Keresés

Részletes keresés

gyremete Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28248

Kedves Simply Red!

Nagyon tetszik a gyorsulás kimutatására szolgáló példád, még nem találkoztam vele. Megtennéd, hogy néhány mondatban bemutatod, milyen megfontolások vezetnek a leírt jelenség kialakulására? Vagyis útmutatót szeretnék kapni arra, hogy hogyan kell a dolgot kiszámítani.

Előre is köszönöm.

 

Előzmény: Simply Red (28227)
Dubois Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28247

"persze ábrákkal!!"

 

Érdekes, hogy mióta az ikerparadoxon megoldását kéne bemutatnia, elfelejtett rajzolni. :))

Előzmény: pint (28246)
pint Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28246
hát pont azt mondom, hogy nem! a gézoo féle abszolút helyzetmeghatározót már megértettük (vagy nem, de az a mi bajunk), jöhet a többi találmány! butaság lenne, ha gézoo arra pazarolná az idejét, hogy tompafejeknek próbálja elmagyarázni a találmányait! elég, ha csak leírja őket. persze ábrákkal!!
Előzmény: NevemTeve (28244)
Dubois Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28245

" ha két rendszer

egymáshoz képest mozog, akkor a mozgás szimmetrikus.

Vagyis mindkettő pontosan ugyanúgy látja a másik mozgását."

 

Hamis állítás.

Ha egyszer rendesen megoldanád az ikerparadoxont a három rendszerben, akkor nem mondanál ilyen zöldséget.

Előzmény: Gézoo (28242)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28244
És a β-vízzel működő, öntöltő akkumulátorral hajtott Gézoo-helikopter, az már smafu?!
Előzmény: pint (28243)
pint Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28243
gézoo. kezd unalmas lenni, hogy matematikusokat próbálsz kioktatni a szimmetria kérdéséről. szerintem ezt itt fejezd be, és térjél vissza valami impulzusmegmaradást sértő hajtóműves kérdéshez, vagy amit akarsz. értsd meg, hogy a népet nem szórakoztathatod ugyanazzal hosszú ideig! van neked más érdekes témád is, azokkal is tessék foglalkozni!
Előzmény: Gézoo (28239)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28242

 

   Emlékeztetnélek, hogy legalább ne ferdíts ekkorát! 

 

           A képletet eredetileg TE idézted,

 

Én csupán abban a reményben, hogy ha idézed, akkor legalább ezen a szinten megértetted, alkalmaztam a magyarázatok, viták során..

 

   Félelmetes, hogy nem érted meg, azt az elemi tényt, hogy ha két rendszer

egymáshoz képest mozog, akkor a mozgás szimmetrikus.

 

   Vagyis mindkettő pontosan ugyanúgy látja a másik mozgását.

 

   Reméltem, hogy ha a kezeid mozgásán tanulmányozod ezt, akkor Te is eljutsz

NevemTeve kisgyermekének szintjére és felismered, hogy

 

   bármelyiket mozgatod, a távolság egyaránt nő ill. csökken a kezeid között..

 

De belátom ennek megértéséhez számodra egy hét kevés.. 

Előzmény: mmormota (28186)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28241

Szia!

 

  Nos, egy gyorsuló rendszerben a gyorsulásra merőleges síkban van a vízszint..

 

  Ha már példálózól, legalább pontos idézettel tedd..

 

  Te megértetted a mozgások szimmetriáját ?

Előzmény: Simply Red (28226)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28240
Szomorúan látom, hogy kérkedsz az értetlenségeddel.
Előzmény: mmormota (28176)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28239

Szia!

 

  Eddig nem szoltál hozzá az ikerparadoxonhoz..  Kíváncsi vagyok, hogy Te megértetted-e

a szimmetria kérdését ?

Előzmény: Gergo73 (28175)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28238

Szia!

 

  Gratulálok!  Áruld el, ezt hogyan csinálod? Több tucat hozzászólásból, kiválasztod azt az egyet aminek számodra vitatható részlete akad és azzal kötözködsz..

 

    Mondjuk ha a tapsoló kezed helyett, a leírást követted volna és a kezeiddel

az inerciális mozgások tulajdonságait figyeled meg,

   akkor már régen felfoghattad volna, hogy két IR rendszer egymáshoz képest

 

         mindig szimmetrikus mozgást végez

 

és mindig van a sajátideikben eltérés.. vagyis egyetlen speciális esetet leszámítva,

minden esetben eltérő sebességgel járnak az óráik..

 

 

Előzmény: mmormota (28172)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28237

"Ugyanaz. "

Mi ugyanaz ? :D

 

"Ha megnézed, sehol se használtam fel, hogy melyik cső rövidebb."

