Keresés

Részletes keresés

Axióma Creative Commons License 2014.12.16 0 0 9259

Hat azert en kicsit megengedobben lattam eddig ilyen feladatoknal a leg...bb jelzot hasznalni, de azert kitalalhato az, hogy mire akar a feladat kimenni. (Lehetne ugy pontositani, hogy "...nalam mindenki fiatalabb a hazban".)

Törölt nick Creative Commons License 2014.12.16 0 0 9258

(ehh, hulye vagyok, eleve Sven volt a kerdes - pardon)

Előzmény: Törölt nick (9257)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.16 0 0 9257

(nem akarom tul koran leloni a poent, igy csak annyit segitek, hogy ebbol nem csak a szakacsno, de Sven eletkora is pontosan meghatarozhato)

Előzmény: Vad (9254)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.16 0 0 9256

de, stimmel, jo a feladvany!

Előzmény: Vad (9254)
Vad Creative Commons License 2014.12.16 0 0 9255

ha meg az a válasz, hogy nincs fogadó a svéd hegyekben, akkor szopcsi...

Előzmény: Oszi (9253)
Vad Creative Commons License 2014.12.16 0 0 9254

valami nem stimmel...

ha az lenne a kérdés, hogy minimum hány éves Swen, akkor tudnék válaszolni...

Előzmény: Oszi (9253)
Oszi Creative Commons License 2014.12.16 0 0 9253

A blogomon (http://noreg.blog.hu/) feladtam egy rejtvényt.
Nem hiszem, hogy a topic az olvasói számára különösebb gondot jelent a megfejtése, de szerintem ötletes feladat, úgyhogy megosztom veletek is:

 

Sven egy fogadót üzemeltet a svéd hegyekben. Jelenleg három vendég van a házban. Az új szakácsnő még nem találkozott a vendégekkel, és szeretné tudni, mennyi idős ez a három személy.

 

Mivel Sven tudja, hogy a szakácsnő szereti a feladványokat, ezért így válaszol:

„Az életkoruk szorzata 2450, az életkoruk összege pedig kétszer annyi, mint a te életkorod.”

 

A szakácsnő elkezdte megoldani a rejtvényt, de egy idő után visszament Svenhez, és azt mondta: „A kapott információkból nem tudom kiszámolni a vendégek korát.”

„Jaha” – mondta Sven – „Akkor még azt is hozzátehetem, hogy én vagyok a legidősebb a házban”

 

A szakácsnő hamarosan rájött, mennyi idősek a vendégek.

 

Hány éves Sven?

Törölt nick Creative Commons License 2014.11.25 0 0 9252

ez szep!

 

en eredetileg azt talaltam meg, ami nalad a jobb felso sarokban volt, az ihlette aztan a feladvanyt (meg a "trollkodast" :-) )

Előzmény: treff2 (9248)
Axióma Creative Commons License 2014.11.23 0 0 9251

Szarul rajzoltam fel, az egyiket ketszer egy masik helyett, es igy nem esett ki az egyik paratlanos mert nem is volt kozte, szoval 12 tenyleg a 13. Szebb is igy a valasz. Ertelemszeruen a szimmetria nelkul is csak 4x4 adodik.

Sorry.

Előzmény: treff2 (9248)
treff2 Creative Commons License 2014.11.23 0 0 9250

Igen, így van, befigyel az átlóra vett szimmetria.  A trollkodás nélküli feladatra ezek szerint 16 lényegében különböző megoldás adódik.

Előzmény: Onogur (9249)
Onogur Creative Commons License 2014.11.23 0 0 9249

A bal tömb középső alsó két elemét nem találtam meg, továbbá nálam nincs olyan elem, amit te nem találtál meg. De a jobb tömb jobb felső és alsó az én szemléletem szerint izomorf a szomszédjával, így én csak egynek-egynek veszem. 

Azaz feltehetőleg ezek a megoldások.

 

Előzmény: treff2 (9248)
treff2 Creative Commons License 2014.11.23 0 0 9248

Átlóra szimmetriát is szimmetriának tekintve nekem csak 12 jött ki.  Ahogy írtad, a 3 fő eset a teli sor ill. oszlop pozíciójából jön: (a) 1. sor és 1. oszlop, (b) 1. sor és 2. oszlop, (c) 2. sor és 2. oszlop.  Mindhárom esetben 4 jó befejezés van, ahol az átlók is párosak.  Vicces tény: az (a) és (c) esetekben pont azok a figura-állítások lesznek jók, amelyek szimmetrikusasak at átlóra.

 

Ha az átlók lehetnek páratlanok is, az (a), (b) és (c) esetek mindegyike további 2 jó befejezést ad, ez persze következik abból, amit a 3x3-as részről írtál.

Remélem, nem néztem el semmit.

