Keresés

Részletes keresés

tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 93
tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 92
Hari!Kéne egy kis segítség!Oszlopot szeretnék esztergálni a képen látható motívummal.
A bekarikázott rész viszont valamiért sohasem lesz ilyen szép íves, hanem egy v alaku bevágás keletkezik rajta középen.Van valamilyen javaslat milyen vésővel és hogyan lehet szép íveket csinálni?
tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 91
egy kép a görkoris lünettáról
dacia-2 Creative Commons License 2006.10.22 0 0 90

ha jól emlékszem, hetvenes évek vége, vagy nyolcvanas évek eleje...

Előzmény: archivalo (81)
dacia-2 Creative Commons License 2006.10.22 0 0 89

Köszönöm indenkinek a javaslatokat, végül 17.5-ért sikerült megboltolni a ferm esztergát, tárcsa nélkül, de ez nem akkora probléma, mint kiviláglott. Egyelőre még a műhelyben kell neki egy masszív asztalt csinálni, úgyhogy használatba majd csak később veszem, de azért már gyűlnek a projectek :) Az első egy homokóra lesz, aminek eltörött az egyik talp távtartója. Valószínűleg teljesen új állványt készítek hozzá, az üveg belseje szerencsére sértetlen. A második meg egy barométer.


Egyébként ha van kedvetek ilyesmivel játszani, éredemes nézegetni a kirakodó vásárokban az alapanyagot, mert a homokóra egy százas volt, a barométer pedig ötszáz.

 

 

 

 

adchef Creative Commons License 2006.10.21 0 0 88
Akit frekvenciaváltó érdekel annak ajánlom figyelmébe:
http://www.freeweb.hu/majki/elektro/pic/project/fv1500/fv1500.htm
adchef Creative Commons License 2006.10.21 0 0 87
Kössz a görkoris tippet. Mióta agyalok a csapágyak felgumizásán, de még sose sikerült tartósra. Van is itthol egy régi görkori. Tényleg nagyon köszi!
Előzmény: rferi (86)
rferi Creative Commons License 2006.10.21 0 0 86

Ilyen lünettát faesztergáláshoz egy vastag rétegeltlemezből, és három, ócsón vett görkorcsolyakerékből is tud az asztalos csinálni!

A görkorikerék előnye, hogy gumis, nem hagy semmi nyomot!

Előzmény: adchef (84)
rferi Creative Commons License 2006.10.21 0 0 85

Nekem meg még az jutott az eszembe ezzel a FERM esztergával kapcsolatban, hogy ha nincs is hozzá síktárcsa, akkor sem kell gépműhely!

 

Ugyanis a tárcsát magán a gépen kell leszabályozni, mert csak akkor nem fog ütni!

A gép főorsójának M20-as menete van, erre lehet vagy a menesztőt, vagy a gyári síktárcsát felcsavarni.

Én csináltam hozzá egy másik tárcsát, amire az esztergatokmányt szereltem fel.

Egy M20-as anyát felhegesztettem egy kerek, 4mm vastag vaslap közepére, felcsavartam a gépre, az ágyra felfogattam a szupportot, amit kölcsönbe kaptam egy barátomtól (ha jól emlékszem Wolfcraft), és a szupportba befogott gyorsacél késsel szabályoztam fel az egészet, hogy passzoljon a tokmányhoz.

Nem is üt!

 

Az esztergákhoz a tokmányfelfogó tárcsákat mindig a saját gépen szabályozzák fel!

adchef Creative Commons License 2006.10.21 0 0 84
Leng a kezem jelentkezem:)
Archivalo a lünettáról kép a 46. hozzászólásban.
Más: készülnek a tervrajzok az esztergáról, csak nem tudom hova tegyem őket fel, mert elég sok. Esetleg akit érdekel elküldhetem majd mail-ben. Még kb. egy hét mire kész lesz mind, ahogy szeretném, de aztán állok bárki rendelkezésére.
mlipee Creative Commons License 2006.10.21 0 0 83
Torrent oldalakon elérhető a Time-Life Books: The Art of Woodworking 1-25 sorozata pdf formátumban. Ebből és a ShopNotes újság ugyancsak bedigizett számaiból szoktam kivagdosni. A torrenten kívül van egy orosz oldal ahol megtalálható mindez és mellette rengeteg angol nyelvű ebook. A cím sajnos az előző újratelepítés után elveszett, eddig nem sikerült még újra megtalálnom.

