Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121476

Igen. Szitálom, szelelem. Ehhez is régi háztartási eszközöket használok. -:)

Előzmény: geler52 (121475)
geler52 Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121475

Az árpának két veszélyes fizikai károkozása van, egyszer a galamb szó szerint megfulladhat, ha a hegyes, kiálló végek miatt a mag keresztbe fordul a nyelőcsőben, elszorul a légcső, és a galamb elpusztul. Velem is előfordult egyszer régen, hogy a szemem láttára fulladt meg egy tojóm etetés közben, azóta kerülöm a toklászos árpát.

Másodszor ez a kiálló éles hegyek sok kis karcolást ejtenek a torokban, és a hámsérülések miatt megnyílik az út a fertőzések előtt, a galamb sokkal hamarabb betegszik meg.

Nagyon jó a találmány, amit betettél. Gondolom, utána szitálod vagy szeleled.

Előzmény: Törölt nick (121473)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121474
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121473

Főleg ezért is utálják, de meg kell, hogy egyék. Az árpa rostban gazdag, etetése serkenti és karbantartja a bélműködést, elősegíti a méreganyagok távozását, csökkenti a koleszterinszintet. Legfontosabb szerepe a téli időszakban van, főleg ha hónapokig zárva vannak a galambok,( nem szabad, hogy elhízzanak). Ilyenkor etethető a legkönnyebben. Hát én, mint nem szakember (handlé) ennyit tudok róla. Tesómtól lestem el a dolgot. Van egy mondás, hogy ,,a szakmát csak ellopni lehet, megtanulni nem." -:)

Előzmény: Törölt nick (121471)
faszállítós Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121472

Béke poraira :(   Legutolsó díjat nyerő galambom tőlük származott.

Előzmény: itiati. (121457)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121471

hmm!

Érdekes......

Megszúrkálja a begyet, vagy mi?

Nem akarok ennél nagyobb baromságokat kérdezni, de kíváncsi vagyok a miértekre... mint általában!

Előzmény: Törölt nick (121470)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121470

Csak a szúrós hegyeket koptatom le, rost marad. KB.  húszig számolok egy tekerésnél.-:)

 

 

Előzmény: Törölt nick (121468)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121469

Előzmény: ewyccee (121467)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121468

Nagyon spéciál! :-D

Miért jó ha meghántoljuk, márha jól látom, hogy ez a célja...

Előzmény: Törölt nick (121466)
ewyccee Creative Commons License 2015.08.19 0 5 121467

Emlékezzünk!

 

 

VASAS JÓZSEF A GALAMBÁSZ!

 

