Keresés

Részletes keresés

Flagstaff Creative Commons License 2008.12.22 0 0 7840
Asztalossal le kell gyártatni méretre. :-) Külön nemigen árulnak ilyet. Az enyém tölgy, két 5 centis deszka összeragasztva és méretre elkészítve. Ez a legegyszerűbb mód. ha nem akarja keményfából megcsinálni mert nincs neki akkor fűrésztelepről kel keríteni olyan darab fát amiből kijön az a méret amit szeretnél.
Előzmény: majszi2 (7839)
majszi2 Creative Commons License 2008.12.22 0 0 7839

Szeretnék érdelkődni, hogy valaki tud-e olyan helyet, (budapesten) ahol kandalló párkányt árulnak. kb 6 cm vastag kellene és 50 x 110,  akár natúr is jó, mert azt még tudom pácolni.

 

Előre is NAGYON köszi a segítséget!

halaloszto Creative Commons License 2008.12.22 0 0 7838
a fa vizes vagy nem az nem arrol szol, hogy megazott.

a sejtjeiben van egy csomo viz, mert elt, es az eletenek egyik fo resze hogy a gyokerekbol vizet szallit a koronaba. ez a viz eleg nehezen tunik el, hiszen direkt olyan szerkezetu a fa, hogy tartsa a viet eleteben. azt szoktak mondani, hogy szabadban szaritva 1-2cm/ev ami kiszarad. tehat ha fel van hasogatva, es 6-8cm vastag darabokban van, akkor 3-4 ev a total atszaradas.

ehhez kepest hogy megazik az tomegben nem elenyeszo, de a kulseje ha megszarad, akkor a megazassal bevitt viz joresze el is tunt.

ha tenyleg erdekel, hogy mennyi a nedvessegtartalma, vagj le egy darabot, merd meg konyhamerlegen, ird fel, es susd alacsony homersekleten villanysutoben. mondjuk felora mulva tizpercenkent ujra megmered. ha nem csokken tovabb a tomege, akkor mondjuk hogy nullara szaritottad. az eredeti tomegbol meg a mostanibol kiszamolhatod a nedvessegtartalmat szazalekosan.

vajk
Előzmény: legirepa (7828)
terpentin44 Creative Commons License 2008.12.22 0 0 7837
kÖSZÖNÖM AZ ÖTLETET!
Előzmény: berci222 (7836)
berci222 Creative Commons License 2008.12.21 0 0 7836

 

Nyugodtan le lehet szigetelni, be lehet jo ablakokat rakni,..., ha egy szellözörendszerröl (es höcserelöröl, paralevalasztoval) gondoskodsz.

Rögtön elöall egy alacsony energiaju haz. A szellöztetönek mindig kell mennie (kb. 40 watt).

 

Előzmény: terpentin44 (7833)
_Byron_ Creative Commons License 2008.12.21 0 0 7835

Sziasztok!

 

Szeretnénk mindenkivel megosztani a mi kandallónk történetét. A lakásunk 71 nm, ebből a nappali és az egyik kisméretű szoba ÉK fekvésű és mivel az első telünk alkalmával sajnos penészedni  kezdett a fal, ezért döntöttünk úgy, hogy kandallót építtetünk. Idén február végén készült el kb. 1 hét alatt és igaz csak most ősztől kezdtük el igazából használni, teljes mértékig meg vagyunk vele elégedve. A két helyiséget közös fal választja el, így mindkét szoba fűtését megoldja, valamint a lakás többi részét is melegen tartja, ezáltal sikerült csökkentenünk az amúgy igen magas gázszámlánkat. :))

Ezúton szeretnénk megköszönni a "kályhás"-nak a szakmai segítséget és a kitűnő munkát, amit nálunk végeztek. Mint laikusok, sok hasznos tanácsot, ötletet is kaptunk és korrekt tájékoztatást a használat közbeni esetleges problémákról is.

Mindenkinek ajánljuk - aki teheti- hogy építtessen kandallót, mi nem bántuk meg.

Ízelítőnek fotó a kandallónkról és a meleg levegő átvezetéséről a kisszobába:

 

Üdv.

B.

terpentin44 Creative Commons License 2008.12.20 0 0 7833
Tökéletesen igazad van!Ezért nem szigeteltettük a vályog részét a háznak.Csak azt,amelyik téglából készült.Nincs is semmi baj.
Előzmény: apu42 (7832)
apu42 Creative Commons License 2008.12.20 0 0 7832

Bocsi, hogy belevau, de csatlakozom az előttem szólóhoz. A vályog önmagában nagyon jó, de nem szabad kombinálni falszigeteléssel, főleg nem eurós nyílászárókkal. A szomszédom egy 100 éves házat felújított ( eurós ablakokat rakatott be ), azóta penészedik belülről minden fal. Falat szigetelt, még jobban penészedett. Tanácstalanul vakaródzott. Tanácsoltam, hogy cserélje vissza az ablakokat, de hülyének nézett. Most szétvésette a fele házat, de így is penészes.

