Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.12 -1 0 100455

"Állandóra nem szabad így dizájnolni,"

 

Természetesen.

Azért írtam azt, nehogy valaki azt gondolja, hogy földelés nélküli lakásban nem ér semmit a FI relé.

Ha valaki földelés nélküli (vagy kétséges földelésű) lakásba költözik, akkor mindenekelőtt tetessen fel egy FI relét (nagyon szerencsés esetben egy óra alatt megvan), ezzel a maghalástól már meg van védve, de a megrázástól még nincs megvédve, ezért a FI relé nem jelent felmentést a  földelő hálózat kiépítése alól.

Előzmény: ötfelezős (100453)
ötfelezős Creative Commons License 2019.06.12 0 0 100454

Kis család? Nagy család? Beles nagy család? A legtöbb főzőlap köthető egy fázisra úgy, hogy akkor nem lehet az egészet kihasználni, vagy be sem lehet kapcsolni a működő mellé másikat, vagy csökkent teljesítménnyel.

Előzmény: _Tsun_ (100442)
ötfelezős Creative Commons License 2019.06.12 0 0 100453

A FI relé egy földelés nélküli lakásban is életet menthet.

Ez így van, csak apróbetűs van hozzá.

1. A 30 mA és kevesebb névleges hibaáramúakról van szó.

2. Állandóra nem szabad így dizájnolni, sehol a világon nincs megengedve, hogy elsőrendű védelem úgy működjön, hogy elszenvedett áramütés kelljen a működéséhez. Legalább a kivitelező adjon egy papírt, hogy ez (csak) az első lépcsőnek tekintendő a szabványos érintésvédelem kialakításához. De hogy egy magyar nyugodtan így fogja hagyni, az szinte természetes. :D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (100426)
Garfield007 Creative Commons License 2019.06.12 0 1 100452

A főzőlap miatt kellene a 3 fázis, csak és kizárólag, hacsak nem akar asztalosműhelyt is üzemeltetni. Így meg extra luxus...

Előzmény: Mutual Friend (100446)
ajchel Creative Commons License 2019.06.12 0 1 100451

A 8 lábú IC mellett egy kék színű kondi van.

Akkor ennek cseréjével érdemes kezdeni?

Vagy van más ötlet?

ajchel Creative Commons License 2019.06.12 0 0 100450

Itt egy közeli kép. Köszönöm az eddigi infókat!

Jó volna még egy kis szerelési segítség is, mert ahogy látom itt szinte mindent szét kell szedni hogy kijöjjön az alaplap. Mit érdemes előbb kiszedni a kazettatartót, vagy az előlapot? A kazettatartót ahogy látom 4 csavar fogja, ennek kiemelésénél mire kell figyelni? Látom itt vannak fogaskerekek is. Mire kell nagyon figyelni?

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.06.12 -1 0 100449

Ha Edison nem lett vóna, sok minden másképp lett vóna.

Előzmény: kiggyo (100447)
_Tsun_ Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100448

Igen sajnos én is ezt tapasztalom ... kb. ebből indult ki az egész, hogy akkor nézzük meg milyen lehetőségek vannak elektromos irányba. És kb azon az áron van akár olcsóbban is 10-szer annyi a kínálat.

 

Köszönöm a hasznos javaslatokat ;)!

 

 

Előzmény: Mutual Friend (100445)
kiggyo Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100447
Csak érdekességképpen: USA-ban a 2x50A az általános a háztartásokban, 120V AC a fesz. A trafók ott középleágazással mennek, azaz 180fokban van eltolva a 2 fázis. A kisebb fogyasztók 120V-ról mennek, a nagyobbak 2 fázis közé, 240V-ra vannak kötve (sütő, szárítógép, stb).
A középleágazás a nulla, azaz mindkét fázishoz képest 120V-ra van a védőföld is, ami kicsit meghülyíti az itteni 230V-os eszközök működését (frekiváltó pl)

3 fázis ritka mint a fehér holló.

Az egész cirkusz történelmileg alakult így, még Edison szabadalmaztatta az 1800-as években, aztán átvették AC-re is.
Előzmény: tfe_tng (100434)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.06.11 -2 0 100446

Nekem 1*32A van es idióta aki 3 fázist akar veled vetetni egy sütőért.

