Keresés

Részletes keresés

ferenc3 Creative Commons License 2019.05.17 0 0 99612

kiegészítésként annyi, hogy egyébként lekapcsolt állapotban egyáltalán nem világítanak, még halványan sem, felkapcsolt állásban pedig nincs pislákolás vagy hasonló

Előzmény: ferenc3 (99611)
ferenc3 Creative Commons License 2019.05.17 0 0 99611

Sziasztok!

 

Két éve épült házban a padláson futnak a vezetékek.

Adott egy váltókapcsolós villany, 2 kapcsolóval.

(Ugye váltókapcsoló ennek a neve, bármelyikkel felkapcsolhatom és bármelyikkel lekapcsolhatom)

 

Nem hittem el, de ma én is láttam: az első esetben a 4db led égő kivilágosodott, mintha egy potmétert tekertem volna fel és addig így is maradt, míg a feleségem fel-le nem kapcsolta (ezt akkor csak Ő látta, én nem).

Ma pedig én is láttam: az égők felvillantak, szépen lassan, tényleg mintha egy potmétert tekernék, nem érték el a teljes fényességet, majd visszahalványodtak.

 

Mitől lehet ez? Zárlat, beázás, ilyesmi? Fí relé van, ha ez számít ebben az esetben.

 

Köszönöm az ötleteket, ha nem triviális természetesen szakembert fogok hívni.

 

Üdv,

Ferenc

kiggyo Creative Commons License 2019.05.17 0 1 99610
Csak a szokásos. És a végén a kérdező összezavarodva el is szokott menekülni és többet nem is jön erre mert elveszik a megoldás a telefosott topicban.
Előzmény: oregbeatsuhanc (99609)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.05.17 0 0 99609

 

"Az egész abból indult ki, hogy egy max 16 amperes dugalj kör mindig az élő fázisról működjön, itt nincs semmi szükség ívoltásra."

 

Ja, abból indult ki, csak a végére majdnem akadémikus vita kerekedett belőle.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (99605)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -1 1 99608

"pedig ott volt vagy 20cm az erintkezok kozott"

 

20 centi távolság? Biztos, hogy te 230/400 voltos kapcsolót láttál?

 

"Az ivoltas arrol szol hogy ha mar van egy iv, akkor az kialszik vagy sem. AC halozatnal a nullatmenet adja ezt a kepesseget,"

 

Ha ez ennyire egyszerű lenne, akkor 50Hz esetén nem létezhetne olyan ív, ami 10 ms-nál hosszabb életű.

A valóság sajnos ennél bonyolultabb, a létrejött ív egy darabig sajnos újra meg újra "felépül" hol ebben az irányban, hol abban az irányban, egészen addig, amíg az ív körül létrejött (jó vezetőképességű) ionizált levegő-alagút el nem éri a kritikus hosszúságot.

https://www.youtube.com/watch?v=QMilUvZfyxQ

Előzmény: tfe_tng (99590)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -1 1 99607

Talán nem volt kedvük plomba-jegyzőkönyvet kitölteni, kismegszakító csere-papírt kitölteni, vagy nem volt náluk pont olyan kismegszakító, amilyet ki kellene cserélni egy olyanra, ami MIDIG átengedi az áramot :)

Előzmény: QQ (99591)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -1 0 99606

"Árban viszont jó húzós"

 

Léteznek kalapsínre 1 kismegszakító méretű váltó kapcsolók is, ilyenből kettőt kell alkalmazni és a két kapcsoló különböző kombinációjával a dugaljadat bármelyik fázisra rákapcsolhatod a három közül. Ezek a kapcsolók valamivel olcsóbbak, de ebből viszont kettő kell.

 

"kezd egyre jobban tetszeni az 500 Forintos Kontavill kalapsínes konnektor"

 

3 db dugalj már annyira sok helyet foglal, hogy az meg az elosztó dobozod méretét (=árát) emeli meg.

Előzmény: Sw201inger (99593)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -2 0 99605

"Ezt segíti még az ívoltó berendezés."

 

Az egész abból indult ki, hogy egy max 16 amperes dugalj kör mindig az élő fázisról működjön, itt nincs semmi szükség ívoltásra.

Előzmény: oregbeatsuhanc (99604)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.05.16 0 0 99604

Hat, szerintem ennel azert picit komplexebb a kerdes. 

Meg nem nevezett gyar IT epuleteben a kettos betapot atkapcsolo mechanika sutotte oda magat kozepre egy aramszunet kozben, pedig ott volt vagy 20cm az erintkezok kozott. Biztos a kapcsolo nem olvasta a 'zindex forumot, azert nem tudta hogy ezt nem szabad neki :)

 

Nem csak a 'zindex fórumot nem olvasta, de még Lenz törvényét sem ismerte.-:)

 

Amúgy én is dolgoztam olyan területen, ahol kettős betáp volt két különböző szolgáltatótól, és ott 2 - 2 db DIL - 822-es kapcsolgatott át 2 / 4 sec. idő késleltetéssel, I. / II. betápok közt, ill. ha valamelyik betáp kimaradt.

