Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26301

Hát igen, rendíthetelen vagy.

 

Azért a forgó tárcsának nézz utána, mert valóban nem kontrahálódik a kerülete.

Gondolkozz el rajta, ha majd rábukkansz az irodalomban.

 

Ha megrövidülne a kerülete, akkor ez fényes bizonyítéka lehetne a hitvallásodnak.

De sajnos ember még nem fényképezett le 3D-ben relativisztikus kontrakciót, mert ez ilymódon elvileg sem létezik. A kontrakció átszámítás csupán egyik rendszerről a másikra.

 

 

Előzmény: mmormota (26300)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26300
Pontosan az ellenkezője igaz - de hát így gömbölyű a világ számodra. Akkor ennyi volt.
Előzmény: cíprian (26299)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26299

Olvasd vissza.

Vitáztunk pl. a Lorentz-elvről, és homlokegyenest ellenkezőjét állítottad, mint Lingarazda.

 

Előzmény: cíprian (26298)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26298
Igen, Lingarazda többnyire egyetértett.
Előzmény: mmormota (26297)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26297

Egyetlen egy kérdést engedj még meg: találkoztál egyetlen egy élő emberrel valaha is, aki specrel kérdésekben egyetértett veled? :-)

 

Előzmény: cíprian (26296)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26296

Hagyjuk. Egyébként ez is tankönyvi példa volt.

 

Jól teszed, hogy nem szólsz hozzá :-)

Előzmény: mmormota (26295)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26295

Nem könnyű. Ha világosan fogalmazok, megsértődsz. Ha csak próbállak rávezetni a dologra, elunod az "értetlenségem" miatt. :-)

 

OK, hagyjuk.

Előzmény: cíprian (26292)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26294

Bocs, képtelen vagyok rájönni, mit vársz. Nem vagyok egyedül, Dubois se értette, csak őt nem is érdekelte... :-)

 

Valószínűleg neki van igaza - ha nem tudod érthetően elmondani a problémádat, nem lehet rá értelmes választ adni.

 

Én elég sok válasszal meg rajzzal próbálkoztam, de még az se derült ki: valami másra akarsz választ, vagy tévesnek tartod a válaszomat és egy általad helyesnek tartott válaszra vársz, vagy ki tudja...

Előzmény: Adi001 (26291)
TEODOR Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26293

Szia Adi001 .

Ugy látom amég harcoltam a munka frontján nem történt előre lépés :-)))

 

A következő észrevételeim vannak :

1. egyesek nem arra használják Einstein képleteit amire készültek .

 

2. a többiek nem jó szemszőgből magyarázzák az eset leirását .

 

A következő a helyzet , minden adatott egy külső megfigyelő adott meg .

Egyik adat sem felel meg kiindulásnak sem a bogár rendszeréből nézve sem a szegecs rendszeréből nézve sem .

 

A következő a helyzet , tételezzünk fel az előbb leirt rendszerekből a szegecs hegye a bogár is a lyuk fenekén impulzus radaros méréseket végez a másikra nézve .

Az EM. mérések szerint mind kettő megfigyelő egyformán 6.6 cm -nek méri a másik hosszát (a lyuk esetében a szabad hosz értendő .

Az Einsteini képlet arra való hogy kilehessen számolni a sebesség különbség nélküli hoszt .

Az eset mind két résztvevője ezt kiszámolja és arra a következtetésre jutt hogy ha állnának a rendszerek akkor pont elférne a bogár .

De mivel a képlet szerint számolnak tudják az infó maximális sebességét és mind a két rendszerből arra a következtetésre jutnak hogy bogárkának kampec.

A tanulság az ebből hogy egy harmadik rendszerből származó adatokat a levezetés előtt átkell konvertálni a szereplők renszerében tapasztalt mérhető adatokra.

Előzmény: Adi001 (26291)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26292

Huh! Mondom nem olvastál vissza. Ne haragudj, de nem írom le mégegyszer, még a Lorentz-inverzig sem jutottál el, pedig ez a lényege a fejtegetésemnek.

Most éppen a Complexben bóklászom, amit egyébként utálok, és pihenésképp fórumozok, de nincs időm rá, hogy mindent kétszer mondjak, kétszer mondjak :-)

Előzmény: mmormota (26290)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26291
"Csakhogy pont az, amit hangsúlyoztál, annak nem sok köze van a rotációhoz."
na látod ez is csak a te fejedben fordult meg hogy a rotáció kapcsán hozom föl :)
Előzmény: mmormota (26288)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26290

Ami az kezdeti álló rendszerben egyidejű, vagyis az összes rakéta t0 indulási időpontja, az nem egyidejű egy ehhez képest v sebességű rendszerben.

