Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60776

Zöldségeket tetszik beszélni... több szót nem is érdemel ez az alapállás.

Előzmény: Aranyossy Csaba (60753)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60775

Ha igazad lenne, akkor már sok gyártó, sokféle termékéből válogathatnánk.

 

De nincs gyártói kínálat!

Ergo tévedésben élsz.... valami baj van az ötlettel.

Előzmény: Aranyossy Csaba (60750)
coburg1 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60774

Nem tudom, csak én vagyok így vele, de egyre kevésbé értem...

Előzmény: pajaci (60771)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60773

...és mi tartja majd melegen az állatokat?!

Vagy a rideg tartást tűrő jószágok lesznek?

 

 

Előzmény: cakpak (60748)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60772

A napelem élete nem hosszú, talán 15 év.

25+ év lesz az.... ma már vannak 50 éves működő napelemek is.

A tényleges kidobásra a Si napelemek esetén úgy 30-35 év után kerül sor.

Mert akkora számottevően csökken a tényleges teljesítményük.

 

A tönkrement napelem az viszont veszélyes hulladék

???!

A ma tömegesen használt Si kristály modulok nem mondhatók különösebben veszélyesnek.

alumínium, üveg, szilícium, némi műanyag és kész is

 

A napelem modult ~ 96 százalékában lehet jelenleg újrahasznosítani !!!!

Ígyhát nem kéne túl rossz hírét kelteni, tájékozatlanul vagdalkozva...

 

--------

 

2012. augusztus 13. életbe lépett a módosított európai WEEE-jogszabályozás

(Waste Electrical and Electronic Equipment Directive).

Az si-kristályos napelemes modulok

vagy legalább is a waferek élettartamának garanciális lejártával is üzemképesek maradnak,

mivel általában csak a modul elő- és hátlapja, a beágyazásra használt szigetelőanyag (eva) és

az elektromos érintkezők, kábelek használódnak el az időjárási körülmények miatt.

 

Az alumínium profilkeretek és az üvegtáblák megolvaszthatók és visszairányíthatók a gyártási folyamatba.  

A beágyazó eva-anyagot és az érintkezők műanyag részeit elégetik.

 

A vékonyréteg filmes modulokban valamivel kevesebb aktív anyag van, mint az si-kristályos modulokban.

A vékonyréteg filmes modulok fő összetevői az üveg és a műanyag.

Az amorf szilícium emiatt közvetlenül elégethető (homok lesz belőle),

az üveg visszanyerhető, a modul kötőanyaga pedig előzetesen feloldható.

 

Más különleges vékonyréteg technológiák esetén (pl. CdTe vagy CIS modulok) a bennük levő,

kémiailag kötött nehézfémek miatt mindenféleképpen zárt, ellenőrzött életciklust igényelnek.

----------

 

 

Szóval ...

- a gyártás valóban igényel a környezetre veszélyes anyagokat/technológiákat

- a megsemmisítés viszont nem nyűgös

  vagy adott esetben max az elektronikai hulladékokra érvényes eljárás rend szerinti

Előzmény: Töck Jenő (60746)
pajaci Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60771

A 6m szélességhez kellett az 5m magasság, hogy ne álljon meg a hó rajta, meg a széleit is lehessen használni.

Előzmény: coburg1 (60768)
cakpak Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60770

 

Ilyenre gondoltam. Csak 12-es osb-vel körbe burkolva. Az oszlopokat 7,5 *15-ös gerendákkal kötném össze. A A tető alá 5*10 pallókat raknék 100cm-enként. Alul nem kötném össze az oszlopokat mint itt a képen van.

Előzmény: eekeili (60756)
coburg1 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60769

Meg ez a rajzon lehet, hogy nagyobb, csak számomra érthetetlenül vannak megadva a méretei.

Előzmény: Töck Jenő (60765)
coburg1 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60768

Meg szabad kérdezni, mit tartasz egy 5m magas garázsban? Vitorláshajót?

Előzmény: pajaci (60763)
coburg1 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60767

Szélcsendes helyen van, de tegnapelőtt kapott hideget-meleget ott is, meg se rezdült. Inkább az képzelhető el, hogy esetleg rosszul emlékszem.

Előzmény: Töck Jenő (60765)
coburg1 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60766

"infláció  valami 0,7%"

 

?? nane, ez hogyan?

 

Attól, hogy hatósági áras energiahordozók most éppen olcsóbbodnak, még nem "értékesedik" a forint. Csak amikor az infláció számítási módját definiálták, akkor nem gondoltak valószínűleg erre a tényezőre. Nem tudom számszakilag mennyi lehet a forint értékvesztése, de valahol 3-8 % között van egészen biztosan.

