Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143453

Jó. Étel, ital, szállás, kötszer legyen. ;)

Előzmény: mili70 (143452)
mili70 Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143452

Jövőre meghívlak magamhoz birset faragni, de nem árulom el előre, hogy mennyi lesz... :)

Eszünk, iszunk, faragunk :) 

Előzmény: öreg_néne_b (143445)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143451

Teljesen reális, hogy 18-20 fokon a beoltott cefre egy hét alatt kierjedjen. A birset jócskán kell vizezni, így alapból alacsonyabb a cukortartalma. Kóstold meg, ha már kicsit sem édes, akkor főzhető.

Előzmény: nagyl7515 (143450)
nagyl7515 Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143450

Sziasztok!

 

Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni:

 

Birset 8 napja cefréztem, a múlt hét folyamás kapott 3 % cukrot 3 részletben. Az erjedést borélesztő indította és kapott pektinbontót is.

 

2-3 nap zajos erjedés után, úgy tűnik, hogy lassan vége az erjedésnek (már vannak folyos felületek a cefrében). Lehetséges ez? Merülős cefre fokolaval 5° cukortartalmat mérek. Viszont még mindig érzem a szén-dioxid illatot.

Az idén készített többi cefrén - barack, szőlő, alma - még két hét után is erőteljesen dolgoztak. Az erjesztési környezeti hőmérséklet 18-20 fok között van.

 

Mit gondoltok lehetne főzni?

Köszi a válaszokat előre!

 

 

Figyelget Creative Commons License 2017.11.07 0 1 143449

Ha nem tudnak biztosat mondani az üzletben, akkor szerintem ne kísérletezz vele.A Bondex-nél biztosra mehetsz pl.

Előzmény: gyula.uw (143447)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143448

A nem megfelelő alkalmatlan alapanyagra gondolnék. 

 

 

 

,,A spontán erjedés hátránya a fajélesztős erjesztéssel szemben abban jelenik meg, hogy spontán erjedéskor számos, általunk nem befolyásolható tényezőtől függ az induló élesztőközösség fajösszetétele és az adott minőségű szőlőnek kevésbé megfelelő összetétel esetén megnövekszik a hibás, illetve elakadó erjedés veszélye."

Előzmény: beetee (143443)
gyula.uw Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143447

Sziasztok. 

Azt szeretném kérdezni hogy a vasműszaki boltokban kapható általános  szilikon csövek mennyire hőáloak. Fedő alá tömitésnek megfelelne ? Vagy mit használjak tőmitésnek hol tudnék interneten vásárolni oda valót?

Légyszives segíthetek, előre is köszönöm. 

 

endrepp Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143446

S. cerevisiae a szőlőbogyón csak jelentéktelen mennyiségben található, ami nem haladja meg az 50 sejt/g értéket

 

Érdekes, hogy jelentéktelennek tekinti, miközben az össz érték 103-105 sejt/g.

Előzmény: Törölt nick (143440)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143445

Én speciel késsel faragtam, testi épségem veszélyeztetésével...
(Képes vagyok én ennél sokkal nagyobb hülyeségre is...)

Előzmény: mili70 (143438)
endrepp Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143444

A sikeres erjesztés már tevékenység végét feltételezi, akkor más nincs értelme kockázatról beszélni. :)

 

Az erjesztés kockázata ekkor nagyobb!

Előzmény: beetee (143443)
beetee Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143443

Ez csak nekem bán'ccsa a szememet?

 

A sikeres erjesztés kockázata ekkor nagyobb!

 

Talán a sikertelen kockázata vagy a sikeres bekövetkeztének esélye...

Gondolom az utóbbi lenne a helyes konklúzió az előtte lévő mondat után.

Előzmény: Törölt nick (143440)
barkócza Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143442

(!!!!!!)

Előzmény: Törölt nick (143440)
Jolida Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143441

Motto: nem mind arany ami fénylik. :-)

Előzmény: beetee (143439)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143440

Nem a szintenyészet ellen kampányolok csak az egyedi minőségi pálinka megvalósítása iránt érdeklődök. 

 

,, érzékszervi minősége alapján azonban a spontán erjedés általánosságban, kategorikusan nem minősíthető hátrányosnak a fajélesztős erjesztéssel szemben, sőt számos vélemény szerint a spontán erjesztett borokat (egészséges erjedésmenet esetén) gazdagabb aroma komplexitás jellemzi, mint a tiszta tenyészettel erjesztetteket."

 

 

BORTECHNOLÓGIAI FOLYAMATOK ÉS KÉMIAI ALAPJAIK

 

Kállay Miklós – Rácz László

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.

 

Felelős kiadó: dr. Czeglédi László

Készült: az Eszterházy Károly Főiskola nyomdájában, Egerben

 

 

Spontán erjedés

A spontán erjedés során a must erjesztését a szőlőn eredetileg megtalálható, valamint a mustba a feldolgozás során véletlenszerűen bekerülő élesztőgombák együttesen végzik. E heterogén populációban a különböző fajok és törzsek oxigén- és tápanyagigényük, erjesztési képességük és nem utolsósorban alkoholtoleranciájuk függvényében váltják egymást az erjedés előrehaladtával.

