Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100121

1.

Minek kínlódni a nullával és porral, ha nem muszáj?!!!

 

 

2.

A meanwell is pont akkora eséllyel gyullad ki, ami gyakorlatilag kb. nulla (nincs tele a net kigyulladt LED tápokkal!!!) és abból még könnyeben ki jut a tűz, mivel nem zárt.

Még az is lehet, hogy PONT ugyanaz van belül ezekben is, mint a meanwel nevű kínaiban.

 

 

---

 

Egy kapcsoló üzemű táp azért nem atomhasítás...
Nem csak az általad favorizált meanwell címkével árulják azt sem, ami meanwell címkével IS kapható.
Hanem vagy 50 másik néven is :-)

 

Avagy nem sok értelme van a "csak a meanwel a jó" dumának, sőt leginkább butaság.

Előzmény: tfe_tng (100114)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100120

"a villanyipari védőcsövekre lehet-e valahol kapni végzáró kupakot?"

 

Nincs konkrétan erre a célra gyártott termék,

de ha elárulod, hogy mihez/miért kéne, akkor talán volna más megoldásunk a problémára.

Számos véggelzáró sapka / kupak létezik, de lehet, hogy neked valójában nincs is szükséged semmi ilyesmire.

Előzmény: schlumberger (100102)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100119

"kevesebb, mint egy évet bírt ki egy nyavalyás video kaputelefon rendszerben."

 

Láttam már igazán jó minőségű tápegységeket is rövid időn belül meghalni (a Meanwell termékeket pl én is jónak tartom),  közös jellemzőjük, hogy olyan helyen voltak elhelyezve, ahol rohadtul fel tudtak melegedni. Tehát vagy egy kis lyukban voltak, ahol nem járt a levegő, vagy forró környezetben voltak (padlás / fém garázs / stb), vagy olyan helyen voltak, ahol sugárzó hő érhette őket (pl közvetlen napsütés).

Előzmény: Alpári Gnác (100103)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100118

"a 16A ami még nyugodtan mehet 1,5-en"

 

1.5-es réz simán bírja a 16 ampert.

A baj ott van, hogy a 16 amperes kismegszakítók akár 18-20 (sőt egy ideig még akár 25) ampernél sem csapódnak le, ami viszont más túl sok lehet melegedésileg.

Azért teremtette az Úr a 13 amperes kismegszakítót, hogy 1,5-es vezeték esetén is (viszonylag) nyugodtan aludhass :)

Előzmény: Sw201inger (100108)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100117

A két fázison 10-10A fog folyni, míg a közös nullán csak 10A. 

Előzmény: cosomega (100115)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100116

Meanwell - legjobb tudomasom szerint - nem gyart led szalagot. 

En a sajatjaimat az slightled-nel vettem, a meanwell tap pedig a kapcsoloszekrenyben van.

Előzmény: pityuka58 (100096)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100115

Tehát mondjuk két 10A hasznos teljesítményű fogyasztó

 

Ezzel már többször foglalkoztak itt, de leírom.

 

Ha két fázist, csak hasznos teljesítményű fogyasztó terhel (ohmos) és akkor az eredőjük fog folyni a nullán.

Ez vektoriális eredő, tehát ha mindkét fázist 10A-rel terheljük ezek vektoriális összege 10A fog folyni a nullán.

Előzmény: cosomega (100111)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100114

Por ellen lehet mashogy is vedekezni, a zoldsargat rakotni a femhazra pedig nem egy nagy tudomany. Mellesleg a Meanwell-nek is vannak ilyen "tegla" tapjai, nem csak a femhazasok. 

 

Ezekkel a kinai csodakkal az a problemam, hogy p>0 valoszinuseggel gyulladnak ki es en nem szeretnek ilyet a hazamba. De lehet hogy csak en vagyok ilyen maradi. 

Előzmény: Törölt nick (100106)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100113

De miert nem huzol 2,5-es vezeteket a konnektorokig, egy fazison, szepen sorolva. Helyisegenkent eleg 3x2,5 drot, 16A-re biztositva. Ez a szabvanyos, es jo megoldas. 

Ha nagyon szofisztikalni akarod, akkor nagy helyisegekbe (nappali pl) vigyel ket gerincet es csinalj ket konnektor csoportot, de mindegyik kornek sajat nullaja legyen. 

