Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2010.05.20 0 0 8419
Akkor megbuktam, ugye;)
Off: Érdekes, hogy többé-kevésbé el is tudom olvasni, feltűnt például, hogy 24 nagybetűt és 42 kisbetűt ismer.
Előzmény: rumci (8418)
rumci Creative Commons License 2010.05.20 0 0 8418
http://mek.niif.hu/02700/02712/html/index.htm
Előzmény: NevemTeve (8417)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.20 0 0 8417
Amikor a visszhangot 'echó'-nak hívták, akkor még nem is ismerték azt a fogalmat, hogy 'helyesírás'.
Előzmény: scasc (8416)
scasc Creative Commons License 2010.05.20 0 0 8416
A szekér ekhós, de a visszhang régies alakja — úgy tudom — echó, és helyes.
Előzmény: ezittanickem (8412)
Hyuji Creative Commons License 2010.05.20 0 0 8415

Szia rumci!

 

Nagyon szepen koszonom, hogy segitettel! Es nagyon halas vagyok a nagyon reszletes tanacsodert is. Az altalad ajanlott linket megneztem, es majd mindenkeppen kiprobalom hasznalni, mert az biztos, hogy ez a link jol szolgal szamomra is.

 

Koszonok szepen mindent!

 

Hyuji 

Előzmény: rumci (8411)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8414
Vagy pedig az ekhós (ponyvás) szekér félhenger alakú ponyvája.
Előzmény: NevemTeve (8413)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8413
Szavazatom szerint 'ekhó', és meglehetősen elavult, ma inkább 'visszhang'-ot mondunk.
Előzmény: ezittanickem (8412)
ezittanickem Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8412
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy az echó szó mennyire tekinthető magyarnak, és mennyire tekinthető helyesírás szempontjából megfelelőnek?
rumci Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8411
Ahogy a szépirodalom nyelvében van szállanak, állanak, ugyanígy hallsz-példákat is lehet találni:

„És nem lészsz egyedűl. A lombokon illy susogást hallsz:
»Merre vagy Antal? jőj, kebelemre szorítva karom közt
»Nyúgodjál ha bajok környeznek!«” (1845 Samarjay Károly: Antal barátomhoz)

„Ha majd virrasztva őszi éjen,
Hallsz lépteket a falevélen” (1860 Vajda János: Gina emléke)

„fenn széditő magasságban tüzpontokat látsz emelkedni, baljóslatu tompa moraj közt megdöbbentő dörgésszerű hangokat hallsz” (1871 Orbán Balázs: A Székelyföld leírása)

„Összetört szívem bús kesergője
Csókot kért tőled, néma halott,
Szunnyadsz te régen, nem hallsz felőle,
Boldogan virulsz, ahol vagy, ott” (1921 József Attila: Összetört szívem…)

Ez persze szép és érdekes, de a mai magyar nyelv rendszeréről nem mond sokat. Ebben a tekintetben nézetem szerint az a legpontosabb megfogalmazás, hogy az egyes szavak más és más alaktani tulajdonságokkal vannak „megjelölve” a szótárban (abban a bizonyos mentális lexikonban), és annak megfelelő a viselkedésük. Ahogy a főnevekhez általában o, ö előhangzóval kapcsolódnak bizonyos toldalékok (tárgyrag, többesjel), és vannak olyan tövek, az ún. nyitótövek, amelyek a, e előhangzót igényelnek (a mellékneveknél ez pont fordítva járja), egész hasonlatosan van az igéknél is (*hallosz-típusú alak nem létezik, tehát ha van előhangzó, az ezen a helyen mindenképp alsó nyelvállású). Magyarán az anyanyelv-elsajátítás során a szavak szótári alakjának és jelentésének megtanulásával együtt bevésődnek bizonyos toldalékos alakok, így azok nyomán már végig tudjuk ragozni a szót. Ha második nyelvként tanulja valaki a magyart, mint te, Hyuji, akkor bizony ugyanígy ezt is meg kell tanulnia. Persze, vannak bizonyos támpontok, amit a könyvedben is olvastál, hogy az ilyen és ilyen szavak általában így és így viselkednek, s ezek analógiásan hatnak is egymásra, de ez nem azt jelenti, hogy bárminemű kivételmentes szabályt lehet találni a kérdésre. Ha bizonytalan vagy egy-egy szóban, ez az oldal például segíthet:
http://corpus.nytud.hu/cgi-bin/e-szokincs/alaktan
Előzmény: Hyuji (8410)
Hyuji Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8410

Szia 3X!

