Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26720

Természetesen leírható, ahogy mondod.

Ezek szerint mégsem értetted meg.

 

Azt mondom, hogy gyorsulás mindig van a fiatalabb ikernél. De nem a gyorsulás a fiatalodás oka. Abban van Duboisnak igaza, hogy a gyorsulás szerepét sokan félreértik.

Előzmény: mmormota (26715)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26719
Ok, semmi gondom ezzel. Nem tudnám megcsinálni, legalábbis némi tanulás nélkül biztos nem, de erről nem a specrel tehet...
Előzmény: Simply Red (26717)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26718

Nem vagdalkozom. Világosan tömören megfogalmazva rámutatok minden olyan dologra az állításaidban, amelyek szerintem helytelenek. Ha nem ezt tenném, tévedésben hagynálak a véleményemet illetően.

Előzmény: cíprian (26713)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26717
Teljes általánosságban nyilván igen. De lehet speciális vonatkoztatási rendszerekben is speciális üsszefüggésekkel számolni, pl. forgóban.
Előzmény: mmormota (26712)
Callie Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26716

Attó függ, mit tekintünk az ikerparadoxon megoldandó kérdésének.

  • Azt, hogy derítsük ki, számoljuk ki, hogy a találkozáskor melyikük lesz fiatalabb és mennyivel?
  • Vagy azt, hogy számoljuk ezt  persze ki, de ez csak a fele a dolognak; a másik fele az, hogy mutassuk meg a számítást mind a két iker rendszeréből vigigvíve és azt is, hogy ugyanazt kapjuk?

Az elsőre persze elég egy IR, tetszőleges, és abban végigintegrálva a két világvonalat, kijönnek az eltelt sajátidők. Erre helyesen állapítottad meg a dolgot.

A másodikra viszont nem elég a spec rel, még a trükkös elhanyagolásokkal sem.

 

Én úgy tudom, hogy az ikerparadoxon kérdése a másodikra adandó választ kéri. Történetileg így volt; pl. perdöntő ebből a szempontból Einstein 19-es nevezetes cikke.

 

Előzmény: mmormota (26705)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26715
Megértette amit írtál, de nem értek egyet.  A végtelen kis gyorsulással kapcsolatos részt kifogásoltam. Egyszerűen nem így van. Bármilyen gyosulással mozgó iker leírható a specrellel.
Előzmény: cíprian (26711)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26714

Rosszul írtam.

 

  hanem az, hog x és t egy esemény koordinátái-e, vagy intervallumok

 

 

Előzmény: Simply Red (26709)
cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26713

Vagdalkozol, anélkül hogy megértenéd.

Simply Red nem hibára bukkant, hanem ugyanannak az egyenletnek egy másik felírási módjára.

Előzmény: mmormota (26708)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26712

Az, hogy a specrelben inerciarendszereket szoktak használni, szintén csak szokás. Lehet másmilyet is.

 

Az valami olyan lesz, mintha az altrel tenzoraiban kinullázunk minden tömeggel, energiával stb kapcsolatos elemet?

Előzmény: Simply Red (26707)
cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26711

Ej rögtön rávágod, hogy "nem így van", és meg se érted, mit mondtam.

Már többször olvstam tőled, hogy hurok nélkül is visszatérhet az iker, ha két ellentétes inerciarendszeren közlekedik. Ez is hurok. De nem fejtem ki, mert az eddigi tapasztalataim szerint nem fogod megérteni.

Előzmény: mmormota (26703)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26710
mmormota ? hagyjuk egymást ? ha igen ha nem de pls. legalább mond !
Előzmény: mmormota (26705)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26709
Nem ez a kérdés, hanem az, hog x, és t események-e, vagy intervallumok. Te azt mondtad, intervallumok, mi pedig az Einstein-könyvvel összhangban azt, hogy események.
Előzmény: cíprian (26706)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26708

Bocs, látom, hogy most egész máshol tart a beszélgetés, de azért nem kéne ezt a kérdést sem elfelejteni.

 

De mennyire hogy nem. Pont ilyen kisebb/nagyobb félreértésekből jöhetett ki egy olyan a lényegre kiható hiba, amit a fényképezhetőséggel kapcsolatban Ciprian gondol. Pl. amit a pillanatfelévételről írt, az is valami ilyen furcsa kis félreértés. Sok kicsi sokra megy, végül egy iszonyat bonyolult és totál hibás eredményt adó rendszerré áll össze.

Előzmény: Simply Red (26699)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26707

Ha az iker nem inerciálisan mozog, akkor nem tudunk a specrelben olyan leíró rendszert választani, ami együtt mozog az ikerrel.

 

Azért én még ezt is pontosítanám. Olyan rendszert tudunk választani, csak az nem lesz inerciarendszer. Az, hogy a specrelben inerciarendszereket szoktak használni, szintén csak szokás. Lehet másmilyet is.

Előzmény: mmormota (26705)
cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26706

Emlékezetből írtam fel, az együtthatók valóban fel vannak cserélve, de ez nem hiba a felírásnál, csak a megoldásánál ügyelni kell rá.

