Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

naox Creative Commons License 2008.08.18 0 0 3717
"K2O dehogynem létezik! K2CO3+ magas hőmérséklet= K2O+CO2. Vagy: 2 KNO3 bontása 400 Celsiuson==K2O+N2+2,5 O2"
ezeket honnan vetted? egyik reakcio sem (igy) megy:
K2CO3 (szokatlanul magas hom-en) ---> K2O2 + CO
a KNO3 pedig KNO2-te bomlik, magasabb hom-en reszben visszaalakul nitratta, es ismet peroxid lesz, ami csak extrem magas hom-en bomlik, de kihules utan meg ilyenkor sem K2O-t kapsz (henm valami fura oxid-elegyet).
de, KNO3 + 5 K ---->3 K2O + 0.5 N2 (azaz a KNO3-bol csak akkor kapod a sima oxidot, ha speci modon, kaliummal redukalod.)
Előzmény: Törölt nick (3708)
selgir Creative Commons License 2008.08.18 0 0 3716
vagy vegyél egy retkes, agyonszakadt, sz@r furgont, oszt cimkézd fel, hogy BIOFILTER... sasold ki a gyűjtőkocsi utját, helyeit, aztán lehet szépen előtte finomkodni egy héttel...
selgir Creative Commons License 2008.08.18 0 0 3715

nem érdekes a konkurencia:)

 

napközi konyha (nálam bejött, de ma már helyi maszek nagy részét elhordja előlem! és itt általában rendkívül tiszta az anyag!!! van aki vette tőlem korábban pár sörért a 100-120 litert:)))

 

étterem, lángossütő, maszek kis kifőzde... kínálj nekik 50ft-ot literenként, lehet neked adják inkább mint a boifilternek:) anyu használt olaját se felejtsd elkérni!!! vagy a szomszédét! esetleg az utcabeliekét... csak ha lehet, akkor a kolbászzsírt ne öntsék hozzá, mert akkor gányolni kell vele.

 

viszem hozzád a golfomat fényezésre...

Előzmény: Törölt nick (3705)
odourizing Creative Commons License 2008.08.18 0 0 3714
Ahhoz nem kell méregengedély?
Előzmény: Uldin (3711)
odourizing Creative Commons License 2008.08.18 0 0 3713
KOH valóban nincs benne, de a kollega nem is azt írta, hanem azt, hogy KNO3 van benne. Az összetétele: NaOH 70%, KCl: 20%, KNO3: 6.3%. A kérdés az, hogy az a fémes reszelék valóban alumínium? Szóval akkor a fehér kristályos darabkák nem tiszta NaOH? Lehet, hogy ezért nem megy vele az átészterezés? E85-tel kevergettem, de nem ment a reakció. Meg az alkoholát színe is elég pirosas lett...
Üdv!
Előzmény: naox (3707)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.18 0 0 3712
Szia! Normál halandónak is?:-))  Semmiféle vegyszer, meg méreg engedélyem nincsen természetesen. Netről lehet rendelni talán? Tudsz küldeni nekem egy jó linket? Köszi! Metilalkohol? Mit ügyködnek ezek a tagok a videón? Mit akarnak elérni a használt olajjal, inkább így kérdezem?
Előzmény: Uldin (3711)
Uldin Creative Commons License 2008.08.18 0 0 3711

Ha lefolyótisztítót használsz drága lesz...

25kg-os kiszerelésben árulnak kálium-hidroxidot elfogadható áron.

 

Előzmény: Törölt nick (3709)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3710
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3709

"Vagy nátronlúgot kinyerni valahogy a "Sziti" lefolyótisztítóból. " -Én ezt mondtam egyébként. Nem állítottam, hogy kálium-hidroxid lenne a Sziti-ben. Bár ez a Sziti elég ütős anyag, így a benne lévő alumínium-reszelékkel, meg a kálium-nitráttal. Egyszer ki akartam belőle nyerni a NaOH kristályokat. Kiszedtem belőle a fém-reszelékeket. A volt nőm meg akart belőle rakni a Wc-be is, de én nem hagytam, mondván akkor kevés lesz nekem a kísérlethez. Beraktam műanyagüvegbe, kis vízzel, még kupakot is tettem rá, azt hiszem, aztán majdnem szétment a kezembe az egész, plafonig lőtt belőle  a trutymó!:-)) A csajom, mikor látta ezt, hálálkodott a jó istennek, hogy nem rakta bele a klotyóba!:-))))) Szvsz. lúg is kéne, mert ebből nehéz lehet kinyerni.