Előzmény: Törölt nick (60759)
Töck Jenő Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60765

Akkor szerencséje van, vagy sűrűbben vannak az oszlopok, vagy nagyon épületek között van, nem éri szél. 

Előzmény: coburg1 (60762)
R.I.P. Brian Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60764

Ahogy mondod!

Bős-Nagymarost pedig tényleg nagyon...

Előzmény: Törölt nick (60761)
pajaci Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60763

Nekem meg 36mm-es vascsőből másfél méterenként rakva, egy 5m magas 60nm-es fóliagarázs, beandrásozva rendesen. 8éve nem bír vele a vihar.

Előzmény: coburg1 (60762)
coburg1 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60762

12-es? Majd megnézem, de szerintem a szomszéd bácsinak 5×5-ös stafliból van ugyanilyenje 20 éve.

Előzmény: eekeili (60756)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60761

valamint a termelés sem lenne egyenletes.

 

Ez egyelőre a dolog rákfenéje.

 

- vagy olcsó tárolás kéne (nem ismert)

- vagy olcsó gyorsan elindítható/leállítható erőművek (nem ismert)

  mondjuk jó sok már meglévő víz erőmű megtenné....

  de bős-nagymarost is elkúrtuk anno

Előzmény: R.I.P. Brian (60743)
R.I.P. Brian Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60760

Sok mindenben egyetértek veled. Én is írtam, hogy a termelés nem lenne egyenletes. Ez tényleg inkább csak elméleti síkon mozgó felvetés volt a részemről. Sok mindent ki kellene még fejteni.

Az viszont tény, hogy 30 évig 30 forint felett állítja elő a rendszer az áramot és az atomerőmű elhasznált radioaktív fűtőelemei legalább akkora környezetterheléssel járnak szerintem, mint az elhasznált napelemek.

Vitatkoznék azzal, hogy csak 15 év lenne az élettartama a napelemeknek. A Wikipédián 20-40 évet írnak, amit ha átlagolok, a duplája annak mint ami a te adatod. Ráadásul ez egy rendkívül gyorsan fejlődő terület. 5-10 éven belül sokat változik a technológia, valamint a energiatárolás is nagyot léphet addig előre mire a 2-es blokk megnyílik.

Előzmény: Töck Jenő (60746)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60759

Jelenleg is reálkamatot kapsz az AXA-tól pl. a névleges 3% EBKM ugyanis most reálkamat :-)

 

lejön az SZJA+EHO marad 2,34 %

lejön az infláció  valami 0,7%

marad úgy >> 1,64% ...

 

 

Állampapír viszont SZJA és EHO mentes!

A kétéves Prémium papír 4,7% névleges kamatú.

Lejön az infláció >> marad  4 % ami nem rossz reál kamatnak :-)

 

De a napelemének ez is csak a fele ...

 

A napelemnél azonban az amortizációt is kell számolni :-(

Ami 25 éves várható élettartammal éppen 4 %/év lesz.

 

Azaz a napelem a bankbetétnél így is 2X jobb a 25. év VÉGÉRE.

Az állampapírral pedig versenyképes....

 

Érthető hisz a napelem egy HOSSZÚ lejáratú befektetés.

Előzmény: coburg1 (60733)
Töck Jenő Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60758

Ahogy a rajzot néztem erre több mint 1 tonna a szélnyomás. Ezen kivül van szélszivás is, általában könnyű épületeknél szokott ez problematikus lenni, ahogy mondják: Alacsonyan szállnak a fészerek, eső lesz.

Előzmény: cakpak (60749)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60757

Az akku telep mi a lópikulának kéne ?!!!

Nem kell...

Előzmény: Herr X (60732)
eekeili Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60756

 Talán annyit : nem ártana nagyobb szelvényű gerendákat alkalmazni, pl. 12 x 12-est . Elvileg megoldható a 10x 10 essel is  megfelelően szerkesztve.

 

 Nyilván több kell belőle.

Előzmény: cakpak (60749)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60755

A legjobb kapható napelemek már penel szinten is 20% felett vannak, cella szinten pedig 25% körül.

Előzmény: Aranyossy Csaba (60750)
Töck Jenő Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60754

Szélnyomásra méretezni kell, a szelek egyre erősödnek és ha igy változik az éghajlat akkor még fognak erősödni. Félreértések elkerülése végett akkor is KELL méretezni szélnyomásra ha csak teteje van. Az egyik oldalról nyomja. a másik oldalról szivja még akkor is ha át tud fújni alatta. A fagyhatárig mindenképp érdemes lemenni, kérdés csak az alaptest mérete.

