Keresés

Részletes keresés

Floo2 Creative Commons License 2008.12.26 0 0 3106
Sajnos a hosszútávú előrejelzések nagyon hideg időszakkal riogatnak, illetve van egy saját elméletem, ami szerint is nagyon nagy esélye lehet egy, akár katasztrófális időszaknak is!
aiol19 Creative Commons License 2008.12.26 0 0 3105
Igen, ilyen is előfordul, erre is csak azt tudom mondani, hogy meg lehet vele próbálkozni és ha bevált módszerként sikerül, akkor az nagy könnyebbség lesz mindannyiunknak. De azt azért nem gondolnám, hogy annyira könnyű dolgunk lenne vele, mint a füge szaporításával. Régebben egy nagyon kedves topiktársunk, akit a csomagküldők már többedszer csaptak be az "öntermékeny", valójában hímnemű kivivel, gyökerestül kiásta és nem sokkal utána a gyökérmaradványból kihajtott az új kis növény, ami azt bizonyítja, hogy a vitalitása óriási, de az eddigi tapasztalatok szerint a gyökereztetés megfelelő hormonok nélkül nem megy.
Előzmény: Törölt nick (3101)
aiol19 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3104
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9147828&la=84339055
Előzmény: aiol19 (3103)
aiol19 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3103
Van egy stevia című topik is itt. Írtam e-mail-t.
Előzmény: vica46 (3102)
vica46 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3102

 

 

   Kevéssel többet ,nemegyszerü feladvány ,még kevés a tapasztalat ,de alakul 

       vica

Előzmény: ninovarga (3100)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3101
És a gyökérdugványozáshoz mit szólsz?Csak azért kérdezem,mert az én kivieim közül a ház előtti is úgy keletkezett,hogy azn eredetileg a helyén lévőt kiültettem a kertbe,miután nem termett.Aztán -gondolom egy benn szakadt gyökérből-kihajtott egy másik...és ez felnőve előbb termett mint az anyja.Szóval talán ezzel lehetne próbálkozni és így talán uaz /fiu v. lány /szaporítható mint az anyanövény,mit gondolsz ?
Előzmény: aiol19 (3061)
ninovarga Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3100
Azt tudom, hogy trópusi gyógynövény, a leveleiből édesítőszert vonnak ki és gyógyhatással is rendelkezik. Soha nem láttam közelről ilyen növényt, nem tudom előfordul-e ez esetleg üvegházi, vagy edényben nevelt növényként Magyarországon. Te lehet, hogy tájékozottabb vagy vele kapcsolatban, mint én.
Előzmény: vica46 (3098)
Floo2 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3099
Neked is Boldog Karácsonyt, nem ismétlem Nino-t, remélem sok ismerettel gazdagítod a topicot!
Előzmény: Mediterránum (3095)
vica46 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3098

 

 

  Kedves NInó

  

Tudsz valamit a STEVIA-ról   VIca

 

 

 

Előzmény: ninovarga (3096)
Floo2 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3097
Napi maximumot jelzi az első szám!
Előzmény: ninovarga (3089)
ninovarga Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3096
Kedves Tibor!
Köszönjük kedves jókívánságaidat, hasonló jókat kívánok Neked. A szerencsés körülményeknek köszönhetően Flooval együtt már sikerült Veled megismerkednünk, mielőtt még ebben a topicban új társként köszönthettünk. Személyes beszélgetésünkkor kiderült, hogy nagyon érdekelnek a gyümölcstermő növények is. Kövesd ezt a topicot is, tegyél fel számodra esetleg új kérdéseket a telepítésre váró fajokkal kapcsolatban, illetve beszélj az eddigi tapasztalataidról, itt mindenkit minden nagyon érdekel. Tudjuk, hogy Te is értékes ismeretekkel és tapasztalatokkal tudsz gazdagítani bennünket, hiszen nagyon komoly kertészkedői múlt van mögötted. Örülök, hogy itt vagy, már vártuk a belépésedet.
Előzmény: Mediterránum (3095)
Mediterránum Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3095
 

KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK A FÓRUM ÖSSZES TAGJÁNAK!!!!!!!!!!!!

 

 

Nagyon örülök, hogy részt vehetek ebben az internetes hozzászolásokba. Így nagyon sok információhoz jutottam. Megismertem nagyon sok hozzám hasonló érdeklődésű embert. Hosszú évek tapasztalatát megoszthatjuk egymással, és esetleg új növényekkel gazdagíthatjuk kertünket.

