Keresés

Részletes keresés

Figyelget Creative Commons License 2017.11.02 0 0 143266

Érdekes lenne egy olyan kimutatás, amiből kiolvasható lenne a sikerességi ráta. 

Előzmény: endrepp (143261)
sogi01 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 143265

                                                                vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (143239)
mili70 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 143264

A szállásra ne legyen gondod, nálam elhéderezhetsz  :)

Már csak a pénzt kell kicsöngetned......

Előzmény: Green Corner (143262)
kupeci Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143263

Nekem meg az almamag:)....feladom:)

Előzmény: Green Corner (143262)
Green Corner Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143262

Nekem az aggodalmam a 235000 Ft, meg az 5 éjszaka szállás.:(

Előzmény: Bárk_i (143258)
endrepp Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143261

Nem szakértő leszel, hanem okleveles bíráló és nem elég a pénzt befizetni, eredményesen el kell végezni a 80 órás képzést, a végén (gondolom) vizsgázni belőle.

Előzmény: Bárk_i (143258)
schlumberger Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143260

Csak nem a Bem utcai ojjektumban?

Előzmény: Bárk_i (143258)
obsitos3 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143259

Kevesen használnak lakásban vagy tökéletesen zárt helyen nagyobb teljesítményű zsámolyt,mint egy szokványos konyhai gáztűzhely ősszes égője együtt.A gáz égéstermékének jó része vízpára,ezt mindenképpen ki kell engedni,a helyére ugyanott jön a friss levegő,ez elégséges,nem?

Előzmény: TINTUS (143257)
Bárk_i Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143258

Bele sem olvastam.Azért van némi "aggodalmam".Simán némi apró pénzért,lehet valaki (szakértő)?

Jeletkezem.Bár az ízlelőbimbómért nem akarnék fizetni ,sehány forintot sem.:-)

Szeged meg a 2-ik edvenc városom.Már csak azért is mert ott voltam katona...........:-)

Előzmény: Green Corner (143255)
TINTUS Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143257

Tulajdonképpen egy ablakot és egy ajtót nyitva tartok főzéskor  akkor ez elég is lehet.

Előzmény: rézműves1 (143241)
rézműves1 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143256

Ja-ja, még egyszerűbb...:):):)...

Előzmény: endrepp (143254)
Green Corner Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143255

https://www.palinkafozes.com/hirek/20171030_palinka-biraloi-kepzes-indul-szegeden

Akik voltak már Szegeden versenyen, azok gondolom megkapták e-mailben. Kicsit húzósnak találom az árát, bár máshol nem tudom mennyiért csinálják.

endrepp Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143254

Vagy egy mágnessel is megállapítható.

Előzmény: rézműves1 (143253)
rézműves1 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143253

..."nem tudom eldönteni, hogy horganyzott, vagy saválló"...

 

Ha van otthon egy kis háztartási sósavad, az megmutatja ha belemártod...vízkőoldó is jó lehet...

Előzmény: vick_1899 (143249)
kupeci Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143252

Gondolunk rájuk, mint mindenkire ilyenkor.

Előzmény: Törölt nick (143247)
rézműves1 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143251

..."Rézműves építményénél láttam még Honeywell szelepet. Igazából egyiknél sem tiszta, hogy lehet-e állítani folyamatában a teljesítményt, megcsurranás után, ugye már nem kell teljes teljesítmény"...

 

Nekem egy teljes kazán belsőt sikerült szereznem, amihez ez a Honeywell szelep tartozott...ez egy alap gázszelep, a 220 (vagyis már 230) Volttal nyit-zár, van termoelemes biztonság és persze őrláng is...de ezt állítólag tudja 25-30-évig üzembiztosan...

 

...én úgy gondoltam, hogy ennyi kell a biztonságomhoz...viszont a teljesítmény szabályozását evvel a 1/2"-os gázos (zöld karos) golyós csappal oldottam meg...

 

...a SIT NOVA 800-akárhányas (már nem tudom), amit az egyik fórumtárs 100-as üstje alá csináltam, az már ennél modernebb és a ráépített mágnesszeleppel már modulációs üzemmódban is működhetne, de azt csak a kazán elektronikája tudja vezérelni...viszont az alap biztonsági dolgokat az is tudja és neki is ez volt a lényeg...

A teljesítményt itt is a jól bevált gázos golyós csappal lehet szabályozni...a szikráztató itt is külön van még...

 

...fő a biztonság...

 

 

Előzmény: kri87 (143220)
rézműves1 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143250

..."Kérdésem lenne, hogy milyen gázszelepet érdemes rátenni? SIT Nova 820-ról esett szó régebben, Találtam egy 825-öst, de a modulációs tekercs miatt nem vagyok benne biztos, hogy jó lenne.  Rézműves építményénél láttam még Honeywell szelepet"...