 

Nagyon szepen koszonom a reszletes valaszodat! Az nagyon erdekes, hogy peldaul "a szallanak" es az "allanak" is hasznalhatok foleg az irodalmi mondatokban. Nagyon sok ismeretlen dolgom van a magyar nyelvnek a  kapcsan, ugyhogy tisztaznom kell lepesrol lepesre. 

 

Hyuji

Előzmény: 3x (8408)
Hyuji Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8409

Szia Nevemteve!

 

Nagyon szepen koszonom, hogy segitettel! Azt nem tudtam, hogy csak tortenelmileg alakult a helyzet. Ezek szerint ugy latszik, hogy nem letezik rendes nyelvtani rendszer koztuk. 

 

Hyuji 

Előzmény: NevemTeve (8407)
3x Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8408
Még annyit, hogy a "szállanak" és az "állanak" az irodalmi nyelvben létező formák, régiesek.
A hullanak - hullnak bizonyos esetben eltérő árnyalatúak, bizonyos esetekben viszont egyenértékűek.
Az emberek hullanak, mint a legyek. (meghalnak) (A google ad találatot a hullnak, mint a legyekre is, de elenyésző)
Hópelyhek hullnak a fejemre.
Előzmény: Hyuji (8406)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8407
Hogy a kötőhang miért kopott el egyes esetekben, és miért maradt meg másokban (állanak->állnak, szállanak->szállnak)? Szerintem egyszerűen történelmileg így alakult. Persze lehet, hogy a 'hal' és a 'hall' megkülönböztetése is benne van: nem mindegy, hogy 'jól hallasz?' vagy 'mikor halsz már meg?'
Előzmény: Hyuji (8406)
Hyuji Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8406

Sziasztok!

 

Lenne egy kerdesem.

 

A tankonyvem azt magyarazza, hogy ha az igek vegen van kettos massalhangzo, akkor az igek hatarozatlan ragozasa igy lesz.

 

hall⇒hallok,hallasz,hall,hallunk,hallotok,hallanak. Tehat "hallasz""hallotok"es "hallanak" megjelennek.

 

De eszrevettem, hogy a "szall" es  az"all" normalisan valtozik. Nem ertem, hogy mitol fugg-e ez a kulonbseg. Ha ebben a tekintetben nyelvtanilag konkret rendszer letezik, legy szives megmondani, mi okozhatja ezt a kulonbseget koztuk. Elore is koszonom!

 

Hyuji  

3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8405
Bocsánat, de nem ez vezetett értelmezési problémához, hanem a terjengős mondatszerkesztés.
Előzmény: vrobee (8403)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8404
az "üljön" elírás az "ül" helyett
"kezdjék" elírás a "kezdik" helyett
Előzmény: vrobee (8403)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8403
Vagy ez van, vagy az ellenkezője: az "üljön" elírás az "ül" helyett, és kijelentő módú a mondat, beleértve a két "válasszák"-ot. A paragrafusnak úgy is van értelme, és ezen verzió mellett szól egy kicsit a szórend ("szabadon válasszák ki" vs. "válasszák ki szabadon").

Összefoglalva: szvsz. a mondat mindenképp hibás, az viszont nem dönthető el, hogy a "válasszák" használata itt milyen módban van, és hogy ezáltal helytelen-e. (Megsértette-e a köznyelvi normákat).

Végre itt egy eset, amikor a szukszükölés jelensége tényleg értelmezési problémákhoz vezet :) .
Persze ehhez az kell, hogy legyen még legalább egy mondatszerkesztési hiba.
Előzmény: 3x (8402)
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8402
Még egyértelműbb lenne a helyzet, ha

az otthon tanuló diák hány órakor ül le tanulni.

helyett

az otthon tanuló diák hány órakor ülJÖN le tanulni.

lenne a vége
Előzmény: Jazzig (8400)
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8401
Szerintem itt akár mindkét válasszák helyes lehet.
Előzmény: Jazzig (8400)
Jazzig Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8400

Küldöm a teljes bekezdést, talán így egyérteműbb lesz.