Véleményem, hogy ha elképzelésünk, tapasztalatunk nem azonos,  az nem baj, ez még építő jellegű is lehet. Lényeg az, hogy tiszteljük egymást, elképzeléseit, és véleményét.

Ninovarga és Flo1 külön köszönöm érdeklődéseteket. Remélem kapcsolatunk továbbra is "gyümölcsöző" lesz.

sbubu Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3094
Szia AIOL !
Jujuba: Ha nem látszik az oltás helye, lehet, hogy mégis az, csak lejjebb(föld alatt van), mert a ritkább nagy tüskéjüek nekem mind oltványok. Az alanyok kis apró, vékony letörös tüskéjüek. Egyébként a növény olyan bokorfa jellegü.
Papauból 1db oltványt tudok(azt hiszem Wells), idősebb alanyon 7500 Ftért, nyáron lesznek szerintem kisebbek 5ezer körül, Wells és Mango fajták.
Ezek kalandos úton az USA-ból jöttek pár éve Magyarországra és abból olt egy ismerősöm.
Időközben jöttek még más fajták is NyEurópából, de még kicsik a továbbszaporitáshoz(ezek a hurkapálca vastagságúak kb 15 cm-esek, 35 Euro körüli áron voltak tavasszal). Előbb utóbb ezekből is lesz szaporitás, azt hiszem másik 4 fajtáról van szó.
Előzmény: aiol19 (3057)
sbubu Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3093
Szivesen adok oltóágat a jujubákról, nem nagyok még a fák, de néhány vesszőt le lehet csippenteni róla. Kérlek tavasz elején majd figyelmeztess !
Előzmény: jozso48 (3004)
Island* Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3092

Sajnos nem, bár az lehetnék.

Más területen (dísznövények: leanderek, bougainvilleak stb.) vannak nagyobb szaporítási, termesztési ismereteim, de azok is hobby szinten. :)

Előzmény: valila (3071)
sbubu Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3091
Szia Groowe!

A jujba termése frissen biztosan finom, aszalni is lehet, egy viszonylag szátaz gyümölcs. Az íze kicsit az almára hasonlít, de nem olyan lédús. Tudomásom szerint önporzós, de nekem mindig is több fám volt belőle.
A treeemail.hu oldalon biztos lehet kapni.
Előzmény: groowe (3005)
ninovarga Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3090
Nem tudom, mikortól számítják a "globális felmelegedés" kezdetét. De, ha mondjuk 1995-től, akkor figyelmükbe ajánlanám 1996-97, 2001-02, 2002-03, 2004-05, 2005-06 teleit, hogy csak a legcsúnyábbakat említsem. Aztán gondolkodjanak el rajta, de tényleg GONDOLKODJANAK el! Különösen a Kárpát-medencére mediterrán viszonyokat vizionálóknak ajánlanám a figyelmébe mindezt!
ninovarga Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3089
Úgy gondolom, az első szám a napi maximumot jelenti. Vagy a napi közepet?
Ez az a tél, amire a pálmás Tibor hivatkozott Gellénházán. Bizony, könnyen belátható, hogy itt már egyes növények túléléséhez városi fűtésre is szükség volt.
Az ezt követő nyáron Pécsen járva a fügéknél még a 2003-asnál is nagyobb pusztulást láttam. Ekkor figyeltem föl nemtermő fajta túlélő példányokra.

Ebből lehet igazán megérteni egy szlovéniai jeruzalemi -18,5 abszolút minimum jelentőségét. Miközben Firenzéé ugyanarra a fél évszázadra vonatkozóan -23 fok. Fantasztikus! De ezek nélkül a viszonyítások nélkül az ember csak különböző tévhitek és sztereotípiák kábulatában élne. Bármit el lehetne vele hitetni.
Előzmény: Floo2 (3088)
Floo2 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3088
Mivel most ráérek, én is kutakodtam egy kicsit :))
Állítólag az 1996-1997-es tél kemény hideget hozott, hát utánanéztem!
1996. december 31-én ilyen hőmérsékleteket mértek!

