Keresés

Részletes keresés

körte51 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144496

Nem vagyunk profi bírálók, de mostanában nekem van lehetőségem sokat kóstolni és nincs nagy vita,hogy  melyik az igazán finom és melyik a hibás! Kisüsti párti vagyok, de ittam nagyon finom tornyost is!

Előzmény: endrepp (144493)
körte51 Creative Commons License 2017.12.16 0 1 144495

Ennek a laboreredménynek minden mondata nagyon fontos, annó megerősített, hogy eszembe se jusson erősítő feltétek alkalmazása! 

Előzmény: héjja60 (144480)
körte51 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144494

A cefre forráspontját nem tudod változtatni nagyon, csak a forrás intenzitását! Van forrás , van lepárlás, nincs forrás, megáll a folyás!

Előzmény: Jocó0423 (144490)
endrepp Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144493

Akkor tudsz véleményt alkotni igazából főzőről, főzési módról, ha kapcsolatban vagy valakivel, tudod mit csinál, ismered a főzőjét és meg tudod kóstolni a termékét.

Nem vagyunk profi bírálók, ha én mondok egy véleményt valamiről, ezt figyelembe kell venned, lehet, hogy tévedek. :)

A másik, hogy ez ízlés kérdése is, egy vonalat megjelölnek a versenyek és a piaci szereplők, nem biztos, hogy ezzel mindenki azonosulni tud/akar, van akinek igazán kitekintése sincs erre, így összehasonlítási alapja sem.

Előzmény: héjja60 (144492)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144492

Sokunknak egyedi gyártású főzője van , a sisakok , fedők ,pisztóriusok ,páracsövek egyéni kialakításai nagyon eltérnek egymástól ,

következésképpen a szerkezeti különbségek miatt a deflegmációs hatás is más és más . A saját berendezését mindenki ismeri , azt is

megtudja mondani ,hogy az övé kb. jó ,vagy nagy , vagy alacsony deflegmációs hatású .

Az én szerkezetemről azt gondolom , hogy nagy deflegmációju .

Ha igaz az amit leírta ,- ha növeljük fűtést , csökken a deflegmáció - , akkor "bajomra" adott a megoldás .

Tudom , sok egyéb is van !

Több személynek van DES100-as főzője , náluk nincs szerkezeti eltérés , kérdés mi az ő tapasztalatuk ?

Előzmény: endrepp (144482)
endrepp Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144491

őőőőőő, szerintem minden mindennel összefügg az üstben. :) :)

Előzmény: Jocó0423 (144485)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144490

Nem tudom, lehet gyenge vagyok fizikából :)

Ha csökken a hőközlés akkor csökken a cefre hőmérséklete és kevesebb gőz (légnemű összetevő) keletkezik.  Ezek után a kifolyó kondenzátum mennyisége is csökken.

De mitől nő a deflegmáció?

 

Előzmény: öreg_néne_b (144486)
endrepp Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144489

Írtam lejjebb, kb. ugyanazok a paramétereink, 70felett végig, vágás 65-70között, tisztább az egész, igaz kicsit vékonyabb, de részletgazdagabb az íz, kevésbé fedett, nekem jobban tetszik, de pl. Green Corner-nek vékony.

Fagyasztás. :)

Azt tanítják, Panyikné leírta, nyilván...

Egy üveg Žufánek érlelt érkezett tegnap hozzám hidegen, ők ezt nem tudják, mert tiszta fátyol volt, meg azok a német, francia termékek készítői sem, akiket a FB-n mutattam neked. Nem tudok állást foglalni ebben, én hűtöm, szűröm, de még pontot erre a kérdésre nem tettem. Szűrtem át a minap valamit, reflexből a szűrőanyagot megnyaltam, hogy mégis mit távolítottam el, a büdös, penetráns olajos rettenetet nem tudtam a számról lemosni, nem kifejezetten gondolnám, hogy hiányzik, bár hígítva egy kellemetlen íz is mást mutat.

