Keresés

Részletes keresés

valila Creative Commons License 2008.08.11 0 0 31

Zsuzsuci, tenyérbemászó fügéid vannak.:)  

Meghálálják, hogy szeretettel nevelgeted őket. Fantasztikusak!

Előzmény: Zsuzsuci (24)
Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.11 0 0 30

Kicsit túl kékes, igen, meg el kéne forgatni:)

 

Előzmény: aiol19 (28)
valila Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29

Aiol, nincs baj vele.

Igen, kicsit kékes, de nem olyan vészes. A mobiltól ez is szép teljesítmény.

Előzmény: aiol19 (28)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 28
A megfordítást átnézem, ezek ma gyorsan telefonnal készültek, nem vagyok egy nagy fényképész. Majd dolgozom az átszerkesztésen, mi a baj vele, túl kékes árnyalatú?
Előzmény: valila (26)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 27
Kanári füge. Pár centis dugványból 170 cm-es magasságúra nőtt idén. Más topikokból Taxus bemutatása által már ismerős lehet. Elvileg a legnagyobb termésű füge, nekem egyelőre a brogiotto nero és az izraeli zöld mellett ez sem hozott sem első, sem másodterméseket, ennek oka lehet még az is, hogy a konténerből való kiültetés után a vegetatív hajlamok kerültek túlsúlyba. Mivel ilyen gyorsan nő és csak a fagyok állítják le, ezért a legfagyérzékenyebb füge, több fórumoznak a töve is kifagyott, épp ezért ültettem olyan helyre, ahol a ház hőszennyezése miatt a téli derült, kisugárzásos inverziós éjszakákon méréseim szerint 3-5 fokkal van melegebb, mint a kert közepén. Fagyérzékenységét talán kárpótolni fogja a későbbiekben gyors növekedése, a termés mérete.
Előzmény: aiol19 (25)
valila Creative Commons License 2008.08.11 0 0 26

Aiol, köszönöm a választ.

 

Próbáld megfordítani a képeidet, hogy mégjobban tudjunk bennük
gyönyörködni. Milyen géppel fotózol? A színeket kicsit mintha átírná a masinád.

Tudsz rajta javítani egy picit a photoFiltre programmal.

Előzmény: aiol19 (22)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 25
Háttérben tüskétlen szeder, ez is érdekes.
Előzmény: aiol19 (23)
Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.11 0 0 24

Az én jégfügém még fiatal, tavasszal vettem, még nem terem. De szépen megszokta a helyét, sokat nőtt, talán jövőre hoz néhány termést.

Füge nélkül azért nem vagyok, mert az Elsőszámúm termését most szüretelgetem.Nagyon nagyok a termések idén, talán túlságosn is. Úgy emlékszem, tavaly a másodtermések/mert akkor nem volt első/ apróbbak, de édesebbek voltak.

Egy tegnapi kép 

Előzmény: valila (19)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 23
Brogiotto nero, brosciotto nero, franciául barnisotte noire, olasz/francia fügefajta, a brown Turkey után következik rögtön a fagytűrése a leírások szerint. Idén ültettem, kiváló minőségű szaporítóanyag volt, egyágú, előnevelt csemete, a fává alakítás érdekében. Elvileg fekete füge, vastag héjjal és bordó hússal. A jó növekedése ellenére sem első-, sem másodtermést nem hozott. Talán majd jövőre. Állítólag hazájában nagyon elterjedt. Ezt pedig egy fűtetlen melléképület mellé ülettem.
Előzmény: aiol19 (22)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 22
Pawpaw, paw banán, indianai banán, stb. neveken. A megtévesztő 'banán' elnevezés talán arra utalhat, hogy ízében, talán formájában kissé emlékeztet a banánra. Ez nem azonos a kákival, mert az kelet-ázsiai eredetű, ez meg Észak-Amerika Indiana, Illinois, Michigan, stb. államaiban honos. Egyszer ettem már, nekem az egyik kedvenc gyümölcsömmé vált, remélem, pár év múlva a saját fám termésével lakok jól. Kettőt is ültettem.
Előzmény: aiol19 (20)
valila Creative Commons License 2008.08.11 0 0 21

ExtremEE, nem feltétlen kell nagyon édesnek és nagyon jóízűnek lennie annak a gyümölcsnek, ami hasznos vitaminokat, antioxidánsokat és flavonoidokat tartalmaz.