Előzmény: naox (3707)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3708
Szia! K2O dehogynem létezik! K2CO3+ magas hőmérséklet= K2O+CO2.  Vagy: 2 KNO3 bontása 400 Celsiuson==K2O+N2+2,5 O2. (durván) a Szitiben NaOH van. Mindkét lúg jó, csak azt nem tudom, mi vele a cél. A lúgot feloldják metil-alkoholban, aztán használt étolajjal elegyítik. Exoterm reakció megy végbe, a végén a leülepedett cuccot, ami keletkezik, leszűrik. Aztán bele a tankba.  Mindegyik videón ez van.
Előzmény: naox (3707)
naox Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3707
1.) K2O nem letezik, K2O2, meg KO2 igen, de ez utobbiak vizzel KOH mellett H2O2-t is fogyasztanak.
[1a.) na jo letezik, de oleg extrem anyag, csak nagy macera leven lehet megcsinalni.]
2.) 2 KNO3 + 4 C ---> K2CO3 + 3 CO + N2 kb.
3.) de: K2CO3 + Ca(OH)2 ----> 2 KOH + CaCO3
4.) szitiben nincs KOH
Előzmény: Törölt nick (3706)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3706
És érdekel a kémiai része is. Metilalkoholt tudtommal nem lehet szerezni,,,legalábbis tisztát. KOH-t lehetne csinálni Kno3-ból, bár hosszó folyamat, ha házilagosan akarom. NH4NO3+KCL=KNO3+NH4CL. (forralás, hűtés,,,stb.)   Aztán 2 KNO3+3 C=K2O+3CO2+2 N2.   (Több szénnel persze, mert nem mind reagál így)   K2O+H2O=2 KOH.  Hosszú ez így. Vagy nátronlúgot kinyerni valahogy a "Sziti" lefolyótisztítóból. Kristályos anyag, olcsó, de van benne Kno3+alumíniumreszelék....:(( És ekkor még mindig nincsen tiszta metilalkoholom, amit beszerezhetnék....:(
Előzmény: Törölt nick (3705)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3705
Köszi szépen! Zala megyei vagyok, szvsz. nem vagyok konkurencia nektek sütőolaj-beszerzés terén, használható ötleteket szívesen fogadnék,  akár privibe is, nyilvános az e-mail címem. Ingyen odaadják? Örülnek, hogy szabadulnak tőle? Mac Donald"s-ban mondták egy másik fórumon, ahová sűrűen járok, hogy nem érdemes próbálkozni, mert úgysem adják oda. Szívesen költeném inkább a megspórolt üzemanyagárat a gépem felújítására, sokkal előbb kész lenne. Aztán meg, szeretem a házilagos dolgokat, magam fényeztem pl.
Előzmény: selgir (3704)
selgir Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3704

ha hozzájucc ócsó étolajhoz, vagy használthoz, akkor ne vegyészkedj:))) 3 liter gázolajhoz zuccsincsá 10 liter étolajat. nyáron indulni fog igy is. télen meg javaslom a fordított arányt. esetleg a fele-fele is elmegy, ha nem zsírosodik le nagyon...

 

3*313=939 ft

10*0=0ft  (hehehe)

 

szumma:72,2 ft/liter

 

ha a használtad veszed mondjuk 50-ért, akkor is 110 ft körül alakul a literár...

Előzmény: Törölt nick (3703)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.17 0 0 3703

Sziasztok! Még új vagyok itt, legyetek elnézőek velem, ha olyant is kérdezek, amit már leírtatok régebben. Tegnap este meg ma délelőtt kb. 80 oldalt végigolvastam, a régebbi hozzászólásokból. Sok videót megnéztem a youtube-n, érdekel a dolog. Jó vagyok kémiából, bár eddig a kémia más ágazata érdekelt igazából. Ahol Naox kolléga is meg szokott fordulni, üdv!:)) (Ott más nevem volt) Dízel, 124-es Mercedesem van. Mi a jelenlegi álláspont? Honnan lehetne használt étolajat kérni? Láttam ilyen videót: 10 liter étolaj+2 liter metil-alkohol+75 gramm Kálium-hidroxid. Valami kiválik a reakció végén. Gyanta talán? KOH-t még tudnék készíteni, ha nagyon muszáj, de tiszta metilalkoholt azt nem. Érdekelne, mit akarnak rajt ezzel átalakítani az olajon, sajnos nem értem az angolt. Olyant is hallottam, hogy már a használt étolajért is pénzt kérnek. Igaz ez? Köszi, előre is!