 

> Nem az idő oltja ki az ívet, hanem a két távolodó érintkező között egyre növekvő TÁVOLSÁG.

 

Ezt segíti még az ívoltó berendezés.

 

Az ivoltas arrol szol hogy ha mar van egy iv, akkor az kialszik vagy sem. AC halozatnal a nullatmenet adja ezt a kepesseget, DC halozatoknal ilyen nincs. De batran javitsatok ki ha tevedek.

 

A DC ív viszont direkt jól jött az ívlámpák céljára, pl. filmvetítő gépekben.

 

 

Előzmény: tfe_tng (99590)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.05.16 -1 0 99603

"1. A szerelők bejöttek a ingatlanra lekapcsoltak majd fel es le kapcsoltak a megszakított
2. Megállapították hogy le és felkapcsolás után is égve maradt a fáziskimaradást jelző lámpa. Tehát felkapcsolt megszakítóval se jött be áram az ingatlan területére

3. Kimentek az utcára, valamit csináltak a felnyitott trafóházban 

4. Bejöttek és kapcsolgattak a megszakított ami az ha jol tudom az önök tulajdona, de nem említették hogy ez hibás lenne. Ezután kialudt a fáziskimaradást jelző lámpa és helyreállt az áramszolgáltatás.

 

Mit gondoltok?"

 

Én pl. azt gondolom, ha lelkiismeretesen jártak volna el, akkor levágják a plombájukat a mérő alatti kérdéses kismegszakítóról és a burkolatát levéve kimérik, hogy felkapcsolt állapotában van- e fesz. a bejövő, ill. elmenő oldalon, magyarul átad -e a kismegszakító.

 

Ha nem ad át akkor kuka, csere, amúgy ha már idáig eljutottak azt is láthatják, hogy nincs- e a bekötéseknél lazulás, szétégés, vagy netán nincs- e szétrohadva a kötés.

( Szóval, szerintem nem csak a trafóházat, meg az ottani NKI biztiket kellett volna nézegetni.)

Előzmény: QQ (99591)
Permetelő Creative Commons License 2019.05.16 0 0 99602

Köszönöm. Igen ezt írtam én is. Delta 230 csillag 400. azt írja a leírás hogy csak speciális esetben alkalmazható. Mi az a spec eset? Valamint a kolléga azt írta, h ”nem ilyen egyszerű” ezt szeretnem ha kifejtené valaki, aki tudja. 

Előzmény: ficere50 (99601)
ficere50 Creative Commons License 2019.05.16 0 0 99601

https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=292532

 

Itt sok minden kiderül, többek között a csillag/delta kapcsoló szerepe is...

Előzmény: Permetelő (99600)
Permetelő Creative Commons License 2019.05.16 0 0 99600

Szia Barcomp. Csináltam az aggregátor vezérlő részéről egy képet. mint írtad, nem olyan egyszerű a dolog, hogy a delta 230-nal, a csillag pedig 400-nal használatos. A kép birtokában ki tudod fejteni bovebben? Vagy valaki aki ért hozza, hogy mikor mit és miért kell használni ( kapcsolni)?

Előzmény: Törölt nick (99527)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.16 -3 0 99599

Te nagyeszű, akkor honnan tudod mit csinált, ha nincs munkalap? Ha meg nincs munkalap, akkor nem is voltak ott. Ha meg ezek ellenére mégis 7eFt kopasztást akarnak véghezvinni, akkor mit foglalkozol a részletekkel? Fizess, vagy tőből lépj ellent.

Mi van még amit nem írtál le, alá?

Előzmény: QQ (99597)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.16 0 1 99598

Nos, akkor hivatkozz az általad aláírt munkalap hiányára... logikusan.

 

Hisz, aki állít az bizonyít.

Jelenleg a szolgálattó állítja, hogy: "A hiba a fogyasztónál volt."

 

Nos, akkor erről NYILVÁN dokumentje is van, amit az aláírásod hitelesít.

HA mégsincs neki az pech... és akkor lesz szíves a számlát stornozni.

 

(az állításod szerint pedig nincs, mert nem írtál alá semmit)

Előzmény: QQ (99597)
QQ Creative Commons License 2019.05.16 0 1 99597

Nem volt munkalap, mikor a utcai buheralasbol visszajott azt mondta ott nincs gond. En meg visszakerdeztem hoyg az hoyg lehet hoyg fel van kapcsolva amegszakito es nincs aram a hazban es eg a fazishiany jelzo lampa. Amire hummogot.