 

  1. Csíraszám alakulása a borkészítés során ( A: nem Sach. élesztők; B: Sach.élesztők; C: Leuconostoc oenos; C:  szennyező élesztők és baktériumok)

Az ép, egészséges szőlőbogyón 103-105 sejt/g nagyságrendű vegyes élesztőpopuláció található, amelyet kizárólag vagy túlnyomórészt nem Saccharomyces fajok, tehát vadélesztők alkotnak. Ezen belül a Kloeckera fajok (elsősorban a K. apiculata) és teleomorf változataik, a Hanseniaspora fajok dominálnak. Gyakran fordulnak elő különböző Candida fajok (főleg a C. pulcherrima. C. stellata), valamint kisebb mennyiségben Pichia, Kluyveromyces, Rhodotorula és Cryptococcus fajok. Régebben a S. cerevisiae különböző változatait is a szőlőbogyó domináns élesztői közé sorolták, de az utóbbi évek vizsgálatai azt mutatják, hogy a S. cerevisiae a szőlőbogyón csak jelentéktelen mennyiségben található, ami nem haladja meg az 50 sejt/g értéket, de ennél lényegesen alacsonyabb is lehet. A szőlő gombás fertőzöttsége az élesztőbiotát jelentősen módosítja. A szürkerothadásos szőlőn a Kloeckera fajok visszaszorulnak, és a C. stellata válik dominánssá. Az aszúsodott szőlőn hasonlóképpen a C. stellata dominál egyéb cukortűrő fajok mellett, a Kloeckera populáció itt is visszaszorul. Az egészséges szőlő mustjában a vegyes élesztőflórában mennyiségileg domináns és viszonylag jó erjesztőképességű Kloeckera, illetve Hanseniaspora fajok indítják meg az erjedést, az egyéb fajok többsége (alkoholtoleranciájától függően) néhány óra vagy néhány nap alatt elpusztul. A spontán erjedés általánosított populáció dinamikája szerint az átlagos összetételű egészséges mustokban a kis sejtű apikulátusz élesztők 4-5 % alkoholtartalom között gyors pusztulásnak indulnak, és a vezető szerepet átadják az igen kis sejtszámról időközben felszaporodó S. cerevisiae-nek.

Analitikailag kimutatható különbségeket elsősorban a borok esetleges maradék cukortartalmában, valamint a másodlagos erjedési termékek (glicerin, acetaldehid, illó észterek, magasabbrendű alkoholok) arányaiban találtak, amelyek mennyisége a spontán erjedéssel készült borokban általában magasabb. A borok érzékszervi minősége alapján azonban a spontán erjedés általánosságban, kategorikusan nem minősíthető hátrányosnak a fajélesztős erjesztéssel szemben, sőt számos vélemény szerint a spontán erjesztett borokat (egészséges erjedésmenet esetén) gazdagabb aroma komplexitás jellemzi, mint a tiszta tenyészettel erjesztetteket.

 

A spontán erjedés hátránya a fajélesztős erjesztéssel szemben abban jelenik meg, hogy spontán erjedéskor számos, általunk nem befolyásolható tényezőtől függ az induló élesztőközösség fajösszetétele és az adott minőségű szőlőnek kevésbé megfelelő összetétel esetén megnövekszik a hibás, illetve elakadó erjedés veszélye.

 

Újabban, a kézműves borászok a helyi, egyedi jelleg hangsúlyozása érdekében a természetes élesztőflóra spontán erjesztésével készítik boraikat. A sikeres erjesztés kockázata ekkor nagyobb!

Az erjedési hőmérséklet mellett a héjontartás időtartama is befolyásolja a vörösborok jellegét és minőségét. Az egyszerű, könnyű vörösborokat 7-10 napig, a minőségi borokat 14-21 napig,  a nagytestű prémiumborokat pedig 28-35 napig tartják a törkölyön.

 

Az alacsony hőmérséklet és a lassú, egyenletes erjedés kétségkívül előnyös a borok aroma-összetétele és az elsődleges aromaanyagok megőrzése szempontjából, ezért az utóbbi két évtizedben a fehérborok erjesztési hőmérséklete fokozatosan lefelé tolódott, és ma többnyire 15-20 °C között van, sőt egyre több országban alkalmazzák a 10 °C körüli, ún. hidegerjesztést.

 

Előzmény: endrepp (143274)
beetee Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 143439

Ez volt már?

mili70 Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143438

Dehogy viccelek. Láttam működés közben  GC technikáját, és tényleg (jól)működik. De úgy  gondolom, hogy nem sokan darabolják fel a birset, azért, hogy ellenőrizzék, nincs-e benne magházpenész. :)

 

Előzmény: Bárk_i (143435)
Yete Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143437

Sziasztok!

 

Egy kérdés, és kérés!

