Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2018.11.13 0 1 10727

Nem múlik el. :)

Az a normális ha nem darabolgatja az ember, ezt a füge nem igényli. ha elfagyás után túl sok hajtás hoz az érdemes megritkítani, de a metszegetés mindig a termésérlelés rovására megy.

A RdB-nél valószínű ott szúrtam el, hogy nyáron visszacsíptem. Bár hozott oldalágakat, de azért hozhatta későn a termést, mert a gyökér-korona egyenlőséget akarta először megteremteni.

Jó, hát kipróbáltam, ezzel is több tapasztalatot szereztem.

Előzmény: csehrigo (10726)
csehrigo Creative Commons License 2018.11.13 0 0 10726

Igen,lehet, hogy ő írta.

 

Ez a minden levélnyélnél egy füge állapot idővel elmúlik?

felénk sokaknak van fügéje,de nem szokás visszametszeni,ritkítani. Hagyják bokornak nőni és ha útban van akkor nyúlnak hozzá.

 

Előnye ugye,hogy zárt a serlegnyílása. Én délen lakom így talán van esélye,hogy késő ősszel is beérjen. Mint az idei.

Számomra inkább az a kérdés,hogy érdemes-e meghagyni. A fügelekvárt szeretem és annak mindegy mekkora a fügéből készül. Kérdés,hogy egy kb ugyan akkora, más faja bokorról kilóban több vagy kevesebb füge szedhető gondozatlan,önözetlen körülmények között.

Mert ha úgy mond csak a helyet foglalja akkor inkább most ásom ki amíg pici. esetleg pár évet még várok vele.

 

Előzmény: 55judit (10719)
55judit Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10725

Kinek van Egerági fügéje? Mi a tapasztalt vele?

 

Enyémen most volt először termés. Jó sok másodtermés. De annyira későn kezdte kihozni őket, hogy nem érett be egy szem sem.

55judit Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10724

Rendben, várom.

Az enyém második éves, tavasszal ültettem ki vödörből. Nagyot nőtt idén. Egyszer vissza is csíptem 2 ágát. Nem állt le, hozta a hajtásokat . Most azok vannak tele fügével. Valószínű év közben nem kellene visszacsípni. Szerintem jobb ősszel visszavágni, következő évben hagyni kell szabadon nőni. Ősszel megint jól visszavágni. Így lesz. Én is visszavágom mielőtt takarom, a levágott vesszőket pedig elvermelem, jók lesznek tavaszra. :)

 

Előzmény: PathosVerdesIII (10723)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10723

Az enyém ennél is kisebb, csak 1 éves és cserépben van. Én is a főágakat tartom meg, majd csinálok képet ha megmesztettem.

Előzmény: 55judit (10722)
55judit Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10722

Úgy érted ne dobjam ki még 1-2 évig? Nem akarom. Viszont én is gondoltam rá hogy már az idén visszavágom.

Most ilyen:

Most majdnem sötétben fotóztam, a legmagasabb ága 140 cm.

A tied mekkora? Én egész kicsire visszavágnám, a fő ágakat hagynám csonkolva.

Előzmény: PathosVerdesIII (10721)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10721

Az RdB-t elvileg úgy is kell/lehet mert csak másodtermése van, idén is visszavághatod talán jövőre több ága lesz. Az enyém is kicsi még és nem úgy termett ahogy gondoltam, betudom annak hogy nagyon fiatal és el is csíptem a hegyét amikor nem kellett volna, ezért megzavarodott és kb 1 hónapra le is állt. Most jól visszavágom és csak a vázágakat tartom meg ami mindig marad. Szerintem adj neki még egy 1-2 évet.

Előzmény: 55judit (10719)
55judit Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10720

Ne ültess mellé, had erősödjön a mostani gyökérzete inkább. Vesszőit ha visszavágod, sokkal több lesz a hajtása, és valószínű így előnyösebb lesz nevelni mint párban.

 

Nálam van olyan bokor - más fajta - hogy párban van egy másikkal, de most az egyiket kiásom ahogy csak bírom a gyökerét. Bár nagyon finom, de túl kései, és elfagyás utáni évben nem érlel egy szemet sem. Ellenben amivel párba került korai, aszalódik, mennyei finom, szeptemberre leérik az utolsó szemig, de sajnos emez elnyomta, és alig fejlődik. Ezen muszáj változtatni.

Előzmény: csehrigo (10718)
55judit Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10719

Úgy emlékszem B. Józsi írta.

Tudod hogy minden füge olyan, hogy növekedéskor minden levélnyélnél hoz egy fügét. Persze hogy a RdB is. Enyémen is sok van, csak nem mindegy mikor és hogyan érik be. Nálam júliusban érett pár szem. Utána volt egy szünet, majd elkezdett ismét minden levélnyélnél fügét hozni, amivel most tele van. Kicsik és zöldek.

