Keresés

Részletes keresés

Körtvélyesi Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2220

Kedves Józsi-bá!

 

Harrow Sweet ügyben nem kell Németországig menni, mert pl. itt van egy rendes szomszédunk, Szlovénia (ők még nem támadtak meg bennünket), ahol az egyik faiskolában szép körteválaszték van: http://www.rast-bs.si/hr/katalog/vocne-sadnice/kruske/

lehet, hogy ők is elküldik postán a keresett fajtát. A mogyoró (Ljesnak) kínálatuk meg lenyűgöző. A szlovének csak figyelnek és dolgoznak, az utak mellé meg sózó körtefákat ültetnek, hogy azok terméséből pálinkát, bort, ecetet készítsenek...

 

Üdvözlettel: Körtvélyesi

Előzmény: Józsi-bá (2201)
Körtvélyesi Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2219

Kedves Józsi-bá!

 

Egy nagy amerikai gyűjteményben az alábbi fajtákat találták (szerintük) tűzelhalás-rezisztensnek:

http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/53581500/catalogs/pyrblres.html

Sajnos egyszerű halandónak nem küldenek szemzőhajtásokat, ám intézetek igényelhetnek...

Az Old Home fajtát  gyakran használják az újabb fajták erwinia-ellenállóságának növelésére ill. a már korábban emlegetett alanyoknál.

 

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi a Déli Csücsökből.

Előzmény: Józsi-bá (2216)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2218

Kedves Körtvélyesi!

Azt már tudtam, hogy "Kérjetek és adatik.", de hogy ekkora..!!  :)
A második linket ugyan, nem tudom megnyitani, de már az első is kiadós....
Köszönet érte! Üdvözöllek: Józsi-bá

Előzmény: Körtvélyesi (2217)
Körtvélyesi Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2217

Kedves Józsi-bá!

 

Köszönöm az Erwyphage-ról küldött összefoglalót, ez alapján és a jelek szerint még várakozó állásponton maradhatunk. A tűzelhalásról, sajnos magyarul, erről az Amerikából betántorgó betegségről (annyi sok jót kaptunk már tőlük is), kevés szakirodalmat lelhetünk. Így visszatérve a betegség forrásához, amerikai angolul találhatunk egy-két könyvet, melyek alaposan felvilágosítanak bennünket erről a kórságról. Némi tapasztalatuk van, mert már több, mint száz éve, követhetik a betegség lefolyását. Az egyik irodalom innen tölthető le: http://naldc.nal.usda.gov/download/CAT79714375/PDF , a másik: http://archive.org/details/fireblightofappl00rac , a harmadik címe: Fire Blight: The Disease and Its Causative Agent, Erwinia Amylovora Szerkesztette: Joel L. Vanneste, ahol a könyv 84. oldalán és a 4. képen látható a fekete konyulás: http://books.google.hu/books?id=j6JOUpYnSDYC&pg=PA85&hl=hu&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false . Bizony, amikor a betegség körfolyamtát végigböngészgetjük, kiderül, hogy mindenhonnan és mindennel terjed a betegség, szél, eső, rovarok, metsző anyós ollója stb. 

 

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi a Délebbi Régiókból.   

Előzmény: Józsi-bá (2200)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2216

Végül is arról van szó, hogy mindegyik körtefajta megfertőzhető, de különbözni fog a tűzelhalással szembeni  rezisztenciájuk ill. a fogékonyságuk mértéke.
Nem tudok mást kitalálni, minthogy megtapasztalom a többi körtefajtám mellett az újonnan beszerzett "rezisztensek/ellenállók" helybeli viselkedését.

Előzmény: Józsi-bá (2215)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2215

Köszönöm! Már olvasom is.

Előzmény: Csarli1 (2214)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2214
Előzmény: Józsi-bá (2213)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2213

Kedves Csarli1!

 

Sajnos a tűzelhalással kapcsolatban egy átfogó tanulmány nincs a kezemben .Megköszönném, ha ennek a 2001-2005 között végzett kutatásnak a leírását/eredményét valahogy át tudnád nekem küldeni, mert egyenlőre a tűzelhalás elöl a kiutat, valahol a fajták választékában szeretném megtalálni.

 

Előzmény: Csarli1 (2212)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2212

Kedves Józsi bá

 

Sajnos tűzelhalás rezisztens körte magyarországi viszonyokra nincs.

