Keresés

Részletes keresés

Mutual Friend Creative Commons License 2019.07.16 -1 0 101305

Foglalkoztatás II vagy Vállalkozási ismeretek 3,875 óra / félév

 

Előzmény: cosomega (101302)
kiggyo Creative Commons License 2019.07.16 0 2 101304
Lassan a testtel, honnan veszed hogy járt iskolába?
Előzmény: cosomega (101301)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.07.16 -1 0 101303

Mingyá' megnézem a bizimet ... :)

Előzmény: cosomega (101302)
cosomega Creative Commons License 2019.07.16 -2 0 101302

Ez jól hangzik, de azt nem írod, mi volt ez a tantárgy?

 

Előzmény: Mutual Friend (101300)
cosomega Creative Commons License 2019.07.16 -2 1 101301

Nehogy már egy szellemi-toprongy mondja meg, mit kellene tanulni az iskolában.

Itt vagy példának, milyen hülye emberek kerülnek az iskolából és te az oktatott anyagot tovább csökkentenéd.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101298)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.07.16 -1 0 101300

Aha ... :)

 

Volt olyan tantárgyunk ami 0.125 ó/hét volt a norma. Akkor az mennyi is ?

 

Volt olyan hogy egy félévben 2 alkalom volt az a tantárgy de 3 jegyet kellett belőle adni. Most akkor azt így hogy ...

Előzmény: Törölt nick (101295)
kiggyo Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101299

200-as IQ alatt ilyen ez :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101298)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101298

Hiába magyarázod neki, ha azt sem képes felfogni, hogy milen óriási tanulásbeli különbség van egy fizikai jelenség alapelvének egyszerű megértése és matematikai levezetése között.

Előzmény: Törölt nick (101297)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101297

A hangsúly a MEGÉRTÉS-en van... a számolás velük az más téma.

Előzmény: kiggyo (101294)
kiggyo Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101296

tudom, és szerintem szükség is van rájuk. Mint ahogyan a pék sem csak C#-ot és Java-t tanul hanem labor alapismereteket, a szakmában előforduló gépekről, marketingről, sokmindenről IS tanulnak.

Előzmény: Törölt nick (101295)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101295

Most is benne vannak ezek a tanmenetben...

http://doks.tmvp.hu/villanysz_keret.pdf

 

Előzmény: kiggyo (101266)
kiggyo Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101294

"A villanyos vektorok működésének alapszínű megértése némi fizika, nulla matek."

 

a pékeket meg nem veszik fel programozni mert a HR-es picsa hülye :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101293)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101293

Hogy a matek mindennek az alapja, ilyeneket matektanárok szoktak mondani, :) és azok, akik életük során nem járnak nyitott szemmel és nem figyelték meg, hogy az iskolában tanított rengeteg anyagból az átlagemberek (átlag-villanyszerelők) ténylegesen mennyit használnak való életük során.

 

"ha nem ismeri az összefüggéseket akkor nem fogja érteni hogy miért nem mindegy hogy induktív vagy rezisztív egy terhelés"

 

A villanyos vektorok működésének alapszínű megértése némi fizika, nulla matek. Egyébként a villanyszerelők 90 százalékának az iskolán kívül soha nincs szüksége erre a tudásra (80 százalékuk nem is érti, mégsem omlott össze a táradalom).

 

"Nem érti az átütési feszkó kérdését, nem érti miért kell vagy nem kell EPH-zni, PEN-t szétválasztani."

 

Ezekre is igaz: a villanyszerelők 95 százalékának soha nem kell ilyen döntéseket hoznia (elég csak követni az előírásokat), ami nem is baj, mert 70 százalékuk amúgy sem érti ezeket a dolgokat.

 

"egy mai fiatal, aki kijön a nagybetűs életbe annak széles látókör kell ha lépést akar tartani a világgal"

 

Ezzel maximálisan egyetértek: a középiskola feladata az is, hogy rájövessze a gyereket, hogy hiába végezte el az iskolát, számos érdekes területen még nem tud még szinte semmit (és hogy nem csak izgalmas, de anyagilag is megéri tovább-specializálódni).

Előzmény: kiggyo (101289)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101292

Sokadszor írom le: szigorúan válasszuk el az általános alapismereteket és egy szakma megtanulását. Ha egyértelműen eldöntöttük, hogy melyik ismeret hova tartozik, azUTÁN eldönthetjük, hogy most tisztán szakmát akarunk oktatni, vagy embereket általában értékesebbé tenni. És aki kizárólag szakmát tanulni ül be pl egy tanfolyamra, annak a drága idejét ne raboljuk irreleváns hülyeségekkel csak azért, hogy meglegyen a tervezett óraszám.

