Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2008.05.10 0 0 110
Sziasztok!

Egy gyakorlati kérdés érdekelne, ebben kérnék segítséget.
Honnan tudom kívülállóként megállapítani, az- üzletben, kistermelőnél stb.- általam vásárolt mézről, hogy az hamis v. igazi? Tudom így elsőre igen naiv a kérdés, de mégis mire kell figyelni, mik az árulkodó jelek? (Az akácméz a kedvencem.)
Balian of Ibelin Creative Commons License 2008.05.10 0 0 109
szia Mathias

mindkét könyv megvan nekem.

A méhészet kézikönyve véleményem szerint 4-5ezer forintos könyv lehet a Méhanyanevelés kb 2ezer.
néha nézegetek antikvárium oldalakat a neten mert Faluba Zoltán Mit hogyan miért a méhészetben cimű könyvét keresgélem,1975-ös kiadás,az megy olyan 3ezer-4ezer forintért.

üdv Attila
Előzmény: mathias1 (108)
mathias1 Creative Commons License 2008.05.09 0 0 108

Üdvözlet Tisztelt méhészek!

 

Segítséget kérnék hagyatékból eladó könyvek árával kapcsolatban:

1.Zsidei Barnabás: Méhanynevelés-dedikált, Akadémia Kiadó 1987

2.Nikovitz Antal: A méhészet kézikönyve I-II. 1983

 

Előre is köszönöm, ha valakinek van korrekt ajánlata írjon a mathias01@t-online.hu email címre!

Balian of Ibelin Creative Commons License 2008.05.02 0 0 107

hát gyakorlatilag sehogy.gondolom betartja a jogszabályban leirt védőtávolságot a szomszéd keritésétől,illetve a közút tengelyétől(gondolom én).
ezenkivűl figyelembe kell venni hogy a méhek röpkörzete 5km.tehát azon a területen belűl bárhova elrepülhetnek.

nekem évekkel ezelőtt az utca túloldalán levő szomszéddal volt bajom.panelból kertesbe szökött egyedről van szó.
a lényeg hogy az utcától a méhesem kb 30méterre volt hátul a kertben,illetve a felső kertszomszédom is méhész.
nos,az utca túloldalán lakó delikvens letámadott hogy a méheim lepiszkitják az ő halványzöld házát.
tudni kell hogy ő kivágott egy kisebb fasort a háza előtt ami addig a méheket a magasba kényszeritette.
én csak az alábbiakat közöltem vele:

-bizonyitsa be hogy az enyémek(alváz és motorszám a méheken,stb)
-a városban 5km-es zónán belűl levő bármely méhecske leszarhatja a házát
-kihez futkos a verebek,galambok,télen V alakban vonuló vadlibák esetleges piszkitása miatt.


na itt az ipse leállt,főleg aztán hogy láttam ahogy az utcán mosta a kocsiját és a szennylé folydogált az utcán én meg kissé összevontam a szemöldökömet.
Előzmény: sinterfoci (105)
t.szaffi Creative Commons License 2008.04.17 0 0 106

Origo-cikk:

 

"Céltalan méhek, üvöltő madarak - a lég- és zajszennyezés hatása az állatvilágra"

 

http://www.origo.hu/tudomany/elovilag/20080415-celtalan-mehek-uvolto-madarak-a-legszennyezes-es-zajszennyezes-hatasa.html

sinterfoci Creative Commons License 2008.04.01 0 0 105

Üdvözletem

Bocsánat hogy ide írom, de fontos kérdésem van.

Van egy 2 éves hugom akit nagyon féltek hogy megcsípik a méhek.

Ugyanis a szomszédunk méhész és az udvarába tartja a kaptárait.

Arra lennék kíváncsi hogy az udvarunktól hogyan lehetne távoltartani a méheket.

Mert szinten ki se lehet menni az udvarra olyan sok van.

Előre is köszönöm.

buffhi Creative Commons License 2006.07.20 0 0 104
Amit írsz, az igaz, de az akác két hétig virágzik, a bálványfa meg három. Egy évben meg ötvenkét hét van.
A méhészet egyik legnagyobb problémája, hogy mit egyenek a méhei, ha elvirágoztak a tavaszi és a koranyári növények?
Persze etetni lehet, de nem érdemes. Miért? Elsősorban azért, mert nagyon megviseli a méheket az összetett cukor átalakítása egyszerűvé, másodszor, mert ha mézet készítenek belőle az nem is igazán méz. /Csak olyan mint a cukorból készített bor./
Vagyis valamilyen nyári méhlegelőt kell találni. Mégpedig nagy kiterjedésüt. A napraforgó jó lenne, de nem mindegyik mézel. Az erdei aljnövényzet nem elég sürű.
Facéliát ilyenkor már nem találni. Jó még a magjáért termesztett lucerna, vagy a száraz rétek egy-egy gyomnövénye. Régebben az utifű számított ilyennek...
Ha méhészetbe kezd valaki ezt is jól át kell gondolnia...
Előzmény: Mad árka (103)
Mad árka Creative Commons License 2006.07.17 0 0 103
Az a gond az aranyvesszővel főleg, hogy nemcsak úgymond a gyomokat szorítja ki, de természetvédelmileg értékes területen is fejfájást okoz. Tehát bár mondjuk nekem a kedvencem a selyemkóróméz, de ha méhészetem lesz, biztosan nem fogom ültetni, éppen az általa okozott problémák miatt. Van már elég így is. :-/ Akác, bálványfa (a jó mézelők) ugyancsak. Patthelyzet.

