Keresés

Részletes keresés

kopasz szuzukis Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144650

Manó! Ne rugózz már azon a 100%-on. Főleg, ha nem voltál képes kiolvasni a hsz.-ból az iróniát.

Előzmény: rézmanó75 (144643)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144649

Meg is fordíthatnám az írásod.Egyik állítás sem bizonyítható viszont én nem ragaszkodom rögeszmésen a magasabb deflegmációhoz csak arra keresem a választ miért használnak egyrs többen erősítést kisüstökön,ha egyszer az alacsony defi a jó??Még mindig!!Továbbá (a környezetemben)miért ízlik az jobban az embereknek??Holott ők is ittak már minden félét.Versenyen pedig ötön voltam életemben.Tehát arra alapozni nem lehet.Ugye???

 

Előzmény: obsitos3 (144648)
obsitos3 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144648

Talán azért,mert a tesztalanyokat leszámítva a pálinkaivók nagyobb részének meg az alacsonyabban deflegmált tetszik jobban.A többségi véleménnyel kapcsolatos megállapításod erre az esetre is érvényes,vagy csak a pálinkaversenyek kóstolóira vonatkozik?

Előzmény: foxrudi (144645)
rézműves1 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144647

Nem lehet, hogy valamit félreértesz?...hol olvastad a 100%-os alkoholt?...már elveszítettem a fonalat...

Előzmény: rézmanó75 (144643)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144646

Általánosítasz :)

Máshol más a vélemény. Nehéz megítélni de nekem úgy tűnik, hogy komoly ellentétek lapulnak itt.

Kezd engem ez emlékeztetni a Fradi Újpest ellentétre :D

Előzmény: foxrudi (144645)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144645

De a többségi vélemény teszi objektívvá,ami sokszor eltér az itt leírt megállapításoktól mégis.

 Értem az alatt,hogy kóstoláskor mégis a magasabban deflegmált párlat tetszik jobban a tesztalanyoknak,itt pedig az ellenkezője van preferálva.

Előzmény: beetee (144620)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144644

Nálam azt.Én pálinkát próbálok készíteni,nem parfümöt.Az más.Azt magadra fújod,a másikat megiszod.Lentebbb már kifejtettem a véleményem erről.

Változatlan.Nem ez foglalkoztat,hanem más.Azt is leírtam.Kár foszlányokat kiemelni,és azon lovagolni.

 

Előzmény: öreg_néne_b (144636)
rézmanó75 Creative Commons License 2017.12.18 0 1 144643

Fel kéne tudni, dolgozni ,dolgokat. De az aki leírja , itt a 100% -os alkoholt a tányérokkal kapcsolatban,hát nem tudom. Tévedni lehet,az nem bűn. De lehet azt is írni,hogy Bocsi fiúk rosszúl írtam. Pedig állítólag a szakmája. :)

Előzmény: Jocó0423 (144634)
endrepp Creative Commons License 2017.12.18 -1 0 144642

Már egyszer nekifutottam beszerezni (Emile Pernot, kíváncsivá tett a 4.5* :), de úgy tűnik nem viszi ezt a terméket, helyette egy másik család (Marcel Michel) gyümölcspárlatait kínálja (szomszéd falu, még feljebb, 1000m-felett!).

 

 

Előzmény: cloaked (144626)
ksanyi52 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144641

Szia! Írtam neked az " elküld-ben" de nem tudom hogy megkaptad e , mert azt írta ki hogy az gmail beállításom elavult, és ezt nem tudom mit jelent. Ha nem kaptad meg, írj rám a ksanyi52@citromail.hu email címre. Üdv: ksanyi.

Előzmény: rézműves1 (144638)
kupeci Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144640

Bent van Bonchida Románia közepén, jó messzire. Tán még Derecskéről sem látni!:)

Előzmény: rézműves1 (144638)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144639

" a büdös az büdös"

Ez abszolút így van és ha egy pálinkán ezt határozottan lehet érezni,ott már baj van. Viszont ott nem is megfelelőek az arányok. 

Elsózták a levest. ☺

Előzmény: foxrudi (144633)
rézműves1 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144638

Na ez jó...nem tudom, hogy Boncida hol van, de most látom csak, hogy te "Hencidán" is túl vagy...:):):)...már majdnem átköphetsz a határon...

