inkabb azoknak jo akik egy-ket hetre jonnek, es meg azoknak is marha draga. Egy hotelben olcsobban meg lehet szallni. :)
Előzmény: wekerlei (2697)
Hilda31 Creative Commons License 2007.09.14 0 0 2699

Köszönöm, tovább adtam nekik a számot!

Előzmény: Törölt nick (2698)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.14 0 0 2698
Megkereshetnek engem telefonon/e-mailben. E-mail cimem a nicknevemre kattintva elerheto, a telefonszamom: 00351 965 733 488. Tudok tanacsokat adni.. :-)
Előzmény: Hilda31 (2696)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.14 0 0 2697
Előzmény: Hilda31 (2696)
Hilda31 Creative Commons License 2007.09.14 0 0 2696
Sziasztok! Ha tudtok, segítsetek nekem! Három barátnőm egy hete keres kiadó lakást Lisszabonban és nem találnak. Jövő héten hétfőig kellene találni nekik, de mostmár kezdenek pánikolni és ma reggel kaptam az s.o.s sms-t, hogy csináljak valamit ... innen Magyarországról. Egyetemre fognak ott járni, de az egyetem durván szólva le se sz...ja őket. Tehát egy három szobás, belvárosi lakás kellene, azért belvárosi, mert állítólag az biztonságos. Már az is jó, ha ötleteket adtok, hogy hol keresgessek!
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2695

Rá jöttem! Csak "nyelvbotlás" volt.

Vagy mondjam azt hogy "éberségpróbát" tartottam? :DD

Előzmény: Törölt nick (2694)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2694
NEM :))
Fent északon, Spanyolo. határánál. :))
Előzmény: papa_maci (2692)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2693

Nem ott van. :))

Braga fölött!

papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2692

Jól gondolom hogy ez valahol Setúbal környékén van?

Előzmény: wekerlei (2691)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2691

A Penedo-Gérés nemzeti park egy csodálatosan gyönyörü hely. Tele van magas heggyel, vizeséssel, kis tavakkal, amikben fürdeni is lehet. Camping ügyben nem tudok hozzászólni a dologhoz, mert mi szállodában voltunk, illetve "vadon" vertük fel a sátrainkat. Vad lovat nem láttam, de volt egy olyan eset, amikor az út mellett két nagy iszonyú hosszú szarvú ökör ült - mozdulatlanul. Goldoltam magamban, milyen jópofák ezek a portugálok, hogy ide tesznek ilyen élethü állat figurákat. Akkor egyszerre megmozdította  az egyik a fejét és kiderült, hogy nem köböl lett faragva.

Előzmény: Törölt nick (2682)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2690

Sajna nem.De sok más helyre sem ahova szerettem volna.

Ezért akarok még vissza menni.De már csak repcsivel.

Na, meg álmodtad már a kérdésedet?

Előzmény: Törölt nick (2682)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2689

Fornalha.

Megállmodtad már azóta a kérdést amit feltennél nekem? :DD

papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2688

Jó!! Félre értettük egymást.

Szerintem kb 160 EUR. amit meglehet spórolni.

De ez csak hasra ütve.

Előzmény: blaze73 (2687)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2687
Peldaul a LIS - COIMBRA net ticket 2 fore 2 osztalyon 15 EUR

az a rossz, hogy a weboldal csak Oktober elejeig enged nezni, keresni nekem pedig pont a vege kene
ez nem tul jo, biztos van valami ido limit a menetrend + net ticket vonatkozasaban...

de lehet, hogy tenyleg elvetem az auto berlest

Meg ha az allomastol a szallodaig taxival is kell menni az is belefer
Mert gondolom peldaul az IBIS Portoban + Coimbraban nem lesz tul kozel a vonat palyaudvarhoz es hatalmas borondokkel nem szivesen kutyagol az ember
De ha nem tevedek eleg korrekt a taxik ara Portugaliaban....
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2686

Szerintem nem jót nézel.

Mi kerül 15 euroba?

Az elöbb irtam hogy 2 euro fejenként egy irányba egy útra.

Előzmény: blaze73 (2684)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2685

Itt: http//www.cp.pt

Angolnyelvü is.

Előzmény: blaze73 (2681)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2684
megtalaltam a vonatos oldalt
tenyleg nem huzosak a jegyek....

LIS - COIMBRA 15 EUR 2 fonek
COIMBRA - PORTO szinten

persze, turista - 2nd class de gondolom az is jo :)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2683
A vonat nem draga :) 55 euro az helyes ar, + Porto - Lisszabon az kerul 20 euro koruli osszegbe, csak oda/fo, szoval azert az mar lesz 80 is a vegen. De akkor is jobban megeri.. www.cp.pt amugy.
Előzmény: blaze73 (2681)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2682
Eljutottatok a Gerés-i nemzeti parkba? En most oda szeretnek elmenni, az egyetlen hely ahol meg elnek vadon lovak pl. :-) marmint itt. De a parom azt mondja marha nehez kempingben szabad helyet talalni, es csak kocsival erdemes menni oda.
Előzmény: papa_maci (2680)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2681
Hat igen,,, csak a kocsi lenne 126 euro a 6 napra + autopalya + a benzin
Mondjuk persze kenyelmesebb de hat elegge draga mutatvany

Na ezt meg megagyaljuk.... ;)

55 EUR lenne a vonat csak, tuti ?

Hol lehet nezni vonat arakat, jegyeket, mi a weboldal - ha megtudhatom :)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2680

Egyébbként mi kocsival mentünk,összesen 9000. kilométert.

Elégfárasztó volt,és örültem,hogy vonatozhatok közben egy kicsit. Arrol nem beszélve hogy igy lehetett kostolgatni a Portoi borokat is. :))

Mi egy hónapot voltunk kint, és végig kempingeztünk.

Nem volt vele semmi baj.

Én már elmultam negyven,és ilyenkor az embernek már más az értékrendje.

Nekem fontosabb hogy bejárjak egy országot mint ugyan annyi pénzből kint legyek 10 napot szállodában megszállva.

papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2679

Bocsi egy kép le maradt!

Hát én nem bérelnék autót.

Lisszabonból megy vonat Portoba.

Portobol meg tudsz igy közlekedni.

És persze Lisszabonból is megy voncsi Coimbrába.

Mi is úgy mentünk.

Ja és még a helyedbe megnézném Sintrát is szintén vonattal,majd onnan megy tovább busz, a Cabo de Roca-ra. Az sem egy összeg.

Igen Fornalha, Guimaraesben született meg Portugália mint állam.

Ez az összes vasuti jegy kivéve a Lisszabon-Porto utat, kb 55 euro. 2 fő részére.

Akkor most gondolkodj! :))))

Előzmény: blaze73 (2676)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2678
akkor azt meglatogatjuk...

most mar csak az auto kerdesen vacilalok :()
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2677
Guimarães egy szép kisváros, hangulatos utcákkal és a portugalok ugy tartjak hogy onnan indult/ott szuletett meg a portugal nemzet, Portugalia orszaga.
Előzmény: blaze73 (2673)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2676
Uhh az brutal draga , marmint az autopalya es az uzemanyag is.

Ti akkor Portoban egyszeruen letettetek az autot es onnan vonattal mentetek tovabb ahogy irod ?

Autopalyat hogyan tudom kikerulni, van valami jelzes, hogy fout stb?
Elso nap nem is szandekoztunk elmenni Portoig, hanem 1 ejszakat COIMBRA-ban tolteni.

Egyaltalan gondolkozom mar, hogy erdemes-e autot berelni ha ennyire horror az uzemanyag + palya is. Lisszabonban nem lesz autonk, egyedul amiert az autot berelnem az a Lisszabon - Coimbra - Porto es onnan kirandulasok + vissza Lisszabon...
Szerinted erre megeri berelni , vagy egyszeruen vonatozgatni kene ?
Kicsit most tanacstalan vagyok... Portoban hol szalltatok meg ?

kb ennyi most hirtelen :)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2675

blaze73.

Az 1. kép a vonat.

2-3.kép Guimaraes.

papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2674

Én nem használtam a pályát.

Szakaszra kell fizetni, és nem olcsó.

Lisszabon-Porto kb 20 euro.

Főuton is megtehető, jok az utak, jól kivannak táblázva.

Az üzemanyag a legdrágább europai szinten.

1.38 euro/liter alatt nem tudtam tankolni.

Van ugyan olyan kút mint nálunk a Tesco,vagy a madaras Tesco :))

de összességébe ritka,és ott is 1.28 /liter.

Bragába, Guimaraesbe és Aveiróba a San Bentoból lehet menni Vonattal / Urbanos Portos / egy út 2. euró /fő. A returt nem ajánlom mert az időhöz van kötve.

Vagyis az odaut megkezdésétől azt hiszem 3óra időtartam- ig.

Mi ezt használtuk és nagyon jó. Bár ilyen lenne itthon is. Tiszta, nyugis,és elég sürün jár. Automtánál is lehet jegyet venni.

Guimaraesben nagyon szép a vár. Bragában a várostol kb 5km a Bom Jesus.

Mire vagy még kiváncsi?    

Előzmény: blaze73 (2673)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2673
megjott, Sonia :)

papa maci : dehogy baj, "ugass" csak bele :) minden infot szivesen veszek.
Braga és Aveiro be van tervezve, Guimaraes nem volt. Mi az, merre van stb?

Lis - Porto nem emlekszel autopalya dij teren mibe faj, papa maci ? mert ugy hallom kemenyen megkerik a penzt erte... gondolom ha Portobol kirandulunk pld az altalad is emlitett helyekre akkor mar nem palyan kell menni fizetosen, hanem vannak mas utak is. vagy tevedek ? :)

szallasnak pedig IBIS Porto neztuk ki .. jo helyen van ? :)
quilla Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2672
mailtem :) ha nem er oda szolj :)
Előzmény: blaze73 (2670)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2671

Hello. Bocs hogy beleugatok,hisz nem nekem szólt a kérdés. Szerintem nagyon klassz kis város Porto.

Nekem nagyon bejött.

Egyébbként az egész Douro-völgy nagyon szép.

A bortermelők szerveznek "üzemlátogatást" is . Én nem voltam csak hallottam róla.

Viszont Bragát, Guimaraest, és Aveirót láttam. Én nem hagynám ki a helyedbe.

Előzmény: blaze73 (2670)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.13 0 0 2670
ajj, az klassz.
lenne par kerdesem Portoval ill a regioval kapcs, mivel most oktoberben utazok es ott leszek 5-6 napot... kaphatok egy email cimet, MSN barmi vagy adhatok en egyet neked ? bb KUKAC hype.hu

Koszi :)
quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2669
jaja :)))
Előzmény: blaze73 (2668)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2668
guilla : te portoban "szekelsz" ? :)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2667
1:0-ra vezetsz!
Előzmény: papa_maci (2666)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2666

Innen valahonnan!!  :o)))

Előzmény: wekerlei (2662)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2665
no, 2 szemelyre, fapadossal kijon 200 eurora. Nemreg kellett egy alapos kutatast csinalnom a barataimnak, a "legolcsobbat". Es meg mindig a Faro - Frankfurt - Pozsony (RyanAir) a legolcsobb. Mar az is drasztikusan megdobna az arat, ha Wizz-zel Frankfurt - Budapestet valasztanank. Viszont igy csalad/baratok egy pozsonyi fuvarra... :)
Hozzateve hogy NEM mindenkinek tanacsolnam ezt az utat, mert egy ejszakat mindenkeppen a repteren kell tolteni. Igaz utana ki lehet aludni a buszon, es ha valaki kis erszenyes (es nem kenguru) akkor megeri a (nem kis) faradtsagot.
Előzmény: blaze73 (2660)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2664

Én akkor megyek majd amikor festés lesz!! .:)))))

Komolyan. Nem megyünk mostanában,csak kutakodok.

Nálunk már évad van ilyenkor nincs szabi.

Meg aztán rákéne beszélnem a "kisfiaimat" hogy tartsanak velünk.

Úgyhogy még nemtom mi lesz. :))

Előzmény: Törölt nick (2661)
quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2663
Hat nekem csak a portoi marad, remelem az marad a helyen, mert itt van tolem 8-10 percre, igen kenyelmes, ha mar mindig atszallassal jutok csak Mo.ra :) legalabb ez legyen kozel...
Előzmény: wekerlei (2662)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2662

Örüljünk neki, amíg megvan nekünk ez az "öreg reptér". Majd vonatozunk néhány év múlva Otába, vagy fizetjük az autópályadíjat. Nekem legalább 50 km-rel messzebb lesz, mint ma.

Ez nem képeslap, magam csináltam. Ki segít kitalálni, hogy hol készült?

Előzmény: quilla (2655)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2661
Hova akartok menni? :) Johettek hozzank is, adunk szallast nektek :)
De akkor kokemeny kirandulas mindennap, mert mi nem vagyunk otthon reggel 8.10-tol egeszen este 19.30-ig... :D
Előzmény: papa_maci (2659)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2660
nekem is a 410 eur / 2 fo oda-vissza 11 napos intervallumra ervenyes.
(okt 23-nov 2)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2659

Igen ez az.

Nekem úgy jött ki, hogy mindegyik drágább a másiknál legalább 10 ezerrel.

Nekem a TAP-nál 39900.- + 18000 ill./ fő. Oda-vissza, 10-napos viszonylattal!

Előzmény: blaze73 (2658)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2658
papa_maci : a 226 EURO nem rossz. mi most ketten megyunk oda-vissza TAP es 410 volt illetekkel , mindennel egyutt
Ennel olcsobban nem jott volna ki sehogyan, sot az atszallasos megoldasok (AF, LUFI, ALITALIA) meg dragabbak is lettek volna 10-20 Ezer Forinttal...
blaze73 Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2657
ok, akkor majd meglatjuk mi lesz TAP , LIS repterrel amikor megyunk...

a kajat en is hallottam, hogy eleg gaz
az airlinemeals.net oldalon sem eppen aradoznak rola :)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2656

Hát most jó kis kedvet csináltatok a repüléshez.

Az az igazság,hogy én is a TAP-ot néztem ki.

Bár, én annyira járatos vagyok ebben a dologban,hogy azt sem tudom hogy az a 226 euro amit nekem mondtak repjegy árra az korrekt-e vagy sem.