 

Kérni kell egy bővítést 32A-re, nem lenne baj hogy ha rendbe lenne téve az a földelés történet.

A FI relé életet menthet de nem kötelező történet/sajnos vagy nem de nem kötelező  ha olyan hálózatod van.

Ha akarsz olyan dolgot akkor át kell bogarászni az egész hálózatot.

Ha van hely a falban akkor csak célirányosan a konyhának húzni kell egy "gerincet" a fogyasztásbéröböl,majd a helyszínen elosztani. 

Előzmény: _Tsun_ (100419)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.06.11 -1 1 100445

Ne vegyél gázos sütőt alig van már választék belőle.

Előzmény: _Tsun_ (100442)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.06.11 -1 0 100444

A FI relének meg a földelés nemlétének sok köze nincs egymáshoz.

Előzmény: Törölt nick (100420)
Garfield007 Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100443

A sütőt egy sima bővítéssel megoldod. 

A tűzhely akkora beruházás, hogy nem éri meg, csak szerelemből csináld és ha nincs hova tenni a pénzed.

Így jó?

Előzmény: _Tsun_ (100442)
_Tsun_ Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100442

Kezdésnek szerettem volna azt felmérni, hogy egyáltalán érdemes-e hívnom egy szakmájához értő villanyszerelőt, mert ha végül mégis gázos sütőt meg főzőlapot választok, akkor elég furán fog nézni rám a villanyszerelő, hogy minek hívtam! Azért meg ha nem muszáj nem hívom ki, hogy megmondja 20E-ért, hogy gázos sütőt szeretnék!

 

Bocsánat de ha ezt így kéne megoldani, akkor fölöslegesek lennének az ilyen topikok! Az előző téma is zárható azzal. hogy vigye el egy szervizbe a VHS lejátszót, meg az előtte lévőt is, hogy hívjon napelem kivitelezőt, stb.....  Nem azt kérdeztem, hogy én, hogy szerelhetném be, és hogy hosszabbítóval felhozhatom-e a záramot a földkábelről! Csupán szeretném kicsit átlátni a dolgot, mielőtt esetleg újabb "szakmájához értő" vezet meg akarva vagy akaratlanul. Szóval kérem, hogy ne a hibát és a fogást keressétek a kérdéseimben, hanem ha tudtok segítsetek, ha nem tudtok lépjetek tovább!

 

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (100441)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100441

Kezdésnek keress egy a szakmájához értő villanyszerelőt... 

 

Előzmény: _Tsun_ (100419)
_Tsun_ Creative Commons License 2019.06.11 0 1 100440

"Igaz ki tudja meddig, mert egyre többen kötnek le az átalány díjas gázról, 

 

 

Hát, tuti nem anyagi okokból térnek át :-)"

 

Ez biztos, de engem nem is ez a része érdekel, hanem az, hogy minél kevesebben lesznek a "rendszerben" annál drágább lesz (így volt ez az átalánydíjas vízzel is, aztán egyre többen szereltek fel vízórát).

 

Semmiképpen nem divatból térnék át rá, ha csak a kinézetet nem divatolásnak tekintjük. De ahogy jeleztem ez amúgy is csak egy apróbb érv az indukciós mellett ... és alapvetően gázos főzőlapokból is vannak már egész modern kinézetűek. Ezen kívül több fontosabb érvet is felsoroltam.

 

 

"Ha 50A-ről beszélünk, akkor ott arról van szó, hogy a hálózatnak is bírnia kell, hiszen nem véletlenül kérsz ekkora bővítést."

 

Én továbbra is laikusként ezt úgy gondolom tovább, hogy a hálózatnak csak a felújított szakaszán lenne csak kihasználva ez a magasabb áramerősség, arra a szakaszra amit nem újítunk fel, továbbra sem kötnék semmilyen nagyobb teljesítményű fogyasztót.... csak attól, hogy ott lenne a "lehetőség" a magasabb amperszám miatt, még nem fogok mondjuk szárítógépet rakni a TV mellé. De laikusként lehet tök nem értem jól a dolgot :).

Előzmény: Garfield007 (100438)
ficere50 Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100439

Mivel indulási problémák vannak első fokon, ezért a primer oldali optocsatoló+vezérlő IC tápkörében lévő kondira tippelek.

