Keresés

Részletes keresés

paso08 Creative Commons License 2010.12.31 0 0 584

Minden fórumozónak és kedves családtagjainak:Békés és boldog új évet kívánok!!!!!!!!!!!!!!

törpecser Creative Commons License 2010.12.31 0 0 583

Kívánok Mindenkinek Nagyon Boldog és Sikeres Új Évet!!!

Törölt nick Creative Commons License 2010.12.26 0 0 582

Üdv. Mindenkinek!

A múlt hétvégén vágtunk egy "kis cocát", hagytam is füstölni való dolgokat magunknak! no ezért kérném az ötleteket, tapasztalatokat jó pác receptek terén!!Ha van ilyen és megosztjátok velem, szívesen veszem azt!!

Köszönet előre is!!

Dudi

holmogorov Creative Commons License 2010.12.24 0 0 581

Sziasztok!

 

Nagyon Boldog Karácsonyi Ünnepeket kívánok minden fórumosnak és családjának.

 

Képeket holnap megpróbálok csinálni az immár a mai napon 7 hetes malackákról.

 

 

 

paso08 Creative Commons License 2010.12.24 0 0 580

Boldog és békés karácsonyi ünnepeket kívánok minden fórumtag ill. minden családtagjának.

inmi Creative Commons License 2010.12.17 0 0 579

Igen, tényleg, miért az utolsó hónapokban tápoztok? Sokan azért állnak le róla a vágás előtt pláne, hogy ne legyen az íze benne a húsban. Bár, ezek szerint nincs benne.

Előzmény: karibaba (578)
karibaba Creative Commons License 2010.12.17 0 0 578

De az utolsó két hónapban már minek "összetápozni" őtet? ;o)

Előzmény: Anika76 (577)
Anika76 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 577

Sziasztok!

Moslékügyileg csak annyit,nálunk is minden disznó moslékosan kap enni,ha van elég.A kocák azok,akik mindig kapnak,kukoricadarával fűszerezve,mivel nekik nem igazán kell rohamosan hízni.....szoptatáskor kocatáppal.Most is van egy kocám,ami alatt 2 hetes malacok vannak,és úgy néz ki,mint egy menekült....viszont a malacok!!!Neki muszály tápozni,mert mindent a tejre nyomat.

Mi is kb.1 év alatt szoktuk a hízókat felnevelni,csak mi az utolsó 2 hónapban nyomatjuk meg táppal,így kb.2 mázsásak vágáskor./múlt héten vágtunk,az is annyi volt/

A nagymamámék azt mondják,hogy még a hús íze is más,mint a tápon hízlalté,és ebben van is valami!

Én a moslék híve vagyok...bátran ajánlom mindenkinek!!

Előzmény: karibaba (571)
atrego Creative Commons License 2010.12.16 0 0 576

nekem a  cornwall tetszik legjobban,nyárvégtől, ősztől következő télig 200-250 kilós bivalyfekete szörnyeteggé nő...:o)

csak  sajna  már  nem  tartja  senki....:o(

de  ez   a  duroc is  beválik ,úgy  látom:o)

atrego Creative Commons License 2010.12.16 0 0 575

valószínűnek tartom,hogy  férgesek voltak a  cocáid...

Az  igaz,hogy  nálunk moslékban állnak a  malacok,mert szerencsére rengeteg van,így  nem  csoda,hogy  fejlődnek.Azon mérgelődnek,hogy  még  a  vécébe  sem  tudják leönteni,mert sűrű és  darabos.Nekünk nagyon  jól  jön.

Csak  félünk,hogy   egyszer komolyan  megtiltják a   malacozást-sok  itt az  úrinép és  a  lakópark...---a  szag ellen  nagyon  jó  a  forgács   fahamuval.

A   forgácsot is  "szemétként"hordjuk  át  a  közeli  asztalosműhelyből.

Előzmény: inmi (572)
atrego Creative Commons License 2010.12.16 0 0 574

igénytelen fajták:manga,cornwall,csüngőhasú,öves,észt,tamworth/durokhoz hasonló színű,a  cornwallhoz hasonló alakú/,vaddisznó,ezekről tudom,hogy"bármin" elvannak és könnyen,szépen gyarapodnak.A durocot nem ismertem,de látva,hogy  jól "működnek"nem  lehet gond.Azért hozattam egy  kis  darát is ,de  a  rengeteg kenyérmaradéktól,főzeléktől,krumplihéjtól,zöldségmaradványtól is  szépen  gyarapodnak,az  abrak csak csemege.