Régen készültem erre a beszélgetésre, mert kíváncsi voltam arra az emberre aki talán országban is egyedülálló eredményt tudhat magáénak, nevezetesen EGYEDÜL is és NÉGY különböző helyről, NÉGY társával közös néven versenyezve is számtalan bajnokságot tudott nyerni! Négyszeres Országos és hatszoros Kerületi Mesterversenyző, továbbá közel hússzoros Kerületi Általános Bajnok! A távonkénti és egyéb bajnokságokat össze sem lehet számolni Ki ez a most 60 éves ember? Hogyan csinálja? Mi a titka? Ennek próbáltam a végére járni! Szerencsésnek érzem magam, mert kb. 25 éve ismerjük egymást és az Országos Kiállításon sikerült összejönni, ahol kísérletet tettem arra, hogy megfejtsem azt, hogy mit tudhat ez az ember, hogy bárhol és bárkivel versenyzik bajnok tud lenni! Végül, hogy sikerült-e megtalálnom a választ, majd eldönti az olvasó! I.Rész. A galambászatot 1975- ben kezdtem fiatal srác koromban. Mindig is érdekeltek a galambok, így először otthon próbálkoztam a tartásukkal. Első galambjaimat Sajóvámosról kaptam, de nem értek semmit és némi puhatolódzás után felkerestem a hatvani Duba Józsefet és a szerencsi Bátori Istvánt, továbbá Görcsös Sándort. A tőlük kapott galambokat próbáltam összegyúrni és az eredmények egyre jobbak és jobbak lettek. Ezekhez kaptam még keresztezésre galambokat az időközben megismert barátaimtól, Bujdosó Jenőtől sok galambot és tanácsot kaptam ami hozzásegített ahhoz, hogy a nagy É.II. Kerület Általános Csapatbajnokságát sikerült megnyernem! Ezek után, lehetőségei nem lévén, Lipták Laci barátommal néhány évig együtt egy néven versenyeztünk az én szülői házban található dúcomból. Az eredmények nem voltak nagyok, munkahelyi és különböző családi problémák miatt már kedv és ambíció hiányában keresni kellett a helyet, hogy hol folytassam! Így jöttem össze Kovács Béla barátommal akinek családi házánál versenyeztünk jó pár évig, de házasságának megromlása után onnan is menni kellett! Vele közösen is nyertünk bajnokságot, de újabb lehetőség után kellett néznem, mert nem akartam abbahagyni! Összejöttem Dr Cselédi József Sporttársammal akivel másik hobbink a vadászat is összekötött bennünket! Nagyon jól megértettük egymást és megtudtuk szervezni a hétvégéket, hogy valamelyikünk ott tudjon lenni a galamboknál. Ez csodálatos nyolc év volt! Mindketten szívvel lélekkel csináltuk, amit az eredményeink is igazoltak, mert többször is megnyertük a bajnokságot! Tudtuk, hogy jó úton haladunk és én nagyon büszke voltam arra, hogy három emberrel s sikerült ilyen ragyogó eredményeket elérnem! Ezt kevesen csinálták még! Sajnos ez a kapcsolat is hirtelen ért véget, még most is elcsuklik a hangom ha erről beszélek! Az utolsó versenyen közösen vártuk a galambokat, együtt örültünk a sikernek az újabb bajnokságnak! Másnap lemenve meglepve tapasztaltam, hogy a galambjaim és a berendezés ki vannak készítve az udvarra! Döbbenetemen túllépve kérdeztem, hogy mi történt? Azt a választ kaptam, hogy a közös munkának vége és Ő befejezte egyelőre a galambászatot, de ha újra kezdené akkor egyedül szeretné folytatni! Nem tudtam felfogni, hogy miért, hiszen sikeres bajnokok vagyunk! A miértre azóta sem kaptam választ! A családi és a sportkapcsolat megmaradt, de ott akkor valami eltört bennem, azóta is rettenetesen fáj! Az bántott a legjobban, hogy első év volt, hogy kipróbáltuk a totál özvegységet, fényes sikerrel, mert addig mindig természetes módszerrel nyertem, nyertünk bajnokságot! Három csapatunk volt az első tízben, számtalan egyéni és sampion díj és most vége! A közös tervek, remények mind szétfoszlottak! Ismét költözés, szoktatás, új körülmények, vártak rám, de nem adtam fel! Jó sorsom úgy hozta, hogy Halász Robi barátom felajánlotta, hogy amíg más lehetőséget nem találok, vigyem el hozzá a galambjaimat! 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121466

A közelmúltban sok szó esett az árpáról. A fotókon látható koptató eszköz nem az én ,,szabadalmam", de nagyon egyszerű és jól működik. Csak ajánlani tudom. Már az idei magot is ,,kuktázom".-:)

 

frici608287 Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121465

Közben elmesélték a szomorú eseményt, kösz az infót.

Előzmény: itiati. (121464)
itiati. Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121464

Igen az. Kint a galamboknál...

Előzmény: frici608287 (121459)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 1 121463

Egy szerkesztő próbál olyan cikket írni, ami felkelti az érdeklődésünket. A ,,tök alsó", vagy ,,gyenge" jelzőkre lehet, hogy kevésbé figyelünk oda. -:)

Előzmény: 567 (121461)
GajdaZara Creative Commons License 2015.08.19 0 1 121462

Nagyon jó EMBER volt. Részvétem a családnak.

Nyugodj békében Józsi bácsi.

Előzmény: itiati. (121457)
567 Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121461

Az ember a postagalambászok nem kevés hányadát hülyézi le. Akik nem biztos, hogy hülyék.

De egyébként érthető amit mond, csak a hülye kifejezés helyett fogalmazhatott volna másként is...

Előzmény: Zsákó dúc (121454)
mis99 Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121460

Részvétem a családnak nyugodj békében Józsi!

Előzmény: itiati. (121457)
frici608287 Creative Commons License 2015.08.19 0 1 121459

Ez megdöbbentő.

Nyugodjék békében!

 

Tudsz valami közelebbit,hogy mi történt vele? Infarktus?

Előzmény: itiati. (121457)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.19 0 1 121458

Legyen könnyű neki a föld jó ember volt igazi sporttárs!  Isten nyugosztalja kérlek szépen!!

Előzmény: itiati. (121457)
itiati. Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121457

 Sajnos megint kevesebben lettünk. Vasas József sokszoros bajnok a 18. Tagszöv. Vb elnöke, augusztus 18-án tragikus hirtelenséggel elhunyt. 

dart-40 Creative Commons License 2015.08.19 0 0 121456

Az okos galambász is nagyot nézhet, amikor teljesen váratlanul egyik reggel csak elkezdenek hányni a fiatal galambjai. Aztán lehet még okosabb galambász is ha nem ad nekik hatásos gyógyszert megizélheti az egészet. 

