Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28466
Gondold át ezt még egyszer.
Előzmény: Simply Red (28464)
mmormota Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28465

Hát ezt kérdeztem Simply Red-től: miért és milyen összefüggés alapján?

 

Mert nem egyforma a forrás sebessége kibocsátáskor, és a megfigyelő sebessége a beérkezéskor. Számold ki az összefüggést, úgyis gyakorolni akarsz, nem? :-)

 

 

 

Előzmény: gyremete (28452)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28464

A hajó sebességére a hajón belül nem lehet következtetni, nem különböznek az interferenciacsíkok az "álló" hajóhoz képest.


 

Különbözniük kell. A földről nézve egyidejű villanások az úrhajóból nézve nem egyidejűek. Máshogy fogalmazva, a fényhullámok nem azonos fázisban fognak találkozni középen.

 

Kvalitatíve a dolog ugyanaz, mint ha nemrelativisztikus módon írod le a dolgokat a Füldhöz rögzített inerciarendszerből. Pontosabban számolva persze sokkal bonyolultabb a dolog, de a lényeg nem változik.

Előzmény: tegla (28451)
mmormota Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28463

Hogyan lehetne egy inerciarendszer sebességét belülről megállapítani

 

Abszolut módon sehogy.

Lehet viszont egy kezdő helyzethez képest gyorsulásmérővel mérni a gyorsulást, és integrálni, az első integrál sebesség, a második a helyzet. MIndkettő természetesen az önkényesen választott kezdőponthoz képest. Gyártanak is inerciális navigációs platformokat. Persze a GPS-sel árban nem versenyezhet, de egy lemerült tengeralattjárón pl. jól jön. Meg katonai gépeken, ahol nem lehet arra számítani,  hogy lesz még gps mikor bevetésre megy. 

Előzmény: gyremete (28448)
mmormota Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28462

A lézergiroszkóp működési elvét nem ismerem, tudsz erre valami forrást (linket) ajánlani?

 

A Sagnac kísérlet elrendezésének gyakorlati alkalmazása, némi trükkel.

 

Egy lézer rezonátora körbe futó fénnyel van kialakítva, pl. egy négyzet alakú valami 4 tükörrel a 4 sarkában. Ha ez fordul, más lesz az egyik, és más a másik irányba körbefutó fényre nézve a körbefutás ideje és így a rezonancia frekvencia. Emiatt két módus alakul ki, egymástól egy kicsit különböző frekvenciával. Ezt a kettőt interferenciába hozva, meg lehet számolni a különbséget, és ezzel az elfordulás szögét. 

 

Előzmény: gyremete (28448)
cíprian Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28461

A kvantummechanikával kapcsolatban nem értek egyet.

Bocs, de nem hagyhattam ki. :-)

Előzmény: NevemTeve (28459)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28460
Akkor az űrhajóból az látszik, hogy a föld 0,6 c-vel 10 év alatt 6 fényévet tesz meg, a
6 fényévnyi távolságra lévő cél felé.


A Föld ugyebár távolodik az űrhajótól 0.6c sebességgel, a célbolygó közeledik az űrhajóhoz 0.6c sebességgel, az őket elválasztó 4.8 fényév távolságot 6 év alatt teszi meg. Eddigre a Föld szintén 4.8 fényévet távolodott az űrhajótól.
Előzmény: Gézoo (28457)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28459
Amit írtál, az sajnos nem kompatibilis a kvantummechanikával.. számold ki ugyanezt végtelenül kicsiny gyorsulással is!

(félre) Jó nagy szemét vagyok én is, mi?!
Előzmény: cíprian (28456)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28458
  Melyik hozzászólásodra gondolsz ?
Előzmény: cíprian (28456)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28457

 

  Már megint két különböző adatot mérsz össze..

 

Mert ha:

 

   " A földi megfigyelő szerint az űrhajó mozog a célbolygó felé, 10 év alatt 6 fényévet tesz meg v=0.6c sebességgel, akkor találkoznak."

   Akkor az űrhajóból az látszik, hogy a föld 0,6 c-vel 10 év alatt 6 fényévet tesz meg, a

6 fényévnyi távolságra lévő cél felé.

 

  Vagy a másik szemszög:

 

   A Lorentz szerint számított párban:

 

A földről számítottan

  " Az űrhajós szerint a célbolygó közeledik felé, 8 év alatt 4.8 fényévet tesz meg v=0.6c sebességgel, akkor találkoznak."

 

Az űrhajóról számítottan

   A föld szerint a célbolygó közeledik feléé, 8 év alatt 4.8 fényévet tesz meg v=0.6c sebességgel, akkor találkoznak.

 

  Hol itt az asszimetria??  Na igen, ha két kölön utat kevered...

 

  Ez pont olyan mint a molnárnál megszálló három utas 30 pénze, amiből másnap

az inassal a molnár 5-öt visszaküld, de az inas nem tudja elosztani így kettőt zsebrevág és egyet-egyet visszaad az utasoknak..

