Keresés

Részletes keresés

_ZE Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34884

Jó Szerencsét! Üdv az Erdésznek!

 

Köszönet a tájékoztatásért, utólagos engedelmeddel a Teljesítménytúra topicba is beraktam.

 

Zeller

Előzmény: ssimi (34867)
G(Dzsí) Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34883

Próbáltak most is rábeszélni, hogy menjek vadász vizsgát tenni, de nem érdekel a lövöldözős része... nekem elég a vad szépen, tányéron, pörköltként, tarhonyával, uborkasalátával.. :)

 

A márc 15-i hosszú hétvégére nem tervezel gyaloglást?

Előzmény: jzp2107 (34882)
jzp2107 Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34882

erdészek, ha találkoznak.. :-)

[vagy te vadász vagy? nehogy pontatlanul idézzek]

Előzmény: G(Dzsí) (34881)
G(Dzsí) Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34881

Ó :)

Előzmény: ssimi (34867)
G(Dzsí) Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34880

"A nem sikerült jegyet venni" mit jelent? Nem adtak?

Előzmény: nagypapi (34868)
Vagdalthús Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34879

Nahát, kicsi a világ, benne volt a pakliban hogy ugyanaznap ugyanott kékezünk mint te :-)

De végül Visegrád-Csobánka lett belőle, szembe haladva a Görgey-emléktúra mezőnyével, akik nem tudták értelmezni, hogy miért arra megyünk? S kb. 40-szer mondtuk el, hogy ez itt és most Országos Kéktúra, nem teljesítménytúra :-)

 

Előzmény: Güsziológus (34865)
ssimi Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34878

Akkor még nem erdészként dolgoztam, most már igen.

Előzmény: Törölt nick (34875)
nagypapi Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34877

Ilyenkor döbben rá az ember, mennyi minden látnivaló van, ami mellett csak úgy elrohan az ember, de amit nem lenne szabad kihagyni.

Ezért is érdemes még egyszer végigmenni az Úton, persze így is maradnak ki fontos dolgok, de nem is baj, kell valamit hagyni a harmadik teljesítésre is. :-)

Előzmény: Güsziológus (34876)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34876

Jól tetted!

 

Nem írtam a nyáron, de az OKT50 Sirok - Szarvaskő szakaszát sikerült "összehozni".

Volt "idegenvezető" is, végigjártuk a várat, sőt a szikláknál is kaptunk "tájékoztatást".

 

Kicsit "húzós" volt nekem a vár, de úgy döntöttem, hogy akkor, vagy soha.

Remélem, megérem, hogy járható lesz újra, legalább úgy, mint Szigliget.

Még egész picik voltak a gyerekek, amikor felkerestük a várat, akkor még volt belépő is.

Sóvárogva indultam pár métert Szarvaskő irányába.

Ennyi volt akkor az OKT:-)

 

Nekem egy "nyitott" pontom van azzal a szakasszal kapcsolatban, ez Orosz-vár.

Egyszer már majdnem megpróbáltuk Optikával becserkészni, de akkor eleredt az eső:-(

Előzmény: nagypapi (34874)
nagypapi Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34874

A vár alatti rétig az aszfalt járható volt, onnan nagyobb kövekből rakott út vezet fel a várig, na az most is nagyon csúszós volt.

Kb. 25 évvel ezelőtt, egy gimnáziumi osztálykiránduláson voltam fenn a várban, úgyhogy most nem akartam kihagyni. :)

Előzmény: Güsziológus (34869)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34873

Nem vagyok jogász, és távol áll tőlem, hogy a TUHU-nak kárt okozzak.

Az adatok bárki által lekérhetőek, ha a rendszerezésük és közzétételük esetleg sérti a TUHU érdekeit, természetesen nem "publikálok" több adatot.