Más! Nem akarok szemét lenni de most ettem egy szép nagy adag mákos gubát :o)))

/ hú de szemét vagyok/ :))

quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2655

Abbol a szempontbol gondoltam a repterre, hogy allitolag kicsi mar a kapacitasa es emiatt vannak a csuszasok, kesesek. Szoval nem utaskonfort szempontjabol :)

Előzmény: wekerlei (2654)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2654

Nekem a lisszaboni reptérrel semmi problémám sincs (eltekintve attól, hogy ha gorombán parkol az ember, akkor a rendörök megsaruzzák az autóját. De szerintem nem is kell gorombán parkolni.) Ha hajnali kettökor indul a géped, akkor persze nem kapsz hamburgert (de azt nem kapsz Budapesten, vagy New Yorkban sem). A taxisok tisztességesek, nem lopnak meg, mint Budapesten és nem hülyéznek le, mint pld. Münchenben. Ezerszer szivesebben vagyok a lisszaboni reptéren, mint pld. Madridban, Frankfurtban, Münchenben vagy Amszterdamban. 

Előzmény: quilla (2653)
quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2653
A Lisszabon-Frankfurt nem a Lisszaboni reptermiatt kesik? En csak Porto-Frankfurt-Budapest tavon ismerem, de ott nem volt veluk ilyen bajom. Meg egyszer velem is elofordult, hogy tobb volt az utas mint a hely es felajanlottak masik utvonalat es eleg jo kis kompenzacit meg melle, a kovetkezo utam tobb mint a fele igy altaluk lett fizetve. De ez mar vagy 2 eve volt, lehet azota mar nem igy megy ez.
Előzmény: wekerlei (2652)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2652

Sokat vagyok úton és éveken keresztül favorizáltam a Lufthansát. Sajnos annyira lezüllesztették a céget, hogy inkább megyek egy fapados járattal, mint velük. A pilóták, a stewardessek meg a földi személyzet kitesz magáért, öket csak dícsérni tudom, de a menedzserek rosszul vezetik a céget. Pont most van egy nagy vitám velük, mert több jegyet adtak el a gépemre, mint amennyien befértünk volna és a dolog lebonyolítása olyan szegényes, mint mondjuk 20 éve az Aeroflotnál. Lisszabon-Frankfurt viszonylatban rendszeresen késések vannak, söt az elmúlt idöszakban többször járatot is töröltek. Annyira mérges vagyok rájuk, hogy a rossz tapasztalataimat meg is akarom írni valami utazási magazinnak.  

Találós kérdés: Aki ezt felismeri, azt meghívom egy Maceirára!

Előzmény: quilla (2645)
quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2651

ezert hordok ide minden alkalommal 8-10 konyvet is :DDD

az a Mocambo is instant? meg nem probaltam, az itteni nescafe instantokat szoktam venni, de nem az igazi... (na odahaza meg a Nesquick kakao kritikan aluli, hogy kiegyenlitsem a szamlat :DDD)

Előzmény: Törölt nick (2649)
quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2650

Azon gondolkodtam korabban, hogy lehet, hogy nekem meg az is besegit, hogy en ugye minden nap eloben is hasznalom a magyart. Szoval valahogy igy otthonosabb a dolog, teljesen hetkoznapi szamomra magyarul is beszelni (nem csak olvasni meg irni, telefonalni meg sosem szoktam) igy ebbol a tudatalatti szempontbol nem kulonul el nalam olyan nagyon a ket hely. Ha hazamegyunk es emberem is jon es a magyar lakasunkban lakunk eppen akkor is pont ugyanilyen nyelveken ugyanannyit beszelek... kiveve ugye hazon kivul (na de nem olyan jellemzo itt a hazon kivul levesem :))

(akartam volt mondani a minap, hogy ha magyar filmekre van igeny akkor mailjel es amim van azt meg tudjuk osztani :) azert eleg sok van... mar ha van DVDtek)

Előzmény: quilla (2648)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2649
ja, ezzel igy vagyok en is :D
A kaveval nagyon egyetertek... hmm hmm. Probaltad mar a Nestle kavekat? A Mocambo nagyon finom!! :) Nekem meg jobban bejon mint a 3in1 amit otthon nyomattam :D
Nekem meg a konyvek/konyveim hianyoznak, jo lenne. Van portugal konyvem egy csomo, van mit olvasnom de neha azert jo ugy olvasni hogy minden egyes szot megertek megeroltetes/utanajaras nelkul.. :)
Előzmény: quilla (2648)
quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2648

Hat azert nekem is akad odahaza csaladom meg :) Az igaz, hogy gyerekem van itt, de akik neked odahaza azok nekem is...

birnek sokkal tobb baratot itt en is azert, es ez tenyleg nem konnyu :( de ettol meg Mo. ugy am blokk nem szokott hianyozni... a kremes igen, meg a kaposzta, meg a 3in1 nescafem :o))) A DM mit uzlettipus... ilyenek neha felmerulnek.

Előzmény: Törölt nick (2647)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2647
Nekem a csalad es a baratok nagyon hianyoznak. Neked mar itt van a csaladod, nem tudom hogy baratokkal hogy allsz, de valakinek nincs igenye annyira a baratokra (foleg gyerekek + pasi mellett). Embere valogatja. :)
Előzmény: quilla (2641)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2646
A kaja viszont nagyon gaz :((((((((((((((( Fujj fujj.. En a KLM-et szeretem a legjobban... A TAP meg sokat kesik, meg hat a lisszaboni repter egy katasztrofa.. Ok tartjak a rekordot "elveszett csomagok" ugyeben (eredetileg a TAP, de a repter a hibas), meg kozvetlen jaraton is elvesztettek a barataim csomagjat - a csomagok itt maradtak PT-ben, fel sem kerultek a repulore, majd ossze-vissza torve szolgaltattak vissza 3 nap utan...
Előzmény: blaze73 (2642)
quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2645
Milyen romlast tapasztaltal a Lufinal? Mi 90%-ban csak azzal utazunk opcio hijan, de eddig meg nem futottam bele semmi rosszba, persze iden eleddig csak egy kanyarunk volt, azota romolhatott.
Előzmény: wekerlei (2644)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2644

A TAP-pal én nagyon elégedett vagyok. Ezerszer inkább tudom ajánlani, mint pld. A Lufthansát, ami sajnos nagyon leromlott. A legtöbb gépben (tiszta Airbus-flotta) van elég hely. Sajnos van egy-két olyan madár, amibe olyan sok széket zsúfoltak be, hogy alig tudsz elférni. Bizom benne, hogy nem fogsz ki egy ilyen masinát. A fedélzeten ne szalazzd el megkóstolni a Monsaraz vörösbort. Az ország egyik legfinomabb bora.

Itt küldök egy portugál karácsonyfát "boas festas"

Előzmény: blaze73 (2642)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2643

Igen, oda is húz a szívem, de legkésöbb 24 óra után érzem, hogy megint indulni kéne - vissza. Most szombaton megyek és keddig maradok, ez így tökéletes.   

Előzmény: Törölt nick (2640)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2642
apropo repules : milyen a TAP ? sikerult jo aron venni jegyet, veluk fogunk menni
meg nem repultem TAP-pal sehova. milyenek a gepeik, tiszta ? kiszolgalas, szemelyet okes ? Kaja ? :)

quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2641

Abban nekem az a jo, hogy vegre 'szarazfold' a labam alatt es ket hetig nem kell repkednem megint :DD

Abnormalis vagyok, mert nekem nem nagyon van honvagyam.

Előzmény: Törölt nick (2640)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2640
Én a megérkezést szeretem.. Magyarorszagra. :)
Előzmény: wekerlei (2637)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2639

Nagyon klassz!

A jó öreg "Golden Gate".

Spórolok egy repcsis útra én is, csak még a páromnak nem mondtam meg.

És persze ez lenne életem első repülőutja.

Szóval a terv és a para :))  már megvan.Még a megfelelő időt keresem.

quilla Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2638

Meg szep a kelo nap is, meg a baranykak na es a Minho meg Spanyolorszag hatara :) (amugy meg utalok repulni, de ezek enyhitenek valamicsket)

wekerlei Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2637

A legszebb pillanat mindíg a megérkezés.

papa_maci Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2636
Bocsi de a kép meg a szöveg egy "kicsit" nincs szinkronban. :)))
papa_maci Creative Commons License 2007.09.12 0 0 2635

Jó reggelt kedves mindenki!

Kerllett nekem tegnap jártatnom a számat az áramszünettel kapcsolatban.

Itt nálam csoda dolgok történtek :))

Minden elszállt. Először az áram :) aztán a rendszerem :)) végül a jókedvem :(

Épp Jázminapjának a képere akartam " válaszolni"

Fornalha: Kérdezz bátran, utólag úgyis mindent letagadok!! :))))

Egy kérdésre nem válaszolok, hogy hányas alábam. :DDD 

Na szóval.

Jázminapja:

Én is szeretem az ilyen fotókat azért mert magát az egyszerüséget mutatja meg.

Nincs semm faxni. 100 éve igy néz ki, és szerintem 100 év mulva is igy fog kinézni.

Ha van eszük!!!

ez is ott készült csak nincs rajta a 28-as vili.

ez viszont a 28-as ról.

Szigorúan a maestró engedélyével.

lehet látni hogy majd megszakad hogy komoly maradjon.

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2634
Persze hogy az... :-( Porto - Lisszabon 20+ euro korul van. Fizetokapunal kell fizetni, nehogy a VIA VERDE-n keresztul menjetek mert megbuntiznek.. oda csak azok mehetnek akiknek beepitett szerkezet van (nem bomba.. :P ) a kocsiba szerelve es automatikusan levonja az osszeget a bankszamlarol.
Előzmény: blaze73 (2633)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2633
kedves forum lakok :)

az autopalya fizetos ?
az a1-et szandekozom majd hasznalni egy Lisszabon - Porto - Lisszabon utra...

Koszi elore is :)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2632
mellett vagy vele? :)) En programozo vagyok, a melohelyen ilyen nem fordul elo, max. a kollegak rugjak ki a fali csatlakozot es aramtalanitanak par szamitogepet spontan...
Ez tegnap tortent meg, kicsit kiakadtam ,eppen egy hosszabb e-mailt irtam egy ugyfelunknek... :-))

papa_maci, toled akartam kerdezni vmit, komolyan mondom MEGALMODTAM a kerdest, de mire felkeltem elfelejtettem... :-))))))))))
Előzmény: wekerlei (2630)
quilla Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2631
na, majd erre fogom fogni, hogy miert nem eszem fagyit. erre meg sosem gondoltam, de valo igaz :o))) abszolut jogos a dolog.
Előzmény: wekerlei (2630)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2630

Az a jó, amikor van egy olyan 4-5 órás áramszünet és a vendéglö hütöjében megolvad a fagylalt. Amikor újra jön áram, akkor meg megint megfagy. Ha ez néhányszor megismétlödik, akkor komoly esélyed van arra, hogy szalmonellás mérgezést kapjál.

Egyébként megörülnék, ha Portugáliában kellene kompjúter mellett dolgoznom.

Előzmény: quilla (2629)
quilla Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2629
Nalunk tenyleg szokott lenni aramszunet :) Valamiert nem lehet tul jo a kozponti eloszto, mert idonket (semmi koze az idojarashoz am) nincsen aram...szerencsere azert nem tul rendszeres, de mig odahaza ilyen ketevente egyszer ha volt, itt azert ket-harom havonta elofordult :) De most eppen van aram, legalabbis nalunk :DD (annyira rendszeres csak, hogy van egy elore megbeszelt helyunk ahol mindig tartunk elemlampat mukodo elemmel, mert volt mar, hogy ugy mentem a gyerekert az oviba, hogy elemlampaval vilagitottam a lepcsohazban... szoval jol jon, ha nem kell keresni)
Előzmény: papa_maci (2627)
jázminapja Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2628

Ez az egyik kedvenc lisszaboni képem...

papa_maci Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2627

Olyan csend volt itt három napig, azt hittem áramszünetvan Portugáliában. :D

Előzmény: quilla (2626)
quilla Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2626
hol ? :o)))
Előzmény: papa_maci (2625)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.11 0 0 2625

Hahó!

Van itt valaki? :)))

blaze73 Creative Commons License 2007.09.09 0 0 2624
pécsi hornet : ok, koszi - elolvastam a regi bejegyzesed. teljesen megnyugtato :)
kb en is ilyeneket olvastam a TRIPADVISOR.COM es egyeb ilyen oldalakon, de jo ezt egy magyartol is hallani :-)

koszi meg1x !

blaze
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.08 0 0 2623
itt van még pár fotó.. :)
De akit igazán érdekelnek a fotók, 2005 kezdettel megtalálja itt (a képekre kattingatva lehet lépni a köv. fotóra):

http://kathy1981-hiddenparadises.buzznet.com/user/photos/ (Berlengas fotók)
http://kathy1981-lisboa2007.buzznet.com/user/photos/ (Lisszabon 2007)
http://kathy1981-ruaaugusta.buzznet.com/user/photos/ (Virtuális séta a Rua Agustán)
http://kathy1981-lisboa2006.buzznet.com/user/photos/ (Lisszabon 2006)
http://kathy1981-portugal2006.buzznet.com/user/photos/ (kirándulásaim Portugália-szerte - tehát minden kivéve Lisszabont)
http://kathy1981-lisboa2005nov.buzznet.com/user/photos/ (2005 Lisszabon, főként óceanárium, 2005-ben még nem volt fényképezőgépem... :-( )

off topic:
http://kathy1981-andorra3days.buzznet.com/user/photos/ (Andorra)
http://kathy1981-transylvania.buzznet.com/user/photos/ (Erdély, Drakula-kastély :)

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.08 0 0 2622
itt egy kis Lisszabon megint, Lisszabonból :)

jázminapja Creative Commons License 2007.09.08 0 0 2621

Off:

Ha van módotok, Milazzóból tegyetek egy egynapos kirándulást Strombolira és Liparira, gyönyörű út. A hajó hajnalban indul, de imádni fogsz Lipári főterén kávézni! Segestát, Agrigentót se hagyd ki! Ja, és kóstold meg az Etna Rossot.

