Keresés

Részletes keresés

endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144470

Most ugrott be, nekem is volt egy ilyen kísérletem, ott a csapda parafadugóval bedugva a 2m-es páracsövön.

 

 

Előzmény: kupeci (144467)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144469

Nem tudom. Talán az EP elválasztás után egyből hagyni hagy jöjjenek a jó ízek, nem erőltetni a deflegmációt. Elég nehéz tapasztalatot levonni, egy gyümölcsöt több felé főzni ilyen kis mennyiségnél pláne macera.

Előzmény: kupeci (144468)
kupeci Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144468

Melyik a jobb taktika, 85-90 -nel indítai, és 68-70 nél megállni? vagy egyből 70-nel kezdeni, és addig engedni ameddig a 70 tart?:)

Előzmény: endrepp (144462)
kupeci Creative Commons License 2017.12.15 0 1 144467

Annak idején Feribá 51 hatására csináltam egy kísérletet a páracsövemmel. Az üst felőli legalsó pontjat alulról megfúrtam és a visszacsorgó flegmát egy ráerősített pohárban felfogtam. A színe mosogatóléhez hasonlított,a mennyisége pedig 50 L cefrénél 0,5 dl. Lehetett növelni a kicsorgó flegma mennyiségét aképpen hogy nedves ruhákat terítettem a páracsőre de így sem ment 1 dl fölé.

Előzmény: endrepp (144458)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144466

Sokan használnak erősítő feltéteket, a legtöbb főzde használ Pistorius tányért, ebben nincs megkötés hagyomány szempontjából, gondolom elég nehéz is lenne, hiszen történelmileg nehéz találni bármilyen fix pontot. :)

Előzmény: héjja60 (144464)
Green Corner Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144465

Lehet, hogy hamar feladtam, de nem volt kedvem hozzá, főleg úgy, hogy 10-20 l páleszt nincs kedvem beáldozni.Meg különben a golyókat is visszaorozták már az unokák.:)

Előzmény: héjja60 (144464)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144464

Nem adtad fel hamar a kísérletezést ?

Talán lehetett volna a golyókkal cefrét főzni , majd az alszeszt golyókkal finomítani , vagy azok nélkül és így összevetést készíteni ,

stb. , stb .

Azt gondolom , ha én a cefre főzése és a finomítása során különböző praktikákat , ide oda beépített eszközöket alkalmazok , használok , annak érdekében , hogy a cefréből a maximálisan kinyerjem az alkoholt , íz- illatanyagokat és végeredményben ezek használatával jó pálinkát készítsek , ezzel nem tagadom meg hagyományos kisüsti eljárást .

Előzmény: Green Corner (144456)
Green Corner Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144463

Nem negatívan, csak a saját nevemben.Én a kisüstin nőttem fel, ezt szoktam (szerettem) meg. Az egylépcsős is ízlik, de én már biztos nem fogok változtatni.

Előzmény: endrepp (144462)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144462

Érdekes, hogy ennyire eltérőek a tapasztalatok, te negatívan nyilatkozol, Foxrudi 2 P. tányérral 70 körüli váltással pozitívan, én is az utóbbit tapasztaltam, vízhűtéssel, 70felett vezetett főzéssel, 68-70vágással, tiszta, olajos, ami különbség, hogy a lecsengés ízben rövidebb.

Előzmény: Green Corner (144461)
Green Corner Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144461

Nekem nem tetszett, inkább egy közepes minőséget kaptam.Volt aki nem tudott különbséget tenni, de ezek   az emberek azok akik nem kóstolják a pálinkát, hanem isszák.:(

Előzmény: raczno (144457)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144460

Sok mindentől, főzés előrehaladtával is intenzívebb, ahogy fogy a szesz.

Előzmény: Green Corner (144459)
Green Corner Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144459

Nem tudom, én nem látom az enyémet, de Körtés 01 küldött egy videót, ott elég szép mennyiség csorog vissza az ő berendezésén az üstbe. Biztos vagyok benne, hogy készülék, páracső emelkedés, fűtés intenzitás, külső hőmérséklet függő a flegma mennyiség.

Előzmény: endrepp (144458)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144458

Úgy élt bennem a kép, hogy a páracsőből kis patakban csordogál vissza a flegma, amióta van üveg kukucskám látom a valóságot, néha cseppen egyet.

Előzmény: Green Corner (144456)
raczno Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144457

Az össze keverés után milyen lett a végeredmény? Az ízek és zamatok harmonizáltak, vagy lett egy valami közepes végeredmény...?