Előzmény: HEV (34872)
HEV Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34872

A turistautak.hu jogi védelme és felhasználási lehetőségei:

 

http://turistautak.hu/documents.php?id=jogi

Előzmény: Güsziológus (34870)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34871

 

Előzmény: Güsziológus (34870)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34870

OKT

Mérföldkövek

 

 

Hát, így néz ki egy szakasz.

Az adatsor mögötti munkáról majd később.

Lehet "sűríteni", de ahog már többször leírtam, a 2-3 kilométer közötti távolság tűnik optimálisnak.

Ha sok a szint (pl. Füzér után), akkor segíthet a több pont.

 

A táblázat végső soron kivonat, az eredeti munkafüzet még "zavaros".

 

A távolságot a TUHU alapján gyűjtöttem ki, remélem, nem jogvédettek az adatok.

Güsziológus Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34869

Gratulálok!

 

Én is készülődök, de még várok egy keveset.

Jártam már arra télen, jégpálya volt felfelé a várig:-)

Előzmény: nagypapi (34868)
nagypapi Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34868

Én is köszönöm a tájékoztatást, márcsak azért is, mert épp a Mátrában terveztünk kékezni, igaz, végülis nem a lezárással érintett szakaszon.

Lehet, hogy a termeszetbarat.hu-n - ahol szintén olvasható volt a hír - kellene egy menüpontot csinálni, ahol az aktuális korlátozásokat fel lehetne tüntetni, mert szerintem inkább ott lenne a helye ezeknek a híreknek, mint itt a topikban.

Mindenesetre tényleg példamutató az Egererdő tájékoztatása!

Ezzel szemben pl. a Vérteserdő honlapján (ahol a közelmúltban emiatt személyes afférja is volt valakinek) az utolsó vadászat miatti korlátozásról szóló hír tavaly januári.

 

A szombati túráról.

Sirok-Szarvaskő szakaszt terveztünk, szép kényelmesen.

Fiammal Gyöngyösön csatlakoztunk a túratársakhoz. Fenn, Mátraházán már elég komoly hó, érdekes, hogy onnan Parád felé nem volt letakarítva a hó az útról, csak letaposva. Szerencsére a kínai buszokat tudják tesztelni havas viszonyok között is, úgyhogy nem volt gond lefelé, szerencsésen megérkeztünk egy további átszállás után Sirokra.

Startsör-kávé-unikum a Hunor vendéglőben rendben, a kéktúra bélyegző jó minőségű.

Kanyargós aszfaltút vezet fel a vár alatti rétre, innen felmentünk a várba is: bár átépítés alatt van, a biztonsági őr felengedett minket. Megéri felmenni.

Alma lápánál felé egy rövid szakaszon - talán száz-kétszáz méter - mintha el lenne terelve a Kék, egy elágazásnál az egyik irányba le vannak festve a jelzések. Talán ez az a szakasz, ami a sár miatt hirhedt, és ezért terleték itt el? Mindenesetre jól követhető a jelzés.

Bár voltak kisebb sárfoltok, fagypont felett 1-2 fokkal lehetett a levegő, az árnyékos helyeken nem volt gond, és máshol is el lehetett menni komolyabb dagonyázás nélkül.

Rozsnakpusztán továbbra is jó minőségű a pecsét, köszönet érte Hörpölinnek!

Innen hosszú aszfalt, rövid pihenő a letérésnél, majd Gilitka-gödre mellett felmentünk egészen a völgyfőig. A gerincen átérve egy tanyát érint a Kék: a kerítéshez egy kismalac jött elénk, rackajuhok voltak még mellette. Lehet, hogy itt forgatják a Babe, a kismalac következő részét?

Szarvaskőre hamar leértünk, 4-kor már kértük is ki a söröket a Vár presszóban, de nem csak az, hanem a pecsét állapota is kiváló. Egerig Bz, sajnos nem sikerült jegyet vennünk, pedig ez "mozgalmas" szakasz.