Előzmény: Sw201inger (100108)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.05 -1 0 100112

Az eleg franko ha 2019-ben aluval vezetekeznek. Semmikeppen ne vegyel ilyen lakast. 

Előzmény: Makkoscipo (100110)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100111

Nem nagyon tudom követni, amit írsz, de megpróbálok jól érthető lenni.

 

3 különböző időben haladnak az egyes fázisok terhelései ugyanazon az 1 nullvezetéken, tehát elvileg nem adódnak össze).

 

 

Összeadódnak, és ha szimmetrikus a terhelés, akkor ezek vektoriális összege nulla.

Olyan sok rossz információt öntöttél ide, ráadásul nagyon úgy néz ki, hogy felesleges kijavítani, mert nem nagyon vannak villamosipari ismereteid.

A lakásodról van szó ugye, nem ipari fogyasztókról?

 

Ne foglalkozz induktivitással ill. kapacitással, mert annyira jelentéktelen pár fogyaszt eetén, hogy sehol sem veszik figyelembe egy háztartásnál. Nem is mérik külön a lakásoknál a meddfogyasztást. Az órád is csak a watos fogyasztást méri.

cosfi(röhögnöm kell)=0,5-tel transzformátor rövidzárjánál szoktak számolni (de csak akkor, ha nem számítják ki pontosan rövidzár esetére. Velem kiszámoltatták)

 

Tehát mondjuk két 10A hasznos teljesítményű fogyasztó (1 kapacitív és 1 induktív) 2 különböző fázison, közös nullán, a lehető legrosszabb cos fi esetén mekkora összáramot produkál.

 

A kapacitív és induktuv fogyasztók a hasznos teljesítményen kívűl meddő teljesítménnyel is terhelik a hálózatot. A legrosszabb eset az lenne, ha 90o-al sietne (kap), vagy késne  (ind) az áram a feszültséghez képest, de ilyen eset a valóságban nincs. De, ha egyidőben a két meddőfogyasztás megegyezik, akkor eredőjük nulla, nem terheli a hálózatot Tulajdonképpen ezt az esetet kérdezted.

 

A többit majd más elmondja, Nincs kedvem, más gondom van.

Előzmény: Sw201inger (100108)
Makkoscipo Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100110

A lakótér falaiban, éppen a villanyszerelők, természetesen nem magyarok, a konnektorok, kapcsolók, mennyezeti lámpahelyek huzalozásán dolgoztak. Nem leszek itt vevő...

Előzmény: kiggyo (100105)
Hans70 Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100109

Azért, oda rezet húzunk. 

Előzmény: ötfelezős (100104)
Sw201inger Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100108

Szia(sztok)!

 

Köszi a választ. Igen, a 2(3) fázis + 1 nulla ötlete innen jött (mivel ugye attól 3 fázis, hogy 3 különböző időben haladnak az egyes fázisok terhelései ugyanazon az 1 nullvezetéken, tehát elvileg nem adódnak össze). De én csak idáig tudtam, az az infó később került a látókörömbe, hogy bizonyos terhelésfajták kivételt képeznek: míg az ohmos terhelések valóban nem adódnak össze, addig az induktívok és kapacitívak (sietés, ill. késés miatt) valamennyire igen. Annyit tudok még, hogy ez a cos fi értékétől függ és asszem 0,5 környékén a legrosszabb. De azt én nem tudom kiszámolni, hogy ez Amperek szempontjából mit jelent. Tehát mondjuk két 10A hasznos teljesítményű fogyasztó (1 kapacitív és 1 induktív) 2 különböző fázison, közös nullán, a lehető legrosszabb cos fi esetén mekkora összáramot produkál. Háztartásokban ugyan nem tudok olyan példát, ami ilyen nagy lenne a kapacitív vagy induktív fogyasztók közül, de tervezés szempontjából legbiztonságosabb ehhez választani a kismegszakító értékét. Kezd az a sejtésem lenni, hogy a törvényalkotók nem voltak hülyék, sőt pont ezért voltak ilyen óvatosak és ezt a "1,5 vezeték max 10A" dolgot a fenti esetre (3f, közös nullán, rossz cos fi) találták ki, mert ugye simán egy 3x1,5 (F+N+PE) kábelen, 1 fázison jóval több is mehetne. Az hogy mennyi, abban én szaktudás nélkül semmiképp nem foglalnék állást, inkább csak kérdezek: kinek mi a tapasztalata a villanyászok közül (legtöbben eddig azt mondták, a 16A ami még nyugodtan mehet 1,5-en)?

