Keresés

Részletes keresés

törpecser Creative Commons License 2010.11.22 0 0 558

Szép estét ez-Ben!

Túl vagyunk a disznóölésen, s nagyon finomra sikeredett minden "disznóság", a töltelékből sem maradt ki semmi. A konyhaablak üresen maradt estére, csak az üres pálinkás poharak és a kis butykos árválkodtak benne...:-))

Küldök Neked így virtuálisan egy kis kóstolót...)))) 

 

Üdv. törpecser

Előzmény: ez-Ben (551)
törpecser Creative Commons License 2010.11.22 0 0 557

Szia!

Most már jönnek a rövidebb nappalok, hátha több idő jut a sertéstenyésztés fórumra is..)))

Ez igen, 3 koca, nekünk legtöbb csak 2 db. volt ... sajnos most már 1 sincs, mi is vesszük a malacot. Már a jövő

 évi hízónak valót is megvettük 2 db-ot, szépen esznek, gyarapodnak, nagyon aranyosak.

Nem is hallottam erről a szokásról NYÁRSDUGÁS, de nagyon kíváncsivá tettél!

Légyszi, légyszi meg szeretném ismerni ezt a szokást!!

Sok sikert a cocákhoz és jöhetnek képek is!!

Üdv.

Előzmény: Anika76 (556)
Anika76 Creative Commons License 2010.11.21 0 0 556

Sziasztok!

Nagyon régen jártam erre,és nagyon örülök hogy egyre többen irtok erre a topicra!

Mi is foglalkozunk sertésekkel,igaz csak háztáji formában,most éppen 3 koca van,abból az egyik 2 hét múlva ellik.

A disznóvágásra visszatérve.....mi próbáljuk tartani a régi hagyományokat.....majdnem éjfél felé jár az idő,mire végigeszi a társaság a vacsorát!Gyerekkoromban volt még valami,amiről azóta sem hallok sokat ,mi úgy hívtuk NYÁRSDUGÁS!!!Van valaki,aki ismeri ezt a szokást??

Nagyon jó buli volt,gyerekként rettentően élveztük,persze az estére rendesen bepálinkázott nagy ill.dédipapák nem kis morgolódására!!De mindig belementek a játékba.Főleg mikor elolvasták a nyárslevelet....hát abban volt ám "disznóság"!

Ismeri ezt valaki???

Előzmény: törpecser (552)
brekzg Creative Commons License 2010.11.19 0 0 555

Kedves Fórumozók!

 

Ma találtam rá az oldalra és nagyon jó volt végig olvasni!Igazán örülök, hogy mások is szeretnek ezzel a lenézett állattal foglalkozni. Én 23 éves vagyok és agrár egyetemen tanulok. Mindig is foglalkoztunk disznókkal, általában koca vagy kocák is voltak, sajnos ez jelenleg nincs. Ez alatt az idő alatt sok jó és rossz tapasztalatra tettem szert, és nagyon sok szakirodalmat olvastam. Ha tudok, nagyon szívesen segítek vagy adok tanácsot a Kedves Kollégáknak, és természetesen és is szeretnék tanulni tőletek! Remélem felélénkül a fórum forgalma.

Addig is minden jót mindenkinek és minden malacnak!

ez-Ben Creative Commons License 2010.11.15 0 0 554

:) Szép napos jónapot !

 

 " Nekünk azt hiszem szerencsénk volt a vevővel..." mi sem természetesebb, hiszen a "négylevelűek" forgatták a szerencse kerekét ! ( köszönhetően- a sztárfotónak !:)

Előzmény: törpecser (550)
mis99 Creative Commons License 2010.11.14 0 0 553

Üdvözlök mindenkit.Törpecser irtam emailt.

Előzmény: törpecser (552)
törpecser Creative Commons License 2010.11.14 0 0 552

Köszönöm Neked a kedves történetet, igazán jót mosolyogtam. Visszaidézted gyermekkorom disznótorait, amikor valóban az egész család együtt volt (szülők, nagyszülők, a szülők testvérei, sőt vacsorára a jószomszédok) vidám hangulatban telt az egész nap, este a sok finomság elfogyasztása után előkerült a kártya, a jó borocska, a citera, és az órára nem nézve, ment a kártyacsata, a borozgatás, történetek mesélése hajnalig. S közben édesapám citerájának kíséretében ment a közös éneklés, nótázás. Mi gyerekek mikor kicsit elálmosodtunk, lenyomtunk egy kis fogócskát és tovább élveztük a felnőttek társaságát, s közben mi is eltanultuk a nótákat, népdalokat.