 

   Így tehát ők a fejenkénti 10-ből egyet-egyet visszakaptak.. Ezért háromszor 9 azaz

összesen 27-et fizettek, kettő az inasnál, az összesen 29, de hol a harmincadik ??

 

   Az a gyanúm, hogy nálad, mert te is így számolsz...

 

Előzmény: NevemTeve (28450)
cíprian Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28456

Kedves Gezoo!

 

Ugrabugrálnak a partnereid az inerciarendszerek között, és bár helyes a számadatuk, de nyakatekert  az ugrándozás miatt.

 

A 0,8c sebességgel száguldó űrhajó ha 8 fényévnyi távolságra megy oda-vissza, akkor visszatéréskor:

 

- a Földön 20 év telik el

- az űrhajón 12 év telik el

- visszatéréskor az iker 8 évvel fiatalabb lesz a testvérénél.

 

 

Olvasd el légyszí, mit írtam a szimmetriáról, mert az a megoldás.

 

Hiányos az adatok megadása, ha szimmetriát kell feltételeznünk, ezt indokoltam.

A hurokra plusz információ szükségeltetik.

 

Most rohannom kell.

Üdv. cíprian.

 

Előzmény: Gézoo (28449)
vitaminek Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28455
Én csak megyek...
Előzmény: NevemTeve (28454)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28454
Annyit segítek, hogy a maradó iker szerint az űrhajós iker az odaúton 1000/3=333.3 év alatt tesz meg 800/3=266.7 fényévet (ezalatt a célbolygó 166.7 fényévet haladt); az űrhajós iker szerint a célbolygó közeledik felé 0.5c sebességgel, 200év alatt teszi meg az őket elválasztó 100 fényévnyi távolságot.

Most te jössz; számold ki hasonlóan a visszautat!
Előzmény: vitaminek (28453)
vitaminek Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28453
(Ha iker, legyen kövér!)
Az egy ikerpárt már unalomig rágtuk, eredmény nélkül
DE!
Mi van, ha két ikerpár van, két csillagon, amelyek távolodnak C=0,5.
Elindul mindkettőről az egyikük (ekkor a távolság 100 fényév), (v=0,8C) féluton találkoznak. Nem állnak le, fényjellel jelzik, hány évesek. Elérve a másik csillagot, két évig azon ülnek, majd ki- ki visszafordul saját csillagára, és o,5 c-vel ballag hazzafelé.
Otthon azután mindketten beszámolnak, mikor, kivel találkoztak?
Ha hazaérnek egyáltalán, hiszen a csillagok is távolodnak.
Meg kell mondjam, hogyha Lorenzt transzformációt kell számolni, még én is tudok gyököt vonni, de ebbe beletört a bicskám.
Számolt e már valaha valaki két ikerpárral is?
Szerintem nem lehetséges eset....

gyremete Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28452

"Viszont a hajó gyorsulása már látszik az interferenciacsíkokban"

 

Hát ezt kérdeztem Simply Red-től: miért és milyen összefüggés alapján?

 

Előzmény: tegla (28451)
tegla Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28451
Szerintem itt valami félreértés van.

A hajó sebességére a hajón belül nem lehet következtetni, nem különböznek az interferenciacsíkok az "álló" hajóhoz képest.

Viszont a hajó gyorsulása már látszik az interferenciacsíkokban.
Előzmény: gyremete (28448)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28450
Ez a Gézoo-elmélet. A specrel szerint:

- A földi megfigyelő szerint az űrhajó mozog a célbolygó felé, 10 év alatt 6 fényévet tesz meg v=0.6c sebességgel, akkor találkoznak.
- Az űrhajós szerint a célbolygó közeledik felé, 8 év alatt 4.8 fényévet tesz meg v=0.6c sebességgel, akkor találkoznak.
Előzmény: Gézoo (28447)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28449

 

Bocs az elejét elírtam, a helyes:

 

      10 év idő és a 0,6 c miatt 6 fényév hossz távolságot...

Előzmény: Gézoo (28447)
gyremete Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28448

Kedves Simply Red!

 

Egy kicsit zavarba hoztál, mert én a gyorsulásról kérdeztelek, és te az inerciális szakaszokat is belekeverted valahogyan:

 

"Az egyenletesen mozgó szakaszokon pedig mondjuk egy interferenciacsík eltolódásából tudnánk a hajónk sebességére következtetni."

 

Hogyan lehetne egy inerciarendszer sebességét belülről megállapítani, és ha mégis, az mihez képesti sebesség lenne? Itt valami sántít.

A gyorsuló szakaszban fellépő kék- ill. vöröseltolódás keletkezésére sem teljesen jó az érvelésed szerintem, mivel ott is csak a sebességre hivatkozol. A sebességváltozásnak kellene szerepet játszania, és ennek az eltolódással való kvantitatív összefüggésére voltam kíváncsi. A lézergiroszkóp működési elvét nem ismerem, tudsz erre valami forrást (linket) ajánlani?

 

 

Előzmény: Simply Red (28424)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28447

Szia!

 

  Na tessék.. Tegnap már nem tudtam reagálni a hibádra, és így az tovább él..