Előzmény: Zsákó dúc (121454)
Zsákó dúc Creative Commons License 2015.08.18 0 0 121455

Most aktuális! Köszönöm az infót Szalavics Gábornak!

 

http://www.a-postagalamb.hu/PG-tarolo/Fiatal_galambok_megbetegedese1.pdf

Zsákó dúc Creative Commons License 2015.08.18 0 1 121454

 

Forrás. http://www.a-postagalamb.hu/

 

A hülyék, az okosak vagy a még okosabbak közé tartozol?

 

Az egyik este, amikor meguntam a tévézést, lekaptam a polcról egy galambkönyvet. Nem érdekes, hogy melyiket, mert alig vettem kézbe, máris befurakodott az agyamba egy gondolat: az elmúlt években annyi mindenről írtunk itt, A postagalamb magazinban, csak egyvalamiről nem, vagy nagyon keveset.

Sokszor szóba kerültek a galambok persze, aztán beszéltünk a takarmányozásról és rengeteget a galambegészségügyről, számos cikk jelent meg a versenyzésről és a közösségek életéről.

De egy valamiről, pontosabban valakiről szinte semmi: a galambászról.

Mert most már tudom, hogy az egész galambászatunk, eredményességünk, sikereink és kudarcaink gyakorlatilag a mi tükrünk. Biztosan állíthatom, hogy ha nem jönnek jól galambjaink a versenyekről, de az is, ha sorra nyerjük a díjakat – csak rajtunk múlik.

 

A galambász egy kapitány a csapatban. Ő a főnök. Neked is van főnököd, lehet, hogy türelmes és jó vezető, de az is, hogy hülye szegény, csapkod és parancsolgat. Az elsővel jó dolgozni, az utóbbival nem nagyon. Fordítsd le ezt a galambászatodra: ha te egy jó kapitány vagy, gyorsabban és könnyebben közel kerülhetsz a sikerhez, mintha a “hülyék” kategóriájába tartoznál.

Mivel nem akarok megsérteni senkit, minden példát a saját sorsomból említek.

Egy pár évvel ezelőtt, amikor jelenlegi otthonomba költöztem, természetesen az első építmények egyike a galambházam volt. Korábbi tenyészgalambjaim egy részét visszaadták sporttársaim, így azokkal kezdtem foglalkozni. De mert nagyon lekötött a munkám, és más elfoglaltságaim is akadtak, amelyek akkor fontosabbnak ítéltek, mint a galambok, nagyon keveset foglalkoztam az állománnyal.

Most már látom, hogy beálltam hülye galambásznak. Ez abból állt, hogy reggel beszórtam a takarmányt az etetőbe, adtam nekik vizet, kiengedtem őket repülni, majd egy fél óra múlva bukóra állítottam a kijárót és kész. Takarítás hetente, kéthetente. Ennyi elég – gondoltam,  meg majd kitalálok egy jó rendszert: hétfőn gyógyszer, kedden kegyszer, szerdán vegyszer, csütörtökön kényszer, pénteken gyűjtés, szombaton meg enyém az első díj.

Tökéletes megoldás, nem?

Sajna a galambok másképpen gondolták. A heti program ment, mint a karikacsapás, de az eredmények nagyon lehangolóak voltak. Néhány helyezés utanként, az egész szezonban egy-két harmatos díj – ennyire futotta.

Ebben a helyzetben jutottam el a galambászat következő szintjére. A lökést, hogy átlépjek egy határt, egy órabontás adta, ahol éppen azon gondolkodtam, hogy mi a fenét csinálok rosszul. Ültem a sarokban egy széken, és számba vettem. Itt van a bajnok, többszörös tagszövetségi király, mindig elém pakol húsz-harminc galambot. Meg itt van a szomszédban lakó spori, aki rendre megelőz minden versenyen.

Mi a fenét csinálnak ők másképpen, mint én?

A kérdésre ott helyben meg is adtam a választ. Ők minden reggel korán kelnek és hajtják a galambokat.

Másnaptól nálam is ez lett a rend. Ébresztő fél hatkor, hattól 45 perc repülés. Elég fárasztó volt a dolog, de két hét múlva látványosan javulni kezdtek az eredmények. Felzárkóztam a legjobbak mögé – megelőzni csak ritkán sikerült őket -, s már nekem is voltak sima ötös befutóim, és bejött néhány értékes díj is.