 

Lassan, megfontoltan, de zajlik a második teljesítés, és tavasszal már jönnie kell a többnapos szakaszoknak is. Fiamnak mindenesetre tetszik - lekopogom -, túl vagyunk a 200. kilométeren, úgyhogy egyre nagyobb az esély, hogy sikerül megfertőznöm a túrázással.

Előzmény: ssimi (34867)
ssimi Creative Commons License 2012.01.09 0 0 34867

Igen, erdész vagyok - és turista is. Ez a két énem jól összeegyeztethető. :-)

A közvélemény felé való nyitásért a Mátrafüredi Erdészet vezetőjéé az érdem, én csak ide is fölraktam az infókat, gondoltam: itt jó helye van.

Szeretném, ha idővel minél több információ jutna el erdésztől turistához és turistától erdészhez, a jövő útja minenképpen a párbeszéd. Azon vagyunk, hogy ez megvalósuljon.

 

Üdv

 

Ssimi

Előzmény: Törölt nick (34864)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.08 0 0 34866

Szerintem az alábbi leírás még mindig aktuális.

http://www.kektura.click.hu/keret.cgi?/OKT/szovegek/magyar2/15_tura.html

 

Nagyon jók a képek, és nagy érdeme a szerzőnek (Hörpölin), hogy olvasmányos a leírás.

Előzmény: Güsziológus (34865)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.08 0 0 34865

OKT

Dorog vá. - Piliscsaba vá. (3)

 

2012. január 7. (szombat)

 

Összejött a harmadik "tavaszi túra" is - a télben.

Szikrázó napsütés, kellemes szél.

Enyhén fagyos talaj, bár voltak kellemetlen "megcsúszások".

 

Alapos felkészülés előzte meg a túrát, igyekeztem feltérképezni a 18.505 m (forrás:TUHU) minden zeg-zugát.

Nem a teljesítmény volt a lényeg.

Indulás 9:36 után annyival, amennyi a pecsételéshez szükséges.

Útközben egy gyors kávé is része volt a túrának.

Igyekeztem beazonosítani minden pontot, van elképzelésem arról, hol kéne pontosítani.

 

Nyitva volt a kocsma Kesztölcön, de ezt most kihagytam.

Nem találtam meg a S+ jeleket, bár a keresztező, forgalmas út egyértelmű.

Nagyon tetszett a hegyoldal, dél felé mentem, szépen sütött a Nap.

 

Klastrompusztán minden rendben volt, a büfé nem volt nyitva, bár az is lehet, ha csöngettem volna...

A pecsét rendben, jó sokan gondolták úgy, hogy arrafelé kirándulnak.

 

Megfigyeltem a lefelé az út milyenségének változását.

Hááát.

A 2 544 méter nem homogén:-)

Van szekérút, van füves út, van mélyút, van "patakmeder".

Ez utóbbiban volt víz is, rendesen.

A településen van sóderes út is (Basa utca).

 

Nincs különösebb jelentősége, végső soron jól járható, bár az eredeti érdekesebb lehetett.

Ha jól gondolom, a mélyút már járhatatlan.

 

Piliscséven jó sört mérnek, kellett kicsit pihenni, mert "nem szokta a cigány a szántást".

 

Szerencsémre a homokos út nedves volt, de a folyamatos emelkedő meglehetősen sokat kivet belőlem

14:30-kor érkeztem, a pecsét lenyomata hullámzó.

A próbanyomat egy fecnin tökéletes, a keretben nem látható a név, sikerült egy üres helyen igazolni a település nevével, hogy ott jártam.

Mivel regisztrációs jegy már nincs, boltban nem jártam...

 

Szépen befelhősödött, mire Budapest határához értünk, de még nem esett.

 

Egészségünkre!

