Keresés

Részletes keresés

Csuklósbusz Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59760

A falu házainak 70%-a vályog. Sok van ami olyan jó minőségben vagy jószerencsével készült el hogy tényleg elég a 10 évenkénti festés is hiába 80-100 éves. 

Sok vályogházra elmondható hogyha jó a tető akkor nem lesz gond a házzal.

 

De sajnos több olyat is láttam már ahol valamiért megindult a ház lefele. Nem a földbe süllyed hanem mintha elkezdenék préselni összefele. A falak alja elkezd kidudorodni, ablakok torzulnak, elferdülnek. Igaz állni áll, sok tulaj azt sem tudja hogy mondjuk statikailag igencsak gyenge lábakon áll már a háza. 

 

De maximálisan igazatok van, a vályogház az zsákbamacska kategória. 

Én épp ezért felújított, kiglancolt házat nem szívesen vennék meg. Inkább veszek meg egy romosat ahol látom mi a hiba és hogyan lesz az orvosolva mint egy olyat mint amire már láttam példát:

- romos vályogház 10 centis repedésekkel, tulaj kifújta purhabbal, levakolta, kifestette, látszólag nagyon fasza lett aztán eladta külföldieknek..

 

De itt falun nem is szabad eladhatóságban gondolkodni. Ha vályog ha tégla akkor is eladhatatlan...

 

Pláne egy kinti tanya mint amiről mellékeltem a képeket is végképp eladhatatlan függetlenül attól hogy miből épült. 


Engedélyekre visszatérve. Ez egy falu.  Egyenlőre itt senki nem törődik semmivel.  Közeli ismerősöm pl gyerekszobát épített a vályogháza mellé szintén vályogból. A tetőszerkezethez is hozzá lett nyúlva, a főfalon fejszével ütöttek egy áthidaló nélküli ajtót..  Ja és mindezt egy domb tetején tehát az én véleményem az hogy látszólag szép és jó, gyakorlatilag életveszélyes.  És persze állandó tartózkodásra használt gyerekeknek épített szoba. Én meg azt nézem hogy mikor indul meg lefele a dombon a ház.. 
Senki nem mert nekik szólni hisz "a születendő kisbabának építik".    Ja és mindezt segélyből mert senki nem dolgozik a családból. 
Azt gondolod bárki megkérdezte tőlük hogy mégis mi a frászt csinálnak a ház mellett???  Tervezik a fürdőszobát is... :-) :-)
Már két éve megvan és senki nem szólt érte. 

 


Tehát ha a falunkban pl eszedbejut hogy kéne egy új ablak akkor nem engedély kell hanem egy akkora fafűrész meg fejsze ami átéri a vályogfalat... áthidaló meg minek, van annak az ablaknak kerete is. :-)

 

Olvasom más fórumokon hogy micsoda szívózás megy a kéményekkel is.  Itt meg ha én úgy gondolom hogy ütök egy lyukat a házam oldalán és kidugom a kályhacsövet akkor az úgy is jó.  De ha pl valaki kidugja a cserepek fölé épp egy kicsit az eternitcsövet akkor azért sem szól senki, azzal is lehet kéményt építeni. 
Az okosabbja legalább vályogtéglákból felhúz egyet csak úgy szimplán a háza mögé. AZért sem szólnak.

A gázkonvektort is gondolnak egyet és átrakják a szoba túloldalára. Gázterv meg hasonló?? Ugyanmár, csak egy kis locsolóslag toldás kell hozzá.  Ezeket halál komolyan írom!

Tehát az említett tanyánál amit tárgyaltunk én biztos hogy semmire nem fogok engedélyt kérni. Új felfalazásra stb nem is gondoltam. Sőt direkt azért lenne jó a tanya mert itt szó szerint bármit megtehet az ember.  Ha én építenék most ugyanakkorát mellé soha senkinek nem tűnne fel.

Én úgy hoznám rendbe házilag hogy az alap mellé ásnék gödröt (méterenként haladnák), aláfalaznák, megönteném betonnal és mikor megszilárdult haladnék tovább. Aztán ha így kibírta, akkor amúgy meg mégjobban fogja.

Fürdőszoba hiányzik még bele. De a vályog viszont könnyen véshető, nem kellenek hozzá drága szerszámok, tényleg házilag is simán belehet tenni a csöveket. 


De ez a műholdas megfigyelés mennyire is működik mostanság? Mert én biztos vagyok benne hogy itt egyenlőre sehogy. 
Mert évekkel ezelőtt kértem én térképmásolatot egy házról. A sok sok melléképületből egyetlen egy darab sem volt berajzolva, sőt a ház fele is hiányzott. Nomeg a szomszédoknak dettó. 
Tehát itt szó szerint mindenki illegálisan építkezik. És nem egy kerítésről vagy apróságról hanem tényleg gyerekszoba, kiskonyha stb stb megy itt nemhogy engedély, bejelentés minden nélkül. 