Előzmény: inmi (572)
atrego Creative Commons License 2010.12.16 0 0 573

moslék alatt az iskolai-ovodai ételmaradékot értem.Sűrű,tele van kenyérrel,főzelékkel.Itt pont ez a lényeg,hogy abrakot nem nagyon akarok adni,a moslék nekem ingyen van.Mint   mondtam a mangalica,a cornwall az észt és az öves jól szuperált úgy,hogy ősszel bagóért vettem a kismalacokat és csak következő karácsonykor vágtuk le őket.jónéhány ütötte a 200-220 kilót,a cornwall 250 körüli koromfekete szörnyeteg lett,egyszer nem heréltünk,a kanok együtt  voltak kocával,szaporulat is  lett:o)

A kant levágtuk....bőven kellett fűszerezni,nem volt valami jó illata...:o(((

előtte  nem volt malac,nem tudtuk,hogy muszály herélni,azt hittük,azért csinálják,mert a kan  veszélyes

 

inmi Creative Commons License 2010.12.16 0 0 572

Apukád nagyon ügyes ember! Nekünk csak kivételes években sikerült 150-180 kilós disznókat hízlalni moslékon. Előfordult, de nem volt átlagos. Megbízhatóan a 120-130 kilóra lehetett számolni december-január között a cirka 10 hónapos neveléssel. A 80 kiló valóban nagyon kevés, de volt ilyen év is, az egyk az istennek sem nőtt sehová, mérgelődtek is anyámék, hogy "hova eszel, te istenátka":)

Előzmény: karibaba (571)
karibaba Creative Commons License 2010.12.16 0 0 571

Apuék a mai napig így csinálják! Tápot csak a vétel utáni első hónapban kapnak, fokozatosan átszoktatva őket a kukorica/búza darára, főtt krumplira, tökre, répára, konyhamaradékra. Hígabb főzelék-sűrűségűre összetöri-keveri nekik apu a cuccot és melegen (nem forrón) kapják.

Trükk: ha hagynak az etetőben, akkor apu fog 2-3 tyúktojást, nyersen beletöri nekik, kicsit összekeveri - szó szerint kinyalják az etetőt!  ;o)))) (Jó, nyilván nem a Tescóban veszik a tojást.:o)))))))))  )

Ami lényeges különbség azonban, hogy nálunk a tavaszi (február-április közt vesszük a malacokat, akik ekkortájt 20-25 kilósak) malac decemberre 160-180 kg! A második, amelyiket februárban vágunk le, kb. egy évesen, 2 mázsa felett van!!!!

Volt olyan év, hogy októberben vette apu a malacokat és csak következő télen vágtuk le őket, na ezek már hatalmas 2,5 mázsás bivalyok voltak: rengeteg hús, 40 kilós sonkák, 50 liter zsír.... ;o)

Igaz -sokan mondják- apu nagyon tud bánni a jószággal, hacsak valami kórság nem üti fel a fejét (volt hogy gyárilag beteg malacokat kapott) , nálunk mindig minden nagyra nő :o)))) , gyorsan gyarapodik.

Pedig a szemes takarmány a bevált 3 féle minden éven -semmi táp, szója- tritikáli, búza, kukorica. Ez van darálva, ezt kapja tyúk, disznó, sőt még a nyulak is, a széna és a zöld mellett. Nyúltáp csak az anyanyúlnak jár, meg választás után 2 hétig a növendékeknek...

Szóval moslékon, 9 hónap alatt, 25-ről fel lehet tornászni SIMÁN 150 kg fölé! Igaz ősszel van tök, répa, tavasszal-nyáron lucerna - krumpli, szemes pedig folyamatosan.

 

Előzmény: inmi (569)
ez-Ben Creative Commons License 2010.12.16 0 0 570

 

:)...a legbiztosabb az lenne ha azt tudnád megkérdezni akitől az anyadisznó származik, hogy milyen tartástechnológiával nevelte az ősöket. Nyílván ha nagyüzemből származik akkor ez nem lehetséges de ott nem is moslékkal nevelték. Moslék és moslék között is nagy különbség lehet, ami a tápértéket illeti. Szerintem, mivel a duroc erős csontozatú valamilyen csonterősitő tápot vagy vitamint kaphatnának.( Különösen a választás idején, mert a pici malacok azt hiszem szopóst takarnak.) De ahogy írtad malacnevelésben van már tapaztalatod, így "észreveszi a szemed " ha nem úgy fejlődnének...Sok sikert !

