Keresés

Részletes keresés

Janesz47 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43299

Nem zavarták egymást a párzásban a négy kakasod? Csak azért kérdezem, mert én egyik évben olyan helyről hoztam tojást, ahol két kakas volt, és zavarták egymást a párzásban. A végeredmény katasztrófa volt.

Előzmény: Omosimama (43296)
Karel1983 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43298

Sziasztok. Helyzetjelentést teszek.

Nemrég mondtátok, hogy a 27 tyúknak kevés a 4 tojófészek. Most készítettem még 4 db ládát, így van 8. Gondolom így nem lesz gond a napi 4-5 tojás elhelyezése... :D

Takarmányozás:

Kiegészítettem a darát, még összetevőkkel. Most kapnak darálva:

Kukorica, búza, zab, napraforgó, árpa.

 Vettem kutyakaját, amit ledaráltam. Úgy áztatom, hogy teszek hozzá még a szemes darából. Eszik mint a gép.

Kapják a friss zöldet is, minél vegyesebben próbálom nekik szedni.

Most a jolovittel kicsit leállok, mert 5 napot írnak kúrára, az már megvolt. Majd 1-2  hét múlva újra adom. Addig kis almaecetet kapnak a vízbe.

Kapják a vitafort-os tojótáp darát.

Van előttük takarmány mész dara és vettem zeolitos macskaalmot.

 

És igen, ezek mindig előttük vannak tele etetővel. 

Tollcsipkedés még nincs, néha egymás fejére koppintanak, de gondolom az normális.

Tehetek még értük egyebet?

Már nagyon  nem költenék rájuk.....

Üdv: Karel

tzsbnyháza Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43297

Nekem van egy selyem kotlósom, egy igazi kezes bárány, azt csinálsz vele, amit akarsz,komolyan. Korábban írtam, hogy vettem 50 db napos csibét és volt egy olyan kósza gondolatom, hogy - mivel a selyem akkor már kotlott - teszek alá tojást. Ez meg is történt, 7 db tojásból 3 terméketlen volt, 4 tojásból csirke lett. Ebben semmi meglepő nincs, az azonban már meglepő, hogy mindjárt a második nap összeeresztettem vele az egész bandát. Féltem, hogy megfáznak, eltapossa őket stb., de nem, minden ok. 1 csirke elhullott mindjárt az elején, de 10 naposan 53-an vannak az "anyjukkal", az egész kotlós kb. 1 kg, annak is a fele toll. Szóval nem kell félni, vannak persze hülye kotlósok, de a többség szépen nevel. Írtam az elején, hogy mennyire szelíd, na lehet, hogy korábban azért keltetett kevésbé hatékonyan, mert engedékenysége, illetve türelmetlenségem okán sokat abajgattam!

Előzmény: Omosimama (43294)
Omosimama Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43296

Hát bizony! Bár amikor megültettem, még 4 kakas volt a portán. Piros a nagyokkal, emitt meg 3 ausztrál.

Piros még megvan, az ausztrálok közül a kis satnya kéket hagytam meg, de már az is kezd struccméretet ölteni. Még nem támad. 

Előzmény: Janesz47 (43295)
Janesz47 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43295

Gratulálok a kotlósodhoz, nagyon ügyes volt,de azért a kakasodnak is jár egy kis jutalomfalat.

Előzmény: Omosimama (43294)
Omosimama Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43294

Na, mára kiderült az igazság. A kotlós alá ugye betettem 11 tojást és ma, mikor áttelepítettem őket a helyükre 12 csirke és egy nagyon mérges kotlós volt a költőhelyen. Úgy látszik, utólag is tojt rájuk még egy tojást (vagy ő, vagy valamelyik másik). Most ugye lehet rajta idegeskedni, hogy hányat nevel fel, hányat tapos agyon stb. Roppant pesszimista vagyok, pedig nincs rá okom, eddig nagyon jó anyuka volt.

