Keresés

Részletes keresés

Mad árka Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9919
S ennyire biztos, hogy a szúnyogirtó tünteti el a rigókat...? Nálunk se nagyon vannak éppen, de nem tudom, mi miatt (azt se tudom, itt szokott-e szúnyogirtás lenni, a szúnyogok száma tavasztól nőtt exponenciálisan, aztán annyi is maradt :-). Nem vagyok szakértője a témának, de azért motoszkál bennem, hogy esetleg-talán más is oka lehet a rigóhiánynak.
Veszpremi Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9918
Szerencse! Nálunk is rengeteg ugrándozott a kertben, szaporulat is volt bőven. Most egy sincs, csend honol. Most jártam Budán a Vérmezőn, ahol mindig sok rigót látni, ma egyet sem láttam, itt is gáz van.
Előzmény: ottar (9917)
ottar Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9917
Nálunk (Vác) irtják a szúnyogot. Ennek ellenére töméntelen mennyiségű feketerigó van az idén. Meg sárga. Meg rozsdafarkú.
Meg mindenféle egyéb.
(Nagyon kellemes város ilyen szempontból, rengeteg a zöldfelület, és a város legtöbb pontja százméterekre van valamilyen többé-kevésbé háborítatlan területtől. (Ideértve a kiskerteket és a szőlőket is.)
Előzmény: Veszpremi (9913)
Birding GyiLa Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9916
Akkor helyesbítek: egy olyan faluban, ahol nem irtanak...   :-)
Előzmény: comad (9915)
comad Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9915
Falun lakom, ráadásul nem is idegenforgalmi helyen, itt is irtanak.
Előzmény: Birding GyiLa (9914)
Birding GyiLa Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9914

Szombaton reggel a rozsdafarkúak még vidáman kergetőztek anyám kertjében, voltak vagy hatan.

Megjelent a kertben néhány kékcinege is.

Egy távoli vezetéken (kb. 30 m) megpillantottam néhány madarat, azt hittem a fecskék gyülekeznek, csak a kép feldolgozásakor derült ki, hogy tengelicek.

De a fecskék már tényleg javában gyülekeznek.

(Persze mindez falun, ahol nem irtanak szúnyogot...)

 

 

Előzmény: Veszpremi (9913)
Veszpremi Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9913

Érdekelne, hogy mi lett még az áldozat! A rozsdafarkúék már at hiszem elköltöztek, mert ők szép számmal voltak a nyáron még a rigók eltűnése után is. Cinkék is megvannak, gerlék is itt-ott. Verebeket nem is figyeltem.

 

Jó lenne, ha a topiktársak jeleznék, hogy náluk mi a szitu rigó ügyben, azaz várható-e, hogy újra elterjednek. Nálunk az énekesrigók sincsenek, ezek szerint valószínűleg ők is áldozatok lettek. Viszont Vp-ben 2 fekete rigót láttam a színházkertben a 7VGn.

Előzmény: Törölt nick (9911)
comad Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9912
Nem is tudom, kecske? tavi? kis tavi? Zavaros ez a téma. Kb. 3 cm-esek voltak.

Hitchcocknál nem a madárfaj a lényeg (asszem még valami pintyek is voltak), hanem hogy aki látta, az mindig gyanakodva néz egy népes madárseregletre...
Előzmény: Törölt nick (9910)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9911
Ilyen ügyben a vezetés legfeljebb a vállát vonogatja, vagy rosszabb esetben azt mondja, hogy bocs, de a szúnyogirtás fontosabb a rigóknál, mert a sok szúnyog miatt többen tesznek panaszt, mint a kevés rigó miatt.

Egyébként én a nyáron három döglött sarlósfecskét is találtam (itt fészkelnek a lakótelepen), míg az elmúlt években egyet sem. Lehet, hogy ez is a vegyszeres szúnyogok miatt van?
Előzmény: Veszpremi (9908)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.04 0 0 9910
Az elgázolt békák milyen fajhoz tartoztak?