és ez mit kell hogy igazoljon ?

 

mondom mi érdekel:

említettem hogy kíváncsi volnék hogy az objektívként említett konrakció "hogyan" megy végbe

ha a külső csővet (legyen most csak 499ekm) gyorsítjuk azon a 200ekm -es szakaszon (mig a másik vége nem ér a kiscső másik végéhez) akkor elméletileg a gyorsítás irányába eső nagy cső végét átt kell hogy szakítsa a kiscső a kiscső egyidejűségéből szemlélve

ha 0,8c eléréséig (a 200ekm szakaszon) nem történik érintkezés a csővégek közt akkor a konrakciót csupán megfigyelőfüggő jelenségként tárgyalhatjuk s nem ugymond megfigyelőfüggetlen objektív tényként.

 

továbbá ami problémám adódott hogy amit írtam hogy a kiscső egyidejűségének rendszeréből nem tudok fotonhaladást ábrázolni (persze azon feltétellel hogy nem helyezhetem a kiscső 2 végét a nagycső végein kivülre)

ha itt is feladom az objektivitást s elfogadom hogy nem is lép ki a kiscső vége a nagycső végein kivülre akkor megint a megfigyelőfüggő nem objektív észlelés tényére kell jutni

Előzmény: mmormota (28215)
Dubois Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28236

"The monitor stations passively track all satellites in view, accumulating ranging data. This information is processed at the MCS to determine satellite orbits and to update each satellite's navigation message (NAV). GPS SYSTEM SEGMENTS CONTROL"

 

Ez bizony szándékos megtévesztési kísérlet részedről.

Ugyanis az általad idézett lap következő szakaszában világosan ott van:

 

"GPS SYSTEM TIME
GPS system time is given by its Composite Clock (CC). The CC or "paper" clock consists of all operational Monitor Station and satellite frequency standards. GPS system time, in turn, is referenced to the Master Clock (MC) at the USNO and steered to UTC(USNO) from which system time will not deviate by more than one microsecond. The exact difference is contained in the navigation message in the form of two constants, A0 and A1, giving the time difference and rate of system time against UTC(USNO,MC)"

 

 

Az A0 és A1 konstansok pedig az almanacban vannak, ahogy leírtam.

Tehát nem nyúlnak az órákhoz.

 

Mit remélsz?

Ilyen silány szóbűvészkedéssel akarod megdönteni a specrelt. :)))))

Előzmény: Astrojan (28231)
Dubois Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28235

"ha fent szaporábban kakukkol akkor 20 év után többet számlál mint a földi UTC óra.

 

Zagyvának tűnt, Dubois ? Hát ennél jobban már nem tudtam leegyszerűsíteni.

 

vrobee 28041, tudjuk hogyan vannak belőve az áttétek, csak most nem az a cél, hogy GPS -ként használjuk a rendszert, hanem, hogy eldöntsük megváltozik-e az idő járása odafenn a valóságban. Erre a célra jó a rezgések/kakukkolások száma. "

 

 

Zagyva bizony.

 

Fent megváltozik az óra járása, hiszen a fellőtt óra leosztott üteme ugyanannyi mint a földi nem módosított óra üteme.

 

Ebből egy kutya is megérti, hogy a le nem osztott üteme nagyobb, mint a földi óra nem módosított üteme.

 

Előzmény: Astrojan (28228)
vrobee Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28234
vrobe, nem a műhold sebességére vagyunk kíváncsiak, hanem mondjuk hogy hányszor szikrázik a gyertya.
Teljesen mindegy. A motorforgás és a gyertya szikrázása ráadásul lényegében ugyanazt a periódust jelöli ki.

A remény hal meg utoljára, ezért segítek megérteni az analógiát:

A: megtett távolság <=> eltelt idő
B: motorfordulat <=> cézium alaprezgése
C: sebességfokozat <=> hány db. rezgésre számol egy időegységet.

"Ha két egyforma autó fej-fej mellett halad az autópályán, miközben az egyik 4-es sebességfokozatban van, a másik 5-ösben, akkor nem lehet egyforma a motor fordulatszáma."
<=>
"Ha két órán egyformán telik az idő, miközben a kettő más számú alaprezgésre számol egy időegységet, akkor nem lehet egyforma a két cézium alaprezgés frekvenciája"

Mindkét állítás egy A = B*C tipusú képlettel írható le. Ha A állandó, de B nem, akkor szükségképpen C sem.

