Keresés

Részletes keresés

orrrion Creative Commons License 2019.01.27 0 0 10938

A 10550 sz. hozzászólásomban leírt módon 2018 11.18 -án ültetett dugványok közül kettő. Szépen fejlődnek.

 

kicsiakert Creative Commons License 2019.01.25 0 0 10937

Erre a problémára meg a sniccer a legjobb válasz. Egy alkalmas éles késsel/pengével hosszában felhasítod a palackot, és gyakorlatilag levágod a földről, a gyökerek a földlabdával együtt óvatosan kiemelhető a palackból.

Előzmény: Amita13 (10935)
pacsepa Creative Commons License 2019.01.25 0 0 10936

Akkor ott valami baj volt a technikával! Vagy túl korán akartad áttelepíteni.

Fejjel lefelé fordítod a növényt az edényével. Tenyereddel tartod, hogy ne essen ki, miközben a növény szára az ujjaid között van. Óvatosan lehúzod felfelé az edényt a a földlabdáról.

Ha így csinálod, akkor kis ügyeskedéssel a kezedben (tenyeredben) marad a teljes földlabda és csak bele kell fordítani az előzőleg előkészített új helyére.

Előzmény: Amita13 (10935)
Amita13 Creative Commons License 2019.01.25 0 0 10935

Köszi a választ! (Kicsiakertnek is).

Azért próbálnám a perlites megoldást, vagy amit írtál, a perlit-föld keveréket, mert a tavalyi első próbálkozásomkor volt sajnos olyan, hogy a megeredt vesszőt amikor ki akartam szedni a pet palackból, amiben csak föld volt, sajnos az összes gyökér leszakadt a dugványról. 

Szóval idén valami könnyebb talajt szeretnék nekik. 

Előzmény: pacsepa (10932)
kicsiakert Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10934

Szervusz! Látod, ez is egy remek dolog a fügében, hogy rengeteg jó megoldás van. Tökéletes, amit Pacsepa írt. Szoktam úgy is gyökereztetni, de többnyire tiszta kertészeti perlittel indítok. (Meglehetősen elfoglalt vagyok, illetve elég hektikusan tudok időnként ránézni a növényeimre, és ebben a perlit a csodaszer.) Ha a víz alul elfolyhat, akkor kertészeti perlitben nem tudod túlöntözni, viszont nagyon sokáig tartja a nedvességet, a perlitgyöngyök között pedig szabadon járhat a levegő. Ezért hangsúlyozom a kertészeti perlitet, mert itt nagyobb a szemcseméret. Az építőipari perlit "porosabb", nedvesség hatására zömül, levegőtlenné válik a gyökér, és berothadhat.  Tehetném átlátszó edénybe is, ekkor közvetlenül látható a kialakult gyökér (lásd kilyukasztott pillepalack), nekem viszont a nagyobb edények váltak be, akár egy hétig is gondozásmentes lehet. A nagyobb perlit mennyiség lassabban szárad, és itt is igaz, hogy a felesleg mindig távozik az edény alján. Tapasztalatból már látom, hogy mikor lehet jó a gyökér, de nagyobb gally mennyiségnél szoktam olyat, hogy a perlittel együtt kiborítom egy fóliára, és átválogatom. Ami elég érett gyökérrel rendelkezik, az megy a cserépbe, ami még gyenge, az visszakerül a perlitbe. De egy kicsit túlmisztifikáljuk ezt a kérdést. Nyáron a sok gyökereztetési variáns mellett kísérletképpen egy maroknyi ágat bedugtam a kecskék alól kihozott alomba (trágyába)...semmivel sem volt rosszabb eredmény, mint az agyon pátyolgatott vesszőknél. Egyszerű homok is megteszi, csak ott a nedvesen tartásra jobban oda kell figyelni.

Naagyszemű perlitnél meg nem tudod elrontani, ha nem csontszáraz a perlit.

Előzmény: Amita13 (10931)
666Forester Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10933

azert van siker is .. itt egy ujabb kihajtott peldany

 

 

majd ovatosabban locsolok...

pacsepa Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10932

Lehet, hogy érdemes inkább föld-perlit keveréket használni.

Csak annyi perlitet tegyél hozzá, amennyitől a föld nem tud sárrá változni, mert könnyen berohadnak a füge gyökerei. Lásd lentebbi fényképekkel illusztrált hozzászólás.

A megoldás előnye, hogy ha kiülteted vagy átülteted, akkor földlabdával együtt tudod azt megtenni, ami kevésbé viseli meg a növényt.

