Keresés

Részletes keresés

Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.18 0 0 251

Igen, jól mondod!Én amúgy is szándékoztam már "belépni", csak mindig van fontosabb dolgom.Józsi-szomszéd tag, majd kikérdezem.

 

Akkor az a magasság már elég jó. Az utca túloldalán van egy eladó kert. Tegnap felmentem, és megállapítottam, hogy kb. egy szintben vagyok a 100-as út melletti házak 9. emeletével.Ez nagyon elgondolkoztatott.Másképpen fogalmazva, az autópálya alatt van.Az ugyan még nem a panoráma út szintje, de közelít.

Mi a véleményed?Hát, képes lennék megvenni, ha érdemes:)

Előzmény: aiol19 (250)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.18 0 0 250

Ezért kellene helyi kertbarát körökkel kapcsolatba kerülnünk.

A 10. emelet kb. a kertem talajszintjével egyenlő. 160-170 m tszfm. körül lehet, a helyüktől függően.

Előzmény: Zsuzsuci (249)
Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.18 0 0 249

Átolvastam az utóbbi hsz-okat.Az a véleményem, hogy fontos lehet a weboldal, de ne felejtsük el, hogy sokan vannak, akik nem a neten keresik az infókat.

Az én közvetlen kertbarát kapcsolataim egyike se jött volna létre, ha a netre hagyatkozom.

Sokszor nekem is nehéz megosztanom magam a tényleges kertészkedés és a lakáshoz kötő fórumozás között.

Aiol! szerinted milyen tszf magasságban van nálunk a 100-as út környékén levő házak 10. emelete?

 

Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.18 0 0 248

 

Ezek a dombok füge nélkül is gyönyörűek, hát még fügebokrokkal milyen szépek lesznek!!!