Ez, a képed alapján a bal oldali panelon (ugyanis az a tápegység) található: a sárga trafó felett van egy 8 lábú fekete tokozású IC, amitől jobbra áll egy "fekete hengerke", az lenne az egyik gyanús kondi. Rajta vannak az adatai uF, (mikrofarad)  és feszültség (volt). Én ezzel kezdeném...

 

A csere: hálózatból jó előre kihúzott állapotban (hálózati kondi, nagy henger) kisülése miatt, a panel kiemelése a készülékből, forrasztópákával kimelegítjük a kondi lábait, óneltávolítóval a lábfuratokat megtisztítjuk. Új kondinál szigorúan ügyeljünk a megadott polaritásra!!! (kis csík a kondin és a panelon is néha, mutatja a negatív pólusát)

+Beforrasztás...

Amennyiben még mindig nem áll helyre az indulás, akkor a sárga trafótól lefelé, az összes 5 db "fekete henger" kondit a fentiek szerint kicserélném...

 

Az új kondiknál (elektrolitikus kondenzátor) amire ügyeljél, az a kapacitás "mikrofarad", hogy legyen azonos az eredetivel. A megadott feszültsége (ha a kondi geometriai mérete nem akadályozza) lehet az eredetinél nagyobb, csak kisebb nem.

 

Sok sikert... :-) 

Előzmény: ajchel (100418)
Garfield007 Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100438

Nem a fürdőből, hanem a fürdőn keresztül! Nyilván a lakás kismegszakítójától kezdve húznánk be az új kábelezést, csak arra a legrövidebb és akkor már a mosógép is kaphatna új kábelt!

 

Sorry, akkor félreértettem.

 

Igaz ki tudja meddig, mert egyre többen kötnek le az átalány díjas gázról, 

 

 

Hát, tuti nem anyagi okokból térnek át :-)

 

de ennek ellenére is egyébként eddig gáz párti voltam, de igyekszem "haladni a korral"

 

Ha a divat dolgot félredobod, majd nézz meg pár profi konyhát... :-)

 

50A ugye elvetve, de - laikusként kérdezem - mit kéne hozzá szólnia a jelenlegi alu vezetékeknek, ha azokon az ágakon továbbra sem lenne magasabb terhelés? A nappaliba nem tervezek CNC marót telepíteni, vagy ilyesmit!

 

 

Ha 50A-ről beszélünk, akkor ott arról van szó, hogy a hálózatnak is bírnia kell, hiszen nem véletlenül kérsz ekkora bővítést. Innen gondold tovább.

Előzmény: _Tsun_ (100437)
_Tsun_ Creative Commons License 2019.06.11 0 1 100437

Nem a fürdőből, hanem a fürdőn keresztül! Nyilván a lakás kismegszakítójától kezdve húznánk be az új kábelezést, csak arra a legrövidebb és akkor már a mosógép is kaphatna új kábelt!

 

És hogy miért cserélném le a gázt, ha egyszer átalány díjas? Jó kérdés, és még én sem döntöttem el 100%-ig, hogy lecserélem. Ezért is mérem fel a lehetőségeket. De, hogy miért gondolkodom rajta egyáltalán? Az indukciós gyorsabb, és tisztább, nincs égéstermék, nem sárgulnak a belső falak pl. de van még pár apróbb előnye. Pl. könnyebb takarítani, jobban néz ki, stb.. Nyilván megvan a hátránya is, mint pl. hogy nekem drágább lesz az üzemeltetése. Igaz ki tudja meddig, mert egyre többen kötnek le az átalány díjas gázról, plusz a gáz minősége is egyre silányabb, de ennek ellenére is egyébként eddig gáz párti voltam, de igyekszem "haladni a korral" és ha érdemes, akkor most állok át, amikor amúgy is az egész konyhát fel kell újítani, nem 2-3 évvel később barmolok szét esetleg megint mindent.

 

50A ugye elvetve, de - laikusként kérdezem - mit kéne hozzá szólnia a jelenlegi alu vezetékeknek, ha azokon az ágakon továbbra sem lenne magasabb terhelés? A nappaliba nem tervezek CNC marót telepíteni, vagy ilyesmit!

