Keresés

Részletes keresés

Alpári Gnác Creative Commons License 2019.06.06 0 0 100184

Nem.

 

Mint írtam, a félvezetőknek semmi bajuk, nem mentek tönkre.

 

A primer oldali puffer elko durrant el.

 

Amúgy egy FET azért jó dolog, mert ha nyitva van, nem esik rajta feszültség, ha meg zárva, nem folyik rajta áram.

Ez persze mindjárt nem igaz, mert folyik valamennyi, de az RDS-e ezeknek a cuccoknak milliohm nagyságrendű, 3A esetében 0,01 W környéki hőt disszipálnak.

Amikor egy FET melegszik, az az átkapcsolás időtartama, nézz meg egy dimmert, 100%-on konkrétan hideg lesz benne a FET.

Maga az átkapcsolás viszont ns nagyságrendű.

 

Az sem igaz, hogy végtelen hőre törekednének ezek az eszközök, ha így lenne, mindenkinek lenne otthon jópár fekete lyuka.

Ohm törvényből pontosan számítható a disszipálandó teljesítmény és az nem lesz végtelen.

 

Ha egy 1 milliohmos drótra rákötök 10A-t, nem lesz végtelen hőmérséklete, jól is néznénk ki, minden háztartás lángokban égne.

 

Ez a táp valóban be van zárva egy dobozba, nem is mondom, hogy ez jó.

De akkor is van körülötte néhány liter levegő, a fal is át tudja adni a hőt a környezetnek, és az egészet fűti egy régi egyforintosnyi méretű alkatrész, mondjuk 50 fokkal.

Maga a doboz lesz kb. 40 fokos, annyi is, valóban.

Jó lenne, ha hidegebb lenne?

Hát nyilván.

Tönkre mennek ettől a félvezetők?

Dehogy.

Kipukkadt a primer kondi?

Ki bizony.

Szar ez a tervezés?

Minden bizonnyal.

 

És az a szép benne, hogy bele tették a Rubycon kondikat, bele tették a 10A-es félvezetőket 3A-re, tehát nem az alkatrészeken spóroltak.

 

Aztán mégis egy szar...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100159)
escapegoat Creative Commons License 2019.06.06 0 0 100183

A távirányítót hanyagolom. Csak arra jó, hogy elhagyjam. :)

Inkább attól félek, hogy zárlatot csinál, vagy valamilyen módon tüzet okoz.

Előzmény: Házas Ember (100181)
Házas Ember Creative Commons License 2019.06.06 0 0 100182

A hsz-edből úgy érzem, hogy nem értesz egyet azzal, hogy a nitrogénbe mártott (vagy nitrogénnel lehűtött, ez itt most mindegy) kapcsolóüzemű táp nem működik.

 

Pedig ez így van, egy normál kialakítású kapcsolóüzemű táp nem fog működni azokban a hőmérsékleti tartományokban, ahová a folyékony nitrogén lehűti.

 

Nem véletlen, hogy a folyékony nitrogénnel hűtött processzorok esetében is csak a processzorra szerelt hűtő működik ilyen módon, a gép tápegységét nem hűtik folyékony nitrogénnel, pedig milyen csábító lenne az ötlet, dobókocka méretűre lehetne zsugorítani a számítógépek tápját :-))

Előzmény: Mutual Friend (100170)
Házas Ember Creative Commons License 2019.06.06 0 0 100181

Ha távirányítóval használod, akkor biztosan nem fog megrázni :-)

Előzmény: escapegoat (100178)
escapegoat Creative Commons License 2019.06.06 0 0 100180

Közvetlen Kínából rendelve csak 3.500 Ft volt. ;)

Drága nem volt, csak azt nem tudom, hogy jó-e.

Előzmény: sylvanus67 (100179)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.06.06 0 0 100179

hát nem volt olcsó, ennyi pízért már legyen jó!

Előzmény: escapegoat (100178)
escapegoat Creative Commons License 2019.06.06 0 0 100178

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni, remélem van köztetek hozzáértő ember. Meg tudjátok mondani, hogy ez a Kínából rendelt villanykapcsoló mennyire biztonságos, nem fog megrázni, nem gyújtja rám a házat, ha beépítem?

 

 

cosomega Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100177

Azt mondod, 15 éve már, hogy a processzorokat nitrogénbe mártva hűtik?

Nem hűl le nagyon?

Lassan ideje lenne használni a serpenyőt és a spaknit, hátha eljutsz egy olyan szintre, hogy valamihez értesz is.

