Keresés

Részletes keresés

h2o stúdió Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15504

Sziasztok! Nem tudjátok, hogy szorbinsavat hol tudok venni?

naox Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15503

Azért a feladatot lehet, hogy érdemes lenne 1 kg vízre megoldani. Csak yakorlás képpen.

Előzmény: vilou (15502)
vilou Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15502

Köszi mindenkinek az ötletelést. A kedves gyakvezető belátta, hogy a feladat hibás, nem így akarta feltenni a kérdést :) 

naox Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15501

ja bocs, nem teljes bomlásról van szó.

Előzmény: naox (15500)
naox Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15500

Biztos, hogy ennyi a feladat?

Ugyanis a kristályvíz leadása egy alap-tipikus példája az egyensúlyi reakciónak, azaz van egy visszafele reakció is, és az egynsúly úgy áll be, hogy a két sebesség megegyezik. Te most a bomlást figyelembe veszed, a visszaalakulást elhanyagolod.

A másik: az elsőrendő reakció esetén nincs olyan, hogy "teljes" bomlás. Erre meg szoktak valamiféle közelítő definíciót adni, pl a felezési idő tízsszerese, vagy tizenkétszerese. (ilyenkor ugye a gipsz 1/1000-1/4000-ed része még megvan átalakulatlan formában)Tudnunk kéne, hogy órán mivel számoltatok.

Azt ugye látod, hogy a feladat megoldása valahogy abba az irányba halad, hogy a sebességi állandóból felezési időt kéne csinálni.

(Azt meg végképp nem értem, hogy miért lovaglunk kinetikán, ha a legelemibb sztöchiometria sem megy még...)

Előzmény: vilou (15499)
vilou Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15499

Igen, egy ilyen verzió is született nálam is, csak elvetettem, mondván  nyilván kíváncsiak arra, hogy ki tudom számolni az időt...

 

Előzmény: W_B (15498)
W_B Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15498

Helló!

 

"A feladat úgy szólt, hogy gipszet hevítve az vizet veszít és kalcium - szulfid- hemihidráttá alakul."

 

szulfát.

 

Valami nem stimmel;

 

CaSO4*2H2O-ból (gipsz) keletkezik CaSO4*0.5H2O (hemihidrát) + 1.5 H2O.

Azaz 172 gramm gipszből 27 gramm víz.

Ha 2000 gramm vizet szeretnénk így felszabadítani, ahhoz 12,74kg gipsz kellene; tehát nem elég a 10 kg gipsz !

 

 

Előzmény: vilou (15497)
vilou Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15497

SZia :) Igen , nekem is ez volt a gyanús :) 

 

A feladat úgy szólt, hogy gipszet hevítve az vizet veszít és kalcium - szulfid- hemihidráttá alakul . a reakció sebességi együtthatója 100 °C-on 0,75 1/min. Mennyni idő alatt képződik 2 kg víz 10 kg gipszből 100°C-on? 

Igazából abból indultam ki , hogy m(gipsz)=m0(gipsz)*e^(-kt)
és az m0 gipsz volt a 10 kg. 
És nem igazán jöttem rá hogy az m gipsz az mi is akar lenni. Próbálkoztam úgy hogy megnéztem, hogy a 10 kg gipsz hogy oszlik meg, elvileg 2093 g víz , a mardék CaSO4, ,és akkor arányt próbáltam meg felírni 2 kg vízre... de hát így ez a baromság jön ki.... 

Előzmény: W_B (15496)
W_B Creative Commons License 2014.10.09 0 0 15496

Helló!

 

0,06 perc az 3,6 másodperc.

Ha 2 kg víz(gőz) 3,6 másodperc alatt szabadul fel 10 kg gipszből, akkor szétszáll az egész, szinte felrobban.

 

Írd be szerintem a részleteket (dimenziók, számolás menete).

Előzmény: vilou (15495)
vilou Creative Commons License 2014.10.08 0 0 15495

Sziasztok!

Kicsit OFF leszek, bocsánat. Volt egy feladatom, ami kb. arról szólt hogy 10 kg gipszből hevítés hatására mennyi idő alatt szabadul fel 2 kg víz? (meg volt adva a sebességi együttható is, ami 0,75 ).
Kérdésem annyi lenne, hogy nagyon irreális érték a 0,06 perc? mert bárhogy számolgatok, mindig ennyit kapok...

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Antisystem Creative Commons License 2014.10.03 0 0 15494

Hali, ha még érdekel a kérdés, az "ionszelektív-kor" előtt a Na+ és a K+-t titrimetriásan mérték a Na-t Na-cink-uranilacetát, a K-ot meg K-kobaltnitrit alakban.

Ha kell, meg tudom keresni a leírását a vizsgálatoknak, van régi laboros könyvem.

