Keresés

Részletes keresés

HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.06.17 0 0 10937
Ja, hogy télen még te sem használtad igazán?
Előzmény: Törölt nick (10936)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.06.17 0 0 10935

Szia!

 

Scharabeus a 10657-re gondolt.

Előzmény: latya (10933)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.06.17 0 0 10934

Így értem már.

És mi a tapasztalatod gazdaságosságban és komfortban a cserépkályhához képest?

(Természetesen jó cserépkályhát véve alapul.)

Előzmény: Törölt nick (10931)
latya Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10933
Az 1657 nem a te hsz-od. Légyszi linkeld.
Előzmény: Törölt nick (10932)
latya Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10930

Sziasztok!

 

Az elmúlt egy évben sokat olvastam a topikot, sokat tanultam belőle, pár jótanácsot is kaptam tőletek.

Elérkezett a nap, hogy elkezdjem a kandallónk megépítését.

A tűztérbetét egy Kratki Zuzia lesz, a kéményünk 20-as Leier.

 

Mivel a képes hozzászólásokból sok ötletem merítettem, úgy gondolom, hogy megosztom veletek a kandalló építésének folyamatát én is képekkel illusztrálva.

 

Tegnap kezdtem az alap építését.

 

 

Hogy is legyen az áthidalás?

 

 

Mivel a nyílás 40cm széles, a tűztérbetét pedig 65cm, tehát simán felfeküdne az YTONG alapon majdnem csak ilyen sima áthidalást csináltam, de biztonság kedvéért

válaszfaláthidalókat tettem inkább be.

 

 

Itt tartok most, ha valami hülyeséget csinálok, légyszi sikítsatok!

 

üdv:latya

HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10928
Szia Scharabeus!

Mi volt egyébként az döntésed alapja, amikor a cserépkályhát kandallóra cserélted?
Előzmény: Törölt nick (10921)
tűz_tér Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10927
Szia Doki!

Hagyd már ezt a szervizes témát.
Vannak az országban olyan forgalmazók, kandallóépítők, akik a 10-30 év szakmai tapasztalatukkal gond nélkül ellátják az általuk forgalmazott készülékek szervizét. Főleg ha az 10 éves távlatban is max. ajtótömítés cserére korlátozódik.

Értem én, hogy szeretnéd magad egy márkafüggetlen szakértőként pozicionálni, csak épp nem vagy az (márkafüggetlen). Ezer szállal kötődsz az általad szervizelt gyárhoz, forgalmazod, beépíted, népszerűsíted a termékeiket. Nincs ezzel semmi baj részemről, csak ismerd már el végre.

Ismerjük egymást személyesen, nincs kétségem afelől, hogy legjobb szakmai tudásod szerint, lelkiismeretesen adsz tanácsokat. Fogadd el végre, hogy van még az országban rajtad kívül is néhány ember, aki hasonlóan cselekszik.
Előzmény: Törölt nick (10903)
tűz_tér Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10926
Ha a kürtő egyébként jó állapotban van, és száraz fával vagy brikettel tüzelsz, akkor nem szükséges.
Tanácsos elégetni benne (használattól függően) évente 1-2 kéménytisztító hasábot, nagyon jó tapasztalataim vannak vele.

Astrat ne kösd rá a 14x14 cm-es kéményre, van folytonégő tűztér ugyanabból a gyárból, Astra áron, de 150 mm-es csonkkal. Annak a fojtásai, a szekunder levegő szabályzása is a kisebb keresztmetszethez van méretezve, a névleges teljesítménye 1 kW-tal kisebb csak.
Astra egyedül a pillangószeleppel nyújt többet, de arra a kisebb kéményben egyébként sem lenne szükséged.