Előzmény: foxrudi (144487)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.16 0 2 144488

Ugyanazon hőmennyiséggel,de növelt deflegmációval gyengébb a kifolyó szesz sebessége,mennyisége,tehát nő a főzési idő. :-)

Előzmény: Jocó0423 (144485)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.16 0 2 144487

Ez is megérne egy misét.A tornyos illatosabb,parfümösebb,pedig 86-90 között jön.

  Szerintem ez sem igaz,hogy kiherélt,mert nekem nem ez a tapasztalatom,ahogyan a fagyasztással sem.SŐT!

 Alacsonyabb szeszfoknál nehezebben válnak szét a frakciók,up-sabb (lehet) a pálinka.

 Az az igazság,hogy a kisüstik egyik rákfenéje az up,ami elég összemosottan jön már a középpárlat végén.

 Én is kisüsti rendszeren főzök,de magasabb vezetésen határozottabb az elválasztás,tisztább a pálinka.

 Itt jön be az,hogy herélt,vagy tisztább......???? :-)

Előzmény: endrepp (144482)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.16 0 2 144486

Ha egyéb paraméterek változatlanul hagyásával csökkentem a fűtést, nő a deflegmáció és a főzési idő.

Előzmény: Jocó0423 (144485)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144485

Őőőőő a főzési idő hossza és a deflegmáció mértéke hogyan függ össze?

Szerintem sehogy már bocsánat :)

Előzmény: endrepp (144482)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144484

Találtam még egy írást az Agrárszektorban .Valami tanulmányból ollózhat az újságíró , jó lenne az egészet olvasni !

 

A magozás

A csonthéjas gyümölcsökből készülő pálinkáknál az elmaradt vagy rosszul történt magozás esetén a pálinkába a megengedettnél nagyobb mértékű hidrogén-cianid kerülhet, ami egészségkárosító hatású. Érdemes arra is odafigyelni, hogyan magozunk, mert egy rosszul beállított gép szétroncsolhatja a magokat. A cefrébe soha ne adagoljunk élesztő-tápanyagként műtrágyát, mert abból – írja a laboratorium.hu.

A metanoltartalom

Érdemes megvizsgáltatni a pálinkák metanoltartalmát is, ugyanis az akár az egészségre is ártalmas lehet. Míg az etil-alkohol szervezetben történő lebomlása során acetaldehid keletkezik, amely ugyan okozhat rosszullétet, fejfájást, addig a metanolt a szervezetünk formaldehiddé alakítja, ez pedig méreg, amely a megengedett egészségügyi érték felett vakságot vagy akár halált is okozhat. A metilalkohol-tartalom csökkentése nem egyszerű feladat, mivel az erjedés során keletkező nem kívánatos komponens a lepárlás során csak kismértékben választható el az előpárlattal vagy az utópárlattal.

A jó pálinka titka

Egy friss kutatás során különböző gyümölcsfajok (alma, körte, meggy, kajszibarack és szilva) jellemző illékony komponenseit, vagyis összessen 75-80 darab vegyületet vizsgáltak, és megállapították, hogy a lepárlás folyamán az egyes komponensek jól csoportosíthatók az alapján, hogy az elő-, közép- és utópárlati szakaszban milyen mértékben dúsulnak. Ennek a trükkje a deflegmációban (a szeszpára részleges lehűtéssében) rejlik. A jó vilmoskörte pálinka készítésének legfontosabb feltételei a szüret megfelelő időpontja, az utóérlelés körülményei, a hibátlan cefre, a nem túl erőteljes deflegmáció a főzés közben, valamint a több, legalább két részletben történő főzés. 

Előzmény: héjja60 (144480)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144483
Előzmény: Jocó0423 (144479)
endrepp Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144482

Az intenzív illatú és ízű, vagyis a vezéraromákat megfelelő koncentrációban tartalmazó pálinkák akkor készíthetők, ha a lepárlás során nem túlságosan erőteljes a deflegmáció mértéke.