A vízre rátéve kifejezetten kevés víz kell a füge hajtatásához. Én PET palackot derékban elvágom és abba teszem a hajtatni kívánt vesszőt az előbb már leírt módon előkészített perlites földbe. A vessző alja kb 5 cm-re van az edény aljától. A palackok alját kilyukasztgatom. Felülről nem locsolom! Az alá tett tálcába teszek egy kicsi vizet hetente egy-kétszer, amit felszív, illetve részben elpárolog. Lényeg, hogy ne álljon ott a víz! A talaj csak nedves, de nem tocsog. Így jó eséllyel elkerülhető a friss gyökerek berohadása.

A PET palack előnye, hogy szépen lehet látni a gyökérzet fejlődését is. Minden vessző kihajt, de mégis akkor vagyok biztos benne, hogy meg is marad a növény, ha már a gyökér megjelenik az edény oldalfalánál.

Előzmény: Amita13 (10931)
Amita13 Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10931

Szia! Tisztán perliben vannak ugye? Ehhez mennyi vizet adtál, hogy "jó legyen"? Most szeretnék nekiállni gyökereztetni, és én is perlitre gondoltam, csak nem tudom, mennyire legyen vizes/nedves, hogy ne rothadjon be, de a gyökérfejlődésnek elég legyen.

Előzmény: kicsiakert (10924)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10930

Szerintem elrohadt a gyökere, én is jártam már így amikor sokat öntöztem. (az enyém földben volt).

Előzmény: 666Forester (10928)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10929

Wow, nem semmi tervek :)

Drukkolok, hogy megvalósuljon.

Előzmény: kicsiakert (10921)
666Forester Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10928

megbarnultak a gyokerei :(

666Forester Creative Commons License 2019.01.24 0 0 10927

Az aquaponia nekem is egy álom... sajnos nekem a ház+telek sincs még hozzá :) jóval messzebb vagyok a megvalósítástól :D

 

Az egyik fügécském eléggé elszontyolodott (mindjárt dobok be róla képet) ... ötlet?

kicsiakert Creative Commons License 2019.01.23 0 0 10926

Örömmel befogadok még. :-)

Előzmény: PathosVerdesIII (10925)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2019.01.23 0 0 10925

Csinosak, még megvan az összes őszi vesszőm, ha kell adok még ;)

Előzmény: kicsiakert (10924)
kicsiakert Creative Commons License 2019.01.23 0 0 10924

Kicsit későn kaptam észbe, csak most jutott eszembe, hogy még nem mutattam meg neked a tőled származó vesszőket. Még mindig perlitben vannak, hamarosan ablak közelébe viszem (csak ott hűvösebb van a gyökereztetéshez ajánlott optimális hőmérsékletnél), és 1-2 hét múlva átültetem őket. (A napokban néztem, még erősödni kell egy kicsit a gyökereknek.)

Előzmény: PathosVerdesIII (10922)
kicsiakert Creative Commons License 2019.01.23 0 0 10923

Off: Sajnos az aranyfácánokat likvidálta valami kisragadozó (menyét, görény...) pár héttel ezelőtt, így elbontottam a madárházat, és igen, annak a helyére került. Tökéletes a tájolás, a süllyesztés miatt a talajhő (reményeim szerint) fagypont felett fogja tartani. Ha nem, akkor tényleg egyszerűen rá lehet segíteni. Ha nagyon elrugaszkodik az agyam (ha nagyot merek álmodni), akkor ezt lehetne aquapóniával is kombinálni, van is hozzá egy ~ 3m3-es tartályom, ami kiváló puffer lehetne a hideg éjszakákon. Álmodozom, és "költségelemzek". Szívesen látlak majd, gyere nézd meg (ha már lesz mit megnézni, mert most csak egy durván nagy gödröt látni.)Ha a fagyok enyhülnek, akkor gyorsan betonozunk (alapok és támfal két oldalról, hosszanti oldal a pince fala, a 4. oldalról lesz a bejárat.) On

Előzmény: PathosVerdesIII (10922)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2019.01.23 0 0 10922

Köszi a beszámolót, nagyon jól néz ki a süllyesztett üvegház. Ez a díszmadarak helyén lesz?

A házhoz fekvő üvegház jóval kevesebb fűtést igényel, hosszú távon biztos segít, tavasszal felgyorsítja az ébredést és kivédi a korai fagyoktól, hosszab érési idejű fajtákat is tudsz nevelni.

Előzmény: kicsiakert (10921)
kicsiakert Creative Commons License 2019.01.23 0 1 10921

Mivel privát levelezésben mostanában többször felmerült a téli gyökereztetés, ezért talán másokat is érdekel.