Sikerült vennem egy c25-ös kazán égőfejet. Az eladó papája használt hasonló célokra, mint amire én is szeretném.

Kicsit megtisztogattam, csövet cseréltem rajta és beüzemeltem(volna)!

A képeken látható őrlángig jutottam csak! Hogyan lehet a rendes erőt előcsalogatni belőle? A termosztát kattan, de nem változik a láng méret!

Kérlek segítsetek rajtam!

Köszönöm!

 

Nem engedi a többi képet feltenni, talán így látható lesz!

 

http://indafoto.hu/yete

kardosur Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143436

Green Corner,
Milyen fordulaton jár a keverőd?

Előzmény: Green Corner (143416)
Bárk_i Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143435

Viccelsz!Sokkal gyorsabb mintha késsel faragod. Bár igaz 100 kiló az már  mennyiség.:-)

Előzmény: mili70 (143433)
sogi01 Creative Commons License 2017.11.07 0 0 143434

                                                                    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (143409)
mili70 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143433

Mer' a nyuggernek van elég ideje fúrogatni a magházat. :)

Előzmény: Green Corner (143423)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143432

 Mármint az enyémnél, anno. Az valóban nagyon vékonyan adta, pedig minden ki lett préselve belőle, ami benne volt.

Előzmény: Törölt nick (143431)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143431

Akkor azért maradt benne az a sok aroma, lehet nem erjedt ki rendesen. Ez is lehetséges. Simán.

Előzmény: Green Corner (143430)
Green Corner Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143430

Nem valami vastagon adta. Én a Leskováci  (nem az óriás) fajtából és a Bereczki birsből 70-30%-ban főztem. 100kg + a 6% adott 12l 50-est. Forró vízzel hígítottam, hogy átmelegítsem a cefrét, kellett bele rendesen, mert az egész daráléknak teveszar állaga volt.:)

Előzmény: Törölt nick (143426)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143429

 Magyar kajszinál kipróbáltam, az nem ad jót, másod sorban, sőt....Pedig volt barack illat, főzés után, jócskán. Talán jobb az elején beletenni, érzésre, miután kiismerjük a fajta jellemzőit, párlatát.

  Ha aromás-extra aromás gyümölcs fajtáról van szó. Mert barack és barack között is van különbség fajtánként. Stb.

  A régi fajták jellemzően aromásabbak, sokkal, mint az újabb fajta nemesítések. Többet bírnak. Az új fajtáknál szerintem is max. 3% ami a napfényt illeti. Másképp vacak lesz. No, de a régiek...Azokban még megvan az aroma.

Előzmény: kupeci (143428)
kupeci Creative Commons License 2017.11.06 0 1 143428

Nem mondom hogy követendő a példa, de hát a végeredmény számít!:)

Előzmény: Törölt nick (143427)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143427

 Nem az enyém volt, én úgy csináltam volna. (de lehet akkor sem lett volna olyan jó, mint így, hogy a másod főzött, (megfőzött) birs is részt vett a képletben. Nekem nem kellett pucolgatnom, viszont sajnáltam kidobni, annyira jó illata volt. Jól is tettem.

Előzmény: kupeci (143425)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143426

 Kár értük, kiváló birsek voltak.:))) A birs az egy aroma bomba. Nem mindegyik. Amelyik szőrös és kefélni kell, az az aromás. Van valami sima is, az úgy hallottam nem tud közel sem annyit aromában. 

  Teljes sztori az úgy volt, hogy volt nekem 150 liter 3-4% napfényes kicsit vizezett birsem, a cukerhoz képest kilónként 5 liter hozzáadott vízzel. Az egészből lett 3,5 liter pálesz, késztermék.

   50 ment komposztra, de észbe kaptam és 100-at megtartottam, próbaként. Nem 12 cukker ment bele, hanem 14. Néztem mennyi leve volt a 100-nak, ahhoz igazítottam a cukkert, a plusz vizet.   Kilónként a 6,5 liter víz tetszik nekem ízben, a kilónként 5 az élesztő-szenvedős izű. Kihűlés után újraindítva budafokival, kis enzimet tettem még hozzá. 

  Az első anyag, fele,,, még hozzá lett blendelve az újragondolt másod késztermékhez. Elő-utópárlata is felhasználva a finomításhoz. Minden érzésre ment.

  Nők megbolondultak utána, ami a végleges másodterméket illeti. A birs igazi aroma bomba. El tudom képzelni, hogy így geist-elve is milyen finom lehet a tiéd. A birsből csak a szesz (cukor) hiányzik, az aroma az túlsúlyban van.

   3 Birs fát ültettem is, 2 éve, de még nem teremtek sajnos, nagyon lassan nőnek.

Előzmény: Green Corner (143422)
kupeci Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143425

...és mi történne ha egyből 12-vel indítanál?:)

Előzmény: Törölt nick (143417)
kupeci Creative Commons License 2017.11.06 0 0 143424

Most hogy mondod, igen. ...és Te keresztben vágod!:)

Előzmény: Green Corner (143423)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!