Keresés

Részletes keresés

Kaqkk10.1 Creative Commons License 2017.12.19 -1 0 144691

a deflegmáció növelésével  a relatíve illékonyabb komponenst erősíti a desztillátumban  ha  relatíve nem illékonyabb az adott komponens  akkor szegényíti a desztilátumban illetve erősíti a moslékban, jó példa a  körte elő-párlatos illetve sárga barack utópárlatos aroma illetve erőltetni a savanyú szagot miatt kell  mert azt is bent lehet tartani az üstben egy darabig, ha hűtöd a csövet + a kupolát .

 

üdv.:

K

 

Előzmény: endrepp (144689)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2017.12.19 -1 0 144690

ha modellként  1 dm es és 1 méteres kockád használsz akkor a  deciméteres és méteresnek az arányai ugyan úgy aránylanak egymáshoz....1 dm3/6dm2 vs. 1 m3/6m2 , szerintem a hengeres tartály palástjának felületét téveszted össze az átmérő arányának 'függésével'.....

 

üdv.:

K

Előzmény: cloaked (144666)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144689

Érdekes ugye, hogy azt gondoljuk a deflegmáció egyre több ízt vezet vissza az üstbe, a logika ezt alá is támasztja.

Mesterünk pedig pont az ellenkezőjéről számol be és ez a reggeli szakirodalomba is bekerül. ;)

 

Én alacsonyan főzőm a cefrét, ott az alkohol kinyerése a cél, nem látom be minek kéne erőltetni.

 

Előzmény: Figyelget (144686)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 1 144688

Kb 5 környékéig szokott lemenni, mikor kész a cefre. De nem cukortartalmat mutat, hanem szárazanyagtartalmat. 

Olyankor már nem szabad cukortartalmának lenni. 

Előzmény: ketco (144687)
ketco Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144687

Sziasztok szilva cefrének mi az ideális cukortartalma (refraktométer) amikor már lehet főzni? Mármint ki meddig vár vele.

Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144686

Isten őrizz, hogy csak úgy lezárjuk a témát. Úgy gondoltam, talán elkerülte a figyelmedet. :)

Valóban csak egy vélemény snapszmesteré, viszont érdemes odafigyelni rá! 

Ha az Ő berendezésén érvényes az alapgondolat, akkor valószínűleg máshol is, legfeljebb az egyéni arányokat kell megtalálni. 

Ezt mindenképpen érdemes fejben tartani és előhúzni onnan, mikor a moslék ürítésekor túl jónak találjuk azt még. 

Előzmény: héjja60 (144680)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144685

Természetesen nemcsak otthonfőzők vannak. 

Nem is ez volt a lényeg. :)

Nem gondolnám hogy kategorizálni kellene "itt" -re és nem "itt" -re. 

Pl (mint olvasod is) folyamatosan megy az ötletelés deflegmáció témában,nem érzem úgy, hogy valamelyik irány preferálva lenne. 

Előzmény: foxrudi (144678)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.19 0 2 144684

A tiédre megy a válasz,de nem kimondottan neked szól.

  Úgy érzem,már kicsit belém van állva!!

 Nos!!

 Én Nem állítottam,hogy jobb lenne az egylépcsős,a kisüstitől!Ilyenről szó sem volt!!

 Jómagam is kisüsti rendszeren főzöm!

 Megmagyarázni mindent lehet az irónia,és cinizmus határtalan világában!Nekem a kék kék,a büdös büdös,a legyek pedig sok fertő terjesztői!

Ha tegyük fel egy up-t egy bizonyos "régi" kiadású írás alapján választunk el,akkor igencsak leengedtük.Majd a terméket pl:43°ra hígítva tuti opálhalmazt kapunk,Hűteni,és szűrni kellene.

 "de a hidegen szűrés nem jó" mert kiheréli a pálinkát(állítják ezt egyesek).....Máshogy pedig benne marad.Agárdon pl hűtik,és szűrik.(Ezzel nem állítom azt,hogy az egylépcsős jobb!Még mielőtt valakinek kedve támadna ezt is kiforgatni)

 -A tiéd is csak egy ,vélemény,ahogyan az enyém is (bár Te lentebb az enyémet leszűkítetted a versenyek,és közvetlen kis környezetem világára)Ugye?.Sugallva ezt arra,hogy nem mérvadó és vállalhatatlan álláspont.Én azt tapasztaltam,hogy ha pisztóriusszal főzök,határozottabban válnak a frakciók,és jobbak a pálinkáim a visszajelzések alapján.Te,ti nem!!?Ízlések és pofonok.