Ladybee Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43293

A baromfinevelésnél meghatározó a fehérjetartalom növelése, ásványi anyagok, vitaminpótlás. A hiánybetegségeket megelőzni érdemesebb, mint kezelni. Valóban mindegy, hogy szója, napraforgó, csirkefej, vagy kutyatáp, ki kell számolni és aszerint cselekedni. A Lidlben az Orlando kutyatáp 130 Ft/kg, bárány és rizs kiegészítéssel, 23 % ny. fehérjetartalommal. Csak szemes takarmányon, krumplihéjon tartva nincs eredmény. Gazdász koromban a Tsz-ben szárított répaszelettel almoztak a broilereknek, majd leadás után a trágyás almot a húsmarhák kapták takarmányként.

Előzmény: meszi67 (43292)
meszi67 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43292

Nem "kell" velük etetni   --csak lehet.

Ha valahogy máshogy /pl. elegendő konyhai hulladékkal, olcsó állati nyesedékkel-melléktermékkel, stb./ is tudja valaki biztosítani az állati fehérje igényt akkor valóban teljesen felesleges.   A baromfi tápok egy jó ideje már nem tartalmazhatnak állati fehérjét. /egyébként szerintem a tápok elleni mély ellenszenv is még azokból az időkből maradt ránk amikor még "döghús" volt a  baromfi tápokban -pedig ma gyakorlatilag ugyanazokból az összetevőkből áll, amiket egyébként szemes állapotukban magunk is etetünk a tyúkokkal.

 

 

Ugyanakkor a kutya és macskatáp még tartalmaz némi állati eredetű fehérjét. A tyúknak meg eredendően vélhetően szüksége van állati fehérjére --hiszen a természetben anno sokkal nagyobb arányban az képezte a táplálékát. Ezért  tartói körökben kialakult az a vélekedés, hogy a kannibalizmus kialakulását és egyéb hiánybetegségeket elképzelhetően az állati fehérje hiánya okozhatja. Emiatt néhányan /én is/ időnként áztatott kutyatápot etetek. Hogy ez a módszer segít vagy nem az persze vitatható, de az tény, hogy --lekopogom gyorsan :)--   nálam még sem kannibalizmus sem hiánybetegség nem fordult elő.

A táp szaga meg olyan amilyen. Ha a szívemre teszem a kezem én már annál büdösebb dolgokat is a tyúkok elé dobtam. Panasz nem volt, jóízűen bekapkodták és csináltak belőle még büdösebbet. Annó a gazdaságokban a  nyúlszart etették fel a tejelő tehenekkel, mert nem hagyták veszendőbe menni  a magas fehérjetartalmú anyagot. Finom tej lett belőle :)

  

Félre ne értsd, nem meggyőzni akarlak a kutyatáp hasznosságáról,  csak pusztán magyarázatul szolgálni egy létező gyakorlatra. 

Előzmény: fürjfürkész (43288)
tzsbnyháza Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43291

Tegnap pont emiatt vettem az Aldiban 25 % fehérjetartalmú kutyatápot 1.500,-Ft-ért, 3 kilogrammot. Ez már a drágább kutyatápok közé tartozik, de ma eladtam 40 tojást a kollágámnak és 100. ft híján meg van az ára. Mivel kiegészítésnek kapják, sztem jó üzlet!

Előzmény: Omosimama (43290)
Omosimama Creative Commons License 2017.04.05 0 0 43290

Na most ezen kár összeugrani. A kutyaeledelt (ha jól emlékszem) akkor ajánlják, ha valami hiánybetegsége van a baromfinak (tolltépésben stb. nyilvánulhat meg). A kutya (macska) eledel állati fehérjetartalma elég magas, és mivel kis százalékban ajánlott a tyúk kajájához keverni és nem állandóan, tehát meg lehet venni a drágább, ámde jó minőségű állateledelt is. Aki akarja. Aki nem, az máshogy oldja meg a hiánypótlást.

Ladybee Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43289

Nincs igazad. Ezek alapanyaga főleg gabonaipari, korpa, kukoricadara, húskészítményekkel dúsítva, + vitaminok, ásványi anyagok. A mindenevő baromfinak megfelel, a 100 forintos "tojótápnál":-)jobb.