Előzmény: Lud (10918)
Lud Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10925
fabrikettre gondoltam igazából. 3500-5000Ft-ig láttam mázsáját a neten, a hasogatott tűzifa ahol én néztem 2200. ugyanakkor azt is olvastam, hogy vannak akik maszek sajtológéppel aszatalos hulladékból - akár fenyőből is - gyártják a brikettet. a minőség nyilván nem ugyanaz és drágább árért mint a fa ócskaságot is kaphatok. ezért kérdeztem milyet érdemes, esetleg külső ránézésre, vagy súlyra egyből kiderül mi a silány minőség, meg egyáltalán valóban közel annyira gazdaságos-e, mint a tűzifa.
a fabrikettnél eddig egy negatívumot olvastam - ha nedveséget kap mehet a kukába, tehát ezt zárt helyen kell tárolni lehetőleg. nálam a tárolás is megoldható
Előzmény: Törölt nick (10922)
Lud Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10924
köszönöm a választ.
az astra2 adatlapján azt olvasom, hogy 180mm-es a füstcsonk.
kéményseprős műszakis ember olyat mondott, hogy nagyobb keresztmetszetet ne válasszak, mint 130mm. tudom hogy sok dologtól függ egy kémény huzata, de nem szeretnék visszafüstölést, sem konfliktust a kéményellenőrzéskor (tudom, ne engedjem be a házba:)
Előzmény: Törölt nick (10921)
Émile Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10923

  Most derült ki hogy gázod is van. Valószinű a bélelés is anno azért lett.

 

 

 Azért vigyázz,  a gáz  és a szilárd tüzelés nem biztos, hogy mehet ugyan abba a kéménybe.

 

 

 

 

 "a télen és gázzal nincs "kedvem" fűteni, "

 

 

 Tény az elmúlt években az óccsó gázból az egyik legdrágább fütőanyag lett, de van kényelem is a világon. És azért nem   annyira drágább, hogy kinlódni kellene egy szakaszos fűtéssel.

 Ha viszont van  olcsó tűzelő és kedv  a fűtéshez ,   azzal is lehet.

 

 

  A falak vastagságát meg meg kell mérni. Vakolva legalább 40 cm -nek kell lenni. (igaz a mai normáknak már ez sem felel meg ).

  Segítség lehet még a födém hőszigetelése - az a legegyszerűbb.

Előzmény: Yena (10919)
Yena Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10919

Hát ez az! Rátapintottál.

A falak nincsenek szigetelve de vékonynak se mondható.

Mivel ott leszünk a télen és gázzal nincs "kedvem" fűteni, igy marad a kályha. Már az is segitség, hogy ha a nappaliban tudok meleget csinálni és este meg a szobákban gázzal.

A kiskályhát majd kipróbálom. Bár mint mondtam, nem tudom, hogy ez hogy tudna teljesiteni a hidegben. Még Apu csinálta a nyári hűvösebb napokra.

Előzmény: Émile (10917)
Lud Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10918
köszi a választ. megazsulokkal ugyanez jött ki, meg a négyzetméteres is kb. stimmel.
megszánna valaki válasszal arra a kérdésemre is, hogy folytonégő kandallóhoz szükséges-e kibéleltetnem a tégla építésű 14x14 kéményemet? kb 9m hosszú és fájna vagy 70 ropiba, ezért ha nem muszáj hanyagolnám.

ill. brikettel tüzelők tapasztalatait is várnám milyet érdemes, vagy maradjak inkább a fánál?
Előzmény: Törölt nick (10904)
Émile Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10917

  Most  nyár van,  jó meleg  !

 

 

 ahá  - hétvégi ház. Akkor itt más problémák is lehet.

 Ezek fala általában  vékonyabb mint a hagyományos házaké, így   függetelenül a kályhától eleve több - sokkal több energia kell a kifűtésre  ( hacsak a falak nem szigeteltek ).

 

 

 

   "egy házilag készitett kis vaskályha."

 

 

 És ezzel mi van  ? lehet nem szép  - csúnyácska, de jól ontja a meleget.

 

 

 Ha   eléggé magas a kémény tán elmegy azzal a 130 -as csővel is és talán még  az alu bélés se baj, majd eltünik az elejéről vagy sem.

 A lényeg  új vagy régi kályhával : megfelelő huzat, megfelelő tűzbiztonság,   jó és sok tűzelő.

  É.

Előzmény: Yena (10915)
Émile Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10916

  Na ez egy jó kis kályha. ha igaz , hogy a füstcső  átmérő 12 cm , akkor ahogy  S. ajánlotta, elmegy.

 

 Persze a bélés anyagát még nem tisztáztuk  !

 

 tehát  : alu vagy  saválló !

 

 

 

 Azért így első  blikkre egy egészházat kifűteni nem lehet vele. Egy jó nagy szobát  esetleg ráadásnak egy konyhát  igen  !

 Még valami  :

 

 

 

 "Kéménye nagyon jó hatásfokú,jár még vele egy könyök és egy kéménykarika stb."