On

Előzmény: pécsi hornet (2620)
pécsi hornet Creative Commons License 2007.09.08 0 0 2620

szia,

a 2158 sz. hozzászólásban írtam a szállásról. röviden: biztonságos,központi hely, kedves személyzet, jó ár. nekünk nagyon tetszett, és bátran ajánlom. ha kell még infó, szívesen válaszolok, bár holnap indulunk Szicíliába 2 hétre:-)

Előzmény: blaze73 (2605)
linha Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2619
Érdekes megoldás. Én igyekszem minél hamarabb beszedni a szárazakat, a napsugárzás erejét ismeremve. Meg a téli büdösödést is, föleg esös idöben, amikor a beépített verandán a nedves hidegben 2 nap alatt sem szárad meg semmi, aztán vasalgathatom... Viszont napos idöben télen is kiteregetek, és ha nincs túl hideg, megszárad minden.
Előzmény: quilla (2618)
quilla Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2618
Hat nekem sincs se kertem se szaritogepem (ez utobbit minden telen serelmezem, mert nem szarad sokszor a cucc csak budosodik ebben a hideg lakasban) van viszont harom erkelyem :DD Ott ellenben lepedovel letakarva szaritom a ruhakat (ezert nem latszik ki ) mert olyan eros a napsugarzas, hogy eleinte sikerult tonkretennem nehany szines darabot :(( Jol kiszivta a nap, piszok gyorsan... szoval lepedo alatt szaradnak :)
Előzmény: linha (2617)
linha Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2617
Jó dolog az az ablak elötti ruhazsinór annak, kinek nincs kertje se meg szárítógépe se...!! Ez egy olyan portugál szokás, aminek kimondottan örülök, otthon eszembe nem jutott volna az ablakba teregetni... Elöször kissé zavarban voltam, de ez mára már a múltté.
Előzmény: quilla (2615)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2616
hehe hat meg amikor bajnoksag van, mundial (VB) vagy euro (EB)... :D

Na, meg egy kepet talaltam, ezt a paromtol kaptam nemreg :)

Előzmény: quilla (2615)
quilla Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2615
Akkor te is a vilagorokseg reszet kepezed, mint a portoi Ribeiran :DD ha nem lognanak ott az alsogatyak elvesztene minden bajat a hely :D
Előzmény: Törölt nick (2613)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2614

Nagyon pofás kis rucik. :))

Most jártam Amadorába. Satelittel :)))))

Jó hétvégét mindenkinek!!

Előzmény: Törölt nick (2613)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2613
Amikor az elobb neztem ossze voltak.. De az index forum ma nagyon gaz...

Most kaptok egy muveszi kepet a ruhaimrol kiaggatva az ablakon :D
(Hirtelen nincs mas... :-( )

Előzmény: papa_maci (2612)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2612

Ha az utolsó kettőre gondolsz azok nincsenek összecsúszva.

Csak hasonló a képek szélének a szine.

Vagy másra gondoltál?

Ez is Lisszabon. Bár neked nem kell mondani :))

Előzmény: Törölt nick (2611)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2611
Szep kepeid vannak, de vigyazz mert egyik racsuszott a masikra :)
En is rakok fel meg egyet Lisboa-rol... :)

Előzmény: papa_maci (2609)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2610
Nem hinnem... Hehehehehehe... :-)
En az otthoni sutiket is hianyolom.. foleg a marcipanos tortakat.. :-) Meg azert na, a mi cukraszdainkkal itt egy se er fel.. :-) Hajjajjj....
Előzmény: papa_maci (2608)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2609

Biztos vannak közöttünk olyanok,akiknek meg dobogtatja a szívét ez a pár fotó:

papa_maci Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2608

Igen. A hozzá valókat elküldted,csak a tej miatt van némi félreértés közöttünk.

Én szerintem félliter +-1dl.  Szerinted ez sok.

És csak annyi kell,hogy főzni kell vagy csak összeforralni? A kavargatást megoldom :))

Tegnap a "helyzeti elönnyel" félre értettetek mindnyájan.

A SÜTI evésben van előnyötök hozzánk képest.

Ti már tudjátok hogy mit érdemes megkostolni és mit kell kihagyni!!

Én meg ettem azt ami jött velem szembe.

Bár lett volna időm  "kiválogatni" a legfinomabbakat!Szerintem még mindig kint lennék :)))

Előzmény: Törölt nick (2607)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2607
Nekem a "feherboros" kiegeszites miatt van problemam ezzel a kaposztaval. Sajnos sosem lenne olyan mint az igazi szekelykaposzta.. amit anyukam elotte vesz meg kimerve, bodonbol a hentesnel, elotte megkostolja, stb....
Ugyanigy vagyok a tejjel, hianyzik nagyon az igazi tej, amit az ember reggel 5-6 fele csipett el a szegedi piacon a tejcsarnokban a neniktol akik meg elotte csapoltak le...
Juhturo, tehenturo ugyaninnen, tobbfele keszitesi moddal.. Hat ezek a dolgok elegge hianyoznak.
De mostmar innen hianyozna a hal, a mindenfele tengeri herkentyu amiknek a nevet csak portugalul tudom... :D

Amugy nem csak a LIDL-ben hanem a Carrefour-ban, Continente-ben is lehet kapni...
Ezekben azert tartosaru, nem csak evente 1-2x van.. nem tudom a LIDL miert nem tart allandoan, hallottam mar errol hogy "neha van"..
Ezt a tejfolt is ismerem, de valahogy nem olyan ize van :) de habarashoz bizti jo... Azon felul en guilla-val egyetertek hogy a tejszin szinten megfelel habarashoz, a cel ugyanaz es alig veheto eszre a kulonbseg. Neha veszek egy Présidente markajut a Continente-ben, ami a legjobban hasonlit az otthoni tejfolhoz, es megeszem magaban...

Makos teszta: nekem itt meg nem sikerult reprodukalnom az otthoni makostesztat, pedig nem nagy kunszt, de szerintem a teszta itt masmilyen... Ketszer csinaltam ketfele tesztabol, es ki kellett dobnom, nem birtam megenni.. Vagy lehet hogy az en izlesem valtozik???

Papa_maci: oke, viszek tenyleg :) Az elkeszitesi modjat majd megsugom.. Meg mindig tartozom a francesinha recepttel, mert ugye a hozzavalokat elkuldtem.. dehat oszinten szolva dobd ossze az osszes hozzavalot a tuzon, aztan mar kesz is :D Nem hiszem hogy ugy lenne mint a Harry Potterben, hogy "4x keverem az oramutato jarasaval ellentetes, majd 6x azonos iranyba.." Hehe..
Előzmény: lutell (2604)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2606

Drága vagy.

Élnék a lehetőséggel ha nem probléma.

És még haza is viszlek :)

Horgászember lévén nem hiszem hogy problémát jelentene a kifilézése. :)

Viszont az elkészitését megirhatnád mail-ben. :)))

Előzmény: Törölt nick (2592)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.07 0 0 2605
Lisszabon szallas :
Pensão Residencial Portuense.
Rua das Portas de Santo Antão, 149-157 - Lisboa, Portugal.

Ezt neztem ki, illetve jeleztem a foglalasi szandekot.
Ismeri valaki ? Baixa Pombalina reszben van ha jol tudom, valami RESTAUDORES resznel, ott van a metro megallo is ezen a neven.

Milyen kornyek, esetleg a szallast valaki ismeri, latta netan lakott benne ?

A kulfoldi leirasokban eleg jokat irnak rola, es kedvezo az ara is.

Elore is koszonom! :)
lutell Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2604

Bocsánat, a képek lemaradtak...

Előzmény: lutell (2603)
lutell Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2603
Hát álljon itt egy kis (képi) segítség azoknak, akik székelykáposztra vágynak. Ez a káposzta a LIDL-ben - évente 1-2 alkalommal - kapható. Máshol (Pingo Doce, Continente stb) is létezik hasonló káposzta, de nekem legjobban a képen szereplö változat jött be. Tejföl: a "nata azeda" néven szereplö dolog tejföl, igaz csak 10%. (Nem tudom, hogy habaráshoz/sütéshez mennyire használható, mert nálunk a gyerekek nem ehetnek semmi ilyesmit.) A képen látható doboz az oeirasi Carrefour-ból származik, de máshol is lehet kapni. Szintén carrefouros a "tejfölszerü" 20%-os formage frais, bár ez utóbbit én inkább saláta/gyros stb. öntetekhez szoktam használni.
blaze73 Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2602
fornalha : Ok, ok nem extra surgos... oktober vegen megyunk , tudod.

a tomeget nem annyira csipem, szoval inkabb akkor delelott
hol van, hova esik Obidos ?
sajnos a Lonely Planet "Portugal" konyvben meg nem tudtam igazan elmerulni ergo eleg tajekozatlan vagyok meg... :)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2601
Óbidos az, amit nem szabad kihagyni. Ha szereted a tömeget, délután-este menj, ha nem, délelött.
Előzmény: blaze73 (2599)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2600
Nem felejtettem el, meg gondolkodom ... :) Meg aztan a cimeket is be kell gyujteni es ahhoz szuksegem van a szombati napra mikor megyunk setalni a belvarosba a parommal..
Előzmény: blaze73 (2599)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2599
koszonom a tippeket es az infokat a sutikrol...

szerintem a belem-i sutire fogok rahajtani, az a 6-os pakk jol hangzik es a fahej meg meg szuper mert minden fahejas dolgot szeretek :)

de ha le lehet ott ulni akkor lehet ott fogjuk elfogyasztani, nem az utcan v. szallodaban :)

"kinti emberek" a szallast a RESTAUDORES varosresznel foglaltam, eleg jokat olvastam rola. milyen az a kornyek, jo hely - normalis ? :)

fornalha : majd ne feledd legyszi' a jo es olcso lisszaboni ettermeket, kocsmakat, kajaldakat mailben atkuldeni, ok?

auto pedig ugy tunik a FAROCAR-nal lesz berelve, jo ajanlatot adtak es szimpatikusak is. 6 napra 110 EUR a class A auto. Lisszabon-Porto-Lisszabon utra kell, illetve Porto-bol a kirandulasokhoz.

Az oda uton ugy gondolkodok,hogy egy ejszakat megszallnank COIMBRA-ban.
Erdemes ? Lisszabon - Coimbra uton hova erdemes meg esetleg beterni, nezelodni kirandulni ? Minden tippet szivesen veszek.. Elore is koszi
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2598
en szeretem a kandirozott gyumolcsoket (a tok all az elen!! :DD) kiveve a narancshejat :) ugyhogy kipiszkalom es akkor elfogy, de nalunk nem kellett az asztalon lennie szerencsere :)
Előzmény: Törölt nick (2597)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2597
En ugyanezen okbol nem szeretem, a kandirozott gyumolcs miatt - es emiatt volt hogy egyszer kostoltam meg a bolo rei-t es koszonom szepen nem kerek tobbet. A parom nagy "festa"-t csinal ebbol, vett 2-t is mert egyik rank rohadt karacsonykor, es ujevre is kotelezo az asztalon lennie, aztan az is rank rohadt.. A felet megette de 2 emberbol aki a lakasban lakik 1 nem szereti, es ahhoz meg tul nagy hogy elfogyjon..

Meg mindig Sintra, kozepkori vasar... :-)
Előzmény: quilla (2596)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2596
En sem szeretem, de azon oknal fogva, mert nem szeretem a kandirozott citrusfeleket, leginkabb a narancsot :o)) De a puspokkenyer azert kicsit mas, anyam minden evben sut tobb ruddal, azt sem szeretem (ugyanazon ok miatt) de annak mas a tesztaja. A bolo de rei inkabb az olasz panettonra hajaz.
Előzmény: Törölt nick (2595)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2595
Lehet hogy az en anyosom is ilyen elven mukodik? :D
A bolo de rei (amirol szerintem papa_maci is beszelt, amiben gyumolcs van vegulis, es otthon is van, puspokkenyernek hivjak) az nekem marhara nem jon be... Hogy az egy mekkora szornyuseg, szaraz es .. ahh leirhatatlan borzadaly. Legalabbis szamomra. Itt persze nagy multja, jelene es jovoje van, vannak olyan peksegek amik egesz evben nyomjak es nagy betuvel ki van irva hogy "Fabrica de bolo de rei"...
Előzmény: quilla (2594)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2594

Nalatok gazdagabb a kinalat :) Nalunk csak a puding, a creme de leite es a doce de ovo van. Karacsonykor meg melle a kotelezo pao de lo es a bolo de rei. Kb ennyi a kinalat.

A sutijeimmel nincs amugy gondjuk, ok csak a foeteleket nem csipik, de anyosom pl be nem vallana, neki minden mindig nagyon finom :o) De aposom pl rendesen kiakadt a mezes mustaros csirketol mazsolas rizzsel :oDDD

(a mousse de choco az nem puding hanem gozolt csikihab-krem. de valahogy itt az sem az igazi, habszerunek kene lennie, anyoseknal meg etteremben a legtobbszor viszont olyan fagyis-pafres jellegu)

Előzmény: Törölt nick (2590)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2593
Anyósom rendszeresen hozott nekünk, mikor még otthon éltünk, meg küldött is postán csomagban bacalhaut. Az a lényeg, hogy jó alaposan be kell csomagolni, hogy ne legyen szaga.
Előzmény: papa_maci (2588)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2592
Ha gondolod, viszek neked haza decemberben es komolyan mondom :) Dec. 21-en megyek, ha kijossz a repterre akkor lehet rola szo ... :) A portugalok szeretettel fuvarozgatjak a sozott bacalhaut, de az elkeszitese egeszen specko.. Eloszor is 72 oran keresztul aztatni kell, es cserelni rajta a vizet kulonben megy a "levesbe", es nem abba a fajtaba amit az ember szivesen megeszik.. :D Aztan utana a kiszalkazasa is eleg hosszadalmas, viszont gond nelkul elkeszitheto a bacalhau a bras otthon is, ha van bacalhaud.. :)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2591
Nem semmi... Pedig azért ök is tudnak ám fura dolgokat fözni-sütni. PL. pataniscos. A legutóbbi szinte csak tojás ( mi más?) és liszt volt, elvétve akadt benne egy-két kis rákocska, és csicsogott az olajban. De az nekik szuper. Vagy a rissóis de camarão, amiben szintén csak az a krémszerüség van, és esetleg egy rákocska, de olyan pici, hogy látni se lehet.
Előzmény: quilla (2587)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2590
Az idosebbeknek mar a nagy valtozasok annyira nem jonnek be :) Az en anyosom vallalkozokedvu, izlenek neki a dolgok amiket csinalok, fokent az edessegek. Minden vasarnap ott kajalunk es szivesen fogadjak ha en viszek desszertet. Mondjuk nem is csodalom, naluk allandoan ezek valtakoznak:

- creme de leite (tejkrem, kb. puding)
- flan (ez az igazi puding leontve karamellel vagy fahejjal megszorva)
- mousse de chocolate (csoki... puding? :))
- doce de ovo (tojasos edesseg, meglepoen)
- fagylalt
- madartej

Utobbi mar eleg regen volt, szerencsere mert utalom a ravert tojasfeherjet, oklendeznem kell tole..
Előzmény: quilla (2587)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2589
hat vegulis nem folyik :oDDD
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2588

Az nekem izlett! Mármint a Bacalhau a brás.