 Mivel járunk évente többször is főzdelátogatásokra,és (személyes tapasztalat alapján állítva)Egyre többen használnak,és terveznek használni valamilyen erősítést finomító üstökre!!

 Továbbra is ez az ami foglalkoztat.

  Mi lehet az oka???

 Tudván azt, hogy ezzel nem rövidítenek a főzésen.Mivel kisüsti rendszer.

  Hacsak nem gyorsabban lehajtják.Bár attól még a cefréző üst ugyan úgy fől.

 -"A fórumon nagyon sok mindenre megtanították az otthon főző társadalmat"...Ez így van,viszont ez alapoknak jó!!!Folyamatosan fejlődik minden,és már  régi dolgokat is modernül készítik.Vályogtégla pl....Meg a történelmet is átírták már párszor.....

 "A többség kérdéséről:a pálinka- és borversenyek célja nem az,hogy alakítsák a pálinkát és bort szerető emberek ízlését."

 Nyilván a marketing is fontos,és el kell adni a terméket,de hiába a sok érem,ha az ital hitvány.Azért nem lehet itt sem általánosítani.

  A borúlátás, pesszimizmus beskatulyáz megláncol.

 Több a pálinkaivó igaz,de még sajnos most is sok a majdnem guggolósra szocializálódott.Pl Ahogy a bornál is inkább iszik kannás muskotályost,mint palackozott minőségit,még ha megteheti akkor is,mert már neki az vált etalonná.No vagy mikor vissza böffen a pálinka jó mély ízzel,na ez jó.....

 Olaj: Azt szűrni kell(vannak akik nem szűrnek) lelkük rajta,én szűrés párti vagyok.

 -"Ettől még szeretheti valaki a másikat,de kimondani,hogy ez versenygyőztes,én is ezt szeretem,ezért ez a tuti,hát ezt nem illik."Ez hogy jött ide??Gondolom csak általánosságban jegyezted le....?Egyébként ez nem más,mint sznobság.

 

 

Előzmény: obsitos3 (144655)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144683

Pont ez a lényeg szerintem is, nincs akkora különbség alapból. Főző és főző között van különbség, pl. egy olyan olajos főző, amit nem lehet fűteni rendesen, annak lesz óriási deflegmációja 40%-os alszesszel, annak a sisakját kell alkalmanként takarni.

Előzmény: rézmanó75 (144682)
rézmanó75 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144682

Már régen megfogalmazódott bennem egy kérdés. Nagyobb üstnek Kissebb a fajlagos felülete. De ő pl. 400 liter cefrét , kb annyi idő alatt főz le, mint én, 95-100 at. 

Akkor mekkora lehet a deflegmációs különbség? 

Ezért írtam régebben, hogy vékonyka itt“ a páracsővek is. 

Előzmény: cloaked (144666)
körte51 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144681

Na talán ebben nem lesz vita ! A hűtővíz a lehető leghidegebb legyen!

Előzmény: héjja60 (144680)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144680

Látom én is ! Snapszmester véleménye , megállapítása csak egy , -- nem lebecsülve azt --, amelyet az Ő berendezése vonatkoztatásában tett.

Biztos vannak még más tapasztalatok , akár az előzőt megerősítő , vagy a témát más nézőpontból is tárgyaló , stb .

Gondolom , hogy Te sem azt mondod ,hogy van egy megállapítás ,fogadjuk el azt  , zárjuk le a témát , nyissunk újat ,

pl. a hűtővíz hőmérsékletének különbözőségei milyen hatással vannak a pálinka minőségére ?

Előzmény: Figyelget (144676)
körte51 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144679

Jó kérdés! Nincs probléma a cefre főzéssel általában , szépek az illatok ízek ! A finomításnál van gondom,hogy hova lesznek azok a gyönyörűségek ami az előszeszben benne vannak? A kidobott előpárlat rengeteg aromát tartalmaz és ez van az utópárlatban is! Itt vannak a labor eredmények , látszik, hogy kidobjuk a gyümölcsösséget a kukába és ez a legnagyobb problémám! Vagy szép gyümölcsös és utópárlatos, vagy üres és nincs más! A cefre főzést lehet jobban deflegmálni , de szinte biztosnak érzem,hogy a tisztázást nem. Szoktam variálni nagyon sok irányban, de csak,ha beleengedem az up-t ,akkor szép hosszú ízű, illatú,gyümölcsö, de versenyre nem való ! Azok a pálinkáim, amikre azt mondták, hozzáértők, nem a szomszédok,hogy ilyennel még sosem találkoztak, mind utópárlatosak voltak! A versenyeken nem is kapott ,csak ezüstöt. Az idén próbáltam megfelelni az up mentességnek, nem is rikítanak a lekvárosságtól! Na tehát,ha marad kis up benne, vagy csökken, vagy megerősödik benne! Itt van az időnek szerepe, az üres pálinkát hiába várjuk, hogy kikerekedjen, a kis up -ep -ből csoda lehet pár év múlva, de csak mértékkel átlépni ezeket a határokat! Próbáltam már az ep-upt betenni a főpárlatba, de azt sem érzem jónak,  keserít kicsit! A birsemet most úgy főztem,hogy a végét erősítettem és sok íz és egy kis up ment bele.