 

A bokrom még kicsi, könnyedén takarom majd télen. De az lesz, hogy így érintetlenül meglátom jövőre mikor és hogyan érik, aztán a jövő  telet már erősen visszametszett ágakkal fogja átélni. Állítólag így is teremnie kell az újonnan hozott hajtásokon. Ha ez a módszer beválik nála, minden évben erősen visszametszem, hisz első termést nem vágok le, mérete miatt pedig mindig egyszerű lesz a téliesítés mindig. Mit gondolsz erről?

Előzmény: csehrigo (10718)
csehrigo Creative Commons License 2018.11.12 0 0 10718

Szia

 

Bennem is felmerült a kérdés,hogy érdemes-e tartani RdB-t. Itt valaki azt mondta, hogy nekik nagyon sok volt a nyáron. el elgondolkodtatott, hogy talán megtűrhetem. Talán ültetek mell egy másikat és a 2 bokorból lesz egy.

Előzmény: 55judit (10716)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2018.11.11 0 0 10717

Mondjuk én a takarást a kicsikre értettem. Én a nénikémtől ásóztam kb. 15-20 éve 3db-t és a telek végébe nyomtuk be egy kb. 3.5x4m -s helyre.

A téli védelmet a föld felkupacolása jelenti és a róla lehullott leveleket a tövéhez toljuk. Nekem még soha nem fagyott le tövig, megmaradtak mindig a fás ágak. Viszont nénikémnél idén tövig fagyott az egész.

Hozzá kell tenni hogy csak erről az oldalról tudom fényképezni, mert ezen az oldalon áll a 2 db komposztáló 1.5-2 m magasan megrakva.

Hátul zárt beton kerítés, lábszomszédtól a tuja sora, átellenben a mellék épületünk védi. ÉNY ország  csücsökben van.

Ez egy aug. 20-i kép, ahol látható is valami.Mondjuk aki olyan helyen lakik annak bejöhet ez. Tavaly is csináltad már?

 

Előzmény: pacsepa (10715)
55judit Creative Commons License 2018.11.10 0 0 10716

Ez a Ronde de Bordeaux nekem egy nagy csalódás.

Nem elég hogy csak másodtermése van, de a júliusi pár szem után jó későn hozza tömegesen a fügét, aminek már nincs esélye beérni. Most tele van. Dugig. Ezekért a semmit érő termésekért növesztette egész nyáron a nagy hajtásokat.

 

pacsepa Creative Commons License 2018.11.10 0 0 10715

Ha 2-3 napig nappal is -12-15 fok alatt marad a hőmérséklet tartósan, azaz nappal sem emelkedik e fölé, akkor gyakorlatilag hiába szigeteled. A csatát elvesztetted, nem bírja ki a füge, ha pótlólag nem fűtöd valahogy.

 

Ezt már tapasztalatból mondom. Egyszerűen a növény nem tud nappal hőtartalékot gyűjteni, amit éjjel leadhat.

Próbáltam már fekete fóliával, zsákkal, alatta filccel betekerve. Mindegyik, bármelyik fagyállónak mondott fajta kifagyott. Legutóbb két éve, amikor ilyen durva hidegek voltak. 10 napig -10 fok alatt volt nonstop a hőmérséklet Budapest környékén. Akkor szinte mindenkinek elfagyott itt a fórumon is.

Erre jó ez a "cekász", mert akkor is visz be hőenergiát, amikor kívülről nem jut hozzá, mindezt energiatakarékosan és biztonságosan (érintésvédelem).

Előzmény: nyuggerfarhát68 (10709)
pacsepa Creative Commons License 2018.11.10 0 0 10714

30W oszlik el 6 méteren. Nehezen értelmezhető a kérdés.

 

Gondolj, bele, hogy egy 100 literes akvárium vizének hőmérsékletén ekkora teljesítmény 1-2 fokot emel, ha bent 20-21 fok van, azaz kb. 23 fokos lesz.

 

 

Már megérkezett a küldemény, de nem tudom kipróbálni, mert bele van építve a termosztát, azaz +3 fok alá kell csökkennie a környezeti hőmérsékletnek, hogy bekapcsoljon. Kinézetre minőségi cucc.

Előzmény: Tibicsoki19 (10707)
kicsiakert Creative Commons License 2018.11.10 0 0 10713

Köszönöm, tavasszal majd megpróbálom.

Előzmény: Tibicsoki19 (10712)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.11.10 0 0 10712

Én már próbáltam az egy nóduszos módszert. Nem pont így csináltam de hasonlóan. A vastag (kb ujjnyi vastag) és friss szaporítóanyagnál minden gond nélkül működik. A későbbi fejlődési ütem nem tér el, leszámítva azt, hogy itt csak egy hajlásod lesz. (ami abból az egy nóduszból fog kinőni)

Előzmény: kicsiakert (10711)
kicsiakert Creative Commons License 2018.11.10 0 0 10711

Szervusztok!