Sima Lorentz trafó. Az idő a hely függvénye, és a rakéták között távolság van induláskor. Írd fel.

 

Előzmény: cíprian (26287)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26289
"Ez igen nehézkes."
valóban csak nekem más miatt ..... ha mondok valamit lehülyéznek hogy nem ugy van ..aztán mikor kérdem őket hogy gondolják, mondják meg nekem ezt és ezt hogyan kapjuk meg akkor meg "még magyarázni sem tudok" majd ha nagynehezen sikerül akkor (előre tudom már) hogy hasonló értékű választ kapok " számold ki engem nem érdekel majd mond el az állításod" ..... ja hogy ujból hűlyézni tudjanak :P

amiket meg kérdezel megin hogy mitől függ azt meg nincs kedvem megint egésznap fejtegetni ..... irtam mindenkinek hogy egyszerűbb ha ő vesz egy példát számszerűsítve s megmutatja

ez a forum továbbra is mondom arra jó hogy mindenki nagyratarthassa magát :D (meg becsmérelje a másikat :)

"Ez a specrel megfigyelési modellje, nem a távfényképezés."
igen ezt már mormota is kifejtette : ami a "bevett modell" az a "szeretem modell" ami valós életből más megközelítés az meg a "nem szeretem modell " :D
Előzmény: Dubois (26279)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26288
Csakhogy pont az, amit hangsúlyoztál, annak nem sok köze van a rotációhoz. Láthatod elfordultnak, görbültnek, de az hogy két egytengelyű henger hogyan áll egymáshoz képest, azt nemigen befolyásolja. Arra nézve a rajzaim továbbra is érvényesek... :-)
Előzmény: Adi001 (26286)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26287

A rakétákat egy fényjellel egyszerre indítják. A fényjel egyidőben ér el hozzájuk. Ha ebben kételkedsz, legyen csak két rakéta, és a felezőtávról induljon feléjük a fényjel.

 

Szóval nem a különindítás miatt növekszik meg a távolság közöttük.

De olvasd vissza mert nem akarom mégegyszer leírni.

 

Riposzt volt a példám Dubois érvelésére, miszerint a rakéták közötti távolság amiatt növekedne meg, mert a rakéták "összehúzták magukat". Bebizonyítottam, hogy a rakéták közötti távolság pontszerű rakétáknál is növekedik.

 

 

Előzmény: mmormota (26285)
Adi001 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26286
"de valahogy nem azt akarja, és gőzöm sincs mit."
"Talán a Penrose-Teller rotációra akarna valahogy ráterelni,"
ja talán :D nem irtam hogy ne sikban hanem 3d ben számoljunk hogy ne legyen semmiféle esetleges idealizálás ? ...idézzem hogy már hányszor leírtam hogy nézd át a Teller jelenséget s annak tükrében vizsgáljuk a példát ?
.... asszem több kommentet nem kíván :/
Előzmény: mmormota (26277)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26285

Nem nagyon értem, mit szemléltettél vele. Leírtál egy példát, pontok gyorsulnak, szerintem is, minden ok, de mire érv ez és miért?

 

A hozzá fűzött egymondatos magyarázatod vitatható, de amíg jók az egyenletek, nem vitatkoznék. Egyenletet ugyan nem írtál, de a pontok a v sebességű rendszerben valóban távolabb vannak. 

Én egyszerűen azt mondanám, azért vannak távolabb, mert ebben a rendszerben a rakéták nem egyszerre indultak.  

Előzmény: cíprian (26283)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26284

Elismerem, hogy nem különösebben meglepő, ha pontszerű rakéták közé beférnek másik pontszerű rakéták...  :-)

 

Visszatérve a hossz kontrakcióra, és annak fényképezésére, megnéznéd a 26257-et? Neked írtam, de nem reagáltál rá.

Előzmény: cíprian (26282)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26283
A kontrakció alatt Fitzgerald-kontrakciót érts, ahogy ti is értelmezitek. Szemléltetni akartam mi a különbség a Fitzgerald-kontrakció, és a specrel relativisztikus kontrakciója között.
Előzmény: cíprian (26282)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26282

Nem olvastad figyelmesen. A rakéták pontszerűek. A rakéták közötti távolság növekedését nem szükséges kontrakcióval megmagyarázni. Van más lehetőség is ere, mint ahogy ezt leírtam.

 

Előzmény: mmormota (26275)
Dubois Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26281

"Vegyél egy rudat, aminek a hossza 1 méter.