 

 

 szerintem a kályhának lehet jó hatásfoka, habár ez inkább egy kereskedői  szlogen.

 

 

  Viszont ennyi erővel  adhattak vona  kettő könyököt is  , a  kémény karika  -  rózsa   csak dísz, de jó ha an.

 ja most látom   - 120 mm, akkor talán a  119 mm -es csövekkel össze lehet pásszítani.

 

 

 Jó munkát  !

Előzmény: Yena (10912)
Yena Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10915

Jajj zsong a fejem. Végül is a kéménynek jónak kell lennie mert annó az őskorban volt rákötve egy házilag készitett kis vaskályha. Ennek a fűtőcső kimenete is 13 cm. Csak mivel hétvégi házként működött, nem tudom, hogy hogy szuperálna télen.

Sajnos a ház nem az enyém. Ideiglenesen akarok beköltözni és ezért keresek akkor már egy olyan lehetőséget, ami tuti működni fog. Ha most beszerelem az átmeneti idomot és füstölni fog, az pénzkidobás.

Előzmény: Émile (10913)
Émile Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10914

  Egy valamivel  30 év feletti ház  az még  fiatal  !

 Én  82 évesben lakom  és még  ki kell birnia minimum 50 -et.

 

 

 

 

   "De azt tudom, hogy ki van bélelve."

 

 

 Ja hogy bélelve van.

 Akkor bonyolódik a dolog főleg ha aluval  !

 

 

 De első közelítésben miért kéne ehhez kéményes ?

 Sk.  megnézni, felmérni ,  megmérni  !  Ezt nevezik     - feltárásnak  !

 

 Aztán később jöhet a kéményes mester is !

 

 

 Ez is megvan :   "kimenetet mértem le ami 13 cm."

 

 

  ennyi a bélés kereszmetszete, mostmár csak azt kell tudnod, hogy alu, vagy  acél (saválló ) 

Előzmény: Yena (10911)
Émile Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10913

   Üdv.  !

  A házban  nincs kályhacső  csak csatlakozási lehetőség.

 Az a falihüvely másnéven stucni.

 Ez vagy 105 mm vagy 119 (ha jól emlékszem ).

 Ezzel a két csatlakozással korábban  majd minden egyedi fütőberendezész kiszolgáltak  - ha jó a kémény, azaz megfelelő a szelvény és a magasság !

 

 

 

 

 "azt nekem be tudják épiteni valami szűkitővel?"

 

 

  Miért ne tudnák  ?   Vagy vásárolsz  vagy csináltasz egy   un. átmeneti idomot  és sk. magad is beépítheted.

 

 Aztán  vagy füstől vagy nem. 

 

  és csak ez után  spekulálhatsz egy új kémény építésén  .

 Ami nagyon drága.

Előzmény: Yena (10906)
Yena Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10912

Még egyszer zargatnálak.

Most találtam ezt a hirdetést:

"Vadonat új 8kw-os Szlovén.Vegyes tüzelésű(70%fa 30%szén). Kéménye nagyon jó hatásfokú,jár még vele egy könyök és egy kéménykarika,így teljesen kompletten.Fontosabb adatai:belmérete32cmx32cmx38cm.A kályha magassága 82cm,szélessége51,5cm,hátrafelé 47cm.A füstcső átmérője 12cm.A tűztér samotos,a teteje öntöttvas és az ajtaja is.A kályha oldalán hőterelő  bordák vannak. "

 

Ez elég jónak tűnik árban is. Szerinted megvehetem?

Előzmény: siokemeny (10909)
Yena Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10911

Sajnos se a kémény magasságát se a keresztmetszetét nem tudom. Ehhez ki kellene hivni egy kéményest. A ház maga elég régi. Több mint 30 éves. De azt tudom, hogy ki van bélelve.

Csak a kimenetet mértem le ami 13 cm. Nagyon nehezen lehet hozzáférni, hogy lemérjem.

Akkor tehát olyat kell keresnem ami 10-12 cm között van !? Csak hol találok ilyet....

Előzmény: siokemeny (10909)
Yena Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10910
Igen ezt a visszafüstölést én is hallottam már csak nem tudtam, hogy ez mennyire lehet veszélyes.
Előzmény: HegyenVolgyon (10907)
siokemeny Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10909
A kéményed mekkora? Magasságra és keresztmetszetre lennék kíváncsi.

