Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28218

Ha a korkülönbségük= A-B, akkor nem mindegy, +x vagy -x irányba haladnak.

Előzmény: mmormota (28217)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28217

A példánkban már előjelessé tehető a korkülönbség, attól függően, hogy az x tengely melyik irányába halad a két iker. Most tehát az idődilatációnak előjelet is adhatunk.

 

Ezen mit értesz? Akármerre mennek, a hátsó lesz fiatalabb mikor találkoznak.

Előzmény: cíprian (28216)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28216

Ezzel egyet tudok én is érteni, valóban nem az útvonal hosszúsága, vagy időtartama  az oka.

 

Azt lehet mondani viszont, hogy a mozgásuk időtartama és körkülönbség között arányosság van. Nézzük meg milyen arányosság?

 

Jelen esetben a korkülönbség közöttük maga az idődilatáció.

A példánkban már előjelessé tehető a korkülönbség, attól függően, hogy az x tengely melyik irányába halad a két iker. Most tehát az idődilatációnak előjelet is adhatunk.

 

Az idődilatációt ugye egyszerű kiszámolni a relativisztikus összeadóképlettel.

 

Most a Lorentz-elv mentén haladtunk, ezért lett előjele az idődilatációnak.

Az is látható volt, hogy a relativisztikus összeadó-képlet a kapocs a Lorentz-elv és a specrel között.

 

 

Látod, teljesen konform a két elmélet egymással.

Előzmény: mmormota (28214)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28215
Ugyanaz. Ha megnézed, sehol se használtam fel, hogy melyik cső rövidebb.
Előzmény: Adi001 (28213)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28214

Igen.

 

Egy észrevételem lenne.

A korkölünbség létrejöttét az inerciális mozgásuk időtartama hozta létre.

Az, hogy az időtartama hozta létre, túl erős. Mindenesetre az inerciális mozgás közben jött létre a korkülönbség, és folyamatosan növekedett.

 

Haladunk valami felé, vagy miért sorolsz triviális dolgokat? És miért kell mindre bólintanom? :-) 

Előzmény: cíprian (28212)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28213
"A nagy cső rendszerében lehet számolni egy ......"
mormota lefekvésem előtt utoljára :) : KIS CSŐ RENDSZERE
jóéjt
Előzmény: mmormota (28209)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28212

Köszönöm.

 

Akkor menjünk tovább.

A korkölünbség létrejöttét az inerciális mozgásuk időtartama hozta létre. Vagy ami ugyanaz, az útkülönbségük az utolérésig. Vagyis minél hosszabb távolságot tett meg, míg utolérte, annál nagyobb lett a korkülönbség közöttük.

 

Álló rendszerben vagyunk, a sebességkülönbség állandó közöttük, és v=s/t newtoni fizika szerint számítjuk ki az időt és az utat.

 

Egyeterértesz vele? 

Előzmény: mmormota (28211)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28211

Igen.

 

De már az első választam is jeleztem, hogy korrekt, nem?

 

Előzmény: cíprian (28210)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28210

Maradjunk azért a maradó rendszerben, mégha olyan pórias neked erről beszélni. :-)

 

Azt már látom, hogy felfogtad, a gyorsító szakaszban nem jön létre korkülönbség.

 

Namost, remélem a létrejött korkülönbséget objektív létezőnek tartod. Vagyis tényleg fiatalabb lesz az egyik iker pusztán azért, mert nagyobb sebességű inerciarendszerben haladt.

 

Emlékeztetőül: maradó/álló rendszerben állapítottuk meg, és kizárólag egyetlen egyenes mentén haladtak.

 

Katonás választ kérek, ugye egyetértesz velem.

Előzmény: mmormota (28208)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28209

Pattanás nélkül semmi gond.

 

A nagy cső rendszerében lehet számolni egy rövidült csővel, amiben a teljes pattanási ciklusok ennek ellenére ritkábbak mint egy álló nyugalmi hosszúságú cső esetén lennének. Ugyanis az a szakasz, mikor a fény kergeti a tükröt, annyival hosszabb, hogy a hossz rövidülése és a rövid a szembe futó szakasz ellenére lassul a fényóra.

 

Könnyű kiszámolni, ha érdekel, csináld meg.

