Keresés

Részletes keresés

raczno Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141397

Asszem eldobom ezt a telefont...

Nem kinőtt, hanem kijött. Nem Itsainál, hanem Irsainál...

 

Előzmény: raczno (141396)
raczno Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141396

Darálas után még hordónkénti 20 perc festékkeverős nyektetés

( a régi fúrógépből ki is nőtt a füst, ami hajtotta), most úgy néznek ki a szemek, mint a focilabda, amin átment egy autó...

Tavaly az Itsainál sem volt hatalmas emelkedés, ezért vagyok bizakodó... 🤗

Előzmény: öreg_néne_b (141392)
karibaba Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141395

Sziasztok,

 

gondoltam az erdei gyümölcsös joghurt mintájára készítek erdei gyümölcsös pálinkát, olyan gyümölcsökből, amelyekből külön-külön 5-10 kilónál többet nem tudunk (bírunk :o) ) összeszedni, de az így nyert alszeszekből a végén egy finom erdei vegyest kaphatnék, ha el nem számítom magam. :o) (ribizli, szeder, vadcseresznye, egy kis megmaradt eperlekvár stb.)

 

Kérdés: van pár marékra való homoktövisem....érdemes valamivel keverve lecefrézni (pl.: apró, kékszilva) vagy teljesen felesleges, mert hozzátenni nem tud, max. csak elrontani? Ez is mehetne az erdei vegyesbe, de, ha nincs olyan tulajdonága, amiért pálinkába (cefrébe) érdemes lenne beletenni, akkor hanyagolom... :o)

 

Karesz

öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141394

A gyümölcsborokat általában víz és cukor hozzáadásával készítik.

Előzmény: Jocó0423 (141393)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141393

A kiforrt cefréből vetted ki?

Azért nem értelek mert én most az irsainál megvártam míg teljesen kiforr a cefre és utána szürtem le 5 liter lét. Szerintem neked is tökéletes lett volna ha a kiforrás után kiveszed és úgy ülepíted.

Utána már nem kell hozzá semmi, nagyon finom bor lesz :) Illetve egy pici kén, ami tuti leállítja.

Előzmény: ksanyi52 (141386)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141392

ma reggel mindenki a helyén volt...

 

 

Majd elmúlik. ;)
A bogyók belsejében is képződik a gáz, de a héjtól nem tud távozni. A héjdarabkák felfúvódnak és kell a hely, hogy elférjenek a hordóban.

Előzmény: raczno (141391)
raczno Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141391

Őőő igen, bocsi, de talàn átjött, hogy mit akarok...

Tegnap este élesztőztem be, ma reggel mindenki a helyén volt...

Előzmény: öreg_néne_b (141389)
ksanyi52 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141390

Akkor nem tudom. Vagy sok lett a cukor? Attól hogy szét öntögettem nem lett kevesebb. Az biztos hogy édes még a mai napig is.

Előzmény: öreg_néne_b (141388)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141389

Tegnap este élesztőt templom, reggel még mindenki a hely volt

Telefonról írsz?

Előzmény: raczno (141387)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.31 0 1 141388

Az alkoholos erjedéshez nem kell oxigén.

Előzmény: ksanyi52 (141386)
raczno Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141387

Majd viszek alá fűrészport, az felissza...

Tegnap este élesztőt templom, reggel még mindenki a hely volt😀

Előzmény: Jolida (141381)
ksanyi52 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141386

"De azt nem értem, hogy miért adtál hozzá még cukrot?"  Ez alapján próbáltam készíteni.

http://www.mindmegette.hu/meggybor-2.recept/

 

 

Mint mondtam a cefréből vettem ki és azonnal adtam hozzá a cukrot a recept szerint. Szépen ki is forrt. Azért csodálkoztam én is hogy miért nem forrt ki teljesen. Én arra gondolok hogy le volt kötve és elfogyott az oxigén.

Azután levegőhöz jutott és forrt tovább. Vagy nem tudom hogy mi történt.

Előzmény: Jocó0423 (141376)
Jolida Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141385

Kb. 24-25 fokos garázsban az egyik hordó 7, a másik 10 nap alatt lett "kész".

Az utóbbi 10%-al többet adott.

Jocó0423 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141384

Gyönyörű szépen leírtad, biztos jó a páleszod :) bár 42°nekem kicsit kevés :) 45 alá nem szoktam menni.

Nekem most 200 kg irsaiból lett 25 liter  45°-os eléggé dicsért cucc .

Előzmény: kopasz szuzukis (141378)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141383

30 fok környékén előfordulhat, nekem kb 20-25 fokos a pince előtere, ott 6 nap.

Előzmény: szenyor Lopez (141380)
vick_1899 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141382

150L es hordóba raktam kb 100-110 litert. Harmadik napon majdnem vakargatta alulról a bunda a tetőt.