Aztan elso kapcsolasra nem jott vissza az aram sokadikra meg igen. szoval az egesz eljaras utan nekem ne mondjak hoyg nalam van a hiba hiszen minden ami tortent arra mutat hogy nem.

 

7000 ezer forintrol van szo meg az elvrol.

Törölt nick Creative Commons License 2019.05.16 0 0 99596

Mivel NEM lett megállapítva semmilyen szolgáltatói hiba (gondolom ezt alá is írtad a munkalapon) >> értelemszerűen te állod a számlát.

 

Ennyi.

Előzmény: QQ (99591)
ficere50 Creative Commons License 2019.05.16 0 3 99595

Tudod, hogy nagyon nem vagyunk barátok a nevezettel, de azért én nem vennék mérget arra amit állítottál...

 

Sajnos több az ő kevés megszólalásában a szakmaiság, mint a Te töménytelen megszólalásaidban összesen.

Nálad az "Ezermester" imidzs dominál, ami nem baj, csak veszélyes néha.

 

Te grafomán vagy, ő meg antiszociális...

 

Nem értem miért "pécéztél ki" magadnak, hiszen én csak a tényeket tisztelem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (99588)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.16 -1 0 99594

Hány százezer az megreklamálandó kiszállási díj?

Előzmény: QQ (99591)
Sw201inger Creative Commons License 2019.05.16 0 0 99593

Köszi Mester, hát erre nem gondoltam volna, hogy "fokozatkapcsoló" néven keressem (akkor a belső kapcsolása ezek szerint olyan, hogy alkalmas erre a fázisok közti váltogatásra). Árban viszont jó húzós, kezd egyre jobban tetszeni az 500 Forintos Kontavill kalapsínes konnektor :) És tulajdonképpen nem is vesztek, csak 1x2 modulnyi helyet a konn+kapcs helyetti 3 konnektorral. Még1x köszi a zinfókat :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (99543)
kiggyo Creative Commons License 2019.05.16 0 2 99592

"Szerintem nem el vagy átkozva, hanem valószínűleg nem megfelelő alkatrészeket használsz."

 

nem vagyok elátkozva, mivel nem a saját készülékeim azok amiket javítok. Nekem tulajdonképpen jó ha egy termék gyárilag szar, mert sok munkát hoz nekem :-)

 

"Tehát az egyik érintkező számára TÖK MINDEGY, hogy a másikon éppen nulla vagy akár 4000 voltos feszültség van."

 

Ekkora baromságot is ritkán hallani, megnevettettél, ez jobb mint az 50ms-os kioldási idejű relé...

 

Szerintem itt kettőnk közül neked lenne min gondolkodnod, de ahelyett úgyis az utolsó szó jogára fogsz pályázni. 

 

Ezennel meg is adom neked a lehetőséget, tiéd lehet az utolsó szó a témában mert én befejeztem. A témára megoldás született amit rajtad kívül mindenki ért.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (99587)
QQ Creative Commons License 2019.05.16 0 0 99591

Meg a multkor emlitett esetre most jott valasz az EON-tol amiben nem fogadjak el a kiszallasi dij reklamaciomat

Ok az alapján szamlaztak hogy a szerelok megallapitottak hoyg EON reszeol nem volt hiba

 

En meg ezt irtam nekik ami alapjan ugy érzem az en reszemrol biztos nem volt:

1. A szerelők bejöttek a ingatlanra lekapcsoltak majd fel es le kapcsoltak a megszakított
2. Megállapították hogy le és felkapcsolás után is égve maradt a fáziskimaradást jelző lámpa. Tehát felkapcsolt megszakítóval se jött be áram az ingatlan területére

3. Kimentek az utcára, valamit csináltak a felnyitott trafóházban 

4. Bejöttek és kapcsolgattak a megszakított ami az ha jol tudom az önök tulajdona, de nem említették hogy ez hibás lenne. Ezután kialudt a fáziskimaradást jelző lámpa és helyreállt az áramszolgáltatás.

 

Mit gondoltok?

 

tfe_tng Creative Commons License 2019.05.16 -1 2 99590

Hat, szerintem ennel azert picit komplexebb a kerdes. 

Meg nem nevezett gyar IT epuleteben a kettos betapot atkapcsolo mechanika sutotte oda magat kozepre egy aramszunet kozben, pedig ott volt vagy 20cm az erintkezok kozott. Biztos a kapcsolo nem olvasta a 'zindex forumot, azert nem tudta hogy ezt nem szabad neki :)

 

> Nem az idő oltja ki az ívet, hanem a két távolodó érintkező között egyre növekvő TÁVOLSÁG.