Előzmény: Adi001 (28207)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28208

Nem az erdőbe akarom bevinni. A helyes szemléletet próbálom elmondani, ami lehet hogy egyelőre neked zavaros, de valójában egyszerű, logikus, hasznos. Ez nem olyan valami, amit én találtam ki, semmi egyedi. Sokkal könnyebben menne minden feladat, ha elsajátítanád, nem zavarodnál néha bele a dolgokba.

 

De még a gondolatát is elutasítod, mintha valami eretnekség lenne. Ennyire biztos vagy benne, hogy csak zavaros hülyeség lehet, amit mondok? Ha így van, tulajdonképpen miért érdekel, mi a véleményem? :-)

 

Előzmény: cíprian (28205)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28207
"Szerencsétlen belső cső nem képes úgy pattanni, hogy a vele együtt mozgó régi, és pattanás utáni új rendszerében is egyidejű legyen a két végének pattanása."
ez a külső cső szerinti szemlélet

"Így is sima ügy egy ilyen, a két végével nem egyidőben pattanó valamit fényórának tekinteni szerinted?"
a fényórát olyan értelemben írtam csupán hogy fegyünk figyelembe fotonmozgást is "segédletként"

a fő elemzési szempont itt nyilván (akkár visszapattanás nélkül) a belső cső egyidejűségének "ábrázolása során" a "mozgáslehetősége"
nyilván azért adtam meg az adatokat 300=500/(0,8c)gamma -ra
Előzmény: mmormota (28206)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28206

A visszapattanás nagyon kényes dolog, több szempontból is.

 

Szerencsétlen belső cső nem képes úgy pattanni, hogy a vele együtt mozgó régi, és pattanás utáni új rendszerében is egyidejű legyen a két végének pattanása. Így is sima ügy egy ilyen, a két végével nem egyidőben pattanó valamit fényórának tekinteni szerinted?

Előzmény: Adi001 (28203)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28205

Hát igen, mindenképp be akarod vinni a példát az erdőbe, ezt a módszert megfigyeltem nálad. Bár az is lehetséges, hogy nem szándékos, és a gondolkozásmódodból ered, hogy nem tudod lemezteleníteni a feladatot a lényegre.

 

Felesleges a másik két rendszerből nézni, mert az ikerparadoxonnál is a maradó(álló)rendszerben kérdezünk rá a korkülönbségre. A példámban is csak az álló rendszerben kérdeztem rá.

Előzmény: mmormota (28202)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28204

Mert olyat adtál a számba amit nem mondtam, sőt nem is akartam róla beszélni.

 

Kizárólag csak a maradó (álló) rendszerben kívántam vizsgálni a korkülönbség okát.

Az egyszerűsített példámból következtetés vonható le arra, hogy az ikerparadoxonnál sem számít a gyorsító szakasz, ha a maradó rendszerből szemléljük.

 

Más következtetés is levonható a példából. Ezért jó az eseteket a legegyszerűbb alakban megvitatni.

Előzmény: mmormota (28201)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28203
szerintem meg épp ezek segítik hasonlóan a paradoxonok feloldásához
nem konkrétan visszapattanás érdekel
itt is ha sarkítjuk említhetünk olyan példaváltozatot is ahol nincs "visszapattanás"
a belső cső azon végén szemlélődj mely kezdetben nincs falnál
majd "hirtelen" 0,8c inerciálisra s milyen kijelentések tehetők a megfigyelő rendszere szerinti egyidejőség szerint a megfigyelő részéről
Előzmény: mmormota (28199)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28202

Ettől tartottam. Ez ugyanis az a fajta, nem kellő megértés miatt mentsvárként használt szómágia, szavakon lovagolás, amit én kerülendőnek tartok.

 

A teljes válaszomat próbáld inkább értelmezni, az előrevivő.

Előzmény: cíprian (28200)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28201

Arra azért kíváncsi lennék, miért nem tetszett a normális válaszom. Miért akartad, hogy egy lakonikus igenre egyszerűsítsem.

 

Az eredeti válaszban ugyanis benne volt a szemlélet, és az, amiről Dubois-val vitatkoztatok. A sima igenből meg nem tudsz meg semmi újat.