Egy 2001-2005 közt végzett kutatás alapján a Harrow Sweet virágai mérsékelten rezisztensek, viszont hajtásai igen erősen fogékonyak, gyümölcse viszont közepesen fogékony. A Packham’s Triumphnak viszont gyümölcse mérsékelten rezisztens, pedig a hajtásai és a virágai igen erősen fogékonyak. Egyedül a Kieffernek bizonyultak mind a virágai, mind a hajtásai mérsékelten rezisztensnek. Ezzel a tanulmánnyal sajnos egyet kell értenem, mivel nálam gyakorlatba is ezek a megállapítások igazak. A Carmen viszont nem fertőződött, pedig volt virága és intenzíven növekedett az idén.    

Előzmény: Józsi-bá (2201)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2211

Kedves Józsi bá

 

Nekem az a problémám, hogy a Triffander, és a Bovaria is magyar találmány, amire százezreket költöttem, és voltam olyan naiv, hogy a főrum társaknak is ajánlottam.

Igaz akkor még nem tudtam, hogy a hatása szinte nulla. Ezeket a csodaszereket külföldön nem merik forgalmazni, mert ott súlyos kártérítéseket fizetnének, ez csak nálunk működik, mert ez abszurdisztán itt csak a kis ember felel mindenért a nagykutyák mindig megússzák.

Ezek az gyári ügynökök gátlástalanul hazudnak és ha számon kéred a nem létező hatást, akkor mindig te vagy a hunyó. Na ezért akarok ebből a kib…..ot országból elhúzni amint lehet.

Előzmény: Józsi-bá (2209)
Deryan Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2210

:DDDD

Efelett nem lehet csak úgy elmenni.

Mennyire igazad van!

Előzmény: Csarli1 (2206)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2209

Csak kívánni tudja az ember, hogy ez a hazai találmány majd aztán igazolni is tudja magát!

Előzmény: Csarli1 (2206)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2208

Konkrétam írd meg mire van szükséged, és mennyire.

Előzmény: Törölt nick (2207)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2207

Ment mail de röviden : max 10db kell és olyan oltvány ami tőled megmarad esetleg! Téli körte. És fagyot valahogy tűrő kajszi! Köszi!

Előzmény: Csarli1 (2206)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2206

De addig hány embert vernek át, és mekkora összeget csalnak ki a parasztemberek zsebéből. Én használtam már ilyen gombás „csodaszereket”, ebben az a csoda, hogy a naiv emberek elhiszik a karvalyorrok hülyítéseiket, de a közmondás szerint ”minden ember a maga kárán tanul”

Előzmény: Ali-bá (2205)
Ali-bá Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2205

Kísérleti stádium ez még. Majd 1-2 év mulva meglátjuk. Ha beválik biztosan híre megy.

Előzmény: Csarli1 (2204)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.13 0 0 2204

"A visszajelzéseket érdemben kiértékelni még korai lenne és amúgy sem volt az idei év egy tipikus tűzelhalásos év" - mondta a Dr.Kovács Tamás vezető-helyettesük.  Hát igen a csodaszerek gyártói megmagyarázzák, hogy az ő szerük jó, csak nem értesz hozzá, és most éppen az időjárás a hunyó.

Előzmény: Józsi-bá (2200)
borsika79 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2203
Kedves Józsi-bá. Az Uta és a Harrow körték milyenek? A Kiffer 1-ik nagy kedvencem.
Előzmény: Józsi-bá (2201)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2202

Szervusz Csiki 74!

 

Írtam a "Szilvafa" topikban.

Előzmény: Csiki 74 (2193)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2201

Szervusz Casamir25!

 

Engedj meg egy kiigazítást! Valóban sok helyen olvashattad a Jojo szilváról, hogy Sharka vírus rezisztens..., a valóságban azonban Sharka-immun, mert a növényben egyáltalán nincsen kimutatható vírus, míg a rezisztensekben van, csak alacsony koncentrációban.


Körtefajta ajánlása helyett inkább azt írom le, hogy milyen tűzelhalásnak ellenálló körtéket tudtam eddig beszerezni:
Az igazi rezisztens a Harrow Sweet lenne, amit most őszre ismét megrendeltem a németektől, remélem, most megkapom. Amit már beszereztem és jól  ellenálló: a Harrow Delight, a Harvest Queen, a Kieffer és az Uta körték.
A tűzelhalás folyamatosan jelen van a birs bokraimon, de a korábban felsoroltakon kívül a fertőzés más fajtákat eddig nem érintett.
Arabitka és Árpával érő körtéim nincsenek.

Előzmény: Casamir25 (2192)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2200

Szervusz Körtvélyesi!

Véletlenül egy kártya nélküli  stick-kel akartam internetezni és eddig nem jöttem rá, hogy felcseréltem azokat...