Előzmény: Jolida (141381)
Jolida Creative Commons License 2017.08.31 0 1 141381

"éppen belefért 4 db 60- ás hordóban"

No, ebből szokott nagy pince felmosás lenni. :-)

40-45 liternél többre töltött hordó irsai el szokott szaladni, habzásgátló ide- vagy oda.

Előzmény: raczno (141377)
szenyor Lopez Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141380

Még nekem sem, azért kérdezek :) viszonylag melegben volt, lehet hogy amiatt.

Előzmény: Jocó0423 (141379)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141379

Nekem még soha nem sikerült 3 nap alatt :)

Bár hány fokon volt a hordó?

Előzmény: szenyor Lopez (141372)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2017.08.31 0 1 141378

Szőlőpálinka, szőlőpárlat:

 

Én már évek óta így készítem a szőlőpálinkát:

A leszedett szőlőfürtöket először 15-20 percre 1%-os borkősav-, vagy citromsav oldatba áztatom, hogy a maradék mészkénlé, vagy bordói lé szermaradványokat leoldjam. (Csak ezeket használom a szőlő permetezésére). Ezután folyóvízzel leöblítem. Kocsányozás után a bogyókat ledarálom. Az utolsó, 10%-nyi szemnél a daráló pofáit annyira összeveszem, hogy a szőlőmagokat is megroppantsa. Az így kiszabaduló szőlőmag olajtól selymesebb lesz a párlat. Nem kell félni, nem lesz "magízű", vagy kesernyés. Ezután pektinbontó, majd 12 óra múlva felszaporított, alkoholtűrő élesztővel beoltom. Mikor lezajlott a zajos erjedés, a feltöltött, lezárt, kotyogós hordókat a pincébe viszem. 12-15 fokon még 2 hónapig utóérlelem. 

Főzéskor simán öntöm be a cefrét az üstbe. nem szűrögetem. A hordó alján maradt magokra annyi vizet öntök, hogy ellepje, majd a következő adag főzése előtt a leöntött áztatóvizet hozzáöntöm a következő adag cefréhez. (A kimosott szőlőmagot napon szárítom, majd télen megy a madáretetőbe.)

A főzés már a bevált gyakorlat szerint. 

Szőlőfajtától, évjárattól függően 7-15 liter 42 fokos pálinka lesz 100 kilogramm szőlőből.

 

Még 1 aprócska megjegyzés: erősen sznob sógorom alíg várja, hogy kifőjön az első adag. Képes lenne a cső végéről lenyalni a kifolyó utópárlatot is. Pedig ő a "márkákra" esküszik.

raczno Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141377

Én tegnap vettem 240 kg Cserszegit. Illata elmarad az Írásaitól, de bíztató, de a zamatos, az nagyon jó. Csumáztuk, zúztuk, éppen belefért 4 db 60- ás hordóban. Csak fél adag élesztőt kapott, ne induljon olyan gyorsan meg. Lent van a pincében, 18-19°-on.

Tegnap jött meg a Brix- mérő, 23-at mutatott. Nem tudom mennyire pontosak gyárilag ezek a cuccok, de majd este megnézem valahogy a pontosságát.

Tavaly főztem Írásait, nekem soha nem fordul meg a cefre, szőröstül-bőröstül, magostul... Na az a szimplában hamar lekapódik.

Este lehet, hogy kap négy egy kis facélia mézet, a biztonság kedvéért...

Előzmény: SándorTiszteletes (141363)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141376

Valószínűleg az történhetett (feltételezés), hogy amikor másodszor adtál hozzá cukrot, akkor éppen élesztőhiányos volt a megy bor. Aztán lassan megint felszaporodtak és újból elkezdtek maradék cukrot bontani.

De azt nem értem, hogy miért adtál hozzá még cukrot?

Én most az irsain próbálom ki, hogy a szűrt cefréből mi lesz :) Szépen derül lefelé, bár én raktam bele 5 literhez egy teáskanál folyékony ként, biztos ami biztos alapon. Hétvégén leszedem a seprűről és kóstolás :)

Előzmény: ksanyi52 (141371)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2017.08.31 0 1 141375

Így készül a pezsgő is!

Ha túl magas a cukortartalma a bornak, a cukor egy része nem tud azonnal "kiforrni". Mert az élesztőgombák csak egy, fajtaspecifikus alkoholszint alatt működnek. Ha elérik ezt a szintet, akkor leállnak, lelassulnak. Azok a gombafajták, amelyek csak lelassulnak, dolgoznak tovább. Így 2-6 hónap alatt még termelik a széndioxidot. Ezenkívül vannak olyan baktériumfajták is, melyek szintén erjesztenek cukorból alkoholt és széndioxidot. Például a japán szake (egyfajta rizsbor) erjesztő mikroorganizmusa is baktérium.

Előzmény: ksanyi52 (141371)
csalántea Creative Commons License 2017.08.31 0 1 141374

Igen, ez madár berkenye ...