 

Lehet ezt vesézni, de össze tudjuk hasonlítani a főzőket deflegmáció alapján? Tied mennyi? :)

 

Van egy fórumtársunk főzési ideje 6óra. Ebből azt gondolnád igen magas deflegmáció, túlfinomított, vékony a termék.

Pedig nem, a főző arányos felülete kicsi, nagyon finom, amit főz.

 

Véleményem az, hogy a "..nem túlságosan erőteljes.." nem mond semmit, tornyoson pl. lehet erőteljeset produkálni, ahhoz képest minden megfelel ennek a kritériumnak.

Előzmény: héjja60 (144478)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144481

Tökéletes :)

Előzmény: héjja60 (144480)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144480

Snapszmester 2017.11.02
0 1 143299

Egy kis olvasnivaló az agrárinfóból.

 

 

A vezéraromákban rejlenek azok a lényeges különbségek, amelyek a kisüsti és az úgynevezett tornyos eljárással készülő pálinkákat megkülönböztethetik. E komponenseket ugyanúgy befolyásolhatja az illékonyság, a megfelelő hely és mennyiség, mint a lepárlás körülményei. A legfontosabb tényező azonban a deflegmáció, amely részleges kondenzációt jelent. Ennek megfelelő beállításával mindkét módszerrel ugyanolyan ízű és illatú pálinkát készíthetünk ugyanabból a cefréből.

Nem egyértelmű a válasz arra a kérdésre, tényleg eltér-e a kisüsti eljárással, vagyis a hagyományos, kétszeres szakaszos lepárlással készült pálinka ízének, illatának intenzitása és karaktere a tornyos, vagy más néven oszlopos rendszerű berendezésén készült pálinkáétól. A két lepárlási módszer lényegi különbségei a vezéraromákban rejlenek, és abban, hogy ezek a gyümölcsfajra jellemző komponensek milyen mennyiségben kerülnek be a pálinkába. Ezeket számtalan tényező befolyásolja – írja a laboratorium.hu.

Kevés komponens volt a cefrében: Ha a cefrében eleve kevés volt egy fontos komponensből, akkor a pálinkába is nehezebb megfelelő koncentrációba bejuttatni ezt a vezéraromát. Ezért van nagy jelentősége a gyümölcs minőségének, érettségi fokának, a cefrézési körülményeknek és a használt technológiai anyagoknak.

Megfelelő illékonyság: Egy bizonyos komponens a cefréből akkor tud a párlatba átkerülni, ha megfelelően illékony. A cefre a lepárlás során folyamatosan csökkenő alkoholtartalmától is függ, hogy mely komponensek kerülnek a lepárlás adott szakaszában a párlatba.

Rossz helyre kerül a komponens: Ha a lepárlás során nem a középpárlatba, hanem az elő- vagy utópárlatba kerül a komponens egy része, kevésbé lesz érezhető a pálinkában a várt vezéraroma illata és íze. 

A lepárlás körülményei: A fűtés intenzitásának mértéke vagy a berendezés fizikai kialakítása más paraméterekkel együtt befolyásolják, hogy a cefréből a gőzfázisba jutó illékony komponensek milyen mértékben kondenzálódnak vissza a folyadék fázisba. Ezt a részleges kondenzációt nevezzük deflegmációnak. 

A fűtés intenzitásának növelésével a deflegmáció mértéke csökkenthető. Ha nagyon erőteljes a deflegmáció, a fontos vezéraromák csak alacsonyabb koncentrációban tudnak a párlatba kerülni, mintha kisebb mértékű deflegmációval történne a főzés. A kisüsti eljárással készült pálinkáknál például - a berendezés fizikai kialakításából adódóan - jellemzően kisebb mértékű deflegmációt alkalmaznak, a lepárlás végén megjelenő vezéraromák általában nagyobb koncentrációban kerülnek a középpárlatba, mint a tornyos eljárással készült pálinkáknál, ahol ugyanazok a vezéraroma-komponensek még alacsonyabb koncentrációban vannak a gőzfázisban.

