Keresés

Részletes keresés

csukacsééé Creative Commons License 2014.10.04 0 0 7413

Üdv mindenkinek!

Kezd összeállni a kép gabonapárlat készítéséről.Egy két dologban viszont bizonytalan vagyok.

Cefre savasságának beállításakor hány gramm/liter arányban kell hozzáadni a citromsavat?

Válaszotokat előre is köszönöm!

 

plus2 Creative Commons License 2014.10.04 0 0 7412

Köszi a segítséget. Akkor teszek még citromsavat. Most néztem, egy kicsit elkezdett bugyogni.

Nekem még nincs főzőm, egyelőre egy havernál csinálom, pálinkában nagyon otthon van, de ehhez lövése sincs. Nekem se sok, innen próbálok okosodni.  Ma már elkezdte volna lefőzni, már oda volt készítve, úgy gondolta hogy már letisztult.

Előzmény: Törölt nick (7411)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.04 0 0 7411

Igen. A jégtömb maláta teljesen jó, én is jegesen szoktam megőrölni, az működik. A visszahűtés is teljesen jó, a maláta 30-40 perc alatt elvégzi, amit el kell neki, utána mehet a hűtés, ilyen kis tételnél ugye, ez könnyebben megvalósítható.

   Citromsav még mehetett volna hozzá, a sok víz miatt, én még jó 30-40 grammot tennék a 15-höz. 1 nap múltán már erjednie kéne, szerintem tuti beindult már. Kotyogót ne is, az nem szerencsés.

Előzmény: plus2 (7410)
plus2 Creative Commons License 2014.10.04 0 0 7410

Akkor a sok vízzel csak a gázt pazaroltam.

Kicsit megnyugtattál, a jégtömb maláta és a visszahűtéstől féltem hogy hiba. Még meg se nyikkant a cefre, de ma még nem láttam. Kotyogó nélkül van, csak lefedve.

Előzmény: Törölt nick (7409)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.04 0 0 7409

Viszont mégsem perfekt, mert nagyon sok vizet használtál, igen gyenge lesz várhatóan a cefréd. 25 literhez 4kg? Legközelebb kevesebb vízzel csináld.

Előzmény: plus2 (7406)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.04 0 0 7408

Biztosan jó lesz, jól csináltad. Én a múltkori receptet, amit betettem ide, nos, nem igazán szuperált, másodjára, (az elsőnél vagy szerencsém volt, vagy 62C-nál csak egy picivel kellett volna több hő) senki se csinálja utánam!  62 C volt a forrázás és elkeverés utáni végső hőmérséklet, nyilván ez a gond. Kihozatala volt nagyon rossz, abszolút nem voltam megelégedve, 40%-a a rendes főzöttnek.

  Még próbálkozok a forrázásos módszerekkel, azt látom, hogy hiába használok kilónként 4 liter 90 és 98 C közötti vizet is akár, a gabona hőfokát sehogy sem sikerül, 65 -67 C fölé vinni. Kilónként 4 liter vízfelhasználás fölé meg már nem szívesen mennék, mert a 4 literes még adhat egy 9-9,5%-os cefrét, az még úgy jó, de felette már kevesellném. Ha a gabonát nem 56 C-os beáztatásról indítanám, akkor sikerülne nagyobb végső hőfokot elérni, de tiszta csomó lenne az egész, ember legyen, aki megküzd vele. 72C-on az árpa tutira elcsirizesedik, ahogy elnéztem, 68C-on kezdi, de hogy 65-67 C elég -e neki, azt még nem tudom. Próbálkozok vele, mert gyorsabbnak-gyorsabb forrázni, de a kihozatal is szempont, mert a semmit, nem szívesen főzögetem én sem.:-) Úgy 80%-os kihozatallal, kilónként 1 liter 25%-os szesszel elégedett volnék, de forrázással egyenlőre csak az 1 liter 12-15% van meg, harmat gyenge.

Előzmény: plus2 (7406)
Cronni Creative Commons License 2014.10.04 0 0 7407

Kiprobalam ezt a tozeges fustos izesitest, de nem lett valami jo. Keveset raktam bele pedig.