  A mogorva szomszédoknak pedig újévkor egy kismalaccal a hónod alatt kivánj boldog új évet és biztosan megenyhülnek a láttán ! ( a kismalac rövidet nem ihat !:)

Előzmény: atrego (560)
inmi Creative Commons License 2010.12.16 0 0 569

Amikor még malacokat tartottak a szüleim, csak indításnak vettek tápot, egy jó zsákkal, kiskorukban, utána kizárólag moslékon és a kertben található egyéb táplálékokon voltak tartva a disznóink. Moslékon volt értve a kukoricadara, anyám vagy én mindig leforráztam, amikor kihűlt, utána adagoltuk nekik. Télidőben, vagy inkább úgy írom, hogy amíg tartósan 10-12 fok fölé nem ment az átlaghőmérséklet, mindig melegen adtam oda nekik a moslékot. Anyu konyhán dolgozott, így rengeteg maradékot tudott hozni nekik, ez is belekerült a moslékba. Tavasztól őszig, amíg volt a kertben zöld, az én dolgom volt dudvát, tököt, miegyebet szedni nekik minden nap. Általában tél végén, kora tavasszal vették meg a kismalacokat, és december, januárra ezzel a táplálékkal 80-130 kilósra tudták feltornászni.

 

De gondolom, jön itt hozzáértőbb is:)

Előzmény: atrego (567)
atrego Creative Commons License 2010.12.15 0 0 568

eléggé halott ez a  topik.Senki nem tart már disznót?:o)

Vagy mindet levágtátok?

atrego Creative Commons License 2010.12.10 0 0 567

kinek van még tapasztalata   a csak moslékon tartásról?

törpecser Creative Commons License 2010.12.09 0 0 566

Nos nagyon köszönöm a kedves köszöntést és figyelmességed!

A viharos szél már lecsillapodott szerencsére, mire ideért a viharsarokba...

Még eddig ez-ben az évben müködik  a "négylevelű" szerencse, s bízom benne, hogy nem is hagy el..)))

 

S mégegyszer nagyon KÖSZÖNÖM!!

Előzmény: ez-Ben (565)
ez-Ben Creative Commons License 2010.12.09 0 0 565

 

:) Kedves Törpecser !

 

 Mielőtt még a vihar elszaggatja a villanyvezetékeket, gyorsan elmondom a köszöntömet, hogy a jókivánság feltétlen elérjen hozzád !

 

                              Nézek a konyhaablakra, majd a naptárra

                              Hozom a poharakat  és  teszem a tálcára

                              Töltök és koccintva máris emigyen szólhatok

                              Kivánok: még nagyon sok Boldog névnapot !

 

( Csak akkor kelj útra ha feltétlen muszály, a szél által röpithető tárgyakra figyelni !!! )

                           A "négylevelű" szerencse- mindig- legyen Veled !

 

Előzmény: törpecser (558)
atrego Creative Commons License 2010.12.06 0 0 564

egyelőre működik csak moslékkal

törpecser Creative Commons License 2010.12.06 0 0 563

Szia!

Én a helyedben kikérném az állatorvos véleményét, hiszen erre alapoznád a szaporulatot. A másik dolog így látatlanban nehéz véleményt mondani.....))))

Előzmény: kompot42 (561)
törpecser Creative Commons License 2010.12.06 0 0 562

Szia!

Szerencsés ember vagy, hogy ennyi takarmányhoz ingyért jutsz hozzá.  Nagyon régóta disznózok, de csak moslékon még nem hízlaltam. A moslékkal csak higítottam, kevertem a takarmányt. Duroc fajtám is volt már, de azt is abrakoltam.

Azért sok sikert hozzájuk...! (bár én nem bízom ebben a csak moslékos etetésben, dehát kérdés az is hogy mi a beltartalmi értéke annak a mosléknak...))))

A disznósz.r már csak ilyen, nem parfüm illat...pláne 10 db-tól....))))

 

Üdv.

Előzmény: atrego (560)
kompot42 Creative Commons License 2010.12.06 0 0 561

Sziasztok!

Rég jártam már erre, de legyen mentségemre ,hogy a nyár sok munkát is hoz magával.

Születtek malacaim szeptember 20-án gyönyörűek lettek. A párom 3 anyának valót meg is tartott.A szomszédból meg vettem egy "durok" "kant"  ami úgy néz ki ,hogy csíra marad.

Borsószem nagyságúak a heréi és szerintem ez nem normális,a mieinknek amiket heréltünk már konkrétan nagyok voltak a korukhoz képest.Szóval érdekelne a véleményetek !

Aggódjak vagy korai még?

