Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8407
Hogy a kötőhang miért kopott el egyes esetekben, és miért maradt meg másokban (állanak->állnak, szállanak->szállnak)? Szerintem egyszerűen történelmileg így alakult. Persze lehet, hogy a 'hal' és a 'hall' megkülönböztetése is benne van: nem mindegy, hogy 'jól hallasz?' vagy 'mikor halsz már meg?'
Előzmény: Hyuji (8406)
Hyuji Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8406

Sziasztok!

 

Lenne egy kerdesem.

 

A tankonyvem azt magyarazza, hogy ha az igek vegen van kettos massalhangzo, akkor az igek hatarozatlan ragozasa igy lesz.

 

hall⇒hallok,hallasz,hall,hallunk,hallotok,hallanak. Tehat "hallasz""hallotok"es "hallanak" megjelennek.

 

De eszrevettem, hogy a "szall" es  az"all" normalisan valtozik. Nem ertem, hogy mitol fugg-e ez a kulonbseg. Ha ebben a tekintetben nyelvtanilag konkret rendszer letezik, legy szives megmondani, mi okozhatja ezt a kulonbseget koztuk. Elore is koszonom!

 

Hyuji  

3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8405
Bocsánat, de nem ez vezetett értelmezési problémához, hanem a terjengős mondatszerkesztés.
Előzmény: vrobee (8403)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8404
az "üljön" elírás az "ül" helyett
"kezdjék" elírás a "kezdik" helyett
Előzmény: vrobee (8403)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8403
Vagy ez van, vagy az ellenkezője: az "üljön" elírás az "ül" helyett, és kijelentő módú a mondat, beleértve a két "válasszák"-ot. A paragrafusnak úgy is van értelme, és ezen verzió mellett szól egy kicsit a szórend ("szabadon válasszák ki" vs. "válasszák ki szabadon").

Összefoglalva: szvsz. a mondat mindenképp hibás, az viszont nem dönthető el, hogy a "válasszák" használata itt milyen módban van, és hogy ezáltal helytelen-e. (Megsértette-e a köznyelvi normákat).

Végre itt egy eset, amikor a szukszükölés jelensége tényleg értelmezési problémákhoz vezet :) .
Persze ehhez az kell, hogy legyen még legalább egy mondatszerkesztési hiba.
Előzmény: 3x (8402)
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8402
Még egyértelműbb lenne a helyzet, ha

az otthon tanuló diák hány órakor ül le tanulni.

helyett

az otthon tanuló diák hány órakor ülJÖN le tanulni.

lenne a vége
Előzmény: Jazzig (8400)
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8401
Szerintem itt akár mindkét válasszák helyes lehet.
Előzmény: Jazzig (8400)
Jazzig Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8400

Küldöm a teljes bekezdést, talán így egyérteműbb lesz.

 

"A tanár-diák kapcsolatban gyakran az történik, hogy a tanár elveszíti türelmét, mert a diákok kétségbeejtően önállótlanok, gyermetegek és infantilisak. Ez feszültséget okoz, ami a diákokat fejlődésükben visszavetheti. Hogy ezt elkerüljük, a tanároknak és az iskola vezetőségének egyaránt arra kell törekednie, hogy a diákokban kifejlessze a felelősségérzetet azáltal, hogy tudatosítják a diákokban, hogy tanulniuk kell, de nem határozzák meg előre, hogy mikor mit.
Itt szigorú időpontokról szigorúan előírt rendszerről van szó. A diákok szabadon válasszák ki, hogy melyik tantárggyal kezdjék a tanulást, a kollégisták az adott időpontok közül melyik szilenciumot válasszák, az otthon tanuló diák hány órakor ül le tanulni. A diáknak mindemellett éreznie kell, hogy a tanulás felelőssége az övé, azért tanul, hogy a tudást saját hasznára tudja fordítani."

Előzmény: vrobee (8397)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8399
Attól függ, hogy ez a követelése-e, mert akkor szabályos felszólítómód, vagy csak tényként valamit, mert akkor 'kevésé szabályos' kijelentőmód.
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8398
Bocs, de a hogy utáni "válasszák" akár jó is lehetne, ha nem rakta volna be még a kollégistákat, ami teljesen zagyvává tette a mondatot
Előzmény: vrobee (8394)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8397
Hoppá, jó hogy szólsz, van egy "kezdjék a tanulást" felszólítómód.
Most akkor vagy felszólító módú felsorolással kezdett az író, aztán véletlenül átcsúszott kijelentő módba (és akkor a "válasszák" nem helytelen, csak a mondatszerkesztés van elbökve).

Vagy ez valami számomra ismeretlen jelenség, amikor ilyen kontextusban a "hogy" után felszólító módú mellékmondat jön.