Az elméletek egyébként érdekelnének meg minden más is, úgyhogy örülök, ha írsz.
Előzmény: buffhi (102)
buffhi Creative Commons License 2006.07.17 0 0 102
Szép reggelt Mindenkinek!

István vagyok és hobby méhész. Egyébbként tanár. 7 éve üzöm a szakmát és elég sok elméletet is olvastam hozzá.
Ha tudok bárkinek szívesen segítek, vagy küldök információt észak-Dunántúl méhlegelőiről, vagy egyébb viszonyairól.
Elsőként egy ajánlat: agresszív mézelő növények; selyemkoró, magas aranyvessző
Mindkettő ma már gyomnak számító, erősen terjeszkedő fej. Az elhanyagolt, netán parlagfüves területeken elvetett, vagy duggatott növények pár év alatt kiszorítják a haszontalan gyomokat. Ráadásul mindkettő szép diszes és illatos növény.
Ha érdekel valakit írhatok részleteket, vagy fellelhetőséget is.
szaffipótló Creative Commons License 2006.07.16 0 0 101
Harbi Creative Commons License 2006.07.13 0 0 100
Most már igen,Százados lettem!
Harbi Creative Commons License 2006.07.13 0 0 99
Jaj,bocsi,azt hittem de nem.
Harbi Creative Commons License 2006.07.13 0 0 98
Szerintem"baromi" jó képek a dolgozókról és a leselkedő Díszes cincérről.
szaffipótló Creative Commons License 2006.07.11 0 0 97

Érdekes cikk.

 

Mondjuk összesen annyit nem értek, hogy a méhész ismerősömtől kb. 4-500 Ft-ért veszik át a mézet. És itt, Érden, kb. 1000-1200 Ft körül mozog a kg-kénti ára a méznek (persze, ez függ a fajtától/kiszereléstől is). Miért kell ekkora hasznot rátenni...

 

Az olcsó kínai mézzel kapcsolatban meg annyit, hogy EU-s országbéli teszkógazdaságos méz se olyan jó, mint a magyar. :-( Pláne az ára nem.

Előzmény: Mad árka (96)
Mad árka Creative Commons License 2006.07.08 0 0 96
Nemrég kaptam ajándékba pohánkamézet, s próbáltam utánanézni a méhésznek (Kis Sándor, Ganna). Sokat nem találtam ugyan, de egy kis cikk azért elém szökött, bemásolom.


"Méztermelési esélyeink

A Kárpát-medencében a méhészkedésnek a honfoglalásig visszanyúló hagyományai vannak. A méznek és termékeinek az elmúlt évszázadok során jelentôs gazdasági szerepe volt a magyar mezôgazdaság fejlôdésében. Hosszú ideig az adókat ezekkel a termékekkel is fizetni lehetett. A mézkivitel a magyar mezôgazdaság jelentôs erôforrásának számított, emiatt is a méhészeti oktatás, a méhészeti szakkönyvek az agrároktatás jelentôs fejezeteiként voltak számon tartva. Írásos dokumentumok a magyar méhészeti oktatást 1789-ben vezették be, és korabeli feljegyzések szerint ez a szakma Erdélyben is gyors ütemben terjedt.

A sajátságos klíma eredményeként az itteni méz és virágpor zamata, az itt gyûjtött propolisz különleges állaga az erdélyi méhészetet igen vonzó foglalatossággá tette, az ebben rejlô lehetôségek azonban távolról sincsenek kihasználva. Magyarországon ma több mint 15 000 család foglalkozik méhészkedéssel. Ennek köszönhetôen évente 15 000–18 000 tonna méz kerül hazai és külföldi piacra. Kiváló minôsége miatt a magyar méz keresett exportcikk. Különös jelentôségû az akácméz, amely a nemzetközi piacon ármeghatározó szerepet tölt be. Ebbôl évente átlag 13 500 tonnát szállítanak külföldre.