Előzmény: fürjfürkész (43288)
fürjfürkész Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43288

Deamúgy összességében miért -is kell velük etetni?

Azt a büdös sz..t  még a kutyámnak se adom!

Nemelég a tápos tojás, most már ráadásul KUTYA - tápos ???

Nemtom mennyibe kerül, de a tojótáp 100/kg. elfogadom hogy egy kevés kell, én is adok kb. 10-15 %- arányban nekik.

Hát ha gondoljátok etessétek, én nem fogom.

Előzmény: Omosimama (43287)
Omosimama Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43287

Nem a kutyatápban nem bízok, csak azt hangsúlyoztam, hogy megdagad, tehát ha szárazon kapják, ezzel számolni kell.

Előzmény: TazazTibi (43286)
TazazTibi Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43286

Semmi bajuk nem lesz az ég világon az áztatott kutyatáptól :D,meg annyit kapnak amit egyszerre lazán megesznek,nem hízlalda csak étkezde van nekik :D

Előzmény: Omosimama (43279)
KP2014 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43285

Hát, azóta sem változott, de én nem vágom le, majd lesz vele valami. Bár őszintén szólva eléggé meglepődnék, ha helyrejönne.

Előzmény: égbekiáltós (43269)
Ladybee Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43284

Minden korosztálynak más-más receptura szerint darálok össze 8-10 összetevőt, a beltartalom szerint számolva. A kész darát etetés előtt benedvesítem, hogy ne válogassák, ne szórják ki, így az adalékanyagok is rátapadnak.  Naponta két adagban kapják a kiszámolt fejadagot.

Előzmény: Omosimama (43282)
Omosimama Creative Commons License 2017.04.04 0 1 43283

Képzeljétek, elkezdtek kelni a kotlós alatt a csirkék. Délelőtt még csak kopogást hallottam, délben már csipogást is és ahogy az előbb bekukucskáltam a ládába, már egy fejecske is kikandikált a tollak közül.

Az áttelepítés leghamarabb holnap történik, addigra remélem kikel és "megerősödik" amennyi lesz. Azért van betéve indítótáp, dara és kamillatea, szerencsére a 400 literes hűtőláda elég tágas. A bebújóra meg hálót tettem, mert a többiek nagyon kíváncsiak.

Omosimama Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43282

De benedvesíted, mielőtt odaadod?

Előzmény: Ladybee (43280)
Karel1983 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43281

Én úgy gondolta, hogy  egyben, keverve darálnám le:

pl 50% kukorica, 20% búza, 20% zab, 10% kutyatáp, és ezt a keveréket tenném nekik ki. A tojó tápot külön etetőben adom.

Fogalmam sincs, hogy az arányok rendben vannak-e. 

Amit múltkor daráltam az kb 50% kukorica, 25 búza, 25 zab.  Olyan 10 tyúk folyamatosan eszi. Tojó táp körül meg csak 2-3 van általában.

Egyáltalán ebből a kutyatápból arányaiban mennyit kéne enniük?

Öreganyám áztatott be száraz kenyeret nekik, ahhoz nem igazán nyúltak. Zöldet eszik jól.

Előzmény: Ladybee (43280)
Ladybee Creative Commons License 2017.04.04 0 1 43280

Ha már megduzzadt, akkor eheti nyugodtan, de praktikusabb darálni és úgy adni. Amit én keverek nekik az 23 % ny. fehérje tartalmú.

Előzmény: Omosimama (43279)
Omosimama Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43279

A kutya (macska) táp ha beáztatod, vagy a háromszorosára duzzad. Ha a csirke annyit eszik belőle, mintha normál dara vagy egyéb lenne, és iszik rá (mert iszik) akkor félő, hogy beteg lesz, vagy ad abszurdum kidurran.

Előzmény: Karel1983 (43278)
Karel1983 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43278

Egy biztos, hogy most már nem fogok kapkodni baromfi vásárlás esetén....

Mindenkinek köszönöm a segítséget.

 

A kutyatáp csak áztatva jó? Mi lenne, ha ledarálnám a szemessel együtt terménydarálóval?