Manapság ez már másképpen zajlik, felpörgött az élet szokta a fiam mondani...  A vacsora már elmarad, de a késői ebéd családi körben még "kötelező"!!!

Remélem megint finomra sikerül minden disznóság...))))

 

De azért a konyhaablakot majd szemmel tartom...o)))))

Előzmény: ez-Ben (551)
ez-Ben Creative Commons License 2010.11.14 0 0 551

 

:)) Nagyon köszönöm a kostolóval kapcsolatos kedvességed, de ha megengednéd nosztalgiából inkább- virtuálisan- részt vennék a disznóölésen, segitenék és a disznótoros vacsorán elmesélném az alábbi kis történetet...

 ...a régi időkben nagy eseménynek számitott a disznóölés, nemcsak ahol éppen vágtak a családnak, de a kostolókon keresztül az egész rokonságnak. Antal bácsi és Rozaángyi gyermektelen házaspár lévén, ilyenkor nemcsak a rokonokat hívta meg segiteni, hanem kifejezetten a rokon gyerekeket is, mégha néha láb alatt is voltak.

 Felejthetetlen vidám hangulatú disznóölések kerekedtek. Antal bácsi dadogva beszélt, de valami csoda folytán, ahogy fogytak a stampó snapszok egyre folyékonyabban beszélt, még a jól beszélőknek kezdett akadozni a nyelve. A stampók fogyasztásának kialakult sorrendje volt. Egyet a disznó lefogása előtt, egyet a leőlése után, egyet a forrázás előtt, egyet után...és így szépen sorbavéve a munkafolymatokat.A reggeli után pedig következett a forraltbor !

 - Antal- szólt határozottan Rozaángyi- mot már jó lesz ha jobban figyelsz !

 - A-asszony ha-hallgass, ez fé-férfimunka ! szólt Antal bácsi, aki jól tudta fokozni kell a beszédjavító terápiát, mert beszélni még lehet dadogva de énekelni nem...ami pedig a vacsorát követően elmaradhatatlan volt.

 Elérkezett a hurka, kolbász, sajt töltésének az ideje...

- Antal !-szólt az újjabb figyelmeztetés, most már odalegyen az eszed, nehogy kifelejtsetek valamit a töltelékből !

- Nyugodt lehetsz asszony, minden felséges lesz- mondta immár folyékonyan Antal bácsi.

Elérkezett a vacsora ideje. a húsleves csodálatos, a toroskáposzta fantasztikus, következett a hurka és a....Szentségesszűzanyám- kiáltott fel ijedten Rozaángyi, amikor észrevette a konyhaablakban lévő dunsztosüveget a bennelévő fokhagyma turmixal-

Antal ! kifelejtettétek a kolbászból a fokhagymát, mi lesz most ?

Antal bácsi- mint a beszédéből következteni lehetett rá azonnal kijózanodott- és a vidám ünnepi hangulatot nem megtörve mondta :

- A-asszony, ni-nincs se-semmi baj, majd ha-ha-harapunk hozzá !

                                                  >>>>

 Ha véletlenül Ti is kifelejtenétek valamit a töltelékből...ni-nincs, se-semmi baj majd...

  de azért vess néha egy pillantást a "konyhaablakra "!

 További szép napot és jó elókészületet a nevezetes 20.-ára !:)

Előzmény: törpecser (548)
törpecser Creative Commons License 2010.11.13 0 0 550

Szia!

Épp ma 2 hete adtunk el 1 közel három mázsás hízót 340-be, akkor még nem sok hízó hirdetés volt, azóta esett az ára. Hirtelen annyi hirdetés jelent meg, de ezt tavaly is megfigyeltem, hogy a szezon elején az a hír járta, hogy kevés hízó van, aztán hirtelen nagy lett a kínálat.

Épp tegnap beszéltem egy ismerőssel a piacon, meg már mástól is hallottam, hogy románok is vásárolják a hízókat. De az ismerősöm azt is mondta, hogy most már válogatnak, meg az árakat is csökkentették, ha koca az a baj, ha mázsa húsz felett van az a baj. 