 

A nagyobb induló keresztmetszet ötlete meg 2 okból jött: egyrészt a biztosítószekrénytől a konnektorokig a távolság legnagyobb részét ezen teszi meg (a legtávolabbi szobáig van 19m vezeték is az első leszállóig, míg 1-1 leszálló csak 2,5-3m). De kiszámolni ezt sem tudom pontosan, ez megint csak hallott infó, hogy számít az is, milyen hosszú vezetéket biztosítok, ezért is kérdezem. Másrészt meg nem is valószínű, hogy az adott gerincen, 4-5 (x3) konnektor közül csak egyet használok, azt full terhelésen, a többit meg semennyire, így esetleg (persze csak óvatosan) lehetne ezzel is kalkulálni. Tehát a gyakorlatban mondjuk egy 3x2,5 gerincet lehetne 13A-re biztosítani, mert az még a végeknél, a rövid 1,5-es szakaszokon is "elfogadható"?

 

Köszi: Laci

Előzmény: RangerJoe (100077)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100107

Minden jó amit eredetileg linkeltél... 

Előzmény: pityuka58 (100099)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100106

Nem fogja senki javítani... ezért az árért vesz majd egy újat, ha netán elromlik.

 

Cserébe nincs érintésvédelmi és koszvédelmi gondja :-)

 

 

Előzmény: tfe_tng (100095)
kiggyo Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100105
Pontosan hol láttál aluvezetéket? A villanyóránál, főelosztónál valami vastagabbat vagy a kapcsolók áll, dugaljaknál vékonyat?
Gondolom az előbbit láttad, az bevett szokás, nagyobb keresztmetszeteknél használják az óra és a főelosztó között pl.
Előzmény: Makkoscipo (100097)
ötfelezős Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100104

Hát ez az... Kivi lenék arra a mennyezetlámpára, ahová elmegy kettő, netán három 16-os vezeték.

Előzmény: Hans70 (100101)
Alpári Gnác Creative Commons License 2019.06.04 0 0 100103

Van egy S-Light nevű bolt a Fehérvári úton, ott ki vannak állítva a különböző színhőmérsékletű LED-szalagok, meg lehet nézni élőben, hogy melyik az, ami a legjobban tetszik.

Azon kívül ez egy olyan bolt, ahol ténylegesen is értenek ahhoz, amit árulnak, ez nem minden hasonló boltról mondható el...

 

Én a LED-szalag csatlakozókat hanyagolnám, prímán meg lehet őket forrasztani, a gyárban is így csinálják.

Továbbá kontakthibát tudok csinálni ingyen is, nem fogok külön fizetni érte:)

 

Én, ha a végén forrasztom, akkor ragasztok az alu sín és a szalag közé szigszalagot, persze zsugorcsövezni is lehet.

Még sose gyulladt ki a ház:)

De simán lehet forrasztani eggyel beljebb is.

 

Ők is Meanwell tápokat árulnak és érdemes rákérdezni, mijük van, mert volt rá példa, hogy lényegesen olcsóbban kaptuk meg ugyanazt a tápot, amit a tápegységáruház ad, biztos volt valami elfekvő készletük.

 

Egy dimmer valóban hasznos lehet, én mindenképpen tennék ilyet.

Azt is árulnak, de az nekem nem tetszett, ezért csináltam saját egygombos dimmert nagyjából fele költséggel, lényegesen masszívabb alkatrészekkel.

Ez persze lehet kétgombos is, Arduino-s, csak programozás kérdése.

 

Amúgy mutatnék egy 24V-os kínai tápot, ha ez a fos rendszer engedné feltölteni a képet.

Na jó, itt van:

https://photos.app.goo.gl/EiRGD1bvzQVMQcjb6

 

A lényeg, hogy kevesebb, mint egy évet bírt ki egy nyavalyás video kaputelefon rendszerben.

 

Felhívom a figyelmet a bal oldali kondenzátorra.