(A Hitchcock-filmben nem seregélyek szerepeltek, hanem varjak és sirályok.)
Előzmény: comad (9909)
comad Creative Commons License 2006.09.03 0 0 9909
No kicsit helyrebillent az egyensúly, letekertem a holtághoz. Odafelé semmi, csak nyakig érő köd. Még ennyi kisbékát elgázolva... Holtágnál a szokásos csapat, mínusz nagy kócsag, plusz jégmadár.
Hazafelé sok egerészölyv, két barna rétihéja, két holló és egy hatalmas csapat seregély (hülye Hitchcock, miért kellett az a film...). Ja! És egy vetési varjú. Tél vége óta nem láttam, erre nem fészkelnek, meglepődtem. Végre van egy kis gépem, itt egy fotó a holtág egy részletéről. Mindig elszomorodom, ha belegondolok, hogy egy rendes géppel és objektívvel micsoda pazar fotókat lehetne itt készíteni...

Feketerigót tényleg rég nem láttam. Maga a permetszer öli őket, vagy a lepermetezett rovarok által bekerült méreg? Nem mintha nem volna mindegy.
Veszpremi Creative Commons License 2006.09.03 0 0 9908

Ráadásul a madaras levlistán nagyon szomorú hírek vannak arról, hogy az utóbbi idők szúnyogirtásai nyomán eltűntek/pusztulnak a feketerigók

 

Ez borzasztó hír, mert nálunk már sok hete egyetlen feketerigó sincs, pedig az első költés után még gyönyörködtünk a kisrigókban. Ez horror és a felelősöket jól meg kéne büntetni, de nagyon! Persze ebben az országban mikor kaptak el egyetlen igazi felelőst is? :(((

 

Tegnap bent a városban láttam 2 rigót, talán újra elszaporodnak! Ausztriában járva feltűnt, hogy ott sok rigót láttunk ellentétben az itthoni nyárral.

Előzmény: ribizli (9907)
ribizli Creative Commons License 2006.09.02 0 0 9907
Nálam a serdülő cinkék továbbra is játszótérnek használják az erkélyt, meg jönnek a gerslik, de más madarat én se nagyon hallok.
Ráadásul a madaras levlistán nagyon szomorú hírek vannak arról, hogy az utóbbi idők szúnyogirtásai nyomán eltűntek/pusztulnak a feketerigók. Ha ilyenről hallottok, értesítsétek az MME-T mme@mme.hu címen.
Pozitív hír pedig a közeledő megfigyelés. :)
ribizli
comad Creative Commons License 2006.09.02 0 0 9906
Most jövök madárlesből, 1 db cinegét HALLOTTAM. Mi van itt? Holnap kénytelen leszek elbiciklizni kedvenc holtágamhoz, az még sosem hagyott cserben.
greyhead Creative Commons License 2006.09.01 0 0 9905
Hú, de irigyellek, kár, hogy nem együtt vadásztunk!
Előzmény: imotk (9884)
Birding GyiLa Creative Commons License 2006.08.31 0 0 9904

Július 4-én (a Függetlenség napjától teljesen függetlenül) "tudósítottam" a munkahelyem tetején fürdőző csicsörkékről (9582, 9583 sz. hsz.).

Mikor ma reggel kikukkantottam a tetőre, népes csicsörkehadat pillantottam meg. Az első képen 21 darabot lehet összeszámolni!!

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2006.08.31 0 0 9903
"Bezony sok minden nem úgy van, ahogy a könyvekben."