Aki ezt nem érti, az szerintem nagyon buta. Bocs, de ez van.
Előzmény: Astrojan (28231)
Gergo73 Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28233
de a minor korrekciós információkat

És persze ezek nem korrekciós információk és nem szinkronizációra szolgálnak, hanem maguk az óraadatok, amik a helymeghatározáshoz kellenek. Mivel minden óra nagyjából ugyanazt mutatja, ezért könnyebb egy időadatot (a földit) és 24 különbséget számon tartani és küldözgetni, mint 25 teljes időadatot.
Előzmény: Astrojan (28231)
Gergo73 Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28232

Bizonyára te sem hazudtál, csak tévedtél.

Szerintem nem tévedett, hanem te érted félre azt, hogy "to update each satellite's navigation message". Dubois a 27789-es üzenetében rendesen elmagyarázta, hogy ez mit jelent (kiemelés tőlem):


Ezt a két adatot (eltérés és eltérés változási üteme) a hasonlóan kezelt pályaadatokkal együtt felküldik az összes holdra. Ezt az összes holdra vonatkozó adathalmazt hívják "GPS almanac"-nak. Minden hold megkapja az öszes többi hold adatát. A holdak egymáshoz képest fél perccel eltolva 12.5 percenként leadják ezt a táblázatot. (Akármelyik holdról töltöd le, ugyanaz.)

Tehát az órákat sosem állítják, egyszerűen csak minden hold rendszeresen megkapja minden hold időadatát és a földi időt is (hogy a vevőkészülék is megkaphassa bármikor ezeket az adatokat, mert segít a pontos számításban). Az órák szépen járnak maguktól és folyamatosan bizonyítják, hogy ott fenn sóhajnyival gyorsabban telik az idő.

 

Előzmény: Astrojan (28231)
Astrojan Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28231
mindkét GPS órát, a keringőt is és a földön rostokolót is ugyanazzal a coloradoi légibázison lévő master órával szinkronizálják.

Hazugság. Az órákat fellövés után már nem szinkronizálják.

 

Kedves Dubois, én legfeljebb tévedhetek, kerülhetnéd, hogy hazugnak nevezz. Mert a major szinkronizációt elvégzik a földön, bár elvégezhetnék akár keringés közben is, de a minor korrekciós információkat folyamatosan felküldik:

 

The monitor stations passively track all satellites in view, accumulating ranging data. This information is processed at the MCS to determine satellite orbits and to update each satellite's navigation message (NAV). GPS SYSTEM SEGMENTS CONTROL

 

Bizonyára te sem hazudtál, csak tévedtél.

 

 

vrobe, nem a műhold sebességére vagyunk kíváncsiak, hanem mondjuk hogy hányszor szikrázik a gyertya.

Előzmény: Dubois (27786)
vrobee Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28230
Nem cél, hogy ezt áttétel nélkül bebizonyítsd, hiszen evidens.

Ha két egyforma autó fej-fej mellett halad az autópályán, miközben az egyik 4-es sebességfokozatban van, a másik 5-ösben, akkor nem lehet egyforma a motor fordulatszáma.

Ilyen egyszerű.
Előzmény: Astrojan (28228)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28229
Sajnálom hogy ha sértő volt, amit írtam, de ha így van, ahogy mondod, akkor hogy lehet hogy most elemi dolgokkal vannak súlyos gondjaid? (Pl hogy a forgó fölfelszín egy bizonyos pontját közelítőleg sem lehet inerciálisnak tekinteni, ha a Földet körülrepülő atomórákról van szó)
Előzmény: Törölt nick (28184)
Astrojan Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28228

ha fent szaporábban kakukkol akkor 20 év után többet számlál mint a földi UTC óra.

 

Zagyvának tűnt, Dubois ? Hát ennél jobban már nem tudtam leegyszerűsíteni.

 

 

vrobee 28041, tudjuk hogyan vannak belőve az áttétek, csak most nem az a cél, hogy GPS -ként használjuk a rendszert, hanem, hogy eldöntsük megváltozik-e az idő járása odafenn a valóságban. Erre a célra jó a rezgések/kakukkolások száma.

 

Áttétel nélkül.

 

Előzmény: Dubois (28040)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28227

Egyébként az, hogy az űrhajós gyorsult, a testvére meg nem, az a következőképpen is kimutatható.

 

Indulás előtt tegyen az űrhajó elejébe és a végébe is egy-egy tökéletesen azonosan villogó lámpát. Keresse meg azt a pontot az űrhajóban, ahonnan pontosan egyszerre látja a két lámpa villogását. Amint elkezd gyorsulni, azt tapasztalja, hogy az elől lévő lámpa kicsit szaporábbab villog, mint a hátsó. Miután abbahagyta a gyorsulást, a lámpái ismét azonos ritmusban, de már nem egyszerre villannak. Az elől (a Földtől távolabb) lévő lámpa kicsivel előbb villan, mint a hátsó. Megfordulás után azt tapasztalja, hogy a hátsó (a Földhöz közelebb lévő) lámpa villan korábban. Megállás után ismét egyszerre látja villanni a lámpákat.