mlipee
Előzmény: archivalo (82)
archivalo Creative Commons License 2006.10.21 0 0 82
mlipee!
Bocs a "pofátlankodásért", de honnan szeded ezeket a jó kis ábrákat??? Nem az első, és remélem nem is az utolsó lesz... De jó lenne tudni a forrást is.
Előzmény: mlipee (78)
archivalo Creative Commons License 2006.10.21 0 0 81
Köszi.
A "famenetvágós" megoldás ismert - a kisvakondban csekéyl 30 rugóért lehet kapni egy készeltet 1/2 és vagy3/8, vagy 3/4 collos kivetelben... A dickjnél (német webáruház) darabja 40-50 EUR (plusz 15,30 a szállítás) A kérdés csak azért merült fel bennem, mert anno domini, pont az Ezermesterben volt (fogalmam sincs, melyik oldt timer évjáratban, csak a cikk van előttem) egy cikk, amiben fúrógéppel meghajtot esztergálás során vágott a képen lévő jóember menetet, ileltve készített csvarhoronnyal díszitett gyertyatartót. (dák megmondja pontosan melyikben volt... ;o))) ) Ebben a cikkben volt az általam említett papirszalagos spirál felrajzolás is ismertetve - csak hogy ne idegen tollakkal ékeskedjek.
Előzmény: Maz (75)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 80
Ez jó ötlet
Előzmény: halaloszto (72)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 79

Zsinórral húzza.....

Hmmm....

Ez se rossz ötlet!

Előzmény: mlipee (78)
mlipee Creative Commons License 2006.10.20 0 0 78
Képek a csavartoszlop készítése felsőmaróval az esztergán témában.

Csavartoszlop

Csavartoszlop 2
Teaway Creative Commons License 2006.10.20 0 0 77

Hű, találtam vmit: oszolpon menetes szárral mozgatható szán (csak az oszlop része érdekel):

http://www.univerbau.hu/holz/uj_gepek/adagolo/HP32Juniorg.jpg

Merre találok ilyent, hol nézzek körül?

halaloszto Creative Commons License 2006.10.20 0 0 76
Az indusztrial barkacs megoldas a csavart oszlopra a kulon szanra felfogott felsomaro alkalmas kessel, amit egy menetes orso huz. A foorso fix attetellel kapcsolodik a menetes orsohoz, amit kezzel tekersz szep lassan.

vajk
Előzmény: Maz (75)
Maz Creative Commons License 2006.10.20 0 0 75
>Más: milyen ötletetek van menetvágásra, vagy csavart oszlop készítésére?

Kiskoromban lakott az udvarunkban egy öreg faesztergályos, majdnem 100 éves volt, amikor abbahagyta az ipart.
Ő az ilyen dolgokat egy menetmetszőhöz hasonló dologgal csinálta meg. Tehát nem hinném, hogy egykönnyen ez faesztergával megoldható lenne.
Előzmény: archivalo (56)
tereketa Creative Commons License 2006.10.20 0 0 74
http://www.vintageprojects.com/machine-shop/wood-lathe-treadle.html

Innen lehet letölteni a lábbal hajtható gép terveit
Gouranga!
tereketa Creative Commons License 2006.10.20 0 0 73
halaloszto Creative Commons License 2006.10.20 0 0 72
Van egy speci furo, amivel pl furulyat meg ilyeneket furtak regen.

Elolrol: a hosszlyukfurast csak egy vastagsagban kell megoldd jol. Mondjuk 8-as. Utanna egy 8-as koracel vegere koszorulsz oldalrol egy lapos reszt, es oda felcsavarozol vagy forrasztasz egy kest, ami egy oldalra kilog, de nem a legvegen, hanem kicsit feljebb. Bekoszorulod elesre es kello kilogasra. Ha megvan a 8-as furatod, akkor csak ennek a veget (ami 8-as es passzol) beteszed a lyukba, es tolod elore. A kes felboviti a lyukat ahogy kell, az elso 8-as orra meg vezeti az eredeti lyukban ahogy kell. Neha takaraitas miatt ki kell venni, de visszafele huzva nem koptatja tul a lyukat, mert amint az orra kiesett, mar nem er hozza rendesen a bo lyuk belso feluletehez.