Előzmény: héjja60 (144673)
foxrudi Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144678

Az a fórum neve!Az is van,és nem csak otthon 

  Vannak itt főzdetulajdonosak is nem csak otthon főzők!!Tehát van!

 Tisztelettel.

  

Előzmény: Figyelget (144652)
rézmanó75 Creative Commons License 2017.12.19 0 1 144677

Sőtt a nagyobb üstöknél, vastagabb rézlemezt használnak. 3-4 mm est. Kevésbé reagál, a környezeti levegő által okozott hülésre, mint nálunk””” a 0,8””mm-és lemez. 

Állandó űzemnél egy főzdében, akár most is lehet a sisak magasságában 30 fok. A páracső tetejénél lehet akár 40 fok is. Főzde függő.

 

 

Előzmény: zsorsz (144661)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144676

Pont erről idézett endrepp, snapszmestertől. :)

Előzmény: héjja60 (144673)
Figyelget Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144675

Egy másik egymillió pedig egy másik egymillió. :))

Előzmény: Jolida (144656)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144674

Nézd az ízlés egy dolog, a fizika meg a másik.

Abban talán egyetértünk, hogy minnél többször párolunk le egy adag cefrét, az annál tisztább alkohol lesz.

Ez a vodkagyártás alapja.

Én nem írtam se az egyik, se a másik módszer mellett, hanem a fizikai tényeket akartam hangsúlyozni.

 

Azt is eltudom képzelni, hogy egy jól vezetett kisüsti eljárásnál, ahol majdnem háromszoros a lepárlás (tehát nagyon magas deflegmációval) , Nagyon jó pálinka készül. Éppen azért mert a rossz komponensek is kikerülnek.

Előzmény: endrepp (144665)
héjja60 Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144673

Igen ! Mi van a cefre főzésnél a deflegmációval ?

A korábbi hsz -k zöme a finomításkori jelenségek kérdéseivel foglalkoztak .

Ha az alszeszbe nem meg át az íz- illatanyag, ne várjuk ,hogy a finomítás után a pálinkában legyen !

Előzmény: endrepp (144658)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144672

Ezért írtam, hogy gőzsebességre számoltam ki, gőz térfogatáram / felület, ott ugye ez nem játszik, hogy mik az arányok.

Anno Snapszi megadta az adatokat, fel is raktam ide a számítást kb 2 éve. Nagy marhaság jött ki. :)

Előzmény: öreg_néne_b (144670)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144671

De egyébként a laboreredmények üzemesítése nagy tudomány. Pont az összetett léptékhatások miatt.

Előzmény: öreg_néne_b (144670)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144670

Ugye, a felület-térfogat arány azonos alakú készülékekre vonatkozik.

Előzmény: endrepp (144669)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144669

Lehet, de ha követed a logikát, hogy felület kontra térfogat, vagy inkább felület kontra gőzsebesség, akkor pedig akkora különbségnek kellene lennie, amekkora nincs. (80-as a páracsöve).

Mindegy, legyen kisebb, de nem többszörösen, mint a térfogat-felület logikából számszerűen adódik, komplexebb az összefüggés.

Előzmény: öreg_néne_b (144668)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.19 0 1 144668

Az alszeszt úgy is lehet 20-30% közé főzni, ha ugyan magas a deflegmációd, de nem a gazdaságos alkoholkinyerés vezet, ezért nullára kifacsarod a cefrét.

Előzmény: endrepp (144667)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144667

Nem, de az alszeszt 20-30 közé főzi, én is és még sokan, akiket innen ismerek. Akkor a deflegmációnknak is hasonlónak kell lenni.

 

Nem azért írtam le, mert szerintem a deflegmációt emelni kéne cefre főzéskor, én inkább csökkentem.