Nekünk azt hiszem szerencsénk volt a vevővel, mert ilyen nagyott keresett.

Jut eszembe, hogy kb. 3 hete mondta egyik ismerősöm, hogy 360-ban vitték tőle a románok a hízót, csak nem emlékszem milyen súlyút mondott.

Hát kívánom, hogy a 30 hízód gazdára találjon jó áron!! Minél hamarabb.

Előzmény: paso08 (549)
paso08 Creative Commons License 2010.11.13 0 0 549

Szia töprecser!

Igaz , hogy nem vagyunk messze 1mástól , de a 360 ft-os hízóár most nekem is jól jönne.

Ugyanis a nyakamon van közel 30 db hízó-de vagy 8-10 már ki is ment a kissúlyból.

Előzmény: törpecser (547)
törpecser Creative Commons License 2010.11.13 0 0 548

Szép estét.. viszont..!))

Vásároltam is, kóstoltam is jó pár helyen kolbászt, de sajnos mind elfogyott.

De  20-án saját disznóságokat készítünk, s ez már kitart biztosan dec. 10-ig, sőt reméljük tovább is...

Ha gondolod akkor a nagyszelet kenyér mellé küldhetek majd Neked 1 kis kóstolót... (de jó lenne 1 pontos cím)))

S még egy ráadás kép a hangulatról....

Előzmény: ez-Ben (545)
törpecser Creative Commons License 2010.11.13 0 0 547

Szia!

Gratula a malackákhoz, az nem baj hogy előhasinak csak 5 db, van, ha szépen felneveli, akkor megérdemli, hogy megmaradjon.

Szépek lehetnek, különösen a kis tarka.

A 380 Ft/kg szerintem nagyon jó ár felénk 300 és 360 közötti árban mennek a hízók, de csak háztól, mert a felvásárló ennél jelentősen kevesebbet fizet.

Ez az idő jó a kismalacokra is, nem kell annyit infrázni, nincs hideg. Sok sikert hozzájuk.

( és jöhetnek a képek...))))

Előzmény: holmogorov (544)
ez-Ben Creative Commons License 2010.11.13 0 0 546

:) Gratulálok ! Csak semmi elkeseredés, ha szépen felneveli őket jó anyakoca lesz és legközelebb majd megduplázza az alomszámot...( jöhetnek a sztárfotók !:) 

Előzmény: holmogorov (544)
ez-Ben Creative Commons License 2010.11.13 0 0 545

 

 :) Szép jó estét !

 

Biztosan vásároltál is a sok finomságból és kitart majd dec.10-ig, akár a jókivánság !:)

 ( Vágtam egy nagyszelet kenyeret és mellé ...nézegetem a képeket !:)

Előzmény: törpecser (543)
holmogorov Creative Commons License 2010.11.13 0 0 544

Sziasztok!

 

Nagy újságom van! Tudjátok vacilláltam, hogy meghagyjam-e a 2 kocámat anyának. Úgy alakult, hogy 3 hónappal ezelőtt az egyiket megbúgatam. És a múlt hét pénteken lett (sajnos csak) 5 kismalac. 6 lett volna, de mire hazaértem a munkából, már egyet agyonnyomott. Nagyon jó mama, mielőtt le akar feküdni a fejével elterelgeti a malackákat és úgy fekszik le. A "terhesség" alatt jól eghízott, 3 q felett volt,  a fialás után egy héttel már jól láthatóan fogyott. A kicsik között van egy olyan, hogy a két szeme körül fekete és a füle egy része is, valamint a fara körül, van amelyiknek csak két folt van a farka főlütt, és van tiszta fehér is. Ha jól néztem, 2 fiú és 3 lány van. Egy kicsit elkeserített, hogy csak ennyi malac lett, de ahogyan viselkedik, úgy néz ki, hogy kap még egy esélyt. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a szomszéd településről származú kan az apa, tehát lehet ez az oka annak, hogy csak ennyi lett. Egyébként olyan vastag, hurkás a nyakuk, hogy ........

A másik kocát eladtuk, elég jó árat kaptunk érte. 380 Ft/kg áron adtuk el, és 250 kg volt. Azért nem semmi, hogy 1 év alatt, amíg nálunk volt, 2 q-nál többet szedett fel. Az ok, amiért eladtuk, hogy mindenki azt mondta, ne hagyjuk meg, mert túl kövér.