Előzmény: ksanyi52 (144635)
rézműves1 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144637

Valahogy éreztem, hogy az te lehetsz...:):)...épp tegnap éjjel olvasgattam, (miután sikerült levegővel beindítanom  ezt a kis gépet) pont a te gépes "kínlódásodat" a papír tömüléssel...alu tükör, meg ilyenek...írjál rám privátban és majd összehozunk egy jó kis kazánt neked...

Kazánban "erős" vagyok...és még ezüstöm is van...

 

Egyébként a nagymamám volt és a faterom derecskei... az unokatesóim laknak ott...én a nagyfaluban lakom...

Előzmény: ksanyi52 (144635)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144636

Az, hogy valaminek önmagában kellemetlen szaga van, nem azt jelenti, hogy nem kell az összképhez.

A legdrágább parfümök tartalmaznak olyan összetevőket, mint pl. a pézsma és a pacsulialkohol.

Előzmény: foxrudi (144604)
ksanyi52 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144635

Az rcmodell fórumon. Ott is ksanyi. Évek óta készülök egy jó kis kazánt gyártani, de mindig elmarad, pedig minden meglenne hozzá. Valamikor volt egy 1/2 kilonyi ipari ezüstöm odaajándékoztam egy hűtőgépes havernak, lágyforrasztással meg nem akarom ahhoz túl nagy. Messze laksz hozzám? Én Bojt-on lakom, mert hogy a múltkor Derecskét emlegetted, az nem távolság.

Előzmény: rézműves1 (144632)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.12.18 0 2 144634

Nem akarok nagyon vitatkozni veled de Réznek valamiben igaza van.

Gondold végig kérlek:

Növekvő fűtésnél nő a gőzképződés is. Adott felületen ugyanakkora lesz a kicsapódás, vagyis a flegma mennyisége, viszont a páracsőbe jutó gőz mennyisége növekszik, ügye ez logikus.

Így aztán a kifolyó szesznek az erőssége csökken. Nekem ebből az jön le, hogy kívülről nézve összességében a deflegmáció csökkent :)

Előzmény: kopasz szuzukis (144607)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144633

Számomra akkor is a büdös az büdös,a tömény gyümölcs illat esetleg zavaró,túlkoncentrált,emiatt taszító,de nem büdös.

 Az hígítva kellemes lesz,de ami bűz az soha.:-)

Előzmény: endrepp (144623)
rézműves1 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144632

Szerencsére nem sokat kellett rajta "faragni", mert a Német cég (akitől van), iskolai célokra szánta...mindene megvan csak darabokban. Náluk nagy divat az ilyen, amit csomagban kapsz, de nincs összeépítve és neked kell összerakni. Így jóval olcsóbb is és kipróbálhatod a kreativitásodat.

 

Ez ráadásul egy másik, "közbenső" kategória, ahol az alkatrészek egy része, csak félig van készen...neked kell azokat készre munkálni...(egy kis lemezhajtogatás, fúrás, esztergálás, marás, lágy és keményforrasztás)...

Csak azt nem tudták a németek, hogy itt nálunk az iskolákban, már "csak" informatika van, "politechnika" nincs...lassan felnő egy fiatal generáció, akik egy szöget nem tudnak a falba beverni, vagy két falécet összeszögelni...

 

A fűtés egyébként 2-db Esbit (spiritusz) kockával megy... a német leírás szerint, pont elég a 60-70cm3 víz felforralásához, amivel akár több percig is elpöföghet...

 

(nem te vagy a SRY-oldalán?)

 

Előzmény: ksanyi52 (144621)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144631

Nagyon szépen, jól leírtátok endreppel! 

(Nekem egy sokkal hétköznapibb "kép"  motoszkált, mégpedig egy tál finom ételé. Abban sem mindegy, miből mennyi van benne, de minden alkotóelemére szükség van, hogy az legyen, ami. :-) ) 

Előzmény: cloaked (144622)
rézműves1 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144630

"külföldiül" úgy mondják, oszcillációs, vagy oszcillált vezérlésű gőzgép...ez a rendszer a gőzmasinák készítésének hajnalán született, mert nagyon egyszerű és rövid építést tesz lehetővé...ez a legegyszerűbb az (egyszeres működésű), de van ebből kétszeres működésű típus is, amikor mindkét oldalról mehet be a gőz...

 

Láttam a Yutubon egy olyan német hajót, amiben ilyen működik és még ma is utasokat szállít...két ilyen, csak rövid állóhenger, (billegve) forgatja az emberderéknyi főtengelyt, amin a lapátkerekek vannak...az egyik hengerébe, ketten is beleállhatnánk...fordulatszám 20-70/perc...