petrov11 Creative Commons License 2008.08.16 0 0 3702
Győzött a metoxid oldat. Egy laikus viszont nem valószínű, hogy valaha is be tud szerezni ilyesmit, legfeljebb ha valamelyik gyógyszergyárban van ismerőse, így marad a káli vagy nátron lúg.
Előzmény: naox (3701)
naox Creative Commons License 2008.08.16 0 0 3701
muhaha, az antsz feltesz az oldalara egy nem szabalyos (azaz nem "16 pontos") bizt-i adatlapot. tolem meg semmi ilyet nem fogad el.
(az ipar szinte sose a szilard na-metoxidot hasznalja, hanem a 30%-os metanolos oldatot, azt pl. sokkal konnyebb adagolni, kevesbe melexik, etc.)
Előzmény: petrov11 (3698)
Alfred Creative Commons License 2008.08.16 0 0 3700
A sok vegyészkedés mellett tud valaki új sajtolású napraforgó olaj árat?
Uldin Creative Commons License 2008.08.16 0 0 3699

Kicsivel kisebb léptékű technológia:

 

http://www.bioking.nl/

 

Valamint, ha átnézed a hozzászólásokat, találsz házi barkács megoldásokat.

 

Kis mennyiség esetén (farm szinten) katalizátornak érdemes kálium-hidroxidot használni, mert a folyamat végén keletkező kálisó folyékony műtrágyaként hasznosítható a repce termesztésben. (Sok kálium kell a repcének.)

Előzmény: petrov11 (3698)
petrov11 Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3698
http://www.agrarunio.hu/index.php?id=505&page=news_more
Egy elég jó leírás a gyártásról.

http://antsz.hu/okk/okbi/magyaricsc/PDF07/icsc0771_HUN.pdf
Biztonságtechnikai adatlap:Na-metilát
Előzmény: naox (3697)
naox Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3697
"Ha nincs számlád, és meg akarnak büntetni, akkor meg büntetnek akkor is ha gyári cucc van a tankodban"
szerintem ilyet ne irjunk addig, amig nem tortent egy ilyen eset konkretan. (eu-s versenyjogba utkozne, ugyhogy nem hiszem, hogy bevallalnak.) Teny, hogy volt egy csunya dezinformacios kampany, de a hazugsagokta azota sokan cafoltak.

"Tiszta alkáli-alkoholátot nem hiszem hogy, használnak, az nagyon gyúlékony anyag"
szilard por. tuzvedelmileg sokkal kevesbe veszelyes, mint az alkohol, amiben oldjak. NaOH/KOH alkoholos oldata az nem ugyanaz, mint a Na-metilat (metoxid). Az egyszeruseg kedveert az alkoholos lugot is "alkoholatnak" hivjuk, de a ket dolog korantsem ugyanaz (molonkent 1 mol viz akulonbseg. az alkoholos lugban OH- ionok, az alkoholatban metoxid ionok vannak). Iparilag ugytom szilard Na-OCH3-at hasznalnak (ipari meretben az ar alig kulonbozik).
Előzmény: petrov11 (3696)
petrov11 Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3696
Ha nincs számlád, és meg akarnak büntetni, akkor meg büntetnek akkor is ha gyári cucc van a tankodban, ha meg van számlád, akkor nem foglalkoznak veled.

"az iparban nem Na-metilatot hasznalnak?"
Annak idején sok epoxi ipari betonfestéket szállítottunk Bánhalmára, akkoriban még KOH-val tervezték csinálni a dolgot. Azóta lehet hogy olcsóbbítottak, és NaOH-t használnak. Tiszta alkáli-alkoholátot nem hiszem hogy, használnak, az nagyon gyúlékony anyag, egyszerűbb a reakció során előállítani kis mennyiségben.
Előzmény: naox (3692)
Uldin Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3695
*tudják*
Előzmény: Uldin (3694)
Uldin Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3694

Köszi szépen.