Képek hamarosan, ha tudok fényképezőt szerezni.

 

törpecser Creative Commons License 2010.11.11 0 0 543

Sziasztok....

Kolbászfesztiválon jártam, gondoltam teszek fel pár képet a finomságokról..

paso08 Creative Commons License 2010.10.22 0 0 542
Cső!
Itt 1 gyerek megint elkezdte elég jó áron gyűjtőgetni a 20-30 kg-os süldőket.
Ugyanúgy , mint ápr.-máj-ban-jóval ráígért a románokra.
Így amikor ők jöttek nem hítték el , hogy ez a valós ár (600ft/kg) --ez akkor még
nagyon jónak volt mondható
Előzmény: ervin751 (541)
ervin751 Creative Commons License 2010.10.14 0 0 541
5000 ezer forintos malacárban mi a "jóljártam"?véleményem szerint azon egy fillér haszon sincs...inkább még ráfizetés....nem érdemes itt már állattartással foglalkozni...én nyugat magyarországról vagyok....23-25kg malacok 7-8ezer körül mozognak...most szerintem jó pár kocát kisöpörnek az ólakból,mert ilyen árral kevesen fognak foglalkozni sertéstenyésztéssel....a gabona a csillagos eget veri,a koncentrátum,szója stb csak emelkedik...a sertés ára meg csökken....felénk jelenleg 300-310ft/kg körül veszik...
Előzmény: benpeter (536)
ervin751 Creative Commons License 2010.10.12 0 0 540
mert végtermék....azért "nem alkalmas"anyának....
törpecser Creative Commons License 2010.10.10 0 0 539

 

Sehol senki....

 

Pedig mindjárt kezdődik a disznóvágások ideje, hogy álltok a kolbásznak valókkal?

Gyuri 1027 mi újság az Imre haverod malacaival?? Sikerült menteni belőlük??

(sajnos a takarmányárak folyamatosan emelkednek, legalábbis felénk, de gondolom máshol is ez a helyzet...)))

paso08 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 538
Szia Peti!

Gondoltam , hogy ilyen nyomott árak lesznek - ha a románok se nagyon hordják.
Különben a szomszédomnál is voltak 8kupecok)-nekik 30 db volna eladó.
A nagyja kb.20 db-ért vmi 45000 ft-ot akartak adni-el is hajtották öket.
Ezért nem is hívtalak-ugyanis ez már komolytalannak bízonyult-sztem.
Minden jót-hali:paso
Előzmény: benpeter (537)
benpeter Creative Commons License 2010.09.29 0 0 537
bocsánat: Szia Paso!
benpeter Creative Commons License 2010.09.29 0 0 536
Sziasztok, Szia paso08!
Szombaton megint kimentem a vásárba, most vittem a malacokat is. Kb. 30 eladót számoltam, vevő nem volt annyi, egy románt se láttam. Az árak: kb 7-8 hetes malacok: 6000 ft/db-os irányáron egy helyről vettek 2 db-ot. 20-25 kg-os malacok: 8000-9000 Ft/db, és ami meglepő 40 kg-os hízók: 1 helyen voltak tényleg szépek 12.000-13.000 Ft/db amikor én eljöttem még ott volt. Az enyémeket hazahoztam pár érdeklődő volt csak, de igazad volt, most az ilyeneket (választási) nem nagyon keresik. Egy cigány járt folyamatosan a nyakamra, hogy adjam el neki 3.000-ért darabját neki nem kereskedni kell hanem kocának. Egy másik "megfejelte" az árat ő 2500-öt adott volna értük. Beszéltem több emberrel a környéken, azt mondták, hogy ha 5000-ért el tudom adni, akkor jól járok, így hát tegnap eladtam őket.
Előzmény: paso08 (531)
paso08 Creative Commons License 2010.09.27 0 0 535
Szia Cliford!
Örülök , hogy jól döntöttél.Inkább tenyésztésbe fogod , mint hogy levágd.
Azt , hogy melyikkel volna jó rakatni-ízlés és minőség kérdése.
Ha csak eladásra szeretnél malackákat-akkor szinte minden szóba jöhet.
Mindenképp vmi olyanba kellene gondolkoznok , mint ahogy Te is írtad(duroc)
_-ami majd visszaüthet az anyai vonalra!
Minden jót-Paso
Előzmény: cliford (534)
cliford Creative Commons License 2010.09.26 0 0 534
szia paso.
koszonom hogy valaszt adtal a kerdesemre mert igy megprobalkozom a tenyesztesbe fogasal. Szerintem nagyon szep husformakat mutato kocasuldo es bevalom nagyon megszerettem es nem szeretnem levagni. Majd ha eljon az ideje szerinted milyen fajta kanspermaval legyen megtermekenyitve. En durokra gondoltam .
Előzmény: paso08 (533)
paso08 Creative Commons License 2010.09.26 0 0 533
Szia Cliford!