Előzmény: kopasz szuzukis (144609)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144629

Felvetésed ,-----" jótékony hatással van e az erősítés a kisüsti rendszerre , vagy sem "-----, részben átvezet a kisüsti főzőberendezés

szerkezeti felépítésének témájába .

Nekem nincs ellenemre ennek megtárgyalása , sőt , a későbbiekben javasolni is akartam , hogy együttesen próbáljunk meg elméletben összehozni egy " ideális "kisüsti főzőberendezést .

Sok mindent tudunk már , pl.a berendezés egyes elemeinek ideális anyagai , vagy az üst legmegfelelőbb mérete , stb. , azonban

még sok a nyitott kérdés  , mint a Te kérdésed is .

Miután a szerkezeti felépítés meghatározó a technológiai folyamatokra nézve , úgy hiszem , hogy a kettő együttes tárgyalása még

hasznosabb is számunkra , mintha csak magában az egyikkel foglalkoznánk .

Tehát,----- irány az ideális kisüsti főző !

Előzmény: foxrudi (144619)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144628

A két írás együtt : érthetően szép !!!

Nekem , a többieknek egyaránt fontos !!

Előzmény: cloaked (144624)
cloaked Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144627

Na a képet lehagyta:

 

Előzmény: cloaked (144626)
cloaked Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144626

Kíváncsi leszek, eddig ez a másik kedvenc szilvám. Remélem ez is olyan jó, mint ami nekem volt, bár azt még 50%-on palackozták.

 

Előzmény: endrepp (144625)
endrepp Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144625

Zavarba hozol. :) Már birtokon belül van, nagyon érdekel, de még nem álltam neki.

 

Előzmény: cloaked (144624)
cloaked Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144624

Bár én tudnám ilyen szépen leírni :))

 

Az érlelt Zufáneket kóstoltad azóta? A szilváról van szó? Mit gondolsz róla?

Előzmény: endrepp (144623)
endrepp Creative Commons License 2017.12.18 0 2 144623

Úgy képzelem el, mint egy asztalt, amin van egymáson rengeteg átlátszó fólia, felül az up, az erjedés ízei, lefelé haladva egyre értékesebb képek, színek, egyre cizelláltabb rétegek. A főzéssel felülről kezdjük ezeket lehúzogatni, ha nincs elég levéve, akkor UP-s, ha túl sok van levéve, akkor üres.

Ha nincs sok levéve, akkor komplex az egész, az összképben elmosódnak az alsó fólia érzékeny részletei, de a produktum széles spektrumú lesz és bonyolultságánál fogva instabilabb, lehet érlelni, új oldalát mutatja meg idővel, ha több fólia kerül le, akkor az alsó fóliák üdesége, frissessége, részletessége előjön, de a komplexitás csökken. Ebben a lehúzogatós játékban kéne a megfelelő helyen megállni, hogy kellő részletesség jelenjen meg az összképben, ne üresedjen ki a termék, megmaradjon a kisüstis jelleg, de azért lekerüljön annyi kevésbé értékes fólia, ami bezavarja az összképet és feleslegesen elfed alsó részleteket. Megvalósuljon a kevesebb sokszor több állapot.

Ez a kérdés, hogy ehhez szükséges-e feltét, vagy elég egy alap főző. Kinek mi a fontos, ízlés kérdése, nem hiszem, hogy pálcát kéne törni bármelyik állapot felett, vagy magasztalni kéne, ki hol áll meg, privát ügye, ízlése, vannak trendek, egyéni igények, szocializáció, kiváló produktumok vannak a vastagabb oldalon és a másikon is.

Nekem az a mérce, hogy idővel melyik tételhez térek vissza többször, melyik tartja fent az érdeklődésemet jobban.:)

 

Cukrászdában dolgoztam 20éve, voltak természetes aroma koncentrátumok, kilónként 1 evőkanállal kellett a fagylaltba használni, eper, málna mindig lenyaltam a kanalat, volt olyan, alma, banán, sdinnye, amihez lelki erő kellett, hogy kibontsam a dobozt olyan kellemetlen, zavaró szaga volt töményen, ízre rettenetes.

cloaked Creative Commons License 2017.12.18 0 5 144622

A pálinkában egy-egy aromakomponens [-vegyület] (általában bőven) 1% alatti arányban vannak jelen. Ha felcsavarnád bármelyik arányát csak 5%-ra, akkor az igen rossz, általában mesterséges érzetű ízként jelentkezne, a legtöbb aromakomponens esetén meg sem lehetne inni. Az elő-/utópárlatosság egy érzékszervi, szubjektív jelenség a kész pálinkában, nem pedig bizonyos anyagok puszta jelenléte. (Nyilván le lehetne vezetni az összetételből, csak sokkal bonyolultabban.)

