Keresés

Részletes keresés

N.Jani Creative Commons License 2010.01.30 0 0 2274
Sosem lehetsz az állományod saját bírája!!
Galambászok erre azt mondanák, hogy 'galambdúcvakság'!

Vagyis a tenyésztés csoportmunka.
Egy maga az ember sosem fog tudni, hosszú távon kihozni valami különlegeset egy nyúlfajtából. "Több szem, többet lát!"

Tenyésztő az aki folyamatosan tanul, olvas, alkalmaz.
Nyulat tart. Itt most nem fontos, hogy fajtatiszta nem fajtatiszta v. hibrid.
Célja van vele. Ennyi az egész.

Nagyon sokáig keverék nyulaim voltak. Falusi nyúl.
Ahol én lakok sohasem alkalmaztak elletőládát.
Szégyen ide, szégyen oda, nem is tudták mi az. Nem vicc!
Nagy mellényű emberek magukat nyúltenyésztőknek vallották.
Mikor szakközépbe jártam, egy "lyukas" órán kimentem a városba a piacra. Ott volt az iskola mellett. Mindig volt ott egy könyvárus. Sosem szerettem olvasni. De valahogy akkor megakadt a szemem egy könyvön.
Czibulyás József: A nyúltartás gyakorlata - ez a címe.
Azóta beszereztem vagy 30-at. De ez maradt a kedvencem. Mindenkinek ajánlom.

Elkezdtem olvasgatni. Megakadt a szemem egy dobozon. Elletőládának hívják.
Ne nevessetek!
Az előtt nem láttam ilyet. A sarokba, vagy fiókba ellettünk. Ezt tanultuk az öregektől.
A veszteséggel nem foglalkoztunk. Nem volt mihez viszonyítani. Úgy volt jó, ahogy volt.
Elkezdem barkácsolni a könyv ajánlott méreteinek segítségével fenyő lambériából dobozokat. Kivágtam a kört. Kívül helyeztem fel. Nem volt fióka veszteség. Télen is ellettem.
Egy év után elújságoltam eredményeimet a faluban az öregeknek, akitől tanultam a nyulászkodást.
Szerintetek mi történt??
Kinevettek!
"Mi az, hogy dobozt csinálok a nyulaknak!" "Mik ezek?" "Papagájok?!"
"Biztos valami okostojások írták le, akik még nyulat sem láttak!"

Aztán egy barátom hallotta a történteket. Eljött hozzám. Kérdezte miért jobb. Elmondtam neki. Rendelt öt darabot! Sok év elteltével jártam nála. És a fiatalabb koromban készített elletőket láttam még nála. Megvoltak. Jó érzés volt látni.
Aztán ebből a könyvből tanulva alkalmaztam a keresztezéseket. Lepke tarka, kaliforniai, zika bakokkal. Szóval nagyon sokáig keverék nyulaim voltak, míg nem egy magyarra fordított német szakkönyv nem került a kezembe. Először fordult a figyelmem a fajtatiszta nyúltenyésztés felé. A német szakember azt tanácsolta, hogy valami keverék nyulakkal kezdjük a tartást, vagy valami strapásabb fajtával. Majd ha itt megtanultunk néhány dolgot, akkor válaszunk egy fajtát. Én a MAGYAR ÓRIÁSNYULAT választottam. Mielőtt tenyészállatokat hoztam volna elvittek katonának. Aztán a nagybetűs pénzhajsza élet.
2008-ban figyeltem fel arra, hogy a magyar óriásnyúl a kihalás szélére sodródott.
Munkába álltam. Az ügy végett még az álmaim állását is elveszítettem.
Két év elteltével sikerült a fajta megmentésére egy egyesületet életre hívni.
Melynek - megtiszteltetés számomra, hogy - elnöke lehetek.

Visszatérve a falumba, azt kérdezték tartok e még különleges nyulakat/nekik a kaliforniai különleges volt/.
Azt mondtam, hogy magyar óriásokat.
Kérdezték: mi az?
El kellett magyaráznom. Értitek?!

Manapság is..., mikor szabadtartásról beszélek, sokan néznek.
Napraforgó-préselvény etetésénél is!
Mi van a lágyeleség etetésénél??

A világ nagy nyúltenyésztőiként számon tartott belgák, franciák, németek és most már a csehe és szlovákok is tanulnak, olvasnak, alkalmaznak.
Komoly munkát végző egyesületekbe tömörülnek. Nagyszerű kiállításokat tartanak.
Mi mire várunk???!!!