Előzmény: Simply Red (26699)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26705

Inkább végtelen kis útszakaszon, de a gyorsulás értéke ott ezért végtelen nagy. Aztán ezt hanyagoljuk is el.........szóval így nem korrekt.

 

Sőt, egy egy elég elterjedt félreértes. Bármilyen gyorsulásokkal mozgó ikrek, miegyebek leírhatók a specrellel.

 

A félreértés abból jön, hogy a dolgot az ikrek rendszerében szokták leírni. De ez csak szokás, szemléltető eszköz a specrellel ismerkedő számára. Tetszőleges inerciarendzer választható. Ha az iker nem inerciálisan mozog, akkor nem tudunk a specrelben olyan leíró rendszert választani, ami együtt mozog az ikerrel. Na és? Akkor nem olyat választunk. Hanem egy akármilyen inerciarendszert, és leírjuk abban.

 

 

Előzmény: Callie (26701)
cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26704

Nem is ez volt a lényeg, csak Dubois behozott egy nem létező feltételt, azt korrigáltam.

 

A lényeg az ütközés utáni terjedési sebesség, amiről előzőleg beszéltünk. Ha jól értem a számításodat, bármely véges kicsi vagy akár c-nél is nagyobb terjedési sebességnél belenyomódik a szegecs a bogárba. Csak végtelen nagy terjedési sebességnél maradna élve a bogár. Persze, ha a modelledet veszem alapul.

Előzmény: mmormota (26700)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26703

A specrel úgy értelmezi egyik inercarendszerről a másikra történő áttérést, hogy az végtelen kis gyorsulással történt meg.

 

Ez nem így van. Akármilyen gyorsulással mozog akármelyik iker, a specrellel leírható a jelenség. Csak a leíró rendszernek kell per def inerciarendszernek lenni, az leírt objektumok természetesen nem kötelesek inerciálisan mozogni. Jól néznénk ki, szinte semiire se lenne jó egy olyan modell, amiben csak végtelen kis gyorsulást meg inerciális mozgást lehetne leítni.

Előzmény: cíprian (26698)
Mungo Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26702

"De én úgy látom, hogy ez az a mondat, ami a legtöbb kárt okozta az ikerparadoxon történetében."

 

:o))

 

A gond szerintem az, hogy ez a mondat eltereli arról a figyelmet, hogy az utazó iker több másik inrciarendszerben is tartózkodott, miközben az otthonmaradó csak egyben.

 

Előzmény: Dubois (26696)
Callie Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26701
Inkább végtelen kis útszakaszon, de a gyorsulás értéke ott ezért végtelen nagy. Aztán ezt hanyagoljuk is el.........szóval így nem korrekt.
Előzmény: cíprian (26698)
mmormota Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26700

A feltétel az volt, hogy a szegecs nyugvó helyzetben hozzáér a bogárhoz. Ezzel a feltétellel a ti modelletek szerint bármely sebességnél benyomódna a szög a bogárba.

 

Persze, de ez eléggé a lényegtelen részlet kiemelése. Pl. a 10centis szegecs, 11 centis lyuk esetén kivételesen lehet fél centi a bogár, és eggyel kevesebb gumicsont marad.

Előzmény: cíprian (26682)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26699

x-ct=λ(x'-ct') ha a fénysugár az origótól +x irányba halad
x+ct=μ(x'+ct') ha a fénysugár az origótól -x irányba halad

 

A fenti két egyenlet Einstein alapegyenletei a Lorentz-transzformáció levezetéséhez.

...

Igenis már a fenti két egyenletből látható, hogy t és t' nem időpontokat, hanem időtartamokat jelöl.

 

Lehet, hogy szerinted ez látható, az Einstein-könyvben azonban határozozzan az ellenkezője áll. Ha jól látom, te a Lorentz-transzformációnak az Einstein-könyvecske függelékében szereplő levezetéséről beszélsz. Talán az a zavaró, hogy nem említi explicite, hogy az itteni egyenletek egy origón áthaladó fényjelet írnak le, azonban a szövegben végig eseményekről van szó, és nem intervallumokról, ebből azért csak kiderül.

 

--

Bocs, látom, hogy most egész máshol tart a beszélgetés, de azért nem kéne ezt a kérdést sem elfelejteni.

 

Előzmény: cíprian (26648)
cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26698

Nagyon is jól mobndta Callie.

 

A specrel úgy értelmezi egyik inercarendszerről a másikra történő áttérést, hogy az végtelen kis gyorsulással történt meg. Így aztán ha két ellentétes irányú inerciarendszeren történt a visszatérés, akkor is volt egy gyorsító szakasz, bár az végtelen kis gyorsulás volt.

Előzmény: Dubois (26696)
Callie Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26697

Jesszusom, szegény mondat! Azért lehet, hogy csak felfüggesztettet kapjon?

 

Senki nem akarta egy félmondatban elmagyarázni. Csak utaltam rá.

Egyébként szerintem kielégítően csak ált rel alkalmazásával, az ekvivalens gravitációs tereket beszámítva lehet megoldani. A tiszta spec relt használó gondolatmenetek mindig hiányosak.