No de azért bizonyos alapdolgok úgy vannak. Mint írtam, az ölyv táplálkozási szokásairól az ötvenes-hatvanas években folytak komoly tudományos viták, azonban jó pár évtizede teljes az egyetértés, mégpedig abban, hogy az ölyv nem fog madarat, legfeljebb nagyon elvétve. A te eseted ez a "nagyon elvétve" lehetett. Mint írtad, csak egyszer láttad az ölyvet rámenni a baromfira, a többi esetben csak elvitorlázott az udvar felett. Ilyenkor nagy valószínűséggel nem a baromfiak érdekelték, hanem egerek vagy pockok.
Előzmény: comad (9901)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.31 0 0 9902
Pont ez jutott eszembe, pl. barna rétihéja.
Előzmény: wadr (9900)
comad Creative Commons License 2006.08.30 0 0 9901
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ! Hagyjuk már a szakirodalmat! Madarászni nem a könyvtárban kell, hanem a terepen! Bezony sok minden nem úgy van, ahogy a könyvekben. Van az úgy, hogy anno valami nagy szaktekintély leírt valami hülyeséget egy "alapműben", majd mint forrásként hivatkozott rá pár későbbi szakíró, majd rájuk is még többen, végül teljes marhaságok mennek át köztudatba, hiszen mindenütt ezt írják. Ám ha visszakövetnénk az eredeti forrásig, nem jutnánk sehova.

Utoljára írok pár szót egerészölyv-héja témában és hagyjuk a továbbiakban. Két lehetőséget hagytatok:
1. Nem tudom őket megkülönböztetni.
2. Nem mondok igazat.
Egyik rosszabb, mint a másik.

Ma a szomszéd munkahelyen dolgozó kolléga szólt, hogy a nap folyamán többször látott egy egészen halványszürke, majdnem albinó fecskét. Estefelé figyeltem én is, de hála Istennek nem láttam. Azért hála, mert ha beírnám, nem győzném bizonygatni, hogy meg tudok különböztetni egy fecskét egy barázdabillegetőtől...
wadr Creative Commons License 2006.08.30 0 0 9900

A héját viszonylag könnyű megkülömböztetni az ölyvtől, bár a fiatalok esetében ez nem mindig igaz.

 

Viszont a réti héják esetében ugyanez nem mondható el.

Ők néha még a tapasztaltabbakat is gondolkodóba ejtik.

Az ő táplálékuk többsége viszont madarakból áll.

 

Nem lehet, hogy amit láttál, inkább réti héja lehetett?

Előzmény: comad (9898)
operet Creative Commons License 2006.08.29 0 0 9899

nem akartam a lelkedbe  gázolni, csak felettébb szokatlan az eset.ettől még nem lehetetlen mert a fiatal példányok mikor már önállóan próbálnak zsákmányolni  bepróbálkoznak az mezei nyúlnál is csak hogy ők nem oly ügyesek s nem akkora a szorító erelyük meg  a karmuk mint a héjá-é  s így kellemetlen meglepetés éri őket a nyúl lába álltal . töbször mem is szokták megkisérelni ezt a műveletet

üdv:operet

Előzmény: comad (9898)
comad Creative Commons License 2006.08.29 0 0 9898
Kérlek. Sajna csak az egyiket tudom, mert nem itthonról írtam és itt csak az egyik van meg: Szárazföldi madarak, Természetkalauz sorozat, Frieder Sauer írta, Schmidt Egon fordította. De az Európa madarai is kb. ezt írja, hadd ne másoljam be.

És így van, operet, láttam, amit láttam. A konkrét zsákmányejtést csak egyszer (az udvari eset), de a kert alatt elvitorlázni sokszor. Jópár éve járom a környéket kukkerrel télen-nyáron, hóban-sárban, de héja itt nincs. Lelőni meg csak nem fogom az ölyveket, hogy lefényképezzem bizonyítéknak! Nincs is mivel.
Előzmény: Törölt nick (9895)
operet Creative Commons License 2006.08.29 0 0 9897

Sziasztok !

én nem nagyon értek hozzá de meg figyeltekmár fácán telep felett ülő ölyvet s az egészséges fiakhoz sem nyúlt soha csak a sánta -béna egyedeket fogta meg. mellékesen az a repülési tulajdonság s az erdő közelsége szinte bizonyossá teszi a héját , de láttad mit láttál!!!