 

A kisüsti lepárlás szinte csak azt tudja teljesen elválasztani, ami eleve nem is desztillál, ezért elő- utópárlatosságként az számít, hogy az adott „büdös” komponensek jelen vannak-e olyan arányban, hogy az rossz ízként (vagy a pálinka ízét rosszul befolyásoló hatásként) jelenjen meg. Na ezt az arányt viszont nemcsak a mennyiségük dönti el, hanem az egyéb komponensek ellensúlya is, amiknek pedig nagyon is lehet, hogy maguknak is ellensúlyra van szükségük. Ezért lehet kimondottan szükség olyasmire a pálinkában, ami magában nem jó. Az elő- és utópárlat bizonyos keretek közt egymáshoz képest tud sok lenni. Ha egy szekunder aromákban gazdag, de amúgy kiváló pálinkát kettévennél a középpárlat felénél, akkor az első fele kicsit „előpárlatos”, a vége meg kicsit „utópárlatos” volna. Ha a teljes pálinka érzékszervileg hibátlan, akkor az viszont nem elő-utópárlatos. (A lakkosabb Szicsek pálinkáknál pl. sokszor nem tudom eldönteni, hogy az eleje sok, vagy a vége kevés. Lehet' ők is attól félnek, hogy az üveg alján tartogatva majd utópárlatos árnyalatot kap, ezért inkább elvágják.) A parfümöktől annyiban tér el a helyzet, hogy ott külön-külön adagolhatják az illatokat, itt viszont ráadásul szelektálni kell a folyamból – de megvan ugyanaz a jelenség, hogy magukban rossznak tűnő komponensek pozitívan hatnak az eredményben, igaz itt nemcsak az illatban, hanem az ízben is. Ha egy hibátlan pálinkádban a savanykás összetevőkből (amiket talán nem is érzel) hirtelen 30× annyi volna, akkor azt mondanád, hogy ocsmány ez a pálinka. Ha valami csoda folytán teljesen el tudnád venni őket, akkor viszont émelyítő lenne.

 

A kökényszilvára visszatérve: hogy az illékony, lakkos aromákat nagyon elszellőztetve egy igazán markáns párlat harmóniája felborul valamilyen formában, az csak természetes. Drága párlatok fogyasztóinál, akiknél nagyon lassan fogy el egy-egy üveg, bevett gyakorlat, hogyha az üveg már csak 1/4-ig van, akkor össze kell ülni a haverokkal és együtt meginni a maradékot, mert ha ezt a maradék bő másfél decit az üveg alján továbbra is 2-3 centenként veszik elő, akkor minimum egyre „fáradtabb” lesz, vagy megjelennek olyan dolgok, amik addig „nem voltak ott”. Mondhatod, hogy akkor utópárlatos, de ezek szerint a legdrágább italok pont attól jók, hogy utópárlatosak :)

 

Az erősítésre visszatérve, olyan szempontból teljesen igazad van, hogy ha vékonyabb párlatot főzöl, akkor általában könnyebb harmonikus eredményt elérni. Ahogy a múltkor is mondtam, rossz iránynak tartom, hogy itthon kiirtják a pálinkából a szekunder aromákat, de még mindig jobb, mint amikor elrontják velük a pálinkát. Tulajdonképpen minden párlatfajta eredeti hagyománya azon a vonalon alakult ki, hogy cefrézési, finomítási és érlelési módszerekkel hogyan lehet a „büdös” dolgok elválasztása nélkül gyönyörű harmóniát teremteni az italban. Máig is ez az irányzat produkálja a legkomplexebb ízeket, csak ezt egyrészt sokkal nehezebb igazán jól csinálni, másrészt még akkor sem ízlik mindenkinek.

Előzmény: foxrudi (144618)
ksanyi52 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 144621

Szépen "megfaragtad", és mivel fűtesz, elő párlattal?  Nekem is van 2, csak kazánom nincs hozzá. Nem is ilyen szépek, de jól működnek. ( kompresszorról). Ja és az enyémek 2 üteműek.

Előzmény: rézműves1 (144605)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!