Előzmény: A nyár végén, és ősszel, sőt most télen sem álltam le a gyökereztetéssel. Kísérletbe fogtam, hogy szignifikánsan rosszabb eredmény jön-e a téli próbálkozásokkal. Azt tapasztaltam, hogy a szokásos mezőgazdasági perlitben, szobahőmérsékleten a gyökeresedés ugyanúgy elindul, mint az ideálisnak tartott nyári időszakban. A perlitből a rendes talajba történő átültetésnél eddig kb. 20-25 %-os veszteségem volt. Ez visszavezethető technológiai problémákra: helyszűke miatt kihagytam egy lépést, mégpedig azzal, hogy a perlit után túlságosan "erős" érett trágyában dús földbe ültettem át a fügéket. A nyári időszakban fokozatosan dúsítottam a talajt, most ezt meg akartam spórolni, ami néhány növénynél túl nagy sokkot jelentett, ezek "megégtek". Ha az átültetés utáni két hetet átvészelték, ott már nem látok semmilyen, rossz irányba mutató folyamatot. Mivel a növények a déli ablak belső párkányán laknak, ezért még a klorofill tartalomban sem látok romlást, szép egészséges zöld színük van. Persze még 5-6 hét hetet át kell vészelniük, de még mindig reménykedem. (off: Avokádók közül sápadt le nagyon az egyik, illetve egy kis citrom vegetál 5 levéllel (november óta sem több, sem kevesebb) a mangó virul, de nem nőtt, a földieprek pedig ontják a virágot, de rovarok hiányában termés nem biztos, hogy lesz (én meg lehet, hogy hiába "ecseteltem") ....és azért, hogy jövőre ne menjek az egyébként végtelen türelmű feleségem agyára, tegnap kiástunk egy 3X7 m-es, ~ 1.5 m mély gödröt a házunk fala mellett a déli oldalon, ahol pár hónapon belül egy walipini lesz, ha az égiek is mellém állnak....lehet irigykedni :-)   on.)

Tehát itt tartok most. Az biztos, hogy több odafigyelést igényelnek a szobai körülmények között tartott fügék, de ablak közelében (megfelelő tájolás mellett) az idős növény harsogó zöld színt mutat,de nem hozott új levelet ősz óta, az óvodások többségében pedig szépen fejlődnek, ha nem fuseráltam el a talajba történő átültetést. A vízóra aknába tett dugványnak valók is rendben, nyugalomban voltak a legutóbbi vizsgálatkor. Az idei tél leghidegebb éjjele eddig itt nálunk -12°C volt, tegnap -9°C. (Dunakanyar-Vác közelében)

 

Előzmény: kicsiakert (10920)
kicsiakert Creative Commons License 2019.01.15 0 0 10920

Köszönjük a beszámolókat, és a fotókat. Szépen nőnek nálam is a kicsikék. Semmi sápadtság, vagy nyurgulás a növényeken. Ma érkezett meg hozzám néhány afgán származású dugvány is, bővül a gyűjtemény rendesen. Remélem, hogy pár hét múlva csendesebb lesz az életem, és szeretném, ha eljönnétek páran egy jó beszélgetésre.

Előzmény: Gaboturbo (10916)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2019.01.15 0 0 10919

Szépen fejlődnek a kicsikék! :)

Előzmény: Gaboturbo (10915)
666Forester Creative Commons License 2019.01.15 0 0 10918

Gaboturbo: Köszi a részletes leírást a fémtábláról meg a fügéid hajtatásáról :) a sivatagi kép is nagyon profi (még nem láttam sivatagot de rajta van a bakancslistán) Nekem az idei az első próbálkozásom a fügékkel... annyiféleképpen indítom őket útnak, hogy valamelyik biztos sikerül ! :)

helgaanyu Creative Commons License 2019.01.15 0 0 10917

Köszönöm!

Azt hiszem ma este nekiállok ilyen cimkét csinálni.

Befogom valamelyik gyerkőcöt is. A neten rendelhető

cimkék is jók, csak egyszerre 1000 db-ot kell megvenni.

Úgy meg kicsit drága . Egész életemre elég lenne tán!😅

A kezünkre meg vigyázunk....

 

A nyáron meg úgy látszik nem csak te voltál hajthatatlan

hanem a fügék is...😄

De örülök hogy most szépen fejlődnek a növénykéid. Lassan én is

elindítom a sárga termésű gyökereztetését.

Mindenkinek jó fügézést...

Előzmény: Gaboturbo (10914)
Gaboturbo Creative Commons License 2019.01.14 0 0 10916

Szia badella,

Köszi a megosztott infót, remélem találkozunk majd (😄  és most oda találok)!

Írom kicsiakert Endrének is, és petsze a többieknek, hogy kinn van a kollégám Marokkóban lassan egy hete és még csak most bukkant a nagy sivatagokban egy kis oázis félére ahol pont van egy kis füge bokor is. 