Előzmény: cakpak (60748)
Aranyossy Csaba Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60753

szia,

nem tudom hogy jön a kérdés a hozzászólásomhoz, de sajnos arra választ adni sem tudok, mivel nem foglalkoztam még mélyen ezekkel a rendszerekkel. Az tett be nekem végleg amikor az EU kib.ax.ta az extraváomt a kínai napelemgyártókra mert féláron kínálták az olyan teljesítményű és hasonló minőségű(!) a termékeiket. Valmaint, mert az egész napelemes mizériának lehúzós szaga van és inkább magamnak építek mindent amit lehet, (abba ráadásul tervezett elavulás sincs). Az a baj, hogy úgy működik az összes technológiai (és esetleg környezetbarát) újítás, hogy a gyártó kiszámolja, hogy te mennyit takarítanál meg vele a hagyományos megoldásokhoz képest és úgy lövi be a kereskedelmi árát, hogy csak egy kicsivel, max 20-30 százalékkal járjál vele jobban és csak sok év múlva, miközben ő pedig extra (7-800 százalékos) profitra tesz szert... Na ilyen elvek alapján a ki.b.ax.ott életbe nem fognak soha elterjedni az alternatív és környezetbarát rendszerek, amikor azokat töredéke kereskedelmi áron is árulhatnák szép nyereséggel (bár itt még más meghatározó erők is ellenjátszanak). Nanotechnológia ide vagy oda, nagy tételben szaréhugyé hozzá lehetne vágni az emberekhez a napelemrendszerket is, úgy mint a ki.bax.o.tt (egyébként számos csúcstechnológiákat felvonultató) okostelefonokat...

 

Szóval én inkább megépítem/átalakítok magamnak minél egyszerűbb és olcsóbb előállítást, üzemeltetést és karbantartást szem előtt tartva, mégha el is marad a hatásfoka a saját szerkezeteimnek, nemhogy bebukni nem fogom a befektetést, de már rövid távon, akár néhány hónap alatt megtérül és utána évekig, évtizedekig "termel". Az alkotói sikerélményről, illetve a világ les.za.rásának kvázi élményéről (függetlenség, önrendelkezés) nem is beszélve.

Előzmény: Mutual Friend (60752)
Mutual Friend Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60752

mennyire tartósak azok az eszközök amit egyen 400V bol csinalnak 230 váltót ?

Előzmény: Aranyossy Csaba (60750)
Mutual Friend Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60751

Szerintem ne hegyezzük ki ezt csak a technológiára hanem nézzük egészben a hálózatot.

 

Megvan mind a 2-3 dolognak azaz a nap szép es atomenergiának az előnye es a hatránya is. De szerintem vegyük ebbe bele maga a hálózatfenntartását is. Az minden technlógia mögé ad egy biztonságot hogy ha nincs valami akkor csakcsak visszakuncsorognak az eltékozolt bárányok is legyen az éjszaka vagy szélcsend ...

 

Tehát ha beállna egy olyan állapot hogy mindeninek a haza tetején lenne egy 5kw napelem akkor sem lehetne kikapkodni a villanyoszlopokat a földből. 

Előzmény: R.I.P. Brian (60743)
Aranyossy Csaba Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60750

"Csakhogy itthon még 2-3 évre előre sem lehet tervezni ilyesmiben"

 

Itt a Pont! (Én ezért gondolkodok kizárólag olcsón előállítható max pár év, de ha lehet még annál is kevesebb idő alatt megtérülő megoldásokban). A Téma kapcsán: napelem helyett napstirlingbe kell gondolkodni. A napelemek árának töredékéből (10-éből, 20-adából) összebarkácsolható olyan napstirling rendszer amely eléri a jelenleg kereskedelmi forgalomba lévő legjobb napelemek hatásfokát (15%). (És ha nincs nap bármilyen hulladékhővel is működtetheted).

cakpak Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60749

Itt  rajz

cakpak Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60748

Sziasztok!

 

Egy tárolót szeretnék építeni fából OSB borítással , bitumenes hullámlemez lenne a tetején állattartás céljára.

 

10*10 gerendák volnának a tartóoszlopok betonozható oszloptartókon állva.

 

Kérdésem volna milyen mélyen betonozzam le az oszloptartókat? Elbírja majd az építményt vagy már kivitelezéssel kellene elkészíteni..

Kell rá engedély ekkora tárolóra?

 

 

 

halaloszto Creative Commons License 2014.05.17 0 0 60747

ejjel kb fele annyi aram kell mint nappal...

 

Vajk

Előzmény: Töck Jenő (60746)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!