Előzmény: Mutual Friend (100170)
cosomega Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100176

Idézem a kecskét. Itt nem hűtésről ír, hanem idézek neked 2 hsz-sal-el bíró faszkalap.

 

"És ugyanez fordítva is igaz: ha egy pl 10 amperes alkatrész rohadt jól hűthető (jó belső hővezetés) és rohadt jól is hűtöd (pl folyékony nitrogénbe meríted),"

 

Mondd agyatlanja, érzed a hűtés módja és a nitrogénba merített 10A-es alkatrész között a különbséget?

 

Mindenkit meg szerettem volna téveszteni, azért kezdtem a Nick neveimet cos-al, de téged nem sikerült. Te nagyon okos vagy böszméje senki nem tudja ki vagy, hiszen 2 napja ezért választottál új nevet. 

Annyi eszed nem volt, hogy vudergraf2 vagy 3 legyél és akkor nem tud beazonosítani senki, (röhögnöm kell)

Nagyon kevés görög betűt ismersz.

Előzmény: Törölt nick (100173)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100175

 rohadt jól is hűtöd (pl folyékony nitrogénbe meríted),

Mi?! csak a mechanika megoldásaban van némi különbség.

A hűtés szempontjából.... tökmindegy.

Pláne elvi szinten és pláne, hogy előtte tisztázta: "Nem leszek túl tudományos, de nagyon közérthető"

 

 

Előzmény: tfe_tng (100172)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100174

Elek logikusan és pontosan gondolkodik, fogalmaz és nem is szokott tévedni.

Az, hogy te tovább gondolod és/vagy nem látod át amit írt az a te bajod (és a többi értetlené).

 

pl. ebből, hogy

"a legtöbb lakás informatikai "központja" úgy néz ki, hogy egy pontba odajön 2-4 UTP kábel meg mondjuk egy üvegszál, van ott egy modem-féleség meg egy wifi router."

NEM következik az, hogy

"nem tud elkepzelni 2-4 vegpontnal nagyobb otthoni halozatot és/vagy nem látott"

 

 

Ezt csak TE képzelted az írás mögé leginkább némi rosszindulatból, gondolom.

Ugye így van?!

 

Előzmény: tfe_tng (100171)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100173

Hát ahogy elnézem tényleg nem vagy épeszű, sőt a leghülyébb zakkantak közé tartozol ezen a fórumon.

 

Fel sem fogod amiket a nálad értelmesebbek írnak, hanem csak írod a butaságaid és marhaságaid, vagdalkozol hülyegyerek módra, sorozatban.

 

Még a hűtés kontra teljesítmény tűrés kérdését sem fogja fel az agyad.

Mert ahhoz már az egy lépésesnél jobb logikai képesség kéne és az neked jól láthatóan nincs :-(

 

Vedd észre, hogy már az omega-nál tartasz a nick neveiddel annyiszor égtél már be a butaságaiddal és ezzel vége is cosalafabetgammadelta dinócska.
Elfogyott az abc-d ami rossz ómen.

Előzmény: cosomega (100168)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100172

Ize. Az azert megvan hogy mi a kulonbseg a nitrogenbe *mártott* es a nitrogennel *hutott* processzor kozott ? 

Előzmény: Mutual Friend (100170)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.06 -1 1 100171

Mindenki abbol tud kiindulni amit ismer. 

Elek meg nem latott rendes routert (meg HR-est), es nem tud elkepzelni 2-4 vegpontnal nagyobb otthoni halozatot. Az altala leirt esetben valoban igaza van, de ez egy kis szelete a valosagnak. Mindig ezt csinalja, addig tekergeti a felteteleket amig neki megfelelo igazsagot nem talal, de kozben mar kilometerekre kerulunk az eredeti problematol. 

 

A mondat pedig elhangzott egy par eve hogy "rack szekrenyt csak azert vesznek hogy a haveroknak villogjanak vele". 

 

De nyilvan ujfent kiemelt egyetlen sort a hozzaszolasombol, a tobbirol meg sunnyog, tipikus Elek taktika. 

Előzmény: Törölt nick (100167)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100170

Milyen érveket vársz?

Folyékony nitrogénba mártott táp nem ég le soha? Persze hogy nem, hiszen nem működik a táp.

 

 

Azt látom hogy "szellemi nagyságok" merik össze olyan dolgokkal a péniszüket amihez kurvára nem értenek.  A nitrogénnel hűteni és túlhúzni egy processzort 10 de inkább 15 éves történet. Működik remekül és nem ég le.

Szerintem térjen vissza mindenki a szakmai szintjére : véső, kalapács, spakni, suksükölés az ügyféllel ...