 

Az ivoltas arrol szol hogy ha mar van egy iv, akkor az kialszik vagy sem. AC halozatnal a nullatmenet adja ezt a kepesseget, DC halozatoknal ilyen nincs. De batran javitsatok ki ha tevedek. 

De mindegy, ugyis jobban tudod :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (99586)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -3 0 99589

"cosomega megint jókat ír"

 

Ha ezek a hozzászólások szerinted jók, akkor te irigylésreméltóan igénytelen ember vagy :)

 

(mert a boldogság állapotát legkönnyebben igénytelenségggel lehet elérni)

Előzmény: ficere50 (99585)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -2 1 99588

"Cosalf, cosbeta, cosfi és cosomega megint jókat ír"

 

Coskappa, csoszéta és cosi(di)óta viszont egyetlen szavát sem képes alátámasztani szakmai, fizika érvekkel, tehát olyan mintha nem is írna ide semmit :) Tehát nem veszítek semmit a világon, ha a kisember ikon segítségével láthatatlanná teszem a hozzászólásait a topicban.

Előzmény: ficere50 (99585)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -3 0 99587

"meg miért nem úgy működnek a gyári cuccok mint a te kapcsolásod."

 

Nem azt állítotam, hogy nem igaz amit írsz, elhiszem, hogy sorra szétégnek a reléid

azt viszont állítom, hogy ha elgondolkodnál a jelenség okán, akkor legközelebb már olyan relét tennél be oda, ami már nem megy tönkre olyan villámgyorsan, mint az eddigiek.

Szerintem nem el vagy átkozva, hanem valószínűleg nem megfelelő alkatrészeket használsz.

Előzmény: kiggyo (99575)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -2 0 99586

"Tehat a 20ms-os periodusideju halozati valtoaram mar a negyed utjan kioltja az ivet az 5-10-15-20ms alatt kapcsolo relenek"

 

Nem az idő oltja ki az ívet, hanem a két távolodó érintkező között egyre növekvő TÁVOLSÁG.

A száraz levegő átütési szilárdsága TIZED milliméterenként 210V (a párás levegőé még magasabb), persze a nyitáskor éppen húzott ív lehet hosszabb is, de a relék tervezői az érintkezők közötti távolságot az ív várható maximális hosszához is méretezik (pontosabban jócskán túlméretezik), tehát a tervezett nyitási távolságnál nemcsak a feszültség számít, hanem a megszakítandó áram is.  Tehát pl egy 300V 1 amperes relé érintkezői éppen csak eltávolodnak egymástól (mondjuk fél milliméterre), de egy 300V 100 amperes relénél akár egy centis nyitás is szükséges lehet ahhoz, hogy az ív minden estben biztonságosan megszakadjon. Miközben ugye a kapcsolt feszültség nem változott.

 

Egyébként ilyenkor csak fél periódussal számolj (10 ms) mert ennyi időnként csökken nullára a feszültség és az áram.

 

"Talan mert 1-2mm tavolsagban 400V potencialkulonbseg van a ket polus kozott ?"

 

Az az 1-2 mm az 2100-4200V feszültségkülönbséget enged meg. Tehát az egyik érintkező számára TÖK MINDEGY, hogy a másikon éppen nulla vagy akár 4000 voltos feszültség van.

Előzmény: tfe_tng (99576)
ficere50 Creative Commons License 2019.05.16 0 3 99585

Cosalf, cosbeta, cosfi és cosomega megint jókat ír, de a stílusa továbbra sem csiszolódik... :-)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.05.16 -2 0 99584

"Nem azt írom, hogy ha gyermek műanyaglapátjánál keményebb dologgal kapargálsz, akkor nem elég a gégecső?"

 

Engem most az érdekel, hogy a szabvány megengedi-e, tehát a villanyszerelő meg lesz-e büntetve, ha az ilyen szerelése balesetet okoz.

Előzmény: ötfelezős (99578)
cosomega Creative Commons License 2019.05.16 -4 0 99583

De ha az átmenet tényleg közel nulla idő alatt történne meg (csináltam már félvezetős átkapcsolót is, hogy átkapcsoláskor ne legyen a relé tized másodperces "áramszünete" sem), akkor sem történne semmi. Gondolj bele: pl a fázishasítós szabályozók másodpercenként százszor cseszik el a fázissszöget, ez meg csak naponta egyszer :)

 

Mit csináltál? 

Mekkora ív keletkezett a félvezetős átkapcsolódon?

 

Gondolj bele: pl a fázishasítós szabályozók másodpercenként százszor cseszik el a fázissszöget,

 

Mivel valósítottad meg ezt a százszoros elcseszést?

Fényesítsd egy picit az agyamat!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (99547)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!