Előzmény: Green Corner (144456)
Green Corner Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144456

Pár évvel ezelőtt kísérleteztem szilva tisztázásnál ehhez hasonló megoldással. Réz szitaszövetbe üveggolyókat (80-100db.) tettem (batyut csináltam), amit beakasztottam a toronyba.Volt annyi alszeszem, hogy két egyforma mennyiséget tudjak tisztázni azonos fűtés intenzitással, vágással. Azt tapasztaltam, hogy a golyós megoldásnál az illatok erősebbek voltak, az ízek gyengébbek a hagyományos főzéshez képest. Össze lett keverve valamennyi, de többet nem fogok kísérletezni az üstön belüli rektifikációval. Én a hagyományos kisüsti híve vagyok!

Előzmény: héjja60 (144455)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.14 0 0 144455

Fejlesztés , változtatás téma ,---érdekel a 40 cm- es belső tányér elhelyezése , annak indoka , tapasztalata .

 

Gondolom ,hogy a fedő- sisak gőzterében van  , van-e még más beépítve ide , a tányérban felgyülemlik a visszacsorgó flegma és

innen desztillálódik át ismételten , stb . , stb .

Írj erről légy szíves !

Előzmény: Törölt nick (144450)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.14 0 0 144454

Köszönöm a + -t , a mínuszt én annak tudom be , hogy Feribá életében is voltak akik kételkedtek egymenetes technológiájában ,

rendszerében ,  -- mondták : " Messziről jött ember azt mond amit akar " , vagy -- még senki nem ivott pálinkájából .

Nincs szándékom vitát nyitni , emlékezni akartam reá !

Javaslataiból sok mindent megvalósítottam , főleg a sisak belsejében . Ennek eredményeként a deflegmáció még nagyobb lett.

Főztem korábban pl. birs cefrét november végén ( nyitott helyiség , kb. 5 fok ) , az alszeszem tiszta , 42 fokos , kiváló illatú- ízű lett ,

-- ezt lefinomítottam , az eredmény egy ízét , illatát vesztett pálinka , -- pedig igyekeztem a deflegmációt csökkenteni , mert már akkor volt valami fogalmam annak hatásairól . Ekkor gondoltam arra , hogy talán egymenetes főzéssel jobb eredmény lett volna .

 

A rendszerem átalakításáról még nem tettem le , de eddig úgy voltam vele , hogy ismeret ,tapasztalat kell ahhoz , hogy kísérletezni kezdjek. Akik isszák páleszomat ,azt mondják ,---"Öreg , évről -évre jobb a pálinkád ! " - , számomra ez visszaigazolás .

Azt hiszem milliós , csillogó -villogó , számítógép vezérelt berendezésen , jó cefréből Mari néni is tud jó páleszt főzni .

Nekünk , a szedett - vedett , ilyen - olyan főzőinket ki kell tapasztalni , azokat fejleszteni kell !

Feribá , nagy tapasztalattal bírt , az előzőeket követve alakította ki technológiáját és főzött jót .

Befejezem , mert visszakeresem Snapszmester nem régi hozzászólását , -- Deflegmáció-íz -illat összefüggései --, az ebben leírtakat

fontosnak tartom .

Előzmény: Törölt nick (144450)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2017.12.14 0 0 144453

Egy házi készítésű almadaráló:

https://www.youtube.com/watch?v=FYPoaQRahC8

 

És egy másik: 

https://www.youtube.com/watch?v=5BVncRn0D3g

 

A csúcs az egyszerűségük. Ha valaki házilag készíti, javításkor az olcsó alkatrész beszerzés is adott.

sogi01 Creative Commons License 2017.12.14 0 0 144452

                                                           vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (144437)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.14 0 0 144451

Talán a szándéka dicséretesebb mint a pálinkája, amit elismert, tudtommal. Mindenki olyan kalappal köszön amilyen kalapja van.

Előzmény: vasbogre (144447)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.14 0 1 144450

Nem értem mi a problema.  Miért kaptál egy mínuszt. Én adtam egy +. Nekem a 40 centis belső tányéron 1 centi magas a visszahajtás.  Van olyan helyezett nedűm, melynek a zsűri elnöke: dr. Bikfalvi Istvánné dr. Hamza Kinga, és  DrOroszné DrPrekop Erzsébet volt.  A másik,: Az egymenetes főzéshez mindig kell valami második üst, tálca, gyűjtő valami, jellegű trükközés, hogy az (alszeszt) újból le lehessen főzni egy menetben. A labanc üstök is, kivétel nélkül mindig először  úgymond alszeszt  készítenek.  