 

Mivel ez egy Rubycon kondi, már amennyiben valóban az, ugyebár, csak arra tudok gondolni, hogy valami végzetes tervezési hiba lehet a háttérben.

És nézem, hogy ez a két primer oldali puffer sorba van kötve.

Nem tervezek kapcsolóüzemű tápokat, de a Meanwellben ilyen valamiért nincsen.

Két darab 250V-os kondit tettek bele sorba...

 

 

Előzmény: pityuka58 (100099)
schlumberger Creative Commons License 2019.06.04 0 0 100102

Urak, a villanyipari védőcsövekre lehet-e valahol kapni végzáró kupakot? Hasonlót, mint a PVC lefolyócsövekhez?

Hans70 Creative Commons License 2019.06.04 0 2 100101

10 vagy 16mm2-nél vékonyabb tiltott

Előzmény: Makkoscipo (100097)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.06.04 0 0 100100

 " Valódi áramszünet van ilyenkor, mert a fél városban az volt. Az egész hálózat 3 eve volt felújítva a lakasban, azóta 2 áramszünet volt és midig akkor ment le a fi relé is. "

 

Ezek az áramszünetek, nem zivataros időben fordultak elő ?

 

Nálunk is előfordult ilyen viharos, zivataros időben.

Volt eset, hogy a mérő feszültség tekercse is tönkre ment, és olyan is pár éve, hogy a szobatermosztátunk triacos áramköre hibásodott meg.

 

Mindegyik esetnél a FI relé is leoldott. ( visszakapcsoláskor pl. a szobatermosztát KR reléje úgy prellezett, mint egy berregő.)

 

Lehet, hogy túlfeszültség védelemre lesz szükségem előbb, utóbb. 

Előzmény: Pharaoh85 (100044)
pityuka58 Creative Commons License 2019.06.04 0 0 100099
Kicsit elnéztem, tápból MeanWell, azt találtam is, de led szalagból jó az a fajta, amit linkeltem?
Előzmény: tfe_tng (100090)
Atis57 Creative Commons License 2019.06.04 -1 1 100098

Szia!

 

 Az Alu vezeték nincs tételesen megtiltva , de a villanyszerelők /tulajok többsége 50 évvel ezelőtt sem szerette !

 A mai vállalkozós világban minden sz@,,,t eladnak --eladnának  akár 20fillér +haszonér.

 

Lesz vele gond főképpen 10 év múlva.....

 

Előzmény: Makkoscipo (100097)
Makkoscipo Creative Commons License 2019.06.04 0 0 100097

Kedves Villanyszerelő Urak!

 

Én nem értek a villanyszereléshez, sem a szabványaihoz, ezért kérdem:

 

Egy új építésű ház, lakás készülhet-e aluvezetékkel, lakást, vagy házat vennék és egy helyen láttam ilyet.

 

Tisztelettel: Makkos Cipő

pityuka58 Creative Commons License 2019.06.04 0 0 100096
A led szalagból és tápegységből egyaránt a MeanWell-t javaslod?
Előzmény: tfe_tng (100090)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.04 -1 1 100095

Ja, amig át nem adja magát az enyészetnek. Addig jo. 

Előzmény: Törölt nick (100094)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.04 -1 0 100094

Konyhába pont jó az a tokozott fekete zárt doboz... 

Előzmény: tfe_tng (100090)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.04 -1 0 100093

Egy ilyen a forrasztás tápcsatlakozó átmenethez

http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/16097

 

És valami kapcsoló+fényerő vezérlő

 

Konyhába ez kényelmes szerintem.

http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/19145

 

Vagy ez de ezt érinteni is kell mindig.

http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/7856

 

Vagy kapcsolósban pl. ez.

http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/8117

Előzmény: pityuka58 (100081)
Jahno Creative Commons License 2019.06.04 -1 1 100092
Ja, ez olyan, mint amikor múltkor templomban voltam, mondja a csuhás, hogy akkor most a bűneinket meg satöbbi. Erre kaptam kb. 20 másodpercet :-D

Mondjuk van ennyi sör, de múltkor kockalubban is jól jártam, rajtam kívül mindenki ügyeletes volt aztán ihattam helyettük a deci Jackeket.
Előzmény: tfe_tng (100089)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!