Előzmény: badella (10904)
Gaboturbo Creative Commons License 2019.01.14 0 0 10915

Szia,

Tényleg szépen kihajtottak a kis füge dugványaid, és micsoda dús gyökérzetet növesztettek!

Én meg December 8-án a rokonomnak illusztráltam, hogy vízbe teszem pár napra a kis galj végeket (mert azok voltak kéznél ) és benne is felejtettem. Majd vidéki Karácsonyozás után vissza térve Január 1-én látom, kezdenek rügyet bontani és gyökeret ereszteni. 😃 Ezen fel lelkesedve kaptak egy-egy flakonban földet és szépen bele ültettem őket.

Január 12-én vagyis múlt hétvégén már ilyen kis hajtásuk volt és imitt amott látszik a gyökerek vége. Csak eléggé felkopaszodtak vagyis az alsó pici gyenge levelek lepotyogtak. Azt tapasztalom, lombhullástól bármikor is gyökereztetünk sokkal erőteljesebben hajtanak ki a dugványok mint Nyáron és nagyobb a túlélés is. Sokat próbálkoztam egész nyári időszakban is de nagyon gyenge eredménnyel, igaz ezt előre megírták a fórum társak is. De én hajthatatlan voltam.

Látom nem sajnálod tőlük a vizet. Nálam ez is lehetett gond, hogy kigyökerezett meg kihajtott sok dugvány de aztán néha kiszáradt néha meg túl locsoltam.

December 8 vízbe helyezés   

 

Január 1.  rügybontás" rácsodálkozás"  

 

Január 12. kihajtva  

 

Az idén is sikeres fügézést kívánok részedre és a fórum társaknak is!

Előzmény: 666Forester (10890)
Gaboturbo Creative Commons License 2019.01.14 0 2 10914

Szervusz helgaanyu,

Üdv. a fórum társaknak is!

No nekem is nagyon praktikusnak tűnik a youtube-n gyakran látható kis Alu. "fityegő" jelölő táblácska. Próbaltam utánozni pl. A képen látható egy tejfeles doboz teteje kisimítva és háromszoros vastagon összehajtva, a boros illetve pezsgős üvegeken lévő is hasonló, de a legjobb eredményt a grill és sütő tálca hozta amely Alumínium fóliaból készült de elég vaskos ám jól bele süpped a golyóstoll. Egy árral kilukasztva egy vékony huzal darabbal lehet is felkötni. Az italos doboz sem rossz de elég éles és a gyerekek vagy hölgyek finom bőrét megsértheti. Remélem  tudtam ötlettel szolgálni! Jó barkácsolást!

Előzmény: helgaanyu (10905)
666Forester Creative Commons License 2019.01.12 0 1 10913

Tevedsz Tibicsoki nem ingyen van.

 

Tobb mint ingyen, hiszen ujrahasznositod az egyebkent kidobott szemet egy reszet. Kovetendo pelda :)

Tibicsoki19 Creative Commons License 2019.01.12 0 1 10912

A sörösdobozos jelölő módszer tényleg jól működik, nekem van olyan ami már 3 éves és még mindig semmi baja. A másik nagy előnye, hogy ingyen van! Minden növényemre ezt használom. Arra kell csak figyelni, hogy nagyon ritkán a sörösdobozt olyan anyagból csinálják ami elrozsdásodik a szabadban. Ez nagyon ritka, de egy-egy külföldi márkáknál találkoztam már ezzel a jelenséggel. Érdemes félévente végignézni a jelölőket hogy mindegyikkel minden rendben van e.

Előzmény: 666Forester (10910)
helgaanyu Creative Commons License 2019.01.11 0 0 10911

Ez a GPS téma sem rossz! Bár egyenlőre még fejből is megy hogy mit hová ültettem, csak addig maradjon rajta, hogy mi az.

Majd biztos lesz ez még másképp is ! 😌

Előzmény: 666Forester (10910)
666Forester Creative Commons License 2019.01.11 0 0 10910

Jobb ha a többiekét próbálod :) az enyém csak beltéri és csak rövid időre lesz... egyszerű papírcsík visszahajlítva celluxal összefogva és tintával ráírva a szám, ha kiültetem akkor úgyis GPS koo.-s excelbe kerül ;) 

 

Az a sördobozos megoldás tetszik ! tutikipróbálom

helgaanyu Creative Commons License 2019.01.10 0 0 10909

Hu ! Ez igen ! Nagyon szépen köszönöm hogy ilyen sokan leírtátok a címkézési módszereteket !

Bizos többet is kipróbálok.

Mégegyszer köszönöm!😃

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!