Előzmény: héjja60 (144442)
iszogat Creative Commons License 2017.12.13 0 0 144449

Ja, bocs, és 800 liter volt a felöntés.

 

iszogat Creative Commons License 2017.12.13 0 0 144448

Szia!

 

A dupla falban víz volt, és egy 2, egy 4, és egy 6 kW-os fűtőszál volt benne, persze külön-külön kapcsolhatóak.

Előzmény: rézműves1 (144408)
vasbogre Creative Commons License 2017.12.13 0 3 144447

Nem tudom Feribá pálinkájából hányan-, de a soraiból sokan ittunk.

Kintpangapitypang Creative Commons License 2017.12.13 0 1 144446

Imádtam az írásait, szépen és hibátlanul írt, öröm volt olvasni, manapság is visszakeresem a hozzászólásait, örökké jó szívvel fogok rá gondolni.

Előzmény: rézműves1 (144440)
endrepp Creative Commons License 2017.12.13 0 0 144445

Senki nem látja rajtad kívül, ha kijelentkezel a Gmail-ből, akkor te sem látod. Feribá biztos látja. :)

Előzmény: héjja60 (144444)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.13 0 0 144444

Ahogy látom a kép helyett átment a levelezésünk egy része !

 

Bizonyára Feribá akarata is benne van abban , hogy így történt !!

 

Nagy titok nincs leírtakban , de ennek ellenére kérem a Tisztelt Adminisztrátort , hogy az előző hozzászólásomat törölni szíveskedjen.

 

Köszönöm !!

Előzmény: héjja60 (144443)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.13 -1 7 144442

Igen....... !!! Feribá nagyszerű ember volt , az utolsó pillanataiban is az Ő általa kidolgozott " egymenetes " főzési  technológia

tökéletesítésén munkálkodott , ide értve a berendezés fejlesztését is .

 

Reá emlékezve idézek pár sort a nekem küldött leveléből :

 

"Tehát a létező sisakodba, amibe megvan a tányér is, még egy karimát teszel a tányér fölé és így a flegma nem csurog egyből vissza az üstbe, hanem a karimán, a tányéron elidőzik egy kicsit, a forró gőz felhevíti és ismét desztillálódik mielőtt még visszafolyna az üstbe. Ez már rektifikáció.
A Pistorius tányér helyett javaslom az én "dúsító" tányéromat. Ez szintén úgy működik, mint az előbbi sisak, tehát nem csak deflegmál, hanem rektifikál is. Amint látod ebbe csak annyi víz kell ami a pamut korong szélét benedvesíti. Ennyi elég ahhoz, hogy a rongy átnedvesedjen és a hő hatására párologni kezd a víz s ezzel sok hőt tud elvonni. Itt nem számít milyen hőmérsékletű vizet csepegtetsz bele.
Nem hiszek a Pistorius tányérok vízzel való hűtésében. Nincs olyan Isten, aki meg tudja nekem mondani, hogy milyen meleg legyen az a víz, mert minden pillanatban más hőmérsékleten történik a párlás. Így vagy nagyon hideg a víz (valósággal leállítja a csorgást) vagy nagyon meleg (akkor meg nem hűt jól, nem növeli a deflegmációt).
Ha vizet párologtatsz el, akkor az nem hőmérsékletet szabályoz, hanem egyszerűen hőt vesz el, amire nekünk pontosan szükségünk van.
Tehát, amint mondtam, én így látom a dolgokat, de nem biztos, hogy így is vannak. Nem tudom, hogy a pistoriusodat át lehet-e alakítani. Ha nem, jó az úgy ahogy van, és a páracsövön csinálhatod a külső hűtést 2-4 helyen, belül meg a spirálokat amelyek egyrészt "borzolják" a gőzöket, másrészt pedig a flegma útjába állnak, hogy azok közben adják le a még bennük levő alkoholt."

Előzmény: rézműves1 (144440)
dalma53 Creative Commons License 2017.12.13 0 0 144441

köszi.

Előzmény: öreg_néne_b (144439)
rézműves1 Creative Commons License 2017.12.13 0 9 144440

Nagy fazon volt...sokunknak hiányzik...a néha megmosolyogtatóan egyszerű megoldásai és annak elnevezései...:)...

Szerintem a páracsőre tekert, vizes "mosogatórongy", mint deflegmátor, egyszerűen szenzációs volt...na és annak, "komoly" műszaki definíciója!!

 

                                            ...textil-alapú, kapilláris párologtató ...

 

Ezzel szerintem végleg beírta magát, az otthonfőzés nagykönyvébe...

                                                                                                                Nyugodjék békében...

Előzmény: In Lak'ech (144436)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!