 

Annak ellenére, hogy tudom, hogy többen használják a különböző kisebb nagyobb teljesítményű szőnyegégőket PB-vel is meg földgázzal is egyetlen golyóscsappal, azt mondom igazad van, amikor kicsit félsz...

Nem árt a nagyobb biztonság, pedig még a hivatalos főzdékben is (lehetett) látni csapos megoldást...

 

...2012. február 11.-én fotóztam ez alatt a cefréző üst alatt, ezt a csőégős gázfűtést, amin csak egy árva golyós csap volt...igaz volt őrláng is...és mindezt a régi SZICSEK főzdében, ahol azért nem egy hete használták...

Előzmény: kri87 (143220)
vick_1899 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143249

Sziasztok!

 

Van itthon egy fém hálóm amiről nem tudom eldönteni, hogy horganyzott, vagy saválló. Ezt aromakosárnak szeretném használni birs finomításához. Amennyiben horganyzott okozhat gondott? van helye horganyzott acélnak a páratérben?

beetee Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143248

RIP

Előzmény: Törölt nick (143247)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.01 0 3 143247

vf1

Feribá51

Fityók

:(

 

 

Előzmény: Törölt nick (143229)
beetee Creative Commons License 2017.11.01 0 1 143246

Biztos önleolvasztásra gondolsz mélyhűtő esetében?

A no-frost az más... az alatt nem melegszik fel a fagyasztott tér.

Előzmény: macokk (143244)
endrepp Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143245

Írnál erről a módszerről!

Előzmény: macokk (143244)
macokk Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143244

' Havonta legalább egyszer szaporítsuk fel nehogy meghaljon nekünk, sok víz lefolyik a Dunán gyümölcsérésig.'

Vagy: Lehet glicerines módszerrel mélyhűtőben tárolni. (Olyanban, ami nem önleolvasztós)

Előzmény: zsorsz (143242)
endrepp Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143243

Sztem. nincs vita, akkor van értelme spontán erjesztéssel foglalkozni, ha konkrét célod van vele, kultúrális, világnézeti, minőségi, terroir, kiváncsíság.

Ahhoz, hogy a spontán erjesztés sikeres kimenetelének esélye magas legyen, egészséges, természetes, vegyszermentes termőhelyre van szükség, persze egészséges gyümölcs, stb. paraméterek mellett.

A spontán erjesztés akkor adhat kiemelkedő eredményt, ha sikerül egy olyan termőhelyet találni, ahol a természetes, összetett mikrokultúra, egyedi jelleget és minőséget ad megbízhatóan a terméknek, ez egy másik műfaj, nem érdemes szembe állítani a fajélesztős erjesztéssel, egy sokkal összetettebb folyamat, ráadásul az évjáratosságot kiterjeszti az erjesztésre is.

Idén nekem a szabolcsi vadon termett nemtudom szilva és egy vegyszermentes feketeribizli spontán elég szépet produkált.

Előzmény: zsorsz (143242)
zsorsz Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143242

Végre megtaláltam Pecabubus írását,ami nálam eldöntötte a spontán kontra irányított erjesztés vitát a utóbbi javára.Kicsit talán macerás,de jól érzékelteti mennyire esetleges hogy milyen élesztőt fogunk ki.

 


"Pecabubus  2015.08.26    0 8 114419

A linkelt cikkben csak kérdésben szerepelt spontán erjedés, nem véletlenül, ugyanis épeszű ember nem a véletlenre bízza a borát vagy cefréjét. Vadélesztő olyan mint a vad, vadászni kell sajátot. Sokféle van belőlük, rengeteg jó és rossz tulajdonsággal. Amikor tavasszal a csípős reggeli hideget felváltja a balzsamosan illatos, gyorsan melegedő reggel, két-háromdecis befőttesüveget kétharmadig töltök pasztőrözött 100% szűretlen almalével, a száját pedig - elsősegély-dobozban lelhető - steril gyorskötöző pólyával fedem be, rágumizom hogy ne másszanak bele bogarak, ne essen bele falevél. Az üvegeket természetesen nagyon alaposan kitakarítom és fertőtlenítem StarSan-nal (habképző anionos-savas élelmiszeripari fertőtlenítővel), de ha nincs más a hypo is jó.