Előzmény: Axióma (9247)
Axióma Creative Commons License 2014.11.23 0 0 9247

Szerintem onnantol ,hogy kijott, hogy van teljes sor es teljes oszlop, sokkal egyszerubb visszavezetessel megszamolni: a teljes sornak es teljes oszlopnak is ket lenyegesen kulonbozo elhelyezese van, szelso vagy kozepso. Forgatas-tukrozes miatt legyen mindig az elso vagy masodik sor, es a ket kozepsos esetet kiveve az elso oszlop.

Eloszor nezzuk az atlo nelkul.

Vegyuk ki a teli sort-oszlopot, marad egy 3x3-as, amiben 3 babut kell lerakni ugy, hoghy mindenhol paratlan legyen, azaz tkp. minden sorban-oszlopban egy. Ez ugye nem olyan sok (es mivel relativ a kivett sorokhoz mar kulonbozni fognak, nem kell a forgatasokat, tukrozeseket alapbol kiejteni), konkretan 6 db. Ha (a teljes abrara) az atlos szimmetriat nem tekintenenk, ezek mind adnanak egy megoldast, az atlos szimmetriat is figyelembe veve csak 2 kategorianal (a harmadik nem invarians ra) esik ki a 2-2 tukrozessel egymasbol megkaphato, vagyis 5+5+6 van szerintem.

Ha az atlot is figyelembe kell venni, akkor mar nem tudok ilyen szep osszeszamolast, de a  16 esetbol felrajzolva konnyu osszeszamolni, hogy csak 3 esik ki, 13 marad (4+4+5). (A szimmetrikus kategoriaknal me'g lehetne, a foatlot es az egyik mellekatlot kell a 3x3-on figyelni ami egy kiesot ad, a masiknal inkabb felrajzoltam.)

Mivel a tobbiek gondolatmenetet nem kovettem vegig, csak azt sejtem, hogy a tukrozes (beforgatastol eltekintve az atlos tukrozes) kulonbozonek szamitasa lehet az ok az elteresre. Ha azokat nem tekintjuk egyformanak, akkor a 3 kategoriabol 4 lesz, es atlo nelkul mind a 6 alvariacio, akkor 24 jonne ki, atloval pedig 4+4+5+5=18.

Remelem mindent figyelembe vettem.

Onogur Creative Commons License 2014.11.23 0 0 9246

S elnézést Vad olvtárstól, hogy nemecsekernőzve írtam a nevét.

Előzmény: Onogur (9244)
Onogur Creative Commons License 2014.11.22 0 0 9245

A 3. bekezdés helyesen:

 

Ha véletlenszerűen osztom ki a 6 elemet és a sorokat ill. oszlopokat megfelelően felcserélem, akkor van olyan kiosztás, hogy a cserebere után a bal felső négyesben 4 elem lesz. Ekkor a maradék 2 elemet a bal jobb alsó négyesbe kellene kiosztanom, de így mindig lesz 2 db 1-es sorom és/vagy oszlopom. Azaz a 4*4-es négyzethálóban nem lehet 4 olyan elem, hogy azok együttesen egy résznégyszög négy sarkában legyenek.

Előzmény: Onogur (9244)
Onogur Creative Commons License 2014.11.22 0 0 9244

A trollkodásod egy kicsit megzavart, persze ez engem minősít, s pár hibás próba után feladtam. De most újra nekiálltam. Én vad szerinti 6 bábús változattal foglalkoztam, úgy nekem könnyebb volt átlátni.

 

Pár megállapítás:

Ha négy bábú van egy sorban (nálad üres sor), akkor keresztirányban csak kettőnél jön ki a páros.

Azaz mindkét irányban kell lennie egy-egy üres (nálad teli) sornak.

Ez abból is következik, hogy 6-ot csak 2*3 formában tudom felosztani, így kell lennie egy 0-s, azaz üres sornak ill. oszlopnak.

 

Ha véletlenszerűen osztom ki a 6 elemet és a sorokat ill. oszlopokat megfelelően felcserélem, akkor van olyan kiosztás, hogy a bal felső négyesben 4 elem lesz. Ekkor a maradék 2 elemet a bal alsó négyesbe kellene kiosztanom, de így mindig lesz 2 db 1-es sorom és/vagy oszlopom. Azaz a 4*4-es négyzethálóban nem lehet 4 olyan elem, hogy azok együttesen egy résznégyszög négy sarkában legyenek.

 

Én (és szerintem a matematikus szemléletűek) csak az izomorf különbözőséget tartják különbözőnek. Azaz tükrözéssel és/vagy forgatással nem lehet egymásba transzformálni.

 

Így nekem 14 db különböző állás jött ki, s ebből 10 megfelel a 'trollkodó' feltételednek is.