A kalciumnál meg a heparin az egyetlen szóba jövő anyag, ami relatív kevésbé szól bele a mérésbe, mint akár a citrát, akár az oxalát, akár az EDTA - n.b. ezek mind a kalcium-ion megkötésével gátolják direktben az alvadást. A dikumarol-származékok tudtommal in vitro nem hatásosak.

 

ÜdV

Előzmény: Várhegyi Márton (15471)
Bela_Vak Creative Commons License 2014.10.03 0 0 15493

Igen, ez az. OFF: Kivancsi leszek, mikor rug ala az RCS az Acadmei.edunak ilyenekert.

Előzmény: Várhegyi Márton (15492)
Várhegyi Márton Creative Commons License 2014.10.03 0 0 15492
Előzmény: Bela_Vak (15490)
Bela_Vak Creative Commons License 2014.10.03 0 0 15491

Ja, igen: az a spoon az egy vodor az eredeti cikkben, csak valahol elirtak.

Valaki nagy kanallal ette a tudomanyos ujsagirast. :)

Előzmény: Bela_Vak (15490)
Bela_Vak Creative Commons License 2014.10.03 0 0 15490

Egy nagyfeluletu MOF, amiben van egy rakas oxigen-koto site (ketmagvu kobalt komplex). Most  ha nem lennek lusta, akkor ugye kb kezzel ki lehetne szamolni, hogy realisan hany site lehet adott terfogatban, es ha 100% kot, akkor az mennyi / mekkora szoba. Ha nem omlik ossze a MOF szerkezete, vegul is realis, hogy nagyreszuk kosson.

Hogy mennyire stabil, nem tudom, sajnos a cikk nalunk nem elerheto. 

Előzmény: W_B (15489)
W_B Creative Commons License 2014.10.03 0 0 15489
Várhegyi Márton Creative Commons License 2014.10.02 0 0 15488

Kösz mindkettőtöknek!
Ez is valóban komplex, mármint koordinatív/datív kötéssel? Vagy "egyszerű" elektrosztatikus kölcsönhatás? Csak érdekel, ha már szóba került:-)

Előzmény: naox (15487)
naox Creative Commons License 2014.10.02 0 0 15487

így van: szabad Ca2+ és (heparinnal) komplexált Ca2+ koncentráció. Ez kétféle, kémiilag egyértelműen megkülönböztethető speciesz, úgyhogy itt nem az aktivitással kell "kavarni".

Előzmény: schopper (15486)
schopper Creative Commons License 2014.10.02 0 0 15486

Szerintem a szabad kalciumion koncentráció csökken megfelelő és helyes kifejezés itt.

Előzmény: Várhegyi Márton (15485)
Várhegyi Márton Creative Commons License 2014.10.02 0 0 15485

Nyelvi-technikai kérdés:

A vérgázgépek ionszelektív elektródával mérik a kalciumion koncentrációját. A használt vérmintához heparint adtunk (hogy ne alvadjon meg), ami sok negatív töltéssel bír (polianion).
Mivel sok negatív töltése van, mintegy "megköti" a kalciumiont, és így az ISE a valósnál (akármit is jelentsen ez :-) kisebb kalciumkoncentrációt mér.

A kérdés:

Hogyan kell ezt szakszerűen megfogalmazni? A heparin csökkenti a kalciumion effektív koncentrációját? Vagy az aktivitását csökkenti? Vagy mit lehet erre írni, ami fizikai kémiai szempontból helytálló?

Várhegyi Márton Creative Commons License 2014.10.02 0 0 15484

Kösz, így már valóban megvan:-)

Előzmény: Bela_Vak (15483)
Bela_Vak Creative Commons License 2014.09.25 0 0 15483

Az "isobestic" lesz inkabb (egy s-el keveseb) ill izobesztikus.

Előzmény: Várhegyi Márton (15482)
Várhegyi Márton Creative Commons License 2014.09.25 0 0 15482

Ez valóban érdekes, és kicsit nagy ugrásnak tűnhet, de éppen a természettudományok lényegére mutat rá szerintem. Ha nagyon sarkítok, azt mondom "Nem tudom, mi van benne, de van rá egy modellem, meg tudom mérni." Nem a valóság maga az érdekes, hanem hogy modelleznik tudom-e.

Amúgy az "isosbestic point"-nak van magyar megfelelője? Az "izozbesztikus pont"-ra két találatot ad a Google.

Előzmény: naox (15481)
naox Creative Commons License 2014.09.25 0 0 15481

egy érdekes dolog:

nincs igazán olyan, hogy Na-ISE: ezek az elektródok kb. minden kationt mérnek, kb. minden interferál. A Se-Na értéknek ezért nincs sok köze a tényleges Na-koncentrációhoz, de erre nincs is szükség: ha mindenki ugyanúgy mér, akkor mindenki ugyanúgy téved, és a dignosztikát-terápiát egy ilyen értékre éppúgy lehet alapozni, mint egy ténylegesre. Nem ismert  a pontos összefüggés a konc. és az ISE érték között, de elég azt tudni, hogy van összefüggés, és így elég a klinikumot az ISE-értékre "belőni".