Azon töröm a fejem,hogyha legközelebb kijutok, hozok haza sózott tőkehalat.

Repülőn, kézipoggyászként :DDD

Örülnének nekem a népek a repcsin?

Előzmény: Törölt nick (2582)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2587
je egen, kiegeszites, anyoseknak mar a toltott palacsinta sem jo, mert az edes es benne a hus. apos kiette belole a hust es a szaftot es a palacsinta nagyobb reszet kitolta a tanyer szelere :o)))) de a fia szereti :o)
Előzmény: quilla (2583)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2586

Így már minden világos.

A palacsinta, az igen, csak nem szeretem csinálni. De ha csinálok, akkor elfogy. De eszembe ne jusson túrót tenni bele! (pedig nekem az a kedvencem)

Előzmény: papa_maci (2578)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2585
Dehogynem, azt nyelik mint "kacsa a nokedlit" :D
Előzmény: papa_maci (2581)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2584
azert biztos tudsz szardiniat is sutni, vagy carapaut :DD nekem meg az is megy :DD meg neha nemi tengeri halfile, avagy fozos halfile is fott krumplival es olivaval :DDD
Előzmény: Törölt nick (2582)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2583

de, az mehet, az van itt is, creps (igy irjak?) fedonev alatt :) mondjuk ismerosek fagyival eszik??!! :o))

szoktam neha hortobagyi husospalacsintat is csinalni, persze azt foetelnek kell, de az mehet, az sikeres kaja :)

Előzmény: papa_maci (2581)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2582
abban van igazsag hogy a nokedli az teszta.. :-) az en eredmenyem a nokedli bemutatasanal ez volt: ".. erdekes". :^) Es nem nagyon kertek tobbet.
Amugy en is csak magyarosan tudok fozni, es halat.. hat rantott halat tudok csinalni, na :)))) Meg bacalhau à bras-t is...
Előzmény: quilla (2580)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2581

És mi van a palacsintákkal?

Az se nyerő ?

Előzmény: quilla (2580)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2580

Hat en csak magyarul tudok fozni :))) Mondjuk a halakat meg kene tanulnom mert azt szeretem nagyon, de nem nagyon ertek hozzajuk.

Mondjuk a borsofozeleket nalunk is csak en... ember egy ideig megette (amig ossze nem koltoztunk) de aztan kozolte, hogy tul edes meg nem szereti. Szoval fozelekek itt se nagyon mennek. A portugal levesek igen, azt keszre apritva szoktam venni es az habaras es minden nelkul megy, ahogy hivatalos. A tejberizs az itt nalunk szinten sutemeny kategoria (nem masodik, annak sem jo) es leginkabb hidegen es szeletelve :DD A porkoltet meg altalaban rizzsel keverve rizseshusnak kapjak, az csuszik. A csirkeporkolt nokedlivel (ritkan, de szoktam) az emberem szerint felfuj...es a nokedli az teszta :DD (amugy is leginkabb csak mellet enne, az meg nem porkoltalap klasszikusan) De a csajom nagy galuska rajongo, akar tojasosan is.

Előzmény: linha (2577)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2579
Nekem nagyon nagy szerencsem van, az en parom megeszik mindent es szereti is. :) O is foz, szoval nalunk vegyesen megy a portugal, magyar es az un. "neutral" (amit talalunk a hutoben tipus, de azert nem "francesinha" szinten.. hehe) kajak..
Előzmény: linha (2577)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2578

Persze hogy nem értettem.

Én a tevenyálra mondtam hogy fúúújjj!

És ha jól értettem az tojásból van.Ugye?

Én meg megállapitásként irtam hogy vagy zöldség vagy gyümölcs van a tetején tehát nem lehet tevenyál.

Én egyébbként szeretem a tojást minden formában elkészitve, kivéve mikor

a levesbe úszkálnak azok a fehér tojás cafatok. Az nekem nagyon gáz!!

Előzmény: linha (2576)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2577
Nahát, ti tényleg ennyi magyarost föztök? Az enyémek hajlandóak borjúpörköltet enni ( ami mellesleg szerintük leves...), a tejberizst is jobb szeretik magyarosan ( tojás nélkül...), de fözeléket nem hiszem, hogy enne vki rajtam kívül. Viszont most nagyon kedvet kaptam a körözötthöz, azt meg is ennék, gondolom...
Előzmény: quilla (2575)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2576

"Ennyire ne legyél jó hozzám :)) Fúúújjjj!

Az biztos hogy vagy gyümölcs vagy zöldség."

Ezt reagáltad a tevenyálra, amiböl én arra következtettem, lehet, hogy tévesen, hogy neked a zöldség és gyümölcs az fúúújjj. Ha nem így van, annál jobb, egészség mindenekelött!!

Előzmény: papa_maci (2572)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2575

tejfol helyett kaja fuggvenyeben habarashoz jo a tejszin is, avagy ha szilard kell bele akkor meg a creme fraiche. az almaspite tesztajaba pl kell, abba azt szoktam tenni, a borkkolikrem leves viszont tejszinnel keszul.

ja, turostesztahoz is jo a creme fraiche, csak a turo nem morzsalekos ha sikerul nemet turot kifogni. de az ize az jo, max nem nez ra az ember ha latvany is kell :D

Mondjuk a borsofozeleket en tejjel szoktam csinalni, ahoz nekem nem kell tejfol.

Előzmény: Törölt nick (2574)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2574
hehehehehe :-))) Na igen, az ember veszit is meg nyer is.. :-)
Amugy ez nekem is kb. igy van mikor hazamegyek.. Megrendelek egy csomo kajat.. :-)

Amugy mi itt egyaltalan nem eszunk kenyeret, csak zsomlet ami viszont nagyon finom. A feher kenyer amugy neha jo, naponta nem kell enni de egy kis korozottel... hmm.. :-)) Persze a barna meg prokorn kenyerek is johetnek.
Elvileg itt is van kalacs, nem? En lattam, es na mi volt a kozepebe belesutve???? Na mi... :)
Egy tojaaaaaaaaaaaas.. Meghozza hejastul persze, mindenestul... Na EZ az ami nekem gyomorforgato latvany volt.. :-(

Igen, a gyumolcsleves - nekem itt nem hittek el hogy hidegen kell enni.. Anyosomnak mondom: "most vettem ki a hutobol, talalasra kesz.."
Erre : "No de van mikronk nekunk, hamar megmelegitjuk..." :D
Es kozoltek hogy nem leves. Persze valoszinuleg kifejezesbeli problemak lehetnek a nyelvek kozott, meghat a magyar nyelvben ami folyekony az vagy viz/uditoital vagy leves.. :) Itt meg a nekem inkabb "fozelek" amit itt a "sopa" nevre hallgat.. Attol fuggetlenul hogy nem eppen elterjedt - mivel nincs tejfol es nincs mivel berantani. Pedig jo kis tokfozelek, borsofozelek, huvelyes babfozelek... hmm... fasirttal, por favor.
Előzmény: papa_maci (2569)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2573

Ja igen, a leves nem leves temaban a csucs eddig az volt, mikor egyik este kiderult, hogy a gulyasleves sem leves am :DD (es kulonben is, itt is van ilyen emberem szerint, es nem leves, lehet rossz napja volt aznap:o)))

Es mivel ugye nem leves nekiallt kessel villaval gulyaslevest enni :DDD (azota ez a szakasz elmult, meg nem is csinalok, mert par ev utan kinyogte, hogy nem is szereti :DD)

Előzmény: linha (2571)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2572

...."mert papa macival ellentétben én a zöldségek és gyümülcsök híve vagyok,ha nem is vegetáriánus"

Tessék sziveslenni ezt bővebben mert nem értem:))

Előzmény: linha (2567)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2571
Ismerös...
Előzmény: quilla (2570)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2570

hehe, a canja az csak beteg ember roboralasara valo, az tulkepp gyogyszer, micsoda hulyeseg, hogy szerintem leves :)

Es a borsofozelek... hat az pedig leves, akarki akarmit allit (meg ha magyar is) az akkor is leves :DDD

Ja, es a korabban emlegetett gyumolcsleves... vajon mi a fraszert hoztak elobb a deszertet mint a foetelt? :oDDD

Előzmény: linha (2567)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2569

Én kérdeztem hogy kell-e valami :))

Amit kértél én vittem!!

Hűtőláda volt a kocsiba, mást is tudtam volna vinni :))

Félre a tréfával.

Elhiszem nektek, mindnyájatoknak, hogy hiányzik a jó magyaros konyha.

Alig vártam hogy haza érjünk és kb. olyan sorrendben ettem ahogy irtad.
Káposzta,lecsó...stb,stb! 

Én ezért nem vállalnám ezt az életet. Pedig nekem Portugália nagyon bejött a páromnak is.

Sokkal jobban tetszenek az emberek mint a tukkó spanyolok.

Én a nyelvi nehézségen kívül abszolut otthon éreztem magam.

Bár az sem nagyon zavart,hiszen elvoltunk egy hónapot minden gond nélkül.

Mint turisták.

A fenti sütiket nem ismerem.Ugye nem azt akarod mondani hogy sokat veszitettem?

Előzmény: Törölt nick (2562)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2568
Kenyérügyben teljesen egyetértek veled.
Előzmény: quilla (2566)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2567
Jaj, miket emlegetsz itt... Bár én meg vagyok elégedve a portugál - mediterrán (?) - ételekkel, de ez azért fájt. Juhtúró... Pedig juhsajt van itt ezer féle. És húsleves... Egyszer férjem rokonaival étteremben vacsoráztunk és az aznapi leves épp csirkehúsleves volt. Canja. Na, erre azt mondta mind, hogy az nem is leves, én meg nem hittem a fülemnek, végre levest látok, ezeknek meg az nem leves???!! A leves az itt pürített zöldségleves. Pont. Persze bajom nincs vele, szeretem mindet és eszem is minden nap, mert papa macival ellentétben én a zöldségek és gyümölcsök híve vagyok, ha nem is vegetáriánus.
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2566

Hat speciel ha nekem valami nem hianyzik az a magyar kenyer. Fenyevekkel jobbak itt a kenyerek szerintemmint Mo-n :) (enyim ember ott kalacsot szokott venni, mert a sima bolti kenyeret nem birja, en sem, illetve az ottani tartos kenyer mar akkor szaraz mikor megveszi az ember)

Az en parom viszont iszonyuan elvezte a magyar cukraszdazast, nem volt hianyerzete, sot, minden alkalommal szoktunk enni kremest, diplomatat es egyeb finomsagokat :)

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2565
zöldségeket beszélünk vagy mi? :D
Előzmény: papa_maci (2563)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2564
Nem olvastad el a 2546-os hozzászólásomat, papa maci... Tojás az, bizony.
Előzmény: papa_maci (2563)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2563

Ennyire ne legyél jó hozzám :)) Fúúújjjj!

Az biztos hogy vagy gyümölcs vagy zöldség.

Előzmény: linha (2561)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2562
ja, szerintem is :-(( Ez a tevenyalos cucc Gorogorszagban is van, a Baklava-bol szarmaztatjak...

Papamaci: Helyzeti elonyben? :-( Tudod hogy hianyzik az epp altalad emlitett szekelykaposzta, egy kis lecso, egy jo korozott reggelire normalis feherkenyerrel es nyers tv paprikaval? Ohhhh.... hmm...
Egy kis juhturo, vagy akar tehenturo, soskakrem, egy normalis ujhazi tyukhusleves..

A parom persze szenvedett Magyarorszagon, allandoan tojasos edessegeket akart (ki mihez van hozzaszokva).. Kinezte maganak a franciakremest, azt hitte tojaspuding van benne.. hehe.. meg tojasizu fagylaltot latott ami nagyon bejott neki es itt (erdekes, de igaz) nem igazan lehet kapni.. :-) Tojaslikort is vett maganak...

Hmm, es papamaci, megkostoltad te a Brigadeiro-t? :)
Ha mar itt emlegetem, akkor rakok fel kepet rola (ezek nem az en kepeim, most neztem a neten oket) A kicsik a "brigadeiros", a nagy meg a "bolo brigadeiro" vagy "torta brigadeiro":

Előzmény: linha (2561)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2561

Akkor lehetséges, hogy tevenyál volt rajta ( ld. 2546-os hozzászólásom ). No comment.

Előzmény: papa_maci (2560)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2560

Nagyon én se kapkodtam!!

De az a süti amit kérdeztem, az azért érdekes mert úgy nézett ki mintha szálas káposzta / mint nálunk a savanyú káposzta / lett volna a tetején,és olyan édes volt hogy a szék majdnem hozzám ragadt.

Előzmény: linha (2559)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2559
Nem túl jól látszik, de szerintem valami leveles tészta lapon TOJÁSos vaníliás krém lehet, és mintha látnék ott mandulaszeleteket is... Fornalha, csatlakozom, én sem kapkodnék ezekért a sütikért.
Előzmény: papa_maci (2554)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2558

Azért helyzeti előnyben vagy.Te otthon vagy.

Én meg leginkább kiváncsiságból ettem ilyeneket.

Na nem ennék megint mindből.De azért voltak közöttük finomak.

És a gyümölcskenyér is finom volt amit Aveiróban flamóztam.

De legközelebb ha kimegyek, letanyázok a Belémnél mert az volt a legfincsibb.

Előzmény: Törölt nick (2556)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2557
Pontosan erre gondoltam én is mikor olvastam papa mcai megjegyzését...
Előzmény: quilla (2555)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2556
Igen, a Benfica stadion mellett van :-)
Fujj, en ezekbol a sutikbol nem ennek egyet sem :-P Valahogy nem tetszenek mar kivulrol sem. De latom azert nektek bejott :-)))
Fogalmam sincs mi a felso sarokban levo... :)
Akkor en is rakok fel kepeket, Lisszabon, keremszepen...

quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2555
Imadom en a makos gubat is, de ahoz mar kiflit is kene behoznom, nem csak makot :)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2554

Ez a Colombo van a Benfica pálya mellet?

Mi abba rendesen eltévedtünk :)))) Viszont tetszett belülről.

Egyébbként most hogy igy dumcsiztok a sütikről, és hogy már egy hónapja itthon vagyunk, feldobok képeket.

