Keresés

Részletes keresés

kiskunlaci1 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 994

Hätha erdekel valakit Eger 1687

 

http://mek.oszk.hu/06500/06593/06593.pdf

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 993

Akit azért a Szulejmán sorozatnál mélyebben érdekel ez az oszmán-török téma, annak azért érdemes elővenni valami komolyabb könyvet is az Oszmán Birodalom történetéről.

 

A magyar Matuz Józsefnek is van egy elég jó, összefoglaló műve a témáról, a címe, ha jól emlékszem: Az Oszmán Birodalom története.

 

Aki belemélyed egy komolyabb szakkönyvbe, azt elsőre elriaszthatja a sok oszmán-török, arab és perzsa szakkifejezés, de aki ezen túlteszi magát, az rájön, hogy ezek mögött egy gazdag és sokszínű társadalom és kultúra rejlett.

 

Sajnálatos, hogy mivel a magyar Hódoltság a folyamatos háborúskodások miatt az oszmánok számára lényegében katonai határőr-övezet volt, az oszmán kultúrának kevés maradandó alkotása keletkezett nálunk.

 

Azokban a tartományokban, ahol hosszú időn át viszonylagos béke és nyugalom uralkodott, pl. a ruméliai vagy az anatóliai eyaletben, vagy magában a fővárosban, Isztambulban az oszmán-török építészek csodálatos alkotásokat hoztak létre.

 

Szerintem a XVII. sz. elején épült Kékmecset, valódi nevén a Szultán Ahmed Dzsámi (török helyesírással Sultanahmetcami) valamennyi közül a non plus ultra, de hát ez szubjektív részemről...

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.20 0 0 992

Oszmán-török közigazgatási és katonai kifejezésekből van egy összefoglaló magyar nyelvű anyagom.

 

7 oldal wordben.

 

Nem a legalaposabb és van benne néhány kisebb hiba is, de akit érdekel, szívesen elküldöm mailben.

 

De akár ide is betehetem részletenként.

kiskunlaci1 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 991

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (990)
kiskunlaci1 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 989

Urak lenne egy kerdesem Galamboc mellett volt csata vagy több ostrom is Mätyäsen kivül?

Elöre is köszönöm!

Theorista Creative Commons License 2011.11.30 0 0 988

Mintha azzal volna összefüggésben, hogy a katonáskodó szerzetesrend tagjaiként hordták a fehér süveget, míg a közönséges katonák többnyire vöröset viseltek. A janicsárok között is gyakori volt tudtommal a szerzetesi tagság.

Előzmény: Törölt nick (985)
ötfelezős Creative Commons License 2010.12.27 0 0 986

Érdekes dolgokat hallottam Szigetvár ostromáról.

Hogy ez tulajdonképpen egy szerb-horvát konfliktus volt. Hogy ha török-magyar konfliktus lett volna, talán nem lett volna olyan kegyetlen. A várvédők szeme láttára kb két és fél-háromezer nőt és gyermeket (a családot) küldtek a túlvilágra válogatott módon. Ettől kezdve gyilkolásztak meg a várvédők is mindenkit kivétel nélkül. És ezért  volt az is, hogy később a költő és hadvezér annyi török fejet tartott feltűzve kopjákra a csáktonyai várban, hogy külföldi követek többször panaszkodtak, hogy elviselhetetlen a levegő. Csak ezzel a történészek nem szeretnek foglalkozni, mert nem igazán divatos téma.

Törölt nick Creative Commons License 2009.09.18 0 0 985

Azt olvastam egy könyvben, hogy a janicsárság létrehozása előtt az ún. ak-börk (fehérsapkás, fehér süveges) hadosztály volt az oszmán hadsereg elitalakulata, ők adták a szultán testőrségét is.

 

Róluk tudtok valami közelebbit?

Törölt nick Creative Commons License 2009.09.18 0 0 984
Hát nagyon nem szaggattátok meg magatokat a sok hozzászólással, deazért örültünk, hogy itt voltatok...:-)
Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (983)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2009.09.08 0 0 983
Urak,

Legnagyobb bánatomra Wazull eltűnt a web valamelyik veszélyes bugyrában vagy elment remetének stb., így az izgalmasnak ígérkező (hit)vitánk – ellenfél hiányában - elmaradt. Köszönöm a lehetőséget, hogy itt vitázhattunk volna.