T max T min

SZENTGOTTHARD -9.9 -17.7
NAGYKANIZSA -11.5 -22.6
TASZAR -12.0 -23.0
SIOFOK -12.1 -18.5
PECS/POGANY -10.3 -22.1
PAKS -9.5 -21.4
BAJA -10.6 -22.1
KECSKEMET -9.5 -21.2
SZEGED -9.0 -20.0
BEKESCSABA -8.4 -18.0

Nagyon kemény lehetett, a Pécs-Pogányi dombtető a legmeglepőbb a -22 fokkal!
Nem is tudom milyen idő lehetett, mert közben a fagyzugabb Paks és Nagykanizsa is enyhébbet mért!?
Csúnya telek voltak, legalábbis a korlátozottan téltűrő növények szempontjából biztosan!
Előzmény: ninovarga (3085)
ninovarga Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3087
Valóban úgy értelmeztem, ahogy mondod.

Sőt a radarkép tanúsága szerint még fél 12-kor is +2 fokon tartja magát Muraszombat a fölötte lévő viszonylag intenzívnek látszó csapadék ellenére. Érdekes, hogy a felhőzet teljesen olyan, mintha enyhülés közeledne abból az irányból, csak sajnos a tendencia fordított.

Ezek azok a szituációk, amelyekre múltkor utaltam azzal, hogy a déli területek fölött halmazállapotváltás után is még hosszabban elidőző csapadéktevékenység okozhat pontosan ott megmaradó havat, ahol a papírforma szerint melegebbnek kellene lenni és teszi a térséget még kitettebbé a veszélyesebb alacsony hőmérsékletek kialakulása esélyének, a hómentes, a betörés idején ellenállást nem tanúsító északi területekkel szemben, amelyek ezáltal hómentesek maradnak.
Előzmény: Floo2 (3084)
ninovarga Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3085
2001. karácsonya egy iskolapéldával ajándékozta meg azokat, akik a jelenségek megfigyelésével szeretik gazdagítani a tudásukat és mindig arra törekszenek, hogy a dolgok természetét a maguk valóságában magukból a dolgokból értsék meg.

Nézzük meg hozzá a 24-éről 25-ére virradó éjszaka minimumhőmérsékleteit:

Néhány országrész egymáshoz viszonylag közeli állomásának adatait igyekeztem egymás mellé rakni, aztán az eddigi ismereteink alapján ki-ki elemezheti az okokat és összefüggéseket

Nagykanizsa: -20,1 - Zalaegerszeg: -10,6

Kaposvár(Taszár): -23,6 - Pécs(Pogány): -14,3 - Baja: -24,5 (Szeged: -24,9)

Agárd: -19,5 - Veszprém: -10,9

Miskolc: -17,5 - Eger : -14,9

A sor végén, a karácsonyi torta tetejére habként az a Szécsény, amelyik az idei őszön -15 fok alatti hőmérsékletet produkált már, miközben a mai napig az egész országban nyári virágok virítanak, DE AKKOR AZ ORSZÁGBAN EGYEDÜLIKÉNT, BORULT ÉGGEL ÁLLT:

-7,2 fok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ezen adatok értelmezése révén mindenki megítélheti, hogyan foghatók fel a korlátozottan téltűrő növények téli túlélésének esélyei adott évben és különösen általában.
Képzeljük el, hogy mondjuk, egy tél abszolút minimumait egy ilyen éjszaka adná. Mutatna-e (és a valóságban ez az adatsor mutat-e) összefüggést az ország égtájak szerinti tagolódásával?
Floo2 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3084
Szia Extrem, üdv. újra köztünk! :))
Nino szerintem arra értette a "végvárelesést", hogy itt még tartotta magát a meleg az eső/hó előtt!
Sőt, most nézem, Lendva és Muraszombat még mindig tartja magát, fél 11-kor is még 3 fok volt!

Podatki samodejnih postaj

Četrtek, 25. decembra 2008, med 10:00 in 10:30
Samodejna merilna postaja Temperatura Veter
°C smer hitrost sunki