 Szóval a házban a legfontosabb dolog A FRISS LEVEGŐ ! A vályog falakhoz a jégvirágos ablak kell. Az ember számára fontosabb a friss levegő, mint a meleg. Ezt nem tudatosítják azok, akik beszereltetik a hiper-szuper légzáró ablakokat, de szellőzést már nem szereltetnek, mert drága. Aztán a gyerek leromlik a tanulásban, mindenki állandóan kedvetlen, fáradt a családban, nyirkosak a bútorok, vagy mint az egyik kollégámnál történt, az eurós ablakok beszerelése után egy hónappal bedagadt a tokjába a bejárati faajtó. Nem tud távozni a lakásból a szén-monoxid-dioxid és a kilélegzett vízpára.

Előzmény: terpentin44 (7827)
Flagstaff Creative Commons License 2008.12.20 0 0 7831
Hopsz azt el is felejtettem írni hogy egy napra előre bekészítettem a kandalló alsó beömlőjébe a fát, ahol azért járja a levegő rendesen valamint ott kap némi sugárzó meleget fentről de kb mint halottnak a csók. Előtte méretre lett vágva és hasítva. Nem ér semmit vizesen.
Előzmény: legirepa (7828)
Flagstaff Creative Commons License 2008.12.20 0 0 7830
Az első telemet kb december elején vásárolt fával kezdtem januárban. Pincében tároltam a fát mert különben a víz bele volt fagyva és sose engedett volna ki a teraszon. Még így is pénzkidobás volt. Csak nagy primerlevegővel nehezen éget el és rendszeresen össze-vissza kátrányolta az üveget a vizes fa. Sztem ne tedd be a kandallóba mert haszna nem lesz. Ami maradt rákövetkező évre, az már a színben száradhatott egy egész nyarat. Nem lehet összehasonlítani a kettőt. Próbálj valahonnan máshonnan brikettet szerezni. A Coni fabrikettet megveheted Pesten is csak egyeztetni kell a jóemberrel időpontot mert nem mindíg vannak fenn Pesten,egyébként keszthelyi cég.
Előzmény: legirepa (7828)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2008.12.20 0 0 7829
Bent biztos hamar megszárad.
Előzmény: legirepa (7828)
legirepa Creative Commons License 2008.12.20 0 0 7828
Kipróbáltam a csepeli brikettet is, tényleg egész jó, de a sok közül számomra még mindig a pátyi prémium a legjobb. Csak már idén nem lesz belőle. Rendeltem a helyi tüzépről 5 mázsa hasogatott tüzifát. A szakadó hóban kihozták, leborították a sárba én meg behordtam a teraszra fedett helyre. Így 3000Ft volt mázsája, de nem hiszem, hogy ez fogja megoldani a kandallóm melegítését, hisz csurom víz. Nem tudom, hogy ki tud-e egyáltalán száradni, most behoztam egy jóadagot belőle, hátha bent megszárad valamennyire.
terpentin44 Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7827
Bocsánat,hogy érdeklődőből tanács adóvá válok,de:A mi házunk vályog és a később hozzáépitett szobák téglából vannak.3 éve festettük és szigeteltettük,a téglát!!!A vályogot sem szigetelni nem szabad,sem müanyag ablakkal beépiteni.Az számára a halál!!!!!!!Rövid időn belül bepenészedik és tönkremegy.Jóindulatu tanácsom:ne!!!!
Előzmény: kutyala (7824)
micimacho Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7826
itt azt írják a 36.oldalon, amit máshol is olvasni lehet, hogy a vályog még a szalmás változat is rosszabb fél méter falvastagság mellett is, mint a 38as PTH.
Előzmény: dpek (7820)
Flagstaff Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7825
Az a nem mindegy hogy a 100 éves vályogházon milyen nyílászárók voltak anno. Nem emlékszem utoljára mikor láttam jégvirágot ablakon. Talán gyerekkoromban nagyanyámnál. Talán nem véletlenül. :-) Korszerű nyílászárókkal lehet hogy jó egy vályogház, de gyanítom az egy csempeegység egy köbméter szabály nem ilyen házakban fogalmazódott meg három téllel ezelőtt. :-) Mellesleg 60-70 centi vályog meg egy sor tégla az már közel egy méter. Az nem semmi falazat. Ha csak abból indulunk ki hogy hasonlóan vastag falazatból mit lehet kihozni ma akkor rendes vita keletkezhetne de ez nem ennek a helye sztem,megvannak erre a topicok.
Előzmény: kutyala (7824)
kutyala Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7824
ellentmondó adataink vannak, egy táblázat:

http://www.szalmahaz.hu/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=3&Itemid=9

itt nyilván a szalma nyer :) azért ez szorosan kapcsolódik a fűtéshez szerintem. Aki lakott már vályogházban, nehezen hiszi el, hogy a pth jobb lenne... akár hőérzet, akár klíma, akár mérhető paraméterek tekintetében.