 

 

Remélemilyennicknincs Creative Commons License 2012.01.07 0 0 34863

Vártam néhány napot, mielőtt beírtam, kíváncsi voltam, valaki reagál-e arra, hogy a Mátrai Erdészet volt olyan kedves és megtisztelt azzal minket, hogy tájékoztatott a területükön lévő erdészeti munkákról, mely információval valljuk be kezet nyújtottak felénk, túrázók felé, védelmükbe vették testi épségünket és odafigyeltek a kényelmünkre.

 

Nos uraim, hölgyeim, mi túrázók ezt a kezet szépen hagytuk a levegőben ácsorogni és egy kanyi "köszönjük az információt" nem voltunk képesek visszaírni.

 

Ssimi remélem nem késő, engedd meg, hogy eléggé megkésve, de megpróbáljam pótolni a mulasztásunkat és minden túratárs és természetet járó ember nevében köszönjem meg Neked a tájékoztatást! Isten tartsa meg ezt a jó szokást és személy szerint én nagyon bízom benne, hogy a jövőben hasonló információk birtokában teljes egyetértésben járhatjuk az erdőt mindannyian - túrázók és erdészek egyaránt.

ssimi Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34862

FIGYELEM!

 

A Mátrafüredi Erdészet felhívja a kirándulók, túrázók figyelmét, hogy gazdálkodási területén fakitermelés ill. társas vadászat miatt az alábbi korlátozásokra számíthatnak.

 

Január 31-ig Galyatetőn a kék, piros és sárga sáv turistautak mentén a Nagyszálló és a Péter hegyese kilátó között fakitermelés lesz, ezért ezen az útvonalon fokozott figyelemmel közlekedjenek.

 

Január 7-én, szombat délelőtt vadászat miatt lezárásra kerül a piros sáv turistaút a Máriácska és Mátraháza között, a sárga sáv turistaút a Rákóczi-forrás és a Református üdülő között, valamint a Gyökeres-forráshoz vezető sárga kör jelzésű út is.

 

Január 7-én, szombat délután Mátrafüredtől lesz lezárva a Kékestető felé vezető piros sáv a Négyeshatárig, a zöld sáv pedig a Vályús-kútig. Ugyancsak lezárásra kerül a piros négyzet jelzés a Csepegő-forrás és a Peresi erdészház között, illetve az Országok Kéktúra (kék sáv jelzés) Galyatető és Nyírjesi erdészház közötti szakasza is.

 

Január 8-án, vasárnap délelőtt is több turistaút lesz lezárva vadászat miatt: a Mátraszentimre és Gyöngyössolymos közötti piros sáv, a Szalajkaház és Blokkház közötti zöld négyzet, a Szalajkaház és Árnyék-bérc közötti sárga kereszt, valamint az Üstök-fő és Átal-kő közötti piros kereszt.

 

Január 11-én, szerdán a Galyatető és Karos-híd közötti sárga sáv, az Üvöltő-bérc és Szalajkaház közötti sárga kereszt, illetve az Országok Kéktúra (kék sáv jelzés) Galyatető és Nyírjesi erdészház közötti szakasza kerül lezárásra.

 

Január 14-én, szombaton a Gyöngyöstarján és a Világos-hegy közötti zöld háromszög, valamint a Zám-patak völgyében vezető zöld sáv jelzésű turistaút lesz vadászat miatt zárva a János-várától egészen a Nyikom-nyeregig.

 

A lezárt útszakaszok a helyszínen táblával is meg lesznek jelölve.

A balesetek és kellemetlenségek elkerülése végett kérjük, hogy a fenti útszakaszon a megjelölt időpontokban ne tartózkodjanak.

 

A továbbiakban várható korlátozásokról is időben tájékoztatást fogunk adni.

 

Megértésüket köszönve

 

Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészet

 

annyi baj legyen Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34861

:D
erre még nem gondoltam, de igazad van :)

Előzmény: HEV (34860)
HEV Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34860

Van neked egy kedves 'túratársad' arra a célra, hogy bujkáljon a bokrok között, talán még a dagonyákba is belemenne :-)

Még nem tanítottad be trackelésre?