 

"A tanár-diák kapcsolatban gyakran az történik, hogy a tanár elveszíti türelmét, mert a diákok kétségbeejtően önállótlanok, gyermetegek és infantilisak. Ez feszültséget okoz, ami a diákokat fejlődésükben visszavetheti. Hogy ezt elkerüljük, a tanároknak és az iskola vezetőségének egyaránt arra kell törekednie, hogy a diákokban kifejlessze a felelősségérzetet azáltal, hogy tudatosítják a diákokban, hogy tanulniuk kell, de nem határozzák meg előre, hogy mikor mit.
Itt szigorú időpontokról szigorúan előírt rendszerről van szó. A diákok szabadon válasszák ki, hogy melyik tantárggyal kezdjék a tanulást, a kollégisták az adott időpontok közül melyik szilenciumot válasszák, az otthon tanuló diák hány órakor ül le tanulni. A diáknak mindemellett éreznie kell, hogy a tanulás felelőssége az övé, azért tanul, hogy a tudást saját hasznára tudja fordítani."

Előzmény: vrobee (8397)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8399
Attól függ, hogy ez a követelése-e, mert akkor szabályos felszólítómód, vagy csak tényként valamit, mert akkor 'kevésé szabályos' kijelentőmód.
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8398
Bocs, de a hogy utáni "válasszák" akár jó is lehetne, ha nem rakta volna be még a kollégistákat, ami teljesen zagyvává tette a mondatot
Előzmény: vrobee (8394)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8397
Hoppá, jó hogy szólsz, van egy "kezdjék a tanulást" felszólítómód.
Most akkor vagy felszólító módú felsorolással kezdett az író, aztán véletlenül átcsúszott kijelentő módba (és akkor a "válasszák" nem helytelen, csak a mondatszerkesztés van elbökve).

Vagy ez valami számomra ismeretlen jelenség, amikor ilyen kontextusban a "hogy" után felszólító módú mellékmondat jön.

Vagy nemtom...
Előzmény: 3x (8396)
3x Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8396
Az első szinte biztosan rossz, a második szinte biztosan jó, az egész mondat szinte biztosan zavaros, hogy finoman fogalmazzak.
Előzmény: Jazzig (8393)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8395
"könnyen lehet, hogy pár év múlva már helyesnek fog számítani :) ."
A művelt köznyelvben, természetesen.
Előzmény: vrobee (8394)
vrobee Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8394
Az irodalmi nyelv vagy a művelt köznyelv normáinak nem felel meg, tehát a lenti idézetben helytelennek tekinthető.
Viszont sok nyelvváltozatban, tájszólásban ez a helyes forma. Viszont terjed, egyre több magasan képzett ember szájából hallani, úgyhogy könnyen lehet, hogy pár év múlva már helyesnek fog számítani :) .
Előzmény: Jazzig (8393)
Jazzig Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8393

Mindenkit tisztelettel üdvözlök. Először vagyok itt, és rögtön kérdezni szeretnék valamit:

 

"Itt szigorú időpontokról szigorúan előírt rendszerről van szó. A diákok szabadon válasszák ki, hogy melyik tantárggyal kezdjék a tanulást, a kollégisták az adott időpontok közül melyik szilenciumot válasszák, az otthon tanuló diák hány órakor ül le tanulni. A diáknak mindemellett éreznie kell, hogy a tanulás felelőssége az övé, azért tanul, hogy a tudást saját hasznára tudja fordítani."

 

Helyes ez így, vagy csak én érzem hibásnak?

Segítsetek, kérlek.

Köszönöm előre is.

3x Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8392
(A hangsúly azon lenne, hogy a -hat -het (teljesen) szinonímája-e a tud -ni alaknak)
Előzmény: NevemTeve (8391)
NevemTeve Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8391
A régi szép időkben a változások csak úgy megtörténtek, a változtatásokat pedig tudatosan tették meg. De még ez is sokkal jobb, mint a 'nem lépheti meg', ami szintén gyakori mostanában.
Előzmény: 3x (8390)
3x Creative Commons License 2010.05.12 0 0 8390
Már többször megütötte a fülemet, most vitára beterjeszteném:

Mai Kossuth-hír, az új brit kormányfő mondja:
"A változásokat a kormány nem teheti meg egyedül, (ahhoz a nép is kell - vagy valami hasonló duma)"

A lényeg, hogy egyre többen használják azt a formulát, hogy "nem tehetek meg" valamit akkor, amikor én a "nem tudom megtenni" alakot tartanám jobbnak.
Ezek szerint ezek között már nincs árnyalatnyi jelentéskülönbség?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!