 

Majd kerítek pár kiló gumót (néha a piacon árulnak csicsókát) és kipróbálom, milyen kihozatalt lehet elérni a módszerrel. Az eredményt megírom a fórumra, hisz a csicsóka energia növénynek sem utolsó. (zöld tömeg + cukortartalom együttesen igen jelentős).

 

Igazándiból a cukorbetegek tuják értékelni a csicsóka jelentőségét.

Előzmény: naox (3693)
naox Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3693
/OFF
Uldin: Azert tokre egyszeru az inulint kiszedni, mert hideg vizben nagyon szarul, 80-90 fokosban tok jol oldoik. Tehat: daralt (reszelt, zuzott) csicsokagumot 2-3-4-szer forro vizzel extrahalnak (gondolom nagy tetelben erdemes "ellenaramoltatni"). A lehutott extraktalo levet sorelesztovel szobahon elerjesztik (glukoz elmegy). Az egesz folyamat alatt mindig adagolnak CaCO3 port, mert az inulin marha erzekeny a savas hidrolizisre. Szal erjesztes utan +Hg-acetat feherjekicsapas, szures utan anyalug +H2S a Hg maradekanak elintezesere (ezt a lepest erdemes kihagyni, ha etkezesi cuccot gyartunk, szerintem a 90fokos oldatbol a feherjek nagy resze ugyis kicsapodott, es hidegen, derites utan szurve praktice feherjementes anyagot lehet kapni. Dehat a tortenelmi huseg kedveert beleirtam.). Az oldatot nehany napra hutoszekrenybe teszik, es a kikristalyosodott inulint kiszurik.
(a cukroknal altalanos dolog, hogy ha rosszul is oldodnak, nagyon sok ido kell a teljes kikristalyosodashoz. Itt is ez lehet, ezert kell a hosszu ido. Ha ilyen jol kristalyosodik, akkor valszeg 1-2 atkristalyositassal nagyon szep termek nyerheto.)
/ON
naox Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3692
"A gyári és a házi észter megkülönböztetése nehéz feladat, ha mondjuk Bánhalmáról származó recept szerint dolgozol tiszta repceolajból "
nem hinnem, hogy nehez lenne. a vizsgalat egy sima GC (alapbol ezt csinalja a vpop), amibol egyertelmu a dolog. nemcsak az adalekok hianya miatt, hanem azert, mert a bolti olajnak mas az eloelete, mint az iparie, igy pl. az erukasav (me-eszter) tartalma. Siman talalnak nehany "indikator szennyezot", ami alapjan egyertelmu, hogy hazi anyagrol van szo.

masreszt egy ipari technologiat tenyleg nemfog tudni egy sufnivegyesz lemasolni.

"tiszta repceolajból és KOH-ból meg metanolból."
az iparban nem Na-metilatot hasznalnak?
Előzmény: petrov11 (3686)
odourizing Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3691
Szerintetek ha étolaj derítővel kezelem a használt olajat előzőleg, akkor könnyebben veégbemegy az átészterezés E85-tel? Mondjuk az étolaj derítőt nem lehet teljesen kiszűrni az olajból szűrőpaparral, így amit kivon az olajból (gondolom, hogy a különféle oxidokat, égéstermékeket, talán vizet és zsírt is visz magával), az még minimálisan jelen lesz a löttyben. Az okozhat gondot a reakciónál?
odourizing Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3690
"A hulladékégető kolléga felvetése érdekes lehet, hogy az E85 tel kevert használt ét oil+ gázolaj+ szürt használt motorolaj Koktél milyen szagu lesz?"
A minap nem használt hanem új, jó minőségű motorolajat mixeltem a leírt módon, és annak is "szp" eredménye lett, úgyhogy nem javaslom a használt motorolaj bármilyen arányú E85-tel való keverését. Ha rájövök, hogyan kell ide fényképet feltölteni, akkor megnézhetitek, olyan, mintha átésztereződöt volna kissé, csak "fordítva" :D. Azaz az étolaj+gázolaj+E85+1 csipetnyi motorolajmix tetején megjelent vmi barnás, glicerinre hasonlító kis reéteg. De persze az biztos nem glicerin, viszont elég csúnya, így nem tölteném be. Ha használt, kormos olajjal csinálod, akkor ezt nem veszed észre, mert egy csepnyitől is korom fekete lesz az egész mix.
Viszont ha nem nagy kérés, leírhatnád nekem, hogy pontosan hogyan sikerült az átészterezés E85-tel. Az olaj előkészítésétől a pontos mennyiségekig, mindent, hátha kiderül, hogy hol rontottam el a dolgot. Hogyan szűrted az olajat, fagyasztottad-e, vagy csak hűtötted, kb. milyen hőmérsékleten ment a dolog, kb. mennyi ideig ráztad össze a mixet stb.? Nagyon kíváncsi vagyok, már csak azért is meg szeretném csinálni.
Üdv!
Előzmény: .psp (3660)
petrov11 Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3689
Lenne itt sok lehetőség, amin mindenki spórolhatna: például a nagyobb mezőgazdasági RT-k maguk megtermelhetnék a gépeik számára az üzemanyagot egy saját kis biodízel üzemben saját repcéből, azt hiszem a németeknél ez működik is. Az államnak nem is kellene erre adót kivetni, viszont csökkenthetné a kiosztott támogatásokat. Egyből kevesebb gázolaj fogyna, kisebb lenne a kereslet és alacsonyabban lehetne tartani az árát. Sajnos a politikusok valamiért ezt nem engedik, nekünk az utolsó csepp üzemanyagot is külföldről kell megvennünk. Amíg egy liter kibányászható kőolaj lesz a földben, mi addig csak azt tankolhatjuk, igaz, hogy addigra már komoly státuszszimbólum lesz beállni a benzinkútra és teletölteni a tankot.
Előzmény: Uldin (3688)
Uldin Creative Commons License 2008.08.15 0 0 3688

A biodízelhez valószínűleg kevernek adalékanyagot. A legjobb minőségű repcéből készült házi gyártmányú anyagból is valószínűleg hiányzik az adalékanyag.

 

A készterméknek meg kell felelnie az MSZ EN 14214:2003 szabványnak. A szabványban megtalálhatók a mérendő paraméterek és azok mérési módszerei.

 

A szabványos anyag esetén is lehet bizonyos %-nyi használt olaj hozzákeverve az ipari repceolajhoz, mint alapanyaghoz. De kizárólag, használt napraforgó olajból, nem tudsz a szabványnak megfelelő anyagot csinálni, példul a jódszám biztos nem lesz megfelelő. Az adalékot már említettem, vagy ha nem elég tiszta az észter az is gond, esetleg szappan, vagy katalizátor maradt benne. Nagyon nehéz tisztességesen átészterezni az anyagot, valamint a termékből kimosni a katalizátort.

 

A házi barkácsolással több probléma van. Az egyik gond az, hogy a szükséges vegyszerek megfelő tárolásáról, kezeléséről gondoskodni kell. Ennek az ellenőrzése lehetetlenné válik, ha sokan nekiállnak pancsolni, a keletkezett veszélyes hulladékkal hasonló a helyzet. Ezer helyről drága és macerás a hulladék összeszedése. A tiszetességes megoldást, csak a kisüzemi feldolgozás jelenthet.

 

Itt egyedül az lehetne a megoldás, a dráguló energia árak miatt az állam kicsit támogatná a használt zsíradékok hasznosítását. Legalább azzal, hogy megenegednék, hogy nem szabványos, de a motorok üzemeltetésére, alkalmas üzemanyagok használatát lehetővé tennék a jövedéki adó megfizetése mellett. Használt olaj esetén, az éttermek költségei csökkennének ezáltal, és kis üzemekben megoldható lenne az átészterezés, észterezés, így a vegyszerek használata, tárolása, a hulladék kezelés, munkavédelem stb.. ellenőrizhetővé válik. Ausztriában megoldották a dolgot, működik a történet. Így valamivel olcsóbb, nem kőolaj alapú üzit lehetne előállítani, igaz, kis mennyiségben, viszont az lényeges, hogy újrahasznosított alapanyag felhasználásával lehetne ezt elkövetni. Az államnak is érdeke lenne ez, a feldolgozott használt olaj után befolyó jövedéki adó miatt. De jelenlegi helyzet szerint sem az állam, sem pedig az éttermek nem profitálnak az országban keletkezett használt olaj/zsíradék után. Jó egy kevés áruforgalmi adó bejön az eladott olaj után. De a profit kizárólag az olajgyűjtő cégek zsebében marad. Ez van. Ez csak egy apróság, de az osztrákok, meg tudják csinálni érdekes. Sok kicsi sokra megy, ez lenne az ésszerű gondolkodásmód..  

 

 

 

  

Előzmény: petrov11 (3686)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!