Előzmény: Dubois (26696)
Dubois Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26696

"ha újra találkoznak, az már az ikerparadoxon, és a jól ismert megoldás szerint az lesz fiatalabb, aki a gyorsuló rendszerben volt"

 

Szó szerint véve igaz, amit mondasz (hallgatólagosan feltéve, hogy a maradó iker gyorsulásmentes rendszerben volt végig).

 

De én úgy látom, hogy ez az a mondat, ami a legtöbb kárt okozta az ikerparadoxon történetében.

 

Az értelmesebbeket nem elégíti ki, a vitatóknak érthetetlen, inkább csak azoknak jó, akik nem akarnak belegondolni, de ettől megnyugszanak. És félreértik.

Előzmény: Callie (26693)
cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26695
Nocsak, felszereltek a gépedre ENTER-t is? :-)
Előzmény: Adi001 (26690)
Mungo Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26694

Nincs a tanításnak nagyobb ellensége, mint az egyszer régen elfogadott minták ismételgetése.

 

Hmm.

 

Azért, mert te egy valamivel régebbi mintát ismételgetsz, akkor ez elég ahhoz, hogy igazad legyen?

A megfigyelt és kísérletileg igazolt jelenségekre mondtál-e akárcsak egyetlen, a megfigyelési eredményekkel összhangban lévő magyarázatot?

Mert az, hogy a specrelt nemérted, még nem magyarázat a világ jelenségeinek összességére, csupán azt a természetben megfigyelhető jelenséget támasztod alá, miszerint magnum56 nemérti a specrelt.

 

Ami viszont érdekelne, hogy ha egyetlen elfogadható magyarázatot sem sikerült eddig produkálnod akkor mi a frászért nyüzsögsz, hogy mások is legyenek csak olyan képességűek mint te és akkor már nem okoz neked olyan lelki problémát, hogy vannak ismeretek a te képességeiden túl is?

 

Nem kell ebből akkora problémát csinálni. Én például semmilyen hangszeren sem tudok muzsikálni, de azért nem tartom tök hülyének az opera barátokat és hazug ámítóknak a zeneszerzőket. Legfeljebb tudomásul veszem, hogy nem minden művet nekem írtak és nekem játszanak.

Előzmény: magnum56 (26684)
Callie Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26693

A gratulációt köszönöm, de ne próbálj a számba adni olyasmit, amit nem mondtam.

a jelenségek

  • valóságosak
  • szimmetrikusak, amíg a kétféle rendszer szimmetrikus inerciarendszer
  • ha újra találkoznak, az már az ikerparadoxon, és a jól ismert megoldás szerint az lesz fiatalabb, aki a gyorsuló rendszerben volt

Persze, az ikerparadoxont már sokszor elmagyarázták, én most nem akarok olyan utcába belemenni, hogy hányjuk a borsót a billentyűzetre. Te valószínűleg egyszerűen nem akarod elfogadni.

 

 

Helyette arra hívom fel a figyelmet, hogy igenis, a valóság lehet kétféle és egyenértékűen érvényes. Még olyan tekintetben is, hogy egy esemény megtörténik-e vagy sem. Ha egy űrhajó beleutazik egy fekete lyukba, a távoli rendszerből leírva osem éri el az eseményhorizontot. A saját rendszerideje szerint pedig véges idő alatt eléri, és tovább is megy, mondjuk két nap alatt.

Most akkor bent van, vagy nincs? Melyik az igaz?

Mindkettő. Mindkettő valóság, egyenértékűen.

Előzmény: magnum56 (26689)
cíprian Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26692

Nem egyforma az útvonaluk. Amelyik fiatalabb lesz, az mindig hurkot tesz.

Akkor is hurkot tesz, ha két ellentétesen mozgó inerrciarendszeren közlekedik csak.

Előzmény: magnum56 (26689)
Dubois Creative Commons License 2006.12.02 0 0 26691

"Szóval szerinted a kontrakció, meg az idődilatáció valóságos, és ráadásul szimmetrikus a kétféle rendszerből leírva.

 

Vagyis ez azt jelenti, hogy amikor az ikerparadoxon esetében az egyik ikertestvér elutazik, akkor valóságosan lasabban öregszik a testvérénél. De mivel az eset szimmetrikus, a másik rendszerből nézve a testvér is lasabban öregszik az utazónál.

 

És amikor újra találkoznak, akkor az egyik testvér is fiatalabb a másiknál, és a másik is fiatalabb az egyiknél.

 

Ez a szimmetrikus valóság."

 

 

Szépen demonstrálod, hogy abszolút semmit sem értettél meg a specrelből, de hát ezt itt már jól tudjuk.

Nem szimmetrikus az ikerparadoxon és ráadásul igen könnyen látható is, hogy nem sziimmetrikus.

Ennek ellenére évtizedek óta ismételgeted ezt a butaságot.

 

Egy igen okos ember idézte:

 

"Nincs a tanításnak nagyobb ellensége, mint az egyszer régen elfogadott minták ismételgetése"

 

:)))

Előzmény: magnum56 (26689)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!