Vannak, akik szeretik a fanyarkás ízeket. A mézbogyó neve valóban megtévesztő. Majd beszámolok az első termésem ízéről, igérem.:) Én bizakodó vagyok.

A gojibogyó szárítmány viszont kifejezetten érdekes, különleges új ízvilágot képvisel számomra. Nem a saját termésemet kóstoltam, hanem egy kínai importot.  Mostmár tudom, hogy jó döntés volt részemről, hogy rendeltem.

Kérdésem Ninovargához, vagy aki kompetens a témában, mikor várható a gojitól, hogy termőre forduljon?

Előzmény: Törölt nick (18)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 20
Brown Turkey, ezt is jó fagytűrésűnek mondják. Állítólag közepes, barna, könnyen aszalódik, érdes levele van. A télikert üvegfala mellé ültettem, így aztán szinte teljesen biztosan nem fog megfagyni soha.
Előzmény: aiol19 (14)
valila Creative Commons License 2008.08.11 0 0 19

Vm.Anikó, gyönyörű fügéket mutattál.:)  Gratulálok! Hol teremtek?

Zsuzsuci, a Te jégfügéid most értek be, ugye? Tennél fel képet?

Olyan jó megcsodálni mások sikereit, serkentőleg hatnak rám.

Előzmény: vm.aniko (9)
Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.11 0 0 16

 

Na, én is itt vagyok, főleg, ha a téma a jégfüge:)

Én tavasszal kiültettem azt a tőled származó konténerest. Akkor azért megtorpant egy kicsit, de most nagyon nő.Tehát, nálam nem állt le. Abból én is fát akarok egyébként nevelni, de még bokor alakja van, majd jövőre alakítom.Idén sajnáltam annyi stressznek kitenni.

Előzmény: aiol19 (14)
valila Creative Commons License 2008.08.11 0 0 15

Sziasztok, üdvözlöm az új topikot!

 

Aiol, a Te fügéd tényleg jeges.:) Nem tudom, hogy az enyém milyen fajta,

mert sokkal zöldebb, mint a Tiéd.
Másodtermését nevelgeti, nem biztos, hogy be tudja érlelni, tavaly nem
sikerült neki.
Dél-békésben minden növény számára ideálisak az éghajlati viszonyok,

legalábbis ezt tapasztaltam. A goji bogyóm is szépen fejlődik, csodás

virágokat bontott. A mézbogyó már kevésbé látványos, sajnos elhittem, hogy
igénytelen, eleinte biztos meghálálta volna a tápoldatozást.

Ninovargától szeretném megkérdezni, hogy a virginiana lotus és az indiai banán

diospyros káki fajták között mi a különbség? Melyik az édesebb, lédúsabb?

A kiwi mellett szeretnék kákival is próbálkozni. Melyik kiwi a legigénytelenebb?

És melyik hozza a legtöbb lédús, édes gyümölcsöt?

 

Kellemes kertészkedést mindenkinek!

 

 

 

 

fügegoji virág
Előzmény: aiol19 (13)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 14
Próbálom eleve fának nevelni, gen jó növekedésű, bár néhány hete megtorpant. Úgy tűnik, a kiemelkedő fagytűrése annak is köszönhető, hogy időben leáll a növekedésben, így a telet már beérett ágakkal várja.
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 13

"Jégfüge"/györöki lapos/Bornholm's diamant.

Idei ültetés.

