Keresés

Részletes keresés

Garfield007 Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100146

De nehogymár a Wartburg legyen a mérce...

Előzmény: Jahno (100133)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100145

Olajszint mérés nagyon kevés autóban van, általában csak olajnyomást mérnek.

Időnként illik ellenőrizni az olajszintet, meg nem 30 ezrenként cserélni akkor nem eszi meg két csere közt annyit hogy tönkremenjen.

Ha a kacsa nem tud úszni akkor nem a víz a hülye.

Előzmény: Alpári Gnác (100143)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 0 1 100144

Végre megint itthon vagyok.

Büntetésből kiszámítottam, mekkora áram folyna a nullán, ha tisztán induktív, és tisztán kapacitív áram folyna az egyik és a másik fázison.

Komplex koordináta-rendszerbe felvettem a vektorokat. 60o-os szöget zárnak be.

 

Feltételeztem, hogy 10A folyik fázisonként.

 

Az egyik vektor komplex alakja:

 

z1=8,66+5j

 

z2=10j   a másik fázishoz tartozó áramvektor

 

z1+z2=8,66+15j

 

 

ennek abszolutértéke: 17,32A fog folyna a nullán

Előzmény: arenarock (100134)
Alpári Gnác Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100143

Nincs minden 5000-res dolog, csak ez van, és ez van az Audiban is, Golfban is, az enyém Skoda amúgy.

 

És mit vegyek?

Hát mindegyik ugyanilyen szar!

 

A szerelőm minden esetben hosszasan meséli, hogy nézzem meg azt a mittudomén mit, ha lehal a generátor, nincs kormány. Például.

Vagy Audi A2, elszakadt benne az ékszíj és az illető nekiment a padkának, további jelentős károkat okozva, mert sem kormány, sem fék nincs benne ilyenkor.

 

Most volt a Totalcaron a javítós video, amiben Mini Coopert javítanak, mert kuka a motor, ugyanis nincsen benne olajszint érzékelő.

Egy Cooperben, bazmeg, az én középszaromban van...

 

Kérdeztem most, hogy mit vegyek, mert nagyon tetszik a Mondeo, azt mondta, hogy véletlenül se, semmilyen alkatrész nem kapható az Ecotec motorokhoz.

De nincs is már normális szívó benzines motor, csak kicsi, megfújt fosok vannak, esetleg henger lekapcsolással.

Mert az aztán kurva jó, ha lekapcsolok egy hengert, biztos nem fog vetemedni semmi...

A kutya úristenit már, ha nincs pénzem Ferrarira, tényleg nem tudok egy rendes autót venni?

Oszt az is már milyen...

Előzmény: Jahno (100133)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100142

Remek

Előzmény: Törölt nick (100141)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100141

Erről Kínának más az álláspontja... miszerint: Taiwan Kína része.

Előzmény: tfe_tng (100140)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100140

B+, mea culpa, taiwaint akartam irni...

Nem kina, az a lenyeg :)

Előzmény: kiggyo (100137)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100139

A kérdés az volt, hogy 2 fázis esetén a legrosszabb esetben mekkora áram folyik a nullán?

Én meg a teljesítménnyel erőlködtem itt a két fázis esetén.

Előzmény: arenarock (100134)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100138

Igazad van, megborult az agyam valahol.

Előzmény: arenarock (100134)
kiggyo Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100137
"Esetleg del korea es kina kozotti hangyanyi tavolsagot megbecsulni. "

Főleg hogy taiwani a cég központja, és nagyrészt Kínában gyárt. De attól még valóban jó tápok.
Előzmény: tfe_tng (100128)
Garfield007 Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100136

Volt ott villanyos beégés is, de semmi értelme összeszedni. De tényleg.

Előzmény: tfe_tng (100129)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 0 1 100135

Most látom, egyik fázist kijelölted referenciának felesleges volt a kérdésem, hogy melyik fázishoz viszonyítasz, Különben mindegy melyiket.

Honnan lesz hatásos teljesítményed?

Előzmény: ötfelezős (100125)
arenarock Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100134

Ne legyél mekk!

"Tehát mondjuk két 10A hasznos teljesítményű fogyasztó (1 kapacitív és 1 induktív) 2 különböző fázison, közös nullán, a lehető legrosszabb cos fi esetén mekkora összáramot produkál.

