Keresés

Részletes keresés

estanto Creative Commons License 2014.02.27 0 0 11835

Üdv a fórumozóknak. Az alábbi nevek eredetéről esetleg tud valaki valami hasznosat?

 

Bartha, Porkoláb, Biczó

 

Előre is köszönöm.

gumbert Creative Commons License 2014.02.27 0 0 11834

Kedves Onogur!

Köszönöm a segítséget Csikán ügyben.

Pyro87 Creative Commons License 2014.02.27 0 0 11833

Bocsánat, az egyik kimaradt.

 

Egy szláv hangzású nevet is találtam, "Burantzki". Itt van egy anyakönyvi rekord:

 

https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/X2Z6-1ZY

 

Talántam "Buránszki" alakban egy ilyen oldalt:

 

http://www.radixforum.com/vezeteknevek/buranszki/

 

Vajon ez a két családnév ugyan az lehet?

Pyro87 Creative Commons License 2014.02.27 0 0 11832

Kedves fórumozók!

 

Engem a Rubinyi név érdekelne. Egy igen régi dokumentumban bukkantam rá, "Vihl Rubinyi" alakban. Meg kell mondjam a Vihl név nekem nem mond sokat, de az egyik ősöm édesanyját hívtáj így.

 

A Rubinyi családnév az esetleg szlovák eredetű lenne?

idrisi Creative Commons License 2014.02.26 0 0 11831

Kedves Hozzáértők!

 

A Táray, Tárai név érdekelne.

 

Köszönöm!

MCA-001 Creative Commons License 2014.02.26 0 0 11830

Sziasztok!

A következő családnevek eredete érdekelne:

Jakobi, Jakes, Blucs

 

Előre is köszönöm:)

Onogur Creative Commons License 2014.02.25 0 0 11829

Említve lett futólag már a 11626 hsz-ben. Ill. ezt találtam még.

A semminél több, de jól nem laksz belőle.

Előzmény: gumbert (11828)
gumbert Creative Commons License 2014.02.25 0 0 11828

Kedves Mindenki!

Tudna valaki segíteni a Csikán (Chikán, Csikány) családnévnév jelentésének megfejtésében? A Kázmér kötetben nem szerepel. Talán szláv eredetű? Vagy magyar és töve a csikász szóhoz köthető?

Köszönettel

varhalmi

 

Renci24 Creative Commons License 2014.02.21 0 0 11827

Kurtán családnév milyen eredetű lehet?

 

Írták Kurtanskynak,Kurtánynak is.

rkyra Creative Commons License 2014.02.17 0 0 11826

Sziasztok!

Erdélyben kutatok szász családokat az 1600-1700-as évekből. Az alábbi nevek eredetét/jelentését kérdezném: Litschal, Schlattner, Cloos, Platz.

Köszönöm

kerub Creative Commons License 2014.02.17 0 0 11825

Itt találsz a nemzetségedbéliemből eleget!
https://familysearch.org/search/record/results?count=20&query=%2Bsurname%3AMarkgruber~

 

Előzmény: neked semmi nem jó (11823)
B-T2 Creative Commons License 2014.02.16 0 0 11824

Kedves LvT!
Léván és környéken becsmérlő szándékkal, személyre használt jelző volt a Povalacs/Povalač és a Jezsepógyes.
Látom Féja Géza még használta a Bölcsődal című könvében a povalacs-ot, de nem tudom valójában mi is lehet a jelentése.
Benned bízom, mert a szótárban sem lelem.

Előzmény: LvT (11803)
neked semmi nem jó Creative Commons License 2014.02.09 0 0 11823

Tisztelt LvT

 

Említette régebben (2012-ben) hogy a Markgruber nevet nem találta német területen. Nekem annyi tudásom van róla, hogy 1760 körül Mária Terézia telepítette be a Markgruber-eket Elzász Lotaringiából. Nos az a terület hol Francia, hol Német országhoz tartozott. Ez lehet az oka, hogy  német -osztrák területen nem található a család nevek között.

Tisztelettel Markgruber Julianna

Mezőbándi Creative Commons License 2014.02.07 0 0 11822

Például itt érkezik Ellis Islandre egy Hulics György Nagykuncfalváról, 1911-ben:

http://174.143.111.10/search/ship_passengers.asp?letter=r&half=1&sname=Rhein&year=1911&sdate=04/21/1911&port=Bremen&page=6

 

A Radixindexen is vannak találatok, de azok fizetősek:

- 1891-ben Miskolcon szerepel egy Hulics György kádár

- Szintén Nagykuncfalváról, szintén Hulics György, meghal 1917-ben a vh-ban.