Nem mondom meg melyiket ettem, de kiváncsi vagyok a véleményekre!

Az első kép valahol a Torre de Clerigos mellet készült.

A második képen a doboz balfelső sarkában lévő süti érdekelne, hogy miből van?

A harmadik kép Aveiróból. Zavarba ejtő bőség.

Ide nekem az összes sütit.

A mákos guba is finom, nem csak a mákos tészta.

1.

2.

3.

Előzmény: Törölt nick (2553)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2553
Pontosan, a "szulinapi torta" nevu remseg egyszeruen egy ... szornyeteg :-)) Es allandoan az van, felraknak valami etelfestekkel nyomtatott kepet ra, alatta meg ott lapul a sima tortalap es tojasos vanilias krem. Persze a vaniliat nem viszik tulzasba..
Az en szulinapomon nemregen nem engedtem hogy vegyenek tortat, bementem a Colombo-ba es vettem egy brigadeiro tortat.. Nagyot neztek a csaladban hogy "fuu, szulinapi tortanak brigadiero tortat..."
Egyebkent a kremes akarmik valoban szinte allandoan tojasosak, es egyetertek linha-val a tevenyallal kapcsolatban... :-) En ugy vagyok vele, hogyha suti van kilatasban akkor inkabb gyorsan osszeutok egy "joghurtos sutit", vagy ha sok penzem van akkor esetleg aranygaluskat (mert a dio iszonyatosan draga)..
Nemreg csinaltam egy kis gyumolcslevest, mar annyi gyumolcsunk volt otthon hogy nem lehetett hova tenni. Hat, a fogadtatas egeszen vicces volt, mondta valaki hogy "fogorvos" ize van (a szegfuszeg miatt, mondjuk en meg sosem ettem fogorvost, hehe), aztan volt hogy kertek a receptet...
Egyebkent ha mar a tippeknel tartunk, hogy mit hol lehet kapni: mezes sutit (ami nekunk van, a cukormazas mezes suti), Vegetat lehet kapni az ukran boltokban. Igaz most voltunk bent a parommal, minden ukranul van irva ami olyan mint az orosz szoval garantaltan nem ert senki semmit, az elado meg a "nao percebi, senhor"-t hajtogatta folyamatosan szoval sokra nem jutottunk... Mindenesetre ott makot is lehet kapni, 1 euro egy 25 dkg-s pakk, es az van rairva hogy MAK. :) Ez a szo a szlav nyelvbol szarmazik mint a "cica"... :-)
Rakok meg kepet fel Sintra-rol ha mar itt tartunk... Ez a Sintra-i kozepkori vasaron keszult... Mi mar csak ilyenek vagyunk, allandoan megyunk kozepkori vasarokra.. :-P
De senki ne ugy nezze a ket vasari kepet mint "jellegzetes portugal", mert (sajna) szinte alig lehetett portugal nyelvet hallani, minden vasaros spanyol volt. Egy db. edesseges stand volt (pao de lo es mindenfele TOJASOS sutemenyek) ami portugal volt, hehe..

spanyolok
Előzmény: quilla (2550)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2552
En meg magam szoktam sutni, finom csokisat. Meg az ovi igazgatonoje is jott, hogy ezt hogy csinaltam, keri a receptet :) Pedig semmi extra nem volt, de ugy latszik nekik ujdonsag :)
Előzmény: linha (2551)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2551
Ezért szoktunk mi inkább mandulás tortát venni szülinapra, nincs benne krém és a tetején karamellás mandulaszletek vannak, nagyon finom.
Előzmény: quilla (2550)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2550

Igen, ha a krem nem lenne benne meg eheto is lenne talan :) Ja, van meg egy eeto, de annak nincs koze a kremekhez, a broa de mel... na az meg finom, de az inkabb olyasmi, mint odahaza a keksztekercs.

A kremes sutiktol menekulok, foleg az egyen szulinapi tortaktol, mindegyik barna cukormazas es piskota vanilia kremmel. (lehet, hogy a csalad veszi csak egy helyrol es azert, de mind egyforma es ronda, meg ha friss is :))

Előzmény: linha (2549)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2549

Ja igen,  a bolo de berlim, bolinha, mindenki kedvence, olyasmi mint otthon a szalagos fánk, csak épp el van rontva azzal a krémmel benne meg a zsíros kristálycukorral rajta... Ennek ellenére azt hiszem, van jónéhány ember itt, aki azon gazdagszik meg, annyit lehet eladni belöle. Mellesleg a belémi pastelböl is szerintem napi több tízezer eurót árulnak, és azt nem csak túrista szezonban.

Előzmény: quilla (2548)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2548
En mondjuk szeretem a tojassargat, de ami itt megy ebben a temaban az nekem is sok (sokk). A tojaspudingot azt imadom, de azon tul tartozkodom mindentol amiben sarga szinu krem van, mert parszor bementem mar a malnasba :) (bolo de berlim... bloooaaa... mar nekem :) )
Előzmény: linha (2546)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2547
En is otthonrol hoztam, na de nalunk csak en eszem, a tobbiek tul portugalok, hogy mergezzek magukat vele :DD Ugyhogy evi egy csomag is sok nekem a makostesztamhoz :) (emberem meg rosszul van ha olyankor hozom mikor o is velem van, mert tuti le fognak kapcsolni a vamosok :DDD)
Előzmény: Törölt nick (2545)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2546

Édes az mind a kettö, és fahéjas, legalábbis a sajtos.

Valaki emlegette a sok tojást a sütikben, erröl jut eszembe a baba de camelo nevü édesség. Magyarul tevenyál, és hát tényleg hasonlít rá, mármint kinézetre. én csak egyszer ettem, lelkesen rendelték nekem, hogy majd biztos nagyon ízlik, hát az tuti, hogy többet nem fogok olyat enni. Azt hiszem, egyszerüen tojás sárgája csurgatva megfözve vagy sütve(?), amitöl olyan, mint egy fonál, egy maréknyi tömény, kemény, édes tojássárga... brr...

Előzmény: papa_maci (2541)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2545
ja, bekaphattyak... :-( Inkabb hozok otthonrol...
Amugy eleg sok helyen lehet kapni, de sajnos ilyen arban mozog...
Előzmény: quilla (2544)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2544

Egy info (masodkezbol) a fovarosban eloknek, hatha hasznos lehet, hol lehet kapni makot :DD

avenida oscar monteiro torres 15 B (biobolt) a campo pequenohoz kozel

250 g asszem 1.99 euro

quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2543

Elobb irtam is a pastel de natat, csak elszallott az eterben. Itt is van es az igy nez ki (belemeshez meg nem volt szerencsem).

(tegnap gyerekemet attettek portugal oltasi rendre, ennek oromere egy percen belul kapott harom szurit is. Valahogy nem volt tul lelkes, de legalabb tul vagyunk rajta :))

Előzmény: Törölt nick (2540)
quilla Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2542
A babos edes. isteni!! :o)) imadom.
Előzmény: papa_maci (2541)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2541

Én nem tudom ,de az is ilyen vanilia /vagy csak majdnem az? / krémmel volt töltve.

Feltételezem a sajtos meg a babos az inkább sós mint édes.

Vagy hülyeséget mondok?

Előzmény: linha (2539)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2540
Hat amugy mindenhol lehet kapni, csak annak a neve Pastel de nata (tejszines suti).. A Pastel de Belem csak a Belem-nel.
Viszont Sintraban is van egy nagyon finom dolog, csak annyira edes mint az allat. De azt is ugy lehet venni hogy dobozban, tuzforron.. :-)
Felrakom a kepet a cukraszda utcajarol. Itt lehet kapni. A neve a sutinek: Travesseiros.

ebben az utcaban, Sintra
Előzmény: papa_maci (2538)
linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2539
Az nem lehet, hogy queijada volt? Sintrában az a menö süti. Az sajttal készül és kissé keményebb, tömörebb. Van még egy hasonló, a pastel de fejão, az meg babbal készül. A legjobb azért mégis a belémi.
Előzmény: papa_maci (2538)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2538

Sziasztok!

Mi ilyen sütit Sintrába is ettünk. a Palácio Nacionál de Sintrával szemben van egy cuki? vagy pékség? nem is tudom. De az nem volt az igazi. Más volt az íze azzal eggyütt,hogy finom volt.  

linha Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2537

Az Única Fábrica dos Pastéis de Belém ( vagyis az Egyetlen Pastéis de Belém Gyár ) a Jeromos Kolostor és a köztársasági elnöki palota ( az a szép nagy rózsaszín épület ) között van Belém városrészben és tényleg nem lehet eltéveszteni, kék-fehér, kívül-belül. Maga a hely is érdekesség, nem csak a bejáratnál lévö pultnál lehet pastéis-t venni, hanem le is lehet ülni a millió asztal egyikénél. Érdemes elindulni befelé és felfedezni, hogy mennyi helyiség van, illetve magát a konyhát is meg lehet nézni és azt ahogyan éppen készül a pastéis. Szabad fényképezni is, hozzá vannak szokva. A folyosón még kisebb vitrinek is vannak bennük régi eszközökkel, van ott egy régi pénztárgép is.

A bejáratnál elöre csomagolva árulják a pastéis-t elvitelre, 6 db van egy csomagban, ára 4.80€. Ha kéred, elég azt mondani um pacote, máris értik, hogy mit akarsz és kapsz egy csomaggal, maga a csomagolás is nagyon helyes, és adják hozzá a porcukrot és a fahéjat is, amivel feltétlen, meg kell szórni öket! Hogy mi is a pastel de Belém? ( egy darab az pastel, több pastéis ). Egy kis tésztából készült forma, benne vaníliás tejszínkrémmel és mindez kicsit megkapatva barnásra sütve.  Isteni! És igaz, hogy midenfelé készítenek ilyet, de ez az igazi és az egyetlen!

Hogy mit igyál hozzá? Szerintem ízlés kérdése, gyümölcslé jó hozzá, vagy amit szeretsz.

Kukkants be a lentebb említett weboldalra, érdemes.

Előzmény: blaze73 (2535)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 2536
hehe... Egyfele van, 6-osaval aruljak dobozban. :) Nyugodtan menjetek a pulthoz, aztan probaljatok felvenni a szemkontaktot egy eladoval, es kerni a "Pasteis de Belem"-et. Ha hatot, akkor "seis Pasteis de Belem POR FAVOR", ha meg tizenkettot akkor "uma duzia" :) A "por favor"-t legyszi alkalmazni mindenhol :)) Barmilyen bunko is egy portugal, megha vki anyukajat szidja akkor is "por favor"-ral megy :D

Egyfele van de 2 "topping"-ot adnak hozza kis zacsiban, orolt fahejat illetve cukrot. Es azon a honlapon amit adtal biztos van kep rola.

Előzmény: blaze73 (2535)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 2535
ok akkor azt majd meglessuk mi is.. sorba akkor ne nagyon alljunk hanem furakodjunk be es nyomuljunk be ?

mi is ez a dolog pontosan? valami kremmel toltott kis edesseg ?
egy vagy tobb fele van? van valami ajanlasod ? melyik tipust ha tobb fele is van...
illetve mivel kell - illik fogyasztani? kave, tea, forro csoki ilyesmi.... es mennyibe kerul hehe jo sok kerdes tudom :)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.05 0 0 2534

Tied a pontos megfogalmazás!

A tömeg nagy de az állandóan. Én először nemtudtam mire vélni a dolgot,

de aztán miután "felmértem" a helyzetet egy csöppet sem csodálkoztam. :))

Előzmény: Törölt nick (2533)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.05 0 0 2533
Nem tudom megfigyelted-e, de csak a turistak allnak sorba, mert valojaban sor az nincs, csak nagy tomeg .. :-)) Mi mindig odamegyunk, befurakodunk a tomegbe..
Igen blaze, a website az... :)
Előzmény: papa_maci (2531)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 2532
gondolom ez az : http://www.pasteisdebelem.pt/index.htm
papa_maci Creative Commons License 2007.09.05 0 0 2531

Szia Fornalha!

Az nem a kocsimuzeum környékén van?

Mert ha igen, még eltéveszteni se lehet. Olyan sorbanállás van ott mint Pesten az Angol kilós ruhaüzleteknél mikor új áru érkezik :)) 

Előzmény: Törölt nick (2530)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.05 0 0 2530
Vinho verde, nekem a "Gatão" ízlik a legjobban, a Gazela-t annyira nem szeretem. De akkor már ha az ínyencségeknél tartunk, nézzük mit ajánlok még:

- vinho verde, valóban (zöld szinu bor, mint mondtam a Gatão márka egy cicával az üvegen, ami amúgy nem mindennapi üveg hanem eléggé kerekded)

- brigadeiro(s) (torta vagy kis csokolade golyocskak, Lisszabonban legfokeppen a Suíça cukraszdaban a Rossio-n, a téren) Vigyazat, ha megkostoljatok, rogton keritek a receptet, hehehehehe...
Es komolyan mondom ez a "pasteis de Belem"-en kivul az az edesseg itt Portugaliaban amit szeretek.. a tobbi mind gáz.. brr.. A portugalok mindenbe "doce de ovo"-t raknak, azaz tele van minden tojassal. Egy jo vanilias croassaint-ot nem lehet enni mert ami vanilianak nez ki az valojaban tojaskrem... Ezen kivul van ezerfele tojaskremes cucc, es akkor mar ha itt vagyunk:

- pão de ló - tojáskremmel toltott egyszeru tortalap. Kivulrol tenyleg egyszeruen egy tortalapnak nez ki, vastagabb mondjuk, es a magyar ember azt gondolna hogy "na, akkor ezt otthon meg el kell kesziteni" de nem.. :) Belul tojaskremmel van toltve, az en nagymamam csinalt ilyen kremet regen: tojassargaja + hatalmas adag cukor. Ezt a portugalok nagyon imadjak...

- filhós - langos, de vigyazat mert edes. :) Vegulis a mialtalunk ismert langos kisebb, erosen kristalycukrozott fajtaja... de nem rossz.