 

A kapacitív és induktuv fogyasztók a hasznos teljesítményen kívűl meddő teljesítménnyel is terhelik a hálózatot. A legrosszabb eset az lenne, ha 90o-al sietne (kap), vagy késne  (ind) az áram a feszültséghez képest, de ilyen eset a valóságban nincs. De, ha egyidőben a két meddőfogyasztás megegyezik, akkor eredőjük nulla, nem terheli a hálózatot Tulajdonképpen ezt az esetet kérdezted."

Csak Isten nem téved soha...

Előzmény: cosomega (100131)
Jahno Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100133
Ha minden ilyen "Miért nem 5000" dolgot összeadnánk, akkor azt mondanád, hogy veszel inkább 3 évente új autót mástól.
Előzmény: Alpári Gnác (100132)
Alpári Gnác Creative Commons License 2019.06.05 0 1 100132

Igazad van, valóban egy gipszkarton dobozban van, nem én terveztem oda, már így örököltem.

 

Mindazonáltal fölötte van a szinti elektromos szekrény, na az is megérne egy misét..., de oda tud szellőzni.

 

De mindegy is, mert ez egy 3 amperes táp.

Egyszerre nyilván csak egy monitor tud menni, van még a két kültérin háttérvilágítás, kemény 20 mA.

 

Mennyi lehet egy ilyen rendszernek a max áramfelvétele? 500mA?

És az megjelenik óránként mondjuk egyszer, a többi időben mA-eket fogyaszt.

 

Hogy a búbánatba mehet tönkre egy 3A-es táp ilyen körülmények között, bármennyire is be van zárva?

 

Megnéztem, egy 10A-es FET van benne és egy szintén 10A-es schottky.

Egyiknek sincs kutya baja se, érthetően, 3A az ingerküszöbüket sem éri el, 500 mA-t pedig konkrétan észre sem vesznek.

Ellenben a primer oldali puffer kipukkadt, pedig az alapból nem is melegszik.

 

Telefonközpontokkal foglalkozom és a 20+ éves központok tápjai szállnak el, pedig van, ahol ügyesen fektetve teszik be valami rack-szekrénybe, hogy a passzív hűtés még véletlenül se működhessen és így is kibírnak ennyit.

Ha egy táp egy évet bír, az úgy fos, ahogy van.

 

Persze mit akarok?

 

Az autómban tavaly durrant el egy műanyag vízcső.

Az autónak soha semmi motorikus baja nem volt, de azokat a csöveket, amik 40 éve a Wartburgban alumíniumból voltak és az autók rég elporladtak, de azok a csövek ma is makulátlanok, most konzekvensen műanyagból csinálják és a felső kategóriában is.

Kicseréltem gyárira, nem bírt egy évet az se, szó szerint kirobbant belőle egy darab és az összes víz kiesett az utcára.

És a cső nem kerül 1000 forintba, de az autó megáll tőle és nem mész sehova.

Miért nem 5000 és bírna mondjuk 20 évet?

 

Nagyon el van baszva ez a világ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100119)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100131

Örülök, hogy gratulálsz.

Amit felhoztam példának az egy fázisról szól. Egy fázison van a tisztán induktív és tisztán kapacitív fogyasztó.

 

Ilyen eset nem fordulhat elő a valóságban (a tisztán....).

 

 

De nézzük meg két fázis esetén: tisztán induktív terhelés az egyik fázison, és tisztán kapacitív terhelést a másik fázison.

 

A két áram egymással 60o-os szöget zár be, ahogy írtad. A kettő összege az eredő áram, ami az egyik fázishoz képest siet, a másikhoz képest késik 60o-kal.

 

És akkor most mihez képest (melyik fázishoz képest) számítod a meddő teljesítményt. A fázissal 60o-ot bezáró eredő áramnak van wattos (hatásos) és meddő összetevője. 

Honnan lett wattos (hatásos) összetevője, amikor egy tisztán iduktív és tisztán kapacitív fogyasztó feltételezésből indultam ki?

Sehonnan. Ilyen nincs

Előzmény: ötfelezős (100125)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100130

az mégis csak jobb, mintha végig 1,5 menne, ugyanúgy több konnektorhoz, nem ?

 

Szinte semmit nem szamit. 

13A-nel nagyobb kismegszakitot ne rakj ezekre a korokre. 

Előzmény: Sw201inger (100123)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100129

Valoban, ez szokott lenni a strategia. 