Ha béleletlen 14x14 centis kéményed van, akkor elég ha kicseréled a bekötőnyílást egy 15 centisre. Ha bélelt és végig 13 centis a béléscső átmérője, akkor viszont ne köss rá 13 centisnél nagyobb füstcsövű készüléket.
Előzmény: Yena (10906)
siokemeny Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10908
mm=cm
Előzmény: Yena (10906)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10907

Szia!

 

Fizikailag kivitelezhető a dolog, természetesen, de több gondot is maga után vonhat az alalmazása.

Például ilyen esetben sokkal nagyobb az esélye a visszafüstölésnek ajtónyitáskor, még ha a legóvatosabban teszed is azt.

Előzmény: Yena (10906)
Yena Creative Commons License 2009.06.16 0 0 10906

Sziasztok!

 

Szeretném a segitségeteket kérni.

Szeretnék egy kályhát venni. Már nagyjából nézelődtem is, hogy milyet kéne.

A gondom az, hogy a kályhcső a házban 13mm-es de a boltokban álltalában 15mm-es vagy ez feletti kimenettel találok.

Szeretnék egy 7-8kW-os kályhát, hogy befűtse nekem a házat de egyenlőre semmit nem találok.

A kérdésem, hogy ha megveszem a 15mm-es kimenetü kályhát, azt nekem be tudják épiteni valami szűkitővel?

Előre is köszi, Yena

HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.06.15 0 0 10905
Szia!

Nem célszerű, hogy nyitott maradjon, ha másért nem is, akkor azért, mert úgy nem "vezeted" meg a kijövő meleg levegőt a tér különböző irányaiba, hanem a plafonon fog csak szétterülni, kevésbé lesz hatékony a konvekció.
Előzmény: lila-akác (10894)
Lud Creative Commons License 2009.06.15 0 0 10902
és még egy kérdés
4) valaki írta korábban (nem találom...) az ökölszabályt hogy x m3 gázfogyasztás kiváltására hány mázsa fát érdemes venni. ha valaki felfrissítené ezt is megköszönném.
Előzmény: Lud (10901)
Lud Creative Commons License 2009.06.15 0 0 10901
kiegészítés: a kazán gázkazán radiátoros fűtéssel a kandalló (nem vizes) a szobák kb. háromnegyedét szolgálná ki csúcsidényben.
Előzmény: Lud (10900)
Lud Creative Commons License 2009.06.15 0 0 10900
helló Kandallósok!

sok töprengés után úgy döntöttem a házba a kazán mellé beüzemelek egy kandallót is. mivel 14x14-es a kéményem egy 130mm kimenetű folytonégő betétre gondoltam frankón körbeépítve. feleségem többniyre otthon van ezért megoldott hogy rádobáljon a tűzre.

kérdéseim:
1) akinek van tapasztalata valóban feleannyi tüzelővel és stabil fűtőteljesítményt szolgáltatva elkotyog a folytonégő?
2) jól gondolom hogy ki kell saválló csővel béleltetni a kéményt? a kéményseprókkel beszéltem, de akkor még csak sima kandalló volt a terítéken és azt javasolták, hogy végeztessek vizsgálatot mennyire szivárog a szerkezet.
3) milyen tüzelőt ajánlotok? száraz keményfa vagy fabrikett? az első 1-2évet úgyis briketten kell kihúzni, néztem az árakat és fűtőteljesítményarányosan meglepetésemre közel egyformák az árak. a brikett úgy tudom nem ég látványosan, viszont könnyen kezelhető kevésbé kormol, kevésbé szemetel szállításkor a lakásban, kisebb helyen tárolható - nekem szimpatikus. mire érdemes figyelni a vásárláskor? lyukas vagy tömör? mekkora legyen a mérete? egyáltalán hosszú távon valóban jobb alternatíva mint a fa? A fatárolás is megoldható (kertes ház), még a hasogatás és begyújtogatás romantikája is vonzó számomra (egyelőre:) szóval a fával sincs bajom, viszont azt is ugyanúgy "boltban" veszem, nem vagyok erdőtulajdonos.

Florance Creative Commons License 2009.06.15 0 0 10899

köszi kedves scharabeus, ennyire nem vagyok amatőr. Sok helyet felhívtam, de követ nem nagyon árulnak.

flo

Előzmény: Törölt nick (10898)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!