Az EU-országok méz importjából 8–10% magyar áru. Elsô helyen van az akácméz. Az évente megtermett mennyiség mintegy 60%-a ebbôl a mézfajtából kerül ki. Jelentôs a napraforgó, a selyemkóró, a repce, a hárs és a bioméz is. Ez utóbbi iránt megnôtt az igény a reformtáplálkozás terjedésével. Egyre több kertész és méhész állít elô vegyszermentes méhészeti termékeket, amelyeknek az ára jóval magasabb. Legtöbben bioakácmézet termelnek, hiszen az akácerdôk nem igényelnek különösebb növényvédelmet.

Szeptember elején Budapesten a városligetben megrendezett elsô Borfalu versenyen találkoztam Kis Sándor méhésszel, aki családjával együtt 11 éve mûveli ezt a szakmát. Immár 150 méhcsaláddal rendelkeznek, a Pápa város melletti Ganna falucskában. Meghívott vendégként vett részt árujával a rendezvényen, de mint elmondotta, rendszeresen részt vesz a különbözô hazai bemutatókon. Több fajta mézet termel, értékesít. Az értékesítéssel Magyarországon nincsenek különösebb gondok, hiszen megveszik a mézet, azonban a felvásárlási árral nincs megelégedve: 400–450 forintot fizetnek a vegyes mézért, és 600–650 forintot az akácért. Termékének mintegy fele akácméz. A vándorlás ott is rengeteg pénzbe kerül, de ennek ellenére 250 km távolságra is elszállítják a családokat. Mint mondja, aki bérelt kocsival vándorol, az sem jár jobban. Nagy gondot jelent a magyar termelôk számára, hogy július 15-e után EU-s nyomásra feloldották a kínai méz importjának az embargóját. Az országot ellepte az olcsó kínai áru, amivel a hazai méhészek nem bírják a versenyt. Pedig az importnak a minôsége jóval alulmarad a hazai mézzel szemben. De a vásárló inkább azt veszi, mivel olcsóbb.

A magyar gazdát megkérdeztem, mi a véleménye az erdélyi mézrôl?

Úgy vélekedett, hogy kitûnô minôségû, és az ár is az erdélyieknek kedvez, mert olcsóbban jut ki Magyarországra, mint a saját árujuk. Kiss Sándor szerint az erdélyi méhészet elôtt nagy jövô áll, hiszen tudomása szerint itt sokkal könyebb biomézet elôállítani, mint náluk."
Amphenol Creative Commons License 2006.06.30 0 0 95
Köszönöm !

Persze , az ecet , ahogy elolvastam beugrott , hogy a
darázscsapdákba direkt ecetet töltenek , hogy a házi
méhek elkerüljék ...

Mégegyszer köszönöm ...

Amiért nem akarok itató edényt kitenni a méhéinek , nem akarom ,
hogy azthiggye valamit keverek bele ..

AMp
Előzmény: D 566 (94)
D 566 Creative Commons License 2006.06.29 0 0 94
Üdv! ..., hát összetett problema. Az ecetet nagyon nem szeretik, irtóznak tőle. Gondolom a kutya sem fog örülni neki. A vízcsapot is gyakran le kellene permetezned ecettel, s közben tegyél a méheknek itatót tőletek távol, a szomszédhoz közel. Lehetőleg szélvédett napos helyre! Persze a siker nem garantált, sajna. Szerintem mindenképp szólj a méhésznek, nehogy félre értse! ( Nagyon gondatlan, trehány méhész? a szomszédod. Ezeket a dolgokat neki kellene szem előtt tartania. ) Sok sikert!
Előzmény: Amphenol (93)
Amphenol Creative Commons License 2006.06.28 0 0 93
Sziasztok !

Lenne egy problémám :

Ahol lakom a szomszédom csak méhészkedésre használja a házát ,
kb hetente - kéthetente látogatja őket .

A nyári nagy melegben szerintem elhanyagolja az itatást , nálunk
meg az udvari csapon fürtökben lógnak a méhek , illetve a kutya
itatóedénye is sokszor méhekkel van tele . Sajnálnám ha elpusztulna ,
fajtiszta bernáthegyi , nyárom emiatt folyamatosan kell neki az
ivóedény .

Gyerekeimet is féltem emiatt .

Haragot a szomszéddal nem akarok , méheket pusztítani nem akarok .

Van valami vegyszer , valami szag amivel a méheket kulturáltan
el lehet riasztani ?