Vagy nemtom...
Előzmény: 3x (8396)
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8396
Az első szinte biztosan rossz, a második szinte biztosan jó, az egész mondat szinte biztosan zavaros, hogy finoman fogalmazzak.
Előzmény: Jazzig (8393)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8395
"könnyen lehet, hogy pár év múlva már helyesnek fog számítani :) ."
A művelt köznyelvben, természetesen.
Előzmény: vrobee (8394)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8394
Az irodalmi nyelv vagy a művelt köznyelv normáinak nem felel meg, tehát a lenti idézetben helytelennek tekinthető.
Viszont sok nyelvváltozatban, tájszólásban ez a helyes forma. Viszont terjed, egyre több magasan képzett ember szájából hallani, úgyhogy könnyen lehet, hogy pár év múlva már helyesnek fog számítani :) .
Előzmény: Jazzig (8393)
Jazzig Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8393

Mindenkit tisztelettel üdvözlök. Először vagyok itt, és rögtön kérdezni szeretnék valamit:

 

"Itt szigorú időpontokról szigorúan előírt rendszerről van szó. A diákok szabadon válasszák ki, hogy melyik tantárggyal kezdjék a tanulást, a kollégisták az adott időpontok közül melyik szilenciumot válasszák, az otthon tanuló diák hány órakor ül le tanulni. A diáknak mindemellett éreznie kell, hogy a tanulás felelőssége az övé, azért tanul, hogy a tudást saját hasznára tudja fordítani."

 

Helyes ez így, vagy csak én érzem hibásnak?

Segítsetek, kérlek.

Köszönöm előre is.

3x Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8392
(A hangsúly azon lenne, hogy a -hat -het (teljesen) szinonímája-e a tud -ni alaknak)
Előzmény: NevemTeve (8391)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8391
A régi szép időkben a változások csak úgy megtörténtek, a változtatásokat pedig tudatosan tették meg. De még ez is sokkal jobb, mint a 'nem lépheti meg', ami szintén gyakori mostanában.
Előzmény: 3x (8390)
3x Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8390
Már többször megütötte a fülemet, most vitára beterjeszteném:

Mai Kossuth-hír, az új brit kormányfő mondja:
"A változásokat a kormány nem teheti meg egyedül, (ahhoz a nép is kell - vagy valami hasonló duma)"

A lényeg, hogy egyre többen használják azt a formulát, hogy "nem tehetek meg" valamit akkor, amikor én a "nem tudom megtenni" alakot tartanám jobbnak.
Ezek szerint ezek között már nincs árnyalatnyi jelentéskülönbség?

NevemTeve Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8389
Hoppá, ezt elnéztem, bocsi.
Előzmény: Kvász Ivor (8386)
fautas Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8388
Az AkH-ból a Smith-t, Smith-szel írásmód helyessége is levezethető.

A 217. a) szerint "/.../ ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez".

Kérdés már csak az, hogy szokatlan-e írásrendszerünkben a szóvégi -th sz-szerű hangértékre. Szerintem igen, és a Google-találatok mutatják, milyen sokan vélekednek így. A csekély kisebbség talán azért írja egybe, mert csak a 216-ig olvasta a szabályzatot, a 217. a)-ig már nem jutott el.
Előzmény: pupari (8378)
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.05.11 0 0 8387
sorry, Smithθel
Előzmény: Kvász Ivor (8386)
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.05.11 0 0 8386
És az angol nevek hibrid angol-magyar toldalékolásában hátrafelé ható zöngésülés érvényesül, vagy mi?:)

Smith-θel...
Előzmény: NevemTeve (8384)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.05.11 0 0 8385
Hát, ha fonetikus, legyen mind fonetikus. Az izlandi nyelv ábécéjében azonban szerepel.
Előzmény: NevemTeve (8384)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.11 0 0 8384
(Off: Nem, ez a zöngés 'th' kiejtési jele, kb a mi 'd' és 'dz' hangunk között van.)
Előzmény: Kis Ádám (8382)
pupari Creative Commons License 2010.05.11 0 0 8383
Köszönöm mindenkinek!
Nevem teve: nagyon kreatív :) (de a kj akkor ott sem kell :))
Előzmény: Kis Ádám (8379)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.05.11 0 0 8382
Izlandon. Ez a betű csak ott honos.
Előzmény: NevemTeve (8380)
fautas Creative Commons License 2010.05.10 0 0 8381
Palócföldön még ennél is egyzerűbb: Smithvel.
Előzmény: NevemTeve (8380)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.10 0 0 8380
esetleg: Smith-ðel
Kis Ádám Creative Commons License 2010.05.10 0 0 8379

Alighanem az lehet a háttérben, hogy a Smith alak végén nincs néma hang, hanem egy th digráf, amelynek az edjtése kb. sz. Tehát Smithszel.

 

A Sidney-nél az a baj, hogy azt az y-t a magyat valami miatt j-nek tartja, pdig az ejtésben ott ilyesmi nincs.

Előzmény: pupari (8378)
pupari Creative Commons License 2010.05.09 0 0 8378
Kedves topikolók!
Kissé elbizonytalanodtam az idegen nevek toldalékolását illetően: AkH. 215 és 217./OH. 275–276. o és a Google előfordulások miatt. Konkrét problémám, hogy nem tudom eldönteni, melyik a helyes írásmód: a Smith-t/Smitht (gugli-előfordulás: 97% : 3%) Smith-szel/Smithszel (gugli-előfordulás: 82% : 18%). A fent említettek (AkH., OH.) szerint nem kell kötőjel a "másképp ejtett" idegen szó/név mássalhangzója utáni toldalékolásnál, de akkor kérdem én, a Sidney-hez pedig miért preferálja az OH. a kötőjelet? - igen, tudom, itt mgh-nak ejtjük az -eyvégződést... Tehát akkor 'szmisszel' vagy 'szmisz-szel'?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!