 

Ezeket találtam.

 

Viszont Hulič alakban bőségesen adatolható, többek között ma is élnek Nagykuncfalván (Helcmanovce).

 

"Obyvateľstvo tvorí z 97% rusínskeho pôvodu,ostatné - rómske,nemecké. Súčasní obyvatelia sú potomkami valašskej (priezviská Pisko,Dorčák,Trojan, Hulič, Slovinsky, ai) a šoltéskej (priezviská Haus, Sloff, Gans, Ganz, Spitz, Kuhn)."

 

"Lakosai 97%-ban ruszinok származásúak, a maradék roma és német." Reméljük majd LvT lefordítja és véleményezi a részleteket.

Előzmény: Onogur (11821)
Onogur Creative Commons License 2014.02.06 0 0 11821

Köszönöm az infót. Akkor létező név. Valamilyen linket tudnál adni?

 

A helyszínen biztos, hogy nem volt műhely, az utcát valamikor a két világháború között, de lehet, hogy rögtön a II. vh. után nyitották. 1960-ban már említés van róla a sajtóban. Be kellene menni kutakodni a Földhivatalba ill. a levéltárba a régi tanácsi iratok között. Talán van róla nyom.

Az utolsó összesítetten nyomtatott megyei telefonkönyvben (2007) sem Nyíregyen, sem Kisvárdán nincs ilyen név.

Előzmény: Mezőbándi (11815)
socially awkward penguin Creative Commons License 2014.02.06 0 0 11820

Azt szeretném megtudni, hogy a Boza és a Jekkel vezetéknevek milyen eredetűek és jelentésűek? (a Bozára találtam magyart és kunt is, de akkor most melyik)?

Nostra Creative Commons License 2014.02.06 0 0 11819

Valószínűleg a Baksa családnévvel rokon, esetleg a szlávos -š (-sz) kicsinyítő képzővel

2xkiss Creative Commons License 2014.02.06 0 0 11818

Csak megjegyzés a Bakszához.

Adott korban az abaúji Baksa falu nevét is jegyezték Baxa, Baksza formában is.

Talán a családnév írásváltozata is így keletkezhetett?

Előzmény: Nostra (11816)
Nostra Creative Commons License 2014.02.06 0 0 11817

Ezeknek a megfejtése is érdekelne:

Herold

Tadanai (előzőben tévesen írtam a Tadnait)

Nostra Creative Commons License 2014.02.06 0 0 11816

Az alábbi nevek jelentésére lennék kíváncsi:

 

Tadnai,
Czicze
Baksza
Locskai

Mezőbándi Creative Commons License 2014.02.05 0 0 11815

Szerintem a Hulics utcának helytörténeti okai lehetnek. A családnév nem gyakori, de adatolható a XIX-XX. századból, ÉK-Magyarországról. Lehet, hogy ezen a részen korábban egy Hulics nevű mesterember műhelye állt, vagy a város történetében töltött be valamilyen szerepet.

Előzmény: Onogur (11810)
Mezőbándi Creative Commons License 2014.02.05 0 0 11814

Bocsi, a Rechaher és társai meghaladják a tudásomat. Németből csak alapfokúm van :)

Előzmény: Toth Christian (11806)
Mezőbándi Creative Commons License 2014.02.05 0 0 11813

"a Farkas keresztnevet milyen formában jegyezték be a latin nyelvű anyakönyvekbe"

 

Jó kérdés! Mivel itt egy olyan névről volt szó, amely nem a kereszténységben gyökerezett, így az egyházi latinban nem is volt megfelelője. Viszont egy csavarral úgy oldották meg, hogy a német nevek között létezik a Wolfgang, és azt már "latinosították" Wolfgangus formára. Ezt ültették aztán át a Farkas latinosításakor is egy az egyben, tehát a latin nyelvű hazai anyakönyvekben a Wolfgangus jó eséllyel Farkast takar - főleg, ha a családnév magyar. Tehát egy Wolfgangus Müller az a családjában Wolfgang Müller lehetett, de egy Wolfgangus Ács az Ács Farkas volt (ld. még: Wolfgangus Bolyai, Wolfgangus Mozart).

