Keresés

Részletes keresés

rferi Creative Commons License 2009.09.07 0 0 11497

A kereskedő szövegét kábé így borítékoltam volna én is.

Melyik kereskedő nem dicséri a saját áruját?

De buták, mert nyugodtan megmondhatnák, hogy idei vágású a fa, senki sem tárol be szárításra tüzelőfát!!!Ahhoz az túl drága mulatság lenne.

Előzmény: Lud (11496)
Lud Creative Commons License 2009.09.07 0 0 11496
érdekes dolog ez a fanedvesség.
- első körben X helyről vettem hasított fát, kereskedő mondta hogy tavaly decemberi vágású a csertölgy. 20% a nedvességtartalma.
- Y kereskedő olyan bükk-gyertyánt hozott ami elmondása szerint már 2 éve van kinn az erdőben rönkben. ez 25% volt. szerencsére hozott még valami faüzemből bükk maradékot, ami 12%.
- Z fatelepen olcsón láttam tüzifát, telepes mondta ez milyen fasza vétel, tökszáraz. 35% volt.
kevés kerti sütögetős akácom maradt, ez legalább 3 éves - 10%

tanulság:
- fa nedvességmérő a kereskedő szavahihetőségével szemben
- hasogatni friss fát jó, tárolni viszont egyik kereskedő sem szeret, ergo érdemes több évre betárazni
- köbméterre és nem mázsára venni.
Előzmény: HegyenVolgyon (11483)
a kályhás Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11495
http://www.kandallo.net/grafika/epites/2_1_s.pdf

Szia,töltsd le nyugodtan egy csomó választ kapsz a kérdéseidre.
Előzmény: fugebokor (11489)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11494

Ma valóban a duplafalú falihüvely az amit használunk.

De nem kergettek bennünketa kandalló körül még 5 éve sem, ha nem ilyet tettünk be, ugyanez a hozzászólásom a tömítő anyagra. Ezek mind újkeletű, és természetesen nagyon praktikus hasznos dolgok.

De igazán tömíteni, csak a rossz méretű csövet tudod.

Tehát emiatt ne aggódj.

Azt meg végképp nem értem, hogyan hoztad a kéményt összefüggésbe a falihüvellyel, tönkretétel vonatkozásában?

Előzmény: oktatoka (11492)
fugebokor Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11493
Helló! Köszönöm a válaszod. A homokon kívül kell-e még valamit hozzákeverni és milyen arányban?
oktatoka Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11492
Sziasztok! Lenne néhány kérdésem a szakértőkhöz:
Nálunk a kandallós a füstcső bekötésekor a kéménybe vésett lyukba egyszerűen befalazott egy méretre készített vascsövet, mindenféle szigetelés nélkül. Szerintetek ez így jó lesz?...Akkor ez nem is izgatott, csak olvasva a fórumot elbizonytalanodtam...vagy nem?...
Szóval a lényeg az, hogy ( mivel még nem tüzeltünk benne ) attól félek nehogy tönkretegye a kéményünket.
A másik gondom az , hogy a toldásoknál nem használt semmiféle tömítőanyagot, csak a kandalló tövénél kente be a csövet valami masszával. Körbekenjem, vagy hagyjam így ? Minden véleményre kíváncsi lennék!
kályhaking:) Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11491
Az  agyagot homokkal kell soványítani ,mert nagyon ragad azzal nem tudsz dolgozni.Ugy kell keverni ,hogy tudjál vele dolgozni ,attól függ milyen az agyag ezt igy nehéz megmondani ,de az biztos hogy kell a kályhához 2-3 mázsa kb.
Előzmény: fugebokor (11489)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11490
Egy szép "csőrózsi" oszt nem is látszik.
Előzmény: 605srdt (11488)
fugebokor Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11489

Kellemes délutánt Mindenkinek!