Akar farudon is meg lehet talan csinalni.

vajk
Előzmény: rferi (54)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 71
600 fokon már sötét cseresznyén izzik (épphogy láthatóan), nem sok az egy kicsit?
Előzmény: archivalo (69)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 70

Volt az most is, csak már két vagy három is!

De most már volt ilyen lendkerekes is!

Ráadásul a pali ott rakta össze a szemünk láttára, mert olyan "kitszerű" volt :)))

Pár gerenda, kerék, csapágyazás, lábító, és pikk-pakk:eszterga lett belőle!

Előzmény: archivalo (67)
archivalo Creative Commons License 2006.10.20 0 0 69
A megeresztésben majdnem igazad van - elvileg 600 fok körül kellene "hőntartani" majd utána nagyon lassan lehűteni: a levegő már túl gyors! bizonyos acélfajtáknál (ami hajlamos a beedződésre)
Előzmény: rferi (66)
archivalo Creative Commons License 2006.10.20 0 0 68
meggyőztél, ez már túl bonyolult nekem - a drágaságáról már nem is beszélek...
Előzmény: rferi (65)
archivalo Creative Commons License 2006.10.20 0 0 67
Tavaly még egy régebbi típust mutattak be. A maga nemében tök egyszerű volt, ugyanis lábbal egy íjas jellegű meghajtást huzogattál, azaz nem volt lendkerék, meg semmi egyéb: egy deszka a végén "megcsapágyazva", a közepén felment egy kötél, a kötél 3-4szer át volt tekerve a munkadarabon, a munkadarab két álló(!) szegnyereg közé volt beszorítva, a kötél felső vége pedig egy rugalmas lemezhez volt kikötve. Ezáltal, ha megnyomtad a pedált, akkor az meghúzta a kötelet, az megforgatta a munkadarabot és meghúzta lefelé az "íjat". Amikor visszengedted a pedált, akkor az íj felfelé meghúzta a kötélen át a pedált és mindent kezdhettél előről. A szerkezet primitívségéhez képest, baromi szép széklábakat, gyertyatartókat készített vel az ipse... A 3-4szeres kötélátvetés pedig nem csúszott meg, tökéletesen forgata a md-ot. AMikor a kötél alatti részt kellett megmunkálni, akkor egyszerűen arrébb csúsztatta a pali és tette a dolgát tovább.
Előzmény: rferi (62)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 66

Na ezt ne csináljátok vele, ezt a ráütést!

Helyette akár a konyhai rezsón melegítsétek meg addig, míg elkékül.(kábé 300-400 fok)

Akkor levenni, és hagyni kihűlni.

Ez a visszaeresztés, és pont az ilyen túledzések megszüntetésére hivatott!

Előzmény: archivalo (64)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 65

Frekiváltót?

Hát össze lehet rakni, de nem az egyszerűek közé tartozik, a 300Volt feletti feszek, és az amperszintű áramok miatt.

(háromfázisú hídkapcsolás minimum fetekből a kimenet, de jobb az igbt, 330Volt környéki sínfeszről jár, a felső kapcsolóelem meghajtása vagy cél IC-vel, vagy trükkökkel oldható meg, Drága félvezetők a hídban, mert ha csak 400wattos a motor, a csúcsáramok miatt akkor is illik olyan alkatrészt használni, aminek 3000 forint körül kezdődik darabja. Nem az a tipikus barkácsolós project, de ha gondolod, kapcsrajzom van, egy lágyindítós fetes cucmuchoz)

Persze venni is lehet, már 35 ezres körül indulnak olyanok, amik talán ezt a fermet elhajtanák.

Előzmény: archivalo (63)
archivalo Creative Commons License 2006.10.20 0 0 64
A reszelőkkel vigyázzatok!
Mielőtt bármihez hozzáfogtok vele, érdemes egy próbát tenni: felfekteted valahová és az alátámasztásnál, tehát ahol felfekszik, ráütsz egy tisztességeset kalapáccsal. Ha elpattan, akkor eszedbe ne jusson vele esztergálni. Nekem volt gey ilyen reszelőm, azért mondom. Ez történik vele ugyanis, ha túledzik, vagy netán a felületi edzése sikerül túl jóra. Reszeléskor sohasem "feszegetsz" vele semmit, viszotn az esztergálásnál pillantok alatt előállhat egy meg-, vagy befeszülés. Ha ekkor elpattan, akkor jó eséllyel téged fog eltalálni...
Előzmény: rferi (58)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!