Előzmény: Törölt nick (239)
ninovarga Creative Commons License 2008.08.18 0 0 247
A Fityeházi telep és a falu szintje között klasszikus inverziós éjszakákon a hőmérsékletkülönbség 3 fok, a Principális-csatorna szintjéhez képest 4-5, mindez mindössze 17 méter szintkülönbségen belül.
Előzmény: aiol19 (244)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.18 0 0 246
A bokor mentségére legyen még, hogy a fajtát elég gyenge növekedésűnek ismerem, az én régi fügém nekem is hasonló levelű és gyümölcsű, bár az július legvégén kezd érni, na az semmilyen körülmények között nem növekszik évi 30-40 cm-nél többet. Ettől függetlenül még lehet, hogy a képen lévő megfagyott már életében, én nem láttam nyomát, korát csak saccolni tudom, a tulajdonossal nem beszéltem.
Előzmény: aiol19 (245)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.18 0 0 245
Előzmény: aiol19 (244)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.18 0 0 244
Közben ma meglátogattam legfiatalabb nővéremék leendő telkét Tatán(csak néhány napja tudtam meg, hogy vettek egyet), és látva a hatalmas területet, rögtön megjelent lelki szemeim előtt az a mértékű terror, amit a kertjük tervezésénél fogok alkalmazni. Már megvan a helye egy 4-5 tőből álló kivilugasnak,lesz káki, néhány egyéb rezisztens gyümölcsfa, a rajtam elhatalmasodott fügemániámnak is lesz hely, ide is 12-15 különböző fajtát tervezek. A füge szempontjából nem a legoptimálisabb a terület, de nem is lehet olyan rossz, mivel a környezete már elég lapos, 110-120 m tszfm. síkság, a Kisalföld része, addig ez egy 18-20 m.-es kiemelkedő, mindez úgy, hogy csak ez az egyetlen utca emelkedik ki jobban a síkból. Mivel a nagyobb síkságokon azokon a bizonyos kritikus, hideg, derült éjszakákon a fordított hőmérsékleti rétegződéskor a hideg nagyon vékony rétegben terül szét, ezért megfigyelések szerint igen csekély szintkülönbségek esetén is a dombvidékek mikroklímakülönbségeihez hasonló különbség állhat ekkor fenn. Ezt tudjuk az M5 autópálya automata hőmérőhálózatából is. Épp ezen és a fügék leendő helyén gondolkoztam, amikor megpillantottam a szomszédban egy bokor mögött, egy fűtetlen viskó fala előtt a képen látható fiatal bokrot. Érzésem szerint nem lehet idősebb 3-4 évesnél, így fenológiai megfigyelésből származtatott mikroklíma-leírásra nem igazán alkalmas. Viszont érdekes a fajta, minden bizonnyal ugyanaz lehet, amelyiknek már feltettem a képét a Ninovargánál tett látogatásom után. Egy barnagyümölcsű fajta, első termése csak most érik, bár már kezd elérni. Levele közepesen osztott, érdes tapintású. Tehát a fajta több, mint 260 km-re is eljutott.
ninovarga Creative Commons License 2008.08.18 0 0 240
Bármennyire is szélmalomharcnak látszik egyelőre, bízom a sikerben. Az ilyen növényeket forgalmazó faiskolák be kell hogy lássák, hogy nem ellenségeik, hanem önkéntes szövetségeseik vagyunk, hiszen fáradságot nem kímélve olyan ingyen marketingtevékenységet folytatunk, ami az ő hasznukat is szolgálja. Tulajdonképpen számomra mindig is érthetetlen volt a kivivel kapcsolatban folytatott, csak idézőjelben annak nevezhető "üzletpolitika", amivel tulajdonképpen maguk alatt vágták a fát, hiszen a tehetségtelenségükből származó, általánosnak mondható sikertelenség hatására a kivi iránt tanúsított spontán kereslet a nulla közelébe redukálódott.