Valakinek sikerult mar ez jora? En a Johnnie Walker, Grants es izeket kergetem, lehetseges valami ilyesmit hazilag?

plus2 Creative Commons License 2014.10.01 0 0 7406

Tegnap délután elővettem a malátát a fagyasztóból. Lehet hogy további hibákat is elkövettünk, kíváncsi vagyok mi a véleményetek.

Duplafalú 50 literes söröshordóból készült főzőben melegítettük. 25 l víz, 4 kg durvára darált árpa. 55 fok körül öntöttem bele hogy ne csomósodjon. Felfűtöttük 80-ig, aztán vártunk, de nagyon lassan hűlt vissza.  Az udvaron volt egy nagy esővízgyűjtő hordó, abba beleállítottuk. 65C-nál beletettem a malátát. Még nem olvadt fel teljesen, egy része egy jégtömb volt, 20 perc alatt elolvadt. Közben gyengén alágyújtottam, hogy tartsa a 63C körüli hőmérsékletet. Két tesztre elfogyott a jód, így többet már nem tudtam ellenőrizni, de azt írjátok hogy ennek nincs jelentősége. Kb 80 perc után visszatettük hűlni a nagy hordóba, de még így is másfél óra múlva lett 28C. 4 dkg sütőélesztő felfuttatva és kb 15g citromsav került bele. 

Előzmény: Törölt nick (7404)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7405

Szép munka, így tovább! Jaja, mint a darálthús, így kell kinéznie. Hűű,,,de nem szerettem darálgatni a zöld malátát..:-) Végén már a szagát, meg a tapintását sem bírtam, de az elején még nagyon szerettem csinálgatni a zöldet. Konyhai elektromos húsdarálóval már javult a helyzet, de az is megért megküzdeni vele, azt figyeltem mikor rottyanik el a daráló, az igaz, hogy gyorsabb volt, mint a kézi, de gyilkolta a robotgépet.:-)

Előzmény: janika.p (7396)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7404

Megbírja az 50 fokig használható is. Végülis sokkal nagyobb Celsiuson nem kell mérni.

  Az enyém valami 1, vagy másfél év után romlott el, sokat kibírt. A malátát, ahogy jani is írta, felhasználás előtt kéne darálni, legközelebb úgy csináld.

   Próba, talán így is lesz belőle valami, keddig szerintem megbírja nagyobb enzimveszteség nélkül, de túl sokat nem bír ki így, őrlés után folyamatosan csökken az enzimtartalma.

Előzmény: plus2 (7402)
plus2 Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7403

Így ledarálva fagyasztva már nem lesz jó?

Előzmény: janika.p (7401)
plus2 Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7402

Most már értem, miért használnak inkább enzimet. Most csináltam először, sikerült is, de elég macerás.

 

Néztem a ph mérőket. Tényleg nem drágák de az olcsóbbak csak 50 fokig használhatók.

Előzmény: plus2 (7400)
janika.p Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7401

nemkellet volna ledarálni ugy a helyen a fagyasztóba felhasználás előtt kell darálni :)

Előzmény: plus2 (7400)
plus2 Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7400

Végre kicsírázott rendesen. Ledaráltam és betettem a fagyasztóba, mert csak kedden tudok nekiállni. Nem tudom elállna-e addig.

Előzmény: Törölt nick (7383)
janika.p Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7399

Köszi a linket ennyiért biztos beszerzek eggyet

amugy forr mint a veszedelem tehát elmondhatom hogy nagyjából sikerült ha fél litert fog adni annak is örülni fogok :)

Csak Gábor Creative Commons License 2014.09.28 0 0 7398

Egy hőmérő az ebayről 2-3font és 2 héten belül a kezedben van pl:

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR5.TRC1.A0.H0.Xkitchen+thermometer&_nkw=kitchen+thermometer&_sacat=0

 

ne költsetek már vagyonokat se a ph mérőre se a digtális hőmérőkre.