Előzmény: Várhegyi Márton (15480)
Várhegyi Márton Creative Commons License 2014.09.25 0 0 15480

Kösz, Naox!

Közben azt az információt kaptam egy ezzel foglalkozó gyógyszerésztől, hogy amióta a vérgázanalitátorok a kezdetektől, mármint amióta ionokat is mérnek, ISE-vel működnek. (Így végül is a kérdésem értelmét vesztette.)
Igen, ismerem a pubmedet, de nem bírtam értelmes cikket találni erről...
Amúgy kloridra van (volt?) kolorimetriás eljárás ("hagyományos" analizátorokban), legalábbis ezt olvastam eg sav-bázis egyensúllyal foglalkozó cikkben. De aztán ennél az ionnál is áttértek az ionszelektív elektródákra.

 

Előzmény: naox (15472)
vlacko Creative Commons License 2014.09.24 0 0 15479

Na így már világos.

Előzmény: naox (15476)
vlacko Creative Commons License 2014.09.24 0 0 15478

köszi a tisztázást!

Előzmény: naox (15475)
Bela_Vak Creative Commons License 2014.09.24 0 0 15477

Pedig egyszeru:

Ha grantot akarsz, tenuret akarsz, akkor bizonyos bizotsagok szaja ize szerint kell ugralnod.

Mit tesz isten, ezek a bizottsagok, akik termeszetesen nagytudasu tudosokbolvannak felallitva, szart sem ertenek az egeszhez, es ha valami szines, meg mozog, rogton rakapnak. Ennyi.

Lehetsz tisztes tudos, csak akkor lehet, hogy ugy maradsz mint Huckel, vagy toltheted az idod felet PR-marketing faszsagokkal (amire megjegyzem most mar kulon rublika van grantokban), es lehet munkad.

Előzmény: naox (15475)
naox Creative Commons License 2014.09.24 0 0 15476

itt az erefeti cikk:

http://web.stanford.edu/group/cui_group/papers/Hongbin_Cui_EES_2014.pdf

 

egyrészt itt az akku nem új, szintén 30+ éves, a vizsgálat csak a membránra vonatkozik.

"ítium elektródnál van ugye egy szigetelés"

az sg-s cikk ábrája elnagyolt. VAn egy szeparátor, ami nem a Li felületén van, hanem két elektrolit között (LiSx szerves oldószerben, ill. Li-só szintén szerves oldószerben). A szeparátor csak Li+ számára átjárható. Az egyik elektrolitba lítium fém, a másikba kén-elektród merül.

A felfedezés lényege az, hogy ez akksi azért hal meg párszáz ciklus után, mert egy csapadék eltömíti a membránt. Ők egy olyan coatingot találtak, ami ezt meggátolja, így elérték az 1500 ciklust, ami még amúgy nem nagy durranás.

 

Előzmény: vlacko (15474)
naox Creative Commons License 2014.09.24 0 0 15475

olvasd el az eredeti cikket:

http://aziz.seas.harvard.edu/files/azizgroup/files/mja240-manuscript.pdf

szulfonált kinont használtak, amik nagyon is komoly egészségügyi problémát vetnek fel. És beleírták a cikkbe, hogy kinon van a rebarbarában is, de az egy másik anyag, amit ők nem vizsgáltak (és amúgy a hidroxil csoportok miatt aligha alkalmasak akkuba, mert nem lesz szelektív az oxidáció, meg nem is oldódnak eléggé).

"Akor annyira azért nem lehet mérgező."

a cián is megtalálható növényben...

-----------

ez az egész egy nagyon szomorú jelenség, amikor egy tudós minimális eredmények birtokában (lássuk be, ebben a cikkben kb. semmi újszerű nincs, és ölég fura, hogy vevő volt rá a Nature) végighaknizza a bulvármédiát és úgy sztárolja magát, mint egy legszarabb celeb. AZoknak a gátlástalan csúsztatásoknak, pontatlanságoknak, sejtetéseknek, amik a bulvárban természetesek, semmi keresnivalója a tudomnányban.

Egy tudós ne sztárolja magát, pláne akkor ne, ha az égegyadta világon semmi újat nem fedezett fel.

(Nem részletezném, de ez az akksi nem tárol energiát, mert fűteni kell és a szivattyúkat is árammal kell ellátni, a nafion membrán nem elég stabil, max. 100-200 ciklust bír ki, robbanásveszélyes, és sérülés esetén megfulladsz a brómtól, etc.Egy csomó olyan belső korlát van, amiket nem lehet pikk-pakk legyőzni. Az elv min. 50 éve ismert, és nem nagyon hisz benne senki, nem véletlenül.  Ez rohadt messze van attól, hogy bármi hasznos kisüljön belőle.)

 

Előzmény: vlacko (15473)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!