Előzmény: Garfield007 (100435)
_Tsun_ Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100436

Köszönöm! A kép így már egyre tisztul!

 

Tehát alapvetően a gyártók az energia szolgáltató gyakorlatához igazodnak és ezért kérik inkább a 3*16A-t, mint mondjuk 1*50-et. Értem, és az általad leírtak alapján - mivel inkább szembe- mint hátszelem van úgy általában :D - kár is ezen agyalnom akkor.

Plusz ha jól értem ha 3*16A-t kérek, a főzőlap akkor is max 2*16-ot kaphat, hiszen nem áll szándékomban minden mást szétvésni a lakásban (ahogy írtam max a konyháig vinnék el új kábelezést, a lakás többi részéhez semmiképpen nem szeretnék nyúlni, mivel - ahogy te is írtad, eddig simán el voltam 1*16 amperrel, igaz sok fogyasztó van a lakásban, de ezek nagy része meglehetősen kis fogyasztású és igen ritkán mennek egyszerre).

 

Ez alapján viszont egyre inkább azt érzem, hogy a legjobb megoldás az lenne, ha panelban nem erőltetnem az indukciós főzőlap témát, elég lesz pluszba a mosogatógép meg az elektromos sütő 1*32A-ra. De mivel még abszolút a tervezési fázisnál vagyunk és még semmi sem sürget, így természetesen más válaszára/véleményére is kíváncsi vagyok a továbbiakban még.

Előzmény: tfe_tng (100434)
Garfield007 Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100435

Bennem felmerül azért pár kérdés, azon kívül, hogy még senki nem látott 50A betápot családi háznál/lakásban, mert pénteken láttam 3x450-et, de marha hangos volt a sok rákötött izé, otthonra nem kellene.

A panelben elhelyezett alu vezetékek mit szólnának az 50A-hez?

Panelben mennyibe kerülhet 3 fázisra bővíteni?

Az eredeti hsz-ben még arról volt szó, hogy a fürdőből húznak át földelt betápot, nem a lakás teljes áthúzásáról. Ez magában agylövés.

A panelek nagy részében átalány alapján fizetik a gázt, fogalmam sincs miért térnék át indukciósra.

Annyi kérdés és a villanyos szaki sem egy penge IRL :-)

Előzmény: tfe_tng (100434)
tfe_tng Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100434

Az van hogy Elek megint jon a szokasos gumicsonttal, mert mar latott egy youtube videot amerikabol ahol adnak 1x50A-t (1x100, mert ott fele annyi a feszultseg). Magyarorszagon ehhez olyan burokratikus hatszel kell a szolgaltatonal, hogy inkabb fogsz kerni 3x16A-t. 

 

A szolgaltatoi oldalrol az egyensuly a magyarazata, ezert nem szeretik a fazisonkent tobb mint 32A-t. Szoval ha egy fazisod van, akkor kapsz max 32A-t, vagy 3 fazist kersz es akkor lehet (osszesen) tobb ampered. Ehhez persze el kell kezdeni felsztani a fazisokat, ami nem feltetlenul egy egyszeru feladat, lehet hogy a fel lakast szet kell vesni emiatt. Mondjuk ha eddig elvoltatok 1x16A-el, akkor lehet egyszeru majdnem mindent megtartani ahogy van, kerni 3 fazist es a ket "uj" fazist csak a konyhaban a gepekhez felhasznalni (a legtobb fozolap kepes 1-2-3 fazisrol uzemelni, a sutok pedig altalaban egyfazisuak, hacsak nem valami ipari sutot akarsz venni)

 

Elek amugy iszonyat tudomanyosnak tunoen tudja magyarazni az okossagot, szoval a helyedben azert varnek par napot/hetet hogy valaki _mas_ is mondjon valami okos(abb)at. Ha pont mast mond mint Elek akkor mar pályán vagy :)

Előzmény: _Tsun_ (100433)
_Tsun_ Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100433

Köszi!

 

Korrekt leírás, pár dolgot megtudtam belőle.

 

Ami viszont még mindig kérdés számomra, hogy alapvetően miért 3*16A a követelmény és miért 1*32A ami "kiválthatja"?