 

Azért érezhetők például a kajszibarack pálinkára jellemző lekváros jegyek is általában intenzívebben a kisüsti pálinkáknál, mert azok az alacsony illékonyságú komponensek, amelyekkel összefüggésbe hozható a lekváros karakter, elsősorban a lepárlás végén dúsulnak a párákban. Ugyanakkor a jellemzően erőteljesebb deflegmációt alkalmazó tornyos módszernél kevesebb kerülhet e karakterekből a pálinkákba.

Mitől pálinka a pálinka?A vízen és az etil-alkoholon kívül minden pálinka tartalmaz még másféle alkoholokat, észtereket és további egyéb összetevőket, amelyek a lepárlás során kerülnek a felforralt cefre gőzeiből a párlatba. A komponensek egy része minden pálinkában megtalálható, más komponensek pedig általában egy-egy terméscsoportra, (pl. csonthéjasok, almatermésűek) gyümölcsfajra, vagy akár gyümölcsfajtára is jellemző összetételben és mértékben találhatók meg a pálinkákban. Elsősorban ezeknek az összetevőknek a mennyiségétől és részben az egymáshoz viszonyított arányától függ, hogy például barackpálinkának érezzük-e azt a pálinkát, amit barackból készítettek.

A kisüsti és a tornyos módszerrel is lehet tehát teljesen hasonló ízű és illatú pálinkát készíteni ugyanabból a cefréből. Ennek egyik oka, hogy számos lehetőség van arra, hogy a tornyos módszernél csökkentsük a szokásosan alkalmazott deflegmáció mértékét, ilyen a fűtés intenzitásának növelése, a deflegmátorba bemenő víz hőmérsékletének emelése, vagy mennyiségének csökkentése, valamint ezek kombinációja. Ugyanakkor a kisüsti módszernél is viszonylag rugalmasan változtatható a deflegmáció mértéke, bár itt már nem olyan széles határok között, mint a tornyos módszernél. 

Az is megállapítható tehát, hogy ugyanabból a cefréből egy berendezésen két különböző beállítású főzés két nagyon különböző érzékszervi tulajdonságú pálinkát is eredményezhet. Ugyanakkor két különböző típusú berendezésen is készíthető közel azonos összetételű pálinka, ha a lepárlási paramétereket célszerűen választjuk meg. Az intenzív illatú és ízű, vagyis a vezéraromákat megfelelő koncentrációban tartalmazó pálinkák akkor készíthetők, ha a lepárlás során nem túlságosan erőteljes a deflegmáció mértéke. Ilyenkor ugyanis csak az alkohol kihozatal lesz kiváló, de a pálinkába kevesebb kerül a fontos aroma komponensekből.

 

Így már olvasható remélem !

Előzmény: Jocó0423 (144479)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144479

Nem jó a link :(

Előzmény: héjja60 (144478)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144478

Snapszmester , kb. 1 hónapja tett be egy írást az Agrárszektorból .

 

https://www.agrarszektor.hu/bor-italok/ezek-azok-a-mesterfogasok-amelyekkel-j

 

Visszaolvasva látom , hogy csak két személy reagált erre , --Green Corner , olvasta , Dr Jackson pedig rövidítve arról szólt , hogy az írás alapján , úgy tűnik át kell értékelni a régi mondást ,--" A pálinka főzés nem a " hamar" emberek tevékenysége " .

 

A téma talán megérdemelné ha egy kicsit többet beszélnénk róla !!

Engem érdekel , hogy ki- miként értékeli az írást , van - e aki úgy gondolja, hogy változtatnia kellene technológiáján , vagy változtatni

fog , ezt miért és hogyan , stb. , stb.