A galambok fészekről, kímélős módszerrel repültek. Gondot csak az jelentett, hogy mindig akadt köztük néhány, amely elég vad volt az összeszedéskor, s ettől bizony néha kiakadtam. Ez meglehetősen fárasztó volt egy idő után.

Az idén tavasszal a kezembe akadt egy kis füzetecske, egy szaktekintély könyvének magyar fordítása, amely kalózkiadásban terjedt évtizedekkel ezelőtt. Elolvastam és akkor a galambászat újabb, magasabb szintjére tudtam lépni.

Elkezdtem özvegyezni. Asztalos sporttársammal a szezon előtt új fészkeket építettünk, amelyek a hagyományos és az özvegy fészkek egyfajta keresztezései. Emellett, mivel a tojókkal nem akartam versenyezni, összeütöttünk két ládát, amelyeket a garázs falára szereltem fel fej magasságba és a tojók gyakorlatilag az egész szezonban oda voltak bezárva: tizenkét-tizenkét darab egy-egy fakkba. Ha valamelyik hölgyemény enyelegni kezdett egy másikkal, egyszerűen csak áttettem egyik ládából a másikba.

A hímeknek az első két-három versenyen megmutattam a tojókat, így nagyon könnyű volt őket kosarazni, de a munka lassú volt, a húsz hímre jó egy órát kellett rászánni. Utána kipróbáltam, hogy csak a fészektányért fordítom föl, ez sem volt rossz, de néhány ideges hímmel a pakolás végén meg kellett küzdeni. Aztán kitaláltam, hogy mindkét dúcrészbe – tizenkét-tizenkét fészek van mindkettőben – berakok egy-egy tojót gyűjtéskor, a hím azonnal felmegy a fészkébe, megfogom, és aztán a tojót átteszem a következőbe…

A galambok nagy része megértette, hogy mit akarok. Kosarazáskor mindig beszéltem hozzájuk, ha terelni kellett, lassú mozdulatokkal és mosolyogva csináltam. Amelyik félénkebb volt, azzal nagyon türelmes voltam.

A módszer maradt a régi: reggel fél hét-hét óra körül fél óra-negyvenöt perc kényszerrepülés, este hat és hét óra között ugyanez. A takarmányozás alaposan megváltozott, reggel erős árpás keverék, este fázisosan árpa nélküli. A gyűjtés előtt olajos magok.

Na és az eredmények? A Derby Klubban kezdtem versenyezni, az első rövid úton több mint tízezer galambból csapat második helyet fogtam. A negyedik úttól kényszerből váltanom kellett és onnantól a kerületi versenyekre pakoltam. Egyetlen úton sem helyeztem ötnél kevesebbet a tizenhat hímből, az átlag nyolc-tíz volt.

Életem legjobb évét zártam: lett két tizenegy helyezéses galambom, a többség a tizenegy úton öt-nyolc helyezést repült. Volt olyan verseny, ahol az első két, és olyan is, ahol a negyedik-ötödik-hatodik galamb az enyém volt – ez utóbbi volt számomra a legnagyobb élmény, mert két (!) másodperc alatt mértem be a három galambot.

Azok a galambok repültek ilyen jól, amelyek tavaly – igaz, egy kicsit elhanyagolva – a fasorban sem voltak.

Hogy miért írom le mindezt? OKULÁSUL! Ha nem vagy sikeres, először ne a galambokban keresd a hibát, hanem saját magadban.

hülye galambász reggel és este beszór egy fandli takarmányt, telerakja a vizet ezzel-azzal és mert nincs eredménye, a gyűjtéseken hőbörög, hogy X-nek vagy Y-nak könnyű, mert sok pénze van, meg egyébként sem árulja el a titkokat. Igazságtalan ez a versenyzés, szarik bele, abba fogja hagyni…

Az okos galambász tudja, hogy amennyit beletesz, annyit vesz ki. Azt is tudja, hogy a galambok a társaink, némelyek a barátaink, s ha egyértelműen viselkedünk velük, megértik, mit akarunk. Ha jól takarmányozunk, csínján és okosan bánunk a gyógyszerekkel és az egyéb kiegészítőkkel, sok örömünk lesz a versenyeken.

még okosabb galambász egy idő után olyan rutinra tesz szert, hogy kézbe véve a galambot, vagy a dúcban figyelve a mozgását, meg tudja mondani nagy biztonsággal, hogy azt a hétvégi versenyen eséllyel lehet kosarazni, vagy sem. És tudja azt is, hogy a tenyésztés nem egyszerű párosítást jelent, annál sokkal többet. És jól az eszébe véste, hogy a takarmányozás művészet, de ennek minden csínját-bínját egy kis tanulással és kísérletezéssel el lehet sajátítani.