Ha már takarmányozás, mi az optimális összetétel a tojó tyúkoknál? (búza, kukorica,szotyola, stb...)

Kis almaecet is mehet nekik ahogy olvasom.

harCIBAnyulka Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43277

Sziasztok!

Kedves Thorr! Ezt a hozzászólást akár én is írhattam volna! :-) Centire ugyanígy. Először letojt tyúkok, sok bosszúság, dísztyúkok, ami alig tojt, az is ment a keltetőbe, kettőshasznú. Nekem farm color volt, szerettem őket is, de nem tojt annyit, mint a tojóhibrid, és nem volt olyan gazdaságos vágni, mint a húshibridet. (Nagyapám mondta mindig, hogy ami mindenre jó, valójában semmire.)

Egy költözés miatt a csodálatos vegyes (keverék) állományomat fel kellett számolnom, a keltetőt eladtam, pedig saját tojásból sosem keltettem 90% alatt.

Mostanra csak japik maradtak. Ha jól belegondolok, mindig is voltak, és én mindig japitojást használtam, hiszen a nagyját eladtuk, vagy ment a keltetőbe. Ha egy-két családot kell ellátni, én a japikra szavazok. Most a tavaszi időszakban 10 tyúkocskától 7-8 tojás van, télen 4-5 naponta. Igaz, hogy kisebb a tojás, de a tyúk fogyasztásához képest arányaiban nagyobb. 50-80 dkg testsúlyhoz 30-45 g-os tojás tartozik! Azt meg, hogy többet kell feltörni, megszokja az ember...

Emellett a japánok a kevert állomány miatt ellenállók, élelmesek, a szaporulatról maguk gondoskodnak, és szeretem, hogy kedvesek, bizalmasak. (Az itáliait utáltam, mert vadak voltak, pedig úgy neveltem őket, mint a többit, ha meg kaját vittem, még  a fejem tetején is jártak, nekifutásból rúgták ki a tálat a kezemből!)

Japi kakas helyett egy cuki kis nyírfa színű törpe cochin kakaskám van, mert nyugodtabb, csendesebb, igazi úriember!

Előzmény: Törölt nick (43274)
TazazTibi Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43276

Leghorn, itáliai félékkel garantáltan nem fogod tudni együtt tartani őket...azokból "pár db kakas" együtt  :D :D

De a tyúkjaik is összeférhetetlenek eléggé más fajtákkal ha együtt lennének.

Előzmény: Karel1983 (43275)
Karel1983 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 43275

Bizakodó vagyok, azzal nincs baj. 

a 27 tyúkból van 2 kopasz nyakú, 2 kopasz seggű, 2-3 aminek a szárnya kopasz kicsit. Többi elég jól néz ki.

 

Kicsit olvasgattam a tyúkokról és tojás termelőnek a Leghorn-t néztem ki. 

Nekem a kevésbé kényes fajta lenne jó.

Esetleg, ha vennék jércéket belőle, akkor azok meglennének a mostaniakkal egy helyen?

Vennék pár darab kakast is, hogy az se maradjon ki.

Előzmény: Törölt nick (43274)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.03 0 0 43274

A legelső tyúkjaim (rögtön 20 db) nekem is kitojt tojóhibridek voltak.

Az első pár napos lágyhéjú tojás után 2 hónapig nem tojtak.

Már majdnem levágtuk őket, amikor újra beindultak.

Bár eléggé tollhiányosan érkeztek, a tollak csak kb 2/3-a nőtt vissza, egy-két csupasz folt maradt.

Talán 2-3 db tollasodott ki teljesen.

Mindent összefoglalva én 1,5-2 évesen kaptam őket.

És még a kezdeti szünet után 2-3 évig elég jól tojtak.

Úgy emlékszem télen is, csak kevesebbet.

2-3 év múlva a java kivágásra került. A húsa nem tul jó (idős, rágós kemény, kevés hús)

5-6 éves kor után már tényleg nem éri meg tartani őket, akkorra szinte teljesen abbahagyják a tojást.

Mindamellett leszármazottjaik és 1-2 még iszonyatosan öregen (8 évesen?) most télen került itt nálunk levágásra.