Előzmény: vadász2 (11808)
Onogur Creative Commons License 2014.02.03 0 0 11812

Én is úgy vélem, hogy kemény h-val ejtették. Erre is értettem az átértelmezést, kettős átértelmezés történhetett, ha ez az igazság.

Persze a Kulich csak egy gyanú a Hulics eredetére.

Előzmény: vrobee (11811)
vrobee Creative Commons License 2014.02.03 0 0 11811

Én eddig abban a hitban éltem, hogy Kulich Gyula neve /x/-val ejtendő.

Előzmény: Onogur (11810)
Onogur Creative Commons License 2014.02.02 0 0 11810

Van a városunkban egy olyan nevű utca, ami sehol máshol: Hulics. Ennek keresem az eredetét. Személynév eredetűnek vélhető (Lásd Kossuth, Dózsa, Rákóczi), a keresztnév sok esetben ezek végéről is lekopott a használat során. Létezik egyáltalán ilyen név? Vagy esetleg a Kulich/Kulics elírása és étértelmezése, mivel ismert egy Kulich Gyula nevű személy.

F.Alonso Creative Commons License 2014.02.01 0 0 11809

Milyen eredetű a Bagdi név?

http://users.atw.hu/bagdy/index_elemei/Page451.htm

Ezt olvasd már végig LVT

írnak benne Bagdi Ferencről akinek Sarkadon,Geszten és Karkón volt kastélya,visszavezettem a családfát és Bagdi Ferenc az én ősöm is(aki ezt írta az nem ismerem)

Ha elolvastad:Szerinted elég hiteles?

és ez?:http://lastnames.myheritage.com/last-name/Bagd

Szerinted lehetséges hogy Indiából,Oroszországból származnak a Bagdik?

előre is köszönöm

vadász2 Creative Commons License 2014.02.01 0 0 11808

Még nem találkoztam vele: a Farkas keresztnevet milyen formában jegyezték be a latin nyelvű anyakönyvekbe?

Előzmény: Mezőbándi (11777)
szurcsikj Creative Commons License 2014.01.31 0 0 11807

 

Tisztelt LvT és fórumozók!

 

Mint ígértem, próbálok adatot, többek között tájnyelvi emlékeket gyűjteni a területen letelepült népcsoport és felmenőim eredetének és nevének megfejtéséhez. Az alábbi kérdésekhez –

 

Ezt a Drávasztárától  Potonyig húzódó nyolc települést, a pécsi egyházmegye adatai szerint,  katolikus szlovin horvátok, nem kizárva a katolikus bosnyák keveredést sem, népesítették be újra az 1700-as évek elején. Egy tömbben éltek, így megőrizték szláv eredetű neveiket.

 

  -   a történelmi adatokból és a személynevek alaktanából megállapítható-e mely népcsoport /csoportok/  népesítette be ezt a vidéket” -

 

- mellékelném a Szentborbásról beszerzett, ott ismert régi kifejezéseket, nyelvtani formulákat:

 

„A létige hímnem múlt idő: bil sem (irodalmi: bio sam), más igék múlt ideje is: Čital sem, Čitala semČital si, Divanil sem (irodalmi: Govorio sam), delal sem (pravio sam), majat (crtati), majal sem (crtao sam), vugorki (uborka), deČok (djeČak), deČoki (djeČaci), cucek (pas, kutya), dekliČka (djevojka), kip (slika, kép) , vrnjiček (tejföl)

 

Hát, hirtelen ennyi jutott eszembe...... , a múlt idő olyan mint az orosz és szlovén. a horvátban a l betű o-vá változott az idős során, nálunk megmaradt a l betű 

 

a többes szám, hím nem irodalmi : ucenik - ucenici, oblak - oblaci,  - a mi dialektusunkban maradt k, nem változott c-vé: decoki stb”

 

Bízom, hogy ez némi segítség lesz ez a nyelvjárás beazonosításához…

Előzmény: LvT (11795)
Toth Christian Creative Commons License 2014.01.29 0 0 11806

Tisztelt Lvt és Mezőbándi!

 

Még két névvel fárasztanálak titeket, ha nem gond. Szeretném megkérdezni, hogy milyen eredetű lehet a Rehacher. Gondoltam franciára, de szerintem inkább német területű lehet, nem? Ez a felmenőm Székesfehérváron élt. Esetleg izraelita családnév lehet?

 

És a schmauder név jelentése és melyik germán területről való lehet? Ez a felmenőm Harasztin élt.

 

Köszönöm, és az előző "adag" név elemzését is köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!