 

Nem kell feltalálnod a melegvizet, ezt a problémát már megoldották helyetted, tudniilik:

Szakmunkásképzőben nem szakbarbárokat próbálnak nevelni, hanem értelmes embereket.

OKJ-n nem oktatnak fizikát.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101291)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101291

"mit ér az az ember, aki nem tud semmi mást, csak azt ami a villanyszereléshez feltétlenül szükséges?"

 

Sokadszor írom le: szigorúan válasszuk el az általános alapismereteket és egy szakma megtanulását. Ha egyértelműen eldöntöttük, hogy melyik ismeret hova tartozik, azUTÁN eldönthetjük, hogy most tisztán szakmát akarunk oktatni, vagy embereket általában értékesebbé tenni. És aki kizárólag szakmát tanulni ül be pl egy tanfolyamra, annak a drága idejét ne raboljuk irreleváns hülyeségekkel csak azért, hogy meglegyen a tervezett óraszám.

Előzmény: Törölt nick (101288)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101290

"Átadják úgy, hogy egy nyamvadt foglalat sincs, benne egy 5w-os ledlámpával?"

 

Elég nagy bunkóság a bérlőnek használhatatlan világítással átadni egy lakást. Legalább egy csupasz legolcsóbb villanykörte lógjon a plafonról. Persze az is pénz kiadás és tudjuk, hogy milyenek egyesek...

Előzmény: Törölt nick (101284)
kiggyo Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101289

"Matek: összeadás, kivonás, osztás, szorzás - akár számológéppel. Ennyi matematikai ismeret elegendő a villanyszerelő munkahelyek 90-95 százalékában"

"Szóval a szakmai oktatásban a matek mint külön tantárgy a színtiszta időpazarlás."

 

látom nem vagy szakmabeli :-)

 

a matek, fizika mindennek az alapja, ha nem ismeri az összefüggéseket akkor nem fogja érteni hogy miért nem mindegy hogy induktív vagy rezisztív egy terhelés, hogy mi van akkor ha kötegben kell vezetni a vezetékeket egy kapcsolószekrényben, és sorolhatnám. Nem érti az átütési feszkó kérdését, nem érti miért kell vagy nem kell EPH-zni, PEN-t szétválasztani.

 

Vagy Pl. egy mezei aszinkron motort elkezd mindenféle butácska elektronika nélkül tekertetni egy briggsmotorral és várj a 230V 50Hz-et a másik végén, mert egy fórumban ezt olvasta...

 

Nem csak 2 drót összekuporfixezéséből áll ez a szakma, egy átlagos épületnél is napelemet, riasztót, beléptetőt, kamerarendszert, kábeltvt, okosházat kell (legalább alap) szerelni egy átlagos mai villanyszerelőnek. Aztán max a szaki éleszti a központot, de a szerelést a villanyszerelő végzi.

 

Persze falun biztos másképp van, de egy mai fiatal, aki kijön a nagybetűs életbe annak széles látókör kell ha lépést akar tartani a világgal.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101281)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101288

Az a kérdés, hogy mennyit ér az a villanyszerelő ...

 

A kérdés inkább az: mit ér az az ember, aki nem tud semmi mást, csak azt ami a villanyszereléshez feltétlenül szükséges?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101285)
pgyafi Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101287

Mennyezeti rozetta mindent eltakar :)

Előzmény: The Antichrist (101283)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.16 0 2 101286

Az indexfórum használata szigorított tananyag lenne nálad.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101285)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101285

"esztergáltam, kovácsoltam, öntőformáztam-öntöttem, hegesztettem"

 

Ezek valóban hasznos dolgok lehetnek az élet során. Ide sorolnám még a lakatosipari+gépészeti alapismereteket, az informatika alapjait, sőt tájékozódási, túlélési alapismereteket természetben, úszástudás, pénzügyi ismertetek, stb.

Az a kérdés, hogy mennyit ér az a villanyszerelő, aki kijön az iskolából és mindent ügyesen kipróbált, csak éppen a szakmát nem tudta tökéletesen felfogni, mert helyette eszterga meg hegesztés óra volt :)

 

Szigorúan külön kéne választani azt, hogy melyek azok az ismeretek, amelyekre IGEN NAGY VALÓSZÍNŰSÉGGEL szüksége lesz MINDEN villanyszerelőnek élete során. És kizárólag ezt oktatni a képzésben, ezt viszont úgy, hogy a leghülyébb is kívülről tudja.