 

 

Előzmény: annyi baj legyen (34857)
HEV Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34859

Csak egy picit pontosítanék, én a MapSource programot a turistautak.hu-val 2006 óta használom :-)

Akkor kaptam az első GPS-em egy Geko 301-et amivel sok száz km-t jártam be, tájékozódásra is használva és persze felmérésre.

Tegnap a program tervezési funkciójával kapcsolatban voltak kérdéseim mert azt viszont sosem használtam.

 

Előzmény: jzp2107 (34846)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34858

Megnéztem.

 

A jobb alsó sarokban látni "futó" a koordinátákat, de ezek nem azonosak a GPS-el.

 

A pont:

 

47 fok 59,714 perc

19 fok 34,447 perc

 

Próbálkoztam az egér mozgatásával, de nem passzolt.

 

 

A térkép ettől függetlenül nagyon jó.

Előzmény: HEV (34855)
annyi baj legyen Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34857

"Sajnos sokkal nehezebb egy patakot felmérni mint egy járható utat."

Hajjajjj :)
http://turistautak.hu/tracks.php?id=22053
http://turistautak.hu/tracks.php?id=22058


Nem győztem a bokrok közt bújkálni :)

Előzmény: HEV (34856)
HEV Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34856

Biztos más a "kütyü" logikája, de azt tapasztaltam, ha egy útvonal jellege megváltozik (földút - aszfalt, stb.) akkor új "szakasz" van.

Nógrádsipek és Hollókő között van néhány feltűnő "váltás", érthetetlen, hogy miért nincs "szakaszolva".

 

Igen ez így van!

 

Ahol a burkolat váltásnál nincs megszakítva az útvonal az azért van mert eddig még senki nem jelezte számunkra, hogy ott megváltozik az útburkolat. Na ezért kell beszerezned egy GPS-t , hogy az ilyen helyeket jelezni tudd! :-)

Előzmény: Güsziológus (34850)
HEV Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34855

Nézd meg ugyanezt a területet itt:

 

www.terkep.turistautak.hu

 

Ez az újabb térkép már mutatja az útpontokat (POI-kat) az általad megadott helyen van egy híd azaz sejthető, hogy van ott valami vízfolyás. A turistautak.hu  gyenge pontja a vízrajz, de alakul! Sajnos sokkal nehezebb egy patakot felmérni mint egy járható utat.

 

turistautak.hu/Mapsource alatt

 

 

OMP Mapsource alatt.

 

Előzmény: Güsziológus (34850)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34854

Bocs, de mi az az OMP?

:-)

Előzmény: annyi baj legyen (34852)
Güsziológus Creative Commons License 2012.01.05 0 0 34853

Kösz.

 

Jól gondoltam:-)

Az alaptérképről hiányzik a vízfolyás, a Bükk-völgy.

 

Kicsit szélesebb a turistaút a Te térképeden, az "alsó" a tanösvény, és ahol becsatlakozik, ott van egy tábla.

 

 

Ezt látom, ha a pontra klikkelek.

 

A Te térképeden egy "i" betű van, ez jelzi, hogy információs tábla.

Elfogadom, hogy beszédesebb az ikon, de több információtartalma nincs, mint a pont "adatlapjának".

 

Ettől balra van a vízfolyás, minimum 500 méter visszafelé a kéken.

Szekérút indul a völgybe, ott gazdálkodnak.

 

Minderről semmi a tuhu térképén.

 

Namármost nekem az volt a problémám, hogy a vízfolyást gondoltam "tájékozódási pontnak", eddig mértem az időt.

 

Szerettem volna beazonosítani a pontot, de csak a fekete nyíllal megjelöltet találtam.

Ettől "visszafelé" nincs semmi:-(

Előzmény: annyi baj legyen (34852)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!