A Világ pedig, bármennyire annak is látszik, ennyire hülye nem lehet!
Jót teszünk vele a nemzetnek, sok embernek örömöt szerzünk, saját termesztésű bio-vitaminforráshoz juttathatjuk honfitársainkat.
Ennek a jónak az akadályozója csupán valamilyen érthetetlen jellemaberráció lehet, normális ember képes kell, hogy legyen fölfogni ennek a közérdeknek a hatalmas jelentőségét. Az őrültek elöl pedig ki fogunk térni, semmi értelme konfrontációba kerülni velük!
Ehhez a néhány gondolathoz illusztrációként mellékelem a 8 év teljes sikertelenség után helyrehozott letenyei "fészerkivi" képeit 2008. augusztusának közepi állapotában. Az egyetlen tövön várható termés az idén egy mázsa körüli, már mostani méretük szerint is elsőosztályúnak minősíthető gyümölcsökből.
Előzmény: Törölt nick (233)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 238
Teljes mértékben igazad van! Sajnos viszont nálunk a legtöb kertészeti vállalkozás -mint ahogyan ez egyéb vállalkozásokra is sokszor igaz- inkább csak a rövdtávú hasznot nézik és tojnak a felelős üzletpolitikára is. A tudatlan tömegnek rövidtávon bármit el tudnak adni, ha  megfelelő profit származik belőle.
Előzmény: Törölt nick (233)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 237
Ez Nagykanizsa mellett van, de sajnos még csak kísérleti ültetvény és még szőlő oltványokat állítanak elő. Ha valaki érdeklődik, akkor szívességből néhány növényt szoktak hozni Olaszországból. Szóval még lesz ott is tennivaló.
Előzmény: valila (236)
valila Creative Commons License 2008.08.17 0 0 236
ExtremEE, Aiol, hol van az a faiskola, amit említetek?
Előzmény: Törölt nick (232)
valila Creative Commons License 2008.08.17 0 0 235
Aiol, valóban, de egyelőre üres.
Nino tudná megmondani, hogy feltölthető-e.
Tehát lehetőség van, csak energia és idő
kell hozzá, a többi feltétel már adott.
Előzmény: aiol19 (230)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 231
Én is írtam erről is. Legfontosabb, hogy mi, a legkomolyabban érdeklődők mintakertet hozzunk létre lehetőségeinkhez képest, ültessünk kákit, kivit, asiminát, jujubát, egyéb rezisztens gyümölcsfákat. És amikor már egyértelműen szembesítjük ezeket az érdeklődőket, vagy a hitetlenkedőket, a saját szemüknek csak hisznek majd. De én továbbra is javaslom, hogy próbáljátok meg felkutatni a környéketeken az esetleges létező kertbarát köröket és próbáljatok velük kapcsolatba kerülni.
Előzmény: H.J (229)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 230
Ha megnézed itt ninovarga személyes adatait, akkor találsz már egy weblapcímet. Ebből akár már ki is lehetne indulni.
Előzmény: valila (228)
H.J Creative Commons License 2008.08.17 0 0 229
Mivel a legtöbb embert elég nehéz csupán szavakkal meggyőzni ,gyakorlatilag a legjobb módszer,ha a már nálunk termő gyümölcsfára,kivire,stb rácsodálkozik a szomszéd, a hozzánk látogató vendég,vagy az arra sétáló idegen. Az ilyenkor szokásos kérdéseke adott információ, jó tanács,az ami újabb híveket szerezhet ezeknek a növényeknek.Ha még tippet is tudunk adni a szaporítóanyag biztonságos beszerzéséről,növény nevelésről,metszésről,akkor már nyert ügyünk van. Húzhatunk egy strigulát.Küldetés teljesítve.Tehát ,először nekünk is egy "kis Ninonak" kell lennünk és meg kell mutatni a saját kertünkben ,hogy így is,itt is lehet.Jól gondolom?
Előzmény: ninovarga (215)
valila Creative Commons License 2008.08.17 0 0 228