Előzmény: aiol19 (12)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 12
Igazából a régi topikban is csak mostanában kerültek ennyire előtérbe a konfliktusok, korábban ott se voltak óriási problémák, ezért is bízom a békességben. Ez azért jó megoldás talán, mivel itt szélesebb témakört adtam meg témának, jöhetnek itt hagyományos gyümölcsfajok, biotermesztés, éghajlati megfigyesek, stb.
Előzmény: vm.aniko (9)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 11
Köszi, úgy tűnik, sikerül megoldanom.
Előzmény: vm.aniko (10)
vm.aniko Creative Commons License 2008.08.11 0 0 10
küldd el a képeket a cimemre megcsinálom és kisebb méretben visszaküldöm.
Előzmény: aiol19 (7)
vm.aniko Creative Commons License 2008.08.11 0 0 9

hát igen.igazad van.jobb lenne a békesség.ha van időd  a topikodnak gazdája lenni akkor ez minden bizonnyal meg is fog valósulni!

 

 

hegyi füge.legalábbis ezen a néven vettem.:)

Előzmény: aiol19 (8)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 8
Én is remélem, hogy ez az új topik megőrzi a régi szellemiségét, teszi majd ezt úgy, hogy teret enged a minket érdeklő gyümölcsök termesztéséhez szükséges határtudományoknak is, úgy mint meteorológia, éghajlattan, genetika, talajtan stb. Azt is remélem hogy ez az előzőnél békésebb, kellemesebb hely lesz, ahol a kritika kizárólag szakmai vonalon jelenik meg és értelmes párbeszéd alakul majd ki. Tehát egy egyszerre szabadabb és egyben békésebb satóorgánumot próbáltam létrehozni.
Előzmény: vm.aniko (6)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 7
Igen, valóban rendelkezem többek között Ninovarga jégfügéjével, más néven györöki lapos, vagy Bornholm's diamant, és brogiotto nero, brown Turkey fajtákkal, valamint hayward-tomuri kivipárossal, asimina trilobával(pawpaw, indianai banán), gránátalmával, jujubával, egy nagyon kései őszibarackkal (pesco natalina), több fajta diospyros kakival. Ezek legnagyobb része idei telepítés, így még nem túl látványosak, de néhány régebbi is van. Tennék ide fel képet, csak eddig még nem sikerült átméreteznem őket úgy, hogy a szerver engedélyezze a felrakást.
Előzmény: Törölt nick (5)
vm.aniko Creative Commons License 2008.08.11 0 0 6

szia!

 

remélem ninovarga és zotyapapa átjönnek segiteni neked  ami szakértőket illeti.:)

 

 

zotya papának üzenem a káki idén megduplázta a méretét!:)

aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 4
jav.: kérdéseidet és ötleteidet, felvetéseidet!
Előzmény: aiol19 (3)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 3

Kedves Pathmaster!

Ez így egyelőre egy igen szerteágazó kérdéskörnek tűnik. Az is kérdés, hogy szelekcióról, vagy keresztezésről beszélünk. Esetleg egy növényfaj ellenállóbb fajtáiról, vagy egyedeiről. Ismerünk a szokásosnál fagytűrőbb fügefajtákat, melyek közül a  "györöki lapos" illetve "bornholm's diamant', a "brown Turkey" és a "brogiotto nero" fajták a legkiemelkedőbbek. Hagyományosabb gyümölcseinknél az esetleges tavaszi fagykárt mérsékelheti egy későn virágzó fajta. Tudomásom van egy kiemelkedően fagyrezisztens kajszifajtáról is. Nem gyümölcs, de a babérnak is van egy kisebb levelű, kevéssé fagytűrő változata, ez tapasztalataim szerint -10 fokot bír hozzávetőlegesen, egy másik, nagy és keskeny levelű változat viszont -15 körül, ebből több helyen vannak kiültetve példányok, pl. Budapesten, néhány szőlőhegyen. Szóval lesz itt miről beszélni, szeretettel várom kérdéseidet!

Előzmény: Pathmaster (2)
Pathmaster Creative Commons License 2008.08.11 0 0 2
Szerintem az olyan növények termesztésével kapcsolatos tapasztalatokkal is érdemes foglalkozni, amelyek csak nemesített változatukban viselik el hazánk éghajlatát. Melyik nemesített változat vált be a legjobban?
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 1

Ez még lemaradt: Örömmel vennénk, ha olyanok is csatlakoznának hozzánk, akik már foglalkoznak gyümölcstermesztéssel hazánkban, ám kíváncsiak új termesztéstechnológiákra, vagy a fentebb említett rezisztens szelekciókra.