Cserépkályhával kapcsolatosan kérdésem a következő. A sárgaföldet vagy agyagot mivel és  milyen arányban kell keverni? Egy 1,20 m széles 0,60 m mély és 2,0 m magas kályhához mennyi agyag szükséges. Bízok a szakértelmetekben. Köszönettel fugebokor

605srdt Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11488

Már vések :-(  150 ről 180 ra de jó hogy nem rég festettem

 

gmkiev Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11487

180-as föstcsővel kösd be, egy 180-as falihüvelybe.

A kéményed már így is szabványon kívűli a mai kor szerint. Mivel ez a betét nem kényes fajta el fog menni róla, ha nem vagy rest rendesen füstcsövezni.

Mivel tevékeny részese voltam anno a "kezut." írásának, nem emlkezem, hogy külső légbevezetésről lett volna szó.

Talán kevered a konveciós nyílással a burkolaton.

Előzmény: 605srdt (11485)
legirepa Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11486
Én a becsatlakozást átalakítanám 180-ra. Nem hiszem, hogy olyan ördöngősség a falat körben másfél centivel kivésni. Fél óra alatt megvan.
Előzmény: 605srdt (11484)
605srdt Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11485

Természetesen minden jótanácsot szívesen fogadok azon részletekre is, melyekre amatőr kérdéseim nem terjedtek ki. :-)

 

605srdt Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11484

Üdvözletem mindenkinek !

 

Egy kis segítségre van szükségem, az alábbiakhoz.

 

Ami adott: C-20 kandalló betét,ytongból kialakított burkolati elemekkel. kémény 14 x 20, amire a korábbi "mobil" lemezkandallóhoz 150 mm es csatlakozás van kialakítva -nem szeretném bontani ha nem muszály- a c-20 on 180 mm. a fal amire építem egy külső 30-as porotherm fal.

 

Ami a feladat beépíteni a kandallóbetétet.

 

Amik a kérdések :

- elég  e a kémény a c2 hoz.  (mondjátok hogy elég mert befonom a hajam ha nem)

 

-vissza szűkíthetem-e a 180 mm-es füst csatlakozást 150 ig közvetlenül a betét tetejénél.

 

- a betéthez  kapott angol és olasz nyelvű útmutatón(na b.. meg egyiket sem beszélem) látok külső lég bevezetéseket kettőt is egyet alúról egyet hátulról, mindkettőre 4 dm2 méretezéssel alúról nem tudom kialakítani, jó e ha 2x4dm2 kap hátulról, vagy kell e egyátalán mindkettő. Ezek a légbevezetések csak úgy simán lyukak a falon amik kb az alsó fatárolóba nyílnak semmi egyéb hókuszpókusz?

 

- kell  e tennem a falra a betét mögött valami szigetelést?

 

Előre is köszönöm a segítséget

 

HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.09.05 0 0 11483

Szia.

 

Egyáltalán nem nagy gond, nagyon jó tüzifa, jó a fűtőértéke, csak nagyon tömör, nagy nedvességet tart magában, ezért vágás után minimum 1-1,5, de inkább 2 év kell neki az ideális állapothoz.

Nekem is az van, tavaly nyáron vettem, azóta szárad. Előző télen már használtam belőle, de majd most lesz igazi.

 

Ha tényleg csak 3 hónapos, akkor 99%, hogy azért füstölődik be a tűztér. Az igazából nem is csak füst, henm sok gőz is van benne, tuti nem tesz jót az új kályhának, és a kéménynek sem.

 

Ilyenkor még hiába viszed be, nem szárad bent jobban, mint kint, annak inkább télen van jelentősége, mikor magas a páratartalom, sok a csapadék.

 

Vegyetek néhány mázsa a akácot is.