 

A földön maradt testvér végig egyszerre látja villanni a lámpáit.

 

Előzmény: Simply Red (28226)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28226
Nem vetetkheted az iker tagokkal kézükbe a poharat. Anélkül kell eldöntened, hogy

ki a gyorsabb!

 

Nem azt kell eldönteni, hogy ki a gyaorsabb, hanem azt, hogy ki gyorsul. Azt pedig anélkül nem lehet. Az inerciarendszer az különbözteti meg a gyorsuló rendszertől, hogy abban érvényes Newton I. törvénye, a gyorsulóban pedig nem. Vagyis ineriarendszerben vízszintes a pohárban a víz felszíne, gyorsulóban meg nem. És furcsa módon az idő múlása épp ettől függ.

Előzmény: Gézoo (28140)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28225
Sőt, Dubois is leírta. Jól le is hurrogták :-)
Előzmény: Simply Red (28224)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28224
Igen, látom, hogy ugyanazt leírtad, amit én. Azért nem árt hangsúlyozni, hogy ez nem egy abszolút kijelentés volt, mert cíprian szerintem annak tekinti.
Előzmény: mmormota (28222)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28223

Ezt a gyöngyszemet most vettem csak észre:

 

Most nehogy azzal gyere, hogy ez csak gravitációs eltolódás miatti gyorsulás, és az más mint a specrelből eredő lassulás, mert megharapom magam :-)

 

Haraphatod nyugodtan. Ugyanis nemcsak mmormota jön ezzel, hanem ténylegesen ez a helyzet (már ha megfelelően értjük a mondatodat. Nem az óra gyorsulása van a gravitációs vöröseltolódás miatt , hanem pont fordítva). Olvass utána a dolognak egy kicsit!

 

Közben látom a folytatást is:

 

Nézd, nem érted meg azt az egyszerű tényt, hogyha a cézium-atom gyorsabban

megy, akkor kisebb frekvenciát mérünk rajta, természetesen álló rendszerben.

 

Ez ugyancsak érdekes. A gyorsabb nálad nem azt jelenti, hogy azonos idő alatt többet rezeg? És a frekvencia nem rezgésszám?

Előzmény: cíprian (28050)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28222

Egy bizonyos összeállítás egyetlen rendszerben történő leírására bólintottam rá.

Olvasd vissza kb 5 levélváltásig, azt is, amit az elején írtam. :-)

 

Előzmény: Simply Red (28220)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28221

Inkább azt írd le légyszíves, hogy mit mondtam volna most rosszul a példámban.

 

ld. az előző hozzászólásomat.

A rossz az, hogy abszolutizálod a "mikor" fogalmát, pedig az relatív. Hogy mikor jön létre a korkülönbség, az nézőpont kérdése.

Előzmény: cíprian (28097)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28220

Mindenesetre az inerciális mozgás közben jött létre a korkülönbség, és folyamatosan növekedett.

 

Azért bele ne essünk abba a csapdába, hogy ezt csak így magában kijelentsük.

Ez a kijelentés csak az álló (inerciálisan mozgó) testvér szemszögéből van így. A mozgő iker szemszögéből nézve a másik testvér a távolodás alatt kevésbé öregszik, mint ő, majd a fordulás közben hirtelen nagyot öregszik (persze minél távolabb van a fordulópont, annál nagyobbat), majd ismét kevésbé öregszik, mint ő. A végeredmény persze az ő szemszögéből is az, hogy a maradó testvér öregedett többet.

 

Csak arra szerettem volna a felhívni a figyelmet, hogy a "közben" azt jelenti, hogy "adott eseményekkel egyidejűleg". Az egyidejűség relációja viszont vonatkoztatási rendszertől függ. Ezt elsősorban cípriánnak mondom, mert mintha ez a tény nála nem lenne evidens.

Előzmény: mmormota (28214)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28219

Elnézést, de holnap dolgozom, le kell feküdnöm.

 

Csak azt akartam megmutatni, hogy a Lorentz-elv és a specrel között csupán matematikai különbség van. A Lorentz-elvben minden mozgást egyetlen álló rendszerben figyelünk meg, ennyi az egész.  A specrel és a Lorentz-elv között  oda-vissza könnyen lehet közlekedni az összeadó-képlettel.

Előzmény: cíprian (28218)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!