Azért írtam le, mert klasszikusokat csak pontosan...:)

Előzmény: cloaked (144660)
cloaked Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144666

A nagyobb üstnek kisebb a fajlagos felülete. Minél nagyobb egy edény, annál kisebb a felülete a térfogatához képest. (Ha nehéz elképzelni, akkor gondolj arra, hogy mennyivel nagyobb felületet lát egy köbméter víz, ha köbméteres tartály helyett literenként lepalackozod.) A nagyobb üstben ezért egységnyi gőz kevesebb deflegmációs felülettel találkozik. Ez oldja fel azt az ellentmondást, hogy a kisüsti szeszfőzdék sorra szerelik fel a deflegmátorokat, miközben házilag egyesek deflegmátor nélkül is takargatják a sisakot. Általánosságban persze nem igaz, hogy minél kisebb a deflegmáció, annál jobb a pálinka, de bizonyos üstméret alatt akár igaz is lehet, hogy nem tudsz eléggé alacsony deflegmációt elérni.

Előzmény: zsorsz (144661)
endrepp Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144665

Nincs ilyen, hogy "értelme", termékek vannak, irányzatok, ízlések.

Mi az, hogy "nagy deflegmáció"?

Ismerek innen olyan kollégát, aki mindenféle feltét nélkül magasabban tud főzni, mint én vízzel, a pálinkája pedig kiváló sokak szerint is, versenyeredménnyel. És?

72%-os a szilvám idén. Ezt kétszerinek nevezed vagy már 2.2? :) Jövőre talán egy kicsit lejjebb megyek.

Ez az idei évem, tavaly ugyanezt 66%-ra produkáltam, akkor ez már magas deflegmációnak számít?

Nem tartom fontosnak, de azért leírom, az a pálinka, amivel idén a főzést kezdtem a módosított főzővel, úgy sikerült, hogy nem tudtam a deflegmációt kézben tartani, 80-82%-on jött végig, gondoltam ennek annyi. A találkozónkon szervezett körülmények között 16 (?) fő, mindenki fórum tag itt,  mindenki kisüsti párti, mindenki amatőr, a legjobbnak találta a nevezettek közül vak bíráláson(szintén 16? tétel). 

Mit vonsz le ebből? Nem javaslom senkinek, hogy ilyen alapon növelje a deflegmációt, ezt sugallni sem szeretném, ki kell próbálni, ezt-azt és menni arra, ami bevált, inkább az egyediség az érték ebben az egészben, egy produkció lehet harmonikus így is, úgy is, nem válik itt ketté ez az ügy. :)

Előzmény: Jocó0423 (144659)
Green Corner Creative Commons License 2017.12.19 0 1 144664

Azt is mondta,hogy a hazi kis fozoknek a defmeglacios felülete aranyosan nagyobb,mint a 3,4,500 l-es üstöke. Es mi akarunk meg magasabb defmeglaciot.:(

Előzmény: cloaked (144660)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.12.19 0 0 144663

Van, a kicsinek sokkal nagyobb a fajlagos felülete.

Előzmény: zsorsz (144661)
tudományos kutató Creative Commons License 2017.12.19 0 3 144662

Látom, nyakunkon a tél, előkerültek a régi viták.
Nálam is az epup fő, ez a szezonzáró.

Régi gumicsont a cukorból kinyerhető alkohol mennyisége. (Ami természetesen nem pálinka.)

 

Elvégeztem egy kísérletet:

2*20 liter kifőtt Kiffer cefrébe (én a cefréket gyakorlatilag nullára kifacsarom), tettem 3-3 kg zacskós napfényt és egy kis vizet, mert kicsit sűrűnek találtam. Meggyőződésem szerint a gyümölcsben minden van, ami az élesztőnek kell, a tápsós vízben viszont nem hiszek. Sav már került bele, amikor a körtét cefréztem, az nem desztillál át, ezért a pH beállítással nem foglalkoztam. Borászati fajélesztővel oltottam be.

Erjedés után kifőztem, 12 liter 33°-os alszeszt kaptam (3,96 hlf). Mint írtam, a cefrét én gyakorlatilag nullára kifőzöm, most is így tettem. adtam hozzá 3 liter vizet és finomítottam. 5,3 liter 67°-os párlat lett belőle (3,55 hlf). 75 ml (0,5%) előpárlatot vettem el, nem szoktam ennél többet elvenni, friss cefrékkel dolgozom. 55°-os lejövőnél kiürült a palack, itt megálltam, ebből úgysem vártam az up határán az aromákat. ;) Pálinka esetén ilyenkor még főzöm egy kicsit, 50°-nál kezdem kóstolgatni, azaz ennél még egy picivel többet nyerek ki a gyümölcsből.

Számokban:
6 kg --> 12 l 33° (3,96 hlf) alszesz --> 5,3 l 67° párlat (3,55 hlf) 

Azaz 1 kg-ból 1,18 l 50°-os szesz lett.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!