Szaporítani nem nagyon érdemes, úgy kisérletezte ki a kisüzem őket,(többnyire hibridek)  hogy utódaik már  szinte mindig viszonylag rossz tojók lesznek- és ezt én is igazolhatom.

Gondolom így akarják biztosítani a piacot, mindig tőlük vegyél csibét, ne te szaporíts.

Ez így is van az iparban, a kis háztájiakban viszont sok csalódáshoz vezetett már,

sokan 1-2 tyúkgeneráció után fel is adták a tartását, mondván a saját udvarban nem tojnak.

Persze ha 3-4 évente új hibrideket veszel, akkor igen, de a saját szaporítás nem fog jó tojáshozamot adni, többnyire hibridből.

Ezután, és kicsit párhuzamosan is, tartottam sok-sok fajtát, előbb dísztyúkféléket, majd a

tojásszűke miatt mostanra már áttértem a tojó fajtákra.

(És más miatt is: igazából nálunk a kettőshasznúak húsát nem annyira szerette senki.

Kicsit keményebb, stb, nem olyan mint az omlós húshibrid, amihez szoktak az emberek...)

(Hús fajtát nem tartottam, de a kettős hasznú meg olyan lett egy idő után nekem mint a 4 évszakos autógumi: mindenre jó, de annyira semmire sem tökéletes.

Nem tojik elég jól, sokszor csak a felét mint más. A húsa nem olyan jó, mint a hús típúsuaknak..

Igazából mindenben csak egy közepes.

Ezért ha engem kérdez meg bárki, én most már mindenkinek mindig tojó fajtákat javaslok.

Azok legalább tojnak.

Egy most kezdő tyúktartó (egy mai ember) pedig úgyse szívesen vág le egy tyúkot a húsáért...

Hát még ha az a hús nem is annyira jó, meg majd pláne.

Ha van lehetőség, akkor a tojó fajtákon belül a nem hibrideket részesítem előnyben,

mert ha tovább szaporítom, keltetem azok ugyanolyan jól tojnak majd mint a szülők, ellentétben a hibridekel, amit szerintem direct erre vagy ez ellen nemesítettek ki.

 

Szóval jók is lehetnek a kitojt tojóhibridek néha, én is azzal kezdtem, 2-3 évig sok volt is, majd egyre kevesebb, de volt amelyik még 5-6 év múlva is itt volt, és nemrég vágtuk le.

(Úr isten, az a tyúk akár már 8 éves is lehetett- persze ilyen idősen már nem nagyon tojt,

jól legalábbis nem. De az első 2-3 évben még elég jók voltak...)

 

Úgyhogy hajrá, ne veszísd el a kedvedet.

Az a mondás járja amúgy is, hogy mindenki kitojt tyúkokkal kezd.

Előzmény: Karel1983 (43264)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.03 0 0 43273

Ennek örülök!

Sikeres és örömteli keltetést mindenkinek!

Előzmény: ninja420di (43253)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.03 0 0 43272

Tojás van (hála istennek) így húsvét közeledtével.

Ha majd esetleg gyűjteni kell kezdeni szólj!

Mindjárt Ónodi vásár!

:-)

Bevásárolok majd vagy 2-3 hónapra.

Bár amennyit ez az 5 tyúk eszik, akár fél évre is...

Előzmény: fürjfürkész (43244)
TazazTibi Creative Commons License 2017.04.03 0 0 43271

Áss nekik sok gilisztát ha teheted ,áztass minnél többször kutyatápot,és adj nekik.Meg szotyit is,arra rá fognak szokni,és így nagyon sok fehérjéhez jutnak plusszban,a kajájuk mellett,aztán elöbb utóbb átszoknak a háztáji életmódra.Tyúkhúrt sem fogják visszautasítani biztosan...mostanság van abból is sok...

Előzmény: Karel1983 (43264)
Omosimama Creative Commons License 2017.04.03 0 0 43270

Akkor énnekem nagy szerencsém volt, mert azokból egy se pusztult el. De hát kockázat nélkül nincs rizikó.

Előzmény: fürjfürkész (43268)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!