Előzmény: Törölt nick (9239)
Vad Creative Commons License 2014.11.21 0 0 9243

ja, és két teljes sor nem lehet egymás mellett, sem a két szélén, az is bizti

Előzmény: Vad (9242)
Vad Creative Commons License 2014.11.21 0 0 9242

de nem látok többet annál az oknál fogva, hogy egy sorban csak két üres hely lehet, vagy 0. de holnap még ránézek.

Előzmény: Vad (9241)
Vad Creative Commons License 2014.11.21 0 0 9241

akkor messze járok...

nekem két megoldásom van arra, hogy a tábla közepén a teljes sor, és kettő arra, hogy a tábla szélén...

Előzmény: Törölt nick (9239)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9240

közben leesett, persze, persze

 

na szóval én eddig jutottam, a matematikailag teljes értékűtől persze messze, Antal Imre anno nem sok pontot adott volna érte :-)

Előzmény: Vad (9237)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9239

ez nekem így bonyolult... :-)

 

én úgy oldottam meg, hogy (nem 6 bábu levételét, hanem 10 bábu feltételét alapul véve)

 

1.) először is az átlókat figyelmen kívül hagytam, nekem eleve átló nélkül adták fel ma délután a kollégák, így az átlót csak én trollkodtam bele :-))) ezeket majd a végén kiszedjük

 

2.) fogtam 7 bábut, felraktam egy egy teljes sort és egy teljes oszlopot, első közelítésben L-alakban, azokban 4-4 figura van, tehát páros, minden más sorban és oszlopban 1-1, páratlan

 

3.) és a fennmaradó 3x3-as mátrixban kell elhelyezni a 3 fennmaradó bábut úgy elhelyezni, hogy minden sorban és oszlopban páratlan számú bábu legyen, tehát praktikusan 1-1...

 

ezt a legutolsó pontot minden bővebb magyaráézat nélkül hatféleképpen lehet megcsinálni, ebből 2 kiesik az átló miatt (próbálgatás)

 

idáig van tehát 4 megoldásunk

 

- bejön egy négyszeres szorzó az elforgatás miatt

- és bejön egy kétszeres szorzó (de lehet, hogy négyszeres???) ha a "teljes" sorok nem a tábla szélén vannak, hanem a "közepén"

 

így akkor 4x4x2=32 (de lehet, hogy 64?) megoldás van

 

de "természetesen" nem tudom sem azt bizonyítani, hoyg nincs más, sem azt, hogy a fent felsoroltak között nincs olyan, mai mégis csak egyforma... ma délután adták fel a kollégák, de ők beérték egy megoldással :-)

Előzmény: Vad (9237)
Vad Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9238

a 0 megzavarhatná az inverzet, de olyan eset úgyse lehet, hogy 0 figura van egy sorban, ezt hamar beláttam

Előzmény: Vad (9237)
Vad Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9237

én megfordítottam a dolgot, úgy egyszerűbb sztem. mert ahol páros számú figura van, ott az üres helyek száma is páros.

szóval, ha hat üres helyet "helyezek el" hasonló szabály szerint, valszeg ugyanazok a megoldások jönnek ki, csak nekem így átláthatóbb.

Előzmény: treff2 (9235)
Vad Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9236

na, a négy megvan, de nem tudok elvonatkoztatni a tengelyes szimmetriától, így meg nem látok több esetet, szóval az a kétszeres szorzó nem tolakszik

Előzmény: Törölt nick (9233)
treff2 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9235

(Az összes eset végigzongorázásához: nézzük azokat a sorokat, amelyek a 6 figura leszedése után 4 figurát tartalmaznak.)

Előzmény: Törölt nick (9234)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9234

(de ezeket nem ellenorizgettem korrektul vegig, szoval lehet, hogy nincs ennyi)

Előzmény: Törölt nick (9233)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9233

en egy alapelv alapjan negy kisse kulonbozo megoldast talaltam, plusz annak az elforgatasai (tehat ha a tablat fixnek tekintjuk, akkor osszesen 4x4=16), de fogalmam sincs, hogy ez-e az osszes, csak erzesbol mondom, hogy igen :-)

 

sot, most igy belegondolva kell meg lennie... igy erzesre meg egy ketszeres szorzo bejon, szoval akkor - fixnek tekintett tabla eseten - 32

 

asszem

 

 

Előzmény: Vad (9232)
Vad Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9232

Egyet találtam. Ha a több megoldás annak az egynek az elforgatásai, akkor leálltam

Előzmény: FASIRT (9231)
FASIRT Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9231

És több megoldása is van.

Előzmény: Törölt nick (9230)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.20 0 0 9230

egy konnyu kis delutani feladvany:

 

adott egy 4x4-es tabla ("negyed sakktabla"), minden mezojen egy-egy, osszesen tehat 16 figura

 

vegyunk le a tablarol hat figurat ugy, hogy minden sorban, minden oszlopban es mindket atloban paros szamu figura maradjon

 

(nincs benne trukk)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!