Előzmény: cosomega (100168)
cosomega Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100169

Ja, és ez a sárga-csekkes téma elég volt két napra. A kecske itt élvezkedett, jogászkodott, hiába mondták neki, hogy hazudsz.

Előzmény: cosomega (100168)
cosomega Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100168

Nem tévedett semmiben. hahahahaha

Hiba nincs hiba abban, amit leírt. Csak neked és a félkegyelmű barátodnak nincs.

 

Milyen érveket vársz?

Folyékony nitrogénba mártott táp nem ég le soha? Persze hogy nem, hiszen nem működik a táp.

 

Mit akarsz még?

 

Isten bizony tudom, hogy nem te vagy a kecske. Az itt felvonultatott nick-neveid és a hasonló kiemeléseid (színektől kezdve bármi) azonos szintre süllyeszt a haveroddal. (vudergraf, trilla414, japofan, toxymor)

 

Ez a félkegyelmű haverod egyszer a sárga-csekkel próbálta "feldobni" a topikot.

Megkereste az idiótát (kecskét) az egyik ismerőse, hogy kiküldtek egy csekket, amit (nem emlékszem az összegre) be kellene fizetnie. ELMÜ-s területről kért tanácsot a kecskétől a fogyasztó. Képes volt kecskét az Alföldről megkeresni, amikor kecske eon-os területen lakik, a nyugati határ mellett. Azóta van  kiírva lakhelye előtt, a megszokott felírat helyett (A hűség városa) , hogy "a két hülye városa".

Ugye te ELMÜ-s területen laksz?

Szerencsére a kecske megvédte a segtséget kérőt személyiségi jogokra hivatkozva, nem másolta be a csekket.

Előzmény: Törölt nick (100166)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.06 -3 0 100167

Konkrétan miben is tévedett?

Amit leírt abban nincs hiba....
Nyilván ezért nem  is cáfoltad ÉRVEKKEL, csak szájkaratéztál egyet.

Előzmény: tfe_tng (100164)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.06 -2 0 100166

Konkrétan miben is tévedett?

Amit leírt abban nincs hiba.... nyilván ezért nem  is cáfoltad ÉRVEKKEL, csak szájkaratéztál egyet.

Előzmény: cosomega (100162)
Garfield007 Creative Commons License 2019.06.06 -2 1 100165

Vártam ezt a hsz-t. Ebben az a szép, hogy ekkora hazugságok után te kérsz számon becsületet, meg hazudós HR-ről értekezel. Szar alak vagy Elek, valljuk be.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100157)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.06 -1 1 100164

Tehat te feltetelezel valamit (2-4 UTP vegpont van) amibol levezeted hogy neked van igazad. Vilagos, ez ugye meg veletlenul sem ferdites. 

 

A wifi antenna a vas dobozban pedig egyertelmuen a te baromsagod, ezt mar akkor is mondtuk. Ertelmes ember nem csinal ilyet, de neked ezen kell lovagolnod a vegtelensegig. Egyebkent vannak olyan routerek is amiben nincs wifi, de ez mar szakma, nem farasztalak vele.

 

Ismet sikerult kiragadni egy reszletet, a tobbit nagyvonaluan hanyagolod, csak hogy tied legyen az utolso szo. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100157)
cosomega Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100163

Idézek mekkelektől:

 

"Pedig az ilyen barmokat nagyon könnyű leállítani: cáfolni kell a hülyeségeit és előbb-utóbb elmegy a kedve a hülyeségek irkálásától."

 

Szerintetek elmegy a kedve?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100122)
cosomega Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100162

Meg kell nézni a fél topikot elfoglaló utolsó 2 hozzászólásod.

Kívülállónak egy doktori értekezéssel is felérő előadásnak látszik. Elővezetsz nyomoronca mindent, a folyékony nitrogéntól a folyékony magig.

 

Tudod szerencsétlenje, én tudok az életből vett tapasztalataimra is hivatkozni.

Egyszer egy katonai valamire invertert tetettem. A katalógusában -25oC volt megadva alsó határként. Gondoltam, Magyarországon ez olyan ritka eset, kár vele foglalkozni. És jött a tél. -10oC-on sem indult.

Kifejezetten figyeltem a kiválasztásnál a minimális hőmérsékletbe, mert tudtam, hogy a félvezetők nem szeretik a hideget sem.

Én tudtam, és mégis rosszul döntöttem. Te meg teljesen hülyén ömlengesz itt a folyékony nitrogéntől kezdve minden baromságon.

Szégyenérzeted nincs, gátlástalan vagy.