Amit te kaptál ajándékba az pindur néven ismert.
Tenyésztésbe csak 8 hónap után ajánlatos befogni.
Attól pedig ne aggodj , hogy kocának nem lesz jó.
Úgy tudom , hogy csak a h-39-et nem nagyon szokták
kocának hagyni-ugyanis szűk a medencecsontja.
Rem , hogy tudtam valamelyest segíteni.
Üdv.Paso
Előzmény: cliford (532)
cliford Creative Commons License 2010.09.26 0 0 532
sziasztok .
Kezdo sertestarto vagyok es van egy pietrain- durock kocasuldom,ajandekba kaptam 5 honapja es mostanra mar van vagy 110-120 kg. Szeretnem tudni hogy lehetseges-e
tenyesztesbe fogni? Azt olvastam hogy a pietrain-duroc kocasuldok nem alkalmasak kocanak, de sajnos nincs megindokolva hogy miert. Ha esteleg tudnatok segiteni ebben a kerdesben , vagy probalkoztatok mar ilyen tipusu kocat tenyesztesbe fogni?
paso08 Creative Commons License 2010.09.17 0 0 531
Szia Peti!
Örülök , hogy beszéltünk telefonon.
Remélem - mi hamarabb lesz a malacaidra "komoly" vevő.
Ha v.mi gondod van - tudod a tel.számomat.
Minden jót!-Paso
Előzmény: benpeter (508)
Gyuri1027 Creative Commons License 2010.09.15 0 0 530

Köszi a segítséget!

migyárt át is dzsalok Imre haveromhoz...

anyadisznót nem mondanám h olcsó mert mindíg fajtabelit vesz...

az jókérdés h mien fajta F1 vagy magyar nagyfehér...

azt tudom h most 3 anyadisznója durokkal let berakatva...

ebből 3meg is ellet 2 anyakoca már a hütőben pihen...

ennek a 3. nak is feladta az utcsó kenetet...

van egy keverék kocája is de érdekes annak semii baja...naggyon fasza kis disznó szépen nevel...szép malacai vannak....

szerintem ezt a tejes dolgot mondom neki h proszálja meg mert nem hiszem h nagyon ráérne cserélgetni a malacokat a kocacalól...dogoizik meg stb...

mégegyszer köszi!!!!

Előzmény: törpecser (529)
törpecser Creative Commons License 2010.09.14 0 0 529

 

Szia!

Lehet segíteni a malacoknak, hogy mind szophasson, de elég macerás, időigényes.

Szoptatáskor csak annyi malacot kell a koca alá engedni, ahány csecsbimbója van. A szám felettieket pedig a következő szoptatáskor azokkal a gyengébb malacokkal együtt, amelyeknek megerősödését csak így lehet elősegíteni. Az erősebb malacok tehát minden második, a gyengébb malacok pedig minden alkalommal szopnak. S lehet adni nekik már tehéntejet, pörkölt árpát, lucerna- vagy heremurvát.

Vagy lehet adni a következőt:

1/ teljes tehéntej + 3-4 % disznózsír, vagy

 

2/ egy liter forralt víz+ 10-12 dkg sovány tejpor + 6-7 dkg disznózsír

 

Az itatott tej hőmérséklete 30-35 C. fok legyen.

És jó, ha a malacok előtt mindig van friss víz.

(remélem valamelyik módszer beválik, és hát sajnos nem mindíg az olcsó az olcsó, már a koca vásárlására gondolok)))

Üdv.

Előzmény: Gyuri1027 (528)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!