Előzmény: agi29 (11482)
agi29 Creative Commons License 2009.09.05 0 0 11482
Ja, azt akartam még írni, hogy bükkfából vettünk 10 m3-t, úgyogy kénytelen vagyok azzal fűteni majd, nem tudok helyette mást beszerezni... Nagy gond szerinted?
Előzmény: HegyenVolgyon (11478)
agi29 Creative Commons License 2009.09.05 0 0 11481
Akkor majd hozok be fát, száradni. Egyébként fel van vágva, úgy szárad. Tényleg nem elég neki a 3 hónap?
Kipróbálom amit írtál, remélem úgy jó lesz. Köszönöm!
Előzmény: HegyenVolgyon (11478)
ronkovik Creative Commons License 2009.09.05 0 0 11480
A kémény hatásos magasságát a tűztér aljától (rostély) számolják.
Előzmény: paul20 (11479)
paul20 Creative Commons License 2009.09.05 0 0 11479

Szia!

 

Na ezzel most jól megijesztettél. Én is pont ilyen betétet akarok venni. :(

 

Na még agyalok rajta, de sajnos a M58-as típusra nincs pénzem.

 

Azt még szeretném megkérdezni, hogy jól tudom-e, hogy a kéményt a füstcsonktól kell mérni a tetejéig. Jól tudom?Vagy a koromzsák aljától?

 

Úgy döntöttem, hogy lemérem ma a kémény magasságát.

 

Üdv: Paul

Előzmény: misbelief (11476)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.09.05 0 0 11478

Valószínű, hogy a nyár eleje óta száradó bükkfával van a gond, az nagyon kevés neki, hogy száradt 3 hónapot.

 

Ha mégsem ez lenne a gond (de ha igen, ezt ettől függetlenül is

kipróbálhatod), próbáld meg, hogy a kémény tisztítónyílásán keresztül elégetsz egy adag újságpapírt, hogy átmelegítse a kürtőt, és meginduljon a huzat. Ezután gyújtod be a kályhát közvetlenül. A cserépkályában bonyolult a füst útja, ha hideg, és még a kémény is az, nem tud megindulni a füst benne.

 

Ha ez nem jönne be, akkor a nedves fa lesz a gond, próbálj szerezni brikettet, vagy akácot, az sokkal lazább szerkezetű fa, nedvesen is viszonylag jól ég. Persze annak is jobb, ha száraz.

Előzmény: agi29 (11477)
agi29 Creative Commons License 2009.09.05 0 0 11477
Sziasztok!

Egy hete lett készen a cserépkályhánk, és most minden reggel be kell fűteni, hogy száradjon. Azt vettem észre, hogy begyújtásnál nagyon nagy az égéstérnél a füst. Az ajtó üvege is teljesen bekormozódik. Úgy gyújtok be, hogy az alsó ajtót nyitva hagyom, az égéstérbe meg teszek papírt, fenyő gyújtóst szép vékonyra vágva, meg bükkfát, ami már szárad nyár eleje óta. Szépen be is gyullad, azzal nincs gond, csak mint mondtam nagyon füstöl. Én rontok el valamit? Van ennek valami trükkje, hogy ne füstöljön ennyire?
Az előbb, mikor raktam a tűzre, akkor is füstölt. Légyszi segítsetek. Nagyon köszönöm előre is!
misbelief Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11476
Nekem azért lett Ferlux C20-am mert ismerősnél a 14x14-es 7m magas kéményen ajtónyitásra visszafüstölt, egy szezont küzdött vele, utánna nekem adta szinte ingyen :) Helyette Supra M58-at vett, sajnos az bevált neki, úgyhogy azóta is a C20-at használom igaz én egy 200-as 7m magas kéményen.
Előzmény: paul20 (11448)
halaloszto Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11475
a mikor mukodik jol, az egy gyakorlati tudomany, meghagyom neked.

a hozzaszolasbol ugy ereztem, hogy feltetelezed, hogy a megfeleloseg merteke a huzat, ha a keszulek huzatigenye 30Pa, es a kemeny huzata 32Pa, akkor az megfelel es kesz.

na ez a fenti allitas elvi hibas. a legszallitas az a nyomas es a keresztmetszet szorzataval aranyos. tehat nem eleg hogy a paszkalok passzoljanak, a keresztmetszetnek is kell!