- Pastel de Belém - ezt csak és kizarolag egy helyen keszitik, a krem mar evtizedek (van vagy 100 eve mar) ota egy csalad feltve orzott titka. Lisszabonban lehet kapni a Belém környékén. Kovesd a sok sok sok embert... :)

A tobbit fedezzetek fel magatok :-))
Előzmény: jázminapja (2527)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.05 0 0 2529
Fornalha : igen, termeszetesen az jo es mukodik. Egy kedves FORUM tarsunkkal mar levelezgetek az utammal kapcsolatban.
De mivel te kimondottan Lisszabonban vagy es gondolom eleg mely helyi ismeretekkel rendelkezel ezert nagyon megkoszonnek par ettermet, kocsmat es jo helyet a varosban... meg persze minden egyeb tippet, otletet a varossal kapcsolatban :)
Elore is koszi es varom az emailed. :)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2528
Az e-mail amit megadtal itt az ervenyes? Mert akkor gyujtok ki par dolgot az emlekezetembol... es elkuldom e-mailben :)
Előzmény: blaze73 (2526)
jázminapja Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2527
És persze egy kis Vinho Verde étkezés előtt, közben, után és helyett...:)
Előzmény: Törölt nick (2525)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2526
Jazminapja : Az AVIS eleg draganak tunt, de megnezem meg. Autot meg nem inteztem el. Aveiro es Coimbra kozott ingadozok most 1 napos dolog.

Fornalha : Lisszabonban 4 ejszakat leszek a felesegemmel, mindenfele helyi etterem, kocsma otletet szivesen vennek az ilyen kifizethetobb fajtabol :) Okt 23 - 27 kozott leszunk ott, illetve November 1-en 1 napot, Nov 2-an irany vissza... Ha tudnal irni egy par jo helyet, azt nagyon nagyon megkoszonom. Mindketten imadjuk a tengeri herkentyuket : tintahal, kagylo, polip, halak :) meg persze a tradicionalis, finom Portugal etelekre is nagyon nyitottak vagyunk.

Olvastam, hogy Portoban a pacalt kell megkostolni, ott valami speci modon keszitik :)

Koszi elore is, udv B.
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2525
A 10 euro az normalis itt :) Mi is kb. ketten ennyit szoktunk fizetni itt Lisszabonban, amikor elmegyunk valahova enni, vacsorazni a parommal.
A mi kedvenc helyunk az egy indiai etterem, minden szombaton du. 13h-kor ott vagyunk megtalalhatoak :D 6 eurot fizetunk ugy hogy salata + foetel + ital valasztas szerint + esetleg kave es egyeb kaja utani josagok.. Suti az nincs.

Amit itt ki kell probalni Portugaliaban az:

- manteiga com sal (sós vaj, mondjuk Mimosa márka)
- atum em azeite (tonhal olivaolajban konzervalva. A portugal tradicionális konzervbolt: Rua do Bacalhoeiro, Lisboa)
- queijo de cabra (PASTOR márka, isteni!!!!)
- Compal Pêssego (ez üditoital, méghozzá barack, és nagyon finom... :) )

és persze marisco (tengeri herkentyuk) minden mennyisegben
Előzmény: blaze73 (2523)
jázminapja Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2524

repültünk, ott (illetve itt) béreltünk autót. Az AVIS-nál kölcsönöztem, ki is fizettem előre, hogy ne kelljen kauciót hagyni, nem is kellett csak 60 eurót benzinre, ha esetleg nem teli tankkal vinném vissza az autót. Coimbra állítólag gyönyörű, érdemes akár két éjszakát is ott tölteni, ha van időtök, mert egy (fél) nap szerintem sehol sem elég, hogy a hely "szellemét" átvedd. Mi Portón kívűl Lisszabonban voltunk három éjszakát, majd hatot Vilamourában (Faro mellett), kellett egy kis "áztatós" pihi is a pici (3,5 éves) gyermekem miatt...

Előzmény: blaze73 (2523)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2523
jazminapja : ok, rendben akkor szerintem ez az IBIS lesz nyero. 30 EURO igencsak korrekt ajanlat + 2 x 5,50 a reggeliert. Ismerem az IBIS reggelit, eddig sosem csalodtam benne eleg jo , korrekt mindenfele.
Kinyomtattam a tanacsodat, megkeresem azt az ettermet. Utalom a turistas helyeket, az ilyen helyi ettermeket vadaszom en is, a 10 EURO szamla pedig hihetetlen :)
az UMA BICA a rovid kis eszpresszo kave, ugye?

Autot bereltetek, vagy netan sajat autoval mentetek ?

Ebben kene meg tipp. Utkozben megalltatok valahol ?
En COIMBRA-val szemezek, ott is van IBIS es egy fel napot, 1 ejszakat lehet erdemes lenne eltolteni ott...

koszi meg1x !
papa_maci Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2522

Ha valaki mostanában megy Algarve felé, és szereti a szabadtéri "kiállitást"

és még az ideje is engedi, nézze meg a Fiesa 2007.-et.

Nagyon klassz. Október 07.-ig van nyitva, minden nap

10.-24h.-ig. A belépő ha jól emlékszem 10 euro.

A település neve: Péra.

Egy kis ízelitő:

jázminapja Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2521
Igen, mi is ott voltunk. Szerintem érdemes a szállodában reggelizni, mert elég korrekt, van sokféle felvágott, sajtok, sütemények, gyümölcs, friss narancslé (te facsarod), mindenféle műzli, stb. Mi autóval közlekedtünk, a Szent György híd előtt a rakparton ingyen lehet parkolni, és mindíg volt hely. Onnan minden közel van, siklóval fel tudsz menni a belvárosba. Egyébként a híd lábánál lévő kicsit kupis házak egyikében van egy szuper kis helyi étterem (csak egy étterem van ott, könnyű megtalálni), napi menü van (halak is), ketten, borral, kávéval 10 eurót (!) fizettünk, azt mindenképpen ajánlom. Az ablaból rálátsz a Szent György hídra, nekem nagyon bejött. Nem beszélnek csak portugálul, de kézzl-lábbal lehet velük kommunikálni. Helyiekkel van tele. Ja, és ebéd után igyál egy uma bica-t!
Előzmény: blaze73 (2520)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2520
jazminapja : igen, eppen en is ezt bongesztem mielott irtal... melyik IBIS-ben voltatok ?
Talaltam egyet, mely az egyetemi reszen, korhazhoz kozel van. Arra gondolsz ?
"Ibis Porto Sao Joao" Rua Dr Placido Costa - 4200-450 - PORTO - PORTUGAL

Itt most olyan akció, lehetőség van ha most előre foglalom es fizetem akkor kettőnknek 30 EURO. reggeli meg 5,50 EURO per fő. IBIS-ben voltam mar es teljesen rendben volt. Kerdesem, hogy ez lenne-e amiben voltal ? ha igen : milyen messze van a varos gyalog, tomegkozlekedessel ? mert az autot ott szandekozom hagyni... apropo auto : parkolasert kellett fizetni , ha autoval voltal ?

reggelit erdemes, vagy van a kozertben valami kavezo/reggelizo/kozert ilyesmi ?

koszi elore is :)
jázminapja Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2519
Ibis, 35 euró éjszakánként. Reggeli 5 euró/fő. 5 percre a belvárostól, ingyen parkoló. Foglalás: www.accorhotels.com, nyáron voltunk ott, kutya baja...
Előzmény: blaze73 (2516)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2518

Nekem egyébbként Óbidosról ez az eggyik kedvenc képem:

papa_maci Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2517

Azért ez igy nem igaz hogy kihagytuk, csak mi már nem értünk oda időbe.

De láttuk a hordát mi is,meg a Vila de Óbidosnál volt valami "vásári játék"

vagy valami ilyesmi,meg lehetett kostolni valami piát meggyest,vagy cseresznyést nem is tudom. Azt kihagytam a tütü miatt. :))

De tényleg nagyon cool az egész.

Nagyon speckó hangulata van.

Előzmény: Törölt nick (2512)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.04 0 0 2516
Sziasztok,

Porto-ban tud valaki szallast ajanlani ?
Neztem parat, kaptam ajanlatokat is toluk, de igencsak bizonytalan vagyok.

Autoval mennenk ergo az lenne a legjobb ha lenne parkolojuk, vagy valami megoldas az auto pihentetesere...

Elore is koszonom!

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2515
Ez Óbidos-ban volt, Feira Medieval :

http://mercadomedieval.wordpress.com/

Minden evben van es tok jo! :D Ha beoltoztok kozepkori ruhaba (altalaban egy hajszalag meg egy sotetebb szoknya (noknek, hehe) megteszi... - akkor ingyen belepes van, amugy 5euro
Előzmény: wekerlei (2514)
wekerlei Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2514
Ne haragudj, de ez hol volt és mikor (lemaradtam az elejéröl)? Csa egy egyszeri alkalom volt, vagy rendszeresen megrendezik azt? Ilyenröl én nálunk Alentejóban nem tudok. Nálunk csak olyan "rendezvények" vannak, hogy 42 km-es maraton a strand homokjában 42 fokos melegben. Akit nem visz el 5 perc után a mentö, az célba jut.
Előzmény: Törölt nick (2512)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2513
Amugy Obidos is olyan, hogy jo odamenni nezelodni.. eloszor kepeket kesziteni, majd elmenni neha egy-ket vasarra, esemenyre amit szerveznek.. :-) De pl. ott lakni maga lehet a dogunalom .. :-)
Előzmény: papa_maci (2509)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2512
Igen, nagyon jo volt, kar volt kihagynotok!! Akkora poen!!!!!!! Kozepkori vasar, es minden kozepkori stilusban van... sutik a disznot nyarson, utana agyagpoharakbol pia (amit utana megtarthattal), nincs kes/villa ilyesmik, meg tanyer se... es mindenhol beoltozott szineszek, balra egy kiralylany, jobbra egy barbar... Na ez a barbar csavo nagyon komoly volt, ugy evett hogy meg csak nem is kezzel... hanem a szajaval odahajolt az asztalhoz es tepte a fogaval a kajat... kozben neha fel-feluvoltott.. :-))))
Aztan persze maga a vasar, meretre keszitettek rogton sarut, papucsokat igazi borbol, mezet arultak kimerve, sutemenyeket amiket regen csinaltak a kolostorokban.. Neha elvonult egy kiralyi horda, szamarakkal, lovakkal egy-ket kereskedo, vasarosciganyok uvoltozve, josoltak, tetovaltak, stb... Nagyon poen volt.
Eleve kitalaltak hogy mikor bemesz, van egy CHANGE ahol eurot valthatsz a csak a vasaron hasznalatos penznemre... :D
Előzmény: papa_maci (2509)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2511

Bocs!!

Mindenféle gúny nélkül irtam,mert igy pontos.:))

Előzmény: cosmopolita (2510)
cosmopolita Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2510

Köszi, a várost azért gondoltam :)

Előzmény: papa_maci (2508)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2509

Ha jól emlékszem ide mentetek az után hogy taliztunk! 

Ismerős? Jól emlékszem? És hogy tetszett?

Előzmény: Törölt nick (2507)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2508

Szia!

Ha egyre gondolunk akkor:

Lisszabon,  Parque Eduardo VII,

a Praca de Espanha felöl készült a kép

"háttérben" a Marques de Pombal emlékmű,

és a Rio Tejo.

Előzmény: cosmopolita (2505)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2507
Lisszabon :) a Maquês Pombal teret latod kozeptajon, es onnan lefele a Baixa (downtown), es a Tejo
wekerlei Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2506
cosmopolita Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2505

Szia papa_maci!

A 2501-es hozzászólás utolsó fényképe mit ábrázol vagy hol készült?

köszönöm

Előzmény: papa_maci (2501)
papa_maci Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2504

Nálunk mindig vannak alapanyagok,hiszen nem a müzlitől nézünk úgy ki ahogy láttál minket. Már csak "dorbézolnom kell elmenni":)))

Bár lehet hogy nekem azért jön be ez a kaja mert nem egyedülálló vagyok.

Egyébbként minden maismert étel amiről van feljegyzés / receptkönyv/ilyen vállalkozó kedvü embereknek köszönhető.

Arra meg már tényleg nem akarok kitérni hogy a halászlé vagy a gulyás hogy kezdte a pályafutását. Sőt: Mikszáth Kálmán pörköltel ette a túróscsuszit.  És nem Jókai volt az egyetlen ember aki szerette /szereti/ a róla elnevezett bab levest:))))

Az elöbb feldobott képsorról lemaradt:

Ezek a képek is Lisszaboniak.

Elnézést kérek minden Sporting drukkertől de ő akkor is a "mi fiúnk"

Előzmény: Törölt nick (2503)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2503
Nem tudtunk elmenni, nem volt szallasajanlat es most a festes miatt nincs penzunk tul sok. De azert latatlanban is gratulaltam neki.. :-)
Joool van mar, a hozzavalok mar megvannak??? :DDD Mert ha igen, kuldom a receptet is... :D
quilla Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2502
Hogy mi a baj a kajaval? tulkeppen semmi, csak eros tulzas szerintem specialitasnak nevezni :) elmeletem szerint egy hajnalig tarto dorbezolasbol hazaterve egy egyedulallo pasi nagyon megehezett, korulnezett a konyhajaban es amit csak talalt azt mind osszehordta, hogy megtomje a hasat. Ezert a kenyer, a virsli a sonka (neha gomba) a hus szinten kenyerrel lefedve, de igy tul szaraznak talalta ezert nyakonontotte valami szosszal is, hogy konyebben csusszon :DD Kvazi egy hamburger lehetne az egesz csak eppen nem voltak hozzavaloi es a spejzbol improvizalt :DDD
papa_maci Creative Commons License 2007.09.03 0 0 2501

Naneizéjjémáá!! :)))

Van egy ismerősöm. Portugáliában él,  és ő igért nekem  egy tuti receptet! :D

Ha majd egyszer megkapom,:))))) akkor elkészítem, és azt majd lefotózom!!

Egyébbként nem tudom,hogy mi bajotok van ezzel a kajával?

Voltatok tegnap Portoba az Air Race-en?

A "Peti" 4. lett, összesitésben a 3. !