 

De segits mar nekem Elek - ugye nem mindenkinek van 200-as IQ-ja es 1Ft dija masodpercenkent - es adj nekem logikus cafolatot a kovetkezo allitasokra:

 

- Rack szekrenyt csak az ujgazdag f@szok vesznek, hogy a haveroknak villogjanak vele

- Routernek a konyvespolc tetejen van a helye

- Security update-et windowshoz még veletlenul se telepitsen senki, mert "ki tudja mi van benne"

 

Nyilvan a peldaknak semmi koze sem a valosaghoz, sem hozzad, csak talaltam az "interneten". Harom egyszeru allitas amire sok-sok ev szakmai tapasztalattal sem talalok olyan logikai muveletsort amivel cafolni lehetne, szoval muszaj toled kerdeznem a megoldast. 

 

PS: axiomakat nem bizonyitunk

PS2: https://hu.wikipedia.org/wiki/Axi%C3%B3ma, gondoltam sporolok par masodpercet, mert az ugye nalad forintosithato 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100122)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100128

> Minek kínlódni a nullával és porral, ha nem muszáj?!!!

 

Ja, nyilvan sokkan frankobb evente tapegyseget cserelni a konyhaszekreny tetejen. 

De amugy: te hogy oldod meg hogy ne kelljen a nullaval "kinlodni" ? Beallsz az aramkorbe es levezeted ?

 

> A meanwell is pont akkora eséllyel gyullad ki, ami gyakorlatilag kb. nulla

 

Aham. Ugy erzem hogy a p>0 nem ment at. 

Amugy pedig pont a kollega mutogatta a sorba kotott, felpuffadt puffer kondikat az istenkiraly kinai tapban. Bar abban igazad van hogy nem megy bele a kosz, mert abbol kijon. 

 

> nincs tele a net kigyulladt LED tápokkal

 

Ja, tenyleg nem. Akkor biztos en lattam rosszul. 

 

> Még az is lehet, hogy PONT ugyanaz van belül ezekben is, mint a meanwel nevű kínaiban.

 

Erdemes lenne a gugli hasznalatat megtanulni. Esetleg del korea es kina kozotti hangyanyi tavolsagot megbecsulni. 

 

> Avagy nem sok értelme van a "csak a meanwel a jó" dumának, sőt leginkább butaság.

 

Figyuma, LONGi napelem baratom, mutasd mar meg nekunk - tudatlan pondroknak - hogy hol a banatban irtam le azt hogy "csak a meanwell a jo", mert istenbizony' kivancsiva tettel. Mutattam szegeny kolleganak egy itthon is konnyen beszerezheto es nem szar kategorias markat. Ettol mar en leszek a teruleti kepviselojuk, vagy mi ?

"Butazni" pedig hadd ne mondjam melyik rokonodat butazd. 

Előzmény: Törölt nick (100121)
arenarock Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100127

Hát igen, kicsit keverve lett a fázisok szöge a fogyasztó fázistolásával, és rossz következtetés is lett levonva, de ezt egyszer egy évben még elnézzük :D

Előzmény: ötfelezős (100125)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 0 1 100126

> 1.5-es réz simán bírja a 16 ampert.

 

Figy, az van hogy a 0.25-os rez is siman birja a 16A-t, de akar a 32A-t is. Csak nem sokaig es "picit" melegedni fog. De amugy "siman" birja. 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100118)
ötfelezős Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100125

" De, ha egyidőben a két meddőfogyasztás megegyezik, akkor eredőjük nulla"

Van egy fázisfeszültség, legyen az a referencia. Az áram késik 90 fokot. Van a referenciához képest 120 fokot késő feszültség, az áram siet 90 fokot. Akkor a két áram egymással bezárt szöge 60 fok. A kettő eredője szerinted nulla. Bravó.

Előzmény: cosomega (100111)
Jahno Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100124

"Akkor elvileg nagy baj nem lehet a 2(3) fázishoz 1 nulla megoldásból,"

 

És akkor most a csoport egy része sírva nyüszít a sarokban.

Előzmény: Sw201inger (100123)
Sw201inger Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100123

Köszi szépen mindenkinek, hát tényleg nagyon kezdő vagyok, de most már kezdem érteni :)

Akkor elvileg nagy baj nem lehet a 2(3) fázishoz 1 nulla megoldásból, legalábbis háztartásban, mert nem számottevő a meddő teljesítmény.

Elismerem, némi anyagi vonzereje is volt a dolognak, 4-5 eres kábelem egy csomó volt, 100eFt nagyságrendbe került volna ugyanez (főleg fázisonként külön 0-val meg földeléssel) MCU-kból vagy 3 eres kábelekből. Meg amit itt már régóta firtattam, nekem ugye férőhelyproblémák is voltak a kábelek lépcsőházból való kivezetésénél (ott a szekrény), így is a kábelek külső köpenyét lebontottam azon a szűk szakaszon a szekrényig, hogy beférjenek (a kábelcsatorna zárt műanyag, tehát a dupla szigetelés ettől még teljesül).