Sziasztok!

 

Vannak ingyenes weblap tárhelyek, mint pl. az "uw.",

vagy a weblapkészítő sablonnal is ellátott 5mp.eu".
Igaz, ezért el kell viselni némi reklámanyag megjelenést, de

ez általában harmonizál a weblap témájával.

Előzmény: Béla1007 (227)
Béla1007 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 227

Sziasztok !!

Ninovarga:

Te tudod a legjobban hogy a saját hazájában senki nem lehet próféta !!

A népszerűsítés nem könnyű feladat. Ne soroljam az okokat.

Konstruktivitás:Internet - kell egy tárhely weboldal ahová fel lehet pakolni az infót.

Mert a baj ott kezdődik ha meg is fertőzök valakit és az beszerez egy növényt akkor ha nem tudok az illetővel és a növénnyel gyakran találkozni akkor elhal a kezdemény. Sajnos szakirodalmat fellelni nem lehet de ha net-en mindenki számára elérhető leírások vannak akkor könnyebb a dolga az adott növénnyel ismerkedő kertésznek.

Üdv

Béla

aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 224
Ez a füge merre is van, milyen magasan, mekkora fagylefolyási szintkülönbséggel?
Előzmény: Törölt nick (220)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 223
Meg kéne keresni az ilyen faiskolákat, de sajnos többségüknek jó a jelenlegi helyzet, hogy akármit eladhatnak, a tudatlan közönség így is megveszi. Olyanokat is meg lehetne keresni, akik eddig nem érdeklődtek, közülük viszont kevesen kezdenének el érdeklődni. Aztán ott van az is, hogy ha már másodkézből jutna hozzá a közönség ezekhez a növényekhez, akkor már nem lennének túl olcsók, erről Zsuzsuci is beszélt, hogy a kákit eleve nehezen lehet olcsón forgalmazni és ehhez még számos járulékos költség rakódna.
Előzmény: Törölt nick (216)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 222
Egy vonzó honlap a faiskolának is kellene, de ez csak akkor, ha elegendő mennyiségű szaporítóanyagot tudnak majd forgalmazni. Én gondoltam egy olyan honlapra, vagy blogra is, amit alapvetően Ninovarga szerkesztene, lenne néhány cikk az inverzióról, egy klimatológiai tanulmány, a rezisztens gyümölcsfákról, a kivi, káki termesztéséről, fajtaleírások, stb. Emellett közülünk az elkötelezettebbek is írhatnánk bele cikkeket, saját tapasztalatokat.
Előzmény: Törölt nick (219)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 221
Én nagyon szívesen veszem, főleg, ha közük van az általunk tárgyalt mikroklimatikus tényezőkhöz, csak a tisztességesség miatt valamennyire tartanunk kellene majd magunkat a topik tematikájához. Igyekeztem tág topikleírást csinálni éppen ezért és úgy terveztem, hogy nem kellene az itt megszólalóknak különösebben korlátozniuk magukat, csak gondolom, tartanunk kell magunkat egy bizonyos szabályzathoz.
Előzmény: Törölt nick (217)
ninovarga Creative Commons License 2008.08.17 0 0 215
Ez a pici párbeszéd olyan szépen rendszerben láttatja a problémákat és olyan világosan megjelöli a kiutakat belőle, hogy érdemes lenne a továbbiakban minden véletlenül idetalálónak ezt a hozzászólást idézni.
Tulajdonképpen, ha az itt leírt gondolatok minden egyes magyar állampolgárhoz eljuthatnának, egy csapásra változna meg a helyzet Magyarországon az "új" növényekhez való viszonyulásban.
A feladatunk az, tehát, hogy ezeket a gondolatokat minél szélesebb körben terjesszük.
Előzmény: aiol19 (214)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 214
Igen, sajnos ezt 10-15 éve keződően jól elrontották a porzó kivik áradatával, állítólagos önporzó növényekkel a gondatlan kertészetek. Mit is érdekelte volna őket a dolog, mire termőre fordulna egy növény, addigra már ki tudna reklamálni? Ez a rossz tapasztalat is ebből fakad, hogy "azon sose lesz termés" De azt legalább volt alkalmuk megfigyelni, hogy az évek során elfagyásról szó sem lehetett, talajösszeférhetetlenség sem igazán merült fel, abba pedig belegondolhattak volna, hogy valószínűleg a vásárolt példányokkal nem stimmelhet valami, hiszen jó esetben látták minden évben a virágokat. Ebből nem lett volna nehéz kikövetkeztetniük, hogy nem termőhelyi gondok lehetnek a kivivel. Egy ilyen, még ma is tartó negatív kampányt borzasztóan nehéz pozitív előjelűvé változtatni. A kákival meg pont az a baj, hogy nagyon kevesen ismerik, a másik pedig az, hogy ha találkoznak vele, nem tudnak semmit a fogyasztásáról és ha megpróbálják keményen megenni, a kivinél is jobban egy életre elmegy tőle a kedvük. Mint azok, akik a pomelot próbálják a gerezdek megpucolása nélkül megenni "ilyen szarral próbálnak meg minket megetetni". De annak idején a krumpli is így kezdte a pályafutását, amikor bogyóit próbálták fogyasztani. Az általam korábban feltett mangosztán vastag lla héja is ehetetlen. Drágák a káki oltványok, sok helyen 10-15 ezres árakkal is találkoztam, de azért a mi növényeik ennél lényegesen olcsóbbak voltak. Ez nyilván probléma lehet, de néha belenézek bizonys csomagküldő kertészetek prospektusaiba és 4000 ft. alatt gyakorlatilag semmit nem lehet kapni. Ha ezek megélnek úgy, hogy a termékeik ráadásul bizonytalan, megbízhatatlan minőségűek, akkor akár egy 2-4000 körül mozgó ár sem lenne feltétlenül irreális. A füge kockázatos, de ha lefagy, újra kihajt. Nem szükségszerű, hogy az elkövetkezendő években olyan telek legyenek, mint mondjuk 98-2006 között. Az elmúlt évtizedekben többször volt olyan 5-8 évig tartó periódus, amikor a füge síkvidéken sem fagyhatott meg jelentősen. Így miért is ne lehetne mondjuk 5 évig bő első és másodtermésünk, ha legfeljebb az azt követő 7 évben csak másodtermésünk lesz, abból is kevés? Ezen kívül olyan eligazítással kéne forgalmazni, hogy szőlőhegyre, dombra, városba, fal mellé ültessék. Na meg itt van a "jégfüge" meg az a korai lila. Előbbi kevésbé fagy meg, utóbbinak pedig a másodtermésének is van ideje koai fagyok esetén is beérni.
Előzmény: Zsuzsuci (213)
Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.17 0 0 213