Érdekelt már korábban is az Erviroinvest Zrt.  Pécsett, de a cég csak elég későn, 2012.máj.15-én indult.
Ma megint arra jártam és benéztem hozzájuk. Akit érdekel, info: A cég tűzelhalás elleni készítménye az Erwiphage, amely idén először kapott 120 napra kereskedelmi forgalmazási engedélyt. Forgalmi kategória II. zöld könyv.
http://biotechnologia.enviroinvest.hu/erwiphage-tuzelhalas-ellenes-keszitmeny.html

Eddig összesen 400 ha-ra elegendő permetszert hoztak forgalomba. Ennek 85 %-a alma ültetvényekre lett kijuttatva, 12 %-a körte- és 3 %-a birs ültetvényekre.
"A visszajelzéseket érdemben kiértékelni még korai lenne és amúgy sem volt az idei év egy tipikus tűzelhalásos év" - mondta a Dr.Kovács Tamás vezető-helyettesük. Jövőre korábban igénylik meg a forgalmazást.

 

Én úgy vélem, hogy ez a készítmény hatásos, de az alkalmazási technológiájára erősen oda kell figyelni. Ígéretet kaptam konkrét felhasználóval való kapcsolatfelvétel lehetőségére, akinek az elérhetőségét, ha akarod majd továbbítom feléd.

Előzmény: Körtvélyesi (2190)
imkerei Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2199

Nálam sajnos jelen van a tűzelhalás.

Érdekes módon a körtére semmilyen hatással nincs, egyedül a birs és a naspolya fákat támadja meg.

Ki érti ezt?

Előzmény: Casamir25 (2196)
alfi13 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2198

Az arabitka nagyon finom porzója a vilmos körte. Nem tudom hogy honét vetted ezt a tüzelhalást a barnuló vagy feketedő leveleknek a körtefákon ne egyedüli ok a tűzelhalás a tűzelhalás esetében a levélszár tövénél apró izzadásszerü cseppek jelenek meg. A ferőzés megakadályozás egyik módszere az hogy tavasszal és nyáron nem csipkedjűk a fár nem csinálunk sebeket amelyiken keresztűl a korokozó bejuthat a növénybe. Télen metszd az almát körtét. Dupla rezes lemosás tavaszal és egy ősszel. A többi ezek után már csak szerencse kérdése.

Előzmény: Casamir25 (2192)
Deryan Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2197
Előzmény: Casamir25 (2195)
Casamir25 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2196

A vilmos körte tűzelhalással szembeni ellenállóságáról is olvastam egy két oldalon, Ezzel kapcsolatban nektek van esetleg valami tapasztalatotok?

Casamir25 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2195

A Japán Nashi körténél is azt olvasom, hogy ellenálló, edzett fajta. Meg tudná nekem esetleg valaki mondani, hogy a Japán Nashi körte önmagában is terem, vagy mindenképp szükség van egy másik körte fa ültetésére is a szomszédságában. (Helyhiány miatt szeretnék csupán egy körte fát) lIlletve próbáltam utána járni az interneten, hogy az Arabitka körte terem-e önmagában, de nem találok rá sehol választ.

imkerei Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2194

"Esetleg valaki megpróbálkozott-é a pécsiek által gyártott Erwiphage készítménnyel, mely a reklám alapján az egyetlen biztos szer e feketedő konyulás ellen."

 

 

A feketedő konyulás szerintem a hajtáshervasztó darázs műve és nem tűzelhalás.

Előzmény: Körtvélyesi (2190)
Csiki 74 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 2193

Más vélemény a jojó szilváról.

Éppen Józsi-bá irása révén:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=120834956&t=9211857

Előzmény: Casamir25 (2192)
Casamir25 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 2192

Üdv Józsi-bá!

 

"Megoldásnak a rezisztens fajtákat látom."

 

Ön tudna esetleg tűzelhalás rezisztens körtefát ajánlani? Őszre nagyon szeretnék legalább egy körte, egy alma és egy szilva fát telepíteni a kertembe. Ellenálló fajták beszerzését tartom ésszerűnek. A Jojó szilváról azt olvastam, hogy Sharka vírus rezisztens, a Freedom alma pedig ellenáll a varosodásnak, tűzelhalásnak egyaránt. Eddig ezen fajták szerepelnek a beszerzésre váró gyümölcsfáim listáján.

 

Körték közül pedig számomra az Arabitka körte nagyon szimpítikusnak tűnik, edzett régi magyar fajtának írják, illetve a másik az Árpával érő körte. Önnek van esetleg tapasztalata ezen fajták tűzelhalással és egyéb betegségekkel való rezisztenciáját, ellenállóságát, strapabírását illetően?

Casamir25 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 2191

Sziasztok.

 

Meg tudná nekem valaki mondani, hogy az Arabitka körte önmagában ültetve is terem vagy szükség van hozzá egy másik körtefajtára is.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!