(egyszer néztünk egy házat, vagy 60-70cm vályog, kívül és belül egy-egy sor tégla. jó idő volt benne.)
Előzmény: Flagstaff (7821)
Flagstaff Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7823
Előnyök/hátrányok mindíg vannak tökmindegy miből építkezel. A jelenlegi építési módok,anyagok,lehetőségek pedig nem azonosak a 100-200 éves módokkal,lehetőségekkel,anyagokkal. Bár a vályog az most is vályog. Aztán ennyiben ki is merül egy mai és egy régi vályogház egyezése. :-) Sztem ez nem az a topic ahol ezt meg kéne vitatni. Az biztos hogy a régi jól bevált ökölszabály alkalmazása nem feltétlenül helyes egy mai korszerű házban, támpontnak közelítő méretezésnek viszont jó mint minden más ökölszabály alapján méretezés.
Előzmény: gykari (7822)
gykari Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7822
De olyan egészséges klíma nem lesz benne, mint egy korszerűen felépített vályogházban.
Előzmény: Flagstaff (7821)
Flagstaff Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7821
Akkoriban meg nem a falazat volt gyatra hanem a nyílászárók hőszigetelése. :-) Ott jól ki is szökött az amit a falazattal nyertek. Aztán jöttek a tömör téglafalak amik megintcsak annyiban előrelépések a semmihez képest hogy egyben tartották a meleg levegőt nem fútta szét a szél. :-D Pöpec nyílászárók, korszerű falazat (PTH vagy YTONG szigetelve) szigetelt födémmel azért odatesz a vályognak hőszigetelést tekintve. Szerintem. :-)
Előzmény: kutyala (7819)
dpek Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7820
Vagyis a PT38-as K=0.5 értéke alatt van jóval az 50-60cm vályog?
Ennyivel jobb lenne a vályog?
Azt hittem rosszabb.
Előzmény: kutyala (7819)
kutyala Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7819
ezt mindig hozzátesszük, de most belegondoltam abba, hogy egy 50-60 cm falvastagságú vályogházhoz képest valahol a béka valaga alatt lehet egy pth 38-as. persze vannak egyéb paraméterek is...
Előzmény: Flagstaff (7817)
terpentin44 Creative Commons License 2008.12.19 0 0 7818
Jó reggelt!Gondolni fogunk a tervezésnél erre.Köszönöm!
Előzmény: Flagstaff (7817)
Flagstaff Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7817
Arra figyelj hogy ez egy régi ökölszabály. Egy új építésű és/vagy nagyon jól szigetelt lakásba ez alapján könnyen túlméretezhető a kályha. Bár ez nem olyan nagy gond.
Előzmény: terpentin44 (7816)
terpentin44 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7816
Nagyon köszönöm jó éjszakát
Előzmény: Pirimidin76 (7815)
Pirimidin76 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7815
hát akkor 108 csempegység kell
minimum:)
Előzmény: terpentin44 (7814)
terpentin44 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7814
Jó estét!Köszönöm szépen a választ.A belmagasság 2 méter 7O cm
Előzmény: Pirimidin76 (7813)
Pirimidin76 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7813
1 légköbméterre 1 csempeegységet számolhatsz.
tehát az se mindegy, mekkora abelmagasság.
a csempeegység= egy sima csempe. a sarokcsempe=1,5 csegység.
Előzmény: terpentin44 (7812)
terpentin44 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7812
Szevasztok!Régebben már érdeklődtem cserépkályha épittetéssel kapcsolatban.Most realizálódik majd a dolog.Mégegyszer megkérdezem azt aki hozzáértő.4O négyzetméteres helységbe cserépkályha épittetése kb hány db.csempéből készül?És hol nézhetek utána a kályha formáknak?Köszönöm előre is a választ Kati
ronkovik Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7811
4 markos legény (haverok, buli, vodka) + gurtni, 50kg/kop. Máris egyszerűbb az élet, utána esetleg egy beutaló a gyógymasszörhöz:)))
Előzmény: $PIPI$ (7809)
gykari Creative Commons License 2008.12.18 0 0 7810
Gurtnit kötöttünk alá, nyakunkba akasztottuk úgy, hogy kiegyenesedve kb. 5 centit emelkedjen meg, és vittük. Ketten voltunk a 110 kilós betéthez.
Előzmény: $PIPI$ (7809)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!