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=kitchen+thermometer&_from=R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR11.TRC1.A0.H0.Xdigital+ph+meter&_nkw=digital+ph+meter&_sacat=0

 

5 fontért van ph mérő is..  a font kb 370 be kerül és olyat keressetek ahol ingyenes a posta vagy ami belefér, körül kell nézni Urak!!!

 

Én magam soha nem malátáztam, engem elrettentett a pacsmagolás, a csíráztatás, majd darálás, meg helyem se lett volna én csak akkor kezdtem ezen agyalni mikor képbe került az enzym, felvetettem a dolgot, hogy páran vehetnénk, És 3 an megvettük, ennyi az egész, aki bele akar vágni az bele vág :-) a malátával fele a kihozatalod, de cserébe legalább sokkal időigényesebb, koszosabb, nem utolsó sorban még fertőzés veszélyesebb is mint 4 kg el csirizesített gabonához megfelelő ph és hőmérséklet esetén hozzáadni 2 ml enzymet (ami még több is mint kéne).

Én nem malátáznék az biztos. De persze aki nagyon kísérletező kedvű az végig járhatja  a lépcsőket, én szimplán elhiszem Robi barátomnak a dolgot ő mindent végig próbált és be is számolt róla.

 

Természetesen sok sikert kívánok hozzá, várjuk az eredményeket! :-)

Előzmény: janika.p (7396)
Amateur-no1. Creative Commons License 2014.09.27 0 0 7397

Ege,  -  azzal a gázzal, akár vízzel is lehet ecsetet mosni, pont úgy sikerül, mint a legvégén csordogáló és szeszt alíg tartalmazó alszesszel.

Előzmény: Törölt nick (7394)
janika.p Creative Commons License 2014.09.27 0 0 7396

Mai menü:
szovjet hőmérő következőre már lessz normális :)

A maláta furcsa állaga van olyan mint a darált hus :D


Szeretnék köszönetet mondani amiért segitettetek főleg gábor és robi meg a többiek mikor először kérdeztem a fórumon a sour mash- el kapcsolatba azt irta nekem gábor ezlesz asz első lépésem aztán jöhet az enzymes főzéses módszer nem gondoltam volna hogy valaha is neki álok nagyon bonyolultnak tünt de a sok olvasás eredményére sikerült megcsinálni mindent lehet csak akarni kell ;) 

Amateur-no1. Creative Commons License 2014.09.27 0 0 7395

Azt gondolom, hogy az alszesz főzésénél (is) érdemes hőmérővel mérni a pára hőfokát, mindegy hány fokos. 

99,8 C-fok íg szesz jön, utána már víz.

Teljesen mindegy, hogy miből főzöd az italt, alszesznél ez a lényeg, csak le ne égjen, mert akkor megb.-ta a moha az egészet.

 

A tisztázás egy másik tészta, ott már nem mindegy, mit csinálsz.

Előzmény: gyusy (7393)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.26 0 0 7394

Ameddig gazdaságos, illetve technikailag lehetséges, amíg nem ég le. (azt nem kell megvárni) :-)

  Nyugodtan tedd a többi alszeszhez, hisz az alszeszt úgyis finomítani kell.

20% alattival roppant nehézkes lesz begyújtani, vagy ecsetet mosni..:-)

Előzmény: gyusy (7393)
gyusy Creative Commons License 2014.09.26 0 0 7393

Kellemes napot eme eső áztatta időben))

Azt olvastam,hogy a gabonacefre főzésénél,igyekezzünk mennél több szeszt kinyerni a léből,kérdésem ezzel kapcsolatban az,mekkora alkohol fokig érdemes csepegtetni?

Külön téve nékem pár deci olyan is lejött a végén amit még a mérőm nem mért,20 fok alatti!Gondolom az nem jó ezért is raktam külön,majd ecsetet kimosni,olajos felületet takarítani,begyújtani jó lesz))

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.25 0 0 7392

Még azért lehet cefrézni, csak számítani kell rá, hogy ami nyáron 5-6 napos erjesztés volt, az most jó 2 hétig, vagy 3-ig is elhúzódik. Szerintem még nem olyan vészes a helyzet, pár hétig még lehet készíteni. (esték-reggelek hidegek, de napközben azért még egész jó idő van)

  Oksa.