Én a munkát elkezdtem.
Itt az idő, hogy a MAGYAROK is méltó helyüket elfoglalják Európa nagy nyúltenyésztői között!
Erőmön felül is megpróbálok ebben segíteni Mindannyiotoknak!
Veha Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2273
Szia! Azért nem teljesen...csak azzal alapozol. Tervezel, dokumentálsz. De papír alapján nem tudsz se szelektálni, se megfelelő tenyészállatot választani. A mélységes elméleti tudásod semmire sem elég, ha nincs hozzá szemed...merthogy tökéletes nincs, csak megközelítőleg, ráadásul tudnod és látnod kell, hogy a te tenyészállataidnál meglévő hibákat a választandó jelölt kvalitatív és kvantitatív tulajdonságai javítani tudják-e..és akkor sincs semmire garancia, ha tudsz és látsz. Pont ez az izgalmas a tenyésztésben.
Előzmény: suplatyi (2270)
Pet89 Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2272
Ez te vagy? A te istállód? Ha igen akkor gratulálok
Előzmény: N.Jani (2261)
törpecser Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2271

 

A férjem 1974-ben vette az első újzélandi  fehér  fajta nyulakat, s azóta ez a fajta megtalálható a nyúlházunkban. Volt időszak amikor tetoválta őket, kiállításokra járt külföldre is, s hozott be bakokat és anyának valókat. Többnyire tenyészállatként értékesítette a szaporulatot. Aztán következett olyan időszak, amikor teljesen lecsökkent az érdeklődés a nyulak iránt. ((de nálunk megmaradt)) ekkor mi is csökkentettük az állományt, de mindig maradt annyi, hogy újrakezdjük. S most újra növekszik a fajtatiszta nyulak iránt az érdeklődés, úgyhogy újra járunk kiállításokra szép eredményeket érnek el nyuszijaink. (( nagy örömünkre)))...

((1-2 kép a legkisebbekről és a legutóbbi kiállításon szereplőkről)))

Előzmény: N.Jani (2263)
suplatyi Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2270
Szia
Nekünk valahogy úgy tanították,hogy a tenyésztés valójában papírmunka!Tehát elméleti tevékenység,amit utána elvégeznek a gyakorlatban.:-)
Előzmény: Veha (2267)
popuk Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2269
És még egy kép!Ezen jobban látszik hogy lóg a füle.
Előzmény: popuk (2266)
törpecser Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2268

 

Hát szerintem ezek keresztezett nyuszik. A második képen levő a csincsillára hasonlít a legjobban.

De hátha másnak más a véleménye....

Előzmény: N.Jani (2262)
Veha Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2267

Szia! Az én véleményem szerint tenyésztő az, aki céltudatos tenyésztői munkát végez, fajtatiszta állományt tart hús, prém, szőr-termelésre, tenyészállat utánpótlásra és persze regisztrált állományt tart. Természetesen a tenyésztő fogalmába éppúgy beletartozhatnak a törpenyulasok és a hibrid húsnyulakat tenyésztők is. Ja, extrém eset az aki új fajta kialakításán fáradozik, feltéve, hogy ezt a célt el is éri egyszer.

Tenyésztői munkát végezhet valaki akár hobbicélból, akár megélhetésként.

Nyúltartó ezen kívül minden más nyulas, többek között én is!!!:-))) Esetleg, nem túl szép szóval nevezhetjük szaporítónak...

Előzmény: N.Jani (2263)
popuk Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2266
Szia Chris!
Örülök hogy feltetted a képet az új bakodról,mintha az enyémet látnám,csak látszik hogy még fiatalabb de remélem beválik és nem lesz belőle pörkölt.Én a napokban pároztattam be két német ezüst anyámat az ezüst bakommal,február végén remélem jönnek a kicsik.
Többször láttam itt a fórumon kosorrú lógófülű nyúlakat,megtetszettek és én is vettem egyet,bár nem teljesen kosorrú.Az egyik falubelim már évek óta keveri a kosorrút a német lepketarkával és esküszik rá hogy gyorsabba fejlődnek és többet fialnak az utódok.Teszek fel egy képet,három hónapos 3-kg70-dkg,szép súlya van valóban,csak azt nem tudom hogy vegyek egy lepketarkát hozzá vagy pároztassam az én német ezüst bakommal.Nem tudom nem túl bizarr ez a keresztezés?
Egyébként élvezettel olvasom a hozzászólást,tetszik a sokféle nyúlas téma és a közvetlen hangnem amit használtok.
Előzmény: Texas Chris (2254)
Nyulasmotoros Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2265

Evvel a fajta behatárolással én is mindig gondban vagyok. Keverék, vagy valami fajnyúl? Sosem tudom eldönteni.

Nyúltartó szerintem az, aki saját fogyasztásra, esetleg minden-mindegy alapon eladásra tart nyulat, tenyésztő talán az, aki tudatosan keresztez, próbálva szem előtt tartani a jó tulajdonságok rögzítését, esetleg szín örökítést. Eléggé összemosódnak a két fogalom határai.

Előzmény: N.Jani (2262)
törpecser Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2264

 

Sziasztok!

Igaz már rég lett feltéve a kérdés, hogy a képen nagy ezüst van e, de most hozták vissza a kölcsön adott könyvemet, s most tudtam képet készíteni, igy felteszem a kimásolt képet... A képre kattintva kinagyítható..((német világos nagyezüst)))

Előzmény: förike (1891)
N.Jani Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2263
Mi a különbség a NYÚLTENYÉSZTŐ, és a NYÚLTARTÓ között?