 

 

Előzmény: endrepp (144469)
sogi01 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144477

                                                             vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (144452)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.16 0 0 144476

Esetleg ,ha időd engedi megbeszélhetnénk egy kis agyalást a technológia  folyamatában. A cefre indulásakor legalább 3 deci flegma gyűlik a (második üstben) ,, előhűtő nélkül. Mire a páracső eléri a 86 C  fokot  1liter flegma gyűlik, És lefő a kp. 3/4 -e . Mikor 95 C- fokos 3 liter gyűlik össze, és édes a kifolyó nedű ekkor van vége, mikor a kisüsti ízvilág szerint készül a nedű. 40 liter 8%- os cefre  esetén 1,5 a felfűtés, 4- óra a kp. főzés- és két óra az up gyűjtés , de az már kisüstön, átváltással. . 

Előzmény: kupeci (144467)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2017.12.15 0 1 144475

Úgy hívják, hogy üveggyapot. A gyógyszeripari kolonnákban is tiszta üveggyapot a gyantatartó réteg. Szerintem 2 réteg üvegszövet közé tegyél üvegpaplanból vágott korongokat, úgy 1-2 centi rétegben. Poliészter feldolgozó kisiparosok használják.

Előzmény: mili70 (144474)
mili70 Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144474

T. Hölgyeim és Uraim! Az átfolyós kationcserélő gyantát tartalmazó töltettartó betétemben a gyárilag hozzáadott szivacs feladta a küzdelmet, és teljesen összezsugorodott. Ennek az lett a következménye, hogy már a regenerálást követően sem folyik a tartályból  a pálinka, hanem csak csöpög. Ennek okán szeretném kicserélni a szivacsot, de egyelőre azt a tájékoztatást kaptam, hogy külön szivacs nincs, hanem csak az üres töltettartóval együtt lehet megvenni. Szóval az a kérdésem, hogy valaki közületek cserélt-e már szivacsot, ha igen, akkor milyenre, vagy mire? Valami olyan anyag kellene, amit nem old az alkohol, a gyantát fenntartja, viszont a folyadék átfolyik rajta.......

kupeci Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144473

Hehe:))

Előzmény: endrepp (144472)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144472

Több kW rohanó energia a pilincka csőben, körülötte álló levegő, ez az eredmény. Viszont az a kevés igen csak büdös. :)

Előzmény: kupeci (144471)
kupeci Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144471

Amíg ki nem próbáltam, én se hittem:)

Előzmény: endrepp (144470)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144470

Most ugrott be, nekem is volt egy ilyen kísérletem, ott a csapda parafadugóval bedugva a 2m-es páracsövön.

 

 

Előzmény: kupeci (144467)
endrepp Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144469

Nem tudom. Talán az EP elválasztás után egyből hagyni hagy jöjjenek a jó ízek, nem erőltetni a deflegmációt. Elég nehéz tapasztalatot levonni, egy gyümölcsöt több felé főzni ilyen kis mennyiségnél pláne macera.

Előzmény: kupeci (144468)
kupeci Creative Commons License 2017.12.15 0 0 144468

Melyik a jobb taktika, 85-90 -nel indítai, és 68-70 nél megállni? vagy egyből 70-nel kezdeni, és addig engedni ameddig a 70 tart?:)

Előzmény: endrepp (144462)
kupeci Creative Commons License 2017.12.15 0 1 144467

Annak idején Feribá 51 hatására csináltam egy kísérletet a páracsövemmel. Az üst felőli legalsó pontjat alulról megfúrtam és a visszacsorgó flegmát egy ráerősített pohárban felfogtam. A színe mosogatóléhez hasonlított,a mennyisége pedig 50 L cefrénél 0,5 dl. Lehetett növelni a kicsorgó flegma mennyiségét aképpen hogy nedves ruhákat terítettem a páracsőre de így sem ment 1 dl fölé.

Előzmény: endrepp (144458)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!