A kivi népszerűségének már az is használ, ha megbízható forrásból lehet szerezni garantáltan jó párosításban kivitöveket.Több ismerősöm csak lesajnálóan mosolyog a kivis projektemen,szerinte én még nem tudom, hogy azokon sose lesz termés.Persze, mert a téma iránt  érdeklődőknek már elvette a kedvét a sok kudarc.

 

Igen, az a baj, hogy a fügét ugyan lehetne olcsón "teríteni", de azzal a legnagyobb a kockázat.Jön egy kemény tél és odavan minden. A kivivel kapcsolatban tévhitek terjednek, ezek ellen nehéz dolgozni..A kákinak lennének a legjobbak az esélyei, a jó téltűrése okán, meg mert gondozás nélkül is szép a fa, addig is, amíg nem terem.De akkor könnyebben hozzáférhetőnek kéne lennie, meg talán az ára is magas egy kicsit. 

aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 212
Igazán dícséretes munka és remélem, hogy a jövőben majd a zöld aszalódó, szivar, korai lila és jégfügéket is ketten, közösen el tudjuk majd terjeszteni a környéken. A kivit, kákit sajnos venni kell, de a fügével valóban korlátlanok a lehetőségeink! Bár szerezhetünk lótusz magoncokat, csinálhatunk magról vetett kivialanyokat későbbi oltásra, de akkor már tényleg érdemesebb venni, mint ezekkel pepecselni.  Az őszi, kajszi szemzése azért ezeknél talán egyszerűbb, bár ezekből sem ártana a kész oltvány. Azért én olyan óriási érdeklődésre sajnos nem számítok, de érhetünk el részeredményeket.
Előzmény: Zsuzsuci (210)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 211
jav.: esetlegesen, meglátogatott
Előzmény: aiol19 (209)
Zsuzsuci Creative Commons License 2008.08.16 0 0 210

Ha nem is nagyon hangosan, de én már a fagytűrős topikban is jeleztem, hogy én bizony sok új fügebarátot szereztem. A környékbeli kertekből igen intenzív az érdeklődés. Az se semmi, hogy az egyik cserepes fögenövényemet ellopta az egyik szomszéd!:)

A másiknak meg volt már fügéje, az is az én hatásom volt mint kiderült, és egyszer megharagudott rá, és ki akarta vágni.(Ez amúgy ismerős valahonnan, nem?)Alig tudtam megvédeni szegény bokrot.Idén már örül, mert lesz egy csomó fügéje.

Szóval, én benne vagyok mindenben, ami előrébb viszi az ügyet.

Ja, és egy volt szomszédasszonyomnak, aki a napos erkélyéből csodálatos kertet csinál minden évben, vittem a múltkor egy cserepes fügét és egy perui földicseresznyét.Biztos vagyok benne, hogy jó helyre kerültek.