(raadasul ugyanez miatt, ha a huzat nagyobb mint az elvart, akkor kisebb keresztmetszet is kiadja ugyanazt az aramlast)

vajk
Előzmény: gmkiev (11474)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11474

Ez azért nem az, amit én írtam.

Az érzékeltetés lényege, ha egy dimenziót szűkítesz, attól még működhet jól. Az említett eset egy szélsőség ismertetése volt. Magam, soha nem mertem volna bekötni. De egy 20 mm-es átmérő csökkenés még elmegy.

Előzmény: halaloszto (11470)
siokemeny Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11473
Az általam belinkelten, ha lemész a lap aljára, akkor láthatod az összefüggéseket. Kicsit eltér az általad említettől.
Előzmény: Törölt nick (11472)
siokemeny Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11471
http://tuzimado.hu/kandallo/a-kandallo-meretezes-alapjai-1-a-kemeny-meretezese/
Előzmény: Törölt nick (11469)
halaloszto Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11470
az a gond, hogy a huzatigenyt Nyomaskent adjak meg. XX Pascal.

a nyomas meg nem aranyos a szallitott legmennyiseggel. a nyomas es a keresztmetszet szorzata aranyos.

ha a kandallod huzatigenye 12Pa, es en adok egy atmero 20mm slagot, amin egy szivattyuval eloallitok 12Pa huzatot, akkor azzal el fog menni a kandallod?

vajk

Előzmény: gmkiev (11467)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11467

Valóban életszerű a felvetésed.

Nem is értem, hogy eddig miért nem használtam mint érvet, ha egy dimenziót csökkentek (nék) a füstcső átmérőn, a készülék föstcsonkjához képest.

Jó indok.

Gyakorlati példa:

Balatonpart, 35 kW-os vízteres kandalló betét, füstcsonk 25 cm.

émény 13 cm átmérő. A berendezés működését egy automata füstventillátor segíti, mely a füstgáz hőmérséklet (80 C) vezérlésre leáll, mert átmelegedés után, (láss csodát) rásegítés nélkül is győzi az égéstermék elszállítását.

Hétvégi ház,tehát kizárólag hideg kéménnyel indítják.

Előzmény: paul20 (11461)
paul20 Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11466

Szia!

 

Igen, tudom, hogy a szabvány ezt írja elő, de 150mm-es füstcsonkkal lévő kandallóbetétek nagyon ritkák és drágábbak, mint a 180mm-es füstcsonkkal rendelkező kandallóbetétek. Mondok egy pl.-t, 150 mm-es füstcsonk 110eFt (8 kW), a 180 mm-es füstcsonk (12kW) 90eFt. Tudom, hogy nem nagy a diferencia, de nekem nem is kell az a 12 kW, mivel nekem bőven elég a 8 kW, tehát ha nem tudja maximálisan leadni a 12kW-os (mondjuk csak 10kW-ot tud, akkor is jól vagyok). Az esztétikáról nem is beszélve. Illetve a 150mm-es füstcsonkú kandalló is van a piacon, csak 3x-os áron.

 

Úgyhogy meg kell próbálnom ezt a megoldást, ha másnál működik, akkor talán nálam is fog, de a kéményem, nem olyan kicsi, de még megpróbálom kiszámolni a huzatot.

 

Illetve látom, te kéményes vagy akkor ki tudnád számolni a huzatomat?14x14-es kémény kb. 8 m magas. Megköszönném, ha megtennéd.

 

Üdv: Paul

Előzmény: siokemeny (11463)
siokemeny Creative Commons License 2009.09.04 0 0 11465
A Schiedelnek az Absolut kéményében található levegőkürtő elég komoly hőszigeteléssel van ellátva, ezáltal a mellette található kéménykürtő nem tudja felmelegíteni, vagy csak annyira minimálisan, hogy nem keletkezik olyan mértékű kürtőhatás (huzat), hogy ventilátoros rásegítésre is szükség lenne.
Előzmény: Pitylogós (11464)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!