Előzmény: ötfelezős (101279)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101284

Aztán rúgd is seggbe! :)

Érdekes ez a hollandi módi. Átadják úgy, hogy egy nyamvadt foglalat sincs, benne egy 5w-os ledlámpával? (60w-os izzót csak azért nem reklamálnék, mert már nem kapni)

Előzmény: The Antichrist (101283)
The Antichrist Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101283

Igen, a kép még a csavarozás előtt készült.

Szólni fogok az illetékesnek, mindenkinek köszönöm a segítséget!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101282)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101282

"A csillárkampó már be van csavarva"

 

A képeden nem látok becsavart csillárkampót a fadarab közepén.

 

"vagy csak súlyt helyezni rá, mint Te is mondtad, tovább bomolhat"

 

Úgy látom, hogy egy rétegelt lemezből fűrészgéppel kivágott fadarab (a négy sarkán látható 4 facsavar tartja fenn a mennyezeten), az oldalfalai párhuzamosak, tehát ha leesik, akkor  nem fog ennél több vakolatot magával rántani.

 

Amúgy egyetértek: szólj a bérbeadónak, hogy hívjon szakembert és csináltassa meg. Ez nem a te feladatod.

 

Előzmény: The Antichrist (101276)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.16 -3 0 101281

"pedig a matek és a fizika fontos egy villanyos szakembernek."

 

Matek: összeadás, kivonás, osztás, szorzás - akár számológéppel. Ennyi matematikai ismeret elegendő a villanyszerelő munkahelyek 90-95 százalékában. A maradék 5-10 százalékában meg a szükséges pluszt megtanulja munka közben az első héten. Szóval a szakmai oktatásban a matek mint külön tantárgy a színtiszta időpazarlás.

 

A Fizika nevű tudomány 97 százalékának oktatása szintén felesleges egy alap villanyszerelő számára, a VALÓBAN rohadtul mindenképpen fontos maradék 3 százalék egyik felét csak ímmel-ámmal (=szarul) oktatják, a szükséges tudás másik felét meg gyakorlatilag sehogyse (pl a hőtan egyes részeit egyszer mellékesen megemlítik, miközben azt a pár dolgot NAGYON értenie kéne minden villanyszerelőnek).

Előzmény: kiggyo (101266)
ötfelezős Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101280

Ha bármikor ki tudod venni, akkor gipsz. Az a kötéstől dagad. A határoló éleket csavarhúzóval vagy vésővel húzd meg, formázd meg úgy, hogy az üreg befelé táguljon.

Bár maccsos egy munka a menyezetre gipszelni (eleve benedvesíteni az üreget), a gipsz is lefelé esik.

Előzmény: The Antichrist (101278)
ötfelezős Creative Commons License 2019.07.16 0 1 101279

Hát ez így van, a gyártástechnológiát csak jó közelről ismerni. Én, noha erősáramos szakra jártam technikumba, esztergáltam, kovácsoltam, öntőformáztam-öntöttem, hegesztettem a villanyos munkák előtt ( na meg a reszelés után).

Előzmény: kiggyo (101274)
The Antichrist Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101278

Nehéz így látatlanban elmesélni, de nem nyomtam túl. Mikor csavartam, az erő hatására kicsit megmozdult az amúgyis instabil lötyögős fadarab, és megkezdte a falat. Így most kb bármikor ki tudom venni a helyéről a fadarabot, annyira nem tartja semmi sem.

Előzmény: ötfelezős (101277)
ötfelezős Creative Commons License 2019.07.16 0 2 101277

Ja, akkor te nyomtad ki a fát a helyéről, mert a csillárkampó becsavarásakor túlment a vége, ott van valami kemény, aztán így a menetemelkedés által meghatározott tempóban nyomta lefelé a fát.

Előzmény: The Antichrist (101276)
The Antichrist Creative Commons License 2019.07.16 0 0 101276

A csillárkampó már be van csavarva, ekkor omlott le körülötte a vékony falréteg. Így már nem stabil, és félek ha elkezdek barkácsolni vagy csak súlyt helyezni rá, mint Te is mondtad, tovább bomolhat. Ez már lehet nem az én területem/felelősségem, és szólnom kéne az illetékes személynek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (101275)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!