Előzmény: Törölt nick (2478)
quilla Creative Commons License 2007.09.02 0 0 2500
Szelektiv izeke nalunk is van a hazzal szemben, de abba csak uveg, papir illetve fem dolgok, valamint elem mehet. A maradek megy a zacsikba... de eros a gyanum, hogy a nepek nem annyira szelektaljak meg a szelektalhato dolgokat sem. Van amugy ecocentrum iskozel, ahova egyeb nagyvolumenu hulladekok is vihetok, szoval a feltetelek meglennenek, csak a kukak hianyoznak nekem nagyon.
Előzmény: linha (2499)
linha Creative Commons License 2007.09.02 0 0 2499
Ez engem is meglepett. Erre mifelénk (Linha de Cascais, de annak nem az legelitebb része) mindenfelé vannak kukák, söt, szelektív hulladékgyüjtö konténerek is, itt a mi bejáratunktól pl. 200m-es körzetben 3 helyen is. Rosszul is esett, mikor láttam, hogy a kedves szomszéd a hatalmas dobozokat össze sem hajtva tette a normál kukába, dehát nem mindenki akarja megérteni a rendszert... És azt hiszem 2 hetente fertötlenítik és kimossák a kukákat! Sajnos, este 11-12 felé, és elég zajos tevékenység, de inkább ezt türöm, mint a büzt és a szemetet... Ez itt egy elég szeles hely ( volt már, hogy elindultunk Lisszabonba orkán erösségü szélben, Monsanto-nál meg egy levél se rebbent), és amikor a müanyagos konténert ürítik, gyakran bevásárlószatyrok százait fújja a szél szanaszét...
Előzmény: quilla (2496)
quilla Creative Commons License 2007.09.02 0 0 2498
Lehet, hogy eszaki szokas es csak Porto es kornyeken alkalmazzak :) Nalunk itt pl siman elferne szerintem egy nagyobb kuka a haznak, de bent a belvarosban nem tudom mi a szitu, ott is laktunk egy darabig es ott is szatyorban valo szemetkihelyezest lattam. Mondjuk odahaza (ez Mo-t jelenti) el sem viszik a zacsiban kuka melle helyezett dolgokat, itt meg zacskonkent hajigaljak a kocsira. Mondjuk fura volt megszokni, hogy napokig idehaza a lakasban kell tarolni a szemetet, mert csak heti harom napon jon a kukasauto, koztes idoben csak nem biggyeszthetem ki a haz ele a megtelt zacsit.
Előzmény: Törölt nick (2497)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.02 0 0 2497
hmm, és én még ilyen megoldást nem is láttam :) Még jó, kikészülök a szeméttől az utcákon. Alapvető hogy a METRO újság pl. össze-vissza hever reggelente városszerte, illetve van még 3 ingyenes újság a METRO mellett, a DESTAK, a MEIA-HORA és egy DIÁRIO DESPORTIVO vagy mi a görcs.. :-)
Néha meg ráadásul osztogatnak ingyen kólát, ingyen joghurtokat a metroknál, na akkor mindenhol üres kólás - meg joghurtos dobozok hevernek szanaszéjjel. Az újságok mellett.
Előzmény: quilla (2496)
quilla Creative Commons License 2007.09.02 0 0 2496

Latom, ott vannak a guanot termelok halomra :)

Itt kivul a varoson nincs annyi szemet, de azert benn Portoban akad. Meg hat total nonszensz, hogy nincsenek a hazaknak szemetes kukaik (altalaban, persze van kivetel, de nalunk sincs) es zacskoban tesszuk ki a haz ele a megfelelo napon a felesleget. Van aki reggel kiteszi mar elmenetelkor, igy egesz nap nejlonzacsko hegyek diszelegnek vegig az ut menten.

Előzmény: Törölt nick (2493)
quilla Creative Commons License 2007.09.02 0 0 2495

Elindultunk, de csak Toulousig jutottunk :DDDD Nem P-nek valo a vilagban valo kalandozas, nagyon frusztralta es nem akart tovabb menni :) Mondjuk ha nagyon eroltetem talan ment volna, de hazafele vegkepp megkaptam volna a magamet, mert szerinte a kocsi nem megy eleg gyorsan, stb. :) Na szoval kaland egyelore elhalasztva, karacsonyra megyunk vegul, ilyen meg ugysem volt :)

Redbullon brutal sokan voltak amugy, apos pl nem latott semmit (ezt mondta, de P altal kozvetitve aki nem akart menni, igy lehet, hogy kicsit torz az info :DD) igy ember megnyugodott, hogy megiscsak jo, hogy nem mentunk oda :) De majd jovore en a gyerekkel, bar gyanitom, o nem birna meg vegig az egeszet, megiscsak kiscsaj :)

Előzmény: pbence2345 (2494)
pbence2345 Creative Commons License 2007.09.02 0 0 2494
Nem nezni a Red Bull Air Race-t Portoban!? Pedig en gondolkoztam rajta, de bp lett belole....:-)

Mikor jartok errefele autoval? Vagy elhalasztottatok a dolgot?
Előzmény: quilla (2492)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2493
Ja én is láttam pár turistát a hajón.. de azért nem jellemző. :-)
Nem tudok róla hogy denevérek lennének ott. Viszont sirályok igen, és valóban ez kb. az egyetlen dolog ami nagyon szembetűnő. De szerintem megéri, egy hely ahol nincsenek autók és szemét mindenütt. Itt is nagyon lazák a népek ha a szemét ablakon való kihelyezéséről beszélünk.. Hol van a német meg észak-európai szigor..? :-( Néha egész Lisszabon a Nyugati környékére emlékeztet. Persze itt nagy a szél és elhord mindent ami kicsit is rosszul van lerakva...
Guilla, rakok fel egy képet neked, nézd meg jól... Berlengas még mindig. :-D

gullies
Előzmény: quilla (2492)
quilla Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2492
Nekem van egy ismerosom, aki mint turista latta :) EN viszont nem :) Parom szerint semmi ertelme odautazni es bokaig jarni a guanoban :DD Na jo, azert nemmondom, hogy az o elgondolasat kene kovetni :DDD
Előzmény: Törölt nick (2491)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2491
oké :D Akkor negyedik, hehe
Felrakok én is pár képet egy helyről amit valószínűleg mint turista, nem látott még senki. :-) Berlengas szigetek, Portugália

Ilhas das Berlengas
Berlengas, óceán
Berlengas

Egy kis info: Berlengas-szigetek, rezervátum, környezetvédelmi terület. Egyszerre max. 300 fő tartózkodhat a szigeten, max. 2 éjszakát lehet ott tölteni és kizárólag nyáron elérhető, május végétől augusztusig. Egy hivatalos hajóutat szerveznek oda, mindennap 2x Peniche-ből, 1 órás út, és azoknak akik hajlamosak az ún. "tengeri betegségre", nem ajánlott.. :-)
Előzmény: quilla (2490)
quilla Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2490
a redbullairrace.com szerint is negyedik :)
Előzmény: Törölt nick (2489)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2489
Lehet hogy összesítettben 3.? Nem tudom :D
Előzmény: quilla (2488)
quilla Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2488
nem negyedik? teven lattam fel szemmel, emberem nem egy tomegkedvelo, igy tengerparton voltunk meg a tv elott :)
Előzmény: Törölt nick (2487)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2487
Láttad Besenyeit a RedBull Air Race-n? :) 3. lett.. :D

http://airrace.hu/cikk/besenyei_ellenfele_ismet_ivanoff_a_negyeddontoben/
Előzmény: quilla (2479)
blaze73 Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2486
Vivus : lenne par kerdesem priviben a szallasokrol amiket felsoroltal. Irnal nekem ?
:) BBkukacHYPEpontHU

Kosziii :)

udv B.
Vivus Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2485

Bocsánat, elírtam a neved, Keijo. :)

És a holiday autos internetcímét is.

www.holidayautos.hu   !!!!!

Vivus

Vivus Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2484

Szia Kiejo !

Mi a faro car - tól béreltük az autónkat egész jó áron. Illetve a holiday autos ami még nagyon olcsó. Bár nem tudom most milyen árakon kínál autót.

www.farocar.com

www.holidayautos.com

A Holiday autosnál kérnek kauciót a helyszínen (sajna 1000-1500 EUR körül, dombornyomott hitelkártyával), viszont a FARO CAR igen jó volt, vártak minket a reptéren érkezéskor és kifizettük az autó árát, garanciának kértek egy bankkártya számot, de semmi depositot nem vettek le tőlünk. Miután visszaadtuk, akkor pedig a bakkártyás papírt széttépték.

Vivus

Előzmény: keijo (2481)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2483
Egyetértek :D De papamacinak fura ízlése van, még receptet is kért tőlem :D :D
Előzmény: quilla (2479)
jázminapja Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2482
Lehet...
Előzmény: keijo (2481)
keijo Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2481
Hát, ezt nem nagyon értem. Megnéztem az Avis.hu-t, és neem 9 napra egy kombi Astrára kb 500 euro-t irt...

Lehet, hogy személyesen kellene érdeklödnöm?
Előzmény: jázminapja (2480)
jázminapja Creative Commons License 2007.09.01 0 0 2480
Mi mitthon béreltünk autót az AVIS-tól, 12 napra 350 euróért. Előre kifizettem, így nem kértek kártyát tőlem, csak 60 euró kauciót üzemanyagra, amit a végén visszakaptam. Egy Hundai Matrix dízel egyterűt kaptunk, jó nagy autó, de brutál ronda, viszont nagyon jól ment!
Előzmény: keijo (2476)
quilla Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2479
Emleknek meg ok, na de hogy szeeeep ??!! :o))))
Előzmény: Törölt nick (2478)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2478
Szép képek.. es a francesinha-rol hol a kep?? :))) Vagy az mar csak egy szep emlek marad? :D
Előzmény: papa_maci (2474)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2477
A dombornyomott kartya kivaltasa otthon 5k... :) Szerintem megeri.
Előzmény: keijo (2476)
keijo Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2476
Ott 230 Euro lett volna 9 napra egy Ford Focus kombi. 5-en megyünk, ezért gondoltam, hogy egy kombiban jobban elférnénk.

Most találtam egy másik helyet, ahol 300-ért lenne egy Astra kombi, csak ha nem dombornyomott kártyával érkezünk, hanem kp-ben szeretnénk fizetni, akkor valami plussz biztositás kell, ami miatt 400 Euro körül lenne.

300 Euro még elfogadható lenne. Ahogy néztem a nagyokat, ennyiért náluk esélytelen bérelni, a hasonló autók 400-450 körül indulnak.
Előzmény: jázminapja (2475)
jázminapja Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2475

Mennyibe került az autó naponta az első helyen, amiről lemaradtál?

Előzmény: keijo (2473)
papa_maci Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2474

Sziasztok!

Ha jól emlékszem igértem fotókat.

Akkor egykis "Porto":)       

V.N.Gaia

keijo Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2473
Sziasztok!

Nagyon úgy néz ki, hogy megyünk Portugáliába. 5-en vagyunk, szeptember 25-én érkezünk Portoba, és a terv szerint okt. 4-én indul vissza a gép Faro-ból.

Diákszállókban foglaltam szállást, eddig minden egész jól ment, kivéve az autóbérlést.
Itt ajánlotta valaki a http://www.cars4holidays.com/ -ot, ahol találtam is elég jó áron autót, úgy, hogy Portoban veszem fel és Faroban adom le.
Most, mikor le akartam foglalni, láttam, hogy már nem ajánlja fel Faro-t, mint opciót, csak Lisszabont...

Néztem más céget, de kb. 2x annyiba kerül a bérlés, ami eléggé elvette a kedvem. Most gőzerővel keresek másik céget, hasonlóan jó kondiciókkal, mint amit a cars4holidays ajánlott.

Tudnátok esetleg ajánlani valamit, ami megfelene az igényeinknek?

Köszi!
jázminapja Creative Commons License 2007.08.31 0 0 2472

Sziasztok, mi is erre nyaraltunk...

2007pt Creative Commons License 2007.08.30 0 0 2471

Na jah...a hálózsákot én is cipeltem - teljesen feleslegesen...meg még jópár dolgot. de talán már van elképzelésem arról, hogy mi a "szükséges és hasznos".

Halló Kintiek, milyen idő van Felétek?

Mert itt bizony elég borongós, őszies.

Míg Portugáliában voltam, kétszer láttam esőt, de nem is nagyon eső volt az, inkább valami páraszerűség...egészen érdekes volt.

Előzmény: ALaci (2468)
Vivus Creative Commons License 2007.08.30 0 0 2470

Sziasztok !

Jelentem megérkeztünk Portugáliából!!!!!

Köszönök minden segítséget!!!

Csodás 10 nap volt, még minidg nem értem minek jöttünk haza!

Írok majd élménybeszámoltót és ha a képeket is feltöltöttem, majd megírom.

Húú, voltunk Algarve - ben, Lisszabon, Sintra, Chaves, Braga, Porto...

Mindehol frankó szállássunk volt!!!!

Praia da Rocha - Hotel Luar***+ (32 EUR/éj reggelivel)

Lisszabon - Holiday Inn Continental**** (26 EUR/éj reggelivel)

Chaves - Quinta da Mata**** (25 EUR/fő/éj)

Porto - Villa Galé Porto**** (31 EUR/fő/éj) 

Ígérem mindenképp jelentkezünk az élménybeszámolóval és tapasztalatokkal!

Vivus

cosmopolita Creative Commons License 2007.08.30 0 0 2469

Szia!

Köszi megnyugtattál :) Egy másik Sana hotelt választottunk, a Metropolitant, mert ott volt akció :)

Előzmény: Törölt nick (2466)
ALaci Creative Commons License 2007.08.30 0 0 2468
Szia, pt!

"... miért lehet az, hogy én két városban (Guimaraes, Beja) is kevesebbet fizettem, mint a szobában a többiek :))"
Én legalábbis nem tudom, legfeljebb találgathatnék. A szobák 4 ágyasak voltak, igy legfeljebb a konyhákban futottunk össze a többiekkel. A pénz meg valahogy nem került szóba közöttünk. Az ifjusági szállókat egyébként én is ajánlani tudom. Talán a lisszabonit kivéve minden szálló rendben volt. A hálózsákot csak hurcolásztuk magunkkal, szükség nem volt rá. Mindenütt volt tiszta ágyhuzat.
Előzmény: 2007pt (2467)
2007pt Creative Commons License 2007.08.29 0 0 2467

Szia ALaci és Többiek!

ALAci, ha ifjúsági szállókban szálltál meg, nem tudod netán, hogy miért lehet az, hogy én két városban (Guimaraes, Beja) is kevesebbet fizettem, mint a szobában a többiek :)))?

Nem küldtem előleget, csak jeleztem E-mail-ben a guimaraes-i ifjúsági szállóba, hogy érkezni fogok...8 E-t fizettem reggelivel.

Innen foglaltattam helyet Beja-ba, ahol csak 7 E-t fizettem szintén reggelivel. Se ifjúsági szállós kártyám, se semmi...:)

Egyébként a guimaraes-i ifjúsági szállót (és a többit is Bejaban, Faroban és Setúbalban) csak ajánlani tudom mindenkinek, aki olcsón, jó helyen szeretne megszállni Portugáliában. És a többágyas szobáktól sem kell megijedni, én rengeteg jófej utazóval találkoztam ezeken a helyeken.