Előzmény: cíprian (28195)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28200
Azt hiszem, akkor könnyen belátható, hogy a gyorsító szakasz közömbös a korkülönbség létrejöttére.
Előzmény: mmormota (28197)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28199
Ilyen feladatok nem a megértést segítik, hanem azt lehet velük tesztelni, hogy mennyire mély a megértés szintje. Pl. mit gondol a visszapattanásról. Nem triviális kérdés.
Előzmény: Adi001 (28194)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28198
világos
amit kifejezni szerettem volna az hogy az oszcilláló mozgás inerciális mozgászakaszokra bontása s azok során történő elemzés
dettó ikrparadoxon ....
Előzmény: cíprian (28196)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28197
Igen.
Előzmény: cíprian (28195)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28196
Szerintem a rezgőmozgás nem lehet inerciális mozgás, ezért kérdeztem.
Előzmény: Adi001 (28194)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28195

A példában az álló rendszer szempontjából kérdeztem, hogy mutatkozik-e korkülönbség közöttük.

Kérlek, csak erre válszolj.

Előzmény: mmormota (28191)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28194
oda - vissz a kis cső a nagy csőben = csővégtől - csővégig :)
azért irtam inerciális szakaszelemzést mert sr ben tárgyaljuk s nem foglalkozunk a gyorsítás időtratamával mivel olyan gyorsan gyorsul :D
Előzmény: cíprian (28192)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28193
bocs még lemaradt még egy szemléletmód
méghozzá ha az oszcillálló mozgást nem a belső csőre hanem a külső csőre alkalmazzuk

kiváncsivagyok a magyarázatokra hátha valakinek ez segít az ikerparadoxon szemlélésének módján
Előzmény: Adi001 (28190)
cíprian Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28192

inerciális oszcillálló mozgást

 

 

Ez milyen mozgás?

Előzmény: Adi001 (28190)
mmormota Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28191

A 28085. alatti példámra azonban még mindig várom a választ.

 

A példa a végeredmény szempontjából korrekt. Velem nem erről vitatkoztál, hanem fényképezésről pl., így nem gondoltam, hogy erre nekem reagálnoom kéne.

 

Ha már kérdeztél, a hozzá fűzött szövegedre azt lehet csak mondani, attól függ.

A korkülönbség a két iker között leíró rendszer függő, csak akkor válik rendszerfüggetlenné, mikor épp egy helyre kerülnek.

 

A teljes inerciális szakaszban a hátsó iker rendszerében az első iker kevesebbet öregszik. Hiszen mozog ebben a rendszerben.  

 

Ha a hátsó iker a gyorsulást követően az új, nagy sebességű inerciarendszerben kezd számolni, az első iker ebben a rendszerben már az út elején sokkal öregebb, és ez a korkülönbség csak csökken az út során.  

 

 

 

Előzmény: cíprian (28188)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28190
személyeskedések helyett javaslom az alábbi elmélkedést ill. véleménynyilvánítást (főleg olyan véleményt olvasnék aki profinak érzi magát az sr ben)

szóval ha veszünk pl egy hengert melynek 2 vége zárt s legyen mondjuk 500,-ekm (" C "rendszer)
ebben a csöben legyen egy 300,- ekm es másik henger (" C' " rendszer)
mind2 csőt alakítsuk funkcionálisan fényórának
sr beni elemzéshez hiven a belső csőre alkalmazzunk inerciális oszcillálló mozgást a külső csőben 0,8c vel

ez esetben mit mondhatunk el a belső cső (C' rendszer) egyidejűségének ábrázolása szerint a fotonok és a csövek viszonylagos "mozgásáról"

mi a megjegyzés ha a külső cső hosszát 500ekm>300ekm közé állítjuk
Kilroy Creative Commons License 2006.12.18 0 0 28189

Mint írtam, nem a miért volt a gond. Hanem a hogyan... az is talán csak nekem, a laikusnak... (szakmailag meg én nem értékelhetek itt senkit)

 

Egyébként nekem úgy tűnt, ugyanazért használod ezt a 'módszert', mint Dubois, csak ő vérkomoly, te meg kicsit ironikus vagy (ezért szmájliztál).

Előzmény: mmormota (28186)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!