Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.07.12 0 0 8505
Szerintetek normális rövidítése a Nemzeti Nyomozó Irodának az, hogy NNI? (Már eleve a különírás is vitatható: nem inkább Nyomozóiroda?) Szerintem egy rossz precedens keletkezett arra nézve, hogy a mozaikszó egyik betűje helyett lehet alkalmazni lehet a betűt alkotó grafémát is. Hasonló példát nem id tudok felidézni. Rumci egyszer megvédte ugyan az NNI formát, de emlékeim szerint mintha argumentum ad hominem jelleggel érvelt volna. Tudom, hogy az NNYI kicsit idétlen, de szvsz nincs normális alternatívája. 
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.10 0 0 8504
szerintem meg az lett volna a helyes válasz,

ha egy időben, egy járművön mentek Debrecenbe akkor VELE mész,
ha nem együtt mentek akkor nem vele
Előzmény: cecilke (8499)
3x Creative Commons License 2010.07.10 0 0 8503
(amúgy angolul kötőjellel kéne: the-birth-of-a-boy-is-more-valuable attitudes, bár a Google tanúsága szerint ilyen hosszú kifejezésnél ott is inkább az idézőjel a szokásos:
"the birth of a boy is more valuable" attitudes)
Előzmény: 3x (8502)
3x Creative Commons License 2010.07.10 0 0 8502
vagy "értékesebb a fiúgyerek"-szemlélet
Előzmény: aldilá (8501)
aldilá Creative Commons License 2010.07.09 0 0 8501

Index fohìrèben, cìmlapon:

 

"...az egykézési kötelezettség és az értékesebb fiúgyerek-szemlélet miatt egyre több kislánynak kell meghalnia."

 

Jòl van ez ìgy? Nem kekeckedès, hanem okulàs vègett kèrdezem. (En ìgy ìrnàm: értékesebbfiúgyerek-szemlélet, de talàn jobb lenne ez: a fiùgyereket èrtèkesebbnek tartò szemlèlet miatt.)

fautas Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8500
Miért ismétled az egészet? Én már beletörődtem, hogy ez nem is kapcsolódik a kérdéshez.

Hyuji egyszerűen melléütött, a b szomszédos a v-vel. (Talán nevetséges, de én a Debrecenbe-bele összefüggést véltem látni a kérdésben, amíg 3x rám nem szólt.)

A településnevek helyragokkal topikban az utolsó hsz. 8 éves, jó lenne frissíteni, mert e téren sem vagyunk még mindentudók. Hallottam valahol mostanában, hogy egy új lexikon a magyar helységnevek mellett megadja az őslakosok által használt helyragot is. Tud valaki róla, melyik ez? Sok meglepetést várok tőle. Én is tapasztaltam már, hogy a mi, végződésen alapuló "szabályainkat" kisebb településeken a helyben lakók nem mindig alkalmazzák.

Ha itt nagyon off, menjünk át vele a megfelelő helyre.
Előzmény: cecilke (8499)
cecilke Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8499

Más városok:
Debrecenbe, Debrecenben, Debrecenből,
Sopronba, Sopronban, Sopronból.
Ebből a való életben a -ban is csak -banak hangzik. Bár írásban csúnya hiba, de kopik, főleg a fiatalabbaknál.


Nem mindegy, hogy melyik városhoz melyik rag illik.
Minden névnek megvan a saját ragozási szokása a kettő közül.
Tehát Budapestre jó, Budapestbe hibás, viszont
Debrecenre hibás, Debrecenbe jó.
Sőt vannak egyedi ragok is Pécsett, Győrött, bár ehelyett van "szabályos" ragja is: Pécsen, Győrben.

Mintha az egyikbe bele mennénk, a másikra rá, a ragozás a várostól függ.
Szoktak rá szabályokat kreálni, de túl sokféle, ezért inkább olyasmi, mint a német nyelvben a szavak "neme".

Még annyit, hogy idegen városokhoz mindig a -ba/-be, ..., tehát Debrecen, Sopron a minta, Londonba, és nem Londonra, Berlinbe, és nem Berlire.
Hagyományos magyar városok nem számítanak ilyen szempontból külföldnek, Kassára vagy Kolozsvárra.