U.i.: Várakozás közben végigolvastam a topik hozzászólásait. Élveztem!
Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (937)
milyennincs Creative Commons License 2009.08.04 0 0 979
Előzmény: Törölt nick (976)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.04 0 0 976

500 kemény magyar pezóért megvettem Türk Attila: Az Oszmán Birodalom története c. szösszenetét.

Népszerű ismeretterjesztő a stílusa, ahogy első nekifutásra nézem.

Olvasta már valamelyikőtök?

showtimes Creative Commons License 2009.06.26 0 0 974
Az is lehet - de az a támadópotenciál vége. Véleményem szerint akkor még csak az derült ki, hogy a török nem bír támadni, Budánál viszont az is, hogy feltartóztatni se tudja a keresztény hadakat.
Előzmény: Törölt nick (972)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.26 0 0 973
No mi van te toprakbasa?
Előzmény: milyennincs (969)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.26 0 0 972
Szerintem meg 1683. , az elsöprő bécsi és kahlenbergi győzelmek a nagy fordulópont .
Előzmény: showtimes (971)
showtimes Creative Commons License 2009.06.26 0 0 971
A fénykorukat kicsit rövidebbre venném, de csak egy árnyalatta, Buda visszavívása lenne nálam a sarokpont. Ettől kezdve gyakorlatilag a magyar hadszintéren alárendelt szerepre kényszerültek.

Az első világháborúra beérő gyümölcsök relatív kijelentés, mivel még így is erősen elmaradt az európai hadseregektől. A német és kisebb részben a monarchia folyamatos hadianyag és fegyverzet szállítása, meg "tanácsadók" és műszaki, tüzér, repülő támogatás nélkül pár hét alatt harcképtelenné vált volna. Gallipoli ezért volt jó ötlet az angoloktól, az más kérdés, hogy elcseszték a kivitelezését.
Előzmény: Törölt nick (968)
zabfaló Creative Commons License 2009.06.26 0 0 970
Nyilván elbírták a lovak a dupla terhet is, mert egyébként nem lett volna ilyen feladat. Meglepően szívósak ám azok a kis keleti lovak. Ahogy ma is látható pl. Egyiptomban, hogy szamáron utazik vagy 3 személy, persze, néha jó nagyokat vágva a szerencsétlen állat fejére egy méretes bottal. De miért kímélte volna jobban az akkori lovas a lovát? Majd szerezhetett másikat a legyőzött sereg lovaiból, ha győztek. Ha nem, akkor meg már úgyis mind1. A magyarok is így tettek ebben a korban, volt olyan kisebb csata, ahol a magyar csapatok szétugrasztották a törököt, de nem kezdték felmorzsolni, hanem a szét futott lovakat és egyéb zsákmányt kezdték összeszedni. Erre a török rendezte a sorokat és sikerrel visszavágott.
Előzmény: Törölt nick (955)
milyennincs Creative Commons License 2009.06.24 0 0 969
Sziasztok!

Értelmezési, ill. tényismereti problémáim vannak egy fogalommal. Kászim napja.

 

"Kászim napja: a mozgó muszlim időszámításon belűl az egyetlen olyan dátum, mely mindig ugyan arra a napra esett. Megfelel a keresztény Szent Demeter napnak (okt 26.), ami a muszlimoknál a nyári és a téli félévet választotta el egymástól. Hagyományosan ezen a napon kellett befejezni a hadakozást, és megkezdeni a sereg téli szállásra vonulását." Forrás

 

Az érdekelne, hogy

 

- a naptári egybeesésen túl van-e (ha igen, mi?) a konkrét köze Demeterhez, a hozzá kötött zsidó-keresztény kultúrkörből származó előzményekhez (pásztorünnep lenne Kászim-napja is?).

 

- a szokásként említett hagyomány (hogy nem volt hadrafogható azután) mikor alakult ki, voltak-e előzményei? 

(köszi)

Törölt nick Creative Commons License 2009.06.23 0 0 967

Szia Zoro!

 

Az Eyalet askerleri szó szerint inkább tartományi katonaságot és nem határvidéki csapatokat jelent.

 

A Kara okullari -hoz: a 'kara' szó az anatóliai török nyelvben nemcsak feketét, hanem szárazföldet is jelent. A Kara okullari-t tehát nemcsak "fekete akadémiásoknak", hanem "szárazföldi akadémiásoknak" is lehetne nevezni.