A végére még egy megjegyzés. Amit leírtam, NEM PÉNZ KÉRDÉSE! Huszonkét hímmel kezdtem a szezont, a versenyidőszak közepétől minden útra ugyanazt a tizenhat hímet pakoltam be. A legolcsóbb takarmányokat használtam, némi kiegészítéssel. Reggel egy órát, este másfél órát fordítottam a galambokra, de azt rendszeresen.

Igaz, a délutáni kávézáskor, vagy lefekvéskor sokat morfondíroztam a galambokon. De ezzel nem zavartam senkit.

Ennyi az én történtem. Ha figyelmesen elolvastad, amit írtam, eldöntheted, hogy te a hülyék közé tartozol, vagy az okos, esetleg a még okosabb galambászok közé. Ha kellően önkritikus és elégedetlen vagy magaddal, teljesen biztos lehetsz benne, hogy ha akarsz, tudsz változtatni.

Akarsz? (Furucz Zoltán) ♦

 

 

Zsákó dúc Creative Commons License 2015.08.18 0 0 121453

1. A dróthálós elejű dúc, ha az nem zárható nem jó. Az igaz, hogy szellős de inkább huzatos. A szellősséget inkább a galambok sűrűségében keresd!

2. Az sem jó, ha az alja rácsos. Az ott felgyülemlett trágya is párolog, ha pedig száraz a galambok a szárnycsapásaikkal felkavarják és máris tele a dúc levegője porral! Sokkal egyszerűbb a padozatot tisztán tartani, szorgalom kérdése az egész!

3. Távolítsd el a dúcodból azokat a galambokat amelyek nem egészségesek! Gondolom tenyésztési céllal szerezted be az állományodat!!?? Ha igen, a beteg galamboktól sok jóra ne számíts, mert csak beteg fiatalokat fogsz kapni!

Előzmény: kori23 (121451)
kék sereg Creative Commons License 2015.08.18 0 1 121452

Lehet viccelődni,de a tényen nem változtat.Rengetek Bajnokot ismerek,mindenki gyógyszerez,csak van aki elmondja,a többi hallgat.Azt meg nem veszem be,hogy valaki a fiatalokat nem gyógyszerezi.

Előzmény: szálkaaszemben (121450)
kori23 Creative Commons License 2015.08.18 0 0 121451

Leirnád mit kell változtatnom?Pár hónapja kerültek hozzám a galambok,s egy fiatal sincs közöttük.3 db.köhög vagy trüsszög a 20 ból.Kiengedve sincsenek mert visszamennének az elözö tulajhoz vagyis gondolom igy lenne.Ráadásul nem egy helyröl származnak a galambok.A dúc eleje hálóval ellátott de az alja nem.S mit jelent az,hogy az igazat irjam fórum szempontjából???

Előzmény: geler52 (121435)
szálkaaszemben Creative Commons License 2015.08.18 0 0 121450

"igenis kell segíteni,gyógyszerel"

".Az extrém meleg,meg az a tény,hogy sajnos a mai galambok így tudnak teljesíteni."

Ja, meg az a "qrva akácfa", by Hofi,,,,,

Amelyik galambot csak "a gyógyszerek tartanak egybe, előttem annak "nincs becsülete",,,,:-(

Előzmény: kék sereg (121436)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.18 0 0 121449

Ma megint volt egy tagsz. akiknek nem volt szar idő! XIII.

30-40%-os veszteségeket hallok...

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.18 0 1 121448

Szia! 

Nem, dehogy!

92 db van még...

Ez az első dúc.. a 2.-nak még csaka  2. tréningje volt, 20 km!

10 tréningen 2 db-ot vesztettem az első dúcból, abból egyiknek rácsukódott a fejére a láda, de már nem tudtam elkapni, Ő valahol feladta a harcot asszem... a 10-ből 4 60 km... + 2X 75 km ! az első 4 lightos...

Előzmény: Zsákó dúc (121445)
converter Creative Commons License 2015.08.18 0 0 121447

ELAJÁNDÉKOZNÉK dúcomból 20 db tenyészgalambot fiatal kezdő galambászoknak, vagy olyan sporttársaknak, akik ezek beszerzését  nehezebben tudják finanszírozni.
A galambok származása  a legjobb ( belga, holland, olasz, stb / Eijerkamp , Janssen, Rodhoff , stb.) eredtre vezethető vissza. Érdeklődni: 30-9458722 telefonszámon.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!