Menj keress valamilyen mottót keresni, hogy te milyen fasza vagy barma.

 

Idézek egyet tőled:

 

2: vagy azért nem tudjuk megcáfolni, mert igaza van a rohadéknak, bármennyire is bosszantó :)

 

 

 

Hol van igazad? Én nem itt élem az életemet a neten, ezért kérdeznék valamit.

 

:)= azt jelenti, hogy röhejes vagy?

 

Hát a legfontosabbat meg elfelejtettem. Jól figyelj barom! Idézek egyet:

 

"Alacsony hőmérsékleten a félvezető szigetelőként viselkedik, de szobahőmérsékleten sajátvezetése van. Az ilyen anyagok másik jellemző tulajdonsága az ellenállása hőmérsékletfüggése. A félvezetők ellenállása a hőmérséklet növelésével exponenciálisan csökken, tehát elektromos ellenállásuk negatív hőmérsékleti együtthatóval (NTC) rendelkezik."

 

Ma ennyit tudtam érted tenni és benned semmi szégyenérzet nincs.

 

Persze lehet, hogy a mekk-féle tápokban nincsen félvezető.

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100160)
cosomega Creative Commons License 2019.06.06 -1 1 100161

Elszoktam azon gondolkodni, kik azok akik mottókkal, mondásokkal bástyázzák körül magukat.

Soha nem jutna eszembe bármit is ilyennel igazolni, vagy mottóval nyomatékosítani. 

Egy percet sem fordítanék az időmből erre, mert nincs rá szükségem. Ismerőseim (barátaim) között se szokott ilyesmivel előhozakodni.

Irodákban szoktam ilyen feliratokat látni, ahol több az átlagnál az alkoholista. Ők szokták hiányosságaikat ezekkel pótolni.

 

Mi a véleményed erről filkó? Vagy alszol még? Várj, megvakarom a fejed (vagy lehet, hogy jobb lenne megmosni), mert viszketsz.

 

 

1: szeretnénk megcáfolni, de nincs meg a kellő tudásunk a cáfolathoz (tehát jobban utána kellene olvasni a dolognak)

 

Igen elek, utána kellene olvasnod, de te nem szeretsz, vagy nem tudsz (hiszen az idézetet is, meghamisítod. Emlékszel elek?)

Módszered a következő:

 

- bedobsz valamit, amiről halvány fogalmad sincs

- a váaszban cáfolják

- jössz azzal, hogy csak akkor hiszed el pl. pontosan megírják a szabványszámot, beidézik és küldjék el ingyen, mert ez a kurva kormány pénzt kér érte.

Lusta, sóher fasz vagy. 

Abból élsz, hogy a szegény kerékpárosokat fejed a hátsólámpában cserélt elemekért.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100122)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100160

És ugyanez fordítva is igaz: ha egy pl 10 amperes alkatrész rohadt jól hűthető (jó belső hővezetés) és rohadt jól is hűtöd (pl folyékony nitrogénbe meríted),

akkor az a 10 amperes alkatrész lehet, hogy röhögve ki fog bírni akár 200 ampert is, pedig az van ráírva, hogy 10 amper felett valószínűleg meg fog dögleni.

Mert ekkor is igaz az, hogy az alkatrészeket nem az amper nyírja ki,hanem a celziusz. Ha a félvezető magot valahogy sikerül olvadáspont alatt tartani 200 amper mellett is, akkor 200 ampernél is szépen teszi a dolgát.

Ezért nem elég önmagában, ha okosan túlméretezzük pl a led tápegységet, kell keresni neki egy hűvös vagy  jól szellőző helyet is,

másképpen mondva: egy jó huzatos hely helyettesíthet egy jó túlméretezést  :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100159)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100159

"Hogy a búbánatba mehet tönkre egy 3A-es táp ilyen körülmények között, bármennyire is be van zárva? Megnéztem, egy 10A-es FET van benne és egy szintén 10A-es schottky. Egyiknek sincs kutya baja se, érthetően, 3A az ingerküszöbüket sem éri el, 500 mA-t pedig konkrétan észre sem vesznek."

 

Mint írtam az elektronikai alkatrészek fő halálozási oka a túlmelegedés.

Nem leszek túl tudományos, de nagyon közérthető: bármilyen elektromos izé, amiben éppen hő termelődik, végtelen fokos hőmérsékletűre szeretne felmelegedni, de a fizikai környezet valamennyi hőt átvesz tőle. Az izé minél melegebb, annál több hőt ad le a környezetének, ugyanez kívülről nézve: minden környezet annál több hőt vesz át, minél melegebb a hőforrás.