Magyar városokhoz gyakoribb a -ra/-re, -on..., tehát Budapest, Miskolc a minta.
Tankönyvek foglalkoznak ezzel, de röviden legyen most elég ennyi.
Volt itt egy topik: településnevek helyragokkal, azon vesézgették ezt.
Előzmény: fautas (8497)
3x Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8498
(Szerintem te még gyakorolhatnád az olvasást, mert nem ezt kérdezte, elég egyértelmű, hogy mit kérdezett, nem ezt)
Előzmény: fautas (8497)
fautas Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8497
Szerintem Hyuji , te másra gondolsz, a többiek talán nem pontosan arra válaszolnak, amit kérdezel. (Vagy én gondolok másra?)

Vannak városok,
amelyek nevéhez a -ba/-be, -ban/-ben -ból/-ből ragokat használjuk,
másokhoz a -ra/re, -on/-en/-ön, ról/-ről ragokat.

Példák:
Budapestre, Budapesten; Budapestről,
Miskolcra, Miskolcon, Miskolcról,
Szegedre, Szegeden, Szegedről.

Más városok:
Debrecenbe, Debrecenben, Debrecenből,
Sopronba, Sopronban, Sopronból.

----

Nem mindegy, hogy melyik városhoz melyik rag illik.
Minden névnek megvan a saját ragozási szokása a kettő közül.
Tehát Budapestre jó, Budapestbe hibás, viszont
Debrecenre hibás, Debrecenbe jó.

Mintha az egyikbe bele mennénk, a másikra rá, a ragozás a várostól függ.

Most nincs időm részletesen elmondani, csak a többiek figyelmét hívom fel vele, hogy te erre gondolhattál, majd ők segítenek.

Még annyit, hogy idegen városokhoz mindig a -ba/-be, ..., tehát Debrecen, Sopron a minta,
Londonba, és nem Londonra, Berlinbe, és nem Berlire.

Magyar városokhoz gyakoribb a -ra/-re, -on..., tehát Budapest, Miskolc a minta.
Tankönyvek foglalkoznak ezzel, de röviden legyen most elég ennyi.

Üdvözöllek:
fautas
Előzmény: Hyuji (8486)
hacso Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8496
Az első töve: kényszerít, a másodiké: kényszeríttet, így a második jelentése kb. 'vkit kényszerít/utasít, hogy az kényszerítsen'. Ha ennek egyáltalán tudunk értelmet, megfelelő beszédszituációt tulajdonítani...
Előzmény: 9414 (8494)
hive Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8495

Attól függ, mit akarsz írni, mind a kettő létező szó, bár az utóbbi eléggé nyakatekert és meglehetősen ritkán fordul elő, ha egyáltalán (vö. építette, építtette).

Előzmény: 9414 (8494)
9414 Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8494
Üdv. Mindenkinek! Szerintetek, hogy helyes: kényszerítette, vagy kényszeríttette. Egy t, vagy két t?
3x Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8493
(illetve átvitt értelemben: ne menj bele - don't accept it)
Előzmény: cecilke (8492)
cecilke Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8492
Mikor külföldiként rákérdezel valami számodra furcsára vagy értelmetlenre, mindig elgondolkozom, miért is így mondjuk, vagy hogyan mondhatnánk másként. Az ember csak beszél automatikusan, nem elemzi magát folyamatosan, milyen szerkezetet hozott létre a mondatban.
A belét csőre, lyukra, gödörre, ilyesmire mondjuk. Tipikusan pocsolyára. Ne lépj/menj bele a pocsolyába! Már szobába vagy barlangba is csak bemegyek.
Előzmény: Hyuji (8486)
Hyuji Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8491

Szia NevemTeve!

 

Kosz!

Előzmény: NevemTeve (8488)
Hyuji Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8490

kedves hive!

 

Koszonom szepen, hogy valaszoltal ra! Nagyon halas vagyok neked!

Előzmény: hive (8487)
hive Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8489
ne kavard már meg szegényt ;)
Előzmény: NevemTeve (8488)
NevemTeve Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8488
Nem, nem bele, hanem vele.
Előzmény: Hyuji (8486)
hive Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8487
Nem, a bele ebben az esetben nem használható.
Előzmény: Hyuji (8486)
Hyuji Creative Commons License 2010.07.06 0 0 8486

Sziasztok!