 

Előzmény: ninovarga (207)
aiol19 Creative Commons License 2008.08.16 0 0 209
Egyetértek, egy ilyen honlapra valóban nagy szükség lenne. Ez a topik jó lehet klubfórumnak, a tagok itt folytathatnak tapasztalatcserét, terjesztői-ismeretterjesztői munkát, a weblap pedig összegezné ezeket a tapasztalatokat, valamint részleteiben bemutatná az általam képeken bemutatott ültetvényt, az ígéretes fajtákat egytől egyig, a termesztéstechnológiákat, fagytűrési kísérleteket, fajtaleírásokat, stb. Nekünk pedig első lépésben meg kell környékeznünk minden esetleges érdeklődőt, amit lehet, szaporítani részükre, későbbiekben pedig az esetlegsen környékünkön létező kertbarát körökkel kellene felvenni a kapcsolatot, ott az itt megszerzett ismereteket terjeszteni. Talán nagyobb eredményt érünk majd el, ha a jelenlegi érdeklődők mindegyike hozzájut megbízható szaporítóanyaghoz, nem olyanhoz, mint a nem termő jujubák, porzó kivierdők, stb. Így a hitetlenkedők szembesülnének a pozitív példával, elkezdhetnének gondolkodni, hogy "ha az ő kertjében működik, akkor az enyémben is működnie kell" Ehhez elengedhetetlen lenne, hogy az általam meglátatott kísérleti ültetvény-faiskola valódi kertészetté nője ki magát, mivel különösen a kivi esetében gyakorlatilag ez az egyetlen megbízható forrás, más helyről beszerzett növények szinte biztosan csalódást okoznak. Úgy tudom, a jövőben ez talán lehetségessé válik, de még sok a tennivaló és korlátosak a források. Ahhoz, hogy a tömegek körében igazi áttörést érhessünk el, ezres-tízezres nagyságrendben kellene, hogy rendelkezésre álljon megbízható szaporítóanyag, elérhető áron, valamilyen csomagkülő kertészetként üzemelve. Ez még azért talán nem a közeli jövő. Az is nagy probléma, hogy a magyar gyümölcstermesztői szakma a legcsekélyebb érdeklődést sem mutatja egyelőre mindaz iránt, ami ezen a kísérleti ültetvényen folyik, vagy amiről Ninovarga szokott beszélni. Tele vannak sztereotípiákkal, itt említeném meg az éghajlattal kapcsolatos dolgokat, mivel ezen az ültetvényen a legtöbb gyümölcsfa olasz, vagy Olaszorzágban termesztett fajta és sokan nem gondolnák, micsoda lehetőség rejlik ezekben a fajtákban nálunk is. Az apró "partizánmunka" az lehet számunkra, hogy minden ismerősünknek terjesztjük, hogy a kivi, káki, jujuba, asimina, stb. termeszthető nálunk, meg is kínáljuk őket saját termésünkből és minden eszközt bevetünk, hogy ők is hozzájussanak a megfelelő növényekhez. Az én városomban már 6 helyen van kivi, káki és jégfüge, a rokonságomban további 5 helyen, igaz, ők a kákit várhatóan csak ősszel viszik el tőlem. Valódi áttörés egy ekkora méretű városban szerintem akkor történne, ha már 2-300 háznál lenne ezekből a növényekből. Így is csak kb. minden 200. emberre jutna egy fa, de így már mindenkinek az ismerősi körében előfordulna egy. Ha sikerülne felvennünk a kapcsolatot az említett kertbarát körökkel, akkor ott is hasonló lenne a dolgunk.
Előzmény: valila (208)
valila Creative Commons License 2008.08.16 0 0 208

Nino, ez remek ötlet. Ahhoz, hogy átlátható és követhető legyen a tagság,
nem ártana készíteni egy weblapot, melyen minden infó és elért eredmény
dokumentálva lenne és bárki által megtekinthető és letölthető hasznos

útmutatókat is tartalmazna.

Előzmény: ninovarga (207)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!