Ha valóban jobb egy ágon 48A - ahogy Mekk Elek írja - akkor miért nem az a sztenderd gyártói előírás ezeknél a főzőlapoknál? Aztán ha az nincs meg, akkor lehetne pl. pótmegoldásként 3 fázisról megkapni a 16A-t! Csak simán azért van így, mert általában 16A-esek a beépített kismegszakítók és ebből indulnak ki a gyártók is, vagy mégis van valami létjogosultsága, ha szét van osztva (biztonságosabb, stabilabb, költséghatékonyabb, stb.)? És a 3*16=48A helyett miért pont az 1*32A-t ajánlják? Miért nem pl 2*16-ot. Itt is csak azért mert ez az elterjedtebb megoldás, vagy más oka is van?

Előzmény: coffein2 (100431)
kiggyo Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100432
Ennél jobban kellene látni, azért kértem közelebbi fényképet
Előzmény: Mekk Elek ezermester (100425)
coffein2 Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100431
Előzmény: _Tsun_ (100429)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100430

"mi a hátránya az 1*32A-nak a 3*16-al szembe"

 

A 32 ampernek az a hátránya a 48 (3x16) amperrel szemben, hogy jóval kevesebb :)

Az egy fázisnak amúgy számos előnye vannak a három fázishoz képest, hiszen sokkal rugalmasabb energiaelosztást tesz lehetővé (egy időben működő elektromos fogyasztók problémaköre).

Tehát a 3x16 (=48) ampernél SOKKAL jobban járnál, ha 1x50 ampert kérnél (kb ugyanannyiba kerülne), más kérdés, hogy egyes helyeken a szolgáltatói hálózat műszakilag, más helyeken a szolgáltató embere szellemileg nem teszi lehetővé, hogy háromszor kevés helyett egyszer sok ampert igényelhess. De egy próbát megér, ha sikerül így megkapni, nem fogod megbánni.

Előzmény: _Tsun_ (100429)
_Tsun_ Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100429

Lehet .... bár nem gondoltam, hogy egy "random" villanyszerelő esetleg nem érthet ehhez. Mert hogy én nem értek hozzá (mert eddig nem foglalkoztatott különösebben) az ok, de egy fi-relé működése azért nem egy ördögtől való technológia, hogy villamos mérnöknek kelljen lenni hozzá ... legalábbis eddig így gondoltam.

 

De ha ez a helyzet, akkor max a fi-relé bekötése is ismét képbe kerül majd, ha amúgy is hozzányúlunk az elektromos hálózathoz.

 

És ezzel az 1-es és 2-es kérdésem is megválaszolódott. Viszont a többire még továbbra is kíváncsi lennék, főleg a 3-asra (hogy mi a hátránya az 1*32A-nak a 3*16-al szembe (Az világos, hogy pont 16A, de a gyakorlatban ez mit jelent?), illetve a 6-osra, mert a 4-est, 5-öst végül is a szolgáltatótól is meg tudom kérdezni, csak jó lenne, ha valaki el tudná mondani kb mire számítsak ... hátha a szolgáltató is fölösleges költségeket szeretne rám hárítani.

Előzmény: Dehogyne (100427)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100428

"a kijelző is elkezdett villogni ritmusosan kb 2 másodpercenként"

 

A ritmusos villogás elektromos hibára (meghibásodott alkatrészre) utal.

 

"Ezután csak annyit csináltam hogy megfogtam a készüléket és kicsit megbillentettem oldalra és megszűnt a villogás. "

 

Ez viszont érintkezési hibára utal.

 

De azt nem árultad el, hogy a "megszűnt a villogás" az azt jelenti, hogy ettől kezdve folyamatosan világított (rendesen működött) a kijelző, vagy teljen elsötétült.

Előzmény: ajchel (100418)
Dehogyne Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100427

Csak simán nem ért hozzá.

Előzmény: _Tsun_ (100421)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.11 0 0 100426

"Ha nálad a lakásban nincs kihúzva a védőföld akkor nem lehet fi reléd,"

 

A FI relé egy földelés nélküli lakásban is életet menthet.

Nem a fölvezetőtő miatt van földpotenciálon a föld :)

Előzmény: Törölt nick (100420)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!