De tudtommal alap nélküli építményre ami nem huzamos emberi tartózkodásra szolgál lehet építeni engedély nélkül is. Akkor a műhold honnan tudja majd hogy a cserép alatt egy alap nélküli sufni van vagy éppen egy életveszélyesen odatákolt gyerekszoba? 
Itt akad majd el a dolog hogy senki nem fog kijönni megnézni mi az új építmény. 
Tehát ezzel kapcsolatban érdekelnének a részletek, de szerintem még egy jódarabig nem kell ettől félnem. 

halaloszto Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59759

attol porlik, hogy eltunt belole a viz mielott rendesen megkotott volna. legalabbis 80+% erre az esely. belterben lassabb a parolgas, ezert volt ideje megkotni rendesen. az alapozo lezarja az alatta levo reteget, legalabb arra nem megy a nedvesseg, annyival tobb eselye van nedvesnek maradni amig megkot. a masik modszer a bedunsztolas. ha van hulladek foliad es ra tudod dobni egy napra, az is segiteni fog.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (59757)
Garfield007 Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59758

bitumen vagy hideg aszfalt

Előzmény: vizimento (59756)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59757

nem, kéne?

 

már 2 db 8.5 méteres szakaszt megcsináltam tavaly, olyan lett mint a beton, excenteressel szépen sikba tudom csiszolni, 

 

aztán tavaly meg megcsináltam kívül is, 2xrre, 2 különböző anyagból, és magasnyomású mosóval lejön, amit meg tegnap csináltam ha az ujjammal dörzsölöm lemálik.

 

ugy csináltam eddig, hogy eps ragasztóval gletteltem, csiszoltam, mostam, weber akármolyen g600 vagy nem tuom mi alapozóval lekentem, majd weberpas 15 el bevakoltam. 

 

az alapozótól keményedne ki az anyag?

 

 

 

 

Előzmény: halaloszto (59755)
vizimento Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59756

A kertben a járda nagyobb betonelemekből lett anno építve (80cm széles és kb 1,5-2m hosszú).

Az illesztéseknél az idő előrehaladtával letört az él, kimosta az eső a földet stb, így kis árkok keletkeztek.

Mivel tudnám ezeket kiegyenlíteni hogy egy gurulós kocsit pl gurítani tudjak rajta, ne akadjon meg minden illesztésnél?

Valami időálló megoldás lenne jó, ne fagyjon fel 1 tél alatt, nem akarom évente javítani.

(Meg persze költséghatékony is legyen! ;))

Köszi!

halaloszto Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59755

alapozot toltal ra elotte?

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (59754)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59754

tavaly begletteltem eps ragasztóval a zsalukőből épült kerítésem, és kézzel dörzsölve leporlik.

 

gondoltam, mert nagy meleg volt kirántotta belőle a vizet, 

 

de tegnap is csináltam egy kis részt, és szintén porlik, teljesen más anyag, mit csinálok rosszul?

 

az a fal amit belülről kentem, beton kemény, kivül meg porlik.

mit rontok el?

 

 

 

KömKel Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59753

Igazából nincs rá szükség, de sok esetben előirás.

 

Amit még kihagytam, hogy 80 évnél régebbi épületnél tartószerkezeti szakvélemény is kell.

Előzmény: coburg1 (59752)
coburg1 Creative Commons License 2014.04.13 0 0 59752

Egy ilyen minimális fesztávú, egyszintes, alápincézetlen háznál szükség van statikusra? Nem az építész méretezi?

Előzmény: KömKel (59751)
KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59751

Ez épület- és településfüggő.

 

Egy 100 m2-es épületnél nagyjából 100e Ft lehet az épitész rész, 30-50e a statika, plusz illetékek, stb olyan 30e.

 

De ha kérnek pl

- településképi véleményezést ~50e

- talajmechanikát ~80-100e

- faanyagvédelmi szakvéleményt ~60-80e

 

akkor ezek jelentősen drágithatják a dolgot. (és még lehet ezer helyi szarság ezeken felül)

Előzmény: coburg1 (59748)
KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59750

https://enaplo.e-epites.hu/e-naplo-kezikonyv/

 

Mint minden, ez is szinte havonta változik (kicsit), érdemes mindig ránézni annak, aki érdekelt benne.

Előzmény: Lacivill (59749)
Lacivill Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59749

Egy totál szétvert, de új nyílászárok bejpitése után megkapható a használatbavételi engedély?

Szerintem  a belső munkák nem szerepelnek a beadott kérvényben.