Vegyél egy rádióhullámot, aminek hullámhossza 1 méter.

 

Jöjjön veled szembe a rúd és a hullám. Mindkettő látszólag megrövidül."

 

Miért rövidül a rúd?

Előzmény: magnum56 (26280)
magnum56 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26280

Vegyél egy rudat, aminek a hossza 1 méter.

Vegyél egy rádióhullámot, aminek hullámhossza 1 méter.

 

Jöjjön veled szembe a rúd és a hullám. Mindkettő látszólag megrövidül.

 

Most távolodjon a rúd és a hullám tőled. Ekkor a hullám megnyúlik (ez bizonyított tény), a rúd pedig a specrel szerint ugyanúgy rövidül, mint amikor szembe jön.

 

Szerinted hogyan lehetséges, hogy amikor szembe jön a rúd és a hullám, akkor egyformán viselkednek, amikor meg távolodnak, akkor pedig homlokegyenest másképpen viselkednek?

 

Meg tudod ezt magyarázni?

 

 

 

 

Előzmény: Dubois (26273)
Dubois Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26279

"a fényképező a szegecs fejének és a lyuk szájának egybeesésekor fényképet készít a szegecs egészéről (mármint hogy a teljes szegecs látszódjon a képen)
kérdeztem hogy ezen a fényképen a szegecs mely méretskálájál látszódik a furat alja? ill. a fényképezés pillanatában a szegecs rendserében mely méretskálánál van a furat alja?"

 

Ez igen nehézkes.

Tudni kell, hogy milyen messze van a fényképezőgép oldalra, aztán lehet távolságfüggő útkorrekciókat számolni. Váljék egészségedre, engem nem érdekel.

Végezd el a számításaidat és közöld a következtetéseidet.

 

Nem véletlenül nem egy pontból való kukkeres távolsági megfigyelésekkel írják le a specrelt.

Minden megfigyelés helyi, azaz 0 távolságról, szinkronizált órák és kirakott mércék (koordinátarendszer) lokális leolvasásával történik

Ez a specrel megfigyelési modellje, nem a távfényképezés.

Előzmény: Adi001 (26271)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26278
Terrell.
Előzmény: mmormota (26277)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26277

Kíváncsi vagyok, te megérted-e, mit akar kihozni Adi001.

 

Rajzoltam neki már mindent, de valahogy nem azt akarja, és gőzöm sincs mit.

Talán a Penrose-Teller rotációra akarna valahogy ráterelni, de akkor meg nem síkmetszetekkel kellene operálni, mert úgy nem különösebben ízgalmas.

Előzmény: Dubois (26274)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26276
Nem kell más sebesség v értéken kívül. Természetesen a Földhöz képest mennek v sebességgel az s(t) gyorsítóprogram végén.
Előzmény: Dubois (26269)
mmormota Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26275

Nem ugyanezt mondta Dubois?

Növekszik a rakéták közötti távolság, akár beállhat egy másik csapat rakéta a hézagokba.

Előzmény: cíprian (26272)
Dubois Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26274

Milyen értelemben látod a közeledő rudat rövidebbnek?

 

Egy adott pontnál mérve az eleje után a vége L/v-nél hamarabb érkezik meg?

 

Előzmény: Dubois (26273)
Dubois Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26273

"Minél sebesebben megy veled szembe a rúd, annál rövidebbnek látod. Minél nagyobb sebességgel távolodik tőleg a rúd annál HOSSZABBNAK látod.

 

Ugyanez történik a hullámokkal is. (Doppler hatás). A közeledő hullám hosszúsága csökken (kékeltolódás), a távolodó hullám hosszúsága megnő (vöröseltolódás)."

 

Ez  a Doppler, de nem a kontrakció.

Előzmény: magnum56 (26270)
cíprian Creative Commons License 2006.11.28 0 0 26272

Elmondom a verziómat.

 

A földi indításkor legyenek a rakéták egymástól s(0) távolságra. A rakéták ha elérik a v sebességet, akkor a rakéták rendszerében 1/0,6s(0)=1,66s(0) távolság lesz a rakéták között. A rakéták között tehát növekedett a távolság.

 

Azért növekedett, mert (s',t') útidőben s(t) program hajtja a rakétákat, emiatt a távolságukat Lorentz-inverzzel kell kiszámítani a specrel szerint.

 

Van ennek egy Lorentz-elv szerinti értelmezése is. Eszerint az s(t) útidő program gyorsabb, mint az s'(t') útidő program, mert a számítógép órajele stb gyorsabb álló helyzetben, mint v sebességen.

Előzmény: cíprian (26267)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!