Előzmény: ALaci (2452)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.29 0 0 2466
ott egy csomo hotel van :) A Magalhoa meg meg Ibis-ek, igaz? Eleg kacskaringos eljutni oda a metrotol, de nagyon szep hotelek, voltam mar ott mert a baratnom hotelekben hostesskedik neha.
Ne aggodj, nem fog semmi tortenni ott :-), az jobb kornyekek koze tartozik ;-) Hajra nyaralas, erezzetek jol magatokat itt!
Előzmény: cosmopolita (2465)
cosmopolita Creative Commons License 2007.08.29 0 0 2465
A Praça de Espanha metrómegálló környéke mennyire biztonságos? Sajnos abban az Ibis Hotelben amit ajánlottál egyik nap teltház volt, pont a nyaralás közepén, így oda nem tudok foglalni. Köszi
Előzmény: Törölt nick (2464)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.29 0 0 2464
Nem akartam elijeszteni senkit, en magam is itt elek. A statisztikak szerint 3x akkora a bunozesi rata (rablas, fosztogatas) mint Magyarorszagon. En Budapest X. keruleteben nottem fel, tudom mit jelent a "nem setalunk bizonyos utcakon este xx utan", es ez itt is ugyanigy van. Persze nem a Rua Augustara gondolok vagy a Torre de Belem kornyekere, hanem mondjuk pl. Benfica..
Engem pl. du. 4kor akartak kirabolni Benficaban, illetve reggel 7 ora fele a vonaton az allatkertnel. Otthon, ez meg a X. keruletben sem tortent meg. Es ott eltem 20 evig.
Előzmény: wekerlei (2463)
wekerlei Creative Commons License 2007.08.29 0 0 2463
NE haragudj, de szerintem ez egyáltalán nincs így. Biztos, hogy úgy lIsszabonnak, mint néhány többi nagyobb városnak is van olyan része, ahova inkább ne tévedjen be a túrista. Saját tapasztalatom alapján állíthatom, hogy a közbiztonság ott nem rosszabb, de talán nem is jobb, mint Magyarországon. Szerintem azokat, akik nem ismerik azt az országot ugyan erre meg arra figyelmeztetni kellene, de nem szabad elijeszteni öket.
Előzmény: Törölt nick (2459)
quilla Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2462
En bevallom szivesen :) Mondjuk tamadas engem meg nem ert szerencsere.
Előzmény: Törölt nick (2459)
quilla Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2461
Tenyleg jo dolog ez. En mondjuk az iskolanak most annyire nem orulok, de majd belerazodom, mint az oviba is, azon is kuzdottem magammal anno az elejen, most is elagonizalok a sulin, de a gyerek mar mondjuk ezt veszi majd normalnak :)
Előzmény: linha (2460)
linha Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2460
Én is sokkal jobban érzem magam itt, talán - a klíma mellett - éppen a az emberek barátságossága miatt. Rengeteget számít a mindennapokban. És annak is örülök, hogy a gyerekeim ebben nönek fel.
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2459
Jo, mondjuk nekem meg foleg afrikaiak szolnak be, a "bom dia, tudo bem?" szinten, es olyan hangon hogy a kovetkezo mondat mar a 18+ kategoriaba tartozik.. Engem mar meg is tamadtak ketszer, pedig sosem adtam ra okot v. ilyesmi...
De ha mar a "valljuk be"-nel tartunk, valljuk be, Portugaliaban eleg veszelyes alakok rohangasznak buntetlenul, es a kozbiztonsag is sokkal rosszabb mint Mo-n.

Pfujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj grrrrr.......
Előzmény: quilla (2457)
cosmopolita Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2458

Fornalha, ALaci

Köszönöm mindenkinek!

Előzmény: ALaci (2456)
quilla Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2457

Beszolast ket esetben tapasztaltam, tulkeppen mindegyik vicces :) Mikor a csajszim kisebb volt es meg cumizott (marmint kisebb mint most - 6 ev - de mar nem bebi, szoval olyan 4 ev korul) akkor lepten nyomon beszoltak ezert mindenhol, mindenki, es a gyereket meg akartak gyozni, hogy adja nekik :)

A masik meg a soforok dudalasa, ha az ember az ut menten varakozik vagy halad. Valoszinu ez benn a varosban nem ennyire jellemzo, de itt kicsit kijebb mig gyalog jartam a gyerekert rendszeres volt. Es hat nem olyan kellemes mikor ballagok az arokparton (nem volt meg jarda) es hatulrol jovo kamion ramdudal, mert ijedtemben neha majd beestem a godorbe :DD

Előzmény: Törölt nick (2454)
ALaci Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2456
Itt van előttem egy lista Lisszabonból: Jeromos kolostor: 4,5 ( mi csak itt voltunk ), Belém torony 3, Tengerészeti múzeum: 8, Felfedezések emlékműve: 2, Szent György vár: 3 euro. Mire a múzeumokba, templomokba eljutottunk volna, elmúlt 5 óra. Igy az ottani belépőkről ( ha van ) semmit nem tudok.
Előzmény: cosmopolita (2451)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2455
2-5 (de inkabb 10..) eurotol kezdodik. :) A legfontosabb helyek (allatkert, oceanarium, muzeumok) arai egy atlagos utikonyvben benne vannak tuti.
Előzmény: cosmopolita (2449)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2454
:) Turistakent mas, valoban. Az igazsag az, hogy mindenhol vannak primitiv emberek es kesz... :P De en sokkal kiegyensulyozottabb vagyok itt mint Mo-n voltam, itt nem szolnak be lepten-nyomon, stb. Van egy-ket barom, dehat hol nincs..? :) Teny, hogy kevesebb van, mint Mo-n.
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2453
vasarnap de. ingyenes. 14h elott.
Előzmény: wekerlei (2450)
ALaci Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2452
quilla, Fornalha, kardhal, szevasztok!
Vasárnap este érkeztünk haza. Ami nagyon tetszett - az Estrela-beli túra mellett - Portó és Lisszabon, ott is a Ribeira, ill. az Alfama negyed. Jellemző, hogy épp erre a két városra jutott a legkevesebb idő. Lisszabonban belehúztunk az éjszakába is, kerestünk egy fado-házat ( a Lusoban kötöttünk ki ). Hatalmas élmény volt! A legkevésbé tetszett Algarve, a húskombinát tengerparti városaival. Kivétel Lagos, a Bretagne-ra emlékeztető szikláival. Ezek után a Szent Vince fok sem jelentett nagy élményt. Sagres viszont nagyon helyes kis város ( vagy falu ).
Ifjusági szállókban szálltunk meg, ahol reggeli volt ( persze az etetésünket nem vitték túlzásba ), sajtot, kenyeret, gyümölcsöt, joghurtot tényleg olyan corás árakon vettünk, és ha elegünk volt már a levesporból, konzervből, 4-8 euro között vacsoráztunk.
Quilla, Fornala, ti kinn éltek, tehát lehet ( biztosan van is ) eltérő tapasztalatotok. Mi túristaként úgy láttuk, hogy a portugálok nagyon szeretnivaló emberek. Barátságosak és nagyon segítőkészek!
Üdv.M.
cosmopolita Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2451
Köszi az ötletet, még keresgélek. Eddig 1-2 helyen annyit találtam, hogy vasárnap 10 és 13 között ingyenes a belépés. Az útikönyvben nincs több infó.
Előzmény: wekerlei (2450)
wekerlei Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2450
Ha jól tudom, akkor egész Portugáliában van a múzeumokban a hétnek egy olyan napja, amikor nem kell fizetni. Ha ezt meg tudod valahol érdeklödni, akkor sok pénzt meg tudsz takarítani. 
Előzmény: cosmopolita (2449)
cosmopolita Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2449

Köszönöm szépen mindkettőtöknek! :) Megyek is nézelődni!

Belépőjegy árak kb. milyenek? Vagy nagyon változó?

Törölt nick Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2448
IBIS Hotel Saldanha 60 eur / ejszaka. Kozel van a kozponthoz, egy jo kis arnyekos utcaban a Saldanha metroallomas (3 megallo a kozponttol metroval/busszal) es a Largo Estefania kozott. :)
Előzmény: cosmopolita (2446)
blaze73 Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2447

keress ra "pensao lisboa"  "pensao lisbon" a GOOGLE.COM-on

eleg sok kozott lehet valogatni.

udv !

cosmopolita Creative Commons License 2007.08.28 0 0 2446

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani Lisszabonban szállást? Az összes hozzászólást elolvastam, de inkább hostel ajánlásokat találtam. Engem hotel vagy panzió érdekelne 70-80 euro/nap környékén. Ne legyen nagyon messze a centrum, de egy kis buszozás nem gond.

Melyik negyedben keresgéljek és melyikben nem annyira szerencsés szállást keresni?

Esetleg Estorilban és Cascaisban is érdekelne.

Nagyon köszönöm előre is a segítségeteket.

cosmo

blaze73 Creative Commons License 2007.08.27 0 0 2445
Köszönöm, megnézem mindkettőt.
Az interrent sem rossz, ha mondjuk 6 napra bérlem ki akkor élből van 600 km (6x100) azaz olyan 200 km kell hozzáadni. Teljesen jó árak így is.

Porto szállás valaki, valami tipp ?

Illetve Lisboa-Porto uton hol érdemes megállni 1-1 éjszakára ?
Portora gondolom elég 2-3 éjszaka, nekünk meg lesz 5 éjszakánk úgyhogy valahol útközben 1-1 napot eltöltenénk ahol látnivaló van.

Köszönöm előre is.

Üdv B.
2007pt Creative Commons License 2007.08.26 0 0 2444

Kedves Szilvi55!

Ha leszállsz a coimbrai autóbusz pályaudvaron, és szembeállsz a buszokkal (tehát mögötted van a jegypénztár és egyebek), akkor jobbra kell elindulni (amerre a "zöld" nemzetközi jegyárusító iroda is van), majd átmenni a sorompó irányába. A sorompónál menj át, ekkor kiérsz a fedett helyről, majd fordulj balra. Itt menj el szinte az épület végéig, van ott valami buszmosó, na, az előtt kell bemenni ismét az épületbe, és ott van egy leginkább raktárhoz hasonló helyiség. Odabent portugálul beszélnek, de megértik, amit akarsz. A nyitva tartást inkább kérdezd meg, mert ha jól emlékszem, az volt kiírva, hogy 8-tól, de mikor rákérdeztem, fél 9-et mondtak.

1 csomag 1 napra 1 Euró.

lutell Creative Commons License 2007.08.24 0 0 2443
Előzmény: blaze73 (2441)
wekerlei Creative Commons License 2007.08.24 0 0 2442

Itt tudsz németül, angolul vagy portugálul online autót bérelni: http://www.algarve-mietwagen.com/stabooking.htm

Ha további segítségre lenne szükség, akkor azt jelezd Bunge úrnak (portugálul, angolul és németül beszél).

Bunge-Algarve@web.de

Mondd meg neki, hogy a "magyar csapat" tagja vagy és további engedményt kapsz.

Előzmény: blaze73 (2441)
blaze73 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 2441
sajnos az interrent.pt nincsen angolul es nem ertem :(

eleg kedvezo lenne egy ilyen auto, meg a lis-porto ut oda-vissza is tenyleg kb 40 EUR tobblet lenne csak. napi 7 EUR pedig klassz, nekem 5 napra kene akkor meg is lennek kb 80 EURO-bol. ez baromi jo deal, de angolul nemvan a weblapjuk :(((

barmi egyeb berlo ceget tudtok ajanlani, olcson / realis aron ?

porto-ban szallassal kapcsolatos otletet is szivesen fogadok , barmit mivel 2 honap mulva indulok 11 napra... :)

elore is koszonom!

udv B
szilvi55 Creative Commons License 2007.08.24 0 0 2440

Szia 2007pt!

Köszönöm az infót!

A coimbrai csomagmegörző helye érdekelne :-)

köszönöm!

Szilvi

Előzmény: 2007pt (2425)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.23 0 0 2439
ja, km-kent 0,09 euro nem gaz vegulis.
Az egy Porto oda-visszara kb. 40 euro pluszkoltseg, :-)) de el kell olvasni a felteteleket, tuti van valami csavar. A repteren lehet berelni a hiresebbektol, es teljesen korrekt arakat adnak ok is, biztositassal, mindennel egyutt. Persze nem 10 euroert, hanem mondjuk 100-ert, de nincs a szerzodesben csavar (az autoban van :D) es tok jo legkondis jarganyaik vannak.
Előzmény: linha (2438)
linha Creative Commons License 2007.08.23 0 0 2438
A  www.interrent.pt még mindig ajánlja a SEAT Ibizát napi 6,99€-ért 100 km-ig, azon felül km-ként 9 cent. De megint nem olvastam bele a részletekbe, lehet hogy van olyan feltétel, ami miatt mégsem éri meg. És csak 3 helyen lehet felvenni az autót: Lisboa Santa Apolónia állomás, Porto Campanha, és Faro.
Előzmény: blaze73 (2432)
linha Creative Commons License 2007.08.23 0 0 2437
Azok a nagyon hidegek nem inkább január-febrárban vannak? Én is úgy emlékszem, hogy a december még kellemesebb, és január második felétöl kezdödik a HIDEG. Hó is febr. 2-án esett Lisszabonban 52 év után...
Előzmény: Törölt nick (2433)
quilla Creative Commons License 2007.08.22 0 0 2436
talan ket vagy harom telnyivel ezelott remlik nekem is ilyen, huszonfokok az erkelyen meg a gyerek hogy lekapkodta a kabatjat delutan a varosban mert melege volt. idenre nem emlexem ennyire... en amugy is mindig szet akarok fagyni itt benn a lakasban, ez melyebb nyomokat hagy bennem :DD
Előzmény: Törölt nick (2435)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.22 0 0 2435
En a tavalyi telen nem emlekezem 20 fokra, itt Lisszabonban.. Viszont 2-9 fokokra igen. :) Es itt a nagy szel miatt nem lehet a fokokban bizni csak, mert lehet 20 fok viszont olyan szel hogy... brrrr...
Előzmény: quilla (2434)
quilla Creative Commons License 2007.08.22 0 0 2434
itt felenk is volt mar ilyen :)
Előzmény: Törölt nick (2433)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.22 0 0 2433
20 fok??????? Decemberben???? LOL...
Előzmény: lutell (2430)
blaze73 Creative Commons License 2