Meteorológus-klímakutató érdeklődésűek számára is nyitva áll a vita lehetősége, mivel különösen a korlátozottan téltűrő növények esetében megkerülhetetlenek az adott éghajlati tényezők.

Előzmény: aiol19 (0)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 0
Szeretettel várom az érdeklődőket!
Előzmény: aiol19 (-)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 topiknyitó
Ezen a fórumon olyan, teljes mértékben, vagy korlátozottan téltűrő, nálunk még kevéssé ismert gyümölcsfajok hazai termesztésével kapcsolatos tapasztalatokat, gondolatokat, ismereteket oszthatunk meg egymással, melyek feltétlenül érdemesek lennének a magyarországi meghonosításra. Néhány hobbikertész már rendelkezik ezen növények néhány példányával, ezért szándékunkban áll e példányok felkutatása, a tulajdonosok tapasztalatcseréje. E fajok közül a legjelentősebbek és  legérdemlegesebbek a kivi, a káki/hurma/datolyaszilva (diospyros kaki), a füge, a jujuba (ziziphus jujuba) és a pawpaw (asimina triloba). Ezek mindegyike teljesen rezisztens, tudomásunk szerint semmiféle növényvédelmet nem igényel, így megvalósítható velük a biotermesztés. A füge és részben talán a káki kivételével mindegyik teljesen télálló. Éppen a füge korlátozott fagytűrése miatt elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk az éghajlattannal, különösképp a mikroklímát alakító tényezőkkel, mert ezek ismeretében belátható, hogy a fügét is az ország jelentős területein megfelelő biztonsággal lehet termeszteni. A topik feladata a tanácsadás, helyes művelési példák, modellek bemutatása is. Bárki beszélhet sikereiről, de akár esetleges eddigi kudarcairól is, ez esetben célunk a megoldás együttes keresése, azonban nem lenne jó, ha ez a jobb sorsra érdemes, azaz akár nagyüzemi ültetvény céljából meghonosításra érdemes növényeknek a valóságtól eltérő, negatív propagandát eredményezne. Sajnos nagyon makacs, közkeletű tévhitek akadályozzák ezen gyümölcsfajok hazai elterjedését, éppen ezért célunk e tévhitek lerombolása, néhány sikeres magyar mintaültetvény és elszórt házikerti példák bemutatása által. A már létező mintaültetvények bemutatásával szeretnénk egyfajta mintát adni a magyar kertészeti, gyümölcstemesztési szakma kezébe. A jelenlegi helyzet sajnos az, hogy több évtizedes lemaradásban van a szakma ezen gyümölcsfajok meghonosítását illetően, konkrétan sehol nem foglalkoznak a honosítással. Ez köszönhető részben az e növényekkel kapcsolatos makacs fagyérzékenységi hiedelmeknek, valamint Magyarország klímatényezőinek totális félreértelmezésének.

Az eddigi csekély elterjedtség jelentős részben köszönhető a különböző hazai kertészetekből beszerzett megbízhatatlan, rossz minőségű szaporítóanyagnak is. Ez különösen nagy gondokhoz vezethet egy olyan kétlaki növény esetében, mint a kivi, amelynél jelentős számú vevőréteg kizárólag hímnemű növényekhez jut hozzá a nem létező önporzó néven, vagy hamisan, különböző neműekként forgalmazva. Ezért célunk a megbízható beszerzési források felkutatása, a megfelelő tulajdonságú példányok házi, vagy esetleg kertészeti szaporítása, egymás közötti cseréje.

Foglalkozunk még a hagyományos gyümölcsfajok rezisztens fajtáinak szelektálásával, vagy régi, feledésbe ment, de jó és ellenálló fajták újraélesztésével is. Szeretnénk szakmai útmutatást adni olyanoknak is, akik belevágnának új fajokkal, fajtákkal az üzemi méretű termelésbe is. Azt várjuk, hogy a topik leendő résztvevői az itt megszerzett ismeretek aktív terjesztőivé is válnak, felgyorsítva ezek magyarországi meghonosítását.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!