 

atrego Creative Commons License 2010.11.26 0 0 560

Sziasztok!Én egy   ritka  szerzet vagyok....Budapesti létemre  először van 10 pici duroc malacom.Eddig is régóta volt 1-2,max 3db,mert  ingyért van a  takarmány/moslék/

A mangalica,a cornwall,az öves,a  vaddisznó,a csüngőhasú és  az észt frankón meghíznak csak moslékon,meg maradék kenyéren,nyáron csemegének zöld...stb.

A duroc is meghízik abrakolás,tápolás nélkül?

Azt mondták,állítólag a  Seghers,a fehér lapály és  húsmalacok nem maradnak meg csak moslékon.A  cornwall például 1 év alatt  ütötte  a  2 mázsát.A disznók miatt szeretnek a  szomszédok....:o)lakópark stb....:o)

ez-Ben Creative Commons License 2010.11.23 0 0 559

 

 :)) A-a-szta mindenit...hát ez egy valóságos remekmű, ollyannyira, hogy a láttán még a szavam is megakadt és köszönni is elfelejtettem, no meg megköszönni is...

 

 Újrakezdés : Szép jó estét kivánok ! Nagyon köszönöm a hozzám való jóságod ! Ilyen műremek láttán tényleg elképzelhető, hogy sajtból van a hold ... ( Üdv. és kösz !:)

Előzmény: törpecser (558)
törpecser Creative Commons License 2010.11.22 0 0 558

Szép estét ez-Ben!

Túl vagyunk a disznóölésen, s nagyon finomra sikeredett minden "disznóság", a töltelékből sem maradt ki semmi. A konyhaablak üresen maradt estére, csak az üres pálinkás poharak és a kis butykos árválkodtak benne...:-))

Küldök Neked így virtuálisan egy kis kóstolót...)))) 

 

Üdv. törpecser

Előzmény: ez-Ben (551)
törpecser Creative Commons License 2010.11.22 0 0 557

Szia!

Most már jönnek a rövidebb nappalok, hátha több idő jut a sertéstenyésztés fórumra is..)))

Ez igen, 3 koca, nekünk legtöbb csak 2 db. volt ... sajnos most már 1 sincs, mi is vesszük a malacot. Már a jövő

 évi hízónak valót is megvettük 2 db-ot, szépen esznek, gyarapodnak, nagyon aranyosak.

Nem is hallottam erről a szokásról NYÁRSDUGÁS, de nagyon kíváncsivá tettél!

Légyszi, légyszi meg szeretném ismerni ezt a szokást!!

Sok sikert a cocákhoz és jöhetnek képek is!!

Üdv.

Előzmény: Anika76 (556)
Anika76 Creative Commons License 2010.11.21 0 0 556

Sziasztok!

Nagyon régen jártam erre,és nagyon örülök hogy egyre többen irtok erre a topicra!

Mi is foglalkozunk sertésekkel,igaz csak háztáji formában,most éppen 3 koca van,abból az egyik 2 hét múlva ellik.

A disznóvágásra visszatérve.....mi próbáljuk tartani a régi hagyományokat.....majdnem éjfél felé jár az idő,mire végigeszi a társaság a vacsorát!Gyerekkoromban volt még valami,amiről azóta sem hallok sokat ,mi úgy hívtuk NYÁRSDUGÁS!!!Van valaki,aki ismeri ezt a szokást??

Nagyon jó buli volt,gyerekként rettentően élveztük,persze az estére rendesen bepálinkázott nagy ill.dédipapák nem kis morgolódására!!De mindig belementek a játékba.Főleg mikor elolvasták a nyárslevelet....hát abban volt ám "disznóság"!

Ismeri ezt valaki???

Előzmény: törpecser (552)
brekzg Creative Commons License 2010.11.19 0 0 555

Kedves Fórumozók!

 

Ma találtam rá az oldalra és nagyon jó volt végig olvasni!Igazán örülök, hogy mások is szeretnek ezzel a lenézett állattal foglalkozni. Én 23 éves vagyok és agrár egyetemen tanulok. Mindig is foglalkoztunk disznókkal, általában koca vagy kocák is voltak, sajnos ez jelenleg nincs. Ez alatt az idő alatt sok jó és rossz tapasztalatra tettem szert, és nagyon sok szakirodalmat olvastam. Ha tudok, nagyon szívesen segítek vagy adok tanácsot a Kedves Kollégáknak, és természetesen és is szeretnék tanulni tőletek! Remélem felélénkül a fórum forgalma.

Addig is minden jót mindenkinek és minden malacnak!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!