AMp


D 566 Creative Commons License 2006.06.25 0 0 92
Ez most egy ilyen év!
Mad árka Creative Commons License 2006.06.21 0 0 91
Hoztam havasi málnamézet Erdélyből. Vajon ennek mekkora része "marketing"? Mézérzékeny nyelvem valamiért azt sugallja, hogy ebben bizony van akác, de hárs is. Mint íz az akácra hajaz, a sűrűsége, színe pedig a hárséra. Egyáltalán nem érzem egyedinek, sokkal inkább katyvasznak, pedig mindent végigkóstoltam. Ti találkoztatok már vele? Azt mondták, Erdélyben ilyet érdemes venni, mondjuk sok esély nem volt, mivel mindenhol csak havasi mézet, akácot meg hársat árultak. :)
Mad árka Creative Commons License 2006.06.12 0 0 90
Atyaég, noha mindig olvasom a topikot, ezt most vettem észre. Nagyon köszönöm! S elnézést, hogy csak most köszöntem meg.

Ha tudnám, most ilyennel viszonoznám:

Előzmény: Harbi (85)
Mad árka Creative Commons License 2006.06.12 0 0 89
Üdv! Nem tudjátok véletlenül, Erdélyben milyen mézet érdemes venni? Azt hallottam ma, hogy nagyon finomak vannak arrafelé, a héten pedig pont megyek. Ha van tippetek, komoly örömmel fogadnám.
szaffipótló Creative Commons License 2006.05.24 0 0 88
Szerencsére olyan komolyabb gond nem volt, de lévén, hogy tombol rajtam az allergia meg hozzá még meg is fáztam, ezerrel pusztítom a mézet. :-)
(Hétvégén szabadultam rá egy 1kg-os virágmézre, kb. 1/3-a már eltűnt...)

De azért örülök neki, hogy beírod ezeket, mert ha valaki ismimnek gondja van, egyszerűen utána lehet járni: csak mondom, hogy hol keressen utána. :-)
Előzmény: Harbi (84)
Harbi Creative Commons License 2006.05.24 0 0 87

Virágpor

A virágpor a benne lévő fehérjék,ásványi anyagok,hormonok,vitaminok révén élénkíti és regenerálja

a beteg,leromlott szervezetet,lelassítja az öregedési folyamatot,fiatalító hatása van. A virágpor koncentráltan

tartalmazza mindazokat az életfontosságú anyagokat,melyek táplálkozásunkból hiányoznak.

Gyógyító hatása van általános kimerültség,az öregség és gyengeség eseteinél ,álmatlanság,vérkeringési zavaroknál,

fejlődési visszamaradásnál,menstruációs zavaroknál.

Vastagbélgyulladásnál napi 3x1 kávéskanállal a leghatásosabb.

A kor okozta prosztata zavaroknál,terhességnél,súlyos cukorbetegségnél is javasolt. Jótékony hatású az érelmeszesedésre.

Vérszegény gyerekeknél a virágporral való kezelés a vörösvérsejt gyarapodását eredményezi.

A virágpor erősíti a szív és az agy finom véredényeit,serkenti a növekedést,javítja a látóképességet.

A benne lévő kéntartalmú aminosav/sistin/ használ a hajhullás ellen.

A virágporban eddig 50 olyan aktív tényezőt találtak,amelyek az emberi szervezet kóros működésére jótékony

hatást fejtenek ki.

Napi adag: felnőtteknek 1 kávéskanál

gyermekeknek 1 mokkáskanál virágpor, tejbe,teába ,vagy szörpbe elkeverve.

 

Harbi Creative Commons License 2006.05.23 0 0 86
Bocs az a betű kimaradt!
Előzmény: Harbi (85)
Harbi Creative Commons License 2006.05.23 0 0 85
Mad árkának volt névnapja alkalmából. Itt  virág! /Zsófi?/
Előzmény: Mad árka (79)
Harbi Creative Commons License 2006.05.23 0 0 84

Okécska Szaffi,holnap megírom/ nappalos vagyok/. Látom aktivizálod magad-ugye mit jelent egy gép? Nagyon örülök neki.

Egyébként hasznosítottál valamit abból amit eddig írogattam?,már mint az egészségügyi hatásokkal kapcsolatosan?

Ha nem nyugodtan írd meg azt is, nem vagyok sértődékeny!

 

 

Előzmény: szaffipótló (83)
szaffipótló Creative Commons License 2006.05.23 0 0 83
:-)

Persze, hogy érdekel, megköszönném, ha írnál róla. :-)
És igyekezni fogok sok szép képet készíteni. :-)
Előzmény: Harbi (82)
Harbi Creative Commons License 2006.05.23 0 0 82
Jó kis gép,utánna néztem. Csinálj sok jó fotót vele és rakd fel! Érdekel a virágpor? ,mert akkor írok róla.
Előzmény: szaffipótló (80)
Harbi Creative Commons License 2006.05.23 0 0 81
Tegnap a szép,napos időben ezek a kistermetű méhek serénykedtek a virágokon.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!