üdv:operet

Előzmény: comad (9893)
Mad árka Creative Commons License 2006.08.29 0 0 9896
A kérdés nem nekem szólt, csak kíváncsiságból megnéztem pár helyen. Pl.

"Igen széles a táplálékspektruma. Főként kisemlősöket, néha madarakat, hüllőket, rovarokat zsákmányol. Rámegy a dögre is."

Faragó Sándor: Gerinces állatrendszertan, Sopron, 1999.


Én nem tudom, eszik-e madarat az ölyv vagy sem, tehát saját tapasztalattal nem szolgálhatok.
Előzmény: Törölt nick (9895)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.29 0 0 9895
Leírnád a könyvek címét és íróját is?
Előzmény: comad (9893)
nozomi99 Creative Commons License 2006.08.29 0 0 9894
Azért jók a képek, még ha nem is vagy vele megelégedve. Sajnos érezni, hogy itt az ősz. Pár napja már nem látni a dróton a fecskéket, és valahogy minden kiürült itt a környéken. A tóra néha jönnek nagyobb testű sirályok. Örvöséket sem igen látom mostanában. Megint elérkezik a következő téli etetési időszak.
Előzmény: Birding GyiLa (9889)
comad Creative Commons License 2006.08.29 0 0 9893
Látom, amit látok, annál jobb bizonyíték nem kell. Egy ölyvet egy héjától (amit sajnos még sohasem láttam a környékünkön) pedig sötétben, arccal a fal felé fordítva, bekötött szemmel is meg tudok különböztetni (régebben kicsit beképzelt voltam, de már tökéletes vagyok :-)).

Két könyv akad a kezembe hirtelen, idéznék:

1. "Főként pockokat és egereket fog, de gyíkokat, kígyókat, madárfiókákat és rovarokat is eszik. Rendkívül alkalmazkodóképes madár, ezért mindig a legkönnyebben elérhető zsákmányra vadászik. Ahol például a téli időszakban éhező vízimadarak vannak, elfogja a legyengült szárcsát, de rámegy a dögre is.

2. "Zsákmányállatai a hely és évszak függvényében változnak. Táplálékának közel 90%-át rágcsálók teszik ki. Alkalmanként gerinctelenekkel, hüllőkkel, kétéltűekkel, madarakkal és döggel is táplálkozik."

Kétségkívül a dög után a legkönnyebb neki ezeket a bamba csirkéket elkapni.

Tegnap a mukahelyemmel szembeni földet boronálták. Elképesztő mennyiségű sirály került elő hirtelen valahonnét, egész estig ott bogarásztak a traktor mögött. Sajna az ott tartott látcsövemet valaki megfújta, így nem tudom, milyenek voltak.
Előzmény: Törölt nick (9892)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.28 0 0 9892
"gondoljátok, pont egy ölyv nem?"

Igen, én legalábbis gondolom. Ötven éve még vitáztak róla a szakemberek, ma már vitán felül áll, hogy az ölyv csak nagyon elvétve fog madarat. Próbáld az esetet - bizonyítékokkal együtt - a tudomány elé tárni, még az is lehet, hogy híres leszel. :-)
Előzmény: comad (9888)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.28 0 0 9891
Attól függ, hol vagy és milyen fajokról van szó. A nagyvárosi feketerigók például decemberben is énekelnek. De a vadonban élők nemigen. Más fajok sem.
Előzmény: Csúcshegyi (9890)
Csúcshegyi Creative Commons License 2006.08.28 0 0 9890

Sziasztok!

Végre hallottam már egy-két madárdalocskát. Sajna nem tudom ki az a drága, aki reggelenként  dalra fakad. Olyan szomorú vagyok mindig, mikor elhallgatnak, de hát tudom, hogy a sürgés-forgás-gyereknevelésben nem nagyon van idejük meg energiájuk engem szórakoztatni.

Szerintetek fognak még énekelni idén?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!