 

A másik kérdés viszont a távolság (vezetékhossz) jelentősége, arra még légyszi írjatok valamit: ha 10-20m 2,5 gerinc után csak 3m 1,5 leszálló van (ott már elágazás nélkül), az mégis csak jobb, mintha végig 1,5 menne, ugyanúgy több konnektorhoz, nem? Arra szeretnék kilyukadni, hogy ha 1 fázis és akármekkora hossz esetén elmegy a 16A az 1,5 vezetékre, akkor nekem, több fázissal ugyan, de csak 3m 1,5 vezetékre jó lehet mondjuk a 13-as bizti?

 

Előzmény: cosomega (100117)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100122

"szólt volna neki, mondd barom, te ennyire hülye vagy?"

 

Pedig az ilyen barmokat nagyon könnyű leállítani: cáfolni kell a hülyeségeit és előbb-utóbb elmegy a kedve a hülyeségek irkálásától.

Ha az állításait nem tudjuk megcáfolni, annak két oka lehet:

1: szeretnénk megcáfolni, de nincs meg a kellő tudásunk a cáfolathoz (tehát jobban utána kellene olvasni a dolognak)

2: vagy azért nem tudjuk megcáfolni, mert igaza van a rohadéknak, bármennyire is bosszantó :)

 

"cáfolat:

A cáfolat olyan logikai művelet (műveletsor), amely valamely kijelentés, tétel hamis voltát láttatja be más igaz kijelentések, érvek segítségével. /Lásd: döntés, érv, érvelés/ (Dr. Poór Ferenc)"

Előzmény: tfe_tng (100085)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100121

1.

Minek kínlódni a nullával és porral, ha nem muszáj?!!!

 

 

2.

A meanwell is pont akkora eséllyel gyullad ki, ami gyakorlatilag kb. nulla (nincs tele a net kigyulladt LED tápokkal!!!) és abból még könnyeben ki jut a tűz, mivel nem zárt.

Még az is lehet, hogy PONT ugyanaz van belül ezekben is, mint a meanwel nevű kínaiban.

 

 

---

 

Egy kapcsoló üzemű táp azért nem atomhasítás...
Nem csak az általad favorizált meanwell címkével árulják azt sem, ami meanwell címkével IS kapható.
Hanem vagy 50 másik néven is :-)

 

Avagy nem sok értelme van a "csak a meanwel a jó" dumának, sőt leginkább butaság.

Előzmény: tfe_tng (100114)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100120

"a villanyipari védőcsövekre lehet-e valahol kapni végzáró kupakot?"

 

Nincs konkrétan erre a célra gyártott termék,

de ha elárulod, hogy mihez/miért kéne, akkor talán volna más megoldásunk a problémára.

Számos véggelzáró sapka / kupak létezik, de lehet, hogy neked valójában nincs is szükséged semmi ilyesmire.

Előzmény: schlumberger (100102)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100119

"kevesebb, mint egy évet bírt ki egy nyavalyás video kaputelefon rendszerben."

 

Láttam már igazán jó minőségű tápegységeket is rövid időn belül meghalni (a Meanwell termékeket pl én is jónak tartom),  közös jellemzőjük, hogy olyan helyen voltak elhelyezve, ahol rohadtul fel tudtak melegedni. Tehát vagy egy kis lyukban voltak, ahol nem járt a levegő, vagy forró környezetben voltak (padlás / fém garázs / stb), vagy olyan helyen voltak, ahol sugárzó hő érhette őket (pl közvetlen napsütés).

Előzmény: Alpári Gnác (100103)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100118

"a 16A ami még nyugodtan mehet 1,5-en"

 

1.5-es réz simán bírja a 16 ampert.

A baj ott van, hogy a 16 amperes kismegszakítók akár 18-20 (sőt egy ideig még akár 25) ampernél sem csapódnak le, ami viszont más túl sok lehet melegedésileg.

Azért teremtette az Úr a 13 amperes kismegszakítót, hogy 1,5-es vezeték esetén is (viszonylag) nyugodtan aludhass :)

Előzmény: Sw201inger (100108)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100117

A két fázison 10-10A fog folyni, míg a közös nullán csak 10A. 

Előzmény: cosomega (100115)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!