 

  Ha egyszer 10 fényév távolságot tesz meg a hajó 0,6 c sebességgel, akkor

 

   A földi megfigyelő szerint a 10 év alatt 6 fényévnyi távolságot tesz meg.. és a fedélzeti

óra sebessége a 0,8 gamma miatt, 1,25 ször lassabban jár, mint a földi óra..

 

   Az űrhajó rendszerében a föld 0,6 c -vel távolodik tőle, így 10 év alatt 6 fényévnyi távolságot tesz meg. A földi órák a 0,8 gamma miatt 1,25-ször lassabban járnak mint a hajó fedélzeti órája.

 

 

   Mindezekkel szemben a specrelre hivatkozva azt állítjuk, hogy mi állunk, és az űrhajó mozog..  Így az ő órája lassult..a távolságokat rövidültnek látja...

 

  Na itt áljunk meg.  Az még a specrel szerint igaz lenne, hogy az űrhajó órája lassult hozzánk képest, de...

 

   Mi az űrhajót látjuk rövidültnek..  hamisan ugyan, de valóban rövidültnek látjuk..

ettől még nem lett rövidebb..

 

  Így ha az űrhajó minket lát rövidültnek, az sem  valóságos, hanem hamis rövidülés..

ezért az út hosszának meghatározásánál nem szabad számításba venni..mert

csak hamis eredményt ad..

 

 

 

 

Előzmény: NevemTeve (28445)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28446

Nos, megnéztem..

 

     1d-t ábrázolás van az ábrán.. 

 

  Az origóból indul (vagy kellene, hogy induljon)  a föld, az űrhajó1 és az űrhajó2 ideje..helye, mindhárom IR esetében.  Az ábra szerint nem így van.

 

  Az ábra időosztása gyök(2)*földi időegység. 

 

  Az még értelmezhető, hogy a hely eltolással ábrázolja a három IR origóját, de az már kevésbé, hogy ugyanazt a hibát követi el, mint tegnap NevemTeve, vagyis kétszeresen

alkalmazza a Lorentz transzformációt ugyanazon adatokra..

  Így a földi időegység négyzetével ábrázolja az űrhajó2 esetében az időegységeket.

 

   Azt látom, hogy mindenáron bzonyítani próbált az elkövető, de azt is, hogy

a klasszikus "félig alkalmazott specrel - és a számításoknál cserélgetett IR-ek" hibáit

sem volt képes átlépni..

 

   Volna egy másik ábrád? 

 

   Olyan ami pl. csak a föld és külön ábrán az űrhajó rendszerében ábrázolja a másik rendszer mozgását??

 

 ( Remélem csak a három rendszer egy ábrán való ábrázolása okozta ezen ábra hibáit.

   Így az egyszerűbb ábra kevésbé elrontható..

 

 

     

Előzmény: ibot4 (28442)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28445
Nem én vontam kétségbe a két sebesség azonosságát, hanem te; lapozz vissza a 28305-re.
A specrel szerint a helyzet a következő:

- A földi megfigyelő szerint az űrhajó mozog a célbolygó felé, 10 év alatt 6 fényévet tesz meg v=0.6c sebességgel, akkor találkoznak.
- Az űrhajós szerint a célbolygó közeledik felé, 8 év alatt 4.8 fényévet tesz meg v=0.6c sebességgel, akkor találkoznak.
Előzmény: Gézoo (28430)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28444

Köszönöm!

 

Nézem.

Előzmény: ibot4 (28442)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28443

 

  Akkor ha így van, ha lehetne egy kicsit nagyobb felbontással linkeld be..

 

Mert az ívek alakját és néhány szótöredéket tudok elolvasni rajta, annyira rossz a felbontás..

Előzmény: ibot4 (28440)
ibot4 Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28442
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28441

 

  Éppen azt látni rajta, (így az alig olvasható felbontással is,) hogy csak a földi megfigyelő rendszerében  a maradó és a távozó ikertag (az ábrán űrhajónak írt) ívszakaszait egyaránt ábrázolja.., de

 

  sem az egyik, sem a másik ikertag rendszere nincs ábrázolva..

 

  Így a csalás az, hogy maga a paradoxon hiányzik az ábráról ezzel a lefelejtéssel..

Előzmény: ibot4 (28439)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28438

  Így ránézésre csak aza alkja hibás..

 

  (Ja nem jeleztem, de az "ugatós" megjegyzéseket, más fórum, más szinvonálán,

   megengedhetted magadnak, de itt nem..  Itt könnyen kizárhatnak érte..)

Előzmény: ibot4 (28436)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28437

 

  Ha jobb felbontású ábrát linkelnél, akkor az ábra részletes elemzésével megmutathatnám, hogy hol követik el a csalást..

Előzmény: ibot4 (28436)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28435

Ja ez?

 

   A specrel következetlen, hibás alkalmazása.

 

Más képpen fogalmazva:

 

  Némi kegyes csalás, a szimmetria asszimetrizálása érdekében.

Előzmény: ibot4 (28434)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.20 0 0 28433

Szia!

 

 Ezt kifejtenéd?

Előzmény: ibot4 (28431)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!