 

Van valakinek tapasztalata az ilyen "egy nódiszos" szaporításról? Megmaradási arány? Ezer év és+ 1nap a termőre fordulás, vagy normálisan növekszik? Mert ha ez rendesen működik, akkor a fiatal növényekről való szaporítóanyag elvétel nem terhelné meg annyira az anyanövényt.

kicsiakert Creative Commons License 2018.11.09 0 0 10710

DDDDD....Nálam találhatsz infót. :-)

Én vagyok a keresztapja. A növényt a Budapesti Vegyiművek Illatos úti telepén található fügéről szaporítottam. Ha az anyanövény azt a környezetet kibírta, akkor mindent el kell, hogy viseljen. És valóban, egy igen erős vitalitású fajtáról van szó, kiváló gyökerezési és megmaradási mutatókkal, gyors növekedéssel.

Termése éretten mézes, átlag tömege 70 gr körüli.

Az anyanövényről 2 szemet mertem csak kóstolni, pedig lelkesen kínálgattak a helyiek, hogy "egyél csak bátran, nagyon finom"...

A szaporulattól nem kell félni, magamnak is több példányban nevelek, és remélem, hogy 1-2 éven belül teremni is fognak.

Remélem, hogy nem ijesztettelek el a történettel! (A fénykép nem az anyanövény terméséről, hanem egy hasonlóról készült.)

Ha érdekelnek még részletek, akkor hívj fel, vagy írj privátban.

Előzmény: 666Forester (10708)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2018.11.09 0 0 10709

A füge ha elég idős nagy hidegeket is kibír. Jól föltornyozod a gyökereknél földdel száraz levéllel.

Ha kisebb akkor nylon zsákot teszel rá avarral töltve.

Vajon melyik állat örül ha melegben élvezkedhet a fügéden, ha rárakod az áram/takarót.

Előzmény: pacsepa (10703)
666Forester Creative Commons License 2018.11.09 0 0 10708

kicsiakert: A vegyészek gyöngyéről hol találok infót? rákerestünk de a Google nem dobott semmit...

Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.11.09 0 0 10707

Arra találtál adatot, hogy hány fokos lesz fűtőszál  amikor bekapcsol?

Előzmény: pacsepa (10703)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10706

A jól becsomagolt, kellemesen meleg sátrakba beköltöznek a rágcsálók, főleg egerek. A fügefa kérge meg pont jó kaja télire, ki sem kell menni keresgélni. Acélfonat védőhálóval be kell tekerni a törzset hogy nem bírják megrágni! Külföldi fórumon láttam képeket teljesen körberágott és kipusztult fákról.

Becsomagolás, majd kicsomagolás Kanadában: https://www.ourfigs.com/forum/figs-home/153645-fig-lectrification

Egér kár: https://www.ourfigs.com/forum/figs-home/283062-mice-ate-my-fig-trees

Nyúl kár: https://www.ourfigs.com/forum/figs-home/251312-rabbit-damage-cut-the-tree-back-to-ground-level-or-remove

 

666Forester Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10705

huuu ez nagyon ígéretes... kíváncsian várom az eredményt !

Előzmény: pacsepa (10699)
55judit Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10704

Biztos hogy nagyon jó, csak nem az én nyugdíjamhoz árazták. :) Egyébként biztos vennék én is legalább egyet. Tetszik.

Előzmény: pacsepa (10703)
pacsepa Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10703

Ha különféle takarásokat teszel rá, akkor is számolhatsz legalább egy ezressel és a hatékonysága nem garantált.

Nekem az sem mellékes, hogy nem ott lakom, ahol a fügéim vannak, azaz az automatikus ki-be kapcsolás jól fog jönni.

 

 

Előzmény: 55judit (10701)
pacsepa Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10702

n+1 évig

Előzmény: 55judit (10701)
55judit Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10701

Megnéztem én is, elég drága. Majdnem 7.000 ft. és csak 1 füge sátorba lehetne fűteni vele.

Előzmény: pacsepa (10700)
pacsepa Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10700

6 méter, 30W teljesítmény és +3 oC alatt automatikusan kapcsol be.

Előzmény: pacsepa (10699)
pacsepa Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10699

Ha már fagyvédelem, rendeltem kertészeti fűtőkábelt. Majd beszámolok, mennyire vált be...

 

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2018.11.08 0 0 10698

Jó, de kint tud terebélyesedni és a talajból azt vesz fel, amire szüksége van.

Ráadásul rengeteg füge lesz pár év után.

Mondjuk nem kell ki/be cipelgetni, viszont ha nincs jól takarva kifagyhat.

Viszont ez döntés/vélemények kérdése.

 

Előzmény: te_o (10697)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!