Kiváló pálinka készül belőle, egy vadász cimborám többször kínált ilyennel, remek ...

Illatos és zamatos, csak nem túl kiadós ...

Szedni nem túl szapora, de egyébként minden úgy megy, mint más gyümölcsnél ...

Jól elkészítve igazi prémium kategória ...

 

Előzmény: zsorsz (141350)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141373

Édes kicsi csillaxóróm!

Ne oktass ki arról, hogy hol, milyen hőcserélőt használnak. Lehet, hogy egynél több hőcserélővel is dolgoztam röpke 36 éves vegyipari-gyógyszeripari pályafutásom során.

Nagyon sok okos mérnökember az íróasztal mellől, képletekkel dobálódzva megállapította, hogy ide, meg ide ilyen, meg olyan berendezés ( pl. hőcserélő) kell. Aztán az üzemeltetés során kiderült, hogy szőr van a palacsintában, mert a gyártói specifikációk inkább csak a marketing osztályon születtek. A gyakorlati tapasztalat egészen mást mutat. Jól hangzik, hogy egy hőcserélő víz-víz hőátadás esetén ennyi, meg ennyi teljesítményű. Aztán a beépítés után derül ki, hogy az a víz nem desztillált, hanem ipari hűtővíz. Amiből sok-sok mocsok képes kiválni. A másik oldali közeg meg valamilyen oldat vagy oldószer. Aminek egészen más hőtechnikai paraméterei vannak.

Ha szedtél már szét életedben egy lemezes hőcserélőt, akkor láthattad, hogy mennyire összetett a rajzolata a csatornáknak. Azért, hogy egy lemezpáron belül valamennyire szimmetrizálják az áramlást. Márpedig minden egyes iránytörés ellenállást fejt ki. És minden egyes iránytörés egyúttal egy lerakódási pont.

Volt vagy tucatnyi, egyedi tervezésű lemezes hőcserélő is. De minden egyes "majdénmegmondomatuttit" nekifutásnak az lett a vége, hogy elő a jól bevált Alfa Lavalos hőcserélőket. Világszabadalom ide, világszabadalom oda. 

Azért szétszedhető egy lemezes hőcserélő, mert tudván tudott, hogy EL FOG TÖMŐDNI! Ergo, tisztítani kell. Ha egyszer eltömődött, akkor az in vitro tisztítás vagy nagyon hosszadalmas, vagy egyáltalán nem lehetséges. Marad a villáskulcs és a súrolókefe.

 

A képletben jól megmagyarázod a hőátadás mikéntjét. DE azt elfelejtetted, hogy egy csőköteges hőcserélő esetén ez, így, ebben a formában abszolúte nem igaz. Nem veszi figyelembe az áramlási asszimmetriát.

Előzmény: 1zsakkrumpli (141357)
szenyor Lopez Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141372

Sziasztok! Létezhet az, hogy szőlő cefre 3 nap alatt kierjedt? Kis napfényt kapott, szinte azonnal elkezdett dolgozni, most meg nem látok mozgást benne.

ksanyi52 Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141371

Sziasztok! Lehet hogy " feltaláltam" a pezsgő gyártást. Úgy történt hogy tavasszal cefréztem be egy kishordónyi meggyet. Amikor már csak lassan szuszogott, úgy gondoltam legyen egy kis meggyborom is, hát vettem ki belőle egy jó félvödörrel. Megszűrtem, adtam hozzá vizet, cukrot, ahogy olvastam,és 2db  5 Literes uborkás üvegben letettem a pincébe. Szépen ki is forrt, leült a seprő az aljára, letisztult. Szépen levettem a seprőről és üvegekbe töltöttem. lett 2 db pezsgős és 7 db boros üveggel. Ledugóztam és szépen lefektetve ( hogy nehogy kiszáradjon a parafa) elraktam a pincébe, pihenni. Nem is nagyon jártunk arra, mígnem  az asszonykám valamiért lement. és ilyedten mondta hogy képzeld el oda az összes borunk. Miért ellopták? Kérdem én. Nem hanem kilőtte a dugót és elfolyt. Másnapreggel lementem és összeöntögettem a maradékot. Megmaradt a 2 db pezsgős, és még lett 3 borosüveggel. Most már állítva vannak, és hetente kihúzom a dugót, és még most is szinte pukkan amikor kihúzom a dugót. Miért nem forrt ki egyből rendesen? Miért van ekkora utó forrása? Így készül a pezsgő is?

Törölt nick Creative Commons License 2017.08.31 0 0 141370
Előzmény: kiralyati (141355)
sogi01 Creative Commons License 2017.08.31 0 1 141369

                                                            vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (141307)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.30 0 0 141368

A szőlőmag nagy része a hordó alján lesz az erjedés végén. Le lehet róla önteni, a maradék meg semmit sem zavar.

Előzmény: SándorTiszteletes (141366)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!