 

Lenne egy kerdesem.

 

"Peter Debrecenbe megy, es en is oda megyek." Itt "oda" helyett "bele" is hasznalhato-e? Tehat velemenyetek szerint "Peter Debrecenbe megy, es  en is  bele megyek"  is jo mondat? Csak jut eszembe, de nem jol tudom, ezert  meg  szeretnem kerdezni valakitol. Elore is koszonom!

 

Hyuji

Törölt nick Creative Commons License 2010.07.04 0 0 8485

Én ugyan nem kívánom meg, hogy a köztársasági elnök minden kérdésben ellenálljon, de amikor ez fontos, akkor igenis álljon ellen a kormány nyomulásának.

 

Ha e példamondat helyes, akkor talán arra következtethetünk, hogy az előtag szeparálása nyomatékosítást fejez ki. De ebben nem vagyok biztos.

Előzmény: 3x (8484)
3x Creative Commons License 2010.07.04 0 0 8484
Pl.
"Az én felfogásom, hogy a köztársasági elnök ne ellenálljon a kormány szándékainak, hanem segítse őket."

:-)))
Előzmény: hacso (8482)
3x Creative Commons License 2010.07.04 0 0 8483
Ez a statisztika semmit nem jelent, mind a kettő jó a maga helyén a Gugli nem tudja kiválogatni azokat az eseteket, amikor csak az álljon ellen, illetve amikor csak az "ellenáljon" a jó, netán, amikor egyenértékű.
Előzmény: Törölt nick (8481)
hacso Creative Commons License 2010.07.03 0 0 8482
Az "álljon ellen" 17 ezer találata számomra nyilvánvalóvá teszi, hogy sok beszélőnek elváló. Ráadásul nekem a
*Ne ellenálljon!
mondat teljesen rossz. (Kivéve esetleg vmiféle kontrasztív jelentést.)
Az "ellenálljon" alak találatai semmit sem bizonyítanának magukban, hiszen kötőmódban az igekötő jelemzően az ige előtt marad. Pl.
Nehogy elmenjen!
Azért ment, hogy megnézze a premiert.
Előzmény: Törölt nick (8481)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.03 0 0 8481
Egy kérdés: az ellen- előtag elváló? Pl. ellenálljon vagy álljon ellen a helyes? Az előbbire 40, az utóbbira 17 ezer találatot ad a gugli. Netán mindkét alak helyes, ill. árnyalatokat fejeznek ki?
walhalla93 Creative Commons License 2010.07.03 0 0 8480
Sziasztok!
Tudna nekem valaki linkelni eufemizmusról szóló folyóiratcikkek, tanulmányok címeit? Én nem nagyon találok, jól jönne egy kis segítség. Előre is köszi!
Hyuji Creative Commons License 2010.07.03 0 0 8479

kedves cecilke!

 

Nagyon szepen koszonom, hogy kijavitottad a hibamat! Oszinten szolva a magyar nyelv nagyon nehez, de ugyanakkor nagyon erdekes is!

 

Hyuji 

Előzmény: cecilke (8475)
cecilke Creative Commons License 2010.06.22 0 0 8478
Illetve ki lehet találni olyan némileg ritka helyzetet, amikor éppen mondható így:

hogy egy kicsit nekem kell gondolkoznom rajta

De akkor erős a nyomaték a nekem-en. Olyankor odaérted, hogy nekem kell gondolkoznom, nem pedig XY-nak.
Előzmény: cecilke (8475)
cecilke Creative Commons License 2010.06.22 0 0 8477
Értéksemleges, némileg ironikus lettem volna, de nem sikerölt. Inkább csak a keveredésre akartam célozni, hasonlóan a vaj van a füle mögött jelenséghez.
Előzmény: 3x (8476)
3x Creative Commons License 2010.06.22 0 0 8476
Ez SZVSZ csak purizmus, a köznyelvben mindegyik jó, semmi slendrián nincs benne, illetve csak annyira, mint minden más ilyen közhelyessé vált fordulatban.
Ezen az alapon a régóta sem helyes, mert az tkp. "rég történt/volt valami" óta helyesen, anélkül "slendrián", de részemről mondjunk pongyolát.
Előzmény: cecilke (8474)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!