 

Egyébként az oszmán hadsereg korszerűsítése, europaizálása a XVIII. sz. második felében és a XIX. sz. első felében nagyon kínkeservers, nyögvenyelős folyanat volt, ugyanis a kiváltságaikat féltő janicsárok és a nyugatellenes ulámák (hittudósok) erősen és többnyire sikeresen blokkolták ezt a folyamatot .

 

Csak a janicsárság 1826. évi brutális felszámolása nyitotta meg végleg az utat a hadsereg korszerűsítése előtt.

Ezekről a dolgokról egyébként  a török kiűzése c. topikban is írtam egy rövid hsz-t.

Előzmény: Törölt nick (959)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.22 0 0 964

*Nem igazán értem, miért írjuk át magyarra a ci [tsi] betűpárt dzsi-re. Szerintem az akincsi sokkal helyesebb volna."

 

Hát nem igazán.

A török nyelv ortográfiája szerint ugyanis a c betű kiejtése a magyar dzs-nek felel meg. A cs hang írása egy c aul egy kis farkincával.

 

Mustafa Kemal pasa (Kemál Atatürk, ha így jobban ismered) nyelvészei ugyanis annak idején 1928-ban így döntöttek:-)))

Ekkor tértek át ugyanis a törökök  a latin betűs írásra, korábban az arab írásjegyekkel jegyezték le a nyelvet.

 

Előzmény: Törölt nick (958)
KXL Creative Commons License 2009.06.21 0 0 962
"timár (oszmán hűbéres földbirtok)"

A hűbéres fogalmat szvsz ne erőltessük.
Előzmény: Törölt nick (960)
KXL Creative Commons License 2009.06.05 0 0 957
Perjés Géza: Mohács

Több forrást és művet elemez, ami a korabeli timáros szpáhik létszámára vonatkozik. Szvsz érdemes megnézni.
Előzmény: Törölt nick (953)
KXL Creative Commons License 2009.06.05 0 0 956
Törökül nem tudok, de neten rákeresve ez jött elő:

süvari = lovas,
többes számban: süvarileri

jer = föld
jerli = őslakó, bennszülött, hazai, belföldi

szerhad, szerhat = határ

toprak = föld, terület

Előzmény: Törölt nick (954)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.05 0 0 955

A szpáhik és a janicsárok kapcsolatához még egy érdekes adalékot olvastam, most már több forrásból is.

Mégpedig azt, hoigy bizonyos harctéri szituációkban, egy megadott parancsra a janicsárokat a szpáhiknak kellett lóháton a csatamező egyik részéről a másikba "szállítani".

Mégpedig úgy, hogy a janicsárnak a szpáhik mögé kellett ülnie a ló farára.

Namost ebbe az az érdekes, hogy a kisebb termetű, gyöngébb testfelépítésű keleti lovak hogy bírták el a kettős terhet, no meg persze az is, hogy az általában nagydarab, szép szál  janicsárok hogy mutathattak a szpáhik mögött a kis arabs lovakon.

Gondolom, mint majom a köszörűkövön, ahogy ma szokás mondani, de kötve hiszem, hogy bármelyik épeszű oszmán katona is megjegyzést mert volna tenni a kiváltságos janicsárokra....

Törölt nick Creative Commons License 2009.06.05 0 0 954

Sziasztok!

 

valami törökül tudó megmagyarázná nekem az alábbi kifejezéseket:

 

Süvarileri

Yerli Kulu

Serhat Kulu

Toprakli Süvarisi

 

A Kapikulu-t azt még én is meg tudtam fejteni  a török tudásommal:-)

Törölt nick Creative Commons License 2009.06.05 0 0 953

az egyes források eléggé eltérő adatokat hoznak arra vonatkozóan, hogy mennyi volt a mozgósítható tartományi szpáhik és dzsebelik száma a birodalom különböző korszakaiban.

 

Pl. most egy olyat olvastam, hogy a XVI. sz. elején 40 ezer szpáhi és 60 ezer dzsebeli állt mozgósításra készen a birodalomban, amelyek révén a szultánok bármelyik európai királyság haderejét überelhették létszámban.

Ugyanez az anyag azt írja, hogy  a XVI. sz. közepére 130 ezer szpáhi és dzsebeli volt a birodalomban.

Ezt az igen magas számot is übereli egy másik forrás, amely szerint Nagy Szulejmán uralkodása alatt 165 ezer tímáros szpáhi volt a birodalomban: 74 ezer ruméliai és 91 ezer anatóliai.