Próbálja mindenki megválaszolni a kérdést belátása szerint!
N.Jani Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2262




Milyen fajták ezek?
N.Jani Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2261
Kíváncsi lennék arra a hat kilós bécsi szürkére!

A 70-es években használtak magyar óriásoknál cseppvér keresztezést bécsi szürkékkel!
Texas Chris Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2260
Igen ez az új bakom amit az öreg tenyésztőtől hoztam. Fiatal südő még, most pároztattam vele másodszor, majd kiderül mi lesz belőle. Tenyészbak vagy pörkölt????

A németektől amit hozattam az nem az amit igazán szerettem volna, a fajtának egy kis változata. Ami a 4,5 kg helyett csak 2,5-3,25 kg. Nagyon megszívtam velük.
tooommm0013 Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2259

A két lány képe még novemberből. Sajnos frissebb nincs.

 

És a bak. Ez frissebb.

 

tooommm0013 Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2258

Az előző bakoddal az volt a gondod, hogy nem nőtt meg rendesen. Én meg úgy állok, hogy kinőtte a fajtastandardot a nyulam. Ma reggel méricskéltem és 6 kiló a bak. Az ideális a 4.75 lenne. De engem ez nem bánt. A lánya 20.án volt 5 hónapos és 5 kiló. A fajtiszta bécsi szürke anyajelölt viszont "csak" 4.5 kg. Őt október 11.-én vettem a monori börzén. Akkor kb 1.5-2 kg volt.

 

tooommm0013 Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2257
Képen szép. Meg vagy vele elégedve?
Előzmény: Texas Chris (2254)
förike Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2256

Szasztok!Ezt vetted az öregbácsitól??

Előzmény: Texas Chris (2254)
tooommm0013 Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2255

Pnt ma akartam írni, hogy ezzel még adós vagy!

Mert nézegettem az oldalad és csak Jürgent láttam és Ingridet.

Előzmény: Texas Chris (2254)
Texas Chris Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2254
Pár kép az új bakomról. Wolfgangról.
Purcsimanó Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2253
Jaaj ez jó!!!!Jót nevetem!!!:)))))
Előzmény: tooommm0013 (2252)
tooommm0013 Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2252

Váljék egészségére!

Chris meg majd főz magának, ha már így alakult!

;)

Előzmény: Purcsimanó (2248)
Texas Chris Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2251
A Katonaréten a Levente utcában, a régi Víztoronynál kell bejönni, a Mindenki sportpályája felett.
Itt csak vendégmunkás vagyok.
Előzmény: Purcsimanó (2250)
Purcsimanó Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2250
Hihetetlen mennyit meg tud enni hús levesből!!!Más levest nem is nagyon szeret......Sokszor még vacsorára is levest kér...Ki érti ezt???:)))
Bocs,hogy megkérdem....Kanizsa melyik részén laksz???Csak mert írtad,hogy lakó pihenő övezet.....
Előzmény: Texas Chris (2249)
Texas Chris Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2249
Nagyon örülök, hogy a porció jó helyre került! Nagyon édes a kis srác, és látszik, hogy nagyon ízlett neki!
Előzmény: Purcsimanó (2248)
Purcsimanó Creative Commons License 2010.01.29 0 0 2248
Amit tegnap még megehettél volna.......az ma Erik pocakjába vándorolt:))))
Előzmény: Texas Chris (2235)
suplatyi Creative Commons License 2010.01.28 0 0 2247
Nem hiszem!:-)Ennyi jószágot el lehet végezni Egy nyolc órás "műszakban"És ha el tudom az árút adni,bőven többet hoz a konyhára mint egy ilyen nyolc órás csicskázás!
Hely van az ólaknak.A tető nem közvetlenül a harmadik szint felett lenne hanem egy fél méterrel feljebb.Az én tapasztalataim alapján jól viselik az árnyékot félhomályt.Az átlátszó tető nem lenne jó,megfőnének a nyulak nyáron.Akácot olcsón lehet venni a határ másik oldalán A felvidéken az ún. szlovákiában.Persze méterben,de van aki kifűrészelje!
Gondolkoztam rajta hogy kilenc rekeszenként külön építem,és össze csavarozom.Van egy négy méteres utánfutó vázam amin a körbálákat hordjuk be,ezt az ól alá tolva el is lehet mozgatni.
Befektetés nélkül nem lehet semmit csinálni.:-)
Előzmény: tooommm0013 (2231)
suplatyi Creative Commons License 2010.01.28 0 0 2246
Szia
Két hete voltam én is annál a tenyésztőnél,Magyar óriást kerestem.Német óriásban szépek vannak neki.Oltással kapcsolatban:Nálunk úgy vált be,hogy mixo meg tüdővérzés ellen rendszeresen a felnőtteket,növendéket csak akkor ha három hónapos korában nincs levágva. Egyáltalán nem sokott lenni elhullás!Én nedveset egyáltalán nem etetek,csak lucerna szénát meg abrakot.
Előzmény: kokaisz (2223)
Texas Chris Creative Commons License 2010.01.28 0 0 2245
A link lemaradt:

http://nyulak.hobby-site.com:8440/news.php

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!