Előzmény: Pecabubus (7391)
Pecabubus Creative Commons License 2014.09.25 0 0 7391

Köszönöm a gyors választ, akkor nem vágok bele, pedig találtam némi apródarát elfekvőben.. Sajnos nem tudom megoldani a melegentartást, a házba pedig nem hozom be a hordót. Akkor idén nagyjából ennyi volt, levákumozom az alapanyagot. :(

A 7338-as hozzászólásomban említett (leendő rum)cefre szépen kierjedt két hét alatt, végig pezsgett. Kicsit több az alkoholkihozatala gabonához képest, délután már finomítani fogom a hat liter alszeszt fél bögre melasz hozzáadásával. Aztán mehetnek bele a szárított gyümölcsök+fűszerek egy hétre melegen, szűrés, és következik az érlelés tölgyön, majd hígítás 45%-ra. Karácsonykor kóstolom, ha finom lett leírom a pontos receptet az összetevőkkel.

Előzmény: Törölt nick (7390)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.25 0 0 7390

Nem az élesztő lesz a probléma, hanem a hideg, a cukor hiánya. 15 C cefre hőmérséklet alatt, nem sok minden történik, nem dolgozik az enzim, lelassul az átalakulás, drasztikusan. Tavaly akvárium fűtőbetétet használtam a cefrében, azzal ment hidegben is, az erjesztés. Még az a jó, hogy az első 3 napon fűti magát a cefre. Használhatsz dupla enzimet is, de nem sok értelme van, amikor hideg van.

Előzmény: Pecabubus (7389)
Pecabubus Creative Commons License 2014.09.24 0 0 7389

Kifogytam a Danstil-A -ból, Uvaferm PM is jó kukoricához (szimultánfermentáció dupladózis GA-val)? Gyártója szerint 10 és 30 fok között erjeszt, és nagyon úgy néz ki hogy inkább 10 mint 30 fok lesz az elkövetkező hetekben, fűteni meg nem fogom a cefrét. Tetramaltózt-bétamaltózt is kierjeszti rendesen? Magon főzném és nem szívesen szűrném ha nem muszáj. Mik a tapasztalataitok hidegtűrő élesztőkről gabonacefrékkel kapcsolatban?

cloaked Creative Commons License 2014.09.24 0 0 7388

A gabonapárlat készítésének menete – így készül maga a whisky. Hogy aztán hogyan variálod a gabonát, aztán a szeszt hogyan érleled (vagy hogyan próbálod benne utánozni az érlelést), arról napokig lehetne írni, de a többi recept közt erre is találsz módszereket.

Előzmény: Törölt nick (7386)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.24 0 0 7387

Csak pár oldalt kell visszafelé olvasnod.... Szerintem, ha valóban érdekel, akkor tedd meg. Én anno az egész fórumot elolvastam 3x is, meg, szinte minden neten és könyvtárban fellelhető irodalmat és szívesen olvastam, mert nagyon érdekelt.

Előzmény: Törölt nick (7386)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.23 0 0 7386

 

 

Először is szeretnék köszönetet mondani minden fórumozónak!

Szeretném leszögezni én pálinkás vagyok ,de a hatalmas tudás szomj hozót ide meg a diópálesz recept.

Amit szeretnék meg is köszönni!!!!!!!!!!

De mivel szeretem a WHISKY-T is nagyon, és nem szeretnék 7385 hozzászólást el olvasni ,kérhetnék Whisky készítéséről leírást email be.

Nem  lustaság-ból vagy  tiszteletlenségből , idő hiányból.

 

Előre is köszönöm!

 

tboy72@freemail.hu

 

 

janika.p Creative Commons License 2014.09.23 0 0 7385


gyakorolom a logó készitést ha valakinek kell irjon szivesen csinálok :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.23 0 0 7384

Én soha nem szoktam, pedig van itthon, de a boltiban viszont van szeszkaramell.

Előzmény: Cronni (7382)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!