Lendava 3 SV 4 10
Murska Sobota 3 SV 5 13

Egyébként az elkövetkező 1 hétben -5-10 foknál hidegebb nem lesz, köszönhetően a folyamatos északkeleti szélnek, amikor meg majd leáll, addig a magasban történő melegedés miatt beállhat a hidegpárna, illetve a most hullott 1-2 centi havak el fogak tűnni!
Itt most eseget a hó, de eddig egy deka hópehely sem maradt meg, egész nap esne így akkor sem maradna meg!
Előzmény: Törölt nick (3083)
H.J Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3082
Szia Valila
A képet az internetről kerestem.Egy ,egyszerűbb, természet közelibb képet kerestem,nem a szokványos "csillagos-rénszarvasos,télapósat.A gesztenyédre nagyon vigyáznék,hogy a szavamat állni tudjam,de sajnos fogalmam sincs hol lehet. Majd tavasszal,amikor megjelennek rajta a levelek.A " támogatásod nagyon szépen köszönöm,bár így utólag már szégyenlem magam a kirohanásomért.Sajnos nagyon rossz természetem van.Ha a barátaimat,vagy a hozzám közeli embereket ok nélkül bántják,nem mérlegelek."Így,vagy úgy"de kiállok mellettük.
Kellemes Ünnepeket
Előzmény: valila (3068)
vica46 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3081

 

 

       Üdvözöllek.

 

      Tudod egy  csomó magt is kaptam ,és van amit nem ismerek .Mirtusz is van ,nem tudom magrók ki kel  e  van aminek a nevét sem tudom  mert az ismerősöm csak azt mondta szép Kanadábanés Amerikában volt   ,össze szedett minden növényröl amit tudott mert ismeri a hóbortomat,magot palántát vesszőket ,ezért most törhetem a fejemmelyik micsoda, köszönöm a segitségeteket

 

 

       Vica

Előzmény: szaguaro (3077)
Floo2 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3080
Ez a 2. Szenteste zsinórban, hogy havazik, a görögök bekapnak egy -10-15-öst meg 5 centi havat, kíváncsi lennék akkor mi lenne ha nem globális felmelegedés lenne!?
Előzmény: Floo2 (3079)
Floo2 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3079
Persze-persze, semmiben nem lehet megbízni, de éppen azért írtam, hogy régóta figyelem a szitut!
A térkép felbontása sem feltétlenül pontos, ezek az éjszakai hőmérsékletek, amiket a modellek várnak derült éjszakára, mindig felül vannak becsülve, mert a modell nem számol a domborzattal, egy kb. domb-fagyzug közti átlagot ad!
Azért írtam, hogy ha a modell vár -5-10 fokos hőmérsékleteket, az már komoly!
A tengerparton biztos nem lesz ennyire komoly a tenger fűtő hatása miatt, de komoly hideg szakad le rájuk, annyi bizonyos!
Neked is Boldog Karácsonyt, mindennyian köszönjük a Te munkásságod is!
Előzmény: aiol19 (3073)
ninovarga Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3078
Nemsokára a végvárak is elesnek...
szaguaro Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3077
Bár a Floridával kimondottan nincs tapasztalatom, de a Cornusok csonthéjasok, átfekvő maggal. Rétegelni kell nedves homokba télire, és utána elültetni. Sztem hideghatás sem ártana neki.
Előzmény: aiol19 (3075)
vica46 Creative Commons License 2008.12.25 0 0 3076

 

 

    KEdves Valila

 

 

 A férreértés elkerülése végett ,nem termelő vagyk ,csak hobbiból  gyüjtöm a növényeket azért, hogy ne vegyszeres gyümölcsöt keljen enni.Most már ráérek foglalkozni vele . A felsorolás hosszu lenne  de párat megpróbálok.Van rozmaring ami eddig még nem fagytt el ithonról vittem a telekre hajtást tavaj előtt ,már méter körüli ,  fagy előtt még virágzott ,tárkony.oregano,kakukkfű vagy 3 fajta.lestyán,zsálya 3 féle,citromfű,évelőbazsalikom ,menta,vadfokhagyma ami virágzás után rengeteg pici fohagymát hoz a mag helyett olyan mint egy csokorvirág,borsfű,gyógynövények is vannak ,aloé vera barbadenis  stba gyógynövényeket használjuk ,nem patika szereket .

Talán,kérdezz ha valami érdekel ,arra tudok válaszolni,

  

 

    Boldog Karácsonyt neked

 

             Vica

Előzmény: valila (3071)
aiol19 Creative Commons License 2008.12.24 0 0 3075
Kedves Vica!

Próbálkozni mindig érdemes, csak mindig érdemes felkészülni a reális esélyekre. Az ígért csemeték megbízható, olasz mikroszaporító laboratóriumból származnak, nem merülhet fel náluk az egyes magyar kertészetekben előforduló tévedés, vagy esetleges szélhámosság eshetősége! Nem tudok Cornus florida ügyben segíteni.

Békés, szeretetteljes Karácsonyi Ünnepeket kívánok!
Előzmény: vica46 (3070)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!