Ezeket az élesztővadász üvegcséket különböző gyümölcsfák törzsére erősítem vagy ágaira lógatom, bogyós gyümölcsök bokrai alá teszem, mindig árnyékos helyre, ne melegedjen túl a napsütéstől. Másnap délelőtt beviszem az üvegeket és lecserélem a fedésüket folpackra: később a folpack megemelkedéséből látszani fog hogy mennyire aktív a széndioxid-képződés, ebből megtudjuk mennyire aktív a vadélesztő. Szobahőmérsékleten tartom az üvegeket a vadélesztő-mintáimmal.

Két-három hét múlva azokat a cefréket amik a folpack púposodásával tisztességes CO2 és ezáltal szeszképzést mutattak fel megillatolom, és (steril) kiskanállal megkóstolom. Amelyek kellemes összbenyomást nyújtanak, mellékízektől és zavaró szagoktól mentesek, valamint nincs rajtuk baktériumfertőzésre utaló fátyol, továbbléphetnek a maradékcukor-teszt szakaszba: pár csepp kierjedt cefrét alufólián szenesedésig melegítek alulról (vihargyújtó öngyújtó jó erre, vagy kézi pb-fáklya), közben buzgón szaglászom, érzek és látok-e karamellt. Ha nincs maradékcukor akkor a minta felszaporítható, pasztörizált 100% szűrt almalében amihez élesztőtápot adunk. Rázzuk fel bőszen mielőtt beoltjuk, kell az oxigén az élesztő szaporodásához.

További két-három hét múlva, az erjedés befejeztével szeretett és féltve nevelt dűlőszelektált házi vadélesztőnket lepihentetjük az üveg aljára, egyszerűen betesszük a hűtőbe üvegestől. Ha a cefréje letisztult és az élesztő lesüllyedt, óvatosan leönthető az almabor róla, és forralt-lehűtött vízzel pótolható. Ilyenkor már sztázisban tartjuk az élesztőt, ezért oxigén- és tápanyagmentes vízben tároljuk. Havonta legalább egyszer szaporítsuk fel nehogy meghaljon nekünk, sok víz lefolyik a Dunán gyümölcsérésig.

Nyáron sajnos azért nem jó élesztőt vadászni mert sokkal több a levegőben a tejsavbaktérium, ősszel a monília, az élesztőnket ekkor már csak petricsészében és agaros tápon tudnánk izolálni. Nem minden tejsavbaktérium ellenség, van azok között is ami kellemes (utó)ízt ad, és van ami kellemetlent. Közülük azok a barátaink amik az erjedés ideje alatt észrevétlenek (nem aktív élesztő-konkurensek) és jelenlétük csak a cefre kierjedése után kb. egy héttel látható a cefre felületén megjelenő fátyollal. Nem kell megvárni, legjobb ha akkor főzzük ki a cefrét amikor tükrösre kierjedt, és azért az eléggé nagy boldogság amikor a saját élesztőnkkel tükrösre erjed a gyümölcsünk."

Előzmény: Bárk_i (143238)
rézműves1 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143241

Tintuskám! 

 

Mindjárt egyszerűbb lesz az, ha a régi vastag kivezető csonkra teszel egy szűkítőt és max 70-80-as flexibilis csővel vezeted ki az égésterméket az ablakon...de lehet, hogy már egy 60-as is elég lenne...és akkor nem kell "könyöközni" füstcsövezni, mert az tényleg macerás lenne...

Több helyen is láttam már, hogy gázkazánoknál és pelletkazánoknál is használnak, viszonylag kis átmérőjű flexi csöveket és jól működnek...sőt az új kondenzációs kazánoknál már két vékony flexi cső megy a régi vastag csőben, az egyiken a levegő jön be, a másikon az égéstermék távozik...így nem használja a szoba levegőjét...

Előzmény: TINTUS (143234)
kupeci Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143240

Na!...:) akkor menjünk tovább.Így utólag úgy gondolom hogy azért érzek most élesztő szagot a nyári vagy koraőszi cefrézéssel szemben, mert ez már egy zárt , a kinti hideg miatt keveset szellőztetett helyiségben történik nálam. Így a benti levegőben szinte felhalmozódik az egyébként kint elillanó élesztő szaga.

Előzmény: obsitos3 (143233)
sogi01 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143239

                                                               vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (143210)
Bárk_i Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143238

Élesztőzöm ,fényezem a cefréimet.Eddig fel sem tűnt,hogy lehet ilyen jellegű "szaga".Jövőre biztosan lesz olyan cefrém amibe nem teszek élesztőt,(kisérleti jelleggel).Szilvával volt az idén is,de blendeltem 5 félét,így nem tudok különbséget tenni .

Előzmény: kupeci (143225)
endrepp Creative Commons License 2017.11.01 0 0 143237

Én résnyire nyitom az ajtót, hogy legyen folyamatos légcsere.

Előzmény: TINTUS (143234)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!