 

Namost én ezeket eléggé erős számoknak tartom, mértéktartóbb munkákban olyat is olvastam már, hogy 70-90 ezer között volt a timarióta szpáhik száma összbirodalmi szinten Nagy Szulejmán uralkodásának vége fele.

 

A XVII. sz. elejére aztán a mozgósítható szpáhik száma jelentősen lecsökkent, ha hihetünk egy bizonyos Kocsi bégnek, akkor olyan 30 ezer körülire a század közepére.

 

Szerintetek?

 

- duplagondol - Creative Commons License 2009.05.29 0 0 952

Gyulafehérváron van egy nemzeti múzeum-szerű épület; az egyik fele komplett lapidáriumnak néz ki, valójában tele van gipszből készült "római" emlékekkel. 2001 táján, amikor ezt láttam, nem is akadtam fönn rajta, mondván, illusztrációként rakták ki őket. Az egyik ilyen műremek pl. kimondottan ismerős volt, Gorsiumban van meg az eredetije. A román idegenvezető nyitotta föl a szemem: azok ott mind a dicső Dácia emlékei voltak, s még ma is napjában többször dob föl a föld ilyeneket. A magyar vezetőnk szerint külön gyárban állították elő ezeket, de mívelt' ember nem ad a kósza pletykákra..:)

 

Hanem a múzeum második fele sem volt kutya. Az erdélyi fejedelemség története egy helyre volt besűrítve, Traianus meg Horia és Closca közé, a teremben ott volt maga Vitéz Mihály és a lova, tán' nem is életnagyságban, hanem valamivel méretesebben. Az egyik vitrinben azért elhelyeztek egy fekete-fehér képet Bethlen Gáborról, a szöveg mellette románul volt, nem értettem, hogy miért. Bőkezűen bánt a pópákkal, annyi tény..:)

Előzmény: - duplagondol - (951)
- duplagondol - Creative Commons License 2009.05.29 0 0 951
Az ő lázadásával indult a háború, Gyurgyevónál már a visszavonulás időszakában fürödtek be a törökök (októberben).  A lényeges előzmény az erdélyiek 1594-es átállása volt (hullottak a fejek...), ezután Mihály maga mögött tudhatta Bocskaiékat, közvetve pedig a Habsburgokat is. Később még ennél is magasabbra ácsingózott, ez lett a veszte: Basta kiverte Erdélyből, ő pedig újra a Habsburgok köpönyege alá bújt. Ez se volt egészen nyerő megoldás, Basta utóbb vallon orgyilkosokkal megölette...
Előzmény: Törölt nick (948)
Törölt nick Creative Commons License 2009.05.29 0 0 950

No mi van, be vagytok/vagyunk lassulva:-(

 

Most olvasom a Wikin az oszmán nagyvezírek listáját.

Némi háttérinformációként megadja, hogy melyik nagyvezír milyen származású volt, ill. azt, hogy a hivatali idejének mi vetett véget: kivégzés, természetes halál, csatában elesett, lemondatás stb.

 

Talátam egy érdekes adatot, amely szerint az 1638 és 1644 között nagyvezírkedő Kemankes Kara Musztafa pasa albán vagy magyar származású volt. (?).

Természetesen nem keverendő össze a Merzifonlu Kara Musztafa pasával, aki 1676 és 1683 között volt nagyvezír és 1683-ban Bécs alatt belevezette egy megsemmisítő vereségbe az oszmán hadsereget.

 

Egy másik érdekes név a Duraklama Dönemi (stagnálás kora) nagyvezírei között egy bizonyos Kanijeli Szijavus pasa, mivel ez magyarra fordítva annyit tesz, hogy a Kanije városából való Szijavus pasa, a Kanije-re rákattintva pedig a török Wiki a magyar nagykanizsa városát hozza föl.

Ő III. Murád alatt volt nagyvezír három alkalommal is, 1582-1584, 1586-1589 és 1592-1593 között.

Érdekes viszont, hogy nála nemzetiségként nem az elvárható magyart vagy horvátot hozza fel a török Wiki, hanem a pomákot.

A pomákok bolgár nyelvű, muszlim valláső népcsoport, ma kb. 1 millióan élnek Törökország, Bulgária és görögország határvidékén.

showtimes Creative Commons License 2009.05.26 0 0 949
Te hivatkoztál a szultán feleségére :)
Az viszont a magánélete, s ebben a könyvben rengeteg ilyen történet van. Udvari áskálódás, gyilkosságok.
Előzmény: Törölt nick (946)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!