Fenti okok miatt minden hőtermelő izének a hőmérséklete addig emelkedik, amíg a hőleadása és környezet hőátvétele egyensúlyba nem kerül, ekkor leáll a melegedés, stabilizálódik a pillanatnyi hőmérséklet.

Tehát ha egy alkatrézen X watt hő disszipálódik, de a környezete 30 fokosan csak kevesebb hőt vesz át tőle, akkor melegedni fog 50 fokosra, ha ez is kevés a hőleadáshoz, akkor 100, 150 fokosra és ha nem jön létre a hőleadás/felvétel egyensúly, akkor túlmelegszik és tönkremegy (megolvad a magja), mindegy, hogy hány amperes, mert tulajdonképpen nem az amper teszi tönkre az alkatrészeket, hanem a celziusz :)  egy kívülről 150 fokos FET belsejében az legalacsonyabb olvadáspontú icipici félvezető tömb lehet, hogy már 1200 fokon folyik.

Tehát egy akár 10 amperes alkatrészt is simán tönkre lehet tenni akár fél amperrel is, ha nincs hűtése: csak pl csomagold be jó vastagon hőálló kőzetgyapotba :)

Előzmény: Alpári Gnác (100132)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100158

"Ez Skodából az Octavia, ezt konkrétan úgy vettem, hogy oda vittem a szalonba a létrát és bele próbáltam"

 

Egyszer azt láttam, hogy valaki egy 3x9 fokos alumínium létrát vett ki egy Suzuki Ignis BELSEJÉBŐL. Az anyósülés támlája hátra volt hajtva, ha a létrát koppanásig előretolod az anyós lábterébe, akkor a 3x9 fokos létra másik vége kb 3 centire lesz a becsukott csomagtér ajtó üvegétől.

Előzmény: Alpári Gnác (100156)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.06 -1 0 100157

"Rack szekrenyt csak az ujgazdag f@szok vesznek, hogy a haveroknak villogjanak vele Routernek a konyvespolc tetejen van a helye"

 

Ismét "jóindulatú" utólagos elferdítés tanúi lehetünk ;)

A fenti szövegem valójában valami ilyesmi lehetett:

- a legtöbb lakás informatikai "központja" úgy néz ki, hogy egy pontba odajön 2-4 UTP kábel meg mondjuk egy üvegszál, van ott egy modem-féleség meg egy wifi router.

- aki egy wifi router antennáit egy vas dobozzal veszi körül (árnyékolja le) az erősen hülye, mivel egy vas rack szekrény a router körül rontja a wifi térerőt a lakásban

- aki 2-4 db UTP kábelt csak patch panel  segítségével képes "rendezni" (ahelyett, hogy egyszerűen rányomna a kábelek végére 1-1 dugót) az vagy borzaszóan nagyképű, és/vagy pofátlanul szórja az ügyfele pénzét, tehát a rack szekrény szükségtelen / indokolatlan költségbe veri az ügyfelet

- egy rack szekrény az ipari/irodai "bútor", a legtöbb lakásban ízléstelen/ronda látvány

- a fent említett "informatikai központ" többnyire nem kér több helyet, mint egy nagyobb cipősdoboz. Helypazarlás erre a csekély célra egy rack szekrényt berakni egy lakásba (kis lakásba pláne, ahol minden köbcenti tárolóhely számít). Az a 2-4 nyamvadt kábel meg a két tenyérnyi kis doboz könnyedén elrejthető egy polcon vagy egy szekrény tetején.

Előzmény: tfe_tng (100129)
Alpári Gnác Creative Commons License 2019.06.05 0 0 100156

Na ja, csak jappán autót:)

 

Amúgy a baj az, hogy nekem nagy, 5-ajtós autó kell, hogy bele férjen a sok szarom és a hátsó ülésen egymás mellé fektetve elférjen a két létrám.

 

Ez Skodából az Octavia, ezt konkrétan úgy vettem, hogy oda vittem a szalonba a létrát és bele próbáltam, Hondából, gondolom, az Accord, ha van még olyan egyáltalán.

Az meg sajnos kilóg a keretből:)

Előzmény: Törölt nick (100154)
cosomega Creative Commons License 2019.06.05 -1 1 100155

Szerintem, ha nagyon összeszedem magam, akkor kiintegrálom a különböző frekvenciákhoz és amplitúdókhoz tartozó értékeket is.

Nem gondoltam volna soha, hogy emlékszem a nevezetes szögekre is, amire nem, azt meg felírtam az egyenlő oldalú háromszögből.

Előzmény: Atis57 (100150)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!