 

Ki vezeti az e naplót? Ki jogosult beleírni stb.

 

Nincs erről egy összefoglaló valahol egyszerűen leírva?

Előzmény: KömKel (59742)
coburg1 Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59748

Akkor marad az a kérdés, hogy bármelyik megoldást mekkora anyagi ráfordítással lehetne engedélyeztetni?

Előzmény: KömKel (59746)
ilias Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59747
Értem, köszi!
Előzmény: KömKel (59744)
KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59746

Ha most az ördög ügyvédje szerepet osztottad rám, akkor azt kell mondanom, hogy ez is épitési engedély köteles, mivel tartószerkezet csere/változás történik.

(Az Ytonggal az a gond, hogy felső koszorú nélkül nem igazán lehet rátenni a födémgerendákat, mert nagyon kicsi a nyomószilárdsága, még a vályogénál is kisebb)

 

Akárhogyan variál(unk), mindenképpen az jön ki, hogy a vályogházzal nem igazán érdemes foglalkozni. El lehet benne vegetálni (sok tiz vagy százezren teszik), de egy pénznyelő.

 

Nekem is van olyan barátom, akik szűk keretből vettek egy vályogházat, és azt fokozatosan önerőből újitgatják, de igy a 6. év folyamatos bontás-felújitás-épités-tatarozás után már nagyon tele van a fszuk az egésszel. Ha kicsit tovább nyújtózkodnak anno, akkor vesznek egy tégla házat, amivel fele ennyi gond sincs, és a beleölt pénz megjelenik értéknövelőként.

De amikor egy évben 4x szeded szét a gipszkarton előtétfalat, hogy a döglött egeret kipiszkáld mögüle, vagy éjjelente az asszony nem alszik mert kaparásznak az egerek, annyira nem vicces a dolog...

 

Előzmény: coburg1 (59745)
coburg1 Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59745

Támadt egy újabb fura ötletem. Azlapvetően az előbb is abban az irányban indultam el, hogy a munka nagyrészét meg tudná csinálni sk. a romos vályogházon délutánonként.


Na most arra gondolok, hogy nem csinál új alapot, hanem a régit használja fel.


1. Alátámasztja egy fal mentén a födémgerendákat, és kibontja alóluk azt a falat.
2 .Az alapra felhúz egy "betonkoszorút" erős vasalással.
3. Utána visszafalazza azt az oldalt ytongból, hogy minél könnyebb legyen.


Végsősoron erre a konstrukcióra bármelyik fázisban tudná talán azt mondani, hogy javítja a magától leomlott falat....

?

KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59744

Ha épitési engedély köteles az eltérés, akkor le kell állni a kivitelezéssel addig, amig meg nem kapod az épitési engedély módositását.

 

A megvalósulási terv általában olyan esetekben kell, amikor a válaszfalak belül máshogy készülnek el, és a használatbavételihez kellenek a pontos belső helyiségméretek.

Előzmény: ilias (59743)
ilias Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59743
Apró örömök. :-)
De van olyan, hogy megvalósulási terv (ha jól tudom). Az akkor hogy működik, ha közben meg szankcionálnak? Vagy minden variálást be kell előre jelenteni és a végén egy doksiban feltüntetni?
Előzmény: KömKel (59739)
KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59742

Mióta van ez az e-napló, azóta úgy szoktuk csinálni, hogy ha kismértékű engedélyköteles munka van, akkor gyorsan megcsináltatni, használatbavételit kérni (=lezárni az egész folyamatot), és onnantól nincs közük a belső (nem tartószerkezeti) munkákhoz.

 

Ha pl van kivül nyilászáró áthelyezés+belső átrendezés, és a kettő szerepel a beadott terveken, akkor végig kell vinni a folyamatot, mindent e-naplózni.

Előzmény: Lacivill (59741)
Lacivill Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59741

Ha egy felújításnál e napló szükséges, mert a homlokzat változik akkor ez hatással van a belső gépészeti kivitelezésre is?

Előzmény: KömKel (59739)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59740

Mind kettőnek.

Előzmény: ilias (59738)
KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59739

Ha minden a terv szerint megy, akkor az épittetőnek no para. 5 cm a tűréshatár.

A kivitelező is inkább a többi szervtől kell tartson, mert állitólag az e-naplót látja a munkaügy és a NAV is, tehát a feketén dolgozókat jobban ki tudják (állitólag) szűrni.

 

A gond a rohadt sok adminisztrációs baromsággal van.

Ami az engtervbe bele lett irva épitőanyagként (meg kell nevezni most már még a vizszigetelést, vagy éppen a cserepet is), azokat kell beépiteni. Ha eltérés van, akkor sok a lepapiroznivaló.

Szerinted hányan döntik el már az engtervnél minden anyagra, hogy mi lesz?

 

(ti még pont nem estetek bele ebbe a baromságba, mert korábbi az eredeti engedély)

Előzmény: ilias (59738)
ilias Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59738
Az építésfelügyelettől a kivitelezőnek vagy az építtetőnek "kell tartania"? Gondolom, ha a terv alapján kerül kivitelezésre a munka, akkor nem lehet nagy gond.
Előzmény: KömKel (59735)
KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59737

Akkor, amikor nem engedélyezhető utólag fennmaradásival az épület. Pl ilyen a Csipak-villa, ami hiába került százmilliókba, belelóg a természetvédelmi területbe, igy el kell bontaniuk (leglábbis a jelen döntések szerint).

Ha az illető nem hajlandó elbontani, akkor hatóságilag elbontatják, és behajtják rajta annak a költségét.

 

A bontási kötelezést is mindkét hatóság előirhatja, attól függ hogy ki kezdte az eljárást.

Előzmény: coburg1 (59736)
coburg1 Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59736

Nem bontási engedélyre gondoltam, hanem arra, amikor a szabálytalanul épült dolgokat elbontatják. Egyáltalán milyen esetekben rendelik el a bontást?

KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59735

Az épitéshatóság adja ki az épitési engedélyeket, viszont bizonyos bontási engedélyeket az épitésfelügyelettől kell kérni.

Birságolni mindkettő birságolhat.

Lényegében elvileg ezek párhuzamos szervek hatáskörben, de az épitésfelügyelet "rettegettebb", mert többet méricskélnek, és a papirokat is tüzetesebben nézik az épités során. (az épitéshatóság csak engedély kiadását megeleőző szemlén, vagy használatbavételi előtti szemlén jön ki, illetve akkor, ha hatóságilag értesitik (pl szomszéd))

 

A másodfok megint egy külön szerv :)

 

Az elmúlt 4 évben 3x alakult át teljesen az engedélyezés köre, ezért van feltüntetve pl még sok helyen a "bejelentésköteles engedélyezés", ami lényegében megszűnt 1 év után.

 

A fentieken kivül még van a tervtanács/főépitész is, akik előzetesen birálják az épitendő ojjektumot településképi szempontból, és lazán szubjektiv okokból megvétózhatják az egészet. Na nekik pl nincs felettes szervük, a döntésük ellen nem lehet hová fordulni jogorvoslattal.

(igy fordulhat elő, hogy bizonyos épitészek bizonyos kerületekben nem tervezhetnek saját nevük alatt, mert a főépitésszel való rossz viszony miatt csakazértis minden tervét visszadobálja a tervtanács)

Előzmény: coburg1 (59734)
coburg1 Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59734

Na jó, de akkor melyik bírságol, melyik bontat? Egyáltalán hogyan van ennek a fellebbviteli hierarchiája? Elsőfok-másodfok...

Előzmény: KömKel (59731)
halaloszto Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59733

elvi dolgokert fizetni? nem semmi.

 

Vajk

Előzmény: KömKel (59720)
halaloszto Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59732

Eppen ma hasznaltam sikaflexet. Az epitos helyeken nem szeretik tartani valamiert, mindenki fel tole. Sikaflex 11fc. Tuti cucc. Sokkal rugalmasabb es ragaszkodobb mint a szilo. Csak masutt kell venni. En vegul parkettasellatoban vettem, raadasul igen jo aron adtak, 2000 volt a 30 dekas.

 

 

Vajk

Előzmény: murray (59708)
KömKel Creative Commons License 2014.04.12 0 0 59731

Egyáltalán nem ugyanaz. 

Épitéshatóság járásonként van (van ahol még tovább tördelték a körzetet), épitésfelügyelet meg sokkal kevesebb van.

 

Utóbbi utasithatja az épitéshatóságot (eljárás lefolytatására pl), viszont az épitéshatóság csak szólhat, hogy "nézzetek már rá", és értesitési jogköre van. 

 

Tegnapelőtt mesélte egyik vállalkozó ismerősöm, hogy az e-naplónak köszönhetően egyik családi háznál naponta megjelent az épitésfelügyelet a munkaüggyel karöltve, és ellenőrizték mindenki be van-e jelentve.

Egyik épülő társasháznál hetente jön az épitésfelügyelet, munkaügy, bevándorlási hivatal, és a többiek. Rendőrség lezárja az épitési területet, és razzia.

 

Most csinálok egy nagyobb társasházra kiviteli tervet, májusban kezdenek. Kiváncsi vagyok ott mi lesz, de szerintem